Záujem o prestupy medzi dôchodkovými správcovskými spoločnosťami sa znížil
Dôchodkovú správcovskú spoločnosť (DSS) minulý rok zmenilo viac ako 41-tisíc sporiteľov. Oproti roku 2020 počet tých, ktorí si sporia na dôchodok v druhom pilieri a mali záujem počas roka zmeniť svoju DSS, klesol o takmer 12-tisíc. Stále je to však viac ako v období pred vypuknutím pandémie koronavírusu. V roku 2019 prejavilo záujem o prestup medzi DSS necelých 40-tisíc sporiteľov.

Foto: Shutterstock
Menej prestupov, no stále viac ako v roku 2019
Napriek pretrvávajúcej mimoriadnej situácii a s tým súvisiacimi obmedzeniami vydala Sociálna poisťovňa v roku 2021 sporiteľom v druhom pilieri presne 41 281 akceptačných listov. Pre porovnanie, v roku 2020 si sporitelia prevzali 53 226 akceptačných listov a v roku 2019 ich bolo 39 893.
Akceptačný list, ktorý slúži na prestup medzi DSS, vydáva pobočka Sociálnej poisťovne klientovi osobne na počkanie alebo do jeho elektronickej schránky na ústrednom portáli verejnej správy (slovensko.sk).
Vydanie akceptačného listu je bezplatné v prípade, ak sporiteľ ešte do inej DSS neprestúpil, respektíve od posledného prestupu uplynul viac ako jeden rok. Ak prestupuje častejšie, za vydanie akceptačného listu zaplatí 16 eur. Vydaný akceptačný list sporiteľ následne odovzdáva tej DSS, do ktorej sa rozhodol prestúpiť.
Ako sa delia odvody do jednotlivých pilierov
Sporiteľom sa tento rok zvýšili príspevky do druhého piliera na 5,50 % z vymeriavacieho základu. Zároveň sa im výška odvodov na starobné poistenie do prvého piliera Sociálnej poisťovne znížila na 12,50 %. Sadzba príspevkov do druhého piliera sa má ďalej postupne zvyšovať o 0,25 % ročne až do roku 2024, keď dosiahne 6 % z vymeriavacieho základu.
Mechanizmus je nastavený tak, aby odvody do prvého a druhého piliera v súčte vždy zostali na úrovni 18 %. V roku 2024 sa odvod rozdelí na 12 % do prvého piliera a 6 % do druhého piliera.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO




- 1.Vláda schválila jednorazové zvýšenie prídavkov na deti vo výške 100 eur
- 2.Slováci čoraz častejšie využívajú výhodné úrokové sadzby sporenia v Česku
- 3.Kryptomena luna stratila 99 % zo svojej hodnoty. Pridajú sa aj ďalšie?
- 4.Nemecko sa pokúsi získavať až 80 % elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Ako sme na tom na Slovensku?
- 5.Potravinári protestujú proti obmedzeniu vývozu potravín a pekári varujú, že bez plynu nič neupečú