Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Výnosy podielových fondov boli v druhom štvrťroku 2023 vyššie ako inflácia

Eva Sadovská Investovanie Poslať

Na Slovensku sme už vyše roka svedkami vysokého cenového rastu. Viac ako inokedy tak počúvame o investovaní, ktoré môže z dlhodobého hľadiska straty z inflácie znížiť, alebo ju v niektorých prípadoch aj poraziť. V aktuálnom prehľade sme sa venovali tomu, ako priemerný slovenský investor zhodnocoval svoje investície od roku 2017 do konca prvého polroka 2023, ako dokázal „konkurovať“ inflácii, ale aj typom fondov, ktoré zostali v pluse napriek poslednému turbulentnému obdobiu.

Investovanie

Foto: Freepik

Index slovenského investora (ISI100)

Analýza vychádza z Indexu slovenského investora (ISI100) zostaveného z dát 100 najväčších podielových fondov v rebríčku Slovenskej asociácie správcovských spoločností (SASS). Pri výpočte indexu sú sledované nielen výnosy fondov, ale aj ich váhy – podľa veľkosti fondu na základe objemu investovaných zdrojov, teda väčší fond sa podieľa na celkovej výkonnosti vyšším podielom ako menší fond.

Index je prepočítavaný na kvartálnej báze, pričom počiatočná hodnota indexu 100 je stanovená k 1. januáru 2017. Metodika ISI100 vychádza z prepočtov váženého priemeru výkonnosti fondov, pričom podobné prepočty sa používajú v zahraničí, napríklad v prípade Indexu českého investora CII750.

81844

Kumulovaný výnos indexu je 16,2 %

K 30. júnu 2023 bola hodnota indexu evidovaná na úrovni 116,2. Priemerný investor, ktorý má zainvestované finančné prostriedky v podielových fondoch SR, tak dosiahol od začiatku roka 2017 kumulovaný výnos 16,2 %.

Zjednodušene povedané 10-tisíc eur zainvestovaných v úvode roka 2017 malo na konci prvého štvrťroka 2023 hodnotu 11,62-tisíca eur. Hoci v porovnaní s úrokmi na vkladových produktoch v banke investor „vyhral“, na pokorenie inflácie to nestačilo. Ceny tovarov a služieb boli oproti úvodu roka 2017 vyššie až o 40,5 %.

Počas analyzovaného obdobia, teda za 6,5 roka, bola výnosnosť podielových fondov a hodnota indexu negatívne ovplyvnená najmä vypuknutím pandémie COVID-19 na jar 2020, vojnového konfliktu na Ukrajine a energetickou krízou počas roka 2022.

Index tak z hodnoty 108,2 (k Q4 2019) poklesol na 99,8 (k Q1 2020). Nasledoval jeho postupný nárast až na úroveň 121,1 (k Q4 2021). Agresia na Ukrajine a energetická kríza ho však následne „zrazili“ na úroveň 109,3 (k Q3 2022). V ďalších kvartáloch zaznamenal postupný nárast na súčasných 116,2 (k Q2 2023).


Investovanie je behom na dlhú trať

Investovanie je behom na dlhú trať a tak sa aj na výnosnosť musíme pozerať minimálne v horizonte troch, alebo ideálne aspoň piatich rokov. Kým počas prvých troch sledovaných rokov bola hodnota indexu striedavo pod a nad hodnotou kumulovanej inflácie, tak od konca roka 2020 až do konca roka 2021 prevýšila tempo zdražovania v krajine. Vojnou a krízou ovplyvnená nižšia hodnota indexu však počas roka 2022, a ani v prvej polovici roka 2023, na rekordne vysokú infláciu nestačila.

Na druhej strane práve počas druhého štvrťroku 2023 sa po prvýkrát od začiatku roka 2022 stalo, že výnosnosť podielových fondov bola vyššia ako tempo zdražovania v krajine. Inak povedané, kým na konci Q2 2023 boli ceny tovarov a služieb oproti záveru Q1 2023 vyššie o 0,7 %, výnosnosť podielových fondov za toto obdobie dosiahla 2,5 %.

Najvýnosnejšie sú akciové a realitné fondy

Index slovenského investora tvorí 100 najväčších podielových fondov, ktoré sú členmi SASS. Najväčšiu váhu na úrovni 43 % mali k 30. júnu 2023 zmiešané fondy. Nasledovali akciové fondyrealitné fondy s podielmi na úrovni 27 % a 23 %. Dlhopisové fondy mali váhu 5 %, fondy krátkodobých investícií 1 %.

Najvyššiu výnosnosť dosiahli akciové fondy s kumulovaným výnosom na úrovni 52,6 %. Tomu zodpovedá ročný (anualizovaný) výnos na úrovni 6,7 % p. a. Nasledujú realitné fondy, ktoré dosiahli kumulovaný výnos 27,4 % a ročný výnos 3,8 % p. a. Zmiešané fondy vykázali kumulované zhodnotenie na úrovni 5,4 %, čomu zodpovedal anualizovaný výnos 0,8 % p. a. Fondy krátkodobých investícií dosiahli kumulovaný výnos 2,4 % (anualizovaný 0,4 % p. a.). Dlhopisové fondy vykázali stratu. 


V pluse sú iba realitné fondy

Ako ovplyvnila vojnová agresia na Ukrajine a energetická kríza výnosnosť jednotlivých typov fondov? S výnimkou realitných fondov od začiatku roka 2022 klesla. Reality sa ako jediné zhodnotili a dosiahli za toto obdobie výnos na úrovni 6,4 %.

Realitné fondy sa práve vďaka stabilite výnosov považujú odborníkmi za takzvanú investičnú kotvu portfólia. Investori si cez ne kupujú podiely v administratívnych budovách, nákupných centrách či logistických parkoch a de facto sa stávajú ich spoluvlastníkmi. Takéto investovanie sa vyznačuje výnosmi pochádzajúcimi z nájmov a z nárastu trhovej hodnoty nehnuteľnosti.

Podľa bonity a skúseností investora sú realitné fondy určené pre retailových alebo kvalifikovaných investorov. V prípade fondov kvalifikovaných investorov majú ich správcovia viac flexibility, čo im umožňuje dosahovať vyššie výnosy. Niektoré realitné fondy kvalifikovaných investorov preto dosahujú výnosy viac ako 8 % ročne.

83114

Výnosnosť podielových fondov v druhom štvrťroku 2023

„Priemerný slovenský dlhopisový a akciový investor skončil v pluse už tretí kvartál za sebou. V druhom štvrťroku 2023 dokázali globálnym indexom sekundovať ako dlhopisové, tak aj akciové podielové fondy. Kým dlhopisové podielové fondy sa na tejto trojkvartálovej rastovej vlne držia relatívne dobre, akciové fondy strácajú takmer 4 % na globálny akciový index zabezpečený do eura.

Najväčšou brzdou, ktorá bráni Slovákom investujúcim v podielových fondoch efektívne zhodnocovať, sú zmiešané fondy, v ktorých majú suverénne najviac peňazí. Od konca roka 2016 si pripísali len 5,4 %, teda 0,8 % p.a., hoci akciové podielové fondy vzrástli o 52,6 % (6,7 % p. a.),“ hovorí Investment Advisory Director z WOOD & Company Maroš Ďurik.

To podľa neho indikuje, že v zmiešaných fondoch majú akcie len malý podiel (približne 20 %) alebo sa trhový výnos plnohodnotne neprenáša do peňaženiek investorov (poplatky, aktívna správa fondov a pod.). Za zmienku stojí, že ak sme z nášho indexu vynechali zmiešané fondy, kumulovaný výnos indexu by sa zvýšil na 27,1 %, čo je podobné číslo ako dosiahli za rovnaké obdobie realitné fondy.

Päť rád, ako v roku 2023 lepšie zhodnotiť investície

  • Nechať si poradiť od skúseného investičného špecialistu.
  • Predĺžiť definovaný investičný horizont a podľa možností, čo najviac investovať alebo zabezpečovať svoje investície do referenčnej meny (pre Slovákov euro).
  • Zmiešané fondy nahradiť samostatnou investíciou do kvalitného eurového dlhopisového investičného produktu (dlhopis, dlhopisový fond) a globálneho akciového ETF.
  • V portfóliu by nemali chýbať realitné fondy s komerčnými realitami (kvalitné administratívne budovy, nákupné centrá a logistické parky).
  • V portfóliu vyčleniť miesto pre alternatívne investície (fondy absolútneho výnosu, private a venture equity investície, digitálne meny či komodity), ktorých vývoj nie je až tak závislý od vývoja na dlhopisovom a akciovom trhu.
logo
Prečítajte si tiež:
23.7.2024 Redakcia FinReport

Ethereové ETF fondy dostali zelenú. Očakáva sa nárast hodnoty tejto kryptomeny

ETF fondy sú nástroj, ktorý v marci tohto roku pomohol bitcoinu dosiahnuť rekordné hodnoty na úrovni takmer 74-tisíc dolárov za token. ...

23.7.2024 Redakcia FinReport

Každá tretia poistná udalosť je storno dovolenky

Akútne respiračné ochorenia, úrazy či úmrtia v rodine – aj to sú dôvody, pre ktoré Slováci musia chtiac-nechtiac zrušiť svoju letnú ...

23.7.2024 Martin Jamnický

Na podanie žiadosti o pomoc pri splácaní hypotéky zostáva už len niekoľko dní

Občanov, ktorí potrebujú pomôcť so splácaním hypotekárneho úveru, je napokon menej, ako sa pôvodne očakávalo. Naopak, väčšina ...

23.7.2024 Mário Špilberger

Slovenské agentúry si za sprostredkovanie práce v zahraničí od uchádzača nemôžu pýtať poplatky

Pri hľadaní zamestnania v zahraničí sú možnými rizikami napríklad nedodržanie dohodnutých podmienok či dokonca aj nezabezpečenie práce. ...

23.7.2024 Redakcia FinReport

Slováci majú v bankách a v hotovosti k dispozícii takmer 50 miliárd eur

Retailové vklady slovenských bankových klientov prestali klesať. Naopak, od jesene minulého roka, teda už posledné tri štvrťroky, dokonca ...

23.7.2024 Redakcia FinReport

Zadlženosť Slovenska stúpla najviac spomedzi všetkých krajín EÚ

Zadlženie Slovenska začiatkom tohto roka stúplo najviac spomedzi všetkých krajín Európskej únie. Počas prvého štvrťroku 2024 sa zvýšilo ...

20.7.2024 Redakcia FinReport

Firemné vklady na bežných účtoch klesajú, no podnikatelia sú pri investovaní stále mimoriadne opatrní

Slovenskému podnikovému sektoru sa darí – aspoň z pohľadu objemu peňazí, ktoré majú uložené v bankách. Celkové vklady nefinančných ...

17.7.2024 Redakcia FinReport

Cena zlata dosiahla rekordných 2 482 dolárov za uncu

Cena zlata sa dostala na svoje nové historické maximum, ktoré predstavuje 2 482 dolárov za troyskú uncu. Pri ceste nahor mu opäť raz pomohli ...

16.7.2024 Redakcia FinReport

J&T ARCH sa stáva druhým najväčším akcionárom spoločnosti Tatry mountain resorts

Fond kvalifikovaných investorov J&T ARCH INVESTMENTS využil úpis novovydávaných akcií spoločnosti Tatry mountain resorts (TMR) a s podielom ...

2.7.2024 Redakcia FinReport

NBS pripravila novú zberateľskú päťeurovku s motívom zubra hrivnatého

Národná banka Slovenska pripravila do obehu ďalšiu pamätnú päťeurovú zberateľskú mincu. Tentoraz bude na nej vyobrazený zubor hrivnatý. ...

23.6.2024 Redakcia FinReport

Investovanie: Ekonomika Číny spomaľuje a aké riziká prináša umelá inteligencia

Posledný májový týždeň bol pre akciové trhy negatívny. Zvlášť to platilo v Číne. Miestny akciový trh stiahol so sebou aj akcie ...

21.6.2024 Eva Sadovská

Index slovenského investora je na novom maxime. Ktoré fondy zarábajú najviac?

Po dvoch rokoch rekordne vysokej inflácie sa viac ako predtým hovorí o rozumnom investovaní, ktoré môže straty z inflácie znížiť, alebo ju ...

21.6.2024 Redakcia FinReport

Len každý piaty prvopoistenec si vyberá vlastnú DSS, väčšina to vôbec nerieši

Klienti, ktorým vznikla odvodová povinnosť po 1. máji minulého roku, automaticky vstupujú aj do druhého piliera dôchodkového sporenia. Za ...

20.6.2024 Redakcia FinReport

Cena zlata sa stále drží tesne pod úrovňou historického maxima. Čo bráni v jej ďalšom raste?

Sektor drahých kovov prechádza dlhším obdobím konsolidácie. Po silnom raste začiatkom tohto roka dáva táto fáza obchodníkom a investorom ...

13.6.2024 Redakcia FinReport

Správcovská spoločnosť IAD Investments prevzala realitný fond HB Reavis Group

Správcovská spoločnosť IAD Investments oficiálne prevzala správu realitného fondu HB Reavis CE REIF. V rámci niekoľkých európskych krajín ...

11.6.2024 Martina Staňová

Vydali dlhopisy za miliardu korún, investorom sľúbili výnosy 8 až 13 % ročne, no...

V susednom Česku v posledných týždňoch rezonuje téma finančných problémov spojených s emisiou dlhopisov spoločnosti Future Farming. Tá ...

10.6.2024 Redakcia FinReport

Ďalšia pamätná desaťeurovka smeruje do predaja, tentoraz s mníchom Cypriánom

Práve dnes, 10. júna 2024, putuje do predaja ďalšia pamätná minca z produkcie Národnej banky Slovenska. Tentoraz je to strieborná ...

28.5.2024 Miloslava Némová

Jarné aukcie v New Yorku: Rekordné predaje, šokujúce stiahnutia a vychádzajúce hviezdy

Tohtoročný máj sa pre New York stal top miestom predaja umenia, keď Christie's, Sotheby's a Phillips usporiadali svoje každoročné jarné ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay