Vláda schválila novelu zákona o druhom dôchodkovom pilieri. Aké novinky prinesie?
Uprednostnenie dlhodobého vyplácania majetku sporiteľov v starobe, ako aj zavedenie predvolenej investičnej stratégie, prináša novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú 24. augusta 2022 schválila vláda. Predpokladaným prínosom by malo byť zvýšenie efektívnosti dôchodkového sporenia z pohľadu celkovej nasporenej sumy, a teda aj budúceho dôchodku sporiteľa. Aby novela zákona vstúpila do platnosti, musí ešte prejsť schvaľovacím procesom v parlamente.

Foto: Shutterstock
Predvolená investičná stratégia
Od novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení sa očakáva zvýšenie efektívnosti druhého dôchodkového piliera z pohľadu celkovej nasporenej sumy, a teda aj budúceho dôchodku pre sporiteľov. O zlepšenie alokácie úspor sporiteľov v druhom pilieri by sa mala postarať predvolená investičná stratégia.
V porovnaní so sporením výlučne v dlhopisových garantovaných dôchodkových fondoch by toto opatrenie malo podľa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR zvýšiť nasporenú sumu sporiteľov po 40 rokoch sporenia najmenej o 50 %. Sporiteľom v predvolenej investičnej stratégii bude po novom automaticky každý nový sporiteľ, respektíve existujúci sporitelia do veku 54 rokov.
Predvolená investičná stratégia sa prispôsobuje veku sporiteľa bez potreby aktívnej zmeny pomeru sporenia v dôchodkových fondoch zo strany sporiteľa. Sporiteľ bude mať možnosť vyviazať sa z predvolenej investičnej stratégie a tiež znova do nej vstúpiť.
Bez odplaty za zhodnotenie
Ďalším opatrením zvyšujúcim dôchodok z druhého dôchodkového piliera, je zmena vo výške a štruktúre odplát, ktorá najmä v dôsledku vypustenia odplaty za zhodnotenie zvýši nasporenú sumu sporiteľa o najmenej 10 % v porovnaní s dnešným systémom.
Navrhnutá zmena odplát rieši aj najväčší problém súčasnej poplatkovej štruktúry v druhom pilieri, a to účtovanie odplaty za zhodnotenie aj v pasívnych fondoch, čo je zo strany väčšiny odbornej verejnosti neakceptovateľné. Obe opatrenia môžu kumulatívne navýšiť nasporenú sumu sporiteľov po 40 rokoch sporenia až o 64 %.
Nie jednorazovým výberom úspor
Takmer dve tretiny ľudí si v súčasnosti vyplácajú úspory z druhého piliera jednorazovo, čo zvyšuje riziko nízkeho príjmu v prípade ich dlhovekosti. Po novom však úprava výplatnej fázy zamedzí jednorazovým výberom dôchodkových úspor.
Predĺženie starobného dôchodkového sporenia až do začatia poberania doživotného starobného dôchodku bude mať pozitívny vplyv na hodnotu úspor. Keďže majetok sporiteľa bude počas obdobia vyplácania programového výberu naďalej investovaný, zvýši sa objem majetku na zakúpenie doživotného starobného dôchodku.
Ide o 12 miliárd eur
Hodnota majetku v druhom dôchodkovom pilieri priebežne stúpa a aktuálne presiahla hodnotu 12 miliárd eur. Dôchodkové fondy druhého piliera začali tento rok prepadom svojej hodnoty. Postupne však začali tohtoročné straty zmazávať – negarantované fondy už boli posledné tri mesiace v pluse a garantované sa v tom poslednom takisto prehupli do plusu.
Dôchodkové úspory si v druhom kapitalizačnom pilieri v súčasnosti zhodnocuje viac ako polovica slovenskej populácie v produktívnom veku. Vstupujú doň najmä mladí ľudia, ktorí práve prichádzajú na trh práce. Väčšina z ich si v súčasnosti vyberá akciové a indexové fondy, ktoré poskytujú najvyšší dlhodobý potenciál zhodnotenia úspor.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Záujem o elektromobily rastie, poisťovne preto prichádzajú s vylepšeným poistným krytím
- 2.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 3.Podiel Slovákov pracujúcich z domu poklesol vlani na 13,1 %. Má home office perspektívu?
- 4.Rodičovský dôchodok dostane ďalších 23-tisíc seniorov
- 5.Slovenská sporiteľňa a Prima banka prinášajú nové hypotéky so zvýšenými úrokovými sadzbami