Hľadaj

7 dôvodov, prečo ísť voliť prezidenta

Ján Beracka Lídri Poslať

Prezidentské voľby sú vynálezom demokracie a jedným z priamych nástrojov občanov na to, aby formovali podobu svojho štátu. Hoci je množstvo úloh prezidenta formálnych, zďaleka nie je jedno, kto na čele štátu stojí. Prezident má totiž veľa právomocí, ktorými skutočne ovplyvňuje smerovanie Slovenska.

Voľby prezidenta Slovenskej republiky 2019

Zdroj foto: Shutterstock

Úlohy, právomoci a postavenie prezidenta sú zakotvené v ústave. „Prezident reprezentuje Slovenskú republiku navonok i dovnútra a svojím rozhodovaním zabezpečuje riadny chod ústavných orgánov. Prezident vykonáva svoj úrad podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie je viazaný príkazmi,“ hovorí ústava. Prezident je dôležitou silou na politickej scéne, dôvodov, pre ktoré by sme 30. marca mali ísť voliť, je niekoľko.

1. Prezident má od občanov silný mandát

Pri voľbách do mestských a obecných zastupiteľstiev sa hovorí, že je dôležité ísť voliť, pretože v komunálnych voľbách je hlas jednotlivca najsilnejší. V menších obciach môžu kandidátovi na starostu stačiť na zvolenie desiatky hlasov. Pri prezidentských voľbách je situácia iná. Občania totiž práve prezidentovi udeľujú najsilnejší politický mandát. Zvolenie do žiadnej inej politickej funkcie si totiž nevyžaduje získanie takého veľkého počtu hlasov. Každý úspešný prezidentský kandidát, ktorý bol volený v priamych voľbách, musel získať viac ako milión hlasov. 

O tento mandát sa prezident opiera pri výkone svojej funkcie. Práve to by malo zabezpečiť nadstranícke pôsobenie prezidenta. Hlava štátu má množstvo formálnych úloh, ale aj reálne kompetencie, ktorými môže ovplyvňovať politické dianie v krajine. 

 

2. Prezident chráni ústavné práva a demokraciu

Významnú úlohu má prezident pri ochrane ústavných práv občanov. Prezident totiž vyberá potrebný počet ústavných sudcov z dvojnásobného počtu kandidátov, ktorých zvolili poslanci parlamentu. Prezident je teda spoluzodpovedný za personálne obsadenie Ústavného súdu Slovenskej republiky. Na čele ústavného súdu je jeho predseda, ktorého zastupuje podpredseda. Predsedu a podpredsedu vymenúva spomedzi sudcov ústavného súdu práve prezident. Prezident navyše má možnosť podávať na tento súd podnety na prešetrenie ústavnosti jednotlivých zákonov. 

Okrem toho sa prezident podieľa na prehlbovaní demokratických princípov v krajine, vyhlasuje totiž referendum, ak o to petíciou požiada aspoň 350 000 občanov, alebo ak sa na tom uznesie Národná rada Slovenskej republiky.

3. Vzťah k vláde 

Prezident poveruje konkrétne osoby zostavením vlády. Zároveň vymenúva a odvoláva predsedu a ostatných členov vlády Slovenskej republiky, poveruje ich riadením ministerstiev a prijíma ich demisiu. Aj výkon mandátu končiaceho prezidenta Andreja Kisku ukázal, že táto právomoc nie je iba formálna. Prezident si môže klásť požiadavky na personálne obsadenie vládnych postov. Prezident teda môže do istej miery ovplyvniť zloženie vládneho kabinetu. 

4. Vzťah k parlamentu

Hlava štátu má možnosť rozpustiť parlament. „(Prezident) môže rozpustiť Národnú radu Slovenskej republiky, ak Národná rada Slovenskej republiky v lehote šiestich mesiacov od vymenovania vlády Slovenskej republiky neschválila jej programové vyhlásenie, ak sa Národná rada Slovenskej republiky neuzniesla do troch mesiacov o vládnom návrhu zákona, s ktorým vláda spojila vyslovenie dôvery, ak Národná rada Slovenskej republiky nebola dlhšie ako tri mesiace spôsobilá uznášať sa, hoci jej zasadanie nebolo prerušené a hoci bola v tom čase opakovane zvolávaná na schôdzu, alebo ak zasadanie Národnej rady Slovenskej republiky bolo prerušené na dlhší čas, ako dovoľuje ústava,“ píše sa v ústave.

Zároveň platí, že prezident podpisuje zákony, no zároveň ich môže parlamentu vrátiť na opätovné prerokovanie. Schválený zákon totiž môže do 15 dní vrátiť do parlamentu. Zákony však môžu prechádzať aj bez súhlasu prezidenta. Samotný prezident zákony nepredkladá. 

5. Menovacie právomoci prezidenta

Prezident má množstvo menovacích právomocí, ktorými priamo ovplyvňuje tvár napríklad slovenskej armády či školstva. Podľa ústavy prezident vymenúva a odvoláva rektorov vysokých škôl, vymenúva vysokoškolských profesorov, vymenúva a povyšuje generálov. Okrem toho prezident vymenúva a odvoláva vedúcich ústredných orgánov, vyšších štátnych funkcionárov a ďalších funkcionárov v prípadoch, ktoré ustanoví zákon. Menovaný od prezidenta je napríklad guvernér Národnej banky Slovenska. 

Menovaciu právomoc prezident má aj smerom k prokuratúre a súdom. Hlava štátu vymenúva a odvoláva sudcov, predsedu a podpredsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky, generálneho prokurátora a troch členov Súdnej rady Slovenskej republiky, prijíma sľub sudcov.

Kauza z roku 2011, ktorá vznikla okolo Jozefa Čentéša, v praxi ukazuje, že prezident má možnosť odmietnuť vymenovať parlamentom zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora. 

 

6. Prezident a armáda

Prezident je vrchným veliteľom ozbrojených síl Slovenskej republiky. Na základe rozhodnutia parlamentu vypovedá vojnu iným krajinám a taktiež uzatvára mier. Okrem toho môže na návrh vlády Slovenskej republiky nariadiť mobilizáciu ozbrojených síl, vyhlásiť vojnový stav alebo vyhlásiť výnimočný stav. 

7. Prezident určuje tón v spoločnosti a reprezentuje v zahraničí

Množstvo z úloh „prvého“ občana štátu je reprezentatívnych. „ Prezident zastupuje Slovenskú republiku navonok, dojednáva a ratifikuje medzinárodné zmluvy. Dojednávanie medzinárodných zmlúv môže preniesť na vládu Slovenskej republiky alebo so súhlasom vlády na jej jednotlivých členov,“ hovorí ústava. Zároveň menuje členov diplomatických misií, čiže sa podieľa na vytváraní obrazu o krajine v zahraničí. 

Prezident navyše má všetky prostriedky na to, aby do verejného priestoru prinášal témy, ktoré považuje za dôležité. Prezident podáva Národnej rade Slovenskej republiky správy o stave Slovenskej republiky a o závažných politických otázkach. Celospoločenskú náladu môže ovplyvňovať pomocou svojich prejavov, či napríklad pri udeľovaní štátnych vyznamenaní. 

Okrem toho hlava štátu môže výrazným spôsobom ovplyvniť život konkrétnych občanov udelením amnestie, prípadne individuálnej milosti. 

Priama voľba od roku 1999

Úplne prvým prezidentom Slovenskej republiky bol Michal Kováč, ktorý sa stal prezidentom v roku 1993 po opakovanej voľbe poslancov v parlamente. Priama voľba prezidenta sa na Slovensku prvýkrát konala v roku 1999 a prvým prezidentom, ktorý dostal mandát od občanov sa stal Rudolf Schuster. Po ňom bol do roku 2014 dve volebné obdobia prezidentom Ivan Gašparovič, ktorého po desiatich rokoch vo funkcii vystriedal súčasný prezident Andrej Kiska.  

Najvyššia volebná účasť v prezidentských voľbách na Slovensku bola v roku 1999. Volebnú novinku si v prvom kole prišlo vyskúšať takmer 74 % oprávnených voličov. V druhom kole sa účasť vyšplhala na viac ako 75 %. Vo všetkých ostatných priamych voľbách prezidenta sa účasť v prvom kole pohybovala pod hranicou 50 %. Účasť v druhom kole sa prehupla cez hranicu 50 % okrem roku 1999 ešte aj v rokoch 2009 a 2014. 

logo
Prečítajte si tiež:
14.12.2024 Redakcia FinReport

Aké problémy môže priniesť využívanie umelej inteligencie v e-commerce

Umelú inteligenciu (AI) aspoň čiastočne dnes využíva väčšina e-shopov na trhu. Mnohí prevádzkovatelia si to ani nemusia uvedomovať, no ...

14.12.2024 Redakcia FinReport

Investovanie do kryptomien si zatiaľ vyskúšalo menej slovenských žien ako mužov

Kryptomeny vo všeobecnosti vlastní dvakrát viac slovenských mužov ako žien, no miera záujmu o investovanie do krypta je medzi mužmi a ženami ...

13.12.2024 Robert Juriš

365.bank a mBank znížili úrokové sadzby hypoték, najnižšie ich má Prima banka

Banky pôsobiace na slovenskom finančnom trhu začali na sklonku tohto roku súperiť, ktorá príde s výhodnejšou ponukou hypotekárnych úverov. ...

13.12.2024 Redakcia FinReport

Ceny pohonných hmôt sa po prechodnom zdražení opäť znižujú

Uplynulé týždne na trhu s pohonnými hmotami poznačilo ich zdražovanie. Počas niekoľkých posledných dní však vodiči mohli pozorovať ...

13.12.2024 Robert Juriš

Inflácia na Slovensku je stále nad úrovňou 3 %, príčinou sú najmä drahé potraviny

Rast spotrebiteľských cien tovarov a služieb na Slovensku sa aj v novembri 2024 dostal cez trojpercentnú hranicu. Podľa spresňujúcich údajov ...

13.12.2024 Mário Špilberger

Okamžité platby pri prevodoch peňazí budú od januára 2025 povinné

Spomínate si na časy, keď sme na cinknutie očakávaných peňazí na svojom účte čakali aj tri dni? Dnes už prevod peňazí medzi niektorými ...

12.12.2024 Robert Juriš

Elon Musk je so 440-miliardovým majetkom opäť najbohatší na svete

Miliardár, podnikateľ, vizionár a šoumen Elon Musk prelomil ďalšiu hranicu, ktorá sa zdala nezdolateľnou. Hodnota jeho majetku po predaji ...

11.12.2024 Redakcia FinReport

Roman Fink sa stal novým generálnym riaditeľom mBank Slovensko

Novým generálnym riaditeľom mBank pre Slovenskú republiku sa stal Roman Fink. V skupine pôsobí od roku 2020 ako člen výkonného výboru a ...

27.11.2024 Redakcia FinReport

Do čoho investujú slovenskí milionári? Rast ich majetku sa zrýchlil

Slovenskí dolároví milionári majú za sebou mimoriadne úspešné obdobie. Hlavným zdrojom ich bohatstva aj naďalej zostáva príjem z ...

25.11.2024 Redakcia FinReport

Donald Trump chce za ministra financií USA miliardára Scotta Bessenta

Novozvolený americký prezident Donald Trump si za ministra financií vybral miliardára Scotta Bessenta. Tento muž, ktorý v minulosti zbohatol ...

22.11.2024 Redakcia FinReport

KPMG na Slovensku vymenovalo päticu nových equity partnerov

Spoločnosť KPMG na Slovensku s účinnosťou od 1. októbra 2024 vymenovala päť nových Equity partnerov. Sú nimi – Štefan Karšay, Rado ...

20.11.2024 Redakcia FinReport

Finax spravuje viac ako jednu miliardu eur

Spoločnosť Finax prekročila významný míľnik od svojho vzniku v roku 2018. Aktuálne spravuje majetok v objeme viac ako jedna miliarda eur. ...

13.11.2024 Redakcia FinReport

Novým generálnym riaditeľom Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa stal Matúš Jurových

Minister zdravotníctva Kamil Šaško vymenoval Matúša Jurových do funkcie predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Všeobecnej ...

6.11.2024 Robert Juriš

Donald Trump zvíťazil a opäť sa stane americkým prezidentom

Boli to v poradí 60. prezidentské voľby, ktoré počas uplynulých hodím pozorne sledovali ľudia na celom svete. Za ich víťaza sa vyhlásil ...

4.11.2024 Redakcia FinReport

Ivana Kniežová: Nová obchodná riaditeľka maklérskej spoločnosti FinGO.sk

Maklérska spoločnosť FinGO.sk má novú obchodnú riaditeľku. Stala sa ňou Ivana Kniežová, ktorá do broker poolu prichádza z korporátneho ...

26.10.2024 Redakcia FinReport

C. M. Isărescu: Už 34 rokov je guvernérom centrálnej banky Rumunska a chystá sa pokračovať

Constantin Mugur Isărescu je už takmer 34 rokov guvernérom Národnej banky Rumunska. Vďaka tomu je najdlhšie slúžiacim šéfom centrálnej ...

21.10.2024 Redakcia FinReport

Peter Kažimír: ECB síce znížila úrokové sadzby, no nad infláciou sme ešte nezvíťazili

Minulotýždňové rozhodnutie o znížení úrokových sadzieb ECB by sa po poklese inflácie v eurozóne pod 2 % mnohým mohlo zdať ako ...

18.10.2024 Dominik Horváth

Nobelovu cenu za ekonómiu 2024 si odniesla trojica profesorov

Nobelovu cenu za ekonómiu si tento rok odnáša trojica profesorov pôsobiacich v USA. Ich spoločný dlhoročný výskum pomohol identifikovať, ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay