Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Dve ženy, ktoré sa presadili v priemyselnom biznise, hovoria najmä o odvahe

Andrea Tittelová Lídri
SK
EN
Poslať

Dve dámy z Kanady hovoria o svojich skúsenostiach zo sveta veľkého biznisu. Obe riadili veľké firmy v Edmontone – Glenise Harveyová oceliarsku firmu A&H Steel, Marie Soprovichová je spoluzakladateľkou stavebnej spoločnosti Aquarian Renovations. V rozhovore pre Financial Report sa podelili aj o svoje skúsenosti z aktivít v spoločnostiach The Women Presidents‘ Organisation a v The Global Institute for Evolving Women, kde sa venujú podpore žien pri ich snahe dostať sa do vedúcich pozícií.

image

Foto: gifew.com

Firemná kultúra a budovanie dôvery

Marie, krédom Aquarian Renovations je rozširovanie reputácie kvality, čestnosti a profesionality. Ako to vyzerá v každodennej práci so zákazníkom?

Marie Soprovichová: Myslím si, že najdôležitejšia je firemná kultúra. Nielenže sme pracovali na vybudovaní kultúry dôvery, čestnosti a láskavosti vo firme, ale žili sme tak stále, či už v práci, doma, alebo v našich organizáciách na podporu žien. V nich sme veľmi aktívne, robíme veci, na ktorých nám záleží v komunite mimo pracovného sveta. Všade používame postupy, ktoré máme skutočne v srdci. Sú postavené na dôvere, kreativite, schopnosti načúvať a zistiť, aké sú potreby klientov, ich túžby a sny, a čo si naozaj môžu dovoliť. Naši zamestnanci tiež musia byť dôveryhodní, teda splniť to, čo sľúbia. Vybudovanie dôvery je preto podľa mňa najsilnejšou hodnotou, akú sme v priebehu rokov získali.

Aquarian Renovations bola vždy spoločnosťou, v ktorej sú láskavosť a tvorivosť, kvalita a reputácia dôležité. Robíme všetko od počiatočnej konzultácie, cez prehliadku projektu až po realizáciu. Pýtame sa ľudí, čo presne chcú, a navrhneme im to. Vytvárame 3D vizualizácie, teraz máme dokonca aj virtuálnu realitu, čo je vynikajúci spôsob, ako im ukázať, čo urobíme ešte pred tým, než vôbec začneme. Potom rozoberieme ich domy a dáme ich opäť dokopy. Ak prídu problémy, vyriešime ich, a čo treba, prepracujeme, aby sme v závere mali spokojných zákazníkov. Naša firemná kultúra je jadrom toho, čo robí spoločnosť funkčnou a čo robíme každý deň.

Glenise, vy ste zdôraznili, že cieľom oceliarskej spoločnosti A&H Steel je pozdvihnúť ľudí. Čo to znamená v oceliarskom priemysle?

Glenise Harveyová: Áno, spolu ako tím sme vyjadrili to, čo je naším primárnym cieľom. Pravdaže dodávame a inštalujeme oceľové výstuže, ale uvedomujeme si, že máme aj príležitosť pozdvihnúť ľudí. Môže to znamenať povýšenie z jednej pozície na druhú, môže to znamenať zvýšenie kvalifikácie pre prácu na rôznych mechanizmoch, rozšírenie ich uplatnenia. Môže to znamenať aj vyslovenie uznania niekomu, že robí užitočnú prácu. Je to druh starostlivosti prítomnej v našej organizácii, chceme sa ňou navzájom posúvať na vyššiu úroveň. Tiež sa snažíme posúvať vyššie aj zákazníkov a ich skúsenosti s našou prácou. Dôvod, prečo chcú ľudia pre nás, ale aj s nami pracovať, je, že naším cieľom je dostať na vyššiu úroveň ľudí vo firme, pozdvihnúť priemysel aj našich zákazníkov.

 

 

Kľúčové hodnoty sú integrita, autenticita, zodpovednosť a šťastie

Obe ste inšpirované knihou mentora Richarda Barretta Organizácia riadená hodnotami (The Values-Driven Organization). Čo to znamená viesť spoločnosť riadenú hodnotami?

M. S.: S manželom sme spoločnosť založili v roku 1991, povolaním bol staviteľ a developer, takže určite mal zručnosti potrebné v stavebnom priemysle. S renováciami sme však začali aj preto, lebo mal túžbu prejaviť sa ako umelec. Ja som zas priniesla vedomosti a princípy z oblasti vzdelávania a manažmentu financií. pre oboch teda boli dôležité hodnoty smerujúce k rozvoju ľudí, či už pomocou objavovania a učenia sa, alebo možnosťou prejaviť kreativitu a talent. V rokoch 2010 – 2011 manželovi diagnostikovali ťažkú formu rakoviny a vedeli sme, že máme málo času. Vtedy som sa rozhodla odísť zo školstva a venovať sa riadeniu spoločnosti. Bola to aj príležitosť pozdvihnúť to, čo stvoril, na vyššiu úroveň. Teraz dodávame úžasný produkt, ktorý inšpiruje a rozširuje možnosti aj našich zamestnancov, aby naplno využili svoj potenciál. Všemožne ich podporujeme, aby boli najlepšou verziou samého seba. Zapojila som sa aj do života obchodnej komunity, dostala som sa do niekoľkých správnych rád a prijala vedúcu pozíciu ako žena v priemysle, kde ženy dosiaľ neboli často vo vedúcich úlohách.

Glenise, v jednom vašom článku ste sformulovali svoje hodnoty: je to autenticita, integrita, šťastie a zodpovednosť, ktorú ste vyjadrili aj slovami „som viac ako len ja“. Ako tieto hodnoty uplatňujete v práci a v živote?

G. H.: Tiež som pracovala v oblasti vzdelávania. A&H Steel je rodinný podnik, založil ho môj nevlastný otec a moja mama. Vedenie firmy odovzdali mne a môjmu nevlastnému bratovi. Už v školstve som spolupracovala s Globálnym inštitútom pre rozvoj žien (Global Institute for Evolving Women), a jeho zakladateľka Bea Benková mi odporučila už spomínanú knihu Richarda Barretta. Aj predtým som chcela, aby sme veľmi jasne identifikovali, aké sú hodnoty firmy, ale v tejto knihe boli sformulované úplne presne. Chcem, aby tieto hodnoty riadili naše podnikanie a všetko, čo robíme.

Aj práca s Vikom Marajom (hosť predchádzajúceho livestreamu – pozn. red.) mi pomohla identifikovať tieto štyri hodnoty: integritu, autenticitu, zodpovednosť a šťastie. Každé stretnutie nimi začíname, pochválime sa navzájom, uznáme úspechy. Hodnoty sú uvedené na našom webe, sú súčasťou našich diskusií o profesionálnom rozvoji so zamestnancami. Diskutujeme o nich, aj keď niečo nefunguje. Hodnoty sú našou Polárkou. Pýtame sa ľudí, čo pridať do agendy, aby sme im pomohli pozdvihnúť sa. Bola to výzva, pretože keď prídete do sveta ocele používanej na vystuženie betónu, pracujete v podstate len s mužmi. Ak začnete hovoriť o veciach, ako sú srdce a kultúra, zmysel o hodnoty... no, trvalo to chvíľu, ale trpezlivo sme v tom pokračovali. Bol to náš postoj byť organizáciou postavenou na hodnotách.

Stavebníctvu sa darí aj počas koronakrízy

Marie, našich čitateľov by zaujímalo aj to, aký vplyv mala pandémia na stavebný, respektíve renovačný priemysel v Kanade.

M. S.: Aj vďaka našej organizácii stavebných firiem a jej prezidentky, na počudovanie, nemala vplyv. Boli sme prekvapení, všetci sme čakali, že stavebný priemysel sa zastaví, ale nestalo sa to. Sú oblasti výroby, ktoré boli tvrdo zasiahnuté, ale stavebníctvo vôbec, hlavne v oblasti stavieb na bývanie. Mnohí ľudia bývali v malých priestoroch, ktoré nevyhovujú pohodlnému pobytu doma, na prácu z domu. Tak sa niektorí dali do stavania, iní kúpili nové domy. Darí sa aj renováciám. Vzhľadom na súčasnú pandémiu sú ľudia doma a ich bývanie sa stáva ich prácou, bývaním a preto sa ešte viac pozerajú na priestor, v ktorom žijú, a keďže neutrácajú na cestovanie, nechodia do reštaurácií, do divadla, do kina, tak investujú do svojich domovov. Práve teraz tvrdo pracujeme na vybudovaní spolupráce s úradmi a inými subjektmi, aby sme pomohli mestu aj jednotlivým klientom rásť. Neočakávame obrovský rast, ale nebudeme ani padať späť.

Glenise, rovnaká otázka aj pre vás. Mala pandémia vplyv na biznis s armovacou oceľou?

G. H.: Je to trochu iné, hoci aj my dodávame pre stavebný priemysel. Pracujeme pre staviteľov bytových domov a výškových budov. Sme však naviazaní aj na infraštruktúru ťažkého priemyslu. V časti Alberty s názvom Fort McMurray, kde sa ťaží ropa, sme mali v ostatných rokoch veľa objednávok, momentálne tam nie je žiadny biznis. Zamerali sme sa preto na cestnú infraštruktúru, dodávame a montujeme výstuže pre výškové budovy, pre sklady a podobné stavby v oblasti Edmontonu. Pandémia vírusu COVID-19 však spôsobila, že ľudia v ťažkom priemysle sú opatrní, neponáhľajú sa s projektmi, pretože nikto nevie, čo sa deje a čo sa bude diať s ekonomikou. Dúfame, že s príchodom vakcíny sa začnú posúvať aj nové projekty. Lepšie je to v Britskej Kolumbii, kde máme veľké priemyselné stredisko, ktoré vyrába kvapalný dusík. V tejto časti Kanady je veľa práce, tam sa to posúva vpred. Zaujímavý je rozdiel medzi dvoma provinciami.

Šťastie si vyberá odvážnych

Pozrime sa teraz na vás ako na ženy, ktoré riadia veľké spoločnosti, aj ako na členky globálnych organizácií pre ženy líderky v biznise. Čo by ste poradili ženám, ako ich podporíte, aby participovali v organizáciách pre ženy či v exekutíve?

G. H.: Keď som po 30 rokoch v školstve išla do sveta ocele, pomyslela som si: „Bože, čo tu budem robiť?“ A čoskoro sa ukázalo, že ľudia sú ľudia, malí alebo veľkí. Ak viete, ako motivovať, ako inšpirovať, ako ich rozvíjať, je to jedno. Všetkým ženám aj mužom odkazujem – ak zistíte, že máte vášeň, schopnosti a talent na čokoľvek, podeľte sa o to s ľuďmi okolo. Moja úloha v A&H Steel bola založená na tom, že som prinášala ženskú energiu, môj nevlastný brat zas mužskú. Radím všetkým ženám, aby prijali svoju ženskosť, aby sme boli srdcom firiem a organizácií. Mužská energia, ženská energia, ani jedna nie je zlá, sú len odlišné, a tá ženská je potrebná spolu s mužskou.

Marie, vy už nie ste riaditeľkou spoločnosti, ale obe stále podporujete ženy ako členky rôznych organizácií. Čo poradíte ženám a mužom, ako si počínať v roku 2021 a v ďalších rokoch?

M. S.: Mnoho rokov som bola výkonnou riaditeľkou, mala som aj vplyv na obchodnú komunitu. Stále ho mám, a túto silu vraciam do spoločnosti, aj keď ju už nevediem. Som stále tvárou spoločnosti v podnikateľskej komunite a vo výboroch, v ktorých pracujem. Je to dar byť mentorom a vidím, že to posúva aj môj potenciál. Momentálne podporujem ženy, aby sa zapojili do aktivít Globálneho inštitútu pre rozvoj žien. Tam môžem uplatniť zručnosti a skúsenosti pedagogičky aj riaditeľky. Ako niekto, kto vidí potenciál žien aj mužov.

Vyzývam ženy, aby sa zapojili a podieľali sa na svojom osobnom raste prostredníctvom rôznych programov a mentoringu. Pamätajte si, šťastie si vyberá odvážnych, teda aj keď čelíme veľkým a vážnym skutočnostiam, musíme nájsť odvahu. Tá odvaha nás niekedy zavedie na miesta, ktoré sme si predtým ani nevedeli predstaviť. Ako učiteľka som dievčatám pripomínala, aby boli schopné samy sa o seba postarať. Nie je to len o tom snívať, že sa raz vydám za niekoho bohatého a budem šťastná naveky.  Šťastie dá prednosť odvážnym a niekedy to vyžaduje veľa odvahy prevziať vedenie v odbore či na pozícii, ktoré sú tradične mužské. Je to oveľa jednoduchšie, keď ste obklopené inými ženami, s ktorými sa o tom môžete zhovárať, a navzájom sa povzbudiť, učiť sa, svet potom funguje lepšie. Potrebujeme ženy vo vedúcich pozíciách, aby silné ženy posilňovali ďalšie vedúce osobnosti.

G. H.: Tiež budem hovoriť o odvahe. Učila som malé deti, ale keď som mala potom hovoriť pred množstvom zamestnancov, pred dospelými, bolo to ťažké. Trvalo to, kým som získala sebadôveru hovoriť vo veľkej sále. Viedla som miliónovú spoločnosť a záviselo od mňa 200 ľudí a ich rodiny. Pre mňa to bola naozaj veľká zodpovednosť, a ak som chcela presvedčiť všetkých tých ľudí, znamenalo to prekonať strach a byť odvážna. Znamenalo to vstúpiť do arény a obklopiť sa mocnými ženami a mocnými mužmi. Richard Barrett v knihe, ktorú sme spomínali, píše, že úroveň vedomia v organizácii nikdy neprekročí úroveň vedomia tých, ktorí ju vedú. Preto som sa zlepšovala a rozvíjala svoje schopnosti viesť a riadiť, aby som mohla všetkých motivovať. Bola to moja evolúcia z učiteľky na základnej škole. A všetko, čo bolo potrebné, bolo obklopiť sa ľuďmi, ktorí podporovali môj vývoj.

Kto sú Glenise Harveyová a Marie Soprovichová

Glenise HarveyGlenise Harveyová je líderkou, executive director a členka správnej rady A&H Steel, ktorá je rodinnou spoločnosťou a lídrom na trhu v oblasti výroby oceľových potrubí a rafinovanej ocele v kanadskom Edmontone. Glenise firmu spoluriadila so svojím bratom. Ako jedna z mála žien prináša nové spôsoby riadenia spoločností na trhu v Kanade. Je tiež členkou The Women President Organisation a globálnou partnerskou v Global Institute for Extraordinary Women.

Marie SoprovichMarie Soprovichová je spoluzakladateľkou spoločnosti Aquarian Renovationslídra v oblasti architektúry stavebníctva v Edmontone. Spoločnosť založila spolu s manželom a ako rodinnú firmu ju viedla ako CEO do roku 2019. Zároveň je veľkou podporovateľkou žien v biznise, je členkou Správnej Rady The Women President Organisation a globálnym partnerom a lídrom v Global Institute for Extraordinary Women.

47

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
30.11.2022 Naďa Černá

Obraz White Disaster od Andyho Warhola vydražili za 84,5 milióna dolárov

Masívnu sieťotlač s názvom White Disaster, ktorá je jedným z najvýznamnejších diel Andyho Warhola, predala aukčná spoločnosť Sotheby's ...

30.11.2022 Redakcia FinReport

Rast cien nehnuteľností sa spomalil, medziročne sa zvýšili už „len“ o 14,5 %

Realizačné ceny všetkých nehnuteľností určených na bývanie boli počas tretieho štvrťroka 2022 o 14,5 % vyššie ako v rovnakom období ...

30.11.2022 Roland Régely

UNIVERSAL maklérsky dom: Tržby kontinuálne rastú, v pláne je expanzia na západ

UNIVERSAL maklérsky dom je stabilnou súčasťou desiatky najväčších samostatných finančných agentov na slovenskom trhu. Firme v posledných ...

29.11.2022 Martin Jamnický

Kryptomeny padajú, no trhom s NFT rastú tržby o 60 % aj počty používateľov o 22 %

Nedávny pád cien kryptomien vymazal všetkým digitálnym aktívam hodnotu vyčíslenú na miliardy dolárov. Výnimkou nie sú ani nezameniteľné ...

29.11.2022 Naďa Černá

Vznikol, aby bojoval proti korupcii a nekalým praktikám. Ako sa mu darí chrániť whistleblowerov?

Každý, kto čelí šikane či inému negatívnemu správaniu sa zo strany zamestnávateľa, sa môže obrátiť na Úrad na ochranu oznamovateľov. ...

29.11.2022 Redakcia FinReport

Zdravotná poisťovňa Dôvera dostala trojmiliónovú pokutu

Zdravotná poisťovňa Dôvera dostala pokutu 3 milióny eur. Dôvodom má byť nesprávny postup pri účtovaní o poistnom kmeni. Pokuta sa týka ...

24.11.2022 Redakcia FinReport

Guvernér NBS Peter Kažimír opäť čelí obvineniu z korupcie

NAKA opätovne obvinila guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra z korupcie. Podľa správy Denníka N by malo ísť o rovnaký skutok, ...

21.11.2022 Redakcia FinReport

Spoločnosť Xerox vymenovala Johna Bruna za prezidenta a prevádzkového riaditeľa

Spoločnosť Xerox oznámila vymenovanie Johna Bruna do funkcie prezidenta a prevádzkového riaditeľa. Bude mať na starosti globálnu stratégiu, ...

17.11.2022 Redakcia FinReport

Miliardár Warren Buffet nakúpil akcie taiwanského výrobcu čipov aj ropných spoločností

Vo svete financií existuje niekoľko ľudí, ktorí už veľakrát ukázali, že dokážu vynikajúco predvídať investičné trendy vo svete. ...

15.11.2022 Redakcia FinReport

Novým riaditeľom Erste Private Banking je Tomáš Petrus

Erste Private Banking, ktoré poskytuje služby klientom Slovenskej sporiteľne v oblasti privátneho bankovníctva, vedie od 15. novembra Tomáš ...

9.11.2022 Redakcia FinReport

Alain Berry: Nový generálny riaditeľ spoločnosti Amundi Asset Management

Spoločnosť Amundi oznámila vymenovanie Alaina Berryho za generálneho riaditeľa Amundi Asset Management v Českej ...

9.11.2022 Dominik Horváth

Mark Zuckerberg: Zatiaľ neúspešne buduje metaverzum. Ruinuje tým nielen firmu, ale aj vlastný majetok

Akcie spoločnosti Meta, ktorá zastrešuje Facebook, Instagram, WhatsApp a Messenger, za jediný týždeň klesli o 30 %. Výpredaj spustili ...

9.11.2022 Redakcia FinReport

Novým šéfom Úradu pre verejné obstarávanie sa stal Peter Kubovič

Jediným kandidátom na uvoľnený post riaditeľa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) bol Peter Kubovič. Pri hlasovaní v parlamente získal ...

7.11.2022 Robert Juriš

Elon Musk si kúpil Twitter: Vyhodil manažment, prepúšťa zamestnancov a spoplatňuje služby

Pol roka kŕmil najbohatší muž sveta Elon Musk médiá často protichodnými informáciami o tom, že plánuje kúpiť internetovú spoločnosť ...

28.10.2022 Redakcia FinReport

Peter Kažimír: Sprísňovanie sa nekončí, inflačné riziká stále trvajú

„Inflačné riziká nielenže pretrvávajú, ale prehlbujú sa ešte viac. Bolo preto nevyhnutné razantne pokračovať vo zvyšovaní základných ...

21.10.2022 Redakcia FinReport

Elon Musk ešte nekúpil Twitter, a už chce prepustiť 5-tisíc jeho pracovníkov

Najbohatší človek na svete Elon Musk už viac ako pol roka sľubuje, že kúpi komunikačnú platformu Twitter. Cena transakcie je už dlhšie ...

17.10.2022 Redakcia FinReport

Peter Kažimír: Úrokové sadzby ECB musia vystúpiť nad neutrálnu úroveň

„Európska centrálna banka (ECB) potrebuje zvýšiť kľúčové úrokové sadzby tak, aby dokázala zbrzdiť rast ekonomiky. S ich opätovným ...

17.10.2022 Dominik Horváth

Trojica ekonómov dostala Nobelovu cenu za svoju prácu o vplyve kríz na bezpečnosť bánk

Nobelovu cenu za ekonómiu si v tomto roku rozdelili traja laureáti. Výhercami sú Ben S. Bernanke, bývalý predseda amerického Federálneho ...

Aplikácia

 1. 1.
  UNIVERSAL maklérsky dom: Tržby kontinuálne rastú, v pláne je expanzia na západ
 2. 2.
  Rast cien nehnuteľností sa spomalil, medziročne sa zvýšili už „len“ o 14,5 %
 3. 3.
  Zdravotná poisťovňa Dôvera dostala trojmiliónovú pokutu
 4. 4.
  Obraz White Disaster od Andyho Warhola vydražili za 84,5 milióna dolárov
 5. 5.
  Informácie o budúcom dôchodku budeme dostávať čierne na bielom v takzvanej oranžovej obálke