Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Charlie Javiceová: Spáchala kolosálny finančný podvod, dnes jej hrozí až 30 rokov za mrežami

Dominik Horváth Lídri Poslať

Charlie Javiceová dlhé roky vystupovala ako úspešná podnikateľka a zakladateľka dobročinnej platformy Frank. Cieľom spoločnosti bolo pomôcť študentom z chudobnejších rodín s ich žiadosťou o štipendium. Spoločnosť rýchlo rástla, čo si všimla aj banka JPMorgan Chase, ktorá sa v roku 2021 rozhodla odkúpiť Franka za 175 miliónov dolárov. Krátko po akvizícii sa však začali vynárať nepresnosti v číslach. Banka predostrela dôkazy, že Javiceová vedome klamala o počte používateľov platformy a dokonca požiadala dátového profesora, aby vytvoril falošných klientov platformy. Dnes preto čelí viacerým obvineniam, vrátane sprisahania, bankového podvodu a podvodu s cennými papiermi, za čo jej hrozí trest až 30 rokov za mrežami.

Charlie Javice

Foto: Business Insider

Ambiciózna už v mladom veku

Charlie sa narodila v roku 1992 a vyrastala v New Yorku, kde navštevovala francúzsko-americkú školu. Jej otec pracuje v investičnom bankovníctve, matka je trénerka a bývalá učiteľka a brat je hlavným digitálnym riaditeľom spoločnosti Popeyes. Od roku 2010 študovala financie a právo na Pensylvánskej univerzite, ktorú stihla absolvovať za tri roky.

V roku 2011 ako prváčka na vysokej škole založila svoj prvý startup – PoverUp. Dúfala, že vybuduje online platformu, ktorá bude využívať mikrofinancovanie na podporu ľudí v núdzi. Napriek tomu, že sa jej od investorov podarilo vyzbierať 300-tisíc dolárov, startup nikdy nezačal plnohodnotne fungovať.

Po absolvovaní Whartonu v roku 2013 začala Javiceová pracovať v startupovej sfére. V roku 2015 sa pokúsila založiť ďalšiu spoločnosť s názvom Tapd. Chcela vytvoriť platformu, ktorá by používateľom zjednodušila čerpanie úveru. V USA už desiatky rokov funguje úverové skóre FICO, podľa ktorého sa banky rozhodujú, ktorým klientom poskytnú úver alebo hypotéku. Tapd chcel prísť so svojou vlastnou alternatívou tohto skóre, rýchlo však narazil na veľkú prekážku.

„Aby sme zabezpečili schválenie zhody (so skóre FICO – pozn. autora) v každom štáte pre náš produkt, vyžadovalo by si to oveľa viac ako 10 miliónov dolárov, ktoré sme v tom čase mali k dispozícii,“ vysvetlila Javiceová v rozhovore pre časopis Medium.

Pre problémy s financovaním bola nútená prepustiť všetkých svojich zamestnancov, vrátane spoluzakladateľa spoločnosti. Ako neskôr uviedla, „bola to tá najhoršia vec, akú som kedy musela urobiť. Mnohí moji zamestnanci boli blízki priatelia a dodnes sa so mnou nerozprávajú“.

Do tretice všetko dobré?

Javiceová sa teda rozhodla začať odznova a zmenila podnikanie zo služby bankovým klientom na pomoc študentom. V rámci prechodu do ďalšej fázy podnikania sa spojila s Adim Omesym, ktorý mal v novej spoločnosti zastávať pozíciu technického riaditeľa so sídlom v Izraeli. Netrvalo to však dlho a Omesy ju zažaloval za nevyplatenie mzdy. Javiceová dostala od izraelského súdu príkaz vyplatiť Omesymu 35-tisíc dolárov, hoci počas celého súdneho sporu odmietala akékoľvek obvinenia.

Aj napriek tomuto problematickému začiatku v roku 2017 oficiálne založila novú spoločnosť s názvom Frank. Víziou spoločnosti bolo zlepšenie procesu podávania žiadostí o študentskú pôžičku. Názov mal v klientoch vzbudzovať familiárnosť, Frank predstavuje imaginárneho dôveryhodného strýka alebo iného člena rodiny, na ktorého sa môžete obrátiť so žiadosťou o radu.

55330

Zameranie novej spoločnosti na začiatku vyzeralo výborne. V Amerike neexistujú takmer žiadne vysoké školy zadarmo. Bežné školné sa pohybuje v desiatkach tisícov dolárov za rok, pri lepších školách dokonca v stovkách tisícov. Americké ministerstvo školstva síce poskytuje rôzne druhy štipendií a programov pre deti z chudobnejších rodín, no proces pridelenia býva zdĺhavý a komplikovaný.

A práve tu mal prísť na scénu Frank, ktorý by tento proces výrazne zjednodušil. Prísľub presekať sa cez húštinu vládnych tlačív, žargónu a nariadení obklopujúcich proces pomoci bol pre anjelských investorov a investorov rizikového kapitálu pútavým čítaním. Najmä pre tých, ktorí mali z prvej ruky vedomosti o tom, ako finančná pomoc v skutočnosti funguje.

V elitnej spoločnosti mladých talentov

Vďaka tomu, že podnikateľský plán spoločnosti sľuboval, že ušetrí miliardy dolárov tínedžerom z chudobných rodín, mala spoločnosť od začiatku dobrú reputáciu. Webová stránka mala dokonca koncovku .org – ktorú bežne používajú najmä neziskové organizácie a charity.

Ako stúpala popularita spoločnosti, stúpala aj popularita Charlie. Článok Business Insider z októbra 2018 mal titulok hlásajúci: „26-ročná zakladateľka spoločnosti má riešenie na to, čo Bill Gates nazýva zbytočnou prekážkou na vysokej škole – a jej startup pomáha študentom znížiť školné o tisíce dolárov“.

V roku 2019 sa Javiceová objavila na finančnom zozname Forbes 30 pod 30, teda rebríčku tridsiatich najúspešnejších ľudí pod tridsať rokov a v tom istom roku získala miesto aj v prestížnom zozname Crain’s New York Business 40 pod 40.

JPMorgan Chase kúpila Franka za 175 miliónov dolárov

Úspech Franka si všimla aj najväčšia americká banka JPMorgan Chase. Po sérii rokovaní sa nakoniec v septembri 2021 rozhodla spoločnosť  kúpiť za celkovú sumu 175 miliónov dolárov. Plán banky bol jednoduchý. Kúpiť spoločnosť zameranú na financovanie študentov, z ktorých sa väčšina po skončení školy zamestná. Ak im banka pomôže s ich študentským úverom, existuje veľká pravdepodobnosť, že študenti zostanú ich klientmi aj po skončení vysokej školy. JPMorgan si tak de facto kupoval databázu potenciálnych budúcich klientov. Ak by bol údaj o celkovom počte zákazníkov Franka pravdivý, JPMorgan bol v čase akvizície ochotný zaplatiť 35 dolárov za meno.  

Keď čísla nesedia

Podľa oficiálnych štatistík spoločnosti mal Frank do konca roka 2018 pomôcť 300-tisíc študentom získať finančnú pomoc vo výške 7 miliárd dolárov. Začiatkom roku 2021 sa mal počet študentov zvýšiť už na 4,25 milióna, a v čase akvizície Frank hlásal, že pomohol „viac ako 5 miliónom študentov študujúcich na viac ako 6-tisíc vysokých školách“.

Práve tieto stúpajúce čísla sa stali jadrom obvinení v súčasnom súdnom spore medzi JPMorgan, Charlie a Oliverom Amarom, bývalým riaditeľom Franka pre rast a akvizície. Banka ho spoločne s Javiceovou obviňuje z falšovania údajov, pričom na prvotnom súdnom konaní predložila zarážajúce informácie.

Tím JPMorgan zistil, že v čase akvizície mal web Franka iba 67-tisíc jedinečných návštevníkov za mesiac. Aj tvrdenie o pomoci študentom na viac ako 6-tisíc školách je nepravdivé. Federálne národné centrum pre štatistiku vzdelávania uvádza iba 5 916 vysokoškolských inštitúcií, ktoré môžu využívať federálnu finančnú pomoc.

Najväčším problémom je však celkový počet používateľov Franka. JPMorgan predostrela dôkazy, podľa ktorých odhaduje, že spoločnosť mala v skutočnosti len 300-tisíc klientov, čo je oveľa menej ako sľubovaných 5 miliónov.

Navyše banka v čase akvizície žiadala od Franka dodatočné informácie o klientoch. Existujú e-mailové dôkazy, podľa ktorých hneď ako túto žiadosť spoločnosť dostala, Javiceová požiadala Amara, ktorý je dátovým profesorom, aby vytvoril falošný zoznam študentov pomocou syntetických údajov.

JPMorgan teda tvrdí, že Javiceová a Amar vytvorili prepracovanú schému a zaplnili zoznam piatich miliónov zákazníkov falzifikátmi. „Aby zarobila, rozhodne musela klamať,“ uvádza banka.

Čo bude nasledovať

Javiceová bola oficiálne zatknutá začiatkom apríla tohto roku po tom, ako ju federálni prokurátori obvinili z podvodu. O deň neskôr však bola prepustená po splatení kaucie vo výške 2 milióny dolárov, pričom súhlasila so zákazom vychádzania a elektronickým monitorovaním, ak súdni úradníci rozhodnú, že je to potrebné. Súhlasila tiež, že nebude kontaktovať kľúčové postavy prípadu, vrátane investorov. Okrem federálnej obžaloby na Javiceovú podala sťažnosť aj Komisia pre cenné papiere a burzu (SEC).

Federálni prokurátori ju obvinili zo sprisahania, podvodu s finančnými prostriedkami, ktorý má vplyv na finančnú inštitúciu, a bankového podvodu. Každé z týchto obvinení nesie v prípade dokázania viny maximálnu dĺžku trestu vo výške 30 rokov. SEC ju obviňuje z podvodu s cennými papiermi, ktorý má 20-ročné maximum.

Obvinená vinu odmieta, banka označila akvizíciu za chybu

Javiceová prostredníctvom svojho právnika uviedla, že odmieta akékoľvek obvinenia a na JPMorgan podala protižalobu, v ktorej tvrdí, že banka vedela o počte používateľov Franka počas celého obdobia akvizície. Generálny riaditeľ banky Jamie Dimon pár dní nato označil akvizíciu Franka za „veľkú chybu“ a rozhodol sa deaktivovať webovú stránku Franka. „Vždy existujú lekcie, vždy budeme robiť chyby,“ povedal J. Dimon pre portál Bloomberg. Najbližšie súdne pojednávanie zatiaľ nemá stanovený presný dátum.

logo
Prečítajte si tiež:
14.4.2024 Redakcia FinReport

E-commerce: V centre pozornosti sú umelá inteligencia a personalizované zážitky

Pre slovenské e-shopy bol minulý rok priaznivým rokom. Viac ako tri štvrtiny z nich zaznamenali vlani rast, alebo boli na tom porovnateľne ako v ...

14.4.2024 Redakcia FinReport

Predaje nehnuteľností sa rozbiehajú, ceny sa pomaly opäť zvyšujú

Realitný trh a predaje nehnuteľností sa postupne rozbiehajú. Keďže Slováci radi bývajú vo vlastnom, od kúpy bytu alebo rodinného domu ich ...

13.4.2024 Redakcia FinReport

Ako plánovať financie v partnerskom vzťahu, a ktorým chybám sa radšej vyhnúť

Peniaze patria k najčastejším dôvodom sporov a hádok v manželstve či spolužití. Kým niekto hospodári sám, má to jednoduchšie, pretože ...

13.4.2024 Redakcia FinReport

Až 93 % Slovákov žije vo vlastnom byte alebo rodinnom dome

Až 93 % občanov Slovenska býva vo vlastnom byte alebo rodinnom dome. V tejto štatistike nás predbiehajú už len Rumuni, kde je vlastníctvo ...

12.4.2024 Robert Juriš

Finanční agenti musia zvýšiť minimálny limit svojho poistného krytia o 20 %

Každý samostatný finančný agent aj finančný poradca by mal byť poistený pre prípad zodpovednosti za škodu, ktorú môže spôsobiť pri ...

12.4.2024 Martin Jamnický

Prognóza: Kryptomeny rekordne rastú, no do roku 2028 spomalia na slabučké 4 %

Kryptomenám sa v súčasnosti darí ako nikdy doteraz. Bitcoin aj ethereum dosahujú historické cenové maximá za token a viaceré tokeny rastú ...

12.4.2024 Redakcia FinReport

Tomáš Braverman: Nový riaditeľ zážitkového portálu Slevomat

Novým šéfom portálu Slevomat sa v lete tohto roku stane bývalý šéf skupiny Heureka Group Tomáš Braverman. Na pozícii vystrieda Ladislava ...

10.4.2024 Redakcia FinReport

Tewfik Sabongui sa stal novým výkonným riaditeľom spoločnosti Colliers pre Slovensko

Spoločnosť Colliers, ktorá pôsobí aj v oblasti investičného manažmentu, oznámila, že jej súčasný managing partner v Českej republike ...

9.4.2024 Redakcia FinReport

Miroslav Boublík: Na čele Across Private Investments vystriedal Petra Jakubičku

Na uvoľnenú pozíciu Chief Executive Officer spoločnosti Across Private Investments nastúpil Miroslav Boublík. Tento manažér s ...

5.4.2024 Redakcia FinReport

Citibank vymenovala Jana Melichara za nového generálneho riaditeľa pre Slovenskú republiku

Citibank Europe vymenovala Jana Melichara do funkcie Citi Country Officer (CCO) and Banking Head pre Slovensko a do funkcie Branch Manager pre ...

4.4.2024 Redakcia FinReport

Zakladateľa kryptoburzy Thodex Fatiha Ozera odsúdili na 11 196 rokov väzenia

Bývalý šéf neúspešnej tureckej kryptomenovej burzy Thodex Faruk Fatih Ozer (30) nastúpil na doživotný trest odňatia slobody po tom, ako bol ...

29.3.2024 Redakcia FinReport

Pav Gill: Whistleblower z kauzy Wirecard spustil novú oznamovaciu platformu Confide

Muž, ktorý pomohol odhaliť machinácie predchádzajúc „strate“ 1,9 miliardy eur a krachu nemeckej finančnej spoločnosti Wirecard, má nový ...

19.3.2024 Redakcia FinReport

Novou členkou predstavenstva bratislavského Volkswagenu je Agnieszka Olendereková

Trojčlenné predstavenstvo spoločnosti Volkswagen Slovakia má novú tvár. Posilou je Poľka Agnieszka Olendereková. Na pozícii členky ...

13.3.2024 Redakcia FinReport

Šéfom spoločnosti Coca-Cola pre Česko a Slovensko sa stal Martin Binder

Novým generálnym riaditeľom spoločnosti Coca-Cola pre Českú republiku a Slovensko sa stal Martin Binder. Vo funkcii nahradil Zbyňka Kovářa. ...

11.3.2024 Robert Juriš

Christine Lagardová: Úrokové sadzby možno znížime v júni 2024

Napriek poklesu inflácie v dvadsiatke krajín eurozóny na úroveň 2,6 %, čo už je blízko dlhodobému dvojpercentnému cieľu, ECB naďalej ...

6.3.2024 Redakcia FinReport

Rezort dopravy hľadá top manažérov do štátnych podnikov

Ministerstvo dopravy vypísalo výberové konania na popredné pozície v štátnych podnikoch, ktoré má vo svojej gescii. Tým najexponovanejším ...

5.3.2024 Redakcia FinReport

Elon Musk už nie je najbohatší na svete, predbehol ho Jeff Bezos

Na čele rebríčka najbohatších ľudí na svete je poriadna tlačenica. Až traja muži dokázali nahonobiť majetok, ktorého hodnota dosahuje ...

5.3.2024 Miloslava Némová

Spolumajiteľ značky Hermès chce odkázať svoj miliardový majetok bývalému záhradníkovi

Potomok zakladateľa spoločnosti Hermès z piatej generácie Nicolas Puech v poslednom čase púta pozornosť tým, že si plánuje oficiálne ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay