Vydali dlhopisy za miliardu korún, investorom sľúbili výnosy 8 až 13 % ročne, no...
V susednom Česku v posledných týždňoch rezonuje téma finančných problémov spojených s emisiou dlhopisov spoločnosti Future Farming. Tá prostredníctvom holdingu GFF, do ktorého patrí, vydala dlhopisy v celkovej hodnote jednej miliardy českých korún. Veritelia však už niekoľko mesiacov nedostávajú výnosy a v niektorých prípadoch ani istiny z týchto dlhopisov. Mnohé z firiem holdingu GFF vykazujú vysoké zadlženie a finančné straty.
Foto: Shutterstock
Akvaponické lákadlo
Zámerom českej firmy Future Farming bolo vytvoriť fungujúcu infraštruktúru pre výrobu zdravých a kvalitných potravín v prevádzkach, ktoré sú ekologické a zároveň nezávislé od problémov spojených s klimatickou zmenou. Hlavným predmetom činnosti bol výskum a vývoj technológií, projekčná činnosť a stavba produkčných akvaponických, hydroponických a RAS fariem. Tieto mali vyrásť najmä na území Českej republiky.
Práve budovanie akvaponických fariem bolo hlavným lákadlom pre investovanie do dlhopisov skupiny GFF. Na financovanie svojich zámerov Future Farming prostredníctvom materskej spoločnosti GFF a ďalších dcérskych spoločností predávala dlhopisy, pri ktorých ponúkala investíciu od 4-tisíc eur (100-tisíc Kč) s ročným zhodnotením 8 až 13 %. Dohodnuté úroky mali byť vlastníkom dlhopisov vyplácané v pravidelnej štvrťročnej frekvencii s vrátením istiny v deň splatnosti dlhopisu.
Problémy s nesplácaním dlhov
Problémy s vyplácaním úrokov z dlhopisov sa začali objavovať na prelome rokov 2023 a 2024. Aktuálne už Krajský súd v Brne začal konkurzné konanie voči spoločnostiam GFF Asset, Future Farming Invest II. a Future Farming Heršpice, a. s. Navyše Finančný úrad kvôli nezaplateným daniam zriadil záložné právo k podielom vo firmách spadajúcim pod Future Farming. Mimochodom, materská spoločnosť GFF má okrem Future Farming podiely v desiatkach ďalších firiem.
Vyjadrenia konateľov
Konatelia spoločnosti vo svojom oficiálnom vyjadrení uvádzajú: „Pôvodným zámerom Future Farming bolo stať sa hlavným producentom sumčeka afrického a listovej zeleniny. Zdieľanie infraštruktúry a vysoký objem produkcie mali viesť k ekonomickej stabilite siete fariem, skladov, spracovateľských zariadení a distribučných centier. Celá táto vízia vyžadovala investície v objeme 2 miliárd korún. Po dosiahnutí tejto hranice mala nasledovať ďalšia etapa, keď by sme duplikovali vytvorený systém aj do ďalších krajín.“
Za príčinu súčasných finančných problémov označili poškodenie reputácie spôsobené negatívnou medializáciou jedného z najčítanejších českých online médií. Podľa ich slov negatívne ovplyvnila rokovania s potenciálnymi investormi, výsledkom čoho bol výrazný pokles tržieb a investičného kapitálu.
„Práve to nám spôsobilo aktuálne problémy s celou plánovanou expanziou, a preto sme nútení zmeniť našu plánovanú stratégiu, aby sme boli schopní splniť všetky záväzky. Momentálne preto hľadáme silného investičného partnera. Tento krok bol plánovaný až na rok 2025, no je nevyhnutné napraviť spôsobené škody, konsolidovať investičné zdroje, znížiť zadlženosť firmy a priniesť ďalšie financie na rozvoj produkčnej infraštruktúry,“ pokračujú konatelia Future Farming.
Firma pritom už v marci 2024 vo svojom kvartálnom hodnotení činnosti hovorí o novom smerovaní, keď je kvôli nepriaznivému podnikateľskému prostrediu v Českej republike, nútená ukončiť projekty fariem v Přerove nad Labem a Letoniciach.
V poslednom oficiálnom vyjadrení spoločnosť uisťuje svojich investorov, že od začiatku roka podniká kroky na riešenie nepriaznivej finančnej situácie a zabezpečenie udržateľného rastu. Zamerala sa na získanie väčších equity investorov a sústredí sa na predaj technológií a obchodnej licencie do zahraničia. Obmedzuje svoje investičné aktivity v Česku a tiež znižuje svoje prevádzkové náklady.
Reakcia veriteľov
„V rámci investície do dlhopisov je najväčším rizikom práve úpadok emitenta a jeho neschopnosť vyrovnať sa so svojimi peňažnými záväzkami. Investor sa tak môže ocitnúť v situácii, keď sa jeho investované prostriedky stanú predmetom konkurzného konania,“ píše na svojej stránke advokátska kancelária Fabian & Partners.
Ďalej uvádza, že vyhliadky na návratnosť investovaných prostriedkov sa tak môžu značne znížiť. Dlžníci sa často pokúšajú pred insolvenciou skryť majetok, prípadne sa snažia o reorganizáciu namiesto klasického konkurzu.
Práve prostredníctvom tejto kancelárie už podalo niekoľko veriteľov návrh na konkurzné konanie. Niektorí ďalší veritelia sa združujú prostredníctvom Asociácie pre transparentnosť investičného trhu.
Vyššia miera rizikovosti
Investície do korporátnych dlhopisov väčšinou ponúkajú lákavé zhodnotenie. Často je ich ponuka podporovaná silnou reklamnou kampaňou. Na rozdiel od inštitucionálnych investorov však len máloktorý drobný investor dokáže relevantne posúdiť rizikovosť a finančné zdravie emitenta.
Firemný dlhopis funguje v podstate ako úver. Ak firma zbankrotuje, investor o svoje peniaze môže prísť. Kúpa dlhopisov predstavuje jednorazovú investíciu s vysokým vkladom, čo je opakom odporúčaných investičných stratégií – diverzifikovať a rozložiť investičné riziko v čase pravidelným investovaním menších súm.
Odborníci sa zhodujú v tom, že ak sa ľudia napriek tomu rozhodnú kúpiť firemné dlhopisy, mali by si emitenta overiť a zistiť o ňom čo najviac informácií. Akú má históriu, aká je výška jeho vlastného imania, aká je jeho zadlženosť a či je schopný splácať svoje záväzky. Zvlášť opatrní by mali byť pri emitentoch, ktorí na trhu pôsobia len veľmi krátko a majú ambiciózne stratégie rastu. V takomto prípade podstupujú ešte vyššie riziko ako pri kúpe dlhopisov renomovaných firiem s veľkým majetkom a nízkou mierou zadlženosti.
V Českej republike miestne ministerstvo financií pripravilo návod pre drobných investorov, ako sa vyhnúť nekvalitným a príliš rizikovým firemným dlhopisom. V súčasnosti je v pripomienkovom konaní druhá verzia takzvaného scorecardu korporátnych dlhopisov, ktorý dáva drobným investorom návod na posúdenie rizikovosti dlhopisu. Po vyplnení niekoľkých jednoduchých údajov by sa mal investor dozvedieť mieru rizikovosti daného dlhopisu.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 2.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu
- 3.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 4.Drony zaútočili na ruský závod v Tatársku vyrábajúci strategické bombardéry Tu-160
- 5.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor