Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Amancio Ortega: Vypracoval sa z ničoho a chvíľu bol aj najbohatším človekom na svete

Dominik Horváth Lídri
SK
EN
Poslať

Amancio Ortega pochádza z chudobnej rodiny a začal pracovať už v 14-tich rokoch. Vďaka šikovnosti a usilovnosti sa mu podarilo vybudovať jeden z najväčších módnych gigantov súčasnosti, spoločnosť Inditex. Tá dnes združuje značky, ako Zara, Bershka, Pull&Bear alebo Stradivarius. Za svoj úspech vďačí hlavne revolučnému obchodnému modelu, ktorého mottom je poskytovať to, čo zákazníci chcú, a to čo najrýchlejšie. Tento jednoduchý koncept mu priniesol majetok v hodnote 86 miliárd dolárov a v súčasnosti mu patrí 11. priečka v rebríčku najbohatších ľudí na svete.

image

Foto: Getty Images

Dieťa z chudobnej rodiny

Amancio Ortega Gaona sa narodil 28. marca 1936 v Busdongo de Arbas, malej dedinke s menej ako 100 obyvateľmi, ktorá sa nachádza v severošpanielskom regióne León. Bol najmladším zo štyroch detí. Krátko po jeho narodení vypukla v Španielsku občianska vojna, ktorá zasiahla celú krajinu.

Keďže rodina bola veľmi chudobná, čoskoro sa presťahovala do španielskeho mesta La Coruña v Galícii. Tu si jeho otec Antonio Ortega Rodríguez našiel prácu na miestnej železničnej stanici a matka Josefa Gaona Hernándezová pracovala ako slúžka v domácnosti. Keďže nemali na nájom, žili v železničiarskych barakoch. Ako neskôr Amancio uviedol vo svojej knihe, raz ju počul, ako žiada o pôžičku v miestnych potravinách, pretože si nemohla dovoliť kúpiť základné veci, čo ho veľmi poznačilo. Rozhodol sa preto opustiť školu a začal pracovať.

Nápad dostal na bicykli

Amancio sa prvýkrát zamestnal u otca na železnici. Neskôr si našiel prácu v miestnej odevnej spoločnosti Gala, kde sa naučil ručne vyrábať oblečenie. Amancio rád jazdil na bicykli a počas jednej takejto jazdy dostal obchodný nápad, ktorý neskôr zmenil jeho život. Uvedomil si, že ak chce zarobiť slušné peniaze, mal by zákazníkom dať to, čo chcú. Už v 16-tich rokoch začal uvažoval o tom, ako zistiť želania potenciálnych klientov, a čo je ešte dôležitejšie, ako ich uspokojiť.

V 50. rokoch bola Galícia dokonalým miestom pre jeho podnikateľský plán. Región bol postihnutý vysokou nezamestnanosťou. Bez práce bolo množstvo žien, ktoré však vedeli dobre šiť. Ortega začal organizovať tieto ženy do šijacích družstiev. Produktový rad obsahoval spodnú bielizeň, detské oblečenie a nočné košele. Ako uvádzajú bývalí zamestnanci jeho družstiev, „šéf“ doprial svojim zamestnancom prácu za skvelých podmienok a mal s nimi veľmi blízky vzťah.

Od županov k Zare

V roku 1963, po 10 rokoch riadenia šijacích družstiev, Amancio založil svoju prvú spoločnosť Confecciones GOA, S. A. Súčasťou názvu sú jeho iniciálky, ktoré sa majú čítať odzadu. Prvým sortimentom spoločnosti boli kúpacie župany a Amancio viedol podnik v kruhu svojej rodiny.

On sám bol zodpovedný za vývoj nových módnych trendov. Antonio, jeho brat, bol na čele komerčných záležitostí, Josefa, jeho sestra, zodpovedala za účtovníctvo a Rosalía Mera Goyenechea pôsobila ako obchodný partner. V roku 1966 sa Amancio a Rosalía vzali a boli manželia až do roku 1986.

Po tom, ako získal niekoľko ďalších tovární v regióne, otvoril Amancio v roku 1975 svoj prvý vlajkový obchod v centre La Coruñe. Pomenoval ho Zorba, podľa svojho obľúbeného filmu (Grék Zorba s Anthony Quinnom – pozn. red.), ale čoskoro ho zmenil na Zara. Dôvodom bola sťažnosť majiteľa baru, ktorý sa nachádzal neďaleko a volal sa tiež Zorba.

Holdingová spoločnosť Inditex

Obchody Zary sa začiatkom 80. rokov rozšírili do niekoľkých španielskych miest. V tomto čase si Ortega všimol rastúci význam počítačov, a tak najal profesora Josého María Castellana na zvýšenie výpočtovej sily spoločnosti. Firma zaviedla nový spôsob distribúcie tovaru, ktorý zásadne skrátil čas medzi návrhom, výrobou a príchodom výrobkov do predaja. Tento systém navrhol Castellano, ktorý sa stal generálnym riaditeľom spoločnosti v roku 1984.

V roku 1985 Amancio a José spolu založili Industria de Diseno Textil S. A., v skratke Inditex, ktorý pôsobí ako holdingová spoločnosť pre Zaru a ostatné značky. V roku 1988 Ortega otvoril prvý obchod Zary v Portugalsku. Zistil totiž, že pracovná sila je tam lacnejšia ako v Španielsku.

V roku 1991 Inditex založil značku Pull&Bear a získal tiež 65-percentný podiel v luxusnej značke Massimo Dutti. V roku 1989 otvoril prvý obchod Zary v USA a v roku 1998 aj v Londýne. Ďalšia medzinárodná expanzia spoločnosti Zara nastala spolu s rozvojom maloobchodného portfólia spoločnosti Inditex. Pridali sa značky Stradivarius (1994), Bershka (1998), Oysho (2001) a Uterqüe (2008). Do roku 2000 boli značky Inditex distribuované na viac ako 30 medzinárodných trhoch.

Revolučný obchodný model

Obchodný úspech spoločnosti je úzko spojený s jedinečným obchodným modelom maloobchodného predaja rýchlej módy. Dve kľúčové myšlienky tohto obchodného modelu sú poskytnúť zákazníkom to, čo chcú, a poskytnúť im to čo najrýchlejšie. Napríklad Zara je známa tým, že každoročne vyprodukuje viac ako 12-tisíc nových dizajnov, pričom hlavnou hnacou silou maloobchodníka je rýchlosť.

Okrem toho Inditex obnovuje svoje zásoby odevov dvakrát týždenne. Amancio zaviedol toto zlaté pravidlo už v 70. rokoch minulého storočia. Preto továrne spoločností vyzerajú ako dobre naolejovaný stroj, kde stovky dizajnérov a analytikov predaja spolupracujú s cieľom rýchleho dodania tovarumaximálnej orientácie na zákazníka. Napríklad pre Zaru sú dňom dodávok nového oblečenia nedele a štvrtky, zatiaľ čo topánky prichádzajú v utorok a piatok. Pre Stradivarius a Massimo Dutti prichádzajú nové odevy v utorok a vo štvrtok. Pre Bershku a Pull&Bear zase každý utorok a piatok.

Dizajnéri zvyčajne vytvárajú tri modely denne a analytici vyberú z každého setu jednu položku. Títo odborníci používajú správy od lokálnych manažérov na zostavenie kolekcií vhodných pre zvyky zákazníkov. Každý zamestnanec spoločnosti je vyškolený tak, aby sledoval štýly, požiadavky a trendy klientov.

No ani tieto zásady nie sú vždy bezchybné. Z času na čas sa vyskytnú omyly, ktoré je ihneď po zistení potrebné odstrániť. Príkladom môže byť incident, ktorý sa stal na Manhattan Avenue, kde klientela odmietla biele bundy Zary. Hneď ako predajný personál zistil, že zákazníci radšej uprednostňujú krémovú farbu, boli biele bundy stiahnuté z predaja a do týždňa bol model nahradený krémovým.

Svetový gigant

Vďaka šikovnému obchodnému modelu existuje veľmi málo spoločností schopných konkurovať spoločnosti Inditex. Od svojich konkurentov sa odlišuje hlavne štýlom a cenou. Tieto vlastnosti jej pomáhajú pritiahnuť aj stredné a staršie generácie, ktoré jej poskytujú obrovský disponibilný príjem. Medzi zvučných klientov Zary sa za roky pôsobenia zaradili osobnosti, ako španielska kráľovná Letizia, vojvodkyňa z Cambridge Kate Middletonová, bývalá prvá dáma USA Michelle Obamová alebo herečka Katie Holmesová.

Niekoľko čísel o Inditexe

Všetky tieto charakteristiky pomohli Amanciovi pri budovaní módneho impéria. Inditex sa stala globálnym maloobchodom a v súčasnosti zamestnáva viac ako 170-tisíc ľudí v 90 krajinách sveta. Väčšina výrobných závodov sa stále nachádza v Španielsku a susedných krajinách, ale v posledných rokoch Inditex spustil svoju výrobu aj v Číne a Maroku kvôli lacnejšej cene práce. Celkovo viac ako 7 300 predajní po svete generuje zisk presahujúci 20 miliárd dolárov ročne. Z toho je približne 50 predajní v USA, 350 v Číne a 2-tisíc v Španielsku.

V roku 2001 spoločnosť Inditex prvýkrát vstúpila na burzu Bolsa de Madrid. Pri debute investorom ponúkli 26 % podiel spoločnosti, vďaka čomu jej hodnota vzrástla o 9 miliárd eur. V súčasnosti trhová hodnota Inditexu predstavuje okolo 100 miliárd dolárov.

V roku 2003 uviedla na trh značku Zara Home, ktorá ponúka posteľnú bielizeň, príbory, nábytok a ďalšie bytové dekorácie. V roku 2005 výkonný riaditeľ José María Castellano odstúpil zo svojej pozície, aby mohol lepšie dohliadať na plány expanzie. Na jeho miesto nastúpil Pablo Isla, ktorý pôsobí na pozícii CEO dodnes.

V roku 2011 Ortega odstúpil z funkcie podpredsedu a výkonného riaditeľa, a činnosť prenechal Islovi. Od roku 2019 je Inditex podľa tržieb najväčším maloobchodným predajcom módy na svete.

Šedá eminencia módy

Amancio si veľmi stráži svoj súkromný život a je známe, že utráca milióny dolárov ročne na ochranu svojho súkromia. Napríklad dodnes nie je známy presný dátum jeho svadby s jeho prvou manželkou Rosalíou. Manželský pár sa taktiež nikdy neobjavil na verejnosti a podobne strážili súkromie aj u svojich dvoch detí – Sandry a Marcosa.

Je známe, že oficiálnych fotografií Amancia, ktorý sa po celý svoj život vyhýba svetlu reflektorov, je menej ako 200. Väčšinu z nich zverejnila spravodajská spoločnosť Zary a ďalšie vytvoril španielsky novinár Covadonga O’Shea, ktorý je zároveň Amanciovým celoživotným priateľom. V roku 2008 napísal jeho oficiálny životopis s názvom Muž zo Zary: Príbeh génia za skupinou Inditex.

Známe je tiež to, že v roku 1986 sa Amancio s Rosalíou rozviedol a v roku 2001 sa oženil s Florou Pérez Marcoteovou. Údajne s ňou mal milostný pomer od roku 1983. Flora, ktorá je o 18 rokov mladšia ako Amancio, bola kedysi zamestnankyňou Zary a dnes zastáva pozíciu v predstavenstve Inditexu.

Pár má spolu dcéru Martu, ktorá je považovaná za budúcu nástupkyňu Amancia. Marta má veľmi blízky vzťah so svojím otcom. Podobne ako on si prešla odbornými školeniami v Inditexe, počnúc najnižšími pozíciami, a dnes pôsobí na oddelení vývoja a dizajnu výrobkov v Zare.

Rozšíril svoje portfólio

Úspech Inditexu umožnil Amanciovi rozšíriť svoje podnikanie aj mimo módneho priemyslu. Jeho skupina investuje tiež do plynovodov, bánk, cestovného ruchu a vlastní niekoľko holdingov s nehnuteľnosťami. Tieto obchodné aktivity z neho urobili jedného z najbohatších ľudí na svete.

Jeho majetok sa v súčasnosti pohybuje na úrovni 86 miliárd dolárov patrí mu 11. priečka v zozname najbohatších ľudí na svete. Okrem toho je druhým najbohatším Európanom po Francúzovi Bernardovi Arnaultovi, ktorý tiež podniká v móde. Na krátke obdobie v roku 2015 bol dokonca najbohatším človekom na svete. Vtedy prekonal Billa Gatesa. Podarilo sa mu to vďaka historickým maximám akcií Inditexu, ktorých Ortega vlastní 53 %.

Okrem obchodných aktivít investuje aj do charity. V roku 1986 spolu so svojou prvou manželkou Rosalíou založili nadáciu Paideia. Tá pomáha ľuďom s mentálnym a fyzickým postihnutím získať vzdelanie a pracovné príležitosti. Rosalía do svojej smrti v roku 2013 pôsobila na pozícii prezidentky nadácie.

V roku 2001 Amancio založil ďalšiu neziskovú organizáciu s názvom Fundacion Amancio Ortega. Ide o súkromnú mimovládnu organizáciu zameranú na podporu vedy, výskumu, vzdelávania a kultúry v Španielsku.

Stále činorodý a aktívny

Amancio aj napriek svojmu pokročilému veku 85 rokov zostáva stále činný pri riadení Inditexu. Dennodenne cestuje do centrály, ktorá je vzdialená 10 kilometrov od jeho domova a pravidelne diskutuje aj s radovými zamestnancami. Dodnes nemá svoju vlastnú kanceláriu, pretože rád trávi čas s dizajnérmi v otvorenom priestore, kde sa zapája do diskusií o nových farbách, materiáloch a strihoch budúcich kolekcií.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
18.9.2021 Redakcia FinReport

Tehotné ženy, ktoré cestujú do zahraničia, sa môžu poistiť len do 26. týždňa, pozor však na výluky

Ste tehotná a chceli by ste cestovať do zahraničia? Ak nemáte žiadne zdravotné komplikácie a cestu vám odporučil aj lekár, pozorne si ...

18.9.2021 Redakcia FinReport

Štyria z piatich ľudí pracujúcich v oblasti informačných a komunikačných technológií v rámci EÚ sú muži

V krajinách Európskej únie (EÚ) pracuje v oblasti informačných a komunikačných technológií približne 2,7 milióna ľudí. Podľa ...

17.9.2021 Roland Régely

Kryptomenový ošiaľ pokračuje: Burza Coinbase má miliardové tržby a ethereum začína porážať bitcoin

Kryptomeny rastú a prekonávajú očakávania analytikov aj v roku 2021. Najväčšia kryptoburza na svete, spoločnosť Coinbase, dosiahla v druhom ...

17.9.2021 Redakcia FinReport

Novým generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti sa stal Vladimír Jacko

Vladimír Jacko sa stal Novým generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Výberové konanie organizovalo Ministerstvo ...

17.9.2021 Redakcia FinReport

Spoločnosti vymáhajúce pohľadávky dostali pokutu od národnej banky Slovenska

Ste firma, ktorá patrí pod dohľad Národnej banky Slovenska a uvažujete nad tým, že urobíte zásadný krok bez jej vedomia? Určite to ...

17.9.2021 Redakcia FinReport

Za viac ako dva roky skončilo na Slovensku v likvidácii takmer 2-tisíc firiem

Do likvidácie sa na Slovensku každoročne dostanú stovky spoločností. Od začiatku roka 2019 až do polovice tohto roka muselo tento proces ...

16.9.2021 Magdaléna Švančarková

Zmena stratégie Wüstenrot stavebnej sporiteľne prináša zmeny podmienok pre stavebných sporiteľov

Skupina Wüstenrot nedávno oznámila zmenu svojej obchodnej stratégie. Začala totiž s utlmovaním činnosti svojej stavebnej sporiteľne s tým, ...

9.9.2021 Redakcia FinReport

Branislav Sandtner je novým generálnym riaditeľom Citibank pre Slovenskú republiku

Citibank Europe vymenovala Branislava Sandtnera za nového generálneho riaditeľa pre Slovenskú republiku. Na svojej novej pozícii bude ...

8.9.2021 Redakcia FinReport

Novým členom predstavenstva Allianz – Slovenskej poisťovne sa stane Robert Altfahrt-Riedler

Robert Altfahrt-Riedler sa od začiatku nasledujúceho roku stane novým členom predstavenstva Allianz – Slovenskej poisťovne. Na starosti bude ...

6.9.2021 Redakcia FinReport

Novým generálnym riaditeľom spoločnosti McDonald´s pre Česko a Slovensko je Američan Dan Camp

Po siedmich rokoch prichádza k zmene na najvyššej pozícii v spoločnosti McDonald's v Česku a na Slovensku. Poliaka Tomasza Rogacza na poste ...

23.8.2021 Robert Juriš

Marek Chrastina: Pri investovaní nikdy nedosiahnete 100-percentnú úspešnosť. Pointou je, aby zisky prevýšili straty

Kedysi v investorskom praveku stačilo poznať jedinú kľúčovú informáciu, a o obchodný biznis bolo postarané. Neskôr bolo dôležité túto ...

13.8.2021 Dominik Horváth

TOP 7 investorov: Dlhé roky sa im darilo dosahovať výsledky ako nikomu inému, až sa stali legendou

Najznámejší investori sú ako rockové hviezdy finančného sveta. Majú dlhoročnú schopnosť svojimi geniálnymi rozhodnutiami porážať trh, ...

11.8.2021 Redakcia FinReport

Novým riaditeľom spoločnosti Ikea na Slovensku sa stane David McCabe

David (Dave) McCabe sa stane novým generálnym riaditeľom Ikea v Českej republike, Maďarsku a na Slovensku. Na novej pozícii sa predstaví ...

4.8.2021 Redakcia FinReport

Štvrtý najbohatší človek na svete, Bill Gates, je rozvedený. O osude 130-miliardového majetku rozhodne súd

Aktuálne štvrtý najbohatší človek na svete, jeden z najznámejších podnikateľov vôbec a spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft, Bill ...

10.7.2021 Dominik Horváth

Larry Ellison: Zakladateľ Oracle často počúval, že v živote nič nedosiahne. Tak sa zaťal a dnes je z neho miliardár

Larry mal ťažké detstvo. Matka ho dala na adopciu a jeho adoptívny otec mu hovoril, že nikdy v živote nič nedosiahne. Možno práve kvôli ...

8.7.2021 Robert Juriš

Lukáš Novák: Uplynulé náročné obdobie bolo pre našu InTeFi festivalom príležitostí

Moderné spoločnosti dnes už neuspokojuje prvoplánový biznis založený na princípe – lacno nakúp, draho predaj. Po novom sa venujú ...

3.7.2021 Dominik Horváth

Jeff Bezos odstupuje z postu riaditeľa Amazonu. Ostane mu viac času na kozmické projekty

Zakladateľ Amazonu Jeff Bezos plánuje 5. júla 2021 odstúpiť z postu výkonného riaditeľa spoločnosti. Bezos, ktorý založil gigant vo svojej ...

27.6.2021 Redakcia FinReport

Čang I-ming: Tržby spoločnosti vlastniacej TikTok sa zdvojnásobili, no jej šéf oznámil, že končí

Šéf a líder čínskej spoločnosti ByteDance, ktorej najznámejšou súčasťou je úspešná sociálna sieť TikTok, po 10 rokoch odchádza zo ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Národná banka Slovenska povolila činnosť správcovskej spoločnosti Partners Asset Management
 2. 2.
  Tehotné ženy, ktoré cestujú do zahraničia, sa môžu poistiť len do 26. týždňa, pozor však na výluky
 3. 3.
  Štyria z piatich ľudí pracujúcich v oblasti informačných a komunikačných technológií v rámci EÚ sú muži
 4. 4.
  Kryptomenový ošiaľ pokračuje: Burza Coinbase má miliardové tržby a ethereum začína porážať bitcoin
 5. 5.
  Novým generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti sa stal Vladimír Jacko