Desiatka najlepšie zarábajúcich generálnych riaditeľov na svete
Priemerná mzda najlepšie platených generálnych riaditeľov na svete dosiahla v minulom roku 23,7 milióna dolárov. Nikoho asi neprekvapí, že platy na najvyšších manažérskych postoch vysoko prekonávajú mzdy bežných zamestnancov. Otázkou však zostáva, dokedy si riaditelia dokážu tento vysoký príjmový štandard udržať. Odborníci sa zhodujú, že nie dlho. V minuloročnom rebríčku kraľovali menej známe osobnosti, no o niektorých z nich ste už určite počuli.

Foto: FR
Platy riaditeľov neustále rastú
Podľa najnovšej štúdie personálnej spoločnosti Equilar sa priemerná mzda pre najvyšších výkonných riaditeľov na svete opäť zvýšila. Equilar na ročnej báze porovnáva platy a balíky odmien v spoločnostiach, ktorých príjmy prekročia hranicu jednej miliardy dolárov. Za minulý rok priemerná mzda generálnych riaditeľov vzrástla o 11,4 % a dosiahla úroveň 23,7 milióna dolárov. Nárast platov na vedúcich pozíciách výrazne predstihol 3,4 % mieru inflácie v roku 2023 a taktiež prekonal 4,3 % nárast platu priemerného pracovníka.
Je zrejmé, že platy generálnych riaditeľov sú obrovské a neustále rastú. Ak by sme sa pozreli do minulosti, priemerná mzda riaditeľa je teraz 300-krát vyššia ako v roku 2018. Najväčší rozdiel medzi platom CEO a bežného zamestnanca má v rebríčku spoločnosť Coty. Sue Nabi, ktorá ju vedie, zarobila za minulý rok 149,4 milióna dolárov, čo ju zaradilo na 3. miesto v zozname. Jej celkový plat je tak 3 769-krát väčší ako plat priemerného zamestnanca v jej spoločnosti, ktorý dosahuje 39 634 dolárov.
Analytici sa zhodujú, že skôr či neskôr rast týchto platov dosiahne svoj strop. „Bude trend nadmerného zvyšovania platov generálnych riaditeľov pokračovať aj v budúcnosti? Nemôže to trvať navždy,“ uviedol viceprezident výskumu v konzultačnej firme Economic Research Institute Jonas Johnson pre portál Barron's s tým, že čísla sa v určitom bode stanú neudržateľnými.
Pozrime sa teda na desiatku najlepšie platených generálnych riaditeľov za minulý rok.
1) Hock E. Tan
Ročný plat: 161 miliónov dolárov
Za minulý rok sa najlepšie plateným generálnym riaditeľom stal Hock E. Tan, ktorý pracuje v spoločnosti Broadcom Inc. Globálna technologická firma vyvíja a dodáva široké spektrum polovodičových čipov a softvérových riešení. Podniká tiež v oblasti dátových centier, sieťových riešení, softvérového zabezpečenia a bezdrôtovej komunikácie.
Tan pôsobí v spoločnosti ako generálny riaditeľ od roku 2006. V minulosti zastával vedúce pozície v spoločnostiach PepsiCo a General Motors. Z Broadcomu dokázal pod svojím vedením urobiť 643-miliardový biznis, a to najmä vďaka sérii odvážnych akvizícií.
Poslednou a najvýznamnejšou z nich bola akvizícia spoločnosti VMware, ktorú výrobca čipov uzavrel v roku 2022 za 69 miliárd dolárov. Vtedy išlo o jednu z najväčších akvizícií v technologickom sektore. Tan sa dlhodobo pohybuje na vrchole rebríčka najlepšie platených riaditeľov na svete a prvé miesto mu patrilo aj v roku 2017, keď zarobil cez 103 miliónov dolárov.
2) Nikesh Arora
Ročný plat: 151 miliónov dolárov
Nikesh Arora je výkonný riaditeľ spoločnosti Palo Alto Networks, ktorá patrí medzi svetových lídrov v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Spoločnosť sa zameriava na prevenciu hrozieb, zabezpečenie cloudových prostredí a automatizáciu bezpečnostných operácií.
Arora sa stal generálnym riaditeľom v júni 2018. Predtým pôsobil ako prezident v SoftBank Group Corp a zastával rôzne vedúce pozície v spoločnosti Google, vrátane senior viceprezidenta a šéfa globálneho obchodu. Od jeho nástupu spoločnosť zaznamenala priemerný ročný nárast tržieb o viac ako 20 %.
Je taktiež známy akvizičnou politikou a postupne rozšíril technologické portfólio Palo Alto Networks nákupom spoločností, ako Demisto, Twistlock alebo Aporeto. Pod vedením Aroru investovala spoločnosť do vývoja riešení založených na umelej inteligencii (AI), vďaka čomu sa stala jednou z prvých na svete, ktorá začala používať AI na detekciu kybernetických hrozieb.
3) Sue Y. Nabiová
Ročný plat: 149 miliónov dolárov
Najlepšie platenou ženou na zozname sa stala Sue Y. Nabiová, ktorá je generálnou riaditeľkou Coty Inc. Spoločnosť je jednou z najväčších svetových kozmetických spoločností a najväčšou spoločnosťou na výrobu voňaviek na svete. Má výhradné práva na výrobu parfumov od značiek, ako Adidas, Burberry, Hugo Boss alebo Calvin Klein. Spoločnosť bola založená v roku 1904 vo Francúzsku.
Nabiová sa stala jej generálnou riaditeľkou v roku 2020. V minulosti zastávala pozíciu prezidentky u výrobcu kozmetiky L’Oréal Paris a neskôr pôsobila na rovnakej pozícii aj v spoločnosti Lancôme. Je jedinou transgender generálnou riaditeľkou v zozname Fortune1000.
Coty pod jej vedením zaznamenala obnovu svojho obchodného rastu najmä vďaka rebrandingu, inováciám produktov a expanzii na nové trhy. Nabiová dokázala strojnásobiť cenu akcií, a priemerný rast tržieb od jej dosadenia do funkcie presahuje 10 % ročne. Spoločnosť tiež úspešne integrovala do svojho portfólia niekoľko nových značiek, pričom najznámejšou bola Kylie Cosmetics od známej influencerky Kylie Jennerovej.
4) Christopher L. Winfrey
Ročný plat: 89 miliónov dolárov
Christopher L. Winfrey je výkonným riaditeľom spoločnosti Charter Communications, jednej z najväčších telekomunikačných spoločností v Spojených štátoch. Firma poskytuje širokopásmový internet, televíziu a telefónne služby pod značkou Spectrum.
Vedenie spoločnosti prevzal v roku 2021. Predtým zastával funkcie finančného riaditeľa a prevádzkového riaditeľa. Pod jeho vedením Charter Communications zaznamenala výrazný nárast predplatiteľov a zvýšila svoje tržby v priemere o 8 % ročne.
Ako generálny riaditeľ zameral svoje úsilie na zlepšenie kvality služieb a rozširovanie infraštruktúry, hlavne prostredníctvom investícií do technológie 5G a rozšírenie pokrytia širokopásmového internetu do menej dostupných oblastí. Je známy svojou charitatívnou prácou s miestnymi komunitami s cieľom poskytovať cenovo dostupné internetové riešenia pre nízkopríjmové domácnosti.
5) William J. Lansing
Ročný plat: 66 miliónov dolárov
William J. Lansing je výkonný riaditeľ Fair Isaac Corporation – známej ako FICO – spoločnosti zameranej na analyzovanie dát a kreditné hodnotenie. Najznámejším produktom spoločnosti je takzvané FICO skóre, ktoré sa používa na meranie bonity klienta. Na základe tohto ukazovateľa sú v USA posudzované takmer všetky úverové produkty od kreditiek po hypotéky.
Lansing prevzal vedenie spoločnosti v roku 2012. Jedným z jeho významných úspechov bola integrácia umelej inteligencie do kreditných skórovacích modelov, čím sa zlepšila ich presnosť a prediktívna schopnosť. Lansing tiež zabezpečil strategické partnerstvá s veľkými finančnými inštitúciami, čo prispelo k rozšíreniu globálneho dosahu FICO. Počas Lansingovho pôsobenia FICO zaznamenalo priemerný ročný nárast tržieb o 12 %.
6) Timothy D. Cook
Ročný plat: 63 miliónov dolárov
Timothy D. Cooka, generálneho riaditeľa spoločnosti Apple, asi netreba predstavovať. Ide o jednoznačne najznámejšieho meno na zozname a jedného z najvplyvnejších ľudí v technologickom sektore. Cook nahradil na pozícii generálneho riaditeľa zakladateľa spoločnosti Steva Jobsa a tento post zastáva od roku 2011. Predtým pôsobil v spoločnosti na rôznych pozíciách od viceprezidenta operácií po prevádzkového riaditeľa.
Pod Cookovou taktovkou sa Apple stala prvou verejne obchodovanou spoločnosťou, ktorá dosiahla trhovú hodnotu jeden, neskôr dva a napokon tri bilióny dolárov. Nestalo sa to náhodou. Kým Jobs bol vnímaný ako vizionár a nezaujímali ho finančné výsledky alebo účtovné uzávierky, Cook je jeho presným opakom.
Je známy svojím striktným prístupom s cieľom maximalizovať príjmy a zisky pre akcionárov. Dokázal diverzifikovať príjmové toky spoločnosti prostredníctvom inovácií služieb, ako Apple Music, Apple Pay a iCloud a výrazne znížiť náklady na výrobu hardvérových produktov Apple. Je tiež známym workoholikom, svoj pracovný deň začína veľmi skoro, už okolo 4.30 ráno.
7) Jagtar Singh Chaudhry
Ročný plat: 57 miliónov dolárov
Jay Chaudhry je výkonným riaditeľom a zakladateľom spoločnosti Zscaler Inc., popredného poskytovateľa riešení kybernetickej bezpečnosti založených na cloude. Chaudhry založil spoločnosť v roku 2008 a má v nej 47-percentný vlastnícky podiel. V minulosti pôsobil najmä v oblasti predaja a marketingu v spoločnostiach IBM a Unisys.
Jeho vízia zero trust architektúry v oblasti IT bezpečnosti získala široké uznanie a prijatie medzi zákazníkmi, čo prispelo k rastu spoločnosti. Zscaler pod jeho vedením rozšíril svoju prítomnosť na globálnych trhoch a získal mnoho významných zákazníkov, vrátane veľkých korporácií, ako Amazon či Vodafone Group.
Chaudhry tiež zameral úsilie na budovanie silnej firemnej kultúry, ktorá kladie dôraz na inováciu. Vďaka tomu získal viacero ocenení, napríklad cenu Podnikateľ roka od spoločnosti Ernst & Young a cenu jedného zo 100 najzaujímavejších podnikateľov od banky Goldman Sachs.
8) Hamid R. Moghadam
Ročný plat: 50,8 milióna dolárov
Hamid R. Moghadam je výkonným riaditeľom spoločnosti Prologis, ktorá je najväčším poskytovateľom logistických nehnuteľností na svete. Prologis sa zameriava na výstavbu a správu priemyselných nehnuteľností, ako sú sklady a distribučné centrá. Moghadam je jedným zo zakladateľov spoločnosti a ako CEO pôsobí od jej vzniku v roku 1991.
Jeho stratégia sa zameriava na expanziu globálneho portfólia nehnuteľností a investícií do modernizácie svojich objektov. Spoločnosť pod jeho vedením tiež významne investuje do ekologických riešení a udržateľných praktík, čím získala viacero ocenení za environmentálnu zodpovednosť. Všetky tieto kroky viedli k tomu, že pod Moghadamovým vedením dnes firma spravuje 6-tisíc nehnuteľností v celkovej hodnote cez 216 miliárd dolárov.
9) Satya Nadella
Ročný plat: 48 miliónov dolárov
Druhým najznámejším menom v našom rebríčku je Satya Nadella, výkonný riaditeľ Microsoftu. Nadella nastúpil do firmy v roku 1992 a pracoval na rôznych vedúcich pozíciách, vrátane výkonného viceprezidenta cloudových služieb. Vedenie spoločnosti prevzal v roku 2014.
Pod jeho vedením sa spoločnosť pretransformovala na lídra v oblasti cloud computingu. Prostredníctvom platformy Azure výrazne zvýšil konkurencieschopnosť Microsoftu voči ďalším technologickým gigantom, najmä Amazonu a Googlu. Nadella taktiež výrazne rozšíril portfólio Microsoftu akvizíciami spoločností, ako LinkedIn či GitHub. Všetky tieto kroky viedli k tomu, že tržby spoločnosti pod jeho vedením rástli v priemere o 13 % ročne.
Investícia vo výške desiatich miliárd dolárov do spoločnosti OpenAI, tvorcu chatbota ChatGPT, zase udala nový smer, ktorým sa bude Microsoft uberať v najbližších rokoch. Nadella si od neho sľubuje rozšírenie pôsobenia Microsoftu na poli umelej inteligencie a ChatGPT by mal byť postupne integrovaný do všetkých programov balíka Office.
10) Shantanu Narayen
Ročný plat: 44 miliónov dolárov
Shantanu Narayen je výkonným riaditeľom spoločnosti Adobe Inc., globálneho lídra v oblasti digitálnych médií a marketingových riešení. Firma je známa svojimi produktmi – Adobe Photoshop, Illustrator a Acrobat – ktoré sú široko používané v kreatívnych odvetviach po celom svete. Narayen je na čele spoločnosti od roku 2007 a jeho vedenie transformovalo Adobe na jedného z technologických gigantov. Predtým zastával pozíciu viceprezidenta v spoločnosti McKinsey & Co.
Zaslúžil sa o viacero zmien a presadil prechod celého portfólia Adobe produktov na cloud. Presadil tiež zmenu obchodného modelu – klienti Adobe si dnes kupujú produkty v podobe predplatného, nie ako jednorazové licencie. Spoločnosť tak má zabezpečený stabilný tok príjmov a plynulé zvýšenie odberateľov. Narayen tiež rozšíril portfólio spoločnosti akvizíciami, ako je napríklad nákup spoločnosti Marketo, čím firma posilnila svoje postavenie v oblasti digitálneho marketingu.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Odborné skúšky s najvyšším stupňom spôsobilosti pre finančných poradcov budú 27. a 28. septembra 2023
- 2.Počas leta nás ohrozuje nielen koronavírus, ale aj úrazy
- 3.Nemajetkovú ujmu pre pozostalých kryje PZP
- 4.So sporením pre dieťa je najlepšie začať hneď po jeho narodení, napríklad aj investovaním do fondov
- 5.Komerčné zdravotné pripoistenie: Čo všetko by mohlo obsahovať a kedy sa ho dočkáme?