Hľadaj

Dve ženy, ktoré sa presadili v priemyselnom biznise, hovoria najmä o odvahe

Andrea Tittelová Lídri Poslať

Dve dámy z Kanady hovoria o svojich skúsenostiach zo sveta veľkého biznisu. Obe riadili veľké firmy v Edmontone – Glenise Harveyová oceliarsku firmu A&H Steel, Marie Soprovichová je spoluzakladateľkou stavebnej spoločnosti Aquarian Renovations. V rozhovore pre Financial Report sa podelili aj o svoje skúsenosti z aktivít v spoločnostiach The Women Presidents‘ Organisation a v The Global Institute for Evolving Women, kde sa venujú podpore žien pri ich snahe dostať sa do vedúcich pozícií.

image

Foto: gifew.com

Firemná kultúra a budovanie dôvery

Marie, krédom Aquarian Renovations je rozširovanie reputácie kvality, čestnosti a profesionality. Ako to vyzerá v každodennej práci so zákazníkom?

Marie Soprovichová: Myslím si, že najdôležitejšia je firemná kultúra. Nielenže sme pracovali na vybudovaní kultúry dôvery, čestnosti a láskavosti vo firme, ale žili sme tak stále, či už v práci, doma, alebo v našich organizáciách na podporu žien. V nich sme veľmi aktívne, robíme veci, na ktorých nám záleží v komunite mimo pracovného sveta. Všade používame postupy, ktoré máme skutočne v srdci. Sú postavené na dôvere, kreativite, schopnosti načúvať a zistiť, aké sú potreby klientov, ich túžby a sny, a čo si naozaj môžu dovoliť. Naši zamestnanci tiež musia byť dôveryhodní, teda splniť to, čo sľúbia. Vybudovanie dôvery je preto podľa mňa najsilnejšou hodnotou, akú sme v priebehu rokov získali.

Aquarian Renovations bola vždy spoločnosťou, v ktorej sú láskavosť a tvorivosť, kvalita a reputácia dôležité. Robíme všetko od počiatočnej konzultácie, cez prehliadku projektu až po realizáciu. Pýtame sa ľudí, čo presne chcú, a navrhneme im to. Vytvárame 3D vizualizácie, teraz máme dokonca aj virtuálnu realitu, čo je vynikajúci spôsob, ako im ukázať, čo urobíme ešte pred tým, než vôbec začneme. Potom rozoberieme ich domy a dáme ich opäť dokopy. Ak prídu problémy, vyriešime ich, a čo treba, prepracujeme, aby sme v závere mali spokojných zákazníkov. Naša firemná kultúra je jadrom toho, čo robí spoločnosť funkčnou a čo robíme každý deň.

Glenise, vy ste zdôraznili, že cieľom oceliarskej spoločnosti A&H Steel je pozdvihnúť ľudí. Čo to znamená v oceliarskom priemysle?

Glenise Harveyová: Áno, spolu ako tím sme vyjadrili to, čo je naším primárnym cieľom. Pravdaže dodávame a inštalujeme oceľové výstuže, ale uvedomujeme si, že máme aj príležitosť pozdvihnúť ľudí. Môže to znamenať povýšenie z jednej pozície na druhú, môže to znamenať zvýšenie kvalifikácie pre prácu na rôznych mechanizmoch, rozšírenie ich uplatnenia. Môže to znamenať aj vyslovenie uznania niekomu, že robí užitočnú prácu. Je to druh starostlivosti prítomnej v našej organizácii, chceme sa ňou navzájom posúvať na vyššiu úroveň. Tiež sa snažíme posúvať vyššie aj zákazníkov a ich skúsenosti s našou prácou. Dôvod, prečo chcú ľudia pre nás, ale aj s nami pracovať, je, že naším cieľom je dostať na vyššiu úroveň ľudí vo firme, pozdvihnúť priemysel aj našich zákazníkov.

 

 

Kľúčové hodnoty sú integrita, autenticita, zodpovednosť a šťastie

Obe ste inšpirované knihou mentora Richarda Barretta Organizácia riadená hodnotami (The Values-Driven Organization). Čo to znamená viesť spoločnosť riadenú hodnotami?

M. S.: S manželom sme spoločnosť založili v roku 1991, povolaním bol staviteľ a developer, takže určite mal zručnosti potrebné v stavebnom priemysle. S renováciami sme však začali aj preto, lebo mal túžbu prejaviť sa ako umelec. Ja som zas priniesla vedomosti a princípy z oblasti vzdelávania a manažmentu financií. pre oboch teda boli dôležité hodnoty smerujúce k rozvoju ľudí, či už pomocou objavovania a učenia sa, alebo možnosťou prejaviť kreativitu a talent. V rokoch 2010 – 2011 manželovi diagnostikovali ťažkú formu rakoviny a vedeli sme, že máme málo času. Vtedy som sa rozhodla odísť zo školstva a venovať sa riadeniu spoločnosti. Bola to aj príležitosť pozdvihnúť to, čo stvoril, na vyššiu úroveň. Teraz dodávame úžasný produkt, ktorý inšpiruje a rozširuje možnosti aj našich zamestnancov, aby naplno využili svoj potenciál. Všemožne ich podporujeme, aby boli najlepšou verziou samého seba. Zapojila som sa aj do života obchodnej komunity, dostala som sa do niekoľkých správnych rád a prijala vedúcu pozíciu ako žena v priemysle, kde ženy dosiaľ neboli často vo vedúcich úlohách.

Glenise, v jednom vašom článku ste sformulovali svoje hodnoty: je to autenticita, integrita, šťastie a zodpovednosť, ktorú ste vyjadrili aj slovami „som viac ako len ja“. Ako tieto hodnoty uplatňujete v práci a v živote?

G. H.: Tiež som pracovala v oblasti vzdelávania. A&H Steel je rodinný podnik, založil ho môj nevlastný otec a moja mama. Vedenie firmy odovzdali mne a môjmu nevlastnému bratovi. Už v školstve som spolupracovala s Globálnym inštitútom pre rozvoj žien (Global Institute for Evolving Women), a jeho zakladateľka Bea Benková mi odporučila už spomínanú knihu Richarda Barretta. Aj predtým som chcela, aby sme veľmi jasne identifikovali, aké sú hodnoty firmy, ale v tejto knihe boli sformulované úplne presne. Chcem, aby tieto hodnoty riadili naše podnikanie a všetko, čo robíme.

Aj práca s Vikom Marajom (hosť predchádzajúceho livestreamu – pozn. red.) mi pomohla identifikovať tieto štyri hodnoty: integritu, autenticitu, zodpovednosť a šťastie. Každé stretnutie nimi začíname, pochválime sa navzájom, uznáme úspechy. Hodnoty sú uvedené na našom webe, sú súčasťou našich diskusií o profesionálnom rozvoji so zamestnancami. Diskutujeme o nich, aj keď niečo nefunguje. Hodnoty sú našou Polárkou. Pýtame sa ľudí, čo pridať do agendy, aby sme im pomohli pozdvihnúť sa. Bola to výzva, pretože keď prídete do sveta ocele používanej na vystuženie betónu, pracujete v podstate len s mužmi. Ak začnete hovoriť o veciach, ako sú srdce a kultúra, zmysel o hodnoty... no, trvalo to chvíľu, ale trpezlivo sme v tom pokračovali. Bol to náš postoj byť organizáciou postavenou na hodnotách.

Stavebníctvu sa darí aj počas koronakrízy

Marie, našich čitateľov by zaujímalo aj to, aký vplyv mala pandémia na stavebný, respektíve renovačný priemysel v Kanade.

M. S.: Aj vďaka našej organizácii stavebných firiem a jej prezidentky, na počudovanie, nemala vplyv. Boli sme prekvapení, všetci sme čakali, že stavebný priemysel sa zastaví, ale nestalo sa to. Sú oblasti výroby, ktoré boli tvrdo zasiahnuté, ale stavebníctvo vôbec, hlavne v oblasti stavieb na bývanie. Mnohí ľudia bývali v malých priestoroch, ktoré nevyhovujú pohodlnému pobytu doma, na prácu z domu. Tak sa niektorí dali do stavania, iní kúpili nové domy. Darí sa aj renováciám. Vzhľadom na súčasnú pandémiu sú ľudia doma a ich bývanie sa stáva ich prácou, bývaním a preto sa ešte viac pozerajú na priestor, v ktorom žijú, a keďže neutrácajú na cestovanie, nechodia do reštaurácií, do divadla, do kina, tak investujú do svojich domovov. Práve teraz tvrdo pracujeme na vybudovaní spolupráce s úradmi a inými subjektmi, aby sme pomohli mestu aj jednotlivým klientom rásť. Neočakávame obrovský rast, ale nebudeme ani padať späť.

Glenise, rovnaká otázka aj pre vás. Mala pandémia vplyv na biznis s armovacou oceľou?

G. H.: Je to trochu iné, hoci aj my dodávame pre stavebný priemysel. Pracujeme pre staviteľov bytových domov a výškových budov. Sme však naviazaní aj na infraštruktúru ťažkého priemyslu. V časti Alberty s názvom Fort McMurray, kde sa ťaží ropa, sme mali v ostatných rokoch veľa objednávok, momentálne tam nie je žiadny biznis. Zamerali sme sa preto na cestnú infraštruktúru, dodávame a montujeme výstuže pre výškové budovy, pre sklady a podobné stavby v oblasti Edmontonu. Pandémia vírusu COVID-19 však spôsobila, že ľudia v ťažkom priemysle sú opatrní, neponáhľajú sa s projektmi, pretože nikto nevie, čo sa deje a čo sa bude diať s ekonomikou. Dúfame, že s príchodom vakcíny sa začnú posúvať aj nové projekty. Lepšie je to v Britskej Kolumbii, kde máme veľké priemyselné stredisko, ktoré vyrába kvapalný dusík. V tejto časti Kanady je veľa práce, tam sa to posúva vpred. Zaujímavý je rozdiel medzi dvoma provinciami.

Šťastie si vyberá odvážnych

Pozrime sa teraz na vás ako na ženy, ktoré riadia veľké spoločnosti, aj ako na členky globálnych organizácií pre ženy líderky v biznise. Čo by ste poradili ženám, ako ich podporíte, aby participovali v organizáciách pre ženy či v exekutíve?

G. H.: Keď som po 30 rokoch v školstve išla do sveta ocele, pomyslela som si: „Bože, čo tu budem robiť?“ A čoskoro sa ukázalo, že ľudia sú ľudia, malí alebo veľkí. Ak viete, ako motivovať, ako inšpirovať, ako ich rozvíjať, je to jedno. Všetkým ženám aj mužom odkazujem – ak zistíte, že máte vášeň, schopnosti a talent na čokoľvek, podeľte sa o to s ľuďmi okolo. Moja úloha v A&H Steel bola založená na tom, že som prinášala ženskú energiu, môj nevlastný brat zas mužskú. Radím všetkým ženám, aby prijali svoju ženskosť, aby sme boli srdcom firiem a organizácií. Mužská energia, ženská energia, ani jedna nie je zlá, sú len odlišné, a tá ženská je potrebná spolu s mužskou.

Marie, vy už nie ste riaditeľkou spoločnosti, ale obe stále podporujete ženy ako členky rôznych organizácií. Čo poradíte ženám a mužom, ako si počínať v roku 2021 a v ďalších rokoch?

M. S.: Mnoho rokov som bola výkonnou riaditeľkou, mala som aj vplyv na obchodnú komunitu. Stále ho mám, a túto silu vraciam do spoločnosti, aj keď ju už nevediem. Som stále tvárou spoločnosti v podnikateľskej komunite a vo výboroch, v ktorých pracujem. Je to dar byť mentorom a vidím, že to posúva aj môj potenciál. Momentálne podporujem ženy, aby sa zapojili do aktivít Globálneho inštitútu pre rozvoj žien. Tam môžem uplatniť zručnosti a skúsenosti pedagogičky aj riaditeľky. Ako niekto, kto vidí potenciál žien aj mužov.

Vyzývam ženy, aby sa zapojili a podieľali sa na svojom osobnom raste prostredníctvom rôznych programov a mentoringu. Pamätajte si, šťastie si vyberá odvážnych, teda aj keď čelíme veľkým a vážnym skutočnostiam, musíme nájsť odvahu. Tá odvaha nás niekedy zavedie na miesta, ktoré sme si predtým ani nevedeli predstaviť. Ako učiteľka som dievčatám pripomínala, aby boli schopné samy sa o seba postarať. Nie je to len o tom snívať, že sa raz vydám za niekoho bohatého a budem šťastná naveky.  Šťastie dá prednosť odvážnym a niekedy to vyžaduje veľa odvahy prevziať vedenie v odbore či na pozícii, ktoré sú tradične mužské. Je to oveľa jednoduchšie, keď ste obklopené inými ženami, s ktorými sa o tom môžete zhovárať, a navzájom sa povzbudiť, učiť sa, svet potom funguje lepšie. Potrebujeme ženy vo vedúcich pozíciách, aby silné ženy posilňovali ďalšie vedúce osobnosti.

G. H.: Tiež budem hovoriť o odvahe. Učila som malé deti, ale keď som mala potom hovoriť pred množstvom zamestnancov, pred dospelými, bolo to ťažké. Trvalo to, kým som získala sebadôveru hovoriť vo veľkej sále. Viedla som miliónovú spoločnosť a záviselo od mňa 200 ľudí a ich rodiny. Pre mňa to bola naozaj veľká zodpovednosť, a ak som chcela presvedčiť všetkých tých ľudí, znamenalo to prekonať strach a byť odvážna. Znamenalo to vstúpiť do arény a obklopiť sa mocnými ženami a mocnými mužmi. Richard Barrett v knihe, ktorú sme spomínali, píše, že úroveň vedomia v organizácii nikdy neprekročí úroveň vedomia tých, ktorí ju vedú. Preto som sa zlepšovala a rozvíjala svoje schopnosti viesť a riadiť, aby som mohla všetkých motivovať. Bola to moja evolúcia z učiteľky na základnej škole. A všetko, čo bolo potrebné, bolo obklopiť sa ľuďmi, ktorí podporovali môj vývoj.

Kto sú Glenise Harveyová a Marie Soprovichová

Glenise HarveyGlenise Harveyová je líderkou, executive director a členka správnej rady A&H Steel, ktorá je rodinnou spoločnosťou a lídrom na trhu v oblasti výroby oceľových potrubí a rafinovanej ocele v kanadskom Edmontone. Glenise firmu spoluriadila so svojím bratom. Ako jedna z mála žien prináša nové spôsoby riadenia spoločností na trhu v Kanade. Je tiež členkou The Women President Organisation a globálnou partnerskou v Global Institute for Extraordinary Women.

Marie SoprovichMarie Soprovichová je spoluzakladateľkou spoločnosti Aquarian Renovationslídra v oblasti architektúry stavebníctva v Edmontone. Spoločnosť založila spolu s manželom a ako rodinnú firmu ju viedla ako CEO do roku 2019. Zároveň je veľkou podporovateľkou žien v biznise, je členkou Správnej Rady The Women President Organisation a globálnym partnerom a lídrom v Global Institute for Extraordinary Women.

47

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
19.4.2021 Roland Régely

Bezplatný účet, cashback aj investovanie. Internetová banka Vivid ide do priameho súboja s Revolutom

Tradičným bankám pribudlo v Európe za posledné roky viacero digitálnych konkurentov. Najnovšie sa k ambicióznym fintechom, ako Revolut či ...

19.4.2021 Redakcia FinReport

Poistenie bývania v ČSOB má veľký benefit. Pri hypotéke ho klienti majú pod jednou strechou

Ak sa klienti rozhodnú pre hypotéku v ČSOB, ocenia možnosť poistenia bývania v tej istej spoločnosti. Ocenia ju najmä v prípade ...

19.4.2021 Redakcia FinReport

Zelené podnikanie a obehová ekonomika prinesú menej odpadu a lepšie využívanie zdrojov

Silnou témou dneška, ktorá rezonuje aj vďaka Plánu obnovy a odolnosti, je prechod firiem na zelené podnikanie. Cieľom je, aby tvorili menej ...

18.4.2021 Redakcia FinReport

Genetické inžinierstvo má potenciál stať sa výnosným biznisom aj pre investorov

Genetické inžinierstvo čoraz viac vstupuje do našich životov. Naplno sme si to uvedomili najmä vlani, keď sa podarilo rozlúštiť genetický ...

18.4.2021 Magdaléna Švančarková

Podnikatelia žiadajú plán pre znovuotváranie gastra. Až štyri z piatich prevádzok na pomoc stále len čakajú

Gastro zažilo mimoriadne náročný rok. Najprv zatváranie, potom otváranie prevádzok a terás, no a napokon úplný lockdown. Gastro podniky ...

17.4.2021 Dominik Horváth

Larry Page a Sergey Brin: Deti emigrantov vymysleli vyhľadávač Google a zarobili viac ako 100 miliárd dolárov

Zakladatelia spoločnosti Google si spočiatku vôbec nerozumeli. Neskôr sa z nich stali nerozluční priatelia. Google pôvodne vznikal ako ich ...

15.4.2021 Robert Juriš

Radim Foltýn: Najlepším ambasádorom značky McDonald´s v regióne je šikovný podnikateľ

Niektorými milovaná, inými zatracovaná. Svetovo preslávená a masovo obľúbená značka s nálepkou symbolu konzumnej spoločnosti v čase ...

10.4.2021 Dominik Horváth

Richard Branson: Ako sa z dyslektika stal miliardár, rytier a priekopník komerčných letov do vesmíru

Kvôli svojej túžbe podnikať odišiel zo školy už v 16-tich rokoch. Presadil sa v hudobnom priemysle. Neskôr presedlal na lietadlá, a jeho ...

3.4.2021 Dominik Horváth

Bill Gates: Závidel Jobsovi, bál sa konkurencie a rozprávkovo zbohatol na podnikaní v IT biznise

Jedným z najznámejších podnikateľov na svete je bezpochyby spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates. Svoju programátorskú kariéru začal už v ...

1.4.2021 Roland Régely

Federica Barberis: Českí zákazníci IKEA si potrpia na praktickosť, Slovákom ide viac o vzhľad domácnosti

Nábytkársky gigant IKEA mení štýl podnikania v strednej Európe. Počas uplynulého roka firma rozšírila online služby a rozbieha nové ...

29.3.2021 Redakcia FinReport

Zahynul český miliardár Petr Kellner. Osudným sa mu stal let vrtuľníkom na adrenalínovú lyžovačku

Český miliardár, podnikateľ a jeden z najvplyvnejších ľudí v Česku aj na Slovensku Petr Kellner zahynul pri páde vrtuľníka na Aljaške. ...

25.3.2021 Redakcia FinReport

Novým šéfom skupiny Wüstenrot na Slovensku sa stal domáci manažér Marián Hrotka

Wüstenrot poisťovňa a Wüstenrot stavebná sporiteľňa majú nového generálneho riaditeľa. Tento týždeň na pozíciu CEO nastúpil Marian ...

23.3.2021 Andrea Tittelová

Ľubica Ragulová: Energetický systém sa tu formoval desiatky až stovky rokov a my ho chceme zreformovať za jedinú dekádu

Európska únia (EÚ) kladie čoraz väčší dôraz na zelenšiu a udržateľnejšiu budúcnosť členských štátov. Dôkazom je nová Európska ...

20.3.2021 Dominik Horváth

Warren Buffett: Majetok deväťdesiatročného Veštca z Omahy prekročil hranicu 100 miliárd dolárov

Warren Buffett na prvý pohľad nevyzerá ako jeden z najbohatších ľudí na svete. Prezentuje sa ako usmievavý a charizmatický starší pán, ...

16.3.2021 Redakcia FinReport

Bývalý generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne Jozef Síkela odišiel z bankovníctva do sveta investícií

Bývalý generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne a člen predstavenstva Erste Group Jozef Síkela mieri z bankovníctva do investičného sveta. ...

13.3.2021 Zuzana Mecková

Steve Jobs: Inovátor, perfekcionista, „tvrďas“ a iniciátor revolúcie v počítačovom, hudobnom aj filmovom priemysle

Svet ho pozná ako jedného z najznámejších vizionárov, dizajnérov a podnikateľov minulého storočia. Od 80. rokov minulého storočia sa ...

10.3.2021 Andrea Tittelová

Moira Ní Ghallachóir: Digitalizácia je len nové balenie, základom podnikania stále zostáva budovanie osobných vzťahov

Digitalizácia činností a prenos viacerých procesov do online prostredia je nový spôsob, ako úspešne podnikať aj v čase pandémie ...

6.3.2021 Dominik Horváth

Jeff Bezos: Začínal skromne brigádou v McDonald´s, dnes je najbohatším človekom na svete

Je zakladateľom a výkonným riaditeľom spoločnosti Amazon, vlastníkom novín The Washington Post a zakladateľom spoločnosti Blue Origin, ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  PCR test v Bratislave zoženiete už za menej ako 37 €
 2. 2.
  Bezplatný účet, cashback aj investovanie. Internetová banka Vivid ide do priameho súboja s Revolutom
 3. 3.
  Poistenie bývania v ČSOB má veľký benefit. Pri hypotéke ho klienti majú pod jednou strechou
 4. 4.
  V Banskobystrickom kraji vyrazia do regiónov očkovacie autobusy pre seniorov, ministerstvo poverí aj ďalšie župy
 5. 5.
  Gastro prevádzkovatelia žiadajú okamžité otvorenie terás a vyplatenie pomoci