Videohry sú vynikajúca investičná príležitosť. Očakáva sa, že trh s nimi vygeneruje 300 miliárd dolárov
Herný priemysel už dávno nie je len zábavkou introvertných hráčov zavretých v detských izbách a obklopených pizzou, čipsami a kokakolou. Segment videohier je dnes výnosným biznisom a pomerne rýchlo rastúcim sektorom. Je vynikajúcou príležitosťou nielen pre hráčov, ktorí si na medzinárodných turnajoch môžu zarobiť aj šesť-sedemciferné sumy, ale aj pre investorov vyhľadávajúcich nie úplne tradičné komodity.

Foto: Shutterstock
Trh s takmer tristo miliardami
„Celosvetový trh s videohrami bol v roku 2020 ohodnotený na 162,32 miliardy dolárov. Očakáva sa, že do roku 2026 dosiahne hodnotu 295,63 miliardy dolárov, pričom v prognózovanom období (2021 – 2026) bude ročná miera rastu na úrovni 10,5 %,“ konštatuje analytik Across Private Investments Dominik Hapl.
Hybnou silou rastu segmentu videohier je prijatie nových, takzvaných e-športov, ktoré sú veľmi populárne u mladej generácie a stále viac priťahujú širšie publikum. League of Legends alebo DotA 2 sú dva z pozoruhodných príkladov v tomto biznise. Za krajinu pôvodu e-športov sa považuje Južná Kórea, aj keď Spojené štáty ju už predbehli, najmä pokiaľ ide o výnosy. V Južnej Kórei sa však stále koná jeden z najväčších turnajov na svete.
Po prepuknutí pandémie koronavírusu sa zdá byť domáca zábava jedinou možnosťou, zatiaľ čo kiná a divadlá zostávajú zatvorené. „Prieskumy ukazujú, že hráči hier strávili počas pandémie v USA hraním videohier o 45 % viac času než v bežnom období. E-športy sú ďalší rozvíjajúci sa priemysel, ktorý dokáže ročne zarobiť viac ako miliardu dolárov,“ tvrdí analytik.
Hlavným zdrojom príjmov sú telefóny
V posledných rokoch enormne narástol najmä záujem o hry na smartfónoch. Len v USA bolo vlani viac ako 200 miliónov hráčov mobilných hier. Rastúci dopyt po týchto hrách je priamym výsledkom mnohých technologických inovácií na trhu, akými sú ambientná realita, virtuálna realita a cloudové hry.
Veľké spoločnosti, ktoré vytvárajú hry pre konzoly a počítače, vydávajú svoje hry – vzhľadom na rastúci trh s mobilnými hrami – aj v mobilnej verzii. „Očakáva sa, že zavádzanie 5G siete a neobmedzených dátových tokov bude kľúčovým faktorom pre úspech cloudových hier na celom svete. Väčšina hráčov dnes uprednostňuje hry na mobilných zariadeniach. Odhaduje sa, že do konca tohto roka vzrastie počet mobilných online hráčov v regióne juhovýchodnej Ázie na 250 miliónov,“ vysvetľuje D. Hapl.
Videohry ako príležitosť pre výhodnú investíciu
V rámci sektora videohier dominujú spoločnosti, ako napríklad SONY, Microsoft, Nintendo, Tencent Holding či EA. Trh však nemá jedného dominantného hráča, ale, naopak, je rozložený a nedá sa veľmi dobre monetizovať. Inak povedané, nevedno, ktorá z firiem bude úspešná, a či niekto z menších vývojárov nepríde s hrou, ktorá opäť uchváti celý svet.
„Z tohto dôvodu je lepšie investovať do sektora cez fond ETF ESPO – VanEck Video Gaming & eSports, ktorý rozkladá investíciu do 30 spoločností so zásadným vplyvom na hráčsky priemysel. V tomto fonde sú napríklad spoločnosti Tencent, Nvidia, BiliBili, AMD či Nintendo. V posledných rokoch sa sektor videohier ukazuje ako výnosná investícia a ich potenciál naznačuje, že by to tak mohlo byť aj v budúcnosti,“ uzatvára analytik.
Kľúčové slová
Do čoho investovať

TOP 10

Inšpiratívne filmy

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Nitra bude mať nový územný plán, do jeho tvorby chce radnica zapojiť aj verejnosť
- 2.Hegerovu vládu čaká prvé rokovanie, ministri prerokujú aj body z predchádzajúceho obdobia
- 3.Videohry sú vynikajúca investičná príležitosť. Očakáva sa, že trh s nimi vygeneruje 300 miliárd dolárov
- 4.Dlhová brzda sa má definitívne zmeniť, ministerstvo upravuje zákon o rozpočtovej zodpovednosti
- 5.Pád lietadla v Paraguaji si vyžiadal smrť ministra poľnohospodárstva a troch ďalších ľudí