Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Anca D. Goronová: Umelá inteligencia už dnes formuje budúcnosť ľudstva

Monika Jakábová Lídri Available in English language Anglická verzia Anglická verzia Poslať

Svet informačných technológií už dávno nie je iba mužskou doménou. Hoci dnes máme v IT sektore viac ženských vzorov ako kedykoľvek predtým, nežné pohlavie stále predstavuje iba menej ako 30 % pracovnej sily v tejto oblasti. Rozmanitosť, vrátane tej rodovej, je hnacou silou tvorivosti, kreatívnych nápadov a inovácií. Preto je potrebné poukázať na úspechy žien v technologickom sektore o to dôležitejšia. Na otázky o tom, ako vyzerajú začiatky aj samotná kariéra ženy v tejto oblasti, s akými výzvami musela bojovať a ako vidí budúcnosť informačných technológií a umelej inteligencie, odpovedá expertka na umelú inteligenciu Anca D. Goronová z Rumunska.

image

Foto: Anca D. Goronová

Ako žena v IT som čelila viacerým výzvam

Pani Goronová, v sektore informačných technológií (IT) sa pohybujete už viac ako 18 rokov. Mnoho žien, ktoré v tomto odvetví uspeli, má za sebou inšpiratívny príbeh. Ako ste sa dostali k tejto oblasti? Mali ste nejakú inšpiráciu, či už vo svojom najbližšom okolí, alebo určitý vzor? Aké boli vaše študijné roky?

Od malička som bola zvedavým dieťaťom s veľkou predstavivosťou, no zároveň trochu introvert žijúci vo svojom vlastnom svete fantázie. Moja rodina vždy hovorila, že som stále mysľou v oblakoch. Milovala som knihy, ale aj matematiku a fyziku, no profesiu v oblasti IT som si vybrala v podstate náhodne. Mojím snom bolo ísť na špičkovú školu Ivy League v USA a potom robiť niečo, čo bude mať pozitívny vplyv na svet okolo mňa. V tom čase sa pre dievča žijúce vo východnej Európe javil technický odbor ako jeden z najperspektívnejších. Kvôli istým okolnostiam som však musela tento plán odložiť a zapísala som sa na polytechnickú univerzitu v mojom meste s tým, že o rok prestúpim na moju vysnenú školu.

Spočiatku sa mi na univerzite vôbec nepáčilo, žiadny predmet ma nezaujal, kým som nemala prvú hodinu umelej inteligencie (Artificial Intelligence – AI). Bolo to pre mňa fascinujúce, videla som na tom niečo veľmi zvláštne a chcela som vedieť viac. Pripomenulo mi to Jetsonove karikatúry, ktoré som sledovala ako dieťa, alebo filmy s robotmi. Rozhodla som sa nasledovať svoj inštinkt, ísť do kancelárie môjho profesora a spýtať sa, či by som mohla byť v jeho výskumnom tíme. A takto sa to celé začalo. Neskôr som pokračovala v magisterskom a potom aj v doktorandskom štúdiu AI, a tiež som dostala možnosť pracovať na mojej výskumnej práci v zahraničí, konkrétne v Argentíne.

Je fakt, že 9 z 10 IT pracovníkov sú muži. Pocítili ste niekedy nejakú nevýhodu prameniacu z toho, že ste študovali a neskôr aj pracovali v mužskom prostredí? Bolo ťažké presadiť sa v mužskej konkurencii, alebo ste mali skôr pozitívne skúsenosti?

Myslím si, že skúsenosti žien v IT oblasti sa nelíšia od toho, čo zažíva žena v akomkoľvek inom type podnikania. Nie je to ľahké, ale nie preto, že by sme neboli schopné robiť to isté, čo robia muži, ale podľa mňa je nežnejšie pohlavie viac ovplyvnené kultúrnymi vzorcami či predsudkami. Ako žena vychovaná v štandardnej východoeurópskej rodine som bola učená, že ženy by nemali vyjadrovať svoj názor, mali by byť vždy zdvorilé a mať sklonenú hlavu... A toto sú ingrediencie receptu na katastrofu. Nanešťastie pre mojich rodičov, ja som sa väčšinu času správala úplne opačne, čo však na druhej strane bolo kľúčové pre moju úspešnú kariéru a podnikanie.

Musela som čeliť viacerým výzvam a nebolo to ľahké. Počnúc rokmi na univerzite, kde som bola jediným dievčaťom v triede, a neskôr pokračujúc aj v práci. Väčšinou som však tieto výzvy brala so štipkou humoru a tvrdohlavosti, aby som zmenila status quo. Uvedomila som si, že mnohé moje negatívne zážitky pramenili z nevedomej zaujatosti alebo individuálnych frustrácií jednotlivcov, a tak som ich dokázala ľahšie prekonať. Počas mojej kariéry sa však objavili aj nepríjemnejšie situácie, s ktorými som sa musela vyrovnať, a, žiaľ, stále sa takého situácie vyskytujú. To by však nemal byť dôvod na vzdanie sa, ale, naopak, malo by nás to povzbudiť, aby sme sa posúvali vpred.

Túžila som robiť niečo, čo by malo vplyv na ľudí

Počas svojej kariéry ste okrem iného založili dva startupy. Môžete nám o nich povedať viac?

Moje skúsenosti z akademického prostredia mi dovolili spoznať rôzne metodiky AI, no bez aplikácie v reálnom živote. Veľmi som túžila robiť niečo, čo by malo priamy vplyv na ľudí. Preto som sa rozhodla opustiť akademickú pôdu a vybudovať produkt, presnejšie virtuálneho AI asistenta, ktorý ľuďom pomáha pri ich každodenných úlohách. Najprv som vytvorila koncept domáceho asistenta, ktorý ovládal zariadenia v dome.

Potom, počas jednej z mojich ciest, som si všimla, že som ako cestovateľka zápasila s mnohými detailmi a stresovými či dokonca nepríjemnými situáciami, a tak som sa rozhodla vylepšiť svoj pôvodný koncept. Vytvorila som perfektného virtuálneho asistenta pre cestovný ruch. V tom čase oddelenie cestovného ruchu v Dubaji spustilo výzvu na hľadanie inovatívnych riešení v oblasti hotelierstva a pohostinstva, a ja som sa rozhodla zúčastniť. Vybrali si ma spomedzi stoviek  uchádzačov, aby som predstavila svoj produkt – môjho virtuálneho asistenta. Nakoniec som sa stala jednou z víťaziek tejto súťaže, po ktorej nasledovali ďalšie ocenenia a moje zaradenie do zoznamu 100 najlepších podnikateliek.

V Dubaji ste teda uspeli s virtuálnym asistentom pre cestovný ruch. O čo konkrétne išlo? Ako si môžeme predstaviť jeho fungovanie?

Je to personalizovaný asistent pre oblasť hotelierstva a pohostinstva, v podstate je to aplikácia, ktorá zbiera informácie o hosťoch a zlepšuje ich cestovateľský zážitok. V aplikácii si vytvoríte cestovateľský profil, poskytnete informácie typu kam cestujete, aké sú vaše preferencie v rôznych oblastiach – stravovanie, miestne atrakcie, doprava, typ ubytovania a podobne.

Napríklad ja, v rámci mojej práce, som veľa cestovala a vždy som potrebovala miestnosť, ktorá bola blízko výťahu, aby som sa mohla rýchlo dostať na stretnutia, ďalej izbu s dobrým internetovým pripojením a s prirodzeným svetlom, pretože mám problémy so zrakom. Taktiež som vegetariánka, pijem určité druhy kávy a čaju. Všetky tieto informácie môžem poskytnúť aplikácii, pričom existuje možnosť uviesť mnohé ďalšie voliteľné údaje – napríklad môžete poskytnúť fotografiu pasu alebo vizitky a aplikácia zhromaždí tieto dokumenty, ktoré sú neskôr potrebné pri registrácii v hoteli.

Takže v aplikácii si hosť vytvorí profil, v rámci ktorého vyplní, čo si želá. Čo sa deje s týmito údajmi ďalej?

Informácie následne dopĺňa hotel, ktorý poskytuje ďalšie podrobnosti – aký bol čas príchodu hosťa, či bola osoba introvertná alebo extrovertná, v prípade, že mal hosť špeciálne požiadavky – napríklad moslimovia nemajú radi alkohol v izbe a požadujú priestor na modlenie – aplikácia všetko toto zaznamená. Ženy môžu mať zase požiadavku ohľadom toho, aby do izby vstupoval len ženský personál. Všetky tieto rôznorodé informácie sú teda zhromažďované v prvom rade od samotného cestovateľa, ale aj od hotelového personálu.

Aplikácia zároveň ponúka možnosti, ako sú izbová služba, rezervácia určitých služieb alebo objednanie si hotelového menu, čo znovu umožňuje získať určité informácie o hosťoch. Ide teda o poskytovanie údajov z viacerých zdrojov. Všetky tieto informácie nám poskytujú prehľad o charakteristike správania, type osobnosti hosťa, jeho preferenciách a požiadavkách, a tak je pomerne ľahké predpovedať, čo by daná osoba potrebovala alebo mohla žiadať. Tieto dáta sú ďalej poskytnuté iným hotelom ako odporúčania, a tie môžu automaticky vytvoriť personalizované návrhy na ubytovanie, dopravu či jedlo.

Používa sa dnes táto aplikácia?

Tento startup som vytvorila v roku 2016 a následne som ho v roku 2018 predala. Mám informáciu, že momentálne sa nepoužíva. Viem, že zámer bol aplikáciu uviesť do používania, no keďže už nie som majiteľkou, nemôžem prezradiť viac informácií.

Nemyslím na problémy, sústredím sa na riešenia

Máte za sebou úspešný projekt, no je známe, že startupové prostredie vie byť veľmi drsné, na trhu je veľa perspektívnych projektov a za nimi stoja cieľavedomí ľudia. Zažili ste nejaké zlyhanie alebo odmietnutie a ako ste sa s tým vyrovnali?

Áno, ako pri každej startupovej ceste, aj ja som narazila na veľa prekážok a neúspechov a veľakrát som mala chuť to vzdať. Dostala som sa do situácií, o ktorých by som si nikdy nemyslela, že vôbec prídu a že ich zvládnem. Napríklad nikdy by mi nenapadlo, že sa ocitnem na pokraji bankrotu, neschopná doručiť môj produkt.

No bez ohľadu na to, koľko pádov bolo, ako správny Maverick som vstala a rozhodla som sa bojovať a pokračovať. Moja mantra je, že neexistujú problémy, ale iba riešenia. Takže pokiaľ nebudete myslieť na to, koľko problémov máte, ale na to, aké možné riešenia by ste mohli nájsť, veci sa nakoniec dajú do poriadku. Môj prvý startup – domáci asistent – nebol úspešný a, samozrejme, neniesla som to ľahko. No veľa som sa z tejto skúsenosti naučila, a tieto lekcie som aplikovala v mojom druhom startupe, ktorý sa mi nakoniec podarilo predať veľkej spoločnosti.

Vyvíjate momentálne niečo nové?

Aktuálne som začala pracovať na mojom treťom startupe zameranom na astronautiku. Ide o asistenta, ktorý bude využívaný na misie do vesmíru. Bude pomáhať astronautom, technikom a budúcim vesmírnym cestovateľom lepšie sa prispôsobiť podmienkam mimo Zeme. Bude to pomocník pre lepší ľudský zážitok vo vesmíre.

Takže niečo ako asistent v hoteloch, ale tentoraz vo vesmíre?

Aj áno, ale v hoteli to bolo skôr o „rozmaznávaní“ hostí a tu je to viac o duševnom zdraví a fyzických problémoch, s ktorými sa človek musí vyrovnať pri cestovaní do vesmíru. Ide však o projekt vo vývoji, a tak nechcem prezrádzať veľa detailov.

Odhliadnuc od startupov, ako vyzerajú vaše ostatné aktivity či projekty?

Mám vlastnú poradenskú spoločnosť a skvelý tím ľudí, ktorí pracujú na najnovších riešeniach a konceptoch v oblasti umelej inteligencie a Smart City.

Okrem toho som vždy bojovala za posilnenie postavenia žien a zároveň sa aktívne snažím, aby som im pomohla ísť za svojimi snami a nevzdávať sa aj napriek predsudkom a strachu. Momentálne pracujem na založení organizácie na podporu detí a žien na celom svete. Chcem, aby nielen získali prístup k lepšiemu vzdelávaniu a najnovším inováciám, ale aby ich hlas bol vypočutý, aby boli schopné bojovať proti zaujatosti, patriarchálnym konceptom, a aby sa odstraňovali nerovnosti a nespravodlivosť v spoločnosti.

Spomínam si, ako som už na vysokej škole protestovala proti absencii dievčenských kúpeľní v budove mojej fakulty. Táto skutočnosť bola, žiaľ, spojená s neustálym otravovaním zo strany mojich mužských spolužiakov a dokonca aj niektorých profesorov. Na znak protestu som sa rozhodla písať si poznámky na farebné papiere (niekedy aj ružové) a obliekať sa viac ako dievča, čo na technickej univerzite v tom čase nebolo veľmi bežné a občas ma to dostalo aj do problémov, ale bolo mi to jedno. Cítila som, že nerobím nič zlé. Moje aktivity spojené so ženami sú tak ovplyvnené aj mojimi skúsenosťami a zážitkami z minulosti. Dnes som aktívna v rôznych organizáciách pre ženy v technike a AI, bola som mentorkou pre mnoho startupov vedených ženami, viedla som diskusie so študentkami technologických odborov doma aj v zahraničí.

Zúčastnila som sa tiež tvorby konceptov pre niekoľko výziev. Jednou z nich bola napríklad snaha Saudskej Arábie nájsť riešenie, ako lepšie manažovať davy počas pútí v Mekke v časoch pandémie COVID-19. Spolu s mojím tímom sme saudskej vláde prezentovali projekt, ako s pomocou AI zaistiť bezpečný pohyb osôb, dodržiavať odstupy, obmedziť počet osôb v miestnostiach, alebo nastaviť správne vetranie priestoru.

Tento rok som sa zúčastnila výzvy zameranej na zvyšovanie energetickej efektívnosti s pomocou AI organizovanej Stanfordskou univerzitou. V súčasnosti pracujeme aj na projekte, ktorý využíva satelitné údaje na boj proti klimatickým zmenám.

Umelá inteligencia, to nie sú len roboti a sci-fi

Oblasti, ktoré ste spomenuli – klimatické zmeny a energetika – sú v súčasnosti svetovými témami záujmu. Môžete bližšie vysvetliť, ako môže umelá inteligencia zlepšiť energetickú účinnosť, alebo ako satelitné údaje pomáhajú v boji proti klimatickým zmenám?

AI je perfektná v tom, že sa dá použiť v podstate v každej oblasti, ktorá generuje dáta, pretože AI z nich dokáže extrahovať hodnotu a pomôcť pochopiť súvislosti. Analýzou dát z minulosti môžeme objaviť určité vzorce a identifikovať faktory, ktoré sú príčinou, spúšťajú alebo ovplyvňujú výskyt určitých javov. Môžeme tak napríklad sledovať, ako sa spotreba energie zvýšila alebo znížila v určitých obdobiach roku, prípadne v ktorej časti budovy a podobne. Na základe týchto dát tak vieme  ponúknuť odporúčania pre budúce využitie energie, či zabezpečiť optimalizáciu výstavby budov.

Pokiaľ ide o zmenu klímy, vďaka údajom z minulosti vieme taktiež identifikovať isté vzorce, napríklad kedy sa prírodné katastrofy vyskytli a ako ovplyvnili ľudí. Týmto spôsobom sa môžeme lepšie pripraviť na budúce katastrofy, či vytvárať isté prognózy. Pochopenie minulých informácií nám v podstate pomáha pripraviť sa na budúcnosť. Znamená to teda poučiť sa z minulosti, aby sme vytvorili lepšiu budúcnosť.

Spomínate využitie umelej inteligencie. Priblížte našim čitateľom jej výhody a spôsoby využitia. Je podľa vás umelá inteligencia budúcnosťou informačných technológií? Myslíte si, že to môže byť len „dobrý sluha“, alebo môže byť aj nebezpečná? Mnoho ľudí sa obáva zneužitia AI, jej vymknutia sa spod kontroly alebo zneužitia nejakým nezákonným či nekalým spôsobom. Myslíte si, že je možné zaručiť bezpečnosť používania AI?

Spôsob, akým sú informácie podávané, obsahuje niekedy mnoho pascí a neopatrný prijímateľ môže byť zmätený či uvedený do omylu. Ak sa pozrieme za hollywoodsky obraz AI a celú mediálnu fatamorgánu, môžeme si uvedomiť širokú škálu možného použitia AI v rôznych odvetviach a v podstate rozbiť presvedčenie, že AI sú len roboti a sci-fi scenáre. Realita dokazuje, že AI sa dá skutočne ľahko sprístupniť a aplikovať v každodennom živote a myslím si, že v blízkej budúcnosti bude všadeprítomná.

Umelá inteligencia nie je futuristickou víziou, ale skôr niečím, čo je tu už dnes, a je to integrované a nasadené do rôznych sektorov. Patria sem oblasti, ako financie, národná bezpečnosť, zdravotná starostlivosť, trestné súdnictvo, doprava, inteligentné mestá. Umelá inteligencia už dnes formuje budúcnosť ľudstva v takmer každom odvetví. Už teraz je hlavnou hnacou silou aj nových technológií, ako sú veľké dáta, robotika a internet vecí.

Pri aplikácii AI by sme však určite mali byť zodpovední. Zameraním sa a rešpektovaním konceptov, ako sú etika umelej inteligencie či umelá inteligencia typu human-in-the-middle, by malo byť zaistené bezpečné využívanie AI. Svojou prácou sa snažím rozbiť presvedčenie, že AI je niečo abstraktné a preukázať, že sa dá skutočne ľahko sprístupniť a bezpečne použiť.

Kto je Anca D. Goronová

Je držiteľkou titulu PhD. v odbore umelá inteligencia. Jej práce boli publikované v dvoch prestížnych časopisoch a ocenené rumunským ministerstvom školstva. Počas svojej viac ako 18-ročnej práce v oblastiach, ako IoT, Deep Tech, Smart City, Data Security a nedávno aj Space & Astronautics, založila dva startupy a svoju značku vložila do niekoľkých inovatívnych produktov a iniciatív, ktoré viedli k tomu, že v roku 2018 bola zaradená do zoznamu Top 100 Female Founders časopisu Forbes. Spolupracuje tiež ako mentorka a Data Scientist expertka s organizáciami, ako Women in Tech, Women in AI USA, 360.org. Zároveň je zakladateľkou A.I. Consultancy & Research, spoločnosti zameranej na konceptualizáciu a implementáciu riešení a stratégií AI. Anca vystúpila aj na slovenskej konferencii ITAPA 2022 zameranej na inovácie a digitalizáciu.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
30.3.2023 Martin Jamnický

DSS Uniqa dostala 25-tisícovú pokutu. Podľa NBS mala poslať klientom nepravdivé informácie

Národná banka Slovenska (NBS) opäť pokutovala. Tentoraz od nej dostala pokutu vo výške 25-tisíc eur dôchodková správcovská spoločnosť ...

30.3.2023 Robert Juriš

Jan Tyl: Úlohou umelej inteligencie nie je konať za nás, ale stimulovať naše myslenie

Je technologickým fenoménom súčasnosti. Pochopenie jej fungovania nie je jednoduché, preto môže niekoho iritovať, ďalšieho fascinovať a ...

30.3.2023 Robert Juriš

NBS upozorňuje na riziko zvyšovania počtu nesplácaných hypotekárnych úverov

Rast úrokových sadzieb, pretrvávajúca neistota, zvyšujúce sa ceny a životné náklady zmierňujú dopyt domácností po úveroch. Spomalili sa ...

30.3.2023 Redakcia FinReport

Nálada spotrebiteľov stúpa, no podnikatelia zostávajú naďalej podstatne opatrnejší

Dôvera spotrebiteľov v slovenskú ekonomiku sa v marci 2023 medzimesačne zvýšila, a to vo všetkých štyroch zložkách jej indikátora. Medzi ...

30.3.2023 Redakcia FinReport

Sergio Ermotti: Vracia sa na čelo švajčiarskej banky UBS a bude riadiť prevzatie konkurenčnej Credit Suisse

Do čela najväčšej švajčiarskej banky UBS sa postaví Sergio Ermotti, ktorý už na čele tejto banky stál počas uplynulého desaťročia od ...

30.3.2023 Redakcia FinReport

Toto sú štyri nové dlhopisové príležitosti na finančnom trhu

V marci tohto roku tri spoločnosti umiestnili svoje dlhopisy na trhu cenných papierov. Sú to Penta Funding Public II, Penta RE Funding II a SAB ...

30.3.2023 Eva Sadovská

Veľká noc bude drahšia ako vlani. Ako nakupovať s rozumom?

Veľkonočné sviatky sa blížia a mnohé domácnosti práve v týchto dňoch začínajú realizovať nákupy potravín či dekorácií. Mobilita ...

29.3.2023 Redakcia FinReport

Novým generálnym riaditeľom spoločnosti Arval Slovakia sa stal Marian Burian

Líder na trhu operatívneho lízingu, spoločnosť Arval Slovakia, mení po 12 rokoch vedenie. Novým generálnym riaditeľom firmy sa v marci 2023 ...

29.3.2023 Robert Juriš

Peter Kažimír: Hostina sa skončila. Slovensko bude musieť konsolidovať verejné financie a začať šetriť

Súčasná viac ako 15-percentná inflácia na Slovensku podľa analytikov Národnej banky Slovenska ku koncu tohto roku klesne na jednocifernú ...

29.3.2023 Ján Sípos

Richard Branson: Namiesto letov ku hviezdam mu hrozí veľmi tvrdé pristátie

Spoločnosti Virgin Orbit britského miliardára Richarda Bransona hrozí bankrot. Firma spustila prípravy na možný krach, keďže si dlhšie ...

27.3.2023 Ján Sípos

To Kwon: Chytili najhľadanejšieho kryptopodvodníka na svete. Spreneveriť mal 40 miliárd dolárov

Malý balkánsky štát – Čierna Hora má na svojom konte pozoruhodný úlovok. Tamojším policajným orgánom sa podarilo zadržať ...

23.3.2023 Ján Sípos

Šéf BP Bernard Loony vlani zarobil 10 miliónov libier. Darilo sa aj ďalším top manažérom energetických firiem

Kým spotrebitelia bojujú s rastúcimi účtami za energie, energetické giganty a ich top manažéri počítajú na svojich účtoch stúpajúce ...

20.3.2023 Redakcia FinReport

Milan Krajniak: Pracovať dnes môže takmer každý, kto má o to záujem

Nezamestnanosť na Slovensku vo februári opäť o niečo poklesla. Podiel uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku sa znížil z ...

17.3.2023 Redakcia FinReport

Peter Kažimír: S rozhodnutím zvyšovať kľúčové úrokové sadzby som spokojný a plne ho podporujem

Európska centrálna banka opäť zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov na aktuálnych 3,5 %. Rozhodovanie Rade ...

16.3.2023 Redakcia FinReport

Lukáš Sojka: Nový viceprezident Finančnej správy SR

Novým viceprezidentom Finančnej správy SR je od 15. marca 2023 Lukáš Sojka. Do tejto funkcie ho ustanovil predseda vlády a poverený minister ...

9.3.2023 Redakcia FinReport

Joe Biden chce nanovo zdaniť najbohatších a najlepšie zarábajúcich Američanov

Americký prezident Joe Biden navrhuje 25-percentnú daň pre miliardárov. Viac chce zdaniť aj bohatých investorov a korporácie. Ak by sa mu to ...

8.3.2023 Redakcia FinReport

EY Podnikateľom roka 2022 Slovenskej republiky sa stal Juraj Fehervari zo spoločnosti Be Lenka

Spoluzakladateľ spoločnosti Be Lenka Juraj Fehervari (na snímke vľavo) je čerstvým držiteľom titulu EY Podnikateľ roka 2022 Slovenskej ...

3.3.2023 Robert Juriš

Martin Žáček ako riaditeľ poisťovne Uniqa končí. Nahradí ho Rastislav Havran

Poisťovňa Uniqa v Česku a na Slovensku bude mať nového šéfa. Doterajší riaditeľ Martin Žáček (na snímke vľavo) na svojom poste k 30. ...

Mobilná aplikácia