Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Zaujali na aukciách: Nerozbalená videohra, hodvábna črievička aj kostra prehistorického tigra

Roland Régely Investovanie
SK
EN
Poslať

Rok 2020 ukázal, že umenie si k ľuďom nájde cestu aj počas pandémie. Táto oblasť však nie je jediná, v ktorej dražbách sa točia desiatky či stovky miliónov eur. Digitálne aukcie naberajú na popularite a pozornosť verejnosti si okrem tradičných artiklov získavajú aj tie menej tradičné. Financial Report sumarizuje zoznam najzaujímavejších aukčných transakcií, o ktorých ste možno doteraz ešte nepočuli.

image

Foto: Aukčný dom Piguet, Ženeva

Potešiť môže aj nerozbalená videohra

Legendárna počítačová hra Super Mario Bros vznikla koncom 20. storočia a v kruhoch fanúšikov jej popularita prakticky nikdy neprestala rásť. Svedčí o tom aj fakt, že tretie pokračovanie videohry v pôvodnom obale z roku 1990 vydražili v novembri minulého roka za 156-tisíc dolárov. To je takmer trojnásobok počiatočnej ponuky a historicky najvyššia suma, aká bola kedy akceptovaná za jedinú kópiu videohry. Pripomenieme, že vyvolávacia cena aukcie tejto počítačovej hry bola stanovená na sume 62-tisíc dolárov.

Ak vezmeme do úvahy, že hru si už na terajších konzolách nemožno zahrať a jej nový majiteľ ju zrejme kvôli hrozbe straty hodnoty už nikdy nerozbalí, môže to vyzerať ako zbytočne predražený investičný „špás“. Hodnota takýchto unikátnych kúskov však môže naďalej rásť a okrem tej finančnej majú staré nerozbalené hry pre majiteľa, respektíve zberateľa, tiež špeciálnu hodnotu, vysvetľuje technologický portál Mashable.com. 

Hodvábna črievička francúzskej kráľovnej

Koncom minulého roka Európu uzatvoril britský variant koronavírusu a lockdowny prakticky znemožnili akékoľvek živé aukcie na niekoľko mesiacov. Tesne predtým, v novembri, sa však stihla konať dražba predmetov spojených s monarchiou v priestoroch zámku Versailles. 

Do francúzskej aukčnej siene Osenat sa dostal aj netradičný kúsok v podobe neúplného páru obuvi niekdajšej francúzskej kráľovnej Márie Antoinetty. Biela hodvábna črievička sa na aukcii predala za takmer 44-tisíc eur, pričom tamojší odborníci pred aukciou odhadovali, že by to mohlo byť štyrikrát menej. Do aukcie sa však zapojilo množstvo medzinárodných zberateľov, a tak sa konečná suma za tento netradičný predmet vyšplhala na rekordnú hodnotu.

Z najstaršieho koňaku zostávajú už len tri fľaše

Za prémiové pitie v luxusných reštauráciách sú niektorí ľudia ochotní zaplatiť stovky či tisíce eur. Ak sa však pozrieme na dražby unikátnych fliaš alkoholu, ocitneme sa v úplne inej cenovej dimenzii. Napríklad najstaršiu známu fľašu whisky vydražili začiatkom tohto leta za 110-tisíc dolárov. Ide o unikátny kúsok ešte z čias americkej vojny za nezávislosť a pozornosť vzbudil najmä preto, že podľa pôvodných odhadov sa fľaša mala predať ​​„len“ za 20 až 40-tisíc dolárov. 

Ďalším zaujímavým počinom v tomto ohľade bola dražba vzácnej fľaše koňaku značky Gautier z roku 1762. V aukčnom dome Sotheby’s ju vydražili za takmer 132-tisíc eur. Zaujímavosťou je, že na svete ostali už len posledné tri fľašky z tohto ročníka, čo z neho robí jeden z najstarších a najdrahších koňakov na svete.

Pri vzácnom alkohole ešte chvíľu zostaneme, pretože rekordérom zostáva fľaša vína z obdobia druhej svetovej vojny, ktorú vydražili koncom roka 2018 za 558-tisíc amerických dolárov. Cena za burgundské Romanée-Conti, ročník 1945, vtedy prekonala všetky očakávania aukčnej siene Sotheby’s v New Yorku. Fľaša vína s pôvodne avizovanou cenou 32-tisíc eur sa po aukčnom predaji stala najdrahším vínom v histórii tohto moku.

Kto chce mať doma kostru prehistorického dinosaura?

Kostry prehistorických zvierat sú vzácne a rovnako tak sú vzácne aj aukcie, počas ktorých je možné tieto artefakty získať do domácej zbierky. V tejto sfére sa v poslednom období udiali tri väčšie aukcie, na ktorých sa dražili kostry vzácnych vyhynutých živočíchov. Koncom minulého roka vo Švajčiarsku vydražili unikátnu kostru tigra šabľozubého (na snímke) za takmer 70-tisíc eur. Táto zachovalá kostra je podľa odhadov stará približne 40 miliónov rokov a do súkromnej zbierky sa dostala aj napriek tomu, že ju objavili len prednedávnom v USA.

Ak ste si práve povedali, že to nie je taká závratná suma, dve aukcie v októbri minulého roka vám dajú za pravdu. Kostru pravekého allosaura vydražili v Paríži za vyše tri milióny eur a meno kupca je dodnes neznáme. Viac ako desať metrov dlhá a 3,5 m vysoká kostra je podľa odhadov stará približne 150 miliónov rokov a objavili ju v roku 2016 v americkom štáte Wyoming.

Rekordérom v aukcii vzácnych kostier dinosaurov je však Tyrannosaurus rex. Jednu z najkompletnejších a najväčších kostier na svete vydražili za rekordných 31,8 milióna dolárov. Tým sa jej nový majiteľ a spomínaná dražba zapísali do histórie, pretože suma až štvornásobne prekonala doterajší rekord za kostru dinosaura. 

Výtlačok pôvodných futbalových pravidiel

Futbal je jedna z najstarších kolektívnych hier na svete a v minulosti sa objavili rôzne artefakty spojené s futbalom, ktoré boli vydražené za mimoriadne vysoké sumy. Zväčša išlo o kopačky, trofeje či majetok niekdajších futbalistov. Najnovšie sa k nim pripojil aj 16-stranový výtlačok futbalových pravidiel z roku 1858, ktorý je unikátny tým, kde vznikol. Jeho autormi boli prví majitelia najstaršieho futbalového klubu na svete, anglického Sheffieldu. Výtlačok sa predal v júli 2021 za 57-tisíc libier. 

Odborníci odhadujú, že hodnotu výtlačku zvýšil aj fakt, že vtedajšie anglické pravidlá sa stali akýmsi základom súčasného, teda moderného futbalu.

Popularita kartičiek s Pokémonmi stále rastie

Fenomén, ktorý na konci predchádzajúceho milénia odštartoval v Japonsku a podmanil si celý svet, neprestáva prekvapovať. Pokémon dnes láka nielen deti, ale predovšetkým mládež a dospelých, a na výslní sa nedrží len vďaka videohrám, ale aj tradičným zberateľským kartičkám. 

A práve kartičky s Pokémonmi sa nedávno dražili v špeciálnej aukcii vo Francúzsku za desaťtisíce eur. Celkovo sa v aukcii objavilo 94 takýchto kartičiek s imaginárnymi postavami od hernej firmy Nintendo a výnos z nich bol na úrovni 85-tisíc eur. Najdrahšou vydraženou kartou sa stala tá, za ktorú jej nový majiteľ zaplatil takmer 12-tisíc eur. Niektorí zberatelia ich považujú za zaujímavú finančnú investíciu, keďže popularita Pokémonov z roka na rok stále rastie.

S lietadlom rumunského diktátora nový majiteľ nikam neodletí

Získať lietadlo v dražbe nie je nič zvláštne. Najmä v čase, keď pandémia koronavírusu uzemnila väčšinu strojov leteckých spoločností. Jedna dražba sa však tento rok predsa len vymyká bežným zvyklostiam. Koncom mája sa v Rumunsku podarilo vydražiť lietadlo niekdajšieho diktátora Nicolae Ceaușesca, ktoré záujemca získal za 120-tisíc eur. 

Stroj Rombac 1-11 vyrobili v roku 1986 a podľa údajov od výrobcu existuje na svete len deväť kusov v takomto vyhotovení. Nový majiteľ si vzácny stroj kúpil aj napriek tomu, že s ním ďaleko neodletí. Rombac 1-11 v Rumunsku totiž považujú za súčasť národného dedičstva a nový majiteľ s ním nemôže opustiť tamojší vzdušný priestor. 

Ceduľa z legendárnej londýnskej ulice Abbey Road

Začiatkom tohto roka sa v Anglicku odohrala zaujímavá dražba. Rada mestskej časti Westminster umiestnila do aukcie 270 cedúľ s názvami svojich ulíc. Záujemcovia mohli na jednotlivé kusy prihadzovať sumy dva týždne a Westminster, pod ktorý patrí veľká časť centra Londýna, aukciou zarobil 143 517 libier. 

Najhodnotnejším kúskom westminsterskej aukcie bola podľa odborníkov orientačná ceduľa s označením londýnskej ulice Abbey Road. Tá sa v internetovej aukcii vydražila za 43-tisíc eur. Fanúšikovia Beatles už tušia prečo, pre všetkých ostatných je vysvetlenie nasledovné – na Abbey Road sídli nahrávacie štúdio, kde vznikali albumy svetoznámej kapely Beatles. Ulica, respektíve prechod vedúci cez ňu, sa objavila aj na prebale jedného z ich albumov. 

Pôvodné odhady počítali s predajom hudobníkmi preslávenej cedule za jeden až dvetisíc libier. Skutočnosť tak mnohonásobne prekonala očakávania. Vzhľad tejto cedule je inak patentovaný a nesmie sa používať nikde inde na svete. 

Rukou písané poznámky legendárneho Isaaca Newtona

Ako uvažoval jeden z najväčších géniov ľudskej histórie a čo pripravoval? Začiatkom júna tohto roku v Londýne vydražili ručne písané poznámky fyzika Isaaca Newtona za 1,7 milióna dolárov. Strana a pol zápiskov zo 17. storočia k nedokončenému, respektíve plánovanému, druhému vydaniu Newtonovej knihy o gravitačných a pohybových zákonoch sa tak vydražila za rekordnú sumu a aukčná sieň Christie’s vďaka tomuto úspechu plánuje zaradiť do dražby ďalšie podobné kuriozity. 

Tradičné umenie za milióny eur aj počas pandémie

Vzácne obrazy si už tradične získavajú pozornosť médií, najmä ak ide o renomované aukčné domy, ako tie v Londýne či v New Yorku. Medzi najzaujímavejšie počiny v nedávnom období patrí podľa odborníkov dražba maľby Winstona Churchilla, ktorú od roku 2011 vlastnila americká herečka Angelina Jolie. Obraz z obdobia druhej svetovej vojny zobrazujúci mešitu v Maroku napokon predali za 7 miliónov britských libier.

Zaujala aj miniatúrna kresba medvedej hlavy od Leonarda da Vinciho, ktorá sa v Londýne predala za takmer deväť miliónov libier. Stala sa tak suverénne najdrahším predmetom v dražbe londýnskej aukčnej siene Christie’s.

Odborníci tiež označili za najzaujímavejšiu akciu tohto leta predaj Picassovho obrazu – Žena sediaca pri okne. Ten sa v New Yorku vydražil za viac ako 103 miliónov dolárov. Dražba maľby z roku 1932 pritom trvala podľa aukčnej spoločnosti Christie’s necelých 19 minút.

Keď sa nedražia len veci, ale aj nové zážitky

Rok 2021 sa zatiaľ nesie okrem boja s pandémiou aj v znamení štartu komerčného lietania do vesmíru. Začiatkom leta sa to podarilo hneď dvom firmám – slávnejší let bol ten, ktorý realizoval najbohatší človek planéty Jeff Bezos so svojím bratom Markom. Ponúkol totiž miesto vo vesmírnej lodi New Shepard v internetovej aukcii, do ktorej sa napokon zaregistrovalo viac ako 7 500 uchádzačov zo 159 krajín. Zvíťazil doposiaľ neznámy záujemca, ktorý za vesmírny „výlet“ zaplatil 23 miliónov eur. Jeho totožnosť zatiaľ nepoznáme a zrejme sa ju ani nedozvieme, pretože podľa informácií z médií bol príliš zaneprázdnený, aby let absolvoval, a tak ho vynechal. Let teda napokon absolvovala len štvorčlenná posádka. Trval približne desať minút, pričom štyri minúty strávila posádka vo vesmírnom priestore vo výške viac ako 100 kilometrov nad povrchom Zeme. 

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
12.1.2022 Redakcia FinReport

Minulý rok bol dvojciferný pre akcie, zlatu ani dlhopisom sa nedarilo

Akciové trhy sa v roku 2021 posunuli na nové historické maximá a investorom doručili dvojciferné zisky. Najvýraznejší rast zaknihovali ceny ...

3.1.2022 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa transformovala Globálny akciový fond na Fond budúcnosti

Zdravotná starostlivosť, životný štýl, technológie a inovácie, životné prostredie a rozvíjajúce sa krajiny. To je päť megatrendov, ...

22.12.2021 Redakcia FinReport

Prvú odoslanú esemesku predali na dražbe ako NFT za 107-tisíc eur

Formáty NFT (Non-Fungible Toten) umožňujú dražiť naozaj čokoľvek. A ak dražiť, tak moderne – online. Práve v takejto dražbe sa podarilo ...

22.12.2021 Redakcia FinReport

Viac ako do elektromobilov sa oplatí investovať do polovodičov, lítia či elektrobatérií

Rok 2021 mal byť rokom, v ktorom sa mal svetový automobilový priemysel spamätať z nešťastného roku 2020 ovplyvneného globálnou pandémiou ...

14.11.2021 Redakcia FinReport

Stúpajúca inflácia a stále rastúce ceny nehnuteľností zvyšujú záujem ľudí o investičné byty

Počet ľudí, ktorí nakupujú nehnuteľnosti z investičných dôvodov v porovnaní s tými, ktorí ich kupujú na bývanie, rastie. Príčinou sú ...

30.10.2021 Dominik Horváth

Tesla vstúpila do klubu výnimočných. Prekonala hranicu 1 bilión dolárov

Trhová kapitalizácia elektromobilky Tesla prekonala hranicu 1 bilión dolárov. Tesla sa tak stala v poradí šiestou spoločnosťou v USA, ktorej ...

15.10.2021 Redakcia FinReport

Do predaja prichádza zlatá zberateľská eurominca, tentoraz stoeurovka s motívom fujary

Národná banka Slovenska prichádza s novou zberateľskou euromincou. Tentoraz je to zlatá zberateľská eurominca v nominálnej hodnote 100 eur s ...

8.10.2021 Redakcia FinReport

Spoločnosť Wexo a raper Majk Spirit predstavili prvý projekt NFT digitálnej charity

Majk Spirit a autori kryptomenovej platformy Wexo predstavili nový spôsob využitia najmodernejších technológií v prospech pomoci ľuďom, ...

7.10.2021 Redakcia FinReport

Správcovská spoločnosť 365.invest prichádza s prvým podielovým blockchain fondom na Slovensku

Pre investorov je téma kryptomien atraktívnou príležitosťou na zhodnotenie svojich finančných prostriedkov. Aktívum s vysokou volatilitou, no ...

25.9.2021 Dominik Horváth

Umelec Damien Hirst predáva farebné škvrny ako NFT. Zarobil už desiatky miliónov dolárov a stále je o ne záujem

Damien Hirst patrí medzi najznámejších svetových umelcov súčasnej doby. Preslávil sa vystavovaním zvierat namočených do formaldehydu. ...

3.9.2021 Roland Régely

Akvizícia Say Technologies spoločnosťou Robinhood zvyšuje šance malých investorov uspieť na finančných trhoch

Maklérska firma Robinhood nedávno oznámila akvizíciu fintechu Say Technologies vo výške 140 miliónov dolárov. Laik by povedal, že ide len o ...

2.9.2021 Magdaléna Švančarková

Čo je pre investora výhodnejšie, použiť modernú mobilnú aplikáciu, alebo pomoc a rady makléra?

V súčasnosti už môže investovať úplne každý. Voľne dostupné moderné mobilné aplikácie vyžadujúce len minimálnu vstupnú sumu doslova ...

Aplikácia

 1. 1.
  Podriadení finanční agenti pribúdajú, aktuálne je ich viac ako 16-tisíc
 2. 2.
  Rodičovský príspevok aj prídavok na dieťa budú vyššie
 3. 3.
  V rámci plánu obnovy a odolnosti na nás v tomto roku čaká 1,302 miliardy eur
 4. 4.
  Ako investovať do krypta a nenakupovať priamo kryptomeny?
 5. 5.
  Vďaka spolupráci Mastercard a Coinbase bude nakupovanie NFT oveľa jednoduchšie