Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Včela medonosná, dinosaury aj významné stavby, to všetko sú motívy zberateľských euromincí

Dominik Horváth Investovanie
SK
EN
Poslať

Zbieranie mincí patrí dlhodobo k obľúbeným koníčkom čoraz širšej verejnosti. V Európskej únii takmer každý štát razí svoje vlastné zaujímavé mince, ktoré sa odlišujú od ostatných jedinečným vzhľadom alebo netradičnou nominálnou hodnotou. My sme si pre vás pripravili prehľad najzaujímavejších európsky zberateľských mincí, ktoré vás prekvapia výberom materiálu či unikátnym dizajnom.

image

Foto: NBS

Nie je minca ako minca

Pri zberateľských minciach na území eurozóny je potrebné si na začiatku vysvetliť dva základné pojmy. Pokiaľ ide o zberateľské euromince, ktoré sa napríklad hodnotou alebo neštandardným kovom odlišujú od unifikovaných mincí, schválených naprieč celou eurozónou, je možné nimi platiť iba v danom štáte.

Inými slovami, ako uvádza Národná banka Slovenska, zberateľské euromince sú zákonným platidlom len na území členského štátu eurozóny, ktorý ich vydal. Ako vyplýva z ich názvu, ich prvoradý účel je zberateľský a nie sú primárne určené na bežné platenie. Na Slovensku je možné týmito zberateľskými mincami platiť, je však nutné dodať, že takúto platbu má obchodník právo neprijať.

Existuje aj druhý typ zberateľských mincí, ktorých nominálna hodnota a kov sú identické s bežnými mincami a jediným prvkom, vďaka ktorému sa odlišujú, je zvyčajne umelecký obrázok na minci.

Napríklad dvojeurové mince s pamätným vzorom sú bežné mince, ktoré sú akceptované ako zákonné platidlo vo všetkých krajinách eurozóny. Napriek tomu, že tieto mince v hodnote 2 eur s pamätným vzorom sa častejšie označujú ako pamätné mince, sú napriek tomu oficiálne klasifikované ako štandardné mince s pravidelnou emisiou, ktoré uvádza do obehu vo veľkom množstve príslušná  národná banka členského štátu eurozóny.

Nemci stavili na klimatické zóny

Od zavedenia eura v Nemecku bolo každoročne vydaných niekoľko zberateľských euromincí, ktoré sú zákonným platidlom iba v Nemecku. Emisie týchto mincí je možné zakúpiť vo všetkých pobočkách Nemeckej spolkovej banky od dátumu vydania až do vyčerpania zásob.

Tieto mince sa predávajú s rôznou povrchovou úpravou, a je možné ich tiež získať v Nemeckej mincovni za cenu vyššiu ako je ich nominálna hodnota. Začiatkom roku 2016 boli mince s hodnotou 10 eur, ktoré sú obľúbené najmä medzi zberateľmi, nahradené zberateľskými mincami v nominálnej hodnote 20 eur. Tieto zberateľské mince sa razia v bezchybnom stave a sú vyrobené zo zliatiny striebra (92,5 % striebra). Prvá 20-eurová minca zobrazovala Červenú čiapočku z rozprávkovej série bratov Grimmovcov.

Okrem toho Spolková vláda Nemecka v roku 2016 zaviedla razenie inovatívnych zberateľských mincí s tematikou Planéta Zem v hodnote 5 eur. Minca sa skladala z troch zložiek: vonkajšieho prstenca, vnútorného jadra a farebného polymérového prstenca, vloženého medzi prstenec a jadro. Farebný krúžok v strede je čiastočne priesvitný.

Od roku 2017 tento program mincí pokračuje sériou zberateľských mincí v hodnote 5 eur zameraných na tému Klimatické zóny Zeme. Prvú z mincí vydali v roku 2017 a bola venovaná téme Tropické podnebné pásmo, pričom mala červený polymérny prsteň.

Rotujúce dvojeurovky

V súlade s európskymi dohodami sa nemecká vláda rozhodla tiež každoročne uviesť do obehu ďalšie dvojeurové pamätné mince s národným motívom na zadnej strane. Séria mincí označujúca federálne štáty pozostáva zo 16 rôznych mincí v hodnote 2 eur, z ktorých každá má jedinečný symbol alebo budovu špecifickú pre príslušný štát.

Séria začala v roku 2006 s federálnym štátom Šlezvicko-Holštajnsko a motívom Holštýnskej brány. Každý rok sa pre každú spolkovú krajinu razí nová minca, podľa rotujúceho predsedníctva Bundesratu (horná komora nemeckého parlamentu zastupujúca spolkové krajiny). Na rok 2021 je naplánovaná minca Saska-Anhaltska s motívom Magdeburská katedrála.

Národnú stranu mince navrhol umelec Michael Otto. Dvanásť hviezd Európy je zobrazených na vonkajšom prstenci národnej strany. V jadre mince je príslušná budova, písmeno D označujúce, že krajinou vydania je Spolková republika Nemecko, pričom nasleduje rok vydania, značka mincovne, názov spolkového štátu a iniciálky umelca.

Na rube tejto mince je zobrazená mapa Európy bez národných hraníc, ktorá sa na dvojeurovkách nachádza od roku 2007. Technické parametre zberateľskej mince sú rovnaké ako pri bežnej emisii. Predpokladaný objem razby pre každú obežnú mincu v tejto sérii je 30 miliónov kusov.

Rakúšania s dinosaurami

Rakúska mincovňa taktiež dlhodobo razí zberateľské mince s rôznymi nominálnymi hodnotami. Okrem bežných dvoj a päťeurových mincí razí aj mince s hodnotou 3 a 25 eur. Od roku 2020 spustila razenie zberateľských mincí s tematikou dinosaurov. Séria Supersaurus vracia prehistorických obrov späť do života v podobe 12 nádherných mincí žiariacich v tme. Každá z nich je venovaná inému monštru, nominálna hodnota predstavuje 3 eurá a predávajú sa za 12,60 eura.

Okrem toho Rakúska mincovňa razí pamätné mince aj z netradičného kovu – nióbu. Objavený bol v roku 1801 a trvalo asi 60 rokov, kým sa podarilo spopularizovať jeho použitie v priemyselnom odvetví. Jeho krása spočíva v tom, že naň nie je potrebné nanášať farbu. Pri razení sa na povrchu mince vytvorí veľmi tenká vrstva oxidu a následný lom svetla umožní vznik rôznych farieb.

Po dvoch rokoch vývoja v roku 2003 vydala Rakúska mincovňa prvýkrát strieborno-nióbovú mincu. Výsledkom spolupráce s tirolskou spoločnosťou Plansee, špecializujúcou sa na vysokovýkonné materiály, sú mince, ktoré sú mimoriadne obľúbené medzi zberateľmi aj bežnými obdivovateľmi krásnych predmetov. Mince zobrazujú rôzne významné rakúske historické udalosti, ako napríklad 150. výročie železnice v Semmeringu alebo 700. výročie Tirolskej haly. V posledných rokoch sa však tematika mincí zamerala na moderné témy a zobrazuje motívy, akými sú Big Data či Umelá inteligencia.

Tento rok sa tematika rakúskych pamätných mincí zameriava na alternatívne spôsoby dopravy. Minca s názvom Inteligentná mobilita na líci zobrazuje lietajúci taxík. Futuristický obrázok vypĺňa dvojfarebné nióbové jadro a šíri sa do strieborného vonkajšieho prstenca, čím podčiarkuje vizionársky charakter tohto konceptu.

Rub mince zobrazuje ekologicky udržateľný aspekt inteligentnej mobility. Strieborný vonkajší krúžok zdôrazňuje dôležitosť verejnej dopravy v budúcnosti, zatiaľ čo jadro nióbu sa zameriava na bicykel a kolobežku, najudržateľnejší individuálny spôsob mobility.

Štefánik aj horolezci

Ani Národná banka Slovenska nezaostáva za medzinárodnou konkurenciou a prostredníctvom Mincovne v Kremnici dlhodobo razí zberateľské mince v hodnote 10, 20 a 100 eur. Tie zobrazujú rôzne významné historické udalosti Slovenska, ako napríklad 100. výročie objavenia Demänovskej ľadovej jaskyne alebo 100. výročie úmrtia Milana Rastislava Štefánika.

Zaujímavou je tiež posledná minca s hodnotou 10 eur, ktorá bola do emisie uvedená v júli tohto roka. Tematika je venovaná 50. výročiu zdolania prvej osemtisícovej hory (Nanga Parbat) slovenskými horolezcami. Na prednej strane mince sú zobrazení dvaja horolezci, Ivan Fiala a Michal Orolín, ktorí spolu držia horolezecký čakan. Ivan Fiala v druhej ruke drží tiež karabínu, ktorú zanechali na vrchole hory.

Rub mince zobrazuje vrchol hory Nanga Parbat a je doplnený o označenie výšky hory 8 125 metrov nad morom. Zvyšný text spomína rok 1971, v ktorom sa expedícia uskutočnila, a v pravej spodnej časti mincového poľa sú iniciálky autorky motívu Márie Poldaufovej.

Novinkou je včela medonosná

Od júla tohto roku začala Národná banka Slovenska (NBS) predávať prvú zberateľskú euromincu v nominálnej hodnote 5 eur (na snímke). Minca patrí do nového tematického cyklu Fauna a flóra na Slovensku a zobrazuje včelu medonosnú. Ako uvádza NBS, mincami chce upriamiť pozornosť na živočíchy žijúce na Slovensku a na ich životné prostredie, ktoré je ohrozené neustálym znečisťovaním a ničením zo strany ľudí.

Motívy mincí boli vybrané v spolupráci s Národnou zoologickou záhradou Bojnice a Ministerstvom životného prostredia SR. Autorom prvej mince je Karol Ličko, celková emisia mince bude 45-tisíc kusov s možnosťou ďalšej razby. Každý záujemca si môže kúpiť limitovaný počet 10 kusov tejto zberateľskej mince v rôznych pobočkách NBS po celom Slovensku.

Ďalšie európske kuriozity

V rámci Európskej únie existuje množstvo ďalších atypických zberateľských mincí, ktoré sa líšia unikátnymi motívmi aj nominálnymi hodnotami. Vo Francúzsku napríklad tento rok vznikla emisia 10, 50 a 200-eurovej mince na počesť 75. výročia napísania známej rozprávky Malý princ od Antoina de Saint-Exupéryho. Minca s 10-eurovou nominálnou hodnotou stojí 75 eur a je zo striebra, 50-eurová obsahuje 25 % zlata a predáva sa za 660 eur, a najdrahšia 200-eurová minca je celá zo zlata a predáva sa za 2 635 eur.

Zaujímavé sú aj belgické zberateľské mince v netradičných hodnotách. Napríklad tento rok Belgická kráľovská mincovňa vydala 2,5-eurovú mincu na počesť futbalových majstrovstiev Európy EURO 2020. V minulosti vydala mincu s rovnakou hodnotou pripomínajúcu 100. výročie Olympijských hier v Antverpách. Belgičania tiež razia zberateľské mince s hodnotou 12,50 eura, ktoré zobrazujú rôzne významné osobnosti krajiny, ako napríklad političku Jane Brigodeovú.    

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
20.10.2021 Redakcia FinReport

Príchod prvého ETF fondu na investovanie do bitcoinu vyhnal jeho cenu na rekordných 66-tisíc dolárov

Hodnota bitcoinu stúpla k rekordným métam. Na svedomí to malo ohlásenie spustenia prvého verejne obchodovaného ETF fondu v USA zameraného na ...

15.10.2021 Redakcia FinReport

Do predaja prichádza zlatá zberateľská eurominca, tentoraz stoeurovka s motívom fujary

Národná banka Slovenska prichádza s novou zberateľskou euromincou. Tentoraz je to zlatá zberateľská eurominca v nominálnej hodnote 100 eur s ...

8.10.2021 Redakcia FinReport

Spoločnosť Wexo a raper Majk Spirit predstavili prvý projekt NFT digitálnej charity

Majk Spirit a autori kryptomenovej platformy Wexo predstavili nový spôsob využitia najmodernejších technológií v prospech pomoci ľuďom, ...

7.10.2021 Redakcia FinReport

Správcovská spoločnosť 365.invest prichádza s prvým podielovým blockchain fondom na Slovensku

Pre investorov je téma kryptomien atraktívnou príležitosťou na zhodnotenie svojich finančných prostriedkov. Aktívum s vysokou volatilitou, no ...

25.9.2021 Dominik Horváth

Umelec Damien Hirst predáva farebné škvrny ako NFT. Zarobil už desiatky miliónov dolárov a stále je o ne záujem

Damien Hirst patrí medzi najznámejších svetových umelcov súčasnej doby. Preslávil sa vystavovaním zvierat namočených do formaldehydu. ...

3.9.2021 Roland Régely

Akvizícia Say Technologies spoločnosťou Robinhood zvyšuje šance malých investorov uspieť na finančných trhoch

Maklérska firma Robinhood nedávno oznámila akvizíciu fintechu Say Technologies vo výške 140 miliónov dolárov. Laik by povedal, že ide len o ...

2.9.2021 Magdaléna Švančarková

Čo je pre investora výhodnejšie, použiť modernú mobilnú aplikáciu, alebo pomoc a rady makléra?

V súčasnosti už môže investovať úplne každý. Voľne dostupné moderné mobilné aplikácie vyžadujúce len minimálnu vstupnú sumu doslova ...

29.8.2021 Redakcia FinReport

Komerčné lety do kozmu otvorili éru vesmírnej turistiky a prinášajú aj nové investičné príležitosti

Ľudia do vesmíru lietajú už niekoľko desaťročí. S komerčnými letmi sa však začalo až v roku 2021. Prvým priekopníkom vesmírneho ...

6.8.2021 Roland Régely

Zaujali na aukciách: Nerozbalená videohra, hodvábna črievička aj kostra prehistorického tigra

Rok 2020 ukázal, že umenie si k ľuďom nájde cestu aj počas pandémie. Táto oblasť však nie je jediná, v ktorej dražbách sa točia ...

23.7.2021 Redakcia FinReport

Freedom24 ponúka Slovákom možnosť zúčastniť sa na počiatočnej verejnej ponuke spoločnosti Robinhood

Portfólio investičných služieb a aplikácií, dostupných slovenským používateľom, sa rozrastá. Freedom Finance Europe Ltd ponúka ...

13.7.2021 Redakcia FinReport

Spoločné európske dlhopisy financujúce NextGenerationEU predstavujú revolúciu na dlhopisovom trhu

Na finančnom trhu sa objavil nový nástroj. Sú to spoločné európske dlhopisy, ktorými sa bude financovať európsky reformný plán ...

23.6.2021 Redakcia FinReport

Slováci radi investujú do nehnuteľností. Do realitných fondov naliali už takmer dve miliardy eur

Slováci sú známi pozitívnym vzťahom k nehnuteľnostiam. Deväť z desiatich býva vo vlastnom byte či dome. Mnohí ich kupujú za pomoci ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Banky sa topia v zisku, napriek tomu im chýbajú kvalitní ľudia
 2. 2.
  Zrušenie bankového účtu trvá bežne aj mesiac a často nebýva zadarmo
 3. 3.
  Spor o zdaňovanie či nezdaňovanie príjmov z predaja ETF akcií
 4. 4.
  Vyšetrenie plodnosti: Začína muž, ale žena ich podstúpi viac. Ako to riešia poisťovne?
 5. 5.
  Gastrolístky: Diskrimináciu pri zdaňovaní je potrebné opraviť v zákone, no jeho schválenie je zatiaľ neisté