Hľadaj

A. Rajčány: Samotné kryptomeny sú v podstate bezcenné, no technológia blockchain má obrovský potenciál

Ján Beracka Lídri Poslať

Kryptomeny sú investičnou hviezdou minulého roka, no investori, ktorí nakupovali meny na konci minulého roka, sú v súčasnosti v strate. O tom, prečo sa minulý rok nafúkla bublina virtuálnych mien a pre koho je v súčasnosti investovanie do virtuálnych mien vhodné, hovorí pre magazín Financial Report Andrej Rajčány, portfolio manager spoločnosti Across Private Investments.

image

Zdroj foto: Across Private Investments

V čom spočíva hodnota virtuálnych mien?

Digitálne meny predstavujú predovšetkým technológiu, prostriedok, ako sa stať v istom zmysle nezávislým od veľkých inštitúcií emitujúcich peniaze a tradičných spôsobov platenia. Virtuálne meny, napríklad bitcoin, sa stali prostriedkom na to, aby sme detailnejšie spoznali výhody technológie blockchain. Blockchain je to, čo umožňuje rýchlejšie a lacnejšie transakcie, v tejto technológii je budúcnosť. Virtuálne meny sú iba prostriedok. Blockchain má potenciál nahradiť tradičný spôsob chápania transakcií, výmeny a obchodu. 

Nemyslím si, že samotný bitcoin či konkrétna virtuálna mena má hodnotu, tá sa skrýva skôr v zapojení IT sektora do celého projektu. Hodnotu teda má skôr technológia blockchain ako taká. Tam je obrovský potenciál. 

Zatiaľ okrem trhu nie je nič, čo by spoľahlivo určilo cenu virtuálnych mien okrem trhu. Samotných trhov s bitcoinmi je veľa a na každom z nich vzniká cena trochu inak. Každý trh má vlastnú cenu tejto komodity, ak budeme virtuálnu menu považovať za komoditu. 

 

Je teda virtuálna mena komodita ako každá iná?

Zatiaľ to podľa môjho názoru takto povedať nemôžeme. Zatiaľ sú kryptomeny na určitom pomedzí, doposiaľ sa virtuálne meny nezaradili do „mainstreamu“. Kryptomenám paradoxne chýba regulácia, hoci v mnohých oblastiach sa hovorí o tom, že by jej malo byť menej. Len čo nejaké pravidlá budú, situácia sa vyjasní. Budeme sa vedieť zabezpečiť proti neštandardným operáciám a krádežiam. Kým toto nevyriešime, tak sa kryptomeny nestanú solídnou triedou aktív. V momente, keď takéto niečo urobíme, nebudeme už hovoriť o bubline a kryptomeny sa stanú niečím, čo patrí do portfólia investorov. 

„Kryptomeny v roku 2017 vykazovali jasné znaky investičnej bubliny, k nárastu hodnoty im pomohol záujem médií aj väčších hráčov.“

Nestratí sa takto jedna z hlavných výhod virtuálnych mien? Priaznivci kryptomien hovoria práve o tom, že deregulovanosť systému virtuálnych mien je jednou z hlavných výhod. 

Priaznivci kryptomien by mali akceptovať konštruktívnu kritiku. Z tohto pohľadu je to aj v ich záujme, pretože určitá regulácia je jedným z predpokladov na to, aby sa o kryptomeny zaujímali veľkí inštitucionálni investori. Istá forma kontroly umožní, že prípadné hekerské útoky a krádeže sa budú môcť postihovať. Zatiaľ je to tak, že ak vám z účtov zmiznú virtuálne peniaze, nemáte sa komu sťažovať, to sa jednoducho nedá. Krádeže virtuálnych mien sa pritom ročne pohybujú rádovo v miliardách dolárov. Pokiaľ nevznikne istá miera právnej istoty, veľmi ťažko do toho budú vstupovať skutočne veľkí hráči. 

Prejavy nedostatku regulácie sme okúsili v minulom roku, keď sa vývoj kryptomien podobal tulipánovej bubline. Trhová kapitalizácia bola v minulom roku viac ako 800 miliárd dolárov, no a v súčasnosti je na úrovni okolo 200 miliárd. Postupne sa od kryptomien odvrátili médiá, a tá samotná bublina sa prirodzene vyčerpala a spľasla. Kryptomeny totiž niesli typické znaky bubliny. Neistotu vyvolal aj postoj niektorých štátov, ktoré kryptomeny zakázali. Ak by sa to rozumnou reguláciou vyjasnilo a podarilo by sa technológiu blockchain takto ukotviť, bola by to podľa mňa dobrá cesta. 

Ktoré znaky signalizovali, že kryptomeny sú bublinou?

Bublina sa dá rozpoznať v podstate podľa štyroch základných znakov. Prvým znakom je, že sa o nejakej investícii až príliš živo diskutuje. Ak diskusie o investovaní do kryptomien počujete v električke, či napríklad medzi zákazníkmi u mäsiara, je to náznak bubliny. 

Druhou črtou je, že ľudia začínajú opúšťať tradičné istoty, napríklad zamestnanie, a venujú sa iba tomu. Ľudia jednoducho prestávajú počúvať zdravý „sedliacky“ rozum. Tretím znakom je, že medzi investormi sa objavuje slepá viera, ktorá sa nedá oprieť v podstate o nič. Štvrtým znakom bubliny je výskyt extrémnych situácií. Takou extrémnou situáciou je, že sa na kryptomenách dalo zarobiť aj 30 000 %. To bolo možné napríklad v prípade meny ripple. 

O bubline sa dá hovoriť už vtedy, ak sa objavujú tri zo štyroch znakov. Môžeme diskutovať o tom, koľko ich bolo pri kryptomenách, ak neboli štyri, tak boli určite minimálne tri. 

 

„V roku 2018 príbehy o rozprávkovom zbohatnutí vystriedali osudy ľudí, ktorí na kryptomenách prerobili.“


Čo si myslíte o tom, že niektoré štáty zakázali obchodovanie s kryptomenami?

Je to ich právo, štáty majú možnosť nastoliť reguláciu. Na druhej strane, niektoré štáty to úplne pustili. Príkladom je Južná Kórea, kde s kryptomenami v dôsledku toho vznikajú problémy. 

Myslím si, že štáty, ktoré uvalili zákaz, časom obchodovanie povolia, no musia sa vyriešiť vzťahy a nájsť spôsob, ako finančné toky virtuálnych mien sledovať. Nehovorí sa už toľko o tom, ale procesy, ktoré k tomu majú viesť, sú naštartované a fungujú. Veľké banky kupujú spoločnosti zamerané na technológiu blockchain a obchodovanie s kryptomenami. Infraštruktúra sa stále zlepšuje, a to je niečo, od čoho sa možno bude dať v budúcnosti odraziť. Bitcoin je v súčasnosti na úrovni okolo 6 400 USD/BTC a možno, že to bude pre budúcnosť akási spodná úroveň. Ak sa podarí trh správne regulovať, môže ďalej rásť. Ak sa to nepodarí, tak virtuálne meny ostanú na periférii. 

Neohrozujú zákazy v jednotlivých štátoch základnú myšlienku kryptomien, teda vytvoriť všeobecne uznávané neregulované platidlo?

Pôvodný zámer, s ktorým kryptomeny vznikali, bolo vytvorenie decentralizovaného platobného systému. To malo zamedziť vzniku ďalších kríz, ak prijmeme hypotézu, že krízy vznikajú z nedôvery voči tradičnému fungovaniu ekonomiky. Ak však nebudeme schopní nájsť pre tento systém pevné body, jednoducho to nebude fungovať. Kryptomeny nebudú fungovať, ak sa istým spôsobom nenapoja na reálnu ekonomiku. Tieto systémy sa potrebujú ovplyvňovať, inak virtuálne meny nebudú relevantné. Používateľov virtuálnych mien sú milióny, no je potrebné, aby ich boli miliardy. Vtedy sa budú vytvárať dobré podmienky pre fungovanie ekonomiky, transakcie budú lacnejšie a rýchlejšie. 

Existuje nejaká dohoda o tom, ako by mohla v hrubých črtách vyzerať vhodná regulácia?

V tomto smere sú najďalej v USA. Tam prebieha živá diskusia medzi zástancami kryptomien a regulátormi. Regulačné úrady v USA upozorňujú na to, že kryptomeny sú stále citlivé na útoky hekerov. Kým zástancovia nepresvedčia regulačné úrady o výhodách systému, dovtedy to súčasťou hlavného prúdu jednoducho nebude. No ani v USA nedáva v súčasnosti nikto žiadne záruky. Investori sa môžu obrátiť na políciu či FBI, no to je všetko, a tí ľudia tam v podstate ani nechodia. 


Cena kryptomien je mimoriadne nestála a kritici hovoria, že virtuálne meny nedokážu plniť funkciu uchovávateľa hodnôt. Je z vášho pohľadu rozumné platiť virtuálnymi menami v obchodoch?

Platenie kryptomenami považujem v súčasnosti za zložité. Z môjho pohľadu je uchovávateľom hodnôt niečo úplne iné ako napríklad bitcoin. V štandardnej ekonomike je bitcoin v súčasnosti nepoužiteľný, no je to možno len otázka času. Možno len nemáme dostatočnú predstavivosť. Práve predstavivosť nám už v minulosti chýbala, napríklad pri hodnotení vplyvov spoločnosti Facebook na podnikateľské prostredie. Pritom dnes má Facebook potenciál výrazne prispieť ku globálnym celospoločenským zmenám. Ak sa nám podarí efektívne chrániť hodnotu kryptomeny, tak sa nenájde štát, ktorý by vedel zabrániť rozvoju celej technológie. Opäť sa však vraciame k tomu, že je potrebná rozumná regulácia. 

Slovensko sa pokúša regulovať kryptomeny vo forme zdaňovania. Má to nejaký vplyv na záujem slovenských investorov o ne?

Minulý rok nastal ošiaľ a v porovnaní s ním je tento rok iba odvarom. To je však situácia, ktorú nespôsobil zmenený daňový režim. Pre štát bude náročné tieto transakcie kontrolovať, myslím si, že v tejto chvíli stále ťahajú štátne inštitúcie za kratší koniec povrazu. V zákone to môže byť, otázkou je, ako sa to bude uplatňovať. Investori na to v súčasnosti nepozerajú z pohľadu daní, skôr vyhodnocujú perspektívu. 

Investori nechcú zmeškať dobrú príležitosť a dúfajú v nárasty o desiatky až stovky percent, pretože toto tu už bolo. V súčasnosti je situácia na trhu úplne opačná, to sa však môže zmeniť. Trhy len čakajú na správny impulz. Ak sa také niečo podarí nájsť, dôvera by sa mohla obnoviť. 

Čo stálo za obrovským nárastom hodnoty kryptomien v roku 2017?

Kryptomeny dokázali celému svetu predať svoj príbeh. Médiá sa chytili tejto témy a začali písať o tom, že kryptomeny rastú a ľudia bohatnú. To prilákalo drobných investorov, ale aj väčších, napríklad hedžové fondy. Do hry vstúpili relatívne väčší hráči, a tí vyvolali ošiaľ. Aj bežní ľudia čítali o tom, že niekto pred rokmi kúpil niekoľko bitcoinov a dnes má veľký balík peňazí. Títo ľudia si, prirodzene, povedali, že ani oni nechcú zostať bokom. Ľudia videli, že kryptomeny rastú, potom síce trochu padnú, no k rastu sa opäť vrátia. Mnohí ľudia získali pocit, že investovaniu do virtuálnych mien rozumejú a nainvestovali do toho množstvo prostriedkov. 

K nárastu prispelo aj to, že sa kryptomenami začali zaoberať regulované inštitúcie, ako napríklad burzy. Na amerických burzách sa začalo obchodovať s derivátmi odvodenými od kryptomien. To sa dialo ku koncu roka 2017, teda v čase, keď bola bublina okolo virtuálnych mien najväčšia. Všetci očakávali, že kryptomeny budú ďalej rásť a zrazu to neprišlo. Silné príbehy vybledli a kryptomeny zrazu neboli módne. 

„Technológia blockchain je veľký posun vpred, no samotné kryptomeny nebudú fungovať, ak sa správne nenastaví regulácia.“

Čo presne znamená, že burza sa rozhodla vyrobiť derivát odvodený od kryptomeny?

Deriváty umožňujú uzatváranie termínových kontraktov. Dve strany transakcie sa dohodnú, že v určitom momente v budúcnosti medzi sebou uskutočnia nákup a predaj v stanovenom objeme za dohodnutú sumu. To je určitá forma zaistenia, keďže obchodníkov v rámci tejto transakcie nezaujímali ďalšie pohyby ceny. Investori využívajú termínované obchody práve preto, aby sa zaistili pred výkyvmi, je to základná úloha týchto nástrojov. Sú to však nástroje, ktoré priťahujú pozornosť špekulantov, navyše umožňujú využívanie pákového efektu. S malým objemom finančných prostriedkov sa teda dá obchodovať s veľkým objemom derivátov. Aj relatívne menšia investícia teda teoreticky môže priniesť veľký zisk, hrozia však aj veľké straty. 

To, že veľké americké burzy umožňujú zaisťovanie sa proti riziku, by malo viesť skôr k tomu, že by sa ceny kryptomien skôr stabilizovali...

Ten úmysel určite taký bol. Vnímam to ako pokus o to, aby sa bitcoin stal solídnou triedou aktív. Burzy teda termínované obchody umožnili, no trh na to v podstate nezareagoval, reálne sa týchto obchodov uskutočnilo veľmi málo. Investori jednoducho neprejavili záujem ísť do takýchto obchodov. Niektorí investori ich považovali za príliš komplikované, pre mnohých ďalších to jednoducho nebola dostatočne zaujímavá módna záležitosť. Táto možnosť zrejme prišla na konci cyklu, v podstate trochu „po funuse“. 

Mnohé kryptomeny mali svoj vrchol v decembri 2017, prípadne na úplnom začiatku tohto roka. Čo sa stalo v roku 2018, že prišiel výraznejší pokles?

Na začiatku roka 2018 sa už prejavovali rôzne relatívne silné tlaky. Tento tlak vytvárali pokusy regulačných orgánov o nastolenie nejakej kontroly, taktiež sa prejavovali veľké obavy z hekerských útokov. Investori navyše videli, že kryptomeny majú znaky bubliny, a preto sa v úvode roka snažili svoje zisky vyberať. Zrazu kryptomenám chýbala hybná sila a viac sa začalo hovoriť o tom, ktoré štáty to zakazujú a príbehy o veľkom úspechu začali striedať správy o tom, kto koľko na kryptomenách prerobil. 

 

Ako vyzerá človek, ktorému by ste odporučili investovať do kryptomien?

Investorom hovoríme, že svoje portfóliá by mali vždy okoreniť niečím zvláštnym. Kryptomeny sú takýmto korením, ktoré by nemalo mať v portfóliu investorov väčšie zastúpenie ako 5 %. Investovanie do kryptomien je vhodné pre ľudí, ktorí majú mohutné portfóliá a v rámci nich majú zastúpené všetky typy štandardných aktív, teda napríklad dlhopisy, akcie. Naozaj platí, že do digitálnych mien by mali investori vložiť len tie prostriedky, o ktoré si môžu dovoliť prísť. O peniaze v kryptomenách sa dá prísť poklesom ich hodnoty, ale aj pri hekerskom útoku. Akcie sa takto ľahko ukradnúť zrejme nedajú. Pri krádeži kryptomeny sa investori v podstate dnes ani nemajú na koho obrátiť. 

V súčasnosti je hodnota kryptomien relatívne nižšia. Stáva sa z nich nová investičná príležitosť?

Kryptomeny majú tú vlastnosť, že sú veľmi volatilné. Kým pri iných aktívach hovoríme, že rast či pokles o 10 % za deň je veľa, kryptomeny takéto výkyvy zažívajú úplne bežne. V súčasnosti máme určitú stabilitu, no môže to byť len odrazový mostík pre ďalší rast. Môže to byť zaujímavá investičná príležitosť, keďže po nových triedach aktív sa obzerajú aj veľké finančné domy. 

Ako by mohol vyzerať rok 2019 pre kryptomeny?

To keby sme vedeli, boli by sme veštci. Pri týchto špecifických aktívach do hry vstupuje obrovské množstvo faktorov, že je veľmi ťažké vyslovovať prognózy. Treba sledovať väzby na štandardnú ekonomiku, tiež správanie sa veľkých hráčov. My sledujeme, či sa blížime k vyriešeniu problémov, o ktorých sme hovorili. Zatiaľ je to tak, že sa vytvára a vylepšuje infraštruktúra. No problémy zatiaľ sú a virtuálne meny nespĺňajú všetky štandardy, ktoré vyžadujeme od solídnych tried aktív.

Andrej Rajčány

Absolvoval Obchodnú fakultu Ekonomickej univerzity v Bratislave, odbor zahraničný obchod. Na finančných trhoch pôsobí viac ako 20 rokov, a to na rôznych riadiacich, obchodných a analytických pozíciách. Okrem priameho riadenia investičného fondu aktívne obchodoval na globálnych akciových, peňažných a menových trhoch, trhoch s derivátmi a energetickými komoditami. V Across Private Investments zodpovedá za riadenie portfólio manažmentu.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
17.6.2019 Redakcia FinReport

Záujem o kryptomeny opäť rastie, hodnota bitcoinu stúpa

Virtuálne meny sú stále živé. Hoci má bitcoin za sebou ťažký minulý rok, opäť sa vracia k rastu. Bitcoin rastie spolu s ďalšími ...

6.3.2019 Marek Šimo

Investovať do kryptomien sa dá viacerými spôsobmi

Kryptomeny sa stali už stabilnou súčasťou ekonomického sveta. Je pravda, že v posledných mesiacoch opadol veľký ošiaľ okolo bitcoinu ...

20.12.2018 Ján Beracka

Tajomnosť kryptomien láka aj kriminálnikov, hrozieb je viac

Bitcoin získal v očiach mnohých ľudí povesť anonymnej meny. Táto predstava je nepresná, no bitcoin má vlastnosti, ktoré priťahujú ...

19.12.2018 Marek Šimo

Čo je a ako funguje Initial Coin Offering?

Initial Coin Offering (ICO) znamená po slovensky prvotné uvedenie digitálnej meny (kryptomeny) na trh. ICO je takým prvotným krokom predtým, ...

18.12.2018 Marek Šimo

Aj drobné kryptomeny môžu byť príležitosť pre investorov

Na svete v súčasnosti existuje vyše 2 000 rôznych kryptomien. Väčšina ľudí pozná možno len bitcoin, tí trochu zbehlejší snáď ...

17.12.2018 Ján Beracka

EÚ virtuálne meny nezakazuje, no zdôrazňuje predovšetkým riziká

Virtuálne meny sú dnes skôr investičným artiklom ako obeživom v pravom zmysle slova. Použitie týchto mien je doposiaľ obmedzené a ...

13.12.2018 Ján Beracka

Miest, kde sa dá na Slovensku nakupovať s kryptomenami, sú len desiatky, v okolí je ich však viac

Bitcoin v súčasnosti nefunguje ako plnohodnotné platidlo, na Slovensku sú v podstate len desiatky miest, kde je možné platiť kryptomenami. Na ...

11.12.2018 Ján Beracka

Slovenské orgány sú odhodlané zdaňovať transakcie s kryptomenami

Slovensko sa pustilo do zdaňovania kryptomien. Od 1. októbra je účinná novela zákona o dani z príjmov. Do zákona sa dostal pojem virtuálne ...

10.12.2018 Ján Beracka

Bitcoin: Vývesný štít kryptomien aj technológie blockchain

Mena bitcoin je žijúca legenda a naplno odhalila potenciál technológie blockchain. Príbeh tejto meny tvoria vzostupy aj pády. Bitcoin v ...

22.6.2018 Marek Šimo

Cena kryptomien môže ďalej kolísať

Kryptomeny zažili v minulosti už aj svetlejšie dni. V posledných týždňoch sme svedkami postupného klesajúceho pohybu smerom k cene okolo ...

28.2.2018 Ján Beracka

EK sa kryptomenám nebráni, no hovorí o rizikách

Európska komisia (EK) sa začala zaoberať reguláciou kryptomien. Predstavitelia EÚ hľadajú spôsoby ako kryptomeny regulovať, no od ...

29.1.2018 Ján Beracka

Kryptomeny v minulom roku rástli aj o tisícky percent, no sú extrémne nestále

V piatok 26. januára hekeri ukradli obrovské množstvo virtuálnej meny NEM z japonskej burzy Coincheck. Aktuálny vývoj okolo tejto digitálnej ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Čaputová: Komunikáciu úmrtia Lučanského nemala viesť len ministerka spravodlivosti
 2. 2.
  Monopolné postavenie Googlu, Facebooku, Apple či Amazonu je ohrozené. Bidenovi demokrati si na ne brúsia zuby
 3. 3.
  Hľadáte investičné príležitosti? Cez ETF fondy pretekajú miliardy dolárov
 4. 4.
  Slovensko čaká lockdown a zákaz vychádzania má mať 15 výnimiek, predstavia nové opatrenia proti koronavírusu (naživo)
 5. 5.
  Koronakríza urýchlila investície do digitalizácie. Máme síce kvalitných odborníkov, ale musíme spolupracovať