Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Filip Rybár: V HABERL Wealth Management meníme príležitosť na hodnotu

HABERL Wealth Management Lídri
SK
EN
Poslať

Filip Rybár je zakladateľom moderného obchodníka s cennými papiermi HABERL Wealth Management. Na trhu pôsobia 8 rokov a ich riadené portfólio, ktoré poskytujú klientom, dosahuje nadštandardné výsledky. V rozhovore prezradil, ako vyzerá digitálne portfólio v praxi, ako prebieha spolupráca medzi spoločnosťou a finančnými sprostredkovateľmi, čo nás súčasná kríza naučila a ponúkol aj podrobný návod a tipy, ako prežiť pandémiu a finančnú krízu bez ujmy a s čím je potrebné v takejto situácii počítať do budúcnosti.

image

Foto: HABERL Wealth Management

Filip Rybár, predseda predstavenstva HABERL Wealth Management, radí medzi svoje úspechy aj jeho dlhodobé vzťahy s klientmi, ktoré v spoločnosti vybudovali na dôvere. Nápad založiť obchodníka s cennými papiermi HABERL Wealth Management prišiel už počas jeho štúdia. „Už v mladosti som sa zaujímal o svet financií, a preto som sa rozhodol študovať na vysokej škole odbor financie a bankovníctvo. Už počas štúdia som začal pracovať v tejto oblasti, no a postupom času a skúsenosťami som založil obchodníka s cennými papiermi HABERL Wealth Management.“ opisuje Rybár.

Ako dlho pôsobíte na trhu? Ako sa od vašich začiatkov vyvíjal a menil trh?

Na trhu pôsobíme od  roku 2013, kedy sme získali prvú licenciu ako samostatný finančný agent pre kapitálový trh. V tých časoch všetko fungovalo v papierovej podobe a pokyny na trh sa zadávali papierovo alebo telefonicky. V dnešnej dobe už všetko prechádza do online prostredia. Vnímam to tak, že trh sa za toto obdobie vyvinul viac proklientsky, taktiež prichádzajú nové fintech spoločnosti, ktoré menia svet investičného bankovníctva a robia ho dostupnejším.

Prečo ste sa napokon rozhodli založiť moderného obchodníka s cennými papiermi?

Vyplynulo to prirodzene z nášho pôsobenia. Začínali sme ako finančný sprostredkovateľ a investor v realitách, postupne sme pociťovali potrebu rozšíriť naše portfólio služieb tak, aby sme mohli klientom poskytnúť kvalitnejšie služby a prinášať zaujímavejšie investičné príležitosti. Z tohto vznikla myšlienka založiť obchodníka s cennými papiermi so širokým portfóliom produktov a online prístupom tak, aby náš klient našiel všetko potrebné v jednej inštitúcii.

 

„Našou výhodou je komplexnosť poskytovaných služieb.“

Na trhu máme viacero obchodníkov s cennými papiermi, čím je výnimočný  práve HABERL?

HWM patrí do investičnej skupiny HABERL, ktorej súčasťou je aj investičná divízia poskytujúce služby v oblasti investícií do realitných a private equity projektov. Z tohto dôvodu vieme našim klientom prinášať aj iné, ako štandardné formy investície a obohatiť tak ich investičné portfólio. To vnímam ako našu najväčšiu výhodu. Naše služby poskytujeme fyzickým a právnickým osobám, ktorým poskytujeme komplexnú starostlivosť investičného bankovníctva a spravujeme im investičné portfólia. V neposlednom rade sú našou silnou stránkou aj samostatný finančný agenti, ktorí prostredníctvom nás poskytujú starostlivosť svojim klientom a my plníme úlohu spojenia ich klientov s trhom.

Keď už sa bavíme o vašej výnimočnosti, prezraďte, aké služby vo všeobecnosti a aké nadštandardné služby ponúkate vašim klientom?

Naši klienti majú u nás všetky služby spojené s investičným bankovníctvom. Ako najzaujímavejší produkt by som vyzdvihol službu riadeného portfólia, v ktorom dosahujeme pre našich klientov nadštandardné výsledky. Taktiež nájdete v našej ponuke podielové fondy, korporátne a štátne dlhopisy, certifikáty, zmenky, akcie, deriváty, ETF a mnoho iného.

 

„Klienti majú možnosť investovať aj do našich investičných projektov a tým zatraktívniť svoje portfólio o iný, ako štandardný produkt kapitálového trhu.“

Vieme o vás, že ponúkate investičné produkty v prehľadnom digitálnom portfóliu. Čo to znamená v praxi?

V HABERL razíme cestu jednoduchého a priehľadného prístupu, a preto sa snažíme maximalizovať digitálny prístup tak, aby mali klienti prehľad o svojom portfóliu v reálnom čase a z ktoréhokoľvek miesta na svete.

V čom spočíva filozofia vašej značky a na akých hodnotách si zakladáte?

Našou filozofiou je vyhľadávať zaujímavé investície a meniť tak príležitosť na hodnotu. Ja osobne si potrpím na otvorenosť, lojálnosť a férový prístup a podľa týchto hodnôt sa správame aj v HABERL.

V rámci vášho webu poskytujete vašim klientom dokonca aj denník investora, v ktorom pravidelne informujete o finančných aktualitách a o všetkom, čo by mali vedieť. Ako ale vyzerá a prebieha celková starostlivosť spoločnosti o vašich klientov? V čom všetkom sa na vás môžu klienti spoľahnúť?

S každým klientom si vždy prejdeme jeho očakávanie, skúsenosti, preferencie a v neposlednom rade aj investičný apetít. Následne mu poskytneme investičné riešenie podľa jeho preferencií.  Postupom času sa naša spolupráca rozširuje a pretaví do partnerského vzťahu.

Positive

Partnerom článku je Positive Services s.r.o

 

„Mnohokrát to nie je len o investovaní, ale aj o iných životných situáciách našich klientov.“

Čo zaujímavé nám viete prezradiť ohľadom finančného sprostredkovania v rámci vašej spoločnosti?

Finanční sprostredkovatelia, Family office a iné subjekty, majú možnosť s nami spolupracovať. Aj my sme začínali ako sprostredkovateľ a plne chápeme ich potreby a vieme na nich reagovať. Nakoľko sme v danom období nevedeli nájsť jedného partnera, ktorý by dokázal pokryť všetky naše potreby, rozhodli sme sa založiť HWM a poskytovať plnohodnotný systém od onboardingu, až po správu klientov s dostupnosťou takmer všetkých investičných nástrojov kapitálového trhu.

Aké výhody/benefity ponúkate finančným sprostredkovateľom?

Pravdaže, v tomto smere ponúkame viacero výhod. Napríklad, finanční sprostredkovatelia majú u nás k dispozícii široké portfólio investičných nástrojov finančného trhu. V praxi to znamená, že prostredníctvom nás môžu plnohodnotne obsluhovať svojich klientov. Pre klientov vieme zase zabezpečiť nákup všetkých inštrumentov kapitálového trhu. 

 

„Sprostredkovatelia môžu mať u nás zostavené vlastné exkluzívne produktové portfólio. Všetko dokážu obslúžiť online, bez potreby stretávania sa s klientom a zároveň majú všetku dokumentáciu v elektronickej podobe a výborný prehľad o svojich klientoch pomocou našej platformy.“

Čo by ste odporúčali tým, ktorí majú záujem stať sa finančným sprostredkovateľom pod záštitou vašej spoločnosti?

Určite nás kontaktovať. Následne si prejdeme všetky podmienky spolupráce. V prípade záujmu oboch strán uzavrieme zmluvu a zriadime prístup do platformy. Celý proces netrvá viac ako dva týždne. 

Dokáže váš ekosystém služieb reagovať na zmeny vo svete či na trhu pružne?

Naše stratégie vytvárame tak, aby sme vedeli správne a včas reflektovať na trhové situácie a výkyvy. Samozrejme, nie je vždy možné predvídať všetky udalosti vo svete.

Ak sa bavíme o zmenách vo svete, vieme, že súčasná situácia s koronavírusom a krízou s tým spojenou, priniesla množstvo problémov pre podniky, ako také, podnikateľov či samotné rodiny. Ako vy, ako finančný odborník a samotný predseda predstavenstva finančnej spoločnosti vnímate túto súčasnú situáciu a krízu?

To, že došlo k nejakej kríze prekvapením až tak nie je. Skôr si myslím, že je prekvapením to, aká kríza vyvolaná pandémiou prišla a najmä v akej sile. Ľudia a podniky, ako také, často vytvárajú rôzne scenáre, v ktorých sa snažia pripraviť sa na rôzne šoky a situácie, ktoré by mohli nastať. Ak ale vznikne situácia, ktorú moderný svet, najmä ten na západe ešte nezažil, alebo nepozná, ťažko sa na ňu môže pripraviť alebo ju predvídať. Kríza prináša nielen problémy, ale zároveň aj nové príležitosti a je výzvou pre nové, kreatívne riešenia.

 

„Naučili sme sa, že technológie, ktoré poznáme, dokážeme využívať omnoho efektívnejšie a intenzívnejšie ako doteraz.“

Čo je podľa vás dobré a potrebné urobiť, aby sme aj takéto nepríjemné situácie zvládli čo najlepšie? Je podľa vás potrebné zabezpečiť sa finančne do budúcnosti? Mali by sme s takýmito krízami počítať a pripraviť si akési „zadné dvierka“?

Podniky a tiež rodiny budú určite aspoň minimálne v najbližšej budúcnosti počítať s takouto možnosťou. Myslím si, že najmä podniky zaradia riešenia pandemickej situácie do svojich rizikových scenárov. Aktuálne, napríklad aj Národná banka Slovenska, rozposlala finančným inštitúciám list, v ktorom sa dopytuje na opatrenia, ktoré finančné inštitúcie prijali na zabezpečenie prevádzky a zníženie dopadov pandémie. Dopredu však nevieme povedať, ktorá skupina firiem či osôb bude najviac postihnutá. Aj preto je potrebné, aby s touto situáciou počítali úplne všetci.

Absolútnym základom prípravy na krízu je tvorba finančnej rezervy. Prvým pravidlom je pravidelne si odkladať časť mzdy bokom a investovať ju. Druhým pravidlom je diverzifikácia. To znamená neinvestovať všetko do jedného druhu investičných nástrojov. Tretím pravidlom je, že finančné rezervy, určené na prekonanie krízy, sa zásadne neinvestujú do vysokorizikových aktív. V prípade podnikateľov je to trochu zložitejšie, avšak tvorba rezerv je dôležitým prvkom na prekonanie akejkoľvek krízy.

Aké sú vaše záverečné tipy a odporúčania pre tých, ktorí sa chcú na krízu čo najlepšie pripraviť a čo by ste v rámci súčasnej situácie odporúčali finančným sprostredkovateľom, ktorí majú vo svojej starostlivosti klientov alebo budúcich klientov, ktorých zastihla alebo môže zasiahnuť kríza spojená s koronavírusom?

Klienti, a teda aj sprostredkovatelia, sa aktuálne stretávajú s potrebou rýchlejšej likvidity svojich investícií. Je to najmä z dôvodu výpadkov príjmov alebo z dôvodu samo-financovania svojich podnikateľských aktivít. Očakávame teda, že aj bonitnejší klienti sa pri budúcich investíciách budú viac zaujímať o likviditu, a teda musia sprostredkovatelia viac porozmýšľať nad zložením investičných portfólií.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
30.11.2022 Naďa Černá

Obraz White Disaster od Andyho Warhola vydražili za 84,5 milióna dolárov

Masívnu sieťotlač s názvom White Disaster, ktorá je jedným z najvýznamnejších diel Andyho Warhola, predala aukčná spoločnosť Sotheby's ...

30.11.2022 Redakcia FinReport

Rast cien nehnuteľností sa spomalil, medziročne sa zvýšili už „len“ o 14,5 %

Realizačné ceny všetkých nehnuteľností určených na bývanie boli počas tretieho štvrťroka 2022 o 14,5 % vyššie ako v rovnakom období ...

30.11.2022 Roland Régely

UNIVERSAL maklérsky dom: Tržby kontinuálne rastú, v pláne je expanzia na západ

UNIVERSAL maklérsky dom je stabilnou súčasťou desiatky najväčších samostatných finančných agentov na slovenskom trhu. Firme v posledných ...

29.11.2022 Martin Jamnický

Kryptomeny padajú, no trhom s NFT rastú tržby o 60 % aj počty používateľov o 22 %

Nedávny pád cien kryptomien vymazal všetkým digitálnym aktívam hodnotu vyčíslenú na miliardy dolárov. Výnimkou nie sú ani nezameniteľné ...

29.11.2022 Naďa Černá

Vznikol, aby bojoval proti korupcii a nekalým praktikám. Ako sa mu darí chrániť whistleblowerov?

Každý, kto čelí šikane či inému negatívnemu správaniu sa zo strany zamestnávateľa, sa môže obrátiť na Úrad na ochranu oznamovateľov. ...

29.11.2022 Redakcia FinReport

Zdravotná poisťovňa Dôvera dostala trojmiliónovú pokutu

Zdravotná poisťovňa Dôvera dostala pokutu 3 milióny eur. Dôvodom má byť nesprávny postup pri účtovaní o poistnom kmeni. Pokuta sa týka ...

24.11.2022 Redakcia FinReport

Guvernér NBS Peter Kažimír opäť čelí obvineniu z korupcie

NAKA opätovne obvinila guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra z korupcie. Podľa správy Denníka N by malo ísť o rovnaký skutok, ...

21.11.2022 Redakcia FinReport

Spoločnosť Xerox vymenovala Johna Bruna za prezidenta a prevádzkového riaditeľa

Spoločnosť Xerox oznámila vymenovanie Johna Bruna do funkcie prezidenta a prevádzkového riaditeľa. Bude mať na starosti globálnu stratégiu, ...

17.11.2022 Redakcia FinReport

Miliardár Warren Buffet nakúpil akcie taiwanského výrobcu čipov aj ropných spoločností

Vo svete financií existuje niekoľko ľudí, ktorí už veľakrát ukázali, že dokážu vynikajúco predvídať investičné trendy vo svete. ...

15.11.2022 Redakcia FinReport

Novým riaditeľom Erste Private Banking je Tomáš Petrus

Erste Private Banking, ktoré poskytuje služby klientom Slovenskej sporiteľne v oblasti privátneho bankovníctva, vedie od 15. novembra Tomáš ...

9.11.2022 Redakcia FinReport

Alain Berry: Nový generálny riaditeľ spoločnosti Amundi Asset Management

Spoločnosť Amundi oznámila vymenovanie Alaina Berryho za generálneho riaditeľa Amundi Asset Management v Českej ...

9.11.2022 Dominik Horváth

Mark Zuckerberg: Zatiaľ neúspešne buduje metaverzum. Ruinuje tým nielen firmu, ale aj vlastný majetok

Akcie spoločnosti Meta, ktorá zastrešuje Facebook, Instagram, WhatsApp a Messenger, za jediný týždeň klesli o 30 %. Výpredaj spustili ...

9.11.2022 Redakcia FinReport

Novým šéfom Úradu pre verejné obstarávanie sa stal Peter Kubovič

Jediným kandidátom na uvoľnený post riaditeľa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) bol Peter Kubovič. Pri hlasovaní v parlamente získal ...

7.11.2022 Robert Juriš

Elon Musk si kúpil Twitter: Vyhodil manažment, prepúšťa zamestnancov a spoplatňuje služby

Pol roka kŕmil najbohatší muž sveta Elon Musk médiá často protichodnými informáciami o tom, že plánuje kúpiť internetovú spoločnosť ...

28.10.2022 Redakcia FinReport

Peter Kažimír: Sprísňovanie sa nekončí, inflačné riziká stále trvajú

„Inflačné riziká nielenže pretrvávajú, ale prehlbujú sa ešte viac. Bolo preto nevyhnutné razantne pokračovať vo zvyšovaní základných ...

21.10.2022 Redakcia FinReport

Elon Musk ešte nekúpil Twitter, a už chce prepustiť 5-tisíc jeho pracovníkov

Najbohatší človek na svete Elon Musk už viac ako pol roka sľubuje, že kúpi komunikačnú platformu Twitter. Cena transakcie je už dlhšie ...

17.10.2022 Redakcia FinReport

Peter Kažimír: Úrokové sadzby ECB musia vystúpiť nad neutrálnu úroveň

„Európska centrálna banka (ECB) potrebuje zvýšiť kľúčové úrokové sadzby tak, aby dokázala zbrzdiť rast ekonomiky. S ich opätovným ...

17.10.2022 Dominik Horváth

Trojica ekonómov dostala Nobelovu cenu za svoju prácu o vplyve kríz na bezpečnosť bánk

Nobelovu cenu za ekonómiu si v tomto roku rozdelili traja laureáti. Výhercami sú Ben S. Bernanke, bývalý predseda amerického Federálneho ...

Aplikácia

Najčítanejšie

 1. 1.
  UNIVERSAL maklérsky dom: Tržby kontinuálne rastú, v pláne je expanzia na západ
 2. 2.
  Obraz White Disaster od Andyho Warhola vydražili za 84,5 milióna dolárov
 3. 3.
  Best Global Brands: Najcennejšou značkou na svete je Apple pred ďalšími technologickými firmami
 4. 4.
  Zdravotná poisťovňa Dôvera dostala trojmiliónovú pokutu
 5. 5.
  Informácie o budúcom dôchodku budeme dostávať čierne na bielom v takzvanej oranžovej obálke