Ako kvalitní lídri menia firemnú kultúru a zvyšujú výkon zamestnancov?
Kvalitné líderstvo je v 21. storočí nevyhnutným základom pre udržanie zdravia a vysokého výkonu zamestnancov. Dnešný svet je čoraz nepredvídateľnejší a nestabilný, čo často vystihuje akronym VUCA (Volatility, Uncertainty, Complexity, Ambiguity). Ako sa svet mení, menia sa aj požiadavky na lídrov. Tradičné manažérske praktiky založené na autorite a hierarchii už nepostačujú. Čo by teda mali vedieť moderní lídri? Aké zručnosti si musia osvojiť, aby dokázali efektívne podporovať svojich zamestnancov?
Foto: Katarína Varga
Vplyv dobrého lídra na spokojnosť a zdravie zamestnancov
Lídri zohrávajú kľúčovú úlohu pri formovaní firemnej kultúry a pracovného prostredia, ktoré priamo ovplyvňuje spokojnosť zamestnancov. Spokojní zamestnanci sú nielen produktívnejší, ale aj zdravší a lojálnejší k organizácii.
Dobrý líder dokáže znížiť mieru stresu na pracovisku, čo má pozitívny vplyv na fyzické a duševné zdravie zamestnancov. Jeho/jej vplyv však ide ešte ďalej a zásadne ovplyvňuje kvalitu osobného života zamestnancov. Zdravé pracovné prostredie teda môže týmto vo väčšom meradle pozitívne vplývať na celú spoločnosť. A to vystihuje definíciu pojmu workplace wellbeing – wellbeing v práci.
Naopak, toxické prostredie, kde chýba podpora, jasná komunikácia a ocenenie, môže viesť k poškodeniu zdravia, syndrómu vyhorenia, vysokému počtu absencií a fluktuácii zamestnancov.
„Výskum ukazuje, že najväčší pozitívny vplyv na wellbeing zamestnancov pochádza z odstránenia toxického správania sa manažérov a zvýšenia transformačného správania vo vedení.“
Lídri, ktorí správne a otvorene komunikujú, empaticky počúvajú a reagujú na potreby svojich tímov, dokážu predchádzať spomenutým negatívnym javom a podporiť tak dlhodobý rozvoj a úspech organizácie.
Kritériá a kompetencie dobrého lídra v 21. storočí
Okrem „klasických“ znalostí a zručností lídra, ako sú odbornosť v oblasti, schopnosť strategického myslenia či vyjednávania, sú čoraz dôležitejšie aj zručnosti s už historickým názvom „soft skills“.
Pod ne spadá najmä schopnosť poznať sám seba a svoj vplyv na okolie, citlivo a flexibilne reagovať na výzvy, vniesť do vedenia empatiu a schopnosť spájať. Neoddeliteľnou súčasťou moderného lídra je schopnosť ľuďom dôverovať a podporiť ich v stotožnení sa s firemnou víziou či poslaním a v samostatnom rozhodovaní.
Prečo sa venovať líderským kompetenciám, ktoré podporujú wellbeing?
1) Čoraz silnejší vplyv manažérov na mentálne zdravie a angažovanosť
- Kompetencie a prístup lídra majú priamy vplyv na spokojnosť a angažovanosť ľudí v tíme. Vyššia angažovanosť priamo súvisí s rastom produktivity až do 50 % a profitability od 20 %.
- Až 70 % opýtaných zamestnancov tvrdí, že ich manažér ma väčší vplyv na ich duševné zdravie ako ich lekár.
2) Potreba nového nastavenia – mindset
- Vyšší wellbeing zamestnancov utvára kreatívny, flexibilný, odolný mindset zameraný na inovácie a udržateľnosť.
- Pomáha lídrom urobiť viac s obmedzenými zdrojmi.
3) Je to vízia budúcnosti
- Kto nechce žiť a tvoriť vo svete, ktorý ponúka viac mentálnej kreativity, emocionálnej zrelosti, fyzickej vitality, prosperujúceho prostredia a ekonomických inovácií?
4) Je to správna vec
- Ako aktuálne meriate svoj úspech ako líder? Tým, ako dosahujete ciele, koľko zarobíte pre firmu či pre seba?
- Alebo vás zaujíma, aký majú vaše rozhodnutia a konanie vplyv na ostatných vo vašom tíme, firme či komunite, v ktorej žijete a pracujete?
5) Wellbeing je univerzálny koncept na spájanie ľudí rôznych názorov a postojov
- Prepája to najlepšie, čo nám ponúka východ aj západ.
- Silné oblasti východných filozofií – hľadanie a objavovanie seba samého, prepojenie všetkého, cyklický prístup k evolúcii, viac spirituálny/hodnotový prístup k životu a západných filozofií a názorov postavených na individuálnom potenciáli, materializme, lineárnom prístupe k rozvoju, ako aj ambícií, úspechu a dosahovania cieľov.
Líderstvo v 21. storočí predstavuje náročnú výzvu, ktorá vyžaduje špecifické zručnosti a schopnosti. Dobrý líder je základom prosperity organizácie a zároveň zabezpečuje spokojnosť a zdravie svojich zamestnancov. Týmto prístupom môžu lídri nielen zabezpečiť úspech organizácie, ale aj dlhodobú spokojnosť a angažovanosť zamestnancov, čím vytvárajú pevný základ pre budúci rast a rozvoj.
Viac o tomto type vzdelávania pre lídrov, ako aj o iných zaujímavých témach, už 19. septembra 2024 na druhom ročníku konferencie WWCon2024 – Workpalce Wellbeing Conference s podtitulom „Leading for Wellbeing“.