Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Anca D. Goronová: Umelá inteligencia už dnes formuje budúcnosť ľudstva

Monika Jakábová Lídri Available in English language Anglická verzia Anglická verzia Poslať

Svet informačných technológií už dávno nie je iba mužskou doménou. Hoci dnes máme v IT sektore viac ženských vzorov ako kedykoľvek predtým, nežné pohlavie stále predstavuje iba menej ako 30 % pracovnej sily v tejto oblasti. Rozmanitosť, vrátane tej rodovej, je hnacou silou tvorivosti, kreatívnych nápadov a inovácií. Preto je potrebné poukázať na úspechy žien v technologickom sektore o to dôležitejšia. Na otázky o tom, ako vyzerajú začiatky aj samotná kariéra ženy v tejto oblasti, s akými výzvami musela bojovať a ako vidí budúcnosť informačných technológií a umelej inteligencie, odpovedá expertka na umelú inteligenciu Anca D. Goronová z Rumunska.

Anca D. Goronová

Foto: Anca D. Goronová

Ako žena v IT som čelila viacerým výzvam

Pani Goronová, v sektore informačných technológií (IT) sa pohybujete už viac ako 18 rokov. Mnoho žien, ktoré v tomto odvetví uspeli, má za sebou inšpiratívny príbeh. Ako ste sa dostali k tejto oblasti? Mali ste nejakú inšpiráciu, či už vo svojom najbližšom okolí, alebo určitý vzor? Aké boli vaše študijné roky?

Od malička som bola zvedavým dieťaťom s veľkou predstavivosťou, no zároveň trochu introvert žijúci vo svojom vlastnom svete fantázie. Moja rodina vždy hovorila, že som stále mysľou v oblakoch. Milovala som knihy, ale aj matematiku a fyziku, no profesiu v oblasti IT som si vybrala v podstate náhodne. Mojím snom bolo ísť na špičkovú školu Ivy League v USA a potom robiť niečo, čo bude mať pozitívny vplyv na svet okolo mňa. V tom čase sa pre dievča žijúce vo východnej Európe javil technický odbor ako jeden z najperspektívnejších. Kvôli istým okolnostiam som však musela tento plán odložiť a zapísala som sa na polytechnickú univerzitu v mojom meste s tým, že o rok prestúpim na moju vysnenú školu.

Spočiatku sa mi na univerzite vôbec nepáčilo, žiadny predmet ma nezaujal, kým som nemala prvú hodinu umelej inteligencie (Artificial Intelligence – AI). Bolo to pre mňa fascinujúce, videla som na tom niečo veľmi zvláštne a chcela som vedieť viac. Pripomenulo mi to Jetsonove karikatúry, ktoré som sledovala ako dieťa, alebo filmy s robotmi. Rozhodla som sa nasledovať svoj inštinkt, ísť do kancelárie môjho profesora a spýtať sa, či by som mohla byť v jeho výskumnom tíme. A takto sa to celé začalo. Neskôr som pokračovala v magisterskom a potom aj v doktorandskom štúdiu AI, a tiež som dostala možnosť pracovať na mojej výskumnej práci v zahraničí, konkrétne v Argentíne.

Je fakt, že 9 z 10 IT pracovníkov sú muži. Pocítili ste niekedy nejakú nevýhodu prameniacu z toho, že ste študovali a neskôr aj pracovali v mužskom prostredí? Bolo ťažké presadiť sa v mužskej konkurencii, alebo ste mali skôr pozitívne skúsenosti?

Myslím si, že skúsenosti žien v IT oblasti sa nelíšia od toho, čo zažíva žena v akomkoľvek inom type podnikania. Nie je to ľahké, ale nie preto, že by sme neboli schopné robiť to isté, čo robia muži, ale podľa mňa je nežnejšie pohlavie viac ovplyvnené kultúrnymi vzorcami či predsudkami. Ako žena vychovaná v štandardnej východoeurópskej rodine som bola učená, že ženy by nemali vyjadrovať svoj názor, mali by byť vždy zdvorilé a mať sklonenú hlavu... A toto sú ingrediencie receptu na katastrofu. Nanešťastie pre mojich rodičov, ja som sa väčšinu času správala úplne opačne, čo však na druhej strane bolo kľúčové pre moju úspešnú kariéru a podnikanie.

Musela som čeliť viacerým výzvam a nebolo to ľahké. Počnúc rokmi na univerzite, kde som bola jediným dievčaťom v triede, a neskôr pokračujúc aj v práci. Väčšinou som však tieto výzvy brala so štipkou humoru a tvrdohlavosti, aby som zmenila status quo. Uvedomila som si, že mnohé moje negatívne zážitky pramenili z nevedomej zaujatosti alebo individuálnych frustrácií jednotlivcov, a tak som ich dokázala ľahšie prekonať. Počas mojej kariéry sa však objavili aj nepríjemnejšie situácie, s ktorými som sa musela vyrovnať, a, žiaľ, stále sa takého situácie vyskytujú. To by však nemal byť dôvod na vzdanie sa, ale, naopak, malo by nás to povzbudiť, aby sme sa posúvali vpred.

Túžila som robiť niečo, čo by malo vplyv na ľudí

Počas svojej kariéry ste okrem iného založili dva startupy. Môžete nám o nich povedať viac?

Moje skúsenosti z akademického prostredia mi dovolili spoznať rôzne metodiky AI, no bez aplikácie v reálnom živote. Veľmi som túžila robiť niečo, čo by malo priamy vplyv na ľudí. Preto som sa rozhodla opustiť akademickú pôdu a vybudovať produkt, presnejšie virtuálneho AI asistenta, ktorý ľuďom pomáha pri ich každodenných úlohách. Najprv som vytvorila koncept domáceho asistenta, ktorý ovládal zariadenia v dome.

Potom, počas jednej z mojich ciest, som si všimla, že som ako cestovateľka zápasila s mnohými detailmi a stresovými či dokonca nepríjemnými situáciami, a tak som sa rozhodla vylepšiť svoj pôvodný koncept. Vytvorila som perfektného virtuálneho asistenta pre cestovný ruch. V tom čase oddelenie cestovného ruchu v Dubaji spustilo výzvu na hľadanie inovatívnych riešení v oblasti hotelierstva a pohostinstva, a ja som sa rozhodla zúčastniť. Vybrali si ma spomedzi stoviek  uchádzačov, aby som predstavila svoj produkt – môjho virtuálneho asistenta. Nakoniec som sa stala jednou z víťaziek tejto súťaže, po ktorej nasledovali ďalšie ocenenia a moje zaradenie do zoznamu 100 najlepších podnikateliek.

V Dubaji ste teda uspeli s virtuálnym asistentom pre cestovný ruch. O čo konkrétne išlo? Ako si môžeme predstaviť jeho fungovanie?

Je to personalizovaný asistent pre oblasť hotelierstva a pohostinstva, v podstate je to aplikácia, ktorá zbiera informácie o hosťoch a zlepšuje ich cestovateľský zážitok. V aplikácii si vytvoríte cestovateľský profil, poskytnete informácie typu kam cestujete, aké sú vaše preferencie v rôznych oblastiach – stravovanie, miestne atrakcie, doprava, typ ubytovania a podobne.

Napríklad ja, v rámci mojej práce, som veľa cestovala a vždy som potrebovala miestnosť, ktorá bola blízko výťahu, aby som sa mohla rýchlo dostať na stretnutia, ďalej izbu s dobrým internetovým pripojením a s prirodzeným svetlom, pretože mám problémy so zrakom. Taktiež som vegetariánka, pijem určité druhy kávy a čaju. Všetky tieto informácie môžem poskytnúť aplikácii, pričom existuje možnosť uviesť mnohé ďalšie voliteľné údaje – napríklad môžete poskytnúť fotografiu pasu alebo vizitky a aplikácia zhromaždí tieto dokumenty, ktoré sú neskôr potrebné pri registrácii v hoteli.

Takže v aplikácii si hosť vytvorí profil, v rámci ktorého vyplní, čo si želá. Čo sa deje s týmito údajmi ďalej?

Informácie následne dopĺňa hotel, ktorý poskytuje ďalšie podrobnosti – aký bol čas príchodu hosťa, či bola osoba introvertná alebo extrovertná, v prípade, že mal hosť špeciálne požiadavky – napríklad moslimovia nemajú radi alkohol v izbe a požadujú priestor na modlenie – aplikácia všetko toto zaznamená. Ženy môžu mať zase požiadavku ohľadom toho, aby do izby vstupoval len ženský personál. Všetky tieto rôznorodé informácie sú teda zhromažďované v prvom rade od samotného cestovateľa, ale aj od hotelového personálu.

Aplikácia zároveň ponúka možnosti, ako sú izbová služba, rezervácia určitých služieb alebo objednanie si hotelového menu, čo znovu umožňuje získať určité informácie o hosťoch. Ide teda o poskytovanie údajov z viacerých zdrojov. Všetky tieto informácie nám poskytujú prehľad o charakteristike správania, type osobnosti hosťa, jeho preferenciách a požiadavkách, a tak je pomerne ľahké predpovedať, čo by daná osoba potrebovala alebo mohla žiadať. Tieto dáta sú ďalej poskytnuté iným hotelom ako odporúčania, a tie môžu automaticky vytvoriť personalizované návrhy na ubytovanie, dopravu či jedlo.

Používa sa dnes táto aplikácia?

Tento startup som vytvorila v roku 2016 a následne som ho v roku 2018 predala. Mám informáciu, že momentálne sa nepoužíva. Viem, že zámer bol aplikáciu uviesť do používania, no keďže už nie som majiteľkou, nemôžem prezradiť viac informácií.

Nemyslím na problémy, sústredím sa na riešenia

Máte za sebou úspešný projekt, no je známe, že startupové prostredie vie byť veľmi drsné, na trhu je veľa perspektívnych projektov a za nimi stoja cieľavedomí ľudia. Zažili ste nejaké zlyhanie alebo odmietnutie a ako ste sa s tým vyrovnali?

Áno, ako pri každej startupovej ceste, aj ja som narazila na veľa prekážok a neúspechov a veľakrát som mala chuť to vzdať. Dostala som sa do situácií, o ktorých by som si nikdy nemyslela, že vôbec prídu a že ich zvládnem. Napríklad nikdy by mi nenapadlo, že sa ocitnem na pokraji bankrotu, neschopná doručiť môj produkt.

No bez ohľadu na to, koľko pádov bolo, ako správny Maverick som vstala a rozhodla som sa bojovať a pokračovať. Moja mantra je, že neexistujú problémy, ale iba riešenia. Takže pokiaľ nebudete myslieť na to, koľko problémov máte, ale na to, aké možné riešenia by ste mohli nájsť, veci sa nakoniec dajú do poriadku. Môj prvý startup – domáci asistent – nebol úspešný a, samozrejme, neniesla som to ľahko. No veľa som sa z tejto skúsenosti naučila, a tieto lekcie som aplikovala v mojom druhom startupe, ktorý sa mi nakoniec podarilo predať veľkej spoločnosti.

Vyvíjate momentálne niečo nové?

Aktuálne som začala pracovať na mojom treťom startupe zameranom na astronautiku. Ide o asistenta, ktorý bude využívaný na misie do vesmíru. Bude pomáhať astronautom, technikom a budúcim vesmírnym cestovateľom lepšie sa prispôsobiť podmienkam mimo Zeme. Bude to pomocník pre lepší ľudský zážitok vo vesmíre.

Takže niečo ako asistent v hoteloch, ale tentoraz vo vesmíre?

Aj áno, ale v hoteli to bolo skôr o „rozmaznávaní“ hostí a tu je to viac o duševnom zdraví a fyzických problémoch, s ktorými sa človek musí vyrovnať pri cestovaní do vesmíru. Ide však o projekt vo vývoji, a tak nechcem prezrádzať veľa detailov.

Odhliadnuc od startupov, ako vyzerajú vaše ostatné aktivity či projekty?

Mám vlastnú poradenskú spoločnosť a skvelý tím ľudí, ktorí pracujú na najnovších riešeniach a konceptoch v oblasti umelej inteligencie a Smart City.

Okrem toho som vždy bojovala za posilnenie postavenia žien a zároveň sa aktívne snažím, aby som im pomohla ísť za svojimi snami a nevzdávať sa aj napriek predsudkom a strachu. Momentálne pracujem na založení organizácie na podporu detí a žien na celom svete. Chcem, aby nielen získali prístup k lepšiemu vzdelávaniu a najnovším inováciám, ale aby ich hlas bol vypočutý, aby boli schopné bojovať proti zaujatosti, patriarchálnym konceptom, a aby sa odstraňovali nerovnosti a nespravodlivosť v spoločnosti.

Spomínam si, ako som už na vysokej škole protestovala proti absencii dievčenských kúpeľní v budove mojej fakulty. Táto skutočnosť bola, žiaľ, spojená s neustálym otravovaním zo strany mojich mužských spolužiakov a dokonca aj niektorých profesorov. Na znak protestu som sa rozhodla písať si poznámky na farebné papiere (niekedy aj ružové) a obliekať sa viac ako dievča, čo na technickej univerzite v tom čase nebolo veľmi bežné a občas ma to dostalo aj do problémov, ale bolo mi to jedno. Cítila som, že nerobím nič zlé. Moje aktivity spojené so ženami sú tak ovplyvnené aj mojimi skúsenosťami a zážitkami z minulosti. Dnes som aktívna v rôznych organizáciách pre ženy v technike a AI, bola som mentorkou pre mnoho startupov vedených ženami, viedla som diskusie so študentkami technologických odborov doma aj v zahraničí.

Zúčastnila som sa tiež tvorby konceptov pre niekoľko výziev. Jednou z nich bola napríklad snaha Saudskej Arábie nájsť riešenie, ako lepšie manažovať davy počas pútí v Mekke v časoch pandémie COVID-19. Spolu s mojím tímom sme saudskej vláde prezentovali projekt, ako s pomocou AI zaistiť bezpečný pohyb osôb, dodržiavať odstupy, obmedziť počet osôb v miestnostiach, alebo nastaviť správne vetranie priestoru.

Tento rok som sa zúčastnila výzvy zameranej na zvyšovanie energetickej efektívnosti s pomocou AI organizovanej Stanfordskou univerzitou. V súčasnosti pracujeme aj na projekte, ktorý využíva satelitné údaje na boj proti klimatickým zmenám.

Umelá inteligencia, to nie sú len roboti a sci-fi

Oblasti, ktoré ste spomenuli – klimatické zmeny a energetika – sú v súčasnosti svetovými témami záujmu. Môžete bližšie vysvetliť, ako môže umelá inteligencia zlepšiť energetickú účinnosť, alebo ako satelitné údaje pomáhajú v boji proti klimatickým zmenám?

AI je perfektná v tom, že sa dá použiť v podstate v každej oblasti, ktorá generuje dáta, pretože AI z nich dokáže extrahovať hodnotu a pomôcť pochopiť súvislosti. Analýzou dát z minulosti môžeme objaviť určité vzorce a identifikovať faktory, ktoré sú príčinou, spúšťajú alebo ovplyvňujú výskyt určitých javov. Môžeme tak napríklad sledovať, ako sa spotreba energie zvýšila alebo znížila v určitých obdobiach roku, prípadne v ktorej časti budovy a podobne. Na základe týchto dát tak vieme  ponúknuť odporúčania pre budúce využitie energie, či zabezpečiť optimalizáciu výstavby budov.

Pokiaľ ide o zmenu klímy, vďaka údajom z minulosti vieme taktiež identifikovať isté vzorce, napríklad kedy sa prírodné katastrofy vyskytli a ako ovplyvnili ľudí. Týmto spôsobom sa môžeme lepšie pripraviť na budúce katastrofy, či vytvárať isté prognózy. Pochopenie minulých informácií nám v podstate pomáha pripraviť sa na budúcnosť. Znamená to teda poučiť sa z minulosti, aby sme vytvorili lepšiu budúcnosť.

Spomínate využitie umelej inteligencie. Priblížte našim čitateľom jej výhody a spôsoby využitia. Je podľa vás umelá inteligencia budúcnosťou informačných technológií? Myslíte si, že to môže byť len „dobrý sluha“, alebo môže byť aj nebezpečná? Mnoho ľudí sa obáva zneužitia AI, jej vymknutia sa spod kontroly alebo zneužitia nejakým nezákonným či nekalým spôsobom. Myslíte si, že je možné zaručiť bezpečnosť používania AI?

Spôsob, akým sú informácie podávané, obsahuje niekedy mnoho pascí a neopatrný prijímateľ môže byť zmätený či uvedený do omylu. Ak sa pozrieme za hollywoodsky obraz AI a celú mediálnu fatamorgánu, môžeme si uvedomiť širokú škálu možného použitia AI v rôznych odvetviach a v podstate rozbiť presvedčenie, že AI sú len roboti a sci-fi scenáre. Realita dokazuje, že AI sa dá skutočne ľahko sprístupniť a aplikovať v každodennom živote a myslím si, že v blízkej budúcnosti bude všadeprítomná.

Umelá inteligencia nie je futuristickou víziou, ale skôr niečím, čo je tu už dnes, a je to integrované a nasadené do rôznych sektorov. Patria sem oblasti, ako financie, národná bezpečnosť, zdravotná starostlivosť, trestné súdnictvo, doprava, inteligentné mestá. Umelá inteligencia už dnes formuje budúcnosť ľudstva v takmer každom odvetví. Už teraz je hlavnou hnacou silou aj nových technológií, ako sú veľké dáta, robotika a internet vecí.

Pri aplikácii AI by sme však určite mali byť zodpovední. Zameraním sa a rešpektovaním konceptov, ako sú etika umelej inteligencie či umelá inteligencia typu human-in-the-middle, by malo byť zaistené bezpečné využívanie AI. Svojou prácou sa snažím rozbiť presvedčenie, že AI je niečo abstraktné a preukázať, že sa dá skutočne ľahko sprístupniť a bezpečne použiť.

Kto je Anca D. Goronová

Je držiteľkou titulu PhD. v odbore umelá inteligencia. Jej práce boli publikované v dvoch prestížnych časopisoch a ocenené rumunským ministerstvom školstva. Počas svojej viac ako 18-ročnej práce v oblastiach, ako IoT, Deep Tech, Smart City, Data Security a nedávno aj Space & Astronautics, založila dva startupy a svoju značku vložila do niekoľkých inovatívnych produktov a iniciatív, ktoré viedli k tomu, že v roku 2018 bola zaradená do zoznamu Top 100 Female Founders časopisu Forbes. Spolupracuje tiež ako mentorka a Data Scientist expertka s organizáciami, ako Women in Tech, Women in AI USA, 360.org. Zároveň je zakladateľkou A.I. Consultancy & Research, spoločnosti zameranej na konceptualizáciu a implementáciu riešení a stratégií AI. Anca vystúpila aj na slovenskej konferencii ITAPA 2022 zameranej na inovácie a digitalizáciu.

logo
Prečítajte si tiež:
18.7.2024 Redakcia FinReport

Ako sa zvýši stravné na pracovných cestách a hodnota gastrolístkov?

Zamestnanci, ktorí sa stravujú v reštauráciách a iných stravných zariadeniach, budú od začiatku septembra tohto roka dostávať od svojich ...

18.7.2024 Redakcia FinReport

Daňové priznania v tomto roku prinesú do štátneho rozpočtu 3,9 miliardy eur

Finančná správa SR tento rok prijala historicky najviac 1,31 milióna daňových priznaní v celkovom objeme 3,9 miliardy eur. V porovnaní s ...

18.7.2024 Martina Staňová

Klimatické zmeny menia prístup poisťovní k oceňovaniu poistných rizík

Dôsledky klimatických zmien sú čoraz zreteľnejšie. Príkladom je zvyšujúca sa frekvencia prírodných katastrof, akými sú povodne, búrky, ...

18.7.2024 Redakcia FinReport

Po krachu piatich výrobcov elektromobilov je budúcnosť tohto odvetvia nejasná

Výroba elektroautomobilov sa ich producentom nedarí tak, ako by si želali. Dôkazom je aj nedávny bankrot americkej spoločnosti Fisker. ...

18.7.2024 Robert Juriš

Čoraz viac občanov sa u NBS sťažuje na finančné inštitúcie

Jedným zo spôsobov, ako sa domôcť spravodlivosti vo svete financií, je obrátiť sa na orgán dohľadu nad finančným trhom, teda na Národnú ...

17.7.2024 Redakcia FinReport

Alex Henriksen: Nový generálny riaditeľ Tetra Pak pre východnú Európu

Už o dva týždne s platnosťou od 1. augusta 2024 nahradí na čele spoločnosti Tetra Pak s pôsobnosťou pre východnú Európu doterajšiu ...

17.7.2024 Mário Špilberger

Povolené prečerpanie: Kedy vám môže pomôcť a kedy uškodiť?

Možnosť ísť na bežnom účte do mínusu je na Slovensku dlhodobým a stabilným trendom. Povolené prečerpanie však má vysoké úročenie a ...

15.7.2024 Dominik Horváth

Desiatka najlepšie zarábajúcich generálnych riaditeľov na svete

Priemerná mzda najlepšie platených generálnych riaditeľov na svete dosiahla v minulom roku 23,7 milióna dolárov. Nikoho asi neprekvapí, že ...

15.7.2024 Redakcia FinReport

Novým riaditeľom zážitkového portálu Slevomat sa stal Tomáš Braverman

Na pozícii generálneho riaditeľa najväčšieho českého zážitkového portálu Slevomat nastupuje Tomáš Braverman. Vystrieda Mateja ...

11.7.2024 Robert Juriš

Carlos Slim Helú: Najbohatší Latinoameričan má na účte vyše 100 miliárd dolárov

Najbohatším Latinskoameričanom je v súčasnosti mexický telekomunikačný magnát Carlos Slim Helú. V priebehu minulého roku dokázal pridať ...

4.7.2024 Miloslava Némová

Oprah Winfreyová: Kultová moderátorka, filantropka a prvá miliardárka tmavej pleti

Oprah Winfreyová začínala ako prvá afroamerická spravodajská redaktorka, no svoj skutočný talent objavila až v televíznej talkshow. Do ...

14.6.2024 Redakcia FinReport

Vladimír Cvik je novým Country Managerom porovnávača Superpoistenie.sk

Porovnávač poistení Superpoistenie.sk, ktorý na Slovensku pôsobí už od roku 2007, predstavil nového Country Managera. Stal sa ním Vladimír ...

10.6.2024 Redakcia FinReport

Inflačná beštia zatiaľ nie je úplne skrotená

„To, čo sme dlho očakávali, a to, čo sme aj dlho avizovali, sa stalo realitou. Znížili sme úrokové sadzby, a to prvýkrát od septembra ...

6.6.2024 Miloslava Némová

Rebríček desiatich najbohatších celebrít sveta. Figurujú v ňom len traja muži

Zbohatli vďaka hudbe, herectvu, športu, sláve či osobným značkám. Mnohí z nich zarábajú najmä mimo svojej hlavnej kariéry, a to na ...

31.5.2024 Redakcia FinReport

Marcel Klimek: Nový výkonný riaditeľ Slovenskej bankovej asociácie

Slovenská banková asociácia (SBA) bude mať nového výkonného riaditeľa. K 1. júlu 2024 v tejto funkcii končí doterajšia výkonná ...

24.5.2024 Jana Schochmann

Rastislav Havran: Spochybňovanie status quo ma posúva vpred

Rastislav Havran pôsobí vo funkcii generálneho riaditeľa spoločnosti UNIQA necelý rok. Pred nástupom do najvyššej pozície riadil rezort ...

21.5.2024 Redakcia FinReport

Andrej Zaťko: CEO 365.bank sa stal vlastníkom 9,9-percentného podielu v tejto banke

V akcionárskej štruktúre 365.bank nastali zmeny. Súčasný CEO a predseda predstavenstva banky Andrej Zaťko nadobudol prostredníctvom svojej ...

20.5.2024 Jana Schochmann

Tatiana Ondrejková: O úspech sa musíte pričiniť sami

Tatiana Ondrejková je známa a úspešná slovenská podnikateľka. Ak by sme sa opýtali, v čom tkvie jej podnikateľský úspech, sama Táňa by ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay