Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Exprezident Donald Trump plánuje založiť novú sociálnu sieť, no opäť balansuje na hrane zákona

Dominik Horváth Lídri
SK
EN
Poslať

Bývalý americký prezident Donald Trump znova rozvíril vody sociálnych sietí. Tie mu zablokovali účet na začiatku tohto roka pre podporu demonštrantov, ktorí zaútočili na Kapitol. Trump sa preto rozhodol založiť si svoju vlastnú sociálnu sieť s názvom Truth (Pravda). Tá má konkurovať najmä Twitteru a jej spustenie sa očakáva začiatkom budúceho roka.

image

Foto: Getty Images

Niekoľko dní od jej predstavenia sa prostredníctvom fúzie so spoločnosťou DWAC začali akcie Trumpovej spoločnosti predávať na burze. Cena akcií vyletela nahor o stovky percent, no krátko nato výrazne klesla. Trump spolu s majiteľom DWAC v súčasnosti čelia obvineniam z porušovania zákonov o ochrane cenných papierov.

Nepriateľ sociálnych sietí

Sociálne médiá zohrali kľúčovú úlohu v Trumpovom uchádzaní sa o Biely dom a boli jeho obľúbeným prostriedkom komunikácie. Najčastejšie svoje názory prezentoval na sieti Twitter. Už počas jeho prezidentského obdobia však bol na sociálne médiá vyvíjaný tlak na to, aby ho zablokovali.

Viackrát sa totiž preukázalo, že jeho príspevky boli urážlivé, poburujúce alebo šíriace otvorené nepravdy. Twitter a Facebook tak začali postupne odstraňovať niektoré z nich, alebo ich označili ako zavádzajúce. Príkladom môže byť tweet, v ktorom povedal, že Covid je „menej smrteľný“ ako chrípka.

Poslednou kvapkou bolo verejné podporenie útoku stoviek demonštrantov na Kapitol, ktorý sa odohral v januári tohto roka, a pri ktorom zomrelo 6 ľudí. Trump nazval demonštrantov v Kapitole „vlastencami“ a neprejavil žiadne známky ľútosti nad obeťami, čo podnietilo Twitter, aby jeho účet zablokoval. Podobný osud postihol jeho konto na iných sociálnych sieťach, akými sú napríklad Facebook či YouTube.

Trump Media & Technology Group

Po zablokovaní účtov začal Trump spolu so svojimi poradcami naznačovať, že plánujú vytvoriť konkurenčnú stránku sociálnych médií. Napríklad vo februári tohto roka spustil blog s názvom From the Desk of Donald J. Trump (Od stola Donalda J. Trumpa). Webová stránka bola natrvalo vypnutá necelý mesiac po svojom spustení, pretože prilákala iba zlomok očakávaného publika.

Jeho hlavný poradca Jason Miller povedal, že blog bol „len pomocným nástrojom k širšiemu úsiliu, na ktorom pracujeme“. Pár dní nato Trump založil svoju novú spoločnosť s názvom Trump Media & Technology Group (TMTG). Táto skutočnosť však zostala dlhé mesiace úplne nepovšimnutá. Jediným verejne dostupným dokumentom spoločnosti bola prezentácia pre investorov, ktorá bola zverejnená na Trumpovej osobnej stránke.

Tá pobavila smiešnym 22-stranovým rozsahom. Bežne majú tieto prezentácie stovky strán, v ktorých je opísaný každý finančný detail spoločnosti. TMGT má sídlo v Trumpovom súkromnom klube Mar-a-Lago na Floride, ktorý bol jeho obľúbenou dovolenkovou destináciou, a v ktorom v súčasnosti trávi väčšinu svojho času.

Truth ako súper pre liberálne médiá

Do povedomia širšej verejnosti sa dostala spoločnosť až v polovici októbra, keď Trump konečne predstavil svoju novú sociálnu sieť s názvom Truth (Pravda). Ako uviedol pri jej oficiálnom oznámení, „poslaním tejto skupiny je vytvoriť súpera pre liberálne mediálne konzorcium“.

Sociálna sieť by mala byť spustená už čoskoro. Ako sa uvádza vo svojom mediálnom vyhlásení TMTG, sieť je prístupná už od novembra, no zatiaľ len pre pozvaných členov. Celoštátne uvedenie je v USA naplánované v priebehu prvých troch mesiacov roku 2022. Aplikácia je už v súčasnosti dostupná napríklad v App Store v predobjednávkovej verzii.

„Žijeme vo svete, kde má Taliban obrovskú prítomnosť na Twitteri, no váš najobľúbenejší americký prezident bol umlčaný,“ napísal Trump. „Každý sa ma pýta, prečo sa niekto nepostaví proti Big Tech (veľkým technologickým firmám). My sa im čoskoro postavíme,“ dodal.

Chce konkurovať aj CNN, Amazonu či Disney+

Ambície TMTG sa však nekončia len pri sociálnej sieti. Podľa Trumpa chce spoločnosť zaútočiť aj na konglomeráty v iných oblastiach. TMGT sa chce zamerať aj na prevádzkovanie spravodajskej siete, ktorá by konkurovala CNN, a ponúkať technologické služby, ktoré by konkurovali Amazon Web Services. Okrem toho plánuje spustiť aj streamovaciu platformu, ktorá chce s filmami, zábavnými programami, správami, podcastmi a ďalšími službami konkurovať Disney+.

Spojenie s DWAC

Niekoľko dní po tom, ako sa TMGT dostala do povedomia širšej verejnosti, uzrelo svetlo sveta aj jej prvé strategické partnerstvo. TMGT sa spojila so spoločnosťou Digital World Acquisition Corp. (DWAC), ktorá je SPAC spoločnosťou obchodovanou na burze NASDAQ. SPAC firmy v súčasnosti patria medzi nový obľúbený nástroj rýchleho vstupu na burzu. DWAC patrí investorovi Patrickovi Orlandovi, ktorý je známym podporovateľom brazílskeho krajne pravicového prezidenta Jaira Bolsonara. Orlando okrem DWAC vlastní ešte jednu SPAC spoločnosť so sídlom v čínskom Wuhane.

Hneď po oznámení partnerstva vyleteli akcie DWAC nahor o stovky percent. Kým na začiatku októbra sa pohybovali okolo 13 dolárov za akciu, v priebehu troch dní prekonali hodnotu 175 dolárov. Celkovo tak narástli za veľmi krátky čas o viac ako 800 %. Hlavným motorom tohto raketového nárastu boli retailoví investori.

DWAC bola za spomenuté tri dni najaktívnejšie obchodovanou akciou na maklérskej platforme Fidelity, ktorá patrí k najväčším maklérskym spoločnostiam v USA. Malí investori sa, podobne ako v minulosti, združili hlavne na fóre spoločnosti Reddit s názvom WallStreetBets. Tu patrila DWAC k najhorúcejším témam a veľa malých investorov v nej videlo podobný potenciál ako v akciách GameStop alebo AMC, ktoré dokázali spoločnými silami vytlačiť hore o stovky percent. Raketový nárast však netrval dlho. Od 22. októbra sa cena akcií postupne znížila o viac ako 68 %, a v súčasnosti sa pohybuje na hranici 56 dolárov na akciu. Celková hodnota spoločnosti sa tak ustálila na hodnote okolo 2 miliárd dolárov.

Napríklad známy obchodník s akciami – spoločnosť Iceberg Research oznámila, že uzavrela krátku pozíciu voči DWAC. Podľa ich analytikov investori DWAC čelia neistote, pretože Trumpova spoločnosť neposkytla žiadny konkrétny obchodný plán a žiadnu základnú víziu firmy. Zatiaľ sú to všetko len slová na papieri. „Teraz, keď počiatočné nadšenie pominulo, v blízkej budúcnosti vidíme pre investorov len riziká. Na základe doterajších výsledkov Trumpa a pri súčasnej cene je investovanie do DWAC obrovským rizikom. Všetky páky drží v rukách Trump, nie investori DWAC,“ uviedol Iceberg Research.

Porušili zákony o cenných papieroch?

Kontroverzia, ktorou je Trump všeobecne známy, na seba nenechala dlho čakať ani pri tejto fúzii. The New York Times publikoval článok s názvom „Trumpova 300-miliónová dohoda SPAC môže obchádzať zákony o cenných papieroch“. V článku sa uvádza, že snahy Trumpa o to, aby sa TMGT mohla verejne obchodovať prostredníctvom fúzie s DWAC, zahŕňali diskusie o fúzii so zakladateľom DWAC pred tým, ako o tom informoval samotný DWAC.

Tieto diskusie mohli porušiť federálne zákony o cenných papieroch, ktoré zakazujú SPAC spoločnostiam plánovať fúzie pred uskutočnením ich prvej verejnej ponuky. Na základe tejto správy ceny akcií DWAC počas obchodovania prudko klesli.

Ako píše New York Times, hlavným problémom môže byť fakt, že Patrick Orlando viackrát navštívil rezort Mar-a-Lago ešte pred oznámením fúzie. Právnici z oblasti cenných papierov uviedli, že akékoľvek rozhovory medzi Orlandom a Trumpom by mohli predstavovať nepriamu diskusiu o potenciálnej dohode a mali by sa zverejniť.

Obidvaja popreli, že by sa uskutočnili akékoľvek rozhovory ohľadom fúzie,“ povedala profesorka na Právnickej fakulte University of Georgia a jedna z popredných akademických expertiek na SPAC Usha Rodriguesová. „Ak sa v danom čase skutočne zapájali do diskusií, vyvoláva to otázky týkajúce sa potenciálneho porušenia zákonov o ochrane cenných papierov.“

Americká komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) zatiaľ poprela, že by priamo vyšetrovala DWAC alebo TMGT. No vo viacerých vyhláseniach potvrdila, že SPAC sú v súčasnosti nedostatočne kontrolované a plánuje sa pozorne zamerať na ich kontrolu.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
25.5.2022 Robert Juriš

Nehnuteľnosti na Slovensku sú o štvrtinu drahšie ako pred rokom

Ponukové ceny nehnuteľností na Slovensku v prvom štvrťroku tohto roku medziročne vzrástli o rekordných 23,3 %. Ceny rástli aj ...

25.5.2022 Redakcia FinReport

Osobná doprava prekonala hodnoty, ktoré dosahovala na začiatku pandémie

Objem tovaru prepraveného v nákladnej doprave rastie už tretí mesiac za sebou. V osobnej doprave rástli prepravné vzdialenosti, medziročne ...

25.5.2022 Redakcia FinReport

Poisťovňa Wüstenrot minulý rok v životnom poistení narástla o takmer 40 %

Poisťovni Wüstenrot sa minulý rok podarilo dosiahnuť rast v novom obchode. Len v oblasti životného poistenia to predstavovalo takmer 40 %. ...

25.5.2022 Redakcia FinReport

Prieskum: Traja zo štyroch oslovených hovoria, že kryptomeny sú už finančným mainstreamom

Takmer tri štvrtiny (70 %) respondentov medzinárodného výskumu sa domnievajú, že úlohou peňazí je zabezpečiť rodinu, pričom sporenie na ...

25.5.2022 Roland Régely

Rubeľ už mal padnúť, no on je rekordne silný. Čo sa to deje s ruskou menou?

Ekonomickí analytici na začiatku ruskej invázie na Ukrajine predpovedali, že ruský rubeľ významne oslabne, no zatiaľ sa deje presný opak. ...

25.5.2022 Zuzana Mecková

Sociálny balík pre rodiny je schválený. Rodičia dostanú vyššie prídavky, bonus na deti aj príspevok na krúžky

Balík pomoci pre rodiny známy ako balíček protiinflačných opatrení z dielne rezortu ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) poslanci ...

17.5.2022 Robert Juriš

Martin Vlachynský: Pozor na ekonomický populizmus, situáciu na Slovensku to môže len zhoršiť

Tŕňom v päte všetkých svetových ekonomík je inflácia. Keďže na Slovensku je už dvojciferná, pričom rastie podstatne rýchlejšie ako ...

12.5.2022 Redakcia FinReport

Aleš Michl sa stal novým guvernérom Českej národnej banky

Novým guvernérom Českej národnej banky (ČNB) sa stal Aleš Michl. Do funkcie ho vymenoval prezident Miloš ...

10.5.2022 Redakcia FinReport

Martin Šuster mieri do Rady pre rozpočtovú bezpečnosť

Radu pre rozpočtovú bezpečnosť čakajú zmeny. Anettu Čaplánovú, ktorej funkčné obdobie sa končí 2. júla 2022, v lete vystrieda ekonóm ...

6.5.2022 Redakcia FinReport

Branislav Zvonár sa stal novým riaditeľom odboru privátneho bankovníctva v Privatbanke

Novým riaditeľom odboru privátneho bankovníctva v Privatbanke bol k 1. máju menovaný Branislav Zvonár. Finančník má bohaté manažérske ...

5.5.2022 Redakcia FinReport

ECB pozvala na svoje rokovanie guvernéra Národnej banky Ukrajiny Kyryla Ševčenka

Na ostatnom zasadnutí Generálnej rady Európskej centrálne banky sa zúčastnil aj zástupca „nečlenskej“ krajiny – guvernér Národnej ...

5.5.2022 Redakcia FinReport

Novým riaditeľom Štátnej pokladnice sa stal Miroslav Dobšovič

Ministerstvo financií SR vymenovalo Miroslava Dobšoviča do funkcie riaditeľa Štátnej pokladnice. Na pozícii vystriedal doterajšieho ...

2.5.2022 Redakcia FinReport

Na čele štátnej akciovky MH Manažment je Marianna Ondrová

Novou predsedníčkou predstavenstva štátnej akciovej spoločnosti MH Manažment je Marianna Ondrová (na snímke vľavo), ktorá na poste ...

27.4.2022 Redakcia FinReport

Novou finančnou riaditeľkou VÚB banky sa stala Darina Kmeťová

Novou finančnou riaditeľkou, a po schválení Európskou centrálnou bankou aj členkou predstavenstva tejto banky, sa stala Darina Kmeťová. Vo ...

26.4.2022 Redakcia FinReport

Musk zaplatí za Twitter 44 miliárd dolárov. Pomôže Trumpovi späť do Bieleho domu?

Najbohatší muž na svete miliardár Elon Musk kupuje spoločnosť Twitter. Cena za známu a rozšírenú komunikačnú platformu je 44 miliárd ...

14.4.2022 Redakcia FinReport

Elon Musk ohlásil dokončenie humanoidného robota Optimus už v budúcom roku

Existuje množstvo prác, ktoré sú natoľko stereotypné, náročné či dokonca nebezpečné, že by ich nemali a nemuseli vykonávať ľudia, ale ...

6.4.2022 Redakcia FinReport

Muskova Tesla sa vrátila späť do bilionárskeho klubu, on sám sa zameral na Twitter

Na svete je šesť spoločností, ktorých trhová hodnota presahuje bilión dolárov. Táto situácia nastala koncom minulého roka, keď sa medzi ...

23.3.2022 Redakcia FinReport

Juraj Káčer odchádza z postu riaditeľa Sociálnej poisťovne, stane sa štátnym tajomníkom

Vo vedení ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a tiež vo vedení Sociálnej poisťovne nastanú zmeny. Doterajší šéf Sociálnej ...

Aplikácia

 1. 1.
  Rubeľ už mal padnúť, no on je rekordne silný. Čo sa to deje s ruskou menou?
 2. 2.
  Sociálny balík pre rodiny je schválený. Rodičia dostanú vyššie prídavky, bonus na deti aj príspevok na krúžky
 3. 3.
  Vláda schválila jednorazové zvýšenie prídavkov na deti vo výške 100 eur
 4. 4.
  Nehnuteľnosti na Slovensku sú o štvrtinu drahšie ako pred rokom
 5. 5.
  Ratingový výhľad Slovenska sa podľa S&P zhoršil zo stabilného na negatívny