Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Filip Rybár: V HABERL Wealth Management meníme príležitosť na hodnotu

HABERL Wealth Management Lídri
SK
EN
Poslať

Filip Rybár je zakladateľom moderného obchodníka s cennými papiermi HABERL Wealth Management. Na trhu pôsobia 8 rokov a ich riadené portfólio, ktoré poskytujú klientom, dosahuje nadštandardné výsledky. V rozhovore prezradil, ako vyzerá digitálne portfólio v praxi, ako prebieha spolupráca medzi spoločnosťou a finančnými sprostredkovateľmi, čo nás súčasná kríza naučila a ponúkol aj podrobný návod a tipy, ako prežiť pandémiu a finančnú krízu bez ujmy a s čím je potrebné v takejto situácii počítať do budúcnosti.

image

Foto: HABERL Wealth Management

Filip Rybár, predseda predstavenstva HABERL Wealth Management, radí medzi svoje úspechy aj jeho dlhodobé vzťahy s klientmi, ktoré v spoločnosti vybudovali na dôvere. Nápad založiť obchodníka s cennými papiermi HABERL Wealth Management prišiel už počas jeho štúdia. „Už v mladosti som sa zaujímal o svet financií, a preto som sa rozhodol študovať na vysokej škole odbor financie a bankovníctvo. Už počas štúdia som začal pracovať v tejto oblasti, no a postupom času a skúsenosťami som založil obchodníka s cennými papiermi HABERL Wealth Management.“ opisuje Rybár.

Ako dlho pôsobíte na trhu? Ako sa od vašich začiatkov vyvíjal a menil trh?

Na trhu pôsobíme od  roku 2013, kedy sme získali prvú licenciu ako samostatný finančný agent pre kapitálový trh. V tých časoch všetko fungovalo v papierovej podobe a pokyny na trh sa zadávali papierovo alebo telefonicky. V dnešnej dobe už všetko prechádza do online prostredia. Vnímam to tak, že trh sa za toto obdobie vyvinul viac proklientsky, taktiež prichádzajú nové fintech spoločnosti, ktoré menia svet investičného bankovníctva a robia ho dostupnejším.

Prečo ste sa napokon rozhodli založiť moderného obchodníka s cennými papiermi?

Vyplynulo to prirodzene z nášho pôsobenia. Začínali sme ako finančný sprostredkovateľ a investor v realitách, postupne sme pociťovali potrebu rozšíriť naše portfólio služieb tak, aby sme mohli klientom poskytnúť kvalitnejšie služby a prinášať zaujímavejšie investičné príležitosti. Z tohto vznikla myšlienka založiť obchodníka s cennými papiermi so širokým portfóliom produktov a online prístupom tak, aby náš klient našiel všetko potrebné v jednej inštitúcii.

 

„Našou výhodou je komplexnosť poskytovaných služieb.“

Na trhu máme viacero obchodníkov s cennými papiermi, čím je výnimočný  práve HABERL?

HWM patrí do investičnej skupiny HABERL, ktorej súčasťou je aj investičná divízia poskytujúce služby v oblasti investícií do realitných a private equity projektov. Z tohto dôvodu vieme našim klientom prinášať aj iné, ako štandardné formy investície a obohatiť tak ich investičné portfólio. To vnímam ako našu najväčšiu výhodu. Naše služby poskytujeme fyzickým a právnickým osobám, ktorým poskytujeme komplexnú starostlivosť investičného bankovníctva a spravujeme im investičné portfólia. V neposlednom rade sú našou silnou stránkou aj samostatný finančný agenti, ktorí prostredníctvom nás poskytujú starostlivosť svojim klientom a my plníme úlohu spojenia ich klientov s trhom.

Keď už sa bavíme o vašej výnimočnosti, prezraďte, aké služby vo všeobecnosti a aké nadštandardné služby ponúkate vašim klientom?

Naši klienti majú u nás všetky služby spojené s investičným bankovníctvom. Ako najzaujímavejší produkt by som vyzdvihol službu riadeného portfólia, v ktorom dosahujeme pre našich klientov nadštandardné výsledky. Taktiež nájdete v našej ponuke podielové fondy, korporátne a štátne dlhopisy, certifikáty, zmenky, akcie, deriváty, ETF a mnoho iného.

 

„Klienti majú možnosť investovať aj do našich investičných projektov a tým zatraktívniť svoje portfólio o iný, ako štandardný produkt kapitálového trhu.“

Vieme o vás, že ponúkate investičné produkty v prehľadnom digitálnom portfóliu. Čo to znamená v praxi?

V HABERL razíme cestu jednoduchého a priehľadného prístupu, a preto sa snažíme maximalizovať digitálny prístup tak, aby mali klienti prehľad o svojom portfóliu v reálnom čase a z ktoréhokoľvek miesta na svete.

V čom spočíva filozofia vašej značky a na akých hodnotách si zakladáte?

Našou filozofiou je vyhľadávať zaujímavé investície a meniť tak príležitosť na hodnotu. Ja osobne si potrpím na otvorenosť, lojálnosť a férový prístup a podľa týchto hodnôt sa správame aj v HABERL.

V rámci vášho webu poskytujete vašim klientom dokonca aj denník investora, v ktorom pravidelne informujete o finančných aktualitách a o všetkom, čo by mali vedieť. Ako ale vyzerá a prebieha celková starostlivosť spoločnosti o vašich klientov? V čom všetkom sa na vás môžu klienti spoľahnúť?

S každým klientom si vždy prejdeme jeho očakávanie, skúsenosti, preferencie a v neposlednom rade aj investičný apetít. Následne mu poskytneme investičné riešenie podľa jeho preferencií.  Postupom času sa naša spolupráca rozširuje a pretaví do partnerského vzťahu.

Positive

Partnerom článku je Positive Services s.r.o

 

„Mnohokrát to nie je len o investovaní, ale aj o iných životných situáciách našich klientov.“

Čo zaujímavé nám viete prezradiť ohľadom finančného sprostredkovania v rámci vašej spoločnosti?

Finanční sprostredkovatelia, Family office a iné subjekty, majú možnosť s nami spolupracovať. Aj my sme začínali ako sprostredkovateľ a plne chápeme ich potreby a vieme na nich reagovať. Nakoľko sme v danom období nevedeli nájsť jedného partnera, ktorý by dokázal pokryť všetky naše potreby, rozhodli sme sa založiť HWM a poskytovať plnohodnotný systém od onboardingu, až po správu klientov s dostupnosťou takmer všetkých investičných nástrojov kapitálového trhu.

Aké výhody/benefity ponúkate finančným sprostredkovateľom?

Pravdaže, v tomto smere ponúkame viacero výhod. Napríklad, finanční sprostredkovatelia majú u nás k dispozícii široké portfólio investičných nástrojov finančného trhu. V praxi to znamená, že prostredníctvom nás môžu plnohodnotne obsluhovať svojich klientov. Pre klientov vieme zase zabezpečiť nákup všetkých inštrumentov kapitálového trhu. 

 

„Sprostredkovatelia môžu mať u nás zostavené vlastné exkluzívne produktové portfólio. Všetko dokážu obslúžiť online, bez potreby stretávania sa s klientom a zároveň majú všetku dokumentáciu v elektronickej podobe a výborný prehľad o svojich klientoch pomocou našej platformy.“

Čo by ste odporúčali tým, ktorí majú záujem stať sa finančným sprostredkovateľom pod záštitou vašej spoločnosti?

Určite nás kontaktovať. Následne si prejdeme všetky podmienky spolupráce. V prípade záujmu oboch strán uzavrieme zmluvu a zriadime prístup do platformy. Celý proces netrvá viac ako dva týždne. 

Dokáže váš ekosystém služieb reagovať na zmeny vo svete či na trhu pružne?

Naše stratégie vytvárame tak, aby sme vedeli správne a včas reflektovať na trhové situácie a výkyvy. Samozrejme, nie je vždy možné predvídať všetky udalosti vo svete.

Ak sa bavíme o zmenách vo svete, vieme, že súčasná situácia s koronavírusom a krízou s tým spojenou, priniesla množstvo problémov pre podniky, ako také, podnikateľov či samotné rodiny. Ako vy, ako finančný odborník a samotný predseda predstavenstva finančnej spoločnosti vnímate túto súčasnú situáciu a krízu?

To, že došlo k nejakej kríze prekvapením až tak nie je. Skôr si myslím, že je prekvapením to, aká kríza vyvolaná pandémiou prišla a najmä v akej sile. Ľudia a podniky, ako také, často vytvárajú rôzne scenáre, v ktorých sa snažia pripraviť sa na rôzne šoky a situácie, ktoré by mohli nastať. Ak ale vznikne situácia, ktorú moderný svet, najmä ten na západe ešte nezažil, alebo nepozná, ťažko sa na ňu môže pripraviť alebo ju predvídať. Kríza prináša nielen problémy, ale zároveň aj nové príležitosti a je výzvou pre nové, kreatívne riešenia.

 

„Naučili sme sa, že technológie, ktoré poznáme, dokážeme využívať omnoho efektívnejšie a intenzívnejšie ako doteraz.“

Čo je podľa vás dobré a potrebné urobiť, aby sme aj takéto nepríjemné situácie zvládli čo najlepšie? Je podľa vás potrebné zabezpečiť sa finančne do budúcnosti? Mali by sme s takýmito krízami počítať a pripraviť si akési „zadné dvierka“?

Podniky a tiež rodiny budú určite aspoň minimálne v najbližšej budúcnosti počítať s takouto možnosťou. Myslím si, že najmä podniky zaradia riešenia pandemickej situácie do svojich rizikových scenárov. Aktuálne, napríklad aj Národná banka Slovenska, rozposlala finančným inštitúciám list, v ktorom sa dopytuje na opatrenia, ktoré finančné inštitúcie prijali na zabezpečenie prevádzky a zníženie dopadov pandémie. Dopredu však nevieme povedať, ktorá skupina firiem či osôb bude najviac postihnutá. Aj preto je potrebné, aby s touto situáciou počítali úplne všetci.

Absolútnym základom prípravy na krízu je tvorba finančnej rezervy. Prvým pravidlom je pravidelne si odkladať časť mzdy bokom a investovať ju. Druhým pravidlom je diverzifikácia. To znamená neinvestovať všetko do jedného druhu investičných nástrojov. Tretím pravidlom je, že finančné rezervy, určené na prekonanie krízy, sa zásadne neinvestujú do vysokorizikových aktív. V prípade podnikateľov je to trochu zložitejšie, avšak tvorba rezerv je dôležitým prvkom na prekonanie akejkoľvek krízy.

Aké sú vaše záverečné tipy a odporúčania pre tých, ktorí sa chcú na krízu čo najlepšie pripraviť a čo by ste v rámci súčasnej situácie odporúčali finančným sprostredkovateľom, ktorí majú vo svojej starostlivosti klientov alebo budúcich klientov, ktorých zastihla alebo môže zasiahnuť kríza spojená s koronavírusom?

Klienti, a teda aj sprostredkovatelia, sa aktuálne stretávajú s potrebou rýchlejšej likvidity svojich investícií. Je to najmä z dôvodu výpadkov príjmov alebo z dôvodu samo-financovania svojich podnikateľských aktivít. Očakávame teda, že aj bonitnejší klienti sa pri budúcich investíciách budú viac zaujímať o likviditu, a teda musia sprostredkovatelia viac porozmýšľať nad zložením investičných portfólií.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
6.2.2023 Redakcia FinReport

Analýza: Slováci očakávajú, že inflácia vystúpi až nad hranicu 30 %

Slováci boli voči nárastu cien tovarov a služieb najskeptickejší na sklonku minulého roku. Inak povedané, vtedy boli ich očakávania vysokej ...

6.2.2023 Martin Jamnický

Generálny pardon: Uhraďte svoje dlhy voči Sociálnej poisťovni do konca augusta 2023 a nemusíte platiť penále

Dlžníci Sociálnej poisťovne dostali šancu, ako sa vyhnúť plateniu penále za omeškanie sa pri plnení si svojich povinností. Opatrenie ...

6.2.2023 Robert Juriš

Samostatný finančný agent INSIA SK sa stal súčasťou medzinárodnej maklérskej skupiny Unilink

Spoločnosť INSIA sa stala súčasťou medzinárodnej skupiny Unilink, ktorá získala 80-percentný podiel vo firme od spoločnosti Marsh. ...

6.2.2023 Redakcia FinReport

Sociálne dávky: Úrady práce vlani vyplatili ľuďom 1,8 miliardy eur

Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny v roku 2022 vyplatili rodinám a ľuďom v náročnej životnej situácii sociálne dávky v celkovej ...

6.2.2023 Redakcia FinReport

Tržby maloobchodu vlani v porovnaní s katastrofálnym rokom 2021 mierne vzrástli

Utlmenie pandémie koronavírusu sa v maloobchode prejavilo návratom kupujúcich do predajní. Celoročný výsledok odvetvia potiahol mierny rast ...

5.2.2023 Redakcia FinReport

Firmy čaká ďalší tvrdý rok, postpandemická eufória neprichádza

Na rozdiel od vlaňajších nádejí, keď sa aspoň začiatok roku niesol v znamení eufórie po ochabnutí pandémie koronavírusu, sú ...

3.2.2023 Redakcia FinReport

Novým vedúcim pobočky poisťovne Generali na Slovensku sa stal Pavol Pitoňák

Vo vedení poisťovne Generali na Slovensku nastanú zmeny. Novým vedúcim pobočky poisťovne na Slovensku sa od 1. marca 2023 stane Pavol ...

3.2.2023 Redakcia FinReport

Peter Kažimír: Pri krotení inflačnej beštie sme sa s úrokovými sadzbami zatiaľ nedostali na vrchol

Európska centrálna banka zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na 3 %, čo je najviac za posledných 15 rokov. Očakáva sa, že týmto ...

2.2.2023 Redakcia FinReport

Gautam Adani: Za dva roky rozprávkovo zbohatol, no počas posledného týždňa prišiel o 100 miliárd dolárov

V októbri minulého roku sme priniesli informáciu o tom, že dovtedy takmer neznámy indický podnikateľ a obchodník Gautam Adani rozprávkovo ...

1.2.2023 Redakcia FinReport

Martina Slabejová: Nová výkonná riaditeľka Americkej obchodnej komory

Novou výkonnou riaditeľkou Americkej obchodnej komory na Slovensku sa stala Martina Slabejová. Na pozícii nahradí Ronalda Blaška, ktorý ...

1.2.2023 Redakcia FinReport

Slovenská banková asociácia má nového prezidenta. Stal sa ním šéf Slovenskej sporiteľne Peter Krutil

Prezídium Slovenskej bankovej asociácie (SBA) si na svojom zasadnutí zvolilo nového prezidenta. Novozvoleným šéfom asociácie sa stal predseda ...

26.1.2023 Redakcia FinReport

Oliver Felszeghy: Ministerstvo financií SR ho vymenovalo za nového šéfa Tiposu

Novým predsedom predstavenstva národnej lotériovej spoločnosti Tipos sa stal Oliver Felszeghy. Za predsedu predstavenstva stávkovej kancelárie, ...

25.1.2023 Redakcia FinReport

Šéfom pobočkovej siete Slovenskej sporiteľne sa stal Radoslav Plučinský

Novým riaditeľom pobočkovej siete najväčšej banky na Slovensku je Radoslav Plučinský. V Slovenskej sporiteľni pracuje od roku 2011. ...

24.1.2023 Redakcia FinReport

Peter Kažimír: Nie je dôvod spomaliť zvyšovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky

Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír tvrdí, že pokles inflácie dva mesiace po sebe je síce dobrou správou, no nepovažuje to za ...

18.1.2023 Redakcia FinReport

Yawar Shah: Predseda predstavenstva spoločnosti SWIFT po 16 rokoch odstupuje z funkcie

Spoločnosť SWIFT, ktorá sa už 50 rokov prakticky na celom svete stará o medzibankovú komunikáciu, prichádza o svojho šéfa. Predseda ...

16.1.2023 Naďa Černá

Kto bol víťazom a kto porazeným v roku 2022? Najviac stratili tí najbohatší

Rok 2022 bol ťažký pre každého vrátane známych miliardárov, ktorí počas neho prišli o nepredstaviteľné množstvo peňazí. K tým, ...

3.1.2023 Martin Jamnický

Najväčším smoliarom uplynulého roku je Elon Musk. Prišiel o 200 miliárd dolárov

V roku 2022 malo smolu viacero miliardárov. Viacerým sa ich majetok znížil o desiatky miliárd dolárov. Najmä tým, ktorí svoje podnikanie ...

2.1.2023 Redakcia FinReport

Vláda odvolala riaditeľku Eximbanky Zuzanu Kalivodovú, namiesto nej menovala Mariána Janočka

Štátna exportno-importná banka Slovenskej republiky – Eximbanka dostala pred koncom roka nové vedenie. Vláda SR odvolala doterajšiu ...

Mobilná aplikácia

 1. 1.
  Ako sa v roku 2023 zvýšia príplatky za prácu cez víkendy, v noci a počas sviatkov
 2. 2.
  Samostatný finančný agent INSIA SK sa stal súčasťou medzinárodnej maklérskej skupiny Unilink
 3. 3.
  Generálny pardon: Uhraďte svoje dlhy voči Sociálnej poisťovni do konca augusta 2023 a nemusíte platiť penále
 4. 4.
  Podiel energie z obnoviteľných zdrojov na Slovensku stagnuje na úrovni 17 %. Prečo zaostávame?
 5. 5.
  Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet