Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Françoise Bettencourt Meyersová: Najbohatšia žena na svete by najradšej zabudla na minulosť svojich predkov

Dominik Horváth Lídri
SK
EN
Poslať

Kozmetické impérium L’Oréal za svoj počiatočný úspech vďačí revolúcii, ktorú prinieslo do oblasti ženskej vlasovej kozmetiky. Spoločnosť dlhé roky trpela kvôli nacistickej minulosti svojho zakladateľa z čias druhej svetovej vojny. Napriek tomu sa z nej stala jedna z najväčších kozmetických firiem na svete s hodnotou cez 198 miliárd dolárov. Toto impérium v roku 2017 zdedila jediná vnučka zakladateľa spoločnosti Louisa Schuellera – Françoise Bettencourt Meyersová. Vďaka majetku vo výške 85,2 miliardy dolárov jej dnes patrí titul najbohatšej ženy na svete.

image

Foto: Getty Images

Začiatky L’Oréalu

Zakladateľ spoločnosti L’Oréal Eugène Paul Louis Schueller sa narodil v roku 1881 v Paríži. Obidvaja jeho rodičia pracovali v cukrárni. Po ukončení bakalárskeho štúdia na vysokej škole pokračoval v Ústave aplikovanej chémie. Neskôr sa zamestnal ako laborant na Sorbonnskej univerzite, kde sa chcel stať univerzitným výskumným pracovníkom. Potom sa však stalo niečo, čo zmenilo smerovanie jeho života.

Majiteľ istého veľkého holičstva navštívil Schuellera, pretože hľadal pomoc pri výrobe syntetického farbiva na vlasy. Na začiatku 20. storočia si totiž francúzske ženy pravidelne vlasy nefarbili. Dôvodom bolo, že vtedajšie farbivo bolo toxické, malo vysoký obsah olova a dráždilo pokožku hlavy. Schuellera to zaujalo a súhlasil s tým, že pomôže nájsť riešenie. Krátko nato však ukončil s majiteľom holičstva spoluprácu a v prenajatom laboratóriu v Paríži začal sám experimentovať.

Po sérii pokusov a omylov Eugène dokázal vytvoriť úspešnú formulu farbiva na vlasy. To ho motivovalo k tomu, aby začal vyrábať svoje vlastné výrobky. Tie potom predával viacerým parížskym kaderníkom. V roku 1919 prvýkrát zaregistroval svoju spoločnosť pod názvom Société Française de Teintures Inoffensives pour Cheveux. Čoskoro však zmenil jej názov na L’Oréal, čo bolo iné slovo pre „Auréale“ – populárny účes tej doby.

Nevýhodu využil vo svoj prospech

Schueller nebol iba chemik, bol tiež ekonóm. Propagoval platenie pracovníkov podľa toho, koľko produktov vyrobili, a nie hodinovo či týždenne. Vo Francúzsku však v 30. rokoch silnelo socialistické hnutie, ktorého bol výrazným odporcom. Ostro kritizoval zvyšovanie platov a novozavedené dvojtýždňové platené dovolenky z obdobia vlády socialistického premiéra Léona Bluma.

Napriek svojmu odporu voči vtedajšej vláde sa dokázal prispôsobiť podmienkam doby. Dovolenky, s ktorými nesúhlasil, znamenali, že francúzski muži a ženy zo všetkých spoločenských vrstiev smerovali na pláže a opaľovali sa. Spoločnosť L’Oréal preto vyvinula a predstavila svoj prvý krém na opaľovanie Ambre Solaire, a jej predaje prudko vzrástli.

Podporoval nacistov

To, čo kritici vyčítajú spoločnosti L’Oréal dodnes, je jej nacistická minulosť. Schueller bol zanieteným nacistom. Okrem toho bol jedným zo zakladateľov La Cagoule, antisemitskej a protikomunistickej krajine pravicovej skupiny, ktorá chcela, aby Francúzsko fungovalo ako diktatúra. Skupina počas druhej svetovej vojny podporovala vichystickú francúzsku vládu dosadenú Nemcami. Bol rázne proti francúzskemu heslu slobody, rovnosti a bratstva. Úzko spolupracoval so šéfom SS Helmutom Knochenom, ktorý mal na starosti deportácie francúzskych Židov do nacistických táborov smrti.

Jeho spolupráca s Nemcami počas druhej svetovej vojny významne zväčšila vplyv L’Oréalu. Od roku 1940 do roku 1943 sa Schuellerovo osobné bohatstvo zvýšilo desaťnásobne. A v rokoch 1940 až 1944 sa tržby spoločnosti zvýšili takmer štvornásobne. Predaj výrobkov L’Oréalu počas vojny vzrástol hlavne preto, lebo za pomoci okupačných síl si bola spoločnosť schopná zaobstarať suroviny potrebné na výrobu svojich výrobkov. Okrem toho mala počas vojny lukratívne partnerstvo s viacerými maliarskymi spoločnosťami vo viacerých štátoch vtedajšej tretej ríše.

Z kolaboranta odbojár

Po vojne nová francúzska vláda označila Schuellera za nacistického spolupracovníka a boli na neho uvalené profesionálne sankcie. Ten však dokázal predložiť dôkazy o tom, že ukrýval židovských zamestnancov pred deportáciou do nemeckých pracovných táborov. Tiež tvrdil, že tajne financoval partizánsky odboj.

Všetky obvinenia proti Schuellerovi nakoniec padli, a to najmä vďaka podpore budúceho francúzskeho prezidenta Francoisa Mitteranda. Ten bol dobrým priateľom jeho zaťa, politika Andrého Bettencourta. Schueller po vojne zamestnal mnohých bývalých členov La Cagoule v L’Oréali. Napríklad zo Jacquesa Corrèza, ktorý si odpykal 10-ročný trest za spoluprácu s nacistami, sa stal výkonný riaditeľ americkej divízie L’Oréal.

Nová generácia

Schueller sa nikdy nálepky nacistu úplne nezbavil. Postupne jeho vplyv v spoločnosti upadal a rozhodnutia začal presúvať na svoju jedinú dcéru. Tou bola Liliane Henriette Charlotte Schuellerová, ktorá sa narodila v roku 1922 v Paríži. Jej matka Louise Madeleine Berthe zomrela, keď mala Liliane len päť rokov. Vďaka tomu si však vytvorila blízky vzťah so svojím otcom. Ako 15-ročná nastúpila do firmy ako učeň. Miešala kozmetiku a označovala fľaše šampónov.

V roku 1950 sa vydala za francúzskeho politika Andrého Bettencourta. Ten pôsobil ako minister v 60. a 70. rokoch, a neskôr sa stal podpredsedom spoločnosti L’Oréal. André bol podobne ako Schueller členom La Cagoule. Počas vojny sa však pridal k francúzskemu odboju, na čom neskôr založil svoju politickú kariéru.

V roku 1957 Schueller zomrel. Z Liliane, ktorá vtedy mala len 35 rokov, sa tak stala jediná dedička impéria L’Oréalu. Liliane pôsobila ako predsedníčka správnej rady spoločnosti a vlastnila najväčší podiel jej akcií.

Inovatívna spoločnosť

O rozvoj spoločnosti sa staral hlavne generálny riaditeľ François Dalle. Ten prišiel do firmy v roku 1948. Vtedy mal L’Oréal len 25 zamestnancov a Dalle bol najatý na zlepšenie marketingovej stratégie značky. Pred jeho príchodom značka takmer výhradne predávala svoje výrobky len v kaderníckych salónoch a lekárňach.

Dalle sa rozhodol, že začne predávať výrobky v maloobchodných predajniach s cieľom expandovať na nové trhy. Pod jeho vedením sa z L’Oréalu stala jedna z najinovatívnejších spoločností v oblasti líčenia na svete. Generálnym riaditeľom spoločnosti sa stal po smrti Schuellera v roku 1957.

V rokoch 1957 – 1984 dohliadal na jedno z najzaujímavejších období spoločnosti v rozširovaní a internacionalizácii sortimentu značiek. Riadil tiež agresívnu medzinárodnú expanziu. Jeho najvýznamnejší prienik smeroval do USA a Japonska. Počas svojho pôsobenia v spoločnosti L’Oréal získal prestížne značky mejkapu, akými sú Lancôme, Garnier, Biotherm a Vichy.

Okrem toho bol uznávaným ekonómom. Mnoho francúzskych politikov sa s ním radilo v otázkach ekonomiky, priemyslu a zamestnanosti. Pôsobil tiež ako člen predstavenstva švajčiarskej potravinárskej spoločnosti Nestlé a televíznych spoločností TF1 a Canal +. Vďaka pôsobeniu v predstavenstvách firiem si vybudoval skvelé vzťahy s každou z týchto spoločností. Nestlé má dodnes v spoločnosti L’Oréal 26,4-percentný podiel.

Založila charitu

O Lilianinom ďalšom pôsobení v spoločnosti sa veľa nevie. Takmer nikdy neposkytovala rozhovory novinárom a prísne si strážila svoje súkromie. V roku 1963 spoločnosť vstúpila na burzu a Liliane v nej naďalej vlastnila väčšinový podiel. V roku 1974 v obave pred znárodnením spoločnosti po francúzskych voľbách vymenila takmer polovicu svojho podielu v L’Oréale za 30 % podiel v spoločnosti Nestlé S.A.

V roku 1987 Liliane spolu so svojím manželom a dcérou založili nadáciu Bettencourt Schueller Foundation. Tá sa zameriava na podporu a rozvoj lekárskych, kultúrnych a humanitárnych projektov. Nadácia využíva aktíva vo výške približne 700 miliónov eur a ročný rozpočet približne 50 miliónov eur venuje hlavne na vedecké vzdelávanie, výskum, na humanitárne a sociálne projekty.

V roku 2007 však bola nadácia „ocenená“ cenou Black Planet Award, ktorá je udeľovaná za „ničenie planéty“. Dôvodom bolo jej podieľanie sa na šírení kontaminovanej detskej výživy, monopolizácii vodných zdrojov a tolerovanie detskej práce.

Tretia generácia

Liliane a André mali spolu jedinú dcéru Françoise. Tá sa narodila v roku 1953 vo francúzskom mestečku Neuilly-sur-Seine. O jej živote sa tiež toho veľa nevie. Chodila do katolíckej školy a na univerzite vyštudovala medzinárodné židovsko-kresťanské vzťahy. Okrem toho sa venovala aj štúdiu gréckej mytológie.

Neskôr sa vydala za Jeana-Pierre Meyersa. Tento vzťah vtedy vyvolal silné ohlasy, pretože Meyers je Žid. Jeho starým otcom bol rabín zabitý v koncentračnom tábore v Auschwitzi, a pri ich svadbe sa znova vynorili spomienky na nacistickú minulosť rodiny. Pár má spolu dvoch synov. Obaja boli vychovaní v židovskej viere. Od roku 1997 Françoise pôsobila v správnej rade L’Oréalu, ale nikdy sa aktívne nezapájala do riadenia spoločnosti.

Spor matky s dcérou

Jediným mediálne známym prípadom Françoise bol jej spor s matkou. Françoise obvinila svoju mamu z toho, že nedokáže hospodáriť so svojím majetkom a utráca ho na svojho priateľa. Tým bol fotograf François-Marie Banier, s ktorým sa Liliane spoznala v roku 1987. V nasledujúcich rokoch sa Banier a Liliane spriatelili a ona sa stala jeho sponzorkou.

Darovala mu darčeky v odhadovanej hodnote až 1,3 miliardy eur. Medzi tieto dary patria napríklad dve zmluvy o životnom poistení za 253 a 262 miliónov eur, alebo 11 umeleckých diel v hodnote 20 miliónov eur vrátane obrazov Picassa, Matissea, Mondriana.

Väčšinu darov Liliane prepísala na Baniera počas zotavovania sa z dvoch pobytov v nemocnici v rokoch 2003 a 2006. V decembri 2007 Françoise podala na Baniera trestné oznámenie za zneužívanie psychickej slabosti svojej matky Liliane. V tom čase sa u nej prejavila Alzheimerova choroba. Liliane vtedy dokonca zmenila závet a celý svoj majetok chcela nechať Banierovi.

Najbohatšia žena na svete

Súd však uznal Lilianinu neschopnosť samostatne sa rozhodovať a jej majetok priznal dcére a jej dvom synom. Françoise sa tak od roku 2011 stala správkyňou matkinho majetku. Jej syn Jean-Victor Meyers nahradil svoju babku v správnej rade spoločnosti. V roku 2017 Liliane zomrela vo veku 94 rokov.

Celý majetok vo výške 85,2 miliardy dolárov tak pripadol Françoise. Z nej sa vďaka tomu stala najbohatšia žena na svete. Dokopy vlastní okrem iného 33 % podiel v L’Oréale a 28 % podiel v Nestlé. L'Oréal v súčasnosti uvádza na trh viac ako 500 značiek a tisíce jednotlivých produktov vo všetkých odvetviach kozmetického priemyslu. Spoločnosť má hodnotu viac ako 198 miliárd dolárov a zamestnáva 88-tisíc ľudí v 130 krajinách sveta.

Baví ju najmä charita a písanie kníh

Françoise sa aj napriek svojmu bohatstvu venuje hlavne riadeniu rodinnej charitatívnej nadácie a písaniu kníh. Je uznávanou autorkou kníh o katolicizme a judaizme, izraelských kmeňoch a rodokmeni Adama a Evy. Napísala napríklad knihy s názvom Grécki bohovia a Pohľad na Bibliu.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
27.9.2021 Redakcia FinReport

Akcia Kuriér: Podvodníci mohli na spotrebnej dani pripraviť štát o 1,1 milióna eur. Polícia im zhabala 12 ton tabaku

Ozbrojení príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy pri zásahu pod krycím názvom Kuriér zaistili vyše 12 ton tabaku a zadržali ...

27.9.2021 Zuzana Mecková

Asistenčné služby k cestovnému poisteniu v prípade nepríjemnej udalosti fungujú ako záchranný padák

Pandemická situácia sa síce zhoršuje, ale všetci cestovatelia veria, že tomuto spôsobu trávenia voľného času určite nie je koniec. Pri ...

27.9.2021 Redakcia FinReport

Odložené sociálne odvody je potrebné uhradiť najneskôr do konca septembra

Zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO), ktorí si počas koronakrízy požiadali o odklad poistného za marec 2020, ...

27.9.2021 Redakcia FinReport

Záujem o počítačové hry mierne ochabol, no pravdepodobne je to len dočasné

Akcie firiem zameraných na počítačové hry zažili minulý rok prudký rozmach. V tomto roku sa však situácia obrátila. Nohy im podlomilo ...

26.9.2021 Redakcia FinReport

Tento rok si dovolenku pri mori užilo viac Slovákov. Prezradili ich platby kartou

Tohtoročná letná turistická sezóna bola určite lepšia ako tá minuloročná. Svedčí o tom aj objem zaznamenaných platieb kartou a tiež ...

26.9.2021 Redakcia FinReport

Vývoz produktov chemického priemyslu z krajín EÚ do sveta je oveľa vyšší ako ich dovoz

Krajiny Európskej únie sú dôležitým exportérom produktov chemického priemyslu do zahraničia. Vývoz produktov chemického priemyslu z ...

23.9.2021 Redakcia FinReport

Marián Hossa: Po uplynutí kontraktu v zámorí sa vrhol na podnikanie s mrazenými výrobkami

Legendárny slovenský hokejista a trojnásobný držiteľ najprestížnejšej hokejovej ceny Stanley Cup sa po uplynutí svojho športového ...

22.9.2021 Jana Schochmann

Dušan Macula – Ak chcete byť presvedčivý obchodník, buďte autentický

Na nič sa nehrajte! Úspech firmy tkvie v dobrých a úprimných vzťahoch lídra so spolupracovníkmi. To je stručný „recept na úspech“ od ...

17.9.2021 Redakcia FinReport

Novým generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti sa stal Vladimír Jacko

Vladimír Jacko sa stal Novým generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Výberové konanie organizovalo Ministerstvo ...

9.9.2021 Redakcia FinReport

Branislav Sandtner je novým generálnym riaditeľom Citibank pre Slovenskú republiku

Citibank Europe vymenovala Branislava Sandtnera za nového generálneho riaditeľa pre Slovenskú republiku. Na svojej novej pozícii bude ...

8.9.2021 Redakcia FinReport

Novým členom predstavenstva Allianz – Slovenskej poisťovne sa stane Robert Altfahrt-Riedler

Robert Altfahrt-Riedler sa od začiatku nasledujúceho roku stane novým členom predstavenstva Allianz – Slovenskej poisťovne. Na starosti bude ...

6.9.2021 Redakcia FinReport

Novým generálnym riaditeľom spoločnosti McDonald´s pre Česko a Slovensko je Američan Dan Camp

Po siedmich rokoch prichádza k zmene na najvyššej pozícii v spoločnosti McDonald's v Česku a na Slovensku. Poliaka Tomasza Rogacza na poste ...

23.8.2021 Robert Juriš

Marek Chrastina: Pri investovaní nikdy nedosiahnete 100-percentnú úspešnosť. Pointou je, aby zisky prevýšili straty

Kedysi v investorskom praveku stačilo poznať jedinú kľúčovú informáciu, a o obchodný biznis bolo postarané. Neskôr bolo dôležité túto ...

13.8.2021 Dominik Horváth

TOP 7 investorov: Dlhé roky sa im darilo dosahovať výsledky ako nikomu inému, až sa stali legendou

Najznámejší investori sú ako rockové hviezdy finančného sveta. Majú dlhoročnú schopnosť svojimi geniálnymi rozhodnutiami porážať trh, ...

11.8.2021 Redakcia FinReport

Novým riaditeľom spoločnosti Ikea na Slovensku sa stane David McCabe

David (Dave) McCabe sa stane novým generálnym riaditeľom Ikea v Českej republike, Maďarsku a na Slovensku. Na novej pozícii sa predstaví ...

4.8.2021 Redakcia FinReport

Štvrtý najbohatší človek na svete, Bill Gates, je rozvedený. O osude 130-miliardového majetku rozhodne súd

Aktuálne štvrtý najbohatší človek na svete, jeden z najznámejších podnikateľov vôbec a spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft, Bill ...

10.7.2021 Dominik Horváth

Larry Ellison: Zakladateľ Oracle často počúval, že v živote nič nedosiahne. Tak sa zaťal a dnes je z neho miliardár

Larry mal ťažké detstvo. Matka ho dala na adopciu a jeho adoptívny otec mu hovoril, že nikdy v živote nič nedosiahne. Možno práve kvôli ...

8.7.2021 Robert Juriš

Lukáš Novák: Uplynulé náročné obdobie bolo pre našu InTeFi festivalom príležitostí

Moderné spoločnosti dnes už neuspokojuje prvoplánový biznis založený na princípe – lacno nakúp, draho predaj. Po novom sa venujú ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Starostlivosť o zrak: Aké zľavy poskytujú jednotlivé zdravotné poisťovne?
 2. 2.
  Asistenčné služby k cestovnému poisteniu v prípade nepríjemnej udalosti fungujú ako záchranný padák
 3. 3.
  Firmám už zostáva len niekoľko dní na aktualizáciu údajov v obchodnom registri, inak budú vymazané
 4. 4.
  Záujem o počítačové hry mierne ochabol, no pravdepodobne je to len dočasné
 5. 5.
  Komunálne voľby v Grazi nečakane vyhrali komunisti, získali takmer 30 percent hlasov