Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Bernie Madoff: Marketingový čarodejník „namotal“ exkluzívnu klientelu, ktorú pripravil o 65 miliárd dolárov

Dominik Horváth Lídri Poslať

Odborník na finančné trhy, riaditeľ burzy NASDAQ a finančný mág. Tak poznala verejnosť Bernarda Madoffa. Okrem toho bol však aj tvorcom najväčšej Ponziho schémy v histórii. Jeho pyramída obrala o peniaze viac ako 3 milióny ľudí, a pripravila o 65 miliárd dolárov. Zaradil sa tak medzi najznámejších podvodníkov a finančných kriminálnikov na svete. Za svoje zločiny bol odsúdený na 150 rokov väzenia, kde pred dvomi týždňami zomrel. Madoff dokázal dlhé roky klamať celý Wall Street a medzi jeho klientov patrilo aj množstvo známych verejne činných osobností.

image

Foto: Getty Images

Rodina sa finančne trápila

Bernard „Bernie“ Lawrence Madoff sa narodil v roku 1938 v americkom meste New York. Jeho otec Ralph pracoval dlhé roky ako inštalatér a matka Sylvia bola ženou v domácnosti. Rodina mala korene v Poľsku, Rakúsku a Rumunsku. Bernie bol spolu s bratom Petrom a sestrou Sondrou vychovávaný v židovskej viere.

Rodina sa dlhé roky trápila s finančnými ťažkosťami. Bernieho rodičia sa snažili presadiť vo finančníctve, no neúspešne. Jeho matka sa zaregistrovala ako finančná sprostredkovateľka a založila spoločnosť s názvom Gibraltar Securities. Americká komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) však prinútila firmu zatvoriť pre problémy s účtovníctvom.

Otec sa skúšal živiť ako obchodník s akciami, ale kvôli nevydareným obchodom musel založiť aj dom, v ktorom žili. Pre nesplatenie pôžičky v roku 1965 sa rodina presťahovala do malého bytu v newyorskej štvrti Queens.

Ako neskôr Madoff uviedol, bola to jedna z jeho najhorších spomienok na detstvo. Keď videl pohŕdavé pohľady susedov pri sťahovaní, rozhodol sa, že nikdy viac nedopustí, aby jeho rodina finančne trpela. Táto udalosť neskôr výrazne ovplyvnila jeho smerovanie vo finančnom svete.

Bernard L. Madoff Investment Securities LLC

Jeden rok navštevoval univerzitu v Alabame, potom prestúpil na Hofstra University a v roku 1960 získal bakalársky titul v odbore politických vied. Neskôr krátko navštevoval Brooklynskú právnickú univerzitu, ale po prvom ročníku z nej odišiel. Chcel si totiž založiť vlastnú firmu a začať pracovať sám pre seba.

Istý čas sa živil aj ako plavčík a inštalatér záhradných zavlažovacích postrekovačov. Pri práci plavčíka zapôsobil na svoju budúcu manželku Ruth Alpern. Oženil sa s ňou, keď mala len 18 rokov.

Postupom času si dokázal našetriť väčšie množstvo peňazí. Podarilo sa mu získať aj 50-tisícovú pôžičku od svojho svokra. Vďaka tomu mohol konečne založiť svoju vlastnú firmu, ktorú pomenoval Bernard L. Madoff Investment Securities LLC.

Svoje podnikateľské pôsobenie začal hlavne v židovskej komunite. Na svokrovo odporúčanie sa mu podarilo získať svojich prvých investorov a vytvoriť si malý okruh stabilnej klientely. Carl J. Shapiro, rodinný priateľ, bol jedným z prvých zákazníkov, ktorý investoval 100-tisíc dolárov do fondu Bernieho spoločnosti.

Takmer rodinný podnik

Pre Madoffa pracovalo aj niekoľko členov jeho rodiny. Mladší brat Peter bol vyšším výkonným riaditeľom a hlavným kontrolórom. Petrova dcéra Shana Madoffová bola právničkou firmy. Madoffovi synovia Mark a Andrew pracovali v obchodnej sekcii spolu s jeho synovcom Charlesom Weinerom.

Odborník na finančné trhy

Spoločnosť spočiatku uskutočňovala obchody na burze prostredníctvom papierových formulárov. Aby mohol konkurovať firmám, ktoré boli členmi Newyorskej burzy cenných papierov, začala jeho firma využívať inovatívne počítačové technológie.

Bol tak jedným z prvých priekopníkov a podporovateľov informačných technológií na burzách. Stál tiež pri vzniku burzy NASDAQ. Tá je v súčasnosti druhou najväčšou burzou na svete. Zároveň je prvou, na ktorej sa obchodovalo elektronicky. Madoff istý čas pôsobil ako riaditeľ NASDAQ-u a dlhé roky bol členom výkonnej rady burzy.

Pôsobil aj v Národnej asociácii obchodníkov s cennými papiermi (NASD) ako predseda jej správnej rady. Denne vystupoval v televíziách CNN, CNBC či Bloomberg TV ako odborník na finančné trhy. Prednášal tiež na viacerých univerzitách, zúčastňoval sa konferencií a dlhé roky nikto nepochyboval o jeho štatúte hviezdy Wall Streetu.

Nikdy neprerobil, vždy generoval len zisky

Madoff bol marketingový čarodejník, ktorý si počas 70. a 80. rokov minulého storočia vybudoval reputáciu u vysoko exkluzívnej klientely. Noví investori získali prístup do jeho fondov väčšinou len prostredníctvom odporúčania od už existujúcich investorov vo fonde. Všetci tak verili, že sa dostali do úzkeho kruhu geniálneho tvorcu peňazí.

Ľudia, ktorí sa s ním osobne stretli, boli ohromení jeho pokorou, ktorá z neho vyžarovala napriek údajným finančným úspechom a osobnému bohatstvu. Nikto sa neodvážil z fondov vybrať svoje peniaze, pretože Madoff bol zástancom politiky, že ak raz z fondov odídete, už nikdy sa nemôžete vrátiť.

Tu sa začali vynárať prvé varovné signály – jeho investičná zdatnosť začala vyvolávať podozrenie. Bez ohľadu na to, či boli trhy hore alebo dole, každý rok dokázal vygenerovať 10 až 12 % zisk. Od roku 1996 do roku 2008 zaznamenal len štyri stratové mesiace. Index S&P 500 klesol za rovnaké obdobie na mesačnej báze viac ako 30-krát.

Okrem toho ambasádor používania elektronickej formy obchodovania nikdy nedovolil svojim klientom online prístup do svojich vlastných účtov. Klienti dostávali výsledky svojho obchodovania zásadne v papierovej forme.

Obchodoval s akciami, ale nikdy žiadne nekúpil

Tu si treba uvedomiť jednu vec, Madoff začínal svoje pôsobenie na finančných trhoch legálne. Nikto presne nevie, kedy začal s postupným praktizovaním takzvanej Ponziho schémy. On sám uviedol, že až v 90. rokoch. Úrady sa však domnievajú, že začiatky pyramídy siahajú pravdepodobne už do 70. rokov.

Ako to teda robil a ako dokázal takmer 30 rokov klamať a zakrývať svoje podvody? Bežné investičné fondy fungujú na princípe vkladov a výberov z fondu. Keď investor svoje peniaze vloží, fond za ne nakúpi akcie alebo iné cenné papiere. Ak cena akcií rastie, rastie aj investícia a investor dosahuje zisk. Ak je s týmto ziskom dostatočne spokojný, vyberie peniaze z fondu. Tento výber sa volá redemácia.

Problémom bolo, že Madoff nikdy žiadne akcie ani iné cenné papiere nekúpil. Všetko to bol podvod. Jeho firma fungovala ako takzvaná Ponziho schéma, pomenovaná podľa Carla Ponziho. Ten pôsobil v USA v 20. rokoch 20. storočia a prostredníctvom tejto techniky vylákal od ľudí cez 20 miliónov dolárov.

Ako funguje takzvaná Ponziho schéma?

Funguje na princípe pyramídy. Prví investori vložia peniaze do takejto spoločnosti a očakávajú určitý výnos. Tento výnos však nie je generovaný z obchodov s akciami, ale z vkladov ďalších investorov. Tí tiež očakávajú výnos a pyramída musí hľadať stále viac a viac ľudí, ktorí by boli ochotní vložiť do nej peniaze. Tento systém je z dlhodobého hľadiska neudržateľný. Väčšina pyramíd vypláca 20 a viacpercentný zisk. Madoff sa preto rozhodol vyplácať „len“ 10 %, čím dokázal predĺžiť fungovanie pyramídy na desiatky rokov.

Všetko podstatné sa udialo na 17. poschodí

Tu máme teda odpoveď na otázku, ako sa mu darilo zarobiť 10 a viac percent každý jeden rok. Ako však dokázal oklamať úrady a burzy? Madoff postupom času zamestnal viac ako 30 ľudí, ktorých jedinou úlohou bolo vytvárať falošné faktúry, potvrdenia o nákupe cenných papierov a iné dokumenty.

Všetky podvody sa diali na 17. poschodí jeho budovy, v ktorej firma sídlila. Na toto poschodie mal prístup len Madoff a ľudia, ktorí falšovali dokumenty. Ostatní zamestnanci mali prísny zákaz chodiť na toto poschodie. Oficiálne akoby ani neexistovalo.  

Šéfom tohto „vedľajšieho biznisu“ bol Frank DiPascali. Toho sa Bernie ujal v jeho 18 rokoch a postupne sa vo firme vypracoval na finančného riaditeľa. Frank bol oficiálne zodpovedný za všetky obchody fondov a jeho meno figurovalo na každom potvrdení o nákupe imaginárnych akcií.

Každá bublina raz praskne

Prvé podozrenie verejne vyjadril finančný analytik Harry Markopolos v roku 1999. Po preštudovaní prospektov firmy tvrdil, že je matematicky nemožné dosiahnuť také vysoké zisky a toľko rokov po sebe. Informoval teda komisiu SEC. Tá ho však vysmiala, veď Madoff bol predsa kapacita na finančných trhoch, a toto podozrenie brali len ako pokus o pošpinenie jeho mena. SEC ho ignorovala aj v rokoch 2000 a 2001, a v rokoch 2005 a 2007, po predložení ďalších dôkazov.

Pyramída sa začala definitívne rozpadať na jeseň roku 2008. Po krachu finančného trhu a zbankrotovaní bánk Lehman Brothers a Bear Stearns investori prestali dôverovať akciovým trhom. Začali teda hromadne vyberať peniaze z Madoffových fondov, celkovo viac ako 7 miliárd dolárov.

Bernie sa snažil hľadať nových investorov, ale márne. Počet redemácií sa stále zvyšoval. Madoff sa týždne pred krachom ešte pokúšal zachrániť firmu a požičal si 250 miliónov dolárov od Carla J. Shapira, jedného z prvých investorov.

Ani to však nestačilo a 4. decembra 2008 poprosil Franka DiPascaliho, aby použil zostatok na účte na vyplatenie svojich príbuzných. Nasledujúce ráno navrhol svojim synom Markovi a Andrewovi, aby firma vyplatila bonusy svojim zamestnancom vo výške 170 miliónov dolárov. To boli posledné peniaze, ktoré spoločnosť mala.

Keď synovia udajú otca, aby si zachránili kožu

Synovia konfrontovali svojho otca s otázkou, ako môže firma vyplácať zamestnancom bonusy, ak nemôže vyplácať investorov. Vtedy sa Madoff definitívne priznal a povedal, že „všetko je to jedna veľká lož“. Mark a Andrew si okamžite zavolali právnikov. Tí im povedali, že ak otca nenahlásia, stanú sa z nich vedomí účastníci trestného činu, teda spoluvinníci. Nasledujúce ráno otca nahlásili úradom a 11. decembra 2008 bol Madoff zatknutý.

Podvodníka odsúdili na 150 rokov

V čase najväčšej slávy Madoff spravoval cez 50 miliárd dolárov. Menej ako polovica investorov dokázala z fondu vystúpiť včas a dostali svoje peniaze naspäť. Zvyšní investori prišli o všetko.

V marci 2009 ho súd uznal vinným z 11 federálnych trestných činov, vrátane podvodov s cennými papiermi, prania špinavých peňazí a krivej prísahy. Za 30 rokov fungovania pripravila najväčšia Ponziho schéma v histórii klientov celkovo o 65 miliárd dolárov. V júni 2009 bol Madoff odsúdený na maximálny trest odňatia slobody vo výške 150 rokov. Trval na tom, že za podvod bol zodpovedný výlučne on a tvrdil, že nikto z jeho rodiny o jeho machináciách nevedel.

Napriek tomu piati zamestnanci jeho firmy dostali trest 2 až 5 rokov odňatia slobody. Madoffova pravá ruka Frank DiPascali sa v roku 2009 priznal k 10 federálnym obvineniam. Aj preto čelil trestu až 125 rokov. Zomrel však na rakovinu pľúc, ešte pred tým, ako mohol byť odsúdený. Brat Peter bol odsúdený na 10 rokov väzenia a vlani ho prepustili na slobodu.

Po vynesení rozsudku sa s Berniem prestala zhovárať jeho manželka Ruth. V roku 2013 dostal infarkt. Neskôr trpel aj chronickým zlyhaním obličiek. Zomrel 14. apríla 2021 prirodzenou smrťou vo veku 82 rokov.

Počas svojho života pripravil o peniaze viac ako 3 milióny ľudí, ktorí priamo alebo nepriamo vložili svoje finančné prostriedky do jeho firmy. Okrem individuálnych investorov to boli mnohé charity, nadácie, banky, galérie a iné inštitúcie.

Najväčšiu kritiku schytal za spreneverenie peňazí Nadácie Ellieho Wiesela. Wiesel prežil hrôzy koncentračného tábora v Auschwitz-Birkenau a bol laureátom Nobelovej ceny za literatúru. Jeho charita, ktorá pomáhala obetiam holokaustu, prišla o 15 miliónov dolárov a on sám o celoživotné úspory.

Známe obete Madoffovej (Ponziho) pyramídy

Herci: Kevin Bacon, Kyra Sedwick, John Malkovich, Zsa Zsa Gabor.

Režiséri: Steven Spielberg, Jeffrie Katzenberg, Eric Roth.

Iné známe osobnosti: moderátor Larry King, francúzsky aristokrat René-Thierry Magon de la Villehuchet, baseballová legenda Sandy Koufax, miliardár Ira Rennert, bývalý senátor Frank Lautenberg, zakladateľ módnej značky Nine West Jerome Fisher, bývalý majiteľ klubu Philadelphia Eagles Norman Braman, vtedy najbohatšia Španielka Alicia Koplowitz či Miss Amerika z roku 1971 Phyllis George.  

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
24.7.2021 Redakcia FinReport

Európska centrálna banka naďalej podrží nízke úrokové sadzby, no Rusi ich už zvýšili na 6,5 %

Tohtotýždňové zasadnutie Európskej centrálnej banky (ECB) sa nieslo v znamení prvého stretnutia lídrov centrálnej banky po zásadnej zmene ...

24.7.2021 Zuzana Mecková

Zo dňa na deň: Život smoliara sa za jedinú noc úplne zmení. Aj priveľa šťastia však môže škodiť

Francúzska komédia Zo dňa na deň (Du jour au lendemain) prináša odľahčenú zábavu, ktorá využíva osvedčenú schému ukážkového ...

23.7.2021 Redakcia FinReport

Freedom24 ponúka Slovákom možnosť zúčastniť sa na počiatočnej verejnej ponuke spoločnosti Robinhood

Portfólio investičných služieb a aplikácií, dostupných slovenským používateľom, sa rozrastá. Freedom Finance Europe Ltd ponúka ...

23.7.2021 Dominik Horváth

Satoshi Nakamoto: Jeho meno pozná každý, kto sa zaujíma o kryptomeny. Nikto však nevie, kto to v skutočnosti je

Satoshi Nakamoto je meno, ktoré poznajú všetci fanúšikovia kryptomien. Nakamoto údajne položil základy fungovania kryptomien tak, ako ich ...

22.7.2021 Redakcia FinReport

Cestovná kancelária YS Group vyhlásila insolventnosť, klientov odškodní Európska cestovná poisťovňa

Cestovná kancelária YS Group informovala Európsku cestovnú poisťovňu o vyhlásení úpadku. Poisťovňa aktuálne čaká na oficiálne ...

22.7.2021 Arian Ali

Finanční agenti: Niektorí sa usilujú o čo najširší výber produktov, iní si vyberajú len tie kvalitnejšie

Najdôležitejšou úlohou samostatných finančných agentov je pomôcť klientom vybrať si v spleti finančných produktov pre nich tie ...

10.7.2021 Dominik Horváth

Larry Ellison: Zakladateľ Oracle často počúval, že v živote nič nedosiahne. Tak sa zaťal a dnes je z neho miliardár

Larry mal ťažké detstvo. Matka ho dala na adopciu a jeho adoptívny otec mu hovoril, že nikdy v živote nič nedosiahne. Možno práve kvôli ...

8.7.2021 Robert Juriš

Lukáš Novák: Uplynulé náročné obdobie bolo pre našu InTeFi festivalom príležitostí

Moderné spoločnosti dnes už neuspokojuje prvoplánový biznis založený na princípe – lacno nakúp, draho predaj. Po novom sa venujú ...

3.7.2021 Dominik Horváth

Jeff Bezos odstupuje z postu riaditeľa Amazonu. Ostane mu viac času na kozmické projekty

Zakladateľ Amazonu Jeff Bezos plánuje 5. júla 2021 odstúpiť z postu výkonného riaditeľa spoločnosti. Bezos, ktorý založil gigant vo svojej ...

27.6.2021 Redakcia FinReport

Čang I-ming: Tržby spoločnosti vlastniacej TikTok sa zdvojnásobili, no jej šéf oznámil, že končí

Šéf a líder čínskej spoločnosti ByteDance, ktorej najznámejšou súčasťou je úspešná sociálna sieť TikTok, po 10 rokoch odchádza zo ...

26.6.2021 Dominik Horváth

Amancio Ortega: Vypracoval sa z ničoho a chvíľu bol aj najbohatším človekom na svete

Amancio Ortega pochádza z chudobnej rodiny a začal pracovať už v 14-tich rokoch. Vďaka šikovnosti a usilovnosti sa mu podarilo vybudovať jeden ...

9.6.2021 Redakcia FinReport

Konferencia opäť s osobnou účasťou! V júni sa zíde viac než sto finančných riaditeľov

Výročné stretnutie finančných riaditeľov CFO Congress 2021 je tento rok naplánované na 22. júna. Je to jedna z prvých tohtoročných ...

4.6.2021 Patrícia Beličková

Róbert Schochmann: Šéf inovatívneho startupu Trainshot predstavil robotický terč fungujúci na báze umelej inteligencie

Hoci mnohé krajiny ešte stále fungujú v „obmedzenom“ režime, slovenskému startupu Trainshot sa podarilo uspieť na medzinárodnej výstave ...

29.5.2021 Dominik Horváth

Najdrahšie svadby na svete: Mala ju dcéra indického oceliarskeho magnáta Mittala, či ruský oligarcha Gutseriev?

Pre mnohých ľudí je svadba najdôležitejším dňom ich života. Tento obrad spečatenia lásky slávime už od nepamäti. Nie všetci sa však ...

22.5.2021 Dominik Horváth

Françoise Bettencourt Meyersová: Najbohatšia žena na svete by najradšej zabudla na minulosť svojich predkov

Kozmetické impérium L’Oréal za svoj počiatočný úspech vďačí revolúcii, ktorú prinieslo do oblasti ženskej vlasovej kozmetiky. ...

15.5.2021 Dominik Horváth

Najdrahšie rozvody: Jeff Bezos vyplatil svojej žene 36 miliárd dolárov, Gatesovci by ich mohli prekonať

Ohlásenie rozvodu zakladateľa Microsoftu Billa Gatesa s manželkou Melindou šokovalo verejnosť. Pár, ktorý bol spolu viac ako 27 rokov a ...

13.5.2021 Robert Juriš

Matej Ftáčnik: Naše bankovníctvo patrí k svetovej špičke, ale na platenie úsmevom si musíme ešte chvíľu počkať

Umelá inteligencia, dátové technológie, technologické inovácie, to nie sú len témy, ktoré čakajú na to, ako ich uchopíme. To je veľmi ...

8.5.2021 Dominik Horváth

Waltonovci: Najbohatšia rodina na svete, ktorá založila sieť obchodov Walmart, zamestnáva 2 milióny ľudí

Zakladateľ Walmartu Samuel Walton finančne pomáhal svojej rodine už ako dieťa. Neskôr sa vďaka jeho šikovnosti a revolučným obchodným ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  V Senici otvorili prvé zariadenie podporovaného bývania, znevýhodneným pomôže zapadnúť do spoločnosti
 2. 2.
  Žiadna banka nechce skladovať veľké objemy peňazí. Budeme platiť za to, že máme peniaze na účte?
 3. 3.
  Používanie cookies
 4. 4.
  Európska centrálna banka naďalej podrží nízke úrokové sadzby, no Rusi ich už zvýšili na 6,5 %
 5. 5.
  Zo dňa na deň: Život smoliara sa za jedinú noc úplne zmení. Aj priveľa šťastia však môže škodiť