Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Dve ženy, ktoré sa presadili v priemyselnom biznise, hovoria najmä o odvahe

Andrea Tittelová Lídri Poslať

Dve dámy z Kanady hovoria o svojich skúsenostiach zo sveta veľkého biznisu. Obe riadili veľké firmy v Edmontone – Glenise Harveyová oceliarsku firmu A&H Steel, Marie Soprovichová je spoluzakladateľkou stavebnej spoločnosti Aquarian Renovations. V rozhovore pre Financial Report sa podelili aj o svoje skúsenosti z aktivít v spoločnostiach The Women Presidents‘ Organisation a v The Global Institute for Evolving Women, kde sa venujú podpore žien pri ich snahe dostať sa do vedúcich pozícií.

Glenise Harveyová, Marie Soprovichová

Foto: gifew.com

Firemná kultúra a budovanie dôvery

Marie, krédom Aquarian Renovations je rozširovanie reputácie kvality, čestnosti a profesionality. Ako to vyzerá v každodennej práci so zákazníkom?

Marie Soprovichová: Myslím si, že najdôležitejšia je firemná kultúra. Nielenže sme pracovali na vybudovaní kultúry dôvery, čestnosti a láskavosti vo firme, ale žili sme tak stále, či už v práci, doma, alebo v našich organizáciách na podporu žien. V nich sme veľmi aktívne, robíme veci, na ktorých nám záleží v komunite mimo pracovného sveta. Všade používame postupy, ktoré máme skutočne v srdci. Sú postavené na dôvere, kreativite, schopnosti načúvať a zistiť, aké sú potreby klientov, ich túžby a sny, a čo si naozaj môžu dovoliť. Naši zamestnanci tiež musia byť dôveryhodní, teda splniť to, čo sľúbia. Vybudovanie dôvery je preto podľa mňa najsilnejšou hodnotou, akú sme v priebehu rokov získali.

Aquarian Renovations bola vždy spoločnosťou, v ktorej sú láskavosť a tvorivosť, kvalita a reputácia dôležité. Robíme všetko od počiatočnej konzultácie, cez prehliadku projektu až po realizáciu. Pýtame sa ľudí, čo presne chcú, a navrhneme im to. Vytvárame 3D vizualizácie, teraz máme dokonca aj virtuálnu realitu, čo je vynikajúci spôsob, ako im ukázať, čo urobíme ešte pred tým, než vôbec začneme. Potom rozoberieme ich domy a dáme ich opäť dokopy. Ak prídu problémy, vyriešime ich, a čo treba, prepracujeme, aby sme v závere mali spokojných zákazníkov. Naša firemná kultúra je jadrom toho, čo robí spoločnosť funkčnou a čo robíme každý deň.

Glenise, vy ste zdôraznili, že cieľom oceliarskej spoločnosti A&H Steel je pozdvihnúť ľudí. Čo to znamená v oceliarskom priemysle?

Glenise Harveyová: Áno, spolu ako tím sme vyjadrili to, čo je naším primárnym cieľom. Pravdaže dodávame a inštalujeme oceľové výstuže, ale uvedomujeme si, že máme aj príležitosť pozdvihnúť ľudí. Môže to znamenať povýšenie z jednej pozície na druhú, môže to znamenať zvýšenie kvalifikácie pre prácu na rôznych mechanizmoch, rozšírenie ich uplatnenia. Môže to znamenať aj vyslovenie uznania niekomu, že robí užitočnú prácu. Je to druh starostlivosti prítomnej v našej organizácii, chceme sa ňou navzájom posúvať na vyššiu úroveň. Tiež sa snažíme posúvať vyššie aj zákazníkov a ich skúsenosti s našou prácou. Dôvod, prečo chcú ľudia pre nás, ale aj s nami pracovať, je, že naším cieľom je dostať na vyššiu úroveň ľudí vo firme, pozdvihnúť priemysel aj našich zákazníkov.

 

 

Kľúčové hodnoty sú integrita, autenticita, zodpovednosť a šťastie

Obe ste inšpirované knihou mentora Richarda Barretta Organizácia riadená hodnotami (The Values-Driven Organization). Čo to znamená viesť spoločnosť riadenú hodnotami?

M. S.: S manželom sme spoločnosť založili v roku 1991, povolaním bol staviteľ a developer, takže určite mal zručnosti potrebné v stavebnom priemysle. S renováciami sme však začali aj preto, lebo mal túžbu prejaviť sa ako umelec. Ja som zas priniesla vedomosti a princípy z oblasti vzdelávania a manažmentu financií. pre oboch teda boli dôležité hodnoty smerujúce k rozvoju ľudí, či už pomocou objavovania a učenia sa, alebo možnosťou prejaviť kreativitu a talent. V rokoch 2010 – 2011 manželovi diagnostikovali ťažkú formu rakoviny a vedeli sme, že máme málo času. Vtedy som sa rozhodla odísť zo školstva a venovať sa riadeniu spoločnosti. Bola to aj príležitosť pozdvihnúť to, čo stvoril, na vyššiu úroveň. Teraz dodávame úžasný produkt, ktorý inšpiruje a rozširuje možnosti aj našich zamestnancov, aby naplno využili svoj potenciál. Všemožne ich podporujeme, aby boli najlepšou verziou samého seba. Zapojila som sa aj do života obchodnej komunity, dostala som sa do niekoľkých správnych rád a prijala vedúcu pozíciu ako žena v priemysle, kde ženy dosiaľ neboli často vo vedúcich úlohách.

Glenise, v jednom vašom článku ste sformulovali svoje hodnoty: je to autenticita, integrita, šťastie a zodpovednosť, ktorú ste vyjadrili aj slovami „som viac ako len ja“. Ako tieto hodnoty uplatňujete v práci a v živote?

G. H.: Tiež som pracovala v oblasti vzdelávania. A&H Steel je rodinný podnik, založil ho môj nevlastný otec a moja mama. Vedenie firmy odovzdali mne a môjmu nevlastnému bratovi. Už v školstve som spolupracovala s Globálnym inštitútom pre rozvoj žien (Global Institute for Evolving Women), a jeho zakladateľka Bea Benková mi odporučila už spomínanú knihu Richarda Barretta. Aj predtým som chcela, aby sme veľmi jasne identifikovali, aké sú hodnoty firmy, ale v tejto knihe boli sformulované úplne presne. Chcem, aby tieto hodnoty riadili naše podnikanie a všetko, čo robíme.

Aj práca s Vikom Marajom (hosť predchádzajúceho livestreamu – pozn. red.) mi pomohla identifikovať tieto štyri hodnoty: integritu, autenticitu, zodpovednosť a šťastie. Každé stretnutie nimi začíname, pochválime sa navzájom, uznáme úspechy. Hodnoty sú uvedené na našom webe, sú súčasťou našich diskusií o profesionálnom rozvoji so zamestnancami. Diskutujeme o nich, aj keď niečo nefunguje. Hodnoty sú našou Polárkou. Pýtame sa ľudí, čo pridať do agendy, aby sme im pomohli pozdvihnúť sa. Bola to výzva, pretože keď prídete do sveta ocele používanej na vystuženie betónu, pracujete v podstate len s mužmi. Ak začnete hovoriť o veciach, ako sú srdce a kultúra, zmysel o hodnoty... no, trvalo to chvíľu, ale trpezlivo sme v tom pokračovali. Bol to náš postoj byť organizáciou postavenou na hodnotách.

Stavebníctvu sa darí aj počas koronakrízy

Marie, našich čitateľov by zaujímalo aj to, aký vplyv mala pandémia na stavebný, respektíve renovačný priemysel v Kanade.

M. S.: Aj vďaka našej organizácii stavebných firiem a jej prezidentky, na počudovanie, nemala vplyv. Boli sme prekvapení, všetci sme čakali, že stavebný priemysel sa zastaví, ale nestalo sa to. Sú oblasti výroby, ktoré boli tvrdo zasiahnuté, ale stavebníctvo vôbec, hlavne v oblasti stavieb na bývanie. Mnohí ľudia bývali v malých priestoroch, ktoré nevyhovujú pohodlnému pobytu doma, na prácu z domu. Tak sa niektorí dali do stavania, iní kúpili nové domy. Darí sa aj renováciám. Vzhľadom na súčasnú pandémiu sú ľudia doma a ich bývanie sa stáva ich prácou, bývaním a preto sa ešte viac pozerajú na priestor, v ktorom žijú, a keďže neutrácajú na cestovanie, nechodia do reštaurácií, do divadla, do kina, tak investujú do svojich domovov. Práve teraz tvrdo pracujeme na vybudovaní spolupráce s úradmi a inými subjektmi, aby sme pomohli mestu aj jednotlivým klientom rásť. Neočakávame obrovský rast, ale nebudeme ani padať späť.

Glenise, rovnaká otázka aj pre vás. Mala pandémia vplyv na biznis s armovacou oceľou?

G. H.: Je to trochu iné, hoci aj my dodávame pre stavebný priemysel. Pracujeme pre staviteľov bytových domov a výškových budov. Sme však naviazaní aj na infraštruktúru ťažkého priemyslu. V časti Alberty s názvom Fort McMurray, kde sa ťaží ropa, sme mali v ostatných rokoch veľa objednávok, momentálne tam nie je žiadny biznis. Zamerali sme sa preto na cestnú infraštruktúru, dodávame a montujeme výstuže pre výškové budovy, pre sklady a podobné stavby v oblasti Edmontonu. Pandémia vírusu COVID-19 však spôsobila, že ľudia v ťažkom priemysle sú opatrní, neponáhľajú sa s projektmi, pretože nikto nevie, čo sa deje a čo sa bude diať s ekonomikou. Dúfame, že s príchodom vakcíny sa začnú posúvať aj nové projekty. Lepšie je to v Britskej Kolumbii, kde máme veľké priemyselné stredisko, ktoré vyrába kvapalný dusík. V tejto časti Kanady je veľa práce, tam sa to posúva vpred. Zaujímavý je rozdiel medzi dvoma provinciami.

Šťastie si vyberá odvážnych

Pozrime sa teraz na vás ako na ženy, ktoré riadia veľké spoločnosti, aj ako na členky globálnych organizácií pre ženy líderky v biznise. Čo by ste poradili ženám, ako ich podporíte, aby participovali v organizáciách pre ženy či v exekutíve?

G. H.: Keď som po 30 rokoch v školstve išla do sveta ocele, pomyslela som si: „Bože, čo tu budem robiť?“ A čoskoro sa ukázalo, že ľudia sú ľudia, malí alebo veľkí. Ak viete, ako motivovať, ako inšpirovať, ako ich rozvíjať, je to jedno. Všetkým ženám aj mužom odkazujem – ak zistíte, že máte vášeň, schopnosti a talent na čokoľvek, podeľte sa o to s ľuďmi okolo. Moja úloha v A&H Steel bola založená na tom, že som prinášala ženskú energiu, môj nevlastný brat zas mužskú. Radím všetkým ženám, aby prijali svoju ženskosť, aby sme boli srdcom firiem a organizácií. Mužská energia, ženská energia, ani jedna nie je zlá, sú len odlišné, a tá ženská je potrebná spolu s mužskou.

Marie, vy už nie ste riaditeľkou spoločnosti, ale obe stále podporujete ženy ako členky rôznych organizácií. Čo poradíte ženám a mužom, ako si počínať v roku 2021 a v ďalších rokoch?

M. S.: Mnoho rokov som bola výkonnou riaditeľkou, mala som aj vplyv na obchodnú komunitu. Stále ho mám, a túto silu vraciam do spoločnosti, aj keď ju už nevediem. Som stále tvárou spoločnosti v podnikateľskej komunite a vo výboroch, v ktorých pracujem. Je to dar byť mentorom a vidím, že to posúva aj môj potenciál. Momentálne podporujem ženy, aby sa zapojili do aktivít Globálneho inštitútu pre rozvoj žien. Tam môžem uplatniť zručnosti a skúsenosti pedagogičky aj riaditeľky. Ako niekto, kto vidí potenciál žien aj mužov.

Vyzývam ženy, aby sa zapojili a podieľali sa na svojom osobnom raste prostredníctvom rôznych programov a mentoringu. Pamätajte si, šťastie si vyberá odvážnych, teda aj keď čelíme veľkým a vážnym skutočnostiam, musíme nájsť odvahu. Tá odvaha nás niekedy zavedie na miesta, ktoré sme si predtým ani nevedeli predstaviť. Ako učiteľka som dievčatám pripomínala, aby boli schopné samy sa o seba postarať. Nie je to len o tom snívať, že sa raz vydám za niekoho bohatého a budem šťastná naveky.  Šťastie dá prednosť odvážnym a niekedy to vyžaduje veľa odvahy prevziať vedenie v odbore či na pozícii, ktoré sú tradične mužské. Je to oveľa jednoduchšie, keď ste obklopené inými ženami, s ktorými sa o tom môžete zhovárať, a navzájom sa povzbudiť, učiť sa, svet potom funguje lepšie. Potrebujeme ženy vo vedúcich pozíciách, aby silné ženy posilňovali ďalšie vedúce osobnosti.

G. H.: Tiež budem hovoriť o odvahe. Učila som malé deti, ale keď som mala potom hovoriť pred množstvom zamestnancov, pred dospelými, bolo to ťažké. Trvalo to, kým som získala sebadôveru hovoriť vo veľkej sále. Viedla som miliónovú spoločnosť a záviselo od mňa 200 ľudí a ich rodiny. Pre mňa to bola naozaj veľká zodpovednosť, a ak som chcela presvedčiť všetkých tých ľudí, znamenalo to prekonať strach a byť odvážna. Znamenalo to vstúpiť do arény a obklopiť sa mocnými ženami a mocnými mužmi. Richard Barrett v knihe, ktorú sme spomínali, píše, že úroveň vedomia v organizácii nikdy neprekročí úroveň vedomia tých, ktorí ju vedú. Preto som sa zlepšovala a rozvíjala svoje schopnosti viesť a riadiť, aby som mohla všetkých motivovať. Bola to moja evolúcia z učiteľky na základnej škole. A všetko, čo bolo potrebné, bolo obklopiť sa ľuďmi, ktorí podporovali môj vývoj.

Kto sú Glenise Harveyová a Marie Soprovichová

Glenise HarveyGlenise Harveyová je líderkou, executive director a členka správnej rady A&H Steel, ktorá je rodinnou spoločnosťou a lídrom na trhu v oblasti výroby oceľových potrubí a rafinovanej ocele v kanadskom Edmontone. Glenise firmu spoluriadila so svojím bratom. Ako jedna z mála žien prináša nové spôsoby riadenia spoločností na trhu v Kanade. Je tiež členkou The Women President Organisation a globálnou partnerskou v Global Institute for Extraordinary Women.

Marie SoprovichMarie Soprovichová je spoluzakladateľkou spoločnosti Aquarian Renovationslídra v oblasti architektúry stavebníctva v Edmontone. Spoločnosť založila spolu s manželom a ako rodinnú firmu ju viedla ako CEO do roku 2019. Zároveň je veľkou podporovateľkou žien v biznise, je členkou Správnej Rady The Women President Organisation a globálnym partnerom a lídrom v Global Institute for Extraordinary Women.

47
logo
Prečítajte si tiež:
14.4.2024 Redakcia FinReport

E-commerce: V centre pozornosti sú umelá inteligencia a personalizované zážitky

Pre slovenské e-shopy bol minulý rok priaznivým rokom. Viac ako tri štvrtiny z nich zaznamenali vlani rast, alebo boli na tom porovnateľne ako v ...

14.4.2024 Redakcia FinReport

Predaje nehnuteľností sa rozbiehajú, ceny sa pomaly opäť zvyšujú

Realitný trh a predaje nehnuteľností sa postupne rozbiehajú. Keďže Slováci radi bývajú vo vlastnom, od kúpy bytu alebo rodinného domu ich ...

13.4.2024 Redakcia FinReport

Ako plánovať financie v partnerskom vzťahu, a ktorým chybám sa radšej vyhnúť

Peniaze patria k najčastejším dôvodom sporov a hádok v manželstve či spolužití. Kým niekto hospodári sám, má to jednoduchšie, pretože ...

13.4.2024 Redakcia FinReport

Až 93 % Slovákov žije vo vlastnom byte alebo rodinnom dome

Až 93 % občanov Slovenska býva vo vlastnom byte alebo rodinnom dome. V tejto štatistike nás predbiehajú už len Rumuni, kde je vlastníctvo ...

12.4.2024 Robert Juriš

Finanční agenti musia zvýšiť minimálny limit svojho poistného krytia o 20 %

Každý samostatný finančný agent aj finančný poradca by mal byť poistený pre prípad zodpovednosti za škodu, ktorú môže spôsobiť pri ...

12.4.2024 Martin Jamnický

Prognóza: Kryptomeny rekordne rastú, no do roku 2028 spomalia na slabučké 4 %

Kryptomenám sa v súčasnosti darí ako nikdy doteraz. Bitcoin aj ethereum dosahujú historické cenové maximá za token a viaceré tokeny rastú ...

12.4.2024 Redakcia FinReport

Tomáš Braverman: Nový riaditeľ zážitkového portálu Slevomat

Novým šéfom portálu Slevomat sa v lete tohto roku stane bývalý šéf skupiny Heureka Group Tomáš Braverman. Na pozícii vystrieda Ladislava ...

10.4.2024 Redakcia FinReport

Tewfik Sabongui sa stal novým výkonným riaditeľom spoločnosti Colliers pre Slovensko

Spoločnosť Colliers, ktorá pôsobí aj v oblasti investičného manažmentu, oznámila, že jej súčasný managing partner v Českej republike ...

9.4.2024 Redakcia FinReport

Miroslav Boublík: Na čele Across Private Investments vystriedal Petra Jakubičku

Na uvoľnenú pozíciu Chief Executive Officer spoločnosti Across Private Investments nastúpil Miroslav Boublík. Tento manažér s ...

5.4.2024 Redakcia FinReport

Citibank vymenovala Jana Melichara za nového generálneho riaditeľa pre Slovenskú republiku

Citibank Europe vymenovala Jana Melichara do funkcie Citi Country Officer (CCO) and Banking Head pre Slovensko a do funkcie Branch Manager pre ...

4.4.2024 Redakcia FinReport

Zakladateľa kryptoburzy Thodex Fatiha Ozera odsúdili na 11 196 rokov väzenia

Bývalý šéf neúspešnej tureckej kryptomenovej burzy Thodex Faruk Fatih Ozer (30) nastúpil na doživotný trest odňatia slobody po tom, ako bol ...

29.3.2024 Redakcia FinReport

Pav Gill: Whistleblower z kauzy Wirecard spustil novú oznamovaciu platformu Confide

Muž, ktorý pomohol odhaliť machinácie predchádzajúc „strate“ 1,9 miliardy eur a krachu nemeckej finančnej spoločnosti Wirecard, má nový ...

19.3.2024 Redakcia FinReport

Novou členkou predstavenstva bratislavského Volkswagenu je Agnieszka Olendereková

Trojčlenné predstavenstvo spoločnosti Volkswagen Slovakia má novú tvár. Posilou je Poľka Agnieszka Olendereková. Na pozícii členky ...

13.3.2024 Redakcia FinReport

Šéfom spoločnosti Coca-Cola pre Česko a Slovensko sa stal Martin Binder

Novým generálnym riaditeľom spoločnosti Coca-Cola pre Českú republiku a Slovensko sa stal Martin Binder. Vo funkcii nahradil Zbyňka Kovářa. ...

11.3.2024 Robert Juriš

Christine Lagardová: Úrokové sadzby možno znížime v júni 2024

Napriek poklesu inflácie v dvadsiatke krajín eurozóny na úroveň 2,6 %, čo už je blízko dlhodobému dvojpercentnému cieľu, ECB naďalej ...

6.3.2024 Redakcia FinReport

Rezort dopravy hľadá top manažérov do štátnych podnikov

Ministerstvo dopravy vypísalo výberové konania na popredné pozície v štátnych podnikoch, ktoré má vo svojej gescii. Tým najexponovanejším ...

5.3.2024 Redakcia FinReport

Elon Musk už nie je najbohatší na svete, predbehol ho Jeff Bezos

Na čele rebríčka najbohatších ľudí na svete je poriadna tlačenica. Až traja muži dokázali nahonobiť majetok, ktorého hodnota dosahuje ...

5.3.2024 Miloslava Némová

Spolumajiteľ značky Hermès chce odkázať svoj miliardový majetok bývalému záhradníkovi

Potomok zakladateľa spoločnosti Hermès z piatej generácie Nicolas Puech v poslednom čase púta pozornosť tým, že si plánuje oficiálne ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay