Vojna na Ukrajine spolu s rastúcou infláciou vyhnali cenu zlata na 2 050 dolárov za uncu
Hodnota zlata sa viac ako rok potácala na nedôstojne nízkych úrovniach. Väčšina investorov napriek tomu zostala pokojná. Trpezlivo si opakovali základnú poučku, že v ekonomicky problematických časoch predstavuje jednu zo základných investičných istôt. A zlato sa im teraz odmeňuje. Tento týždeň atakovalo rekordnú hranicu 2 050 dolárov a analytici očakávajú, že by vzhľadom na komplikovanú ekonomickú a geopolitickú situáciu vo svete mohlo rásť aj naďalej.

Foto: Shutterstock
Motorom rastu sú inflačné tlaky
„Bez ohľadu na to, čo sa deje na Ukrajine, existujú aj ďalšie dôvody, prečo by sa investori mali usilovať o zaradenie drahých kovov do svojich portfólií,“ myslí si manažér fondu Schroders James Luke s tým, že tým ďalším dôvodom je zmena menovej politiky vo svete. Tá súvisí s narastajúcimi a zatiaľ neutíchajúcimi inflačnými tlakmi, ktoré predstavujú vážnu hrozbu pre globálnu ekonomiku.
Americká centrálna banka FED už v marci plánuje zvýšiť základné úrokové sadzby o 25 bázických bodov. Potvrdil to šéf FED-u Jerome Powel vo svojom minulotýždňovom prejave. Pod tlakom je aj Európska centrálna banka, ktorá sa len včera rozhodla, že postupne utlmí svoje stimulačné programy, v podobe vykupovania dlhopisov, a ešte v tomto roku, možno už v jeho treťom štvrťroku, pristúpi k zvyšovaniu kľúčových úrokových sadzieb.
Aktuálnu situáciu ovplyvňuje vojna
Samozrejme, najzásadnejší vplyv na financie má aktuálne vojna na Ukrajine. Na trhoch sa prejavuje postup ruskej armády, ale aj očakávania od mierových rokovaní oboch zainteresovaných strán. Zatiaľ najvýraznejšiu paniku na akciové trhy prinieslo obsadenie Záporožskej jadrovej elektrárne ruskými vojakmi v kombinácii s požiarom, ktorý v nej ostreľovanie vyvolalo.
Aj preto hodnota zlata pred dvomi dňami vyletela k 2 050 dolárom za uncu. Neskôr, po zverejnení doplňujúcich a upokojujúcich správ, jeho cena korigovala smerom nadol. Stále je však výrazne vyššia ako kedykoľvek v minulom neistom pandemickom roku.
Celkovo platí, že investori sa v snahe o ochranu svojich úspor v týchto časoch zbavujú rizikových finančných nástrojov a nakupujú ochranné aktíva. Jedným z takých je napríklad aj zlato. Niektorí investori fyzické zlato v súvislosti s vojnou na Ukrajine začali nazývať aj „hotovosťou“. To preto, že na rozdiel od akcií a dlhopisov je kedykoľvek vymeniteľné práve za finančnú hotovosť.
Za 20 rokov z 250 dolárov na dve tisícky
Cena zlata nebola vždy taká vysoká ako v súčasnosti. Napríklad v rokoch 1985 až 1995 sa pohybovala v intervale od 300 do 400 dolárov za uncu. Na prelome milénia klesla na približne 250 dolárov, aby potom postupne rástla až na 1 900 dolárov v roku 2012. Nasledujúce roky sa niesli v znamení mierneho poklesu, aby sa cena zlata v ťažkom pandemickom roku 2020 opäť dostala na historické maximá, dokonca nad úrovňou 2 000 dolárov za trojskú uncu.
Hodnota zlata rastie najmä v čase kríz
Pre zlato, respektíve jeho vlastníkov, bol rok 2021 naozaj ťažký. No v minulosti prežilo aj horšie krízy, ako je prepad ceny o 200 dolárov za uncu. Od nepamäti fungovalo ako cenené platidlo. Je vzácne, má zaujímavé fyzikálne vlastnosti, ľudia si ho vážia. Napriek tomu ho v stredoveku vo funkcii globálneho platidla nahradilo menej vzácne a približne 80-krát lacnejšie striebro. Dokázalo sa však vrátiť späť „do hry“. A vydržalo mu to až do roku 1971, keď definitívne stratilo štatút meny a jeho cena dosahovala dnes smiešnych 35 dolárov za uncu. Investori naň však nezanevreli.
Zlato je stále považované za investičný ostrov istoty. Inak povedané, vzhľadom na historický vývin ceny stále sa oplatí doň investovať. Ľudia sa naň obracajú najmä v čase kríz a ekonomickej neistoty. Prejavilo sa to napríklad v krízových rokoch 2008 a 2020. V oboch prípadoch nastalo doslova investičné šialenstvo a komodita fungujúca na báze princípu ponuky a dopytu zareagovala prudkým nárastom ceny.
Investovať do zlata sa dá viacerými spôsobmi
Je zrejmé, že cena zlata v priebehu rokov kolíše. Príčinou je viacero faktorov. Z pohľadu stredno- až dlhodobého investičného horizontu však predstavuje stávku na istotu. Budúci investor si dokonca môže vybrať, do čoho presne v súvislosti so zlatom chce investovať. Pokiaľ chce vlastniť fyzické zlato, môže sa rozhodnúť pre tehličky alebo mince. Pri nižšom vstupnom kapitále sa odporúča investovať do CFD kontraktov. Ďalšou možnosťou je nákup akcií spoločností, ktoré sa venujú napríklad ťažbe zlata, alebo obchodovanie prostredníctvom ETF fondov obchodovaných na burze.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Počet vykradnutých bytov za prvých päť mesiacov roka 2022 stúpol takmer o polovicu
- 2.Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot končí aj ČSOB stavebná sporiteľňa
- 3.Zákon o podpore štátneho nájomného bývania má zlepšiť situáciu s bývaním na Slovensku
- 4.Už len jedna hypotéka na trhu sa drží pod 1 %, úroky tých najdrahších sa dostali aj cez 4 %
- 5.Žiak dostáva po konflikte s Mazurekom stovky správ, zvažuje policajnú ochranu a trestné oznámenie