Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Včela medonosná, dinosaury aj významné stavby, to všetko sú motívy zberateľských euromincí

Dominik Horváth Investovanie Poslať

Zbieranie mincí patrí dlhodobo k obľúbeným koníčkom čoraz širšej verejnosti. V Európskej únii takmer každý štát razí svoje vlastné zaujímavé mince, ktoré sa odlišujú od ostatných jedinečným vzhľadom alebo netradičnou nominálnou hodnotou. My sme si pre vás pripravili prehľad najzaujímavejších európsky zberateľských mincí, ktoré vás prekvapia výberom materiálu či unikátnym dizajnom.

včela medonosná

Foto: NBS

Nie je minca ako minca

Pri zberateľských minciach na území eurozóny je potrebné si na začiatku vysvetliť dva základné pojmy. Pokiaľ ide o zberateľské euromince, ktoré sa napríklad hodnotou alebo neštandardným kovom odlišujú od unifikovaných mincí, schválených naprieč celou eurozónou, je možné nimi platiť iba v danom štáte.

Inými slovami, ako uvádza Národná banka Slovenska, zberateľské euromince sú zákonným platidlom len na území členského štátu eurozóny, ktorý ich vydal. Ako vyplýva z ich názvu, ich prvoradý účel je zberateľský a nie sú primárne určené na bežné platenie. Na Slovensku je možné týmito zberateľskými mincami platiť, je však nutné dodať, že takúto platbu má obchodník právo neprijať.

Existuje aj druhý typ zberateľských mincí, ktorých nominálna hodnota a kov sú identické s bežnými mincami a jediným prvkom, vďaka ktorému sa odlišujú, je zvyčajne umelecký obrázok na minci.

Napríklad dvojeurové mince s pamätným vzorom sú bežné mince, ktoré sú akceptované ako zákonné platidlo vo všetkých krajinách eurozóny. Napriek tomu, že tieto mince v hodnote 2 eur s pamätným vzorom sa častejšie označujú ako pamätné mince, sú napriek tomu oficiálne klasifikované ako štandardné mince s pravidelnou emisiou, ktoré uvádza do obehu vo veľkom množstve príslušná  národná banka členského štátu eurozóny.

Nemci stavili na klimatické zóny

Od zavedenia eura v Nemecku bolo každoročne vydaných niekoľko zberateľských euromincí, ktoré sú zákonným platidlom iba v Nemecku. Emisie týchto mincí je možné zakúpiť vo všetkých pobočkách Nemeckej spolkovej banky od dátumu vydania až do vyčerpania zásob.

Tieto mince sa predávajú s rôznou povrchovou úpravou, a je možné ich tiež získať v Nemeckej mincovni za cenu vyššiu ako je ich nominálna hodnota. Začiatkom roku 2016 boli mince s hodnotou 10 eur, ktoré sú obľúbené najmä medzi zberateľmi, nahradené zberateľskými mincami v nominálnej hodnote 20 eur. Tieto zberateľské mince sa razia v bezchybnom stave a sú vyrobené zo zliatiny striebra (92,5 % striebra). Prvá 20-eurová minca zobrazovala Červenú čiapočku z rozprávkovej série bratov Grimmovcov.

Okrem toho Spolková vláda Nemecka v roku 2016 zaviedla razenie inovatívnych zberateľských mincí s tematikou Planéta Zem v hodnote 5 eur. Minca sa skladala z troch zložiek: vonkajšieho prstenca, vnútorného jadra a farebného polymérového prstenca, vloženého medzi prstenec a jadro. Farebný krúžok v strede je čiastočne priesvitný.

Od roku 2017 tento program mincí pokračuje sériou zberateľských mincí v hodnote 5 eur zameraných na tému Klimatické zóny Zeme. Prvú z mincí vydali v roku 2017 a bola venovaná téme Tropické podnebné pásmo, pričom mala červený polymérny prsteň.

Rotujúce dvojeurovky

V súlade s európskymi dohodami sa nemecká vláda rozhodla tiež každoročne uviesť do obehu ďalšie dvojeurové pamätné mince s národným motívom na zadnej strane. Séria mincí označujúca federálne štáty pozostáva zo 16 rôznych mincí v hodnote 2 eur, z ktorých každá má jedinečný symbol alebo budovu špecifickú pre príslušný štát.

Séria začala v roku 2006 s federálnym štátom Šlezvicko-Holštajnsko a motívom Holštýnskej brány. Každý rok sa pre každú spolkovú krajinu razí nová minca, podľa rotujúceho predsedníctva Bundesratu (horná komora nemeckého parlamentu zastupujúca spolkové krajiny). Na rok 2021 je naplánovaná minca Saska-Anhaltska s motívom Magdeburská katedrála.

Národnú stranu mince navrhol umelec Michael Otto. Dvanásť hviezd Európy je zobrazených na vonkajšom prstenci národnej strany. V jadre mince je príslušná budova, písmeno D označujúce, že krajinou vydania je Spolková republika Nemecko, pričom nasleduje rok vydania, značka mincovne, názov spolkového štátu a iniciálky umelca.

Na rube tejto mince je zobrazená mapa Európy bez národných hraníc, ktorá sa na dvojeurovkách nachádza od roku 2007. Technické parametre zberateľskej mince sú rovnaké ako pri bežnej emisii. Predpokladaný objem razby pre každú obežnú mincu v tejto sérii je 30 miliónov kusov.

Rakúšania s dinosaurami

Rakúska mincovňa taktiež dlhodobo razí zberateľské mince s rôznymi nominálnymi hodnotami. Okrem bežných dvoj a päťeurových mincí razí aj mince s hodnotou 3 a 25 eur. Od roku 2020 spustila razenie zberateľských mincí s tematikou dinosaurov. Séria Supersaurus vracia prehistorických obrov späť do života v podobe 12 nádherných mincí žiariacich v tme. Každá z nich je venovaná inému monštru, nominálna hodnota predstavuje 3 eurá a predávajú sa za 12,60 eura.

Okrem toho Rakúska mincovňa razí pamätné mince aj z netradičného kovu – nióbu. Objavený bol v roku 1801 a trvalo asi 60 rokov, kým sa podarilo spopularizovať jeho použitie v priemyselnom odvetví. Jeho krása spočíva v tom, že naň nie je potrebné nanášať farbu. Pri razení sa na povrchu mince vytvorí veľmi tenká vrstva oxidu a následný lom svetla umožní vznik rôznych farieb.

Po dvoch rokoch vývoja v roku 2003 vydala Rakúska mincovňa prvýkrát strieborno-nióbovú mincu. Výsledkom spolupráce s tirolskou spoločnosťou Plansee, špecializujúcou sa na vysokovýkonné materiály, sú mince, ktoré sú mimoriadne obľúbené medzi zberateľmi aj bežnými obdivovateľmi krásnych predmetov. Mince zobrazujú rôzne významné rakúske historické udalosti, ako napríklad 150. výročie železnice v Semmeringu alebo 700. výročie Tirolskej haly. V posledných rokoch sa však tematika mincí zamerala na moderné témy a zobrazuje motívy, akými sú Big Data či Umelá inteligencia.

Tento rok sa tematika rakúskych pamätných mincí zameriava na alternatívne spôsoby dopravy. Minca s názvom Inteligentná mobilita na líci zobrazuje lietajúci taxík. Futuristický obrázok vypĺňa dvojfarebné nióbové jadro a šíri sa do strieborného vonkajšieho prstenca, čím podčiarkuje vizionársky charakter tohto konceptu.

Rub mince zobrazuje ekologicky udržateľný aspekt inteligentnej mobility. Strieborný vonkajší krúžok zdôrazňuje dôležitosť verejnej dopravy v budúcnosti, zatiaľ čo jadro nióbu sa zameriava na bicykel a kolobežku, najudržateľnejší individuálny spôsob mobility.

Štefánik aj horolezci

Ani Národná banka Slovenska nezaostáva za medzinárodnou konkurenciou a prostredníctvom Mincovne v Kremnici dlhodobo razí zberateľské mince v hodnote 10, 20 a 100 eur. Tie zobrazujú rôzne významné historické udalosti Slovenska, ako napríklad 100. výročie objavenia Demänovskej ľadovej jaskyne alebo 100. výročie úmrtia Milana Rastislava Štefánika.

Zaujímavou je tiež posledná minca s hodnotou 10 eur, ktorá bola do emisie uvedená v júli tohto roka. Tematika je venovaná 50. výročiu zdolania prvej osemtisícovej hory (Nanga Parbat) slovenskými horolezcami. Na prednej strane mince sú zobrazení dvaja horolezci, Ivan Fiala a Michal Orolín, ktorí spolu držia horolezecký čakan. Ivan Fiala v druhej ruke drží tiež karabínu, ktorú zanechali na vrchole hory.

Rub mince zobrazuje vrchol hory Nanga Parbat a je doplnený o označenie výšky hory 8 125 metrov nad morom. Zvyšný text spomína rok 1971, v ktorom sa expedícia uskutočnila, a v pravej spodnej časti mincového poľa sú iniciálky autorky motívu Márie Poldaufovej.

Novinkou je včela medonosná

Od júla tohto roku začala Národná banka Slovenska (NBS) predávať prvú zberateľskú euromincu v nominálnej hodnote 5 eur (na snímke). Minca patrí do nového tematického cyklu Fauna a flóra na Slovensku a zobrazuje včelu medonosnú. Ako uvádza NBS, mincami chce upriamiť pozornosť na živočíchy žijúce na Slovensku a na ich životné prostredie, ktoré je ohrozené neustálym znečisťovaním a ničením zo strany ľudí.

Motívy mincí boli vybrané v spolupráci s Národnou zoologickou záhradou Bojnice a Ministerstvom životného prostredia SR. Autorom prvej mince je Karol Ličko, celková emisia mince bude 45-tisíc kusov s možnosťou ďalšej razby. Každý záujemca si môže kúpiť limitovaný počet 10 kusov tejto zberateľskej mince v rôznych pobočkách NBS po celom Slovensku.

Ďalšie európske kuriozity

V rámci Európskej únie existuje množstvo ďalších atypických zberateľských mincí, ktoré sa líšia unikátnymi motívmi aj nominálnymi hodnotami. Vo Francúzsku napríklad tento rok vznikla emisia 10, 50 a 200-eurovej mince na počesť 75. výročia napísania známej rozprávky Malý princ od Antoina de Saint-Exupéryho. Minca s 10-eurovou nominálnou hodnotou stojí 75 eur a je zo striebra, 50-eurová obsahuje 25 % zlata a predáva sa za 660 eur, a najdrahšia 200-eurová minca je celá zo zlata a predáva sa za 2 635 eur.

Zaujímavé sú aj belgické zberateľské mince v netradičných hodnotách. Napríklad tento rok Belgická kráľovská mincovňa vydala 2,5-eurovú mincu na počesť futbalových majstrovstiev Európy EURO 2020. V minulosti vydala mincu s rovnakou hodnotou pripomínajúcu 100. výročie Olympijských hier v Antverpách. Belgičania tiež razia zberateľské mince s hodnotou 12,50 eura, ktoré zobrazujú rôzne významné osobnosti krajiny, ako napríklad političku Jane Brigodeovú.    

logo
Prečítajte si tiež:
20.5.2024 Redakcia FinReport

Americký Dow Jones index po prvý raz v histórii prekonal hranicu 40-tisíc bodov

Akciový trh v USA pokračuje v raste a v uplynulom týždni sa mu podarilo dosiahnuť hneď dva nové rekordy. Kľúčový americký index Dow Jones ...

20.5.2024 Martin Jamnický

Zlato prelomilo ďalší historický rekord, keď sa priblížilo k hranici 2 450 dolárov za uncu

Cena zlata opäť prelomila svoj doterajší historický rekord, keď sa v pondelok 20. mája 2024 sa dostala na dotyk k hranici 2 450 dolárov za ...

4.3.2024 Eva Sadovská

Výnosnosť podielových fondov atakovala maximá spred dvoch rokov. Ktoré zhodnocovali najviac?

Počas predchádzajúcich dvoch rokov sme boli svedkami rekordne vysokej – dvojcifernej inflácie. Viac ako inokedy sa hovorí o rozumnom ...

19.4.2023 Redakcia FinReport

NBS spúšťa predaj striebornej desaťeurovky s motívom parnej železnice Bratislava – Trnava

Národná banka Slovenska dnes začína s predajom striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 10 eur. Jej motívom je tentoraz 150. ...

15.3.2023 Martin Jamnický

Krach amerických bánk vyhnal cenu zlata nad 1 900 dolárov za uncu, investori opäť hľadajú istoty

Problémy na finančných trhoch, pokles a následné kolísanie hodnoty kryptomien a krach troch amerických bánk spôsobili, že investori opäť ...

12.3.2023 Redakcia FinReport

Top investičnou komoditou tohto roka môže byť popri zlate aj meď

Investori na začiatku tohto roku zbystrili pozornosť. Po neúspešnom roku 2022 začala rásť hodnota akcií, polepšilo si zlato a nárast ...

24.2.2023 Redakcia FinReport

Cena zlata bude v tomto roku rásť, a možno dosiahne aj rekordné úrovne

Začiatkom tohto roka dosiahla cena zlata svoje polročné maximum na úrovni 1 850 dolárov za trójsku uncu. Na rastovej krivke sa udržiava aj ...

23.2.2023 Robert Juriš

Globálny predaj NFT umenia vo februári 2022 medziročne klesol o 86 % na 20,8 milióna dolárov

Kryptografická zima definitívne schladila chuť zberateľov na digitálne umelecké diela. Ešte nedávno prekvitajúci trh s umením NFT klesá ...

22.2.2023 Dominik Horváth

Po katastrofálnom roku je dôležité zamyslieť sa nad správnou voľbou investičných aktív

Kým v roku 2021 akciový trh po prvotnom pandemickom otrase raketovo rástol, rok 2022 sa zaradil k investične najhorším rokom v modernej ...

17.2.2023 Naďa Černá

Lietadlo Elvisa Presleyho vydražili za 260-tisíc dolárov. Posledných 40 rokov stálo na púšti

Súkromné lietadlo kráľa rokenrolu Elvisa Presleyho, ktoré štyri desaťročia nevzlietlo, pretože bolo zaparkované v púšti v Roswell ...

28.1.2023 Redakcia FinReport

Investičná prognóza: Svoje portfólio zacieľte na americké akcie a poistite sa investičným zlatom

Po mimoriadne turbulentnom roku 2022 sa črtá ďalší náročný rok. Každý by chcel počuť, že bude pokojnejší, no jednou zo zásadných ...

1.12.2022 Naďa Černá

Záujem o luxusné hodinky stúpa, tržby známych švajčiarskych značiek medziročne vzrástli o 29 %

V ekonomicky neistej dobe, ktorú aktuálne prežívame, sa mnohí snažia investovať do finančných nástrojov, ktoré poskytujú aspoň určitú ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay