Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Françoise Bettencourt Meyersová: Najbohatšia žena na svete by najradšej zabudla na minulosť svojich predkov

Dominik Horváth Lídri Poslať

Kozmetické impérium L’Oréal za svoj počiatočný úspech vďačí revolúcii, ktorú prinieslo do oblasti ženskej vlasovej kozmetiky. Spoločnosť dlhé roky trpela kvôli nacistickej minulosti svojho zakladateľa z čias druhej svetovej vojny. Napriek tomu sa z nej stala jedna z najväčších kozmetických firiem na svete s hodnotou cez 198 miliárd dolárov. Toto impérium v roku 2017 zdedila jediná vnučka zakladateľa spoločnosti Louisa Schuellera – Françoise Bettencourt Meyersová. Vďaka majetku vo výške 85,2 miliardy dolárov jej dnes patrí titul najbohatšej ženy na svete.

image

Foto: Getty Images

Začiatky L’Oréalu

Zakladateľ spoločnosti L’Oréal Eugène Paul Louis Schueller sa narodil v roku 1881 v Paríži. Obidvaja jeho rodičia pracovali v cukrárni. Po ukončení bakalárskeho štúdia na vysokej škole pokračoval v Ústave aplikovanej chémie. Neskôr sa zamestnal ako laborant na Sorbonnskej univerzite, kde sa chcel stať univerzitným výskumným pracovníkom. Potom sa však stalo niečo, čo zmenilo smerovanie jeho života.

Majiteľ istého veľkého holičstva navštívil Schuellera, pretože hľadal pomoc pri výrobe syntetického farbiva na vlasy. Na začiatku 20. storočia si totiž francúzske ženy pravidelne vlasy nefarbili. Dôvodom bolo, že vtedajšie farbivo bolo toxické, malo vysoký obsah olova a dráždilo pokožku hlavy. Schuellera to zaujalo a súhlasil s tým, že pomôže nájsť riešenie. Krátko nato však ukončil s majiteľom holičstva spoluprácu a v prenajatom laboratóriu v Paríži začal sám experimentovať.

Po sérii pokusov a omylov Eugène dokázal vytvoriť úspešnú formulu farbiva na vlasy. To ho motivovalo k tomu, aby začal vyrábať svoje vlastné výrobky. Tie potom predával viacerým parížskym kaderníkom. V roku 1919 prvýkrát zaregistroval svoju spoločnosť pod názvom Société Française de Teintures Inoffensives pour Cheveux. Čoskoro však zmenil jej názov na L’Oréal, čo bolo iné slovo pre „Auréale“ – populárny účes tej doby.

Nevýhodu využil vo svoj prospech

Schueller nebol iba chemik, bol tiež ekonóm. Propagoval platenie pracovníkov podľa toho, koľko produktov vyrobili, a nie hodinovo či týždenne. Vo Francúzsku však v 30. rokoch silnelo socialistické hnutie, ktorého bol výrazným odporcom. Ostro kritizoval zvyšovanie platov a novozavedené dvojtýždňové platené dovolenky z obdobia vlády socialistického premiéra Léona Bluma.

Napriek svojmu odporu voči vtedajšej vláde sa dokázal prispôsobiť podmienkam doby. Dovolenky, s ktorými nesúhlasil, znamenali, že francúzski muži a ženy zo všetkých spoločenských vrstiev smerovali na pláže a opaľovali sa. Spoločnosť L’Oréal preto vyvinula a predstavila svoj prvý krém na opaľovanie Ambre Solaire, a jej predaje prudko vzrástli.

Podporoval nacistov

To, čo kritici vyčítajú spoločnosti L’Oréal dodnes, je jej nacistická minulosť. Schueller bol zanieteným nacistom. Okrem toho bol jedným zo zakladateľov La Cagoule, antisemitskej a protikomunistickej krajine pravicovej skupiny, ktorá chcela, aby Francúzsko fungovalo ako diktatúra. Skupina počas druhej svetovej vojny podporovala vichystickú francúzsku vládu dosadenú Nemcami. Bol rázne proti francúzskemu heslu slobody, rovnosti a bratstva. Úzko spolupracoval so šéfom SS Helmutom Knochenom, ktorý mal na starosti deportácie francúzskych Židov do nacistických táborov smrti.

Jeho spolupráca s Nemcami počas druhej svetovej vojny významne zväčšila vplyv L’Oréalu. Od roku 1940 do roku 1943 sa Schuellerovo osobné bohatstvo zvýšilo desaťnásobne. A v rokoch 1940 až 1944 sa tržby spoločnosti zvýšili takmer štvornásobne. Predaj výrobkov L’Oréalu počas vojny vzrástol hlavne preto, lebo za pomoci okupačných síl si bola spoločnosť schopná zaobstarať suroviny potrebné na výrobu svojich výrobkov. Okrem toho mala počas vojny lukratívne partnerstvo s viacerými maliarskymi spoločnosťami vo viacerých štátoch vtedajšej tretej ríše.

Z kolaboranta odbojár

Po vojne nová francúzska vláda označila Schuellera za nacistického spolupracovníka a boli na neho uvalené profesionálne sankcie. Ten však dokázal predložiť dôkazy o tom, že ukrýval židovských zamestnancov pred deportáciou do nemeckých pracovných táborov. Tiež tvrdil, že tajne financoval partizánsky odboj.

Všetky obvinenia proti Schuellerovi nakoniec padli, a to najmä vďaka podpore budúceho francúzskeho prezidenta Francoisa Mitteranda. Ten bol dobrým priateľom jeho zaťa, politika Andrého Bettencourta. Schueller po vojne zamestnal mnohých bývalých členov La Cagoule v L’Oréali. Napríklad zo Jacquesa Corrèza, ktorý si odpykal 10-ročný trest za spoluprácu s nacistami, sa stal výkonný riaditeľ americkej divízie L’Oréal.

Nová generácia

Schueller sa nikdy nálepky nacistu úplne nezbavil. Postupne jeho vplyv v spoločnosti upadal a rozhodnutia začal presúvať na svoju jedinú dcéru. Tou bola Liliane Henriette Charlotte Schuellerová, ktorá sa narodila v roku 1922 v Paríži. Jej matka Louise Madeleine Berthe zomrela, keď mala Liliane len päť rokov. Vďaka tomu si však vytvorila blízky vzťah so svojím otcom. Ako 15-ročná nastúpila do firmy ako učeň. Miešala kozmetiku a označovala fľaše šampónov.

V roku 1950 sa vydala za francúzskeho politika Andrého Bettencourta. Ten pôsobil ako minister v 60. a 70. rokoch, a neskôr sa stal podpredsedom spoločnosti L’Oréal. André bol podobne ako Schueller členom La Cagoule. Počas vojny sa však pridal k francúzskemu odboju, na čom neskôr založil svoju politickú kariéru.

V roku 1957 Schueller zomrel. Z Liliane, ktorá vtedy mala len 35 rokov, sa tak stala jediná dedička impéria L’Oréalu. Liliane pôsobila ako predsedníčka správnej rady spoločnosti a vlastnila najväčší podiel jej akcií.

Inovatívna spoločnosť

O rozvoj spoločnosti sa staral hlavne generálny riaditeľ François Dalle. Ten prišiel do firmy v roku 1948. Vtedy mal L’Oréal len 25 zamestnancov a Dalle bol najatý na zlepšenie marketingovej stratégie značky. Pred jeho príchodom značka takmer výhradne predávala svoje výrobky len v kaderníckych salónoch a lekárňach.

Dalle sa rozhodol, že začne predávať výrobky v maloobchodných predajniach s cieľom expandovať na nové trhy. Pod jeho vedením sa z L’Oréalu stala jedna z najinovatívnejších spoločností v oblasti líčenia na svete. Generálnym riaditeľom spoločnosti sa stal po smrti Schuellera v roku 1957.

V rokoch 1957 – 1984 dohliadal na jedno z najzaujímavejších období spoločnosti v rozširovaní a internacionalizácii sortimentu značiek. Riadil tiež agresívnu medzinárodnú expanziu. Jeho najvýznamnejší prienik smeroval do USA a Japonska. Počas svojho pôsobenia v spoločnosti L’Oréal získal prestížne značky mejkapu, akými sú Lancôme, Garnier, Biotherm a Vichy.

Okrem toho bol uznávaným ekonómom. Mnoho francúzskych politikov sa s ním radilo v otázkach ekonomiky, priemyslu a zamestnanosti. Pôsobil tiež ako člen predstavenstva švajčiarskej potravinárskej spoločnosti Nestlé a televíznych spoločností TF1 a Canal +. Vďaka pôsobeniu v predstavenstvách firiem si vybudoval skvelé vzťahy s každou z týchto spoločností. Nestlé má dodnes v spoločnosti L’Oréal 26,4-percentný podiel.

Založila charitu

O Lilianinom ďalšom pôsobení v spoločnosti sa veľa nevie. Takmer nikdy neposkytovala rozhovory novinárom a prísne si strážila svoje súkromie. V roku 1963 spoločnosť vstúpila na burzu a Liliane v nej naďalej vlastnila väčšinový podiel. V roku 1974 v obave pred znárodnením spoločnosti po francúzskych voľbách vymenila takmer polovicu svojho podielu v L’Oréale za 30 % podiel v spoločnosti Nestlé S.A.

V roku 1987 Liliane spolu so svojím manželom a dcérou založili nadáciu Bettencourt Schueller Foundation. Tá sa zameriava na podporu a rozvoj lekárskych, kultúrnych a humanitárnych projektov. Nadácia využíva aktíva vo výške približne 700 miliónov eur a ročný rozpočet približne 50 miliónov eur venuje hlavne na vedecké vzdelávanie, výskum, na humanitárne a sociálne projekty.

V roku 2007 však bola nadácia „ocenená“ cenou Black Planet Award, ktorá je udeľovaná za „ničenie planéty“. Dôvodom bolo jej podieľanie sa na šírení kontaminovanej detskej výživy, monopolizácii vodných zdrojov a tolerovanie detskej práce.

Tretia generácia

Liliane a André mali spolu jedinú dcéru Françoise. Tá sa narodila v roku 1953 vo francúzskom mestečku Neuilly-sur-Seine. O jej živote sa tiež toho veľa nevie. Chodila do katolíckej školy a na univerzite vyštudovala medzinárodné židovsko-kresťanské vzťahy. Okrem toho sa venovala aj štúdiu gréckej mytológie.

Neskôr sa vydala za Jeana-Pierre Meyersa. Tento vzťah vtedy vyvolal silné ohlasy, pretože Meyers je Žid. Jeho starým otcom bol rabín zabitý v koncentračnom tábore v Auschwitzi, a pri ich svadbe sa znova vynorili spomienky na nacistickú minulosť rodiny. Pár má spolu dvoch synov. Obaja boli vychovaní v židovskej viere. Od roku 1997 Françoise pôsobila v správnej rade L’Oréalu, ale nikdy sa aktívne nezapájala do riadenia spoločnosti.

Spor matky s dcérou

Jediným mediálne známym prípadom Françoise bol jej spor s matkou. Françoise obvinila svoju mamu z toho, že nedokáže hospodáriť so svojím majetkom a utráca ho na svojho priateľa. Tým bol fotograf François-Marie Banier, s ktorým sa Liliane spoznala v roku 1987. V nasledujúcich rokoch sa Banier a Liliane spriatelili a ona sa stala jeho sponzorkou.

Darovala mu darčeky v odhadovanej hodnote až 1,3 miliardy eur. Medzi tieto dary patria napríklad dve zmluvy o životnom poistení za 253 a 262 miliónov eur, alebo 11 umeleckých diel v hodnote 20 miliónov eur vrátane obrazov Picassa, Matissea, Mondriana.

Väčšinu darov Liliane prepísala na Baniera počas zotavovania sa z dvoch pobytov v nemocnici v rokoch 2003 a 2006. V decembri 2007 Françoise podala na Baniera trestné oznámenie za zneužívanie psychickej slabosti svojej matky Liliane. V tom čase sa u nej prejavila Alzheimerova choroba. Liliane vtedy dokonca zmenila závet a celý svoj majetok chcela nechať Banierovi.

Najbohatšia žena na svete

Súd však uznal Lilianinu neschopnosť samostatne sa rozhodovať a jej majetok priznal dcére a jej dvom synom. Françoise sa tak od roku 2011 stala správkyňou matkinho majetku. Jej syn Jean-Victor Meyers nahradil svoju babku v správnej rade spoločnosti. V roku 2017 Liliane zomrela vo veku 94 rokov.

Celý majetok vo výške 85,2 miliardy dolárov tak pripadol Françoise. Z nej sa vďaka tomu stala najbohatšia žena na svete. Dokopy vlastní okrem iného 33 % podiel v L’Oréale a 28 % podiel v Nestlé. L'Oréal v súčasnosti uvádza na trh viac ako 500 značiek a tisíce jednotlivých produktov vo všetkých odvetviach kozmetického priemyslu. Spoločnosť má hodnotu viac ako 198 miliárd dolárov a zamestnáva 88-tisíc ľudí v 130 krajinách sveta.

Baví ju najmä charita a písanie kníh

Françoise sa aj napriek svojmu bohatstvu venuje hlavne riadeniu rodinnej charitatívnej nadácie a písaniu kníh. Je uznávanou autorkou kníh o katolicizme a judaizme, izraelských kmeňoch a rodokmeni Adama a Evy. Napísala napríklad knihy s názvom Grécki bohovia a Pohľad na Bibliu.

bezpecnykurier
bezpecnykurier
bezpecnykurier Chráňte
vašu komunikáciu
bezpecnykurier Dôverné informácie
zabezpečte heslom
bezpecnykurier Diskrétnosť požadujte
aj od vašich partnerov

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
15.6.2021 Redakcia FinReport

Extrémne prejavy počasia ovplyvnené zmenou klímy menia štruktúru poistných udalostí

Škody na nehnuteľnostiach spôsobené lokálnymi živlami sú čoraz nepredvídateľnejšie. A počet poistných udalostí, za ktoré môžu ...

15.6.2021 Roland Régely

Lacné nákupy z Číny alebo USA sa od júla skomplikujú a predražia

Finančná správa predstavila nový web určený na preclievanie zásielok z krajín mimo Európskej únie. Urobila tak v súvislosti so zmenami, ...

15.6.2021 Redakcia FinReport

NBS schválila kúpu Poštovej poisťovne poisťovňou Union, ktorá takto získala 160-tisíc nových klientov

Národná banka Slovenska (NBS) schválila, že poisťovňa Union môže definitívne prevziať Poštovú poisťovňu. Financial. Report o tejto ...

14.6.2021 Redakcia FinReport

LIVE STREAM s Petrom Štadlerom: Ako správne investovať

Investovanie sa stáva trendom, a preto sa budeme s Petrom Štadlerom naživo rozprávať o tom, ako by dnes ľudia mali rozmýšľať o ...

14.6.2021 Zuzana Mecková

Nová vyhláška ministerstva financií skomplikuje život klientom poisťovní. Je nepresná a mätúca

Nedávno publikovaná vyhláška z rezortu financií, ktorá zahŕňa tri nové formuláre o jednotlivých zložkách poistného, nadobudne ...

14.6.2021 Redakcia FinReport

Obmedzili sme platenie v hotovosti, ale bezkontaktné platby aj tak využíva len necelá štvrtina Slovákov

Napriek tomu, že bezkontaktné platby sa stali bankovým aj fintechovým hitom minulého roku, hotovosť je stále najpoužívanejším platobným ...

9.6.2021 Redakcia FinReport

Konferencia opäť s osobnou účasťou! V júni sa zíde viac než sto finančných riaditeľov

Výročné stretnutie finančných riaditeľov CFO Congress 2021 je tento rok naplánované na 22. júna. Je to jedna z prvých tohtoročných ...

4.6.2021 Patrícia Beličková

Róbert Schochmann: Šéf inovatívneho startupu Trainshot predstavil robotický terč fungujúci na báze umelej inteligencie

Hoci mnohé krajiny ešte stále fungujú v „obmedzenom“ režime, slovenskému startupu Trainshot sa podarilo uspieť na medzinárodnej výstave ...

29.5.2021 Dominik Horváth

Najdrahšie svadby na svete: Mala ju dcéra indického oceliarskeho magnáta Mittala, či ruský oligarcha Gutseriev?

Pre mnohých ľudí je svadba najdôležitejším dňom ich života. Tento obrad spečatenia lásky slávime už od nepamäti. Nie všetci sa však ...

15.5.2021 Dominik Horváth

Najdrahšie rozvody: Jeff Bezos vyplatil svojej žene 36 miliárd dolárov, Gatesovci by ich mohli prekonať

Ohlásenie rozvodu zakladateľa Microsoftu Billa Gatesa s manželkou Melindou šokovalo verejnosť. Pár, ktorý bol spolu viac ako 27 rokov a ...

13.5.2021 Robert Juriš

Matej Ftáčnik: Naše bankovníctvo patrí k svetovej špičke, ale na platenie úsmevom si musíme ešte chvíľu počkať

Umelá inteligencia, dátové technológie, technologické inovácie, to nie sú len témy, ktoré čakajú na to, ako ich uchopíme. To je veľmi ...

8.5.2021 Dominik Horváth

Waltonovci: Najbohatšia rodina na svete, ktorá založila sieť obchodov Walmart, zamestnáva 2 milióny ľudí

Zakladateľ Walmartu Samuel Walton finančne pomáhal svojej rodine už ako dieťa. Neskôr sa vďaka jeho šikovnosti a revolučným obchodným ...

4.5.2021 Redakcia FinReport

Agata Aniela Przygoda a Juraj Dlhopolček sa stali novými členmi predstavenstva Allianz SDSS

Novými členmi predstavenstva v Allianz – Slovenskej dôchodkovej správcovskej spoločnosti (ASDSS) sa stali Agata Aniela Przygoda a Juraj ...

3.5.2021 Redakcia FinReport

Novým generálnym riaditeľom PPSS a DSS Poštovej banky je Gabriel Balog

Prvá penzijná správcovská spoločnosť (PPSS) Poštovej banky a Dôchodková správcovská spoločnosť (DSS) Poštovej banky majú nového ...

1.5.2021 Dominik Horváth

Bernie Madoff: Marketingový čarodejník „namotal“ exkluzívnu klientelu, ktorú pripravil o 65 miliárd dolárov

Odborník na finančné trhy, riaditeľ burzy NASDAQ a finančný mág. Tak poznala verejnosť Bernarda Madoffa. Okrem toho bol však aj tvorcom ...

24.4.2021 Dominik Horváth

Bernard Arnault: Vlk v kašmírovom kabáte – vďaka svojej bezohľadnosti je druhým najbohatším človekom na svete

Svoju kariéru začínal v spoločnosti svojho otca. Neskôr sa mu podarilo kúpiť legendu módneho priemyslu – značku Christian Dior. Známym sa ...

15.4.2021 Robert Juriš

Radim Foltýn: Najlepším ambasádorom značky McDonald´s v regióne je šikovný podnikateľ

Niektorými milovaná, inými zatracovaná. Svetovo preslávená a masovo obľúbená značka s nálepkou symbolu konzumnej spoločnosti v čase ...

10.4.2021 Dominik Horváth

Richard Branson: Ako sa z dyslektika stal miliardár, rytier a priekopník komerčných letov do vesmíru

Kvôli svojej túžbe podnikať odišiel zo školy už v 16-tich rokoch. Presadil sa v hudobnom priemysle. Neskôr presedlal na lietadlá, a jeho ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  GLOBSEC 2021 je vďaka Vacuumlabs a jeho projektu Rýchlotest-Covid bezpečným miestom bez COVID-19
 2. 2.
  Dodávateľovi antigénových testov Eurolab Lambda vlani narástol zisk, prilepšil si takmer o štyri milióny eur
 3. 3.
  Nová vyhláška ministerstva financií skomplikuje život klientom poisťovní. Je nepresná a mätúca
 4. 4.
  Lacné nákupy z Číny alebo USA sa od júla skomplikujú a predražia
 5. 5.
  Extrémne prejavy počasia ovplyvnené zmenou klímy menia štruktúru poistných udalostí