Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Včela medonosná, dinosaury aj významné stavby, to všetko sú motívy zberateľských euromincí

Dominik Horváth Investovanie
SK
EN
Poslať

Zbieranie mincí patrí dlhodobo k obľúbeným koníčkom čoraz širšej verejnosti. V Európskej únii takmer každý štát razí svoje vlastné zaujímavé mince, ktoré sa odlišujú od ostatných jedinečným vzhľadom alebo netradičnou nominálnou hodnotou. My sme si pre vás pripravili prehľad najzaujímavejších európsky zberateľských mincí, ktoré vás prekvapia výberom materiálu či unikátnym dizajnom.

image

Foto: NBS

Nie je minca ako minca

Pri zberateľských minciach na území eurozóny je potrebné si na začiatku vysvetliť dva základné pojmy. Pokiaľ ide o zberateľské euromince, ktoré sa napríklad hodnotou alebo neštandardným kovom odlišujú od unifikovaných mincí, schválených naprieč celou eurozónou, je možné nimi platiť iba v danom štáte.

Inými slovami, ako uvádza Národná banka Slovenska, zberateľské euromince sú zákonným platidlom len na území členského štátu eurozóny, ktorý ich vydal. Ako vyplýva z ich názvu, ich prvoradý účel je zberateľský a nie sú primárne určené na bežné platenie. Na Slovensku je možné týmito zberateľskými mincami platiť, je však nutné dodať, že takúto platbu má obchodník právo neprijať.

Existuje aj druhý typ zberateľských mincí, ktorých nominálna hodnota a kov sú identické s bežnými mincami a jediným prvkom, vďaka ktorému sa odlišujú, je zvyčajne umelecký obrázok na minci.

Napríklad dvojeurové mince s pamätným vzorom sú bežné mince, ktoré sú akceptované ako zákonné platidlo vo všetkých krajinách eurozóny. Napriek tomu, že tieto mince v hodnote 2 eur s pamätným vzorom sa častejšie označujú ako pamätné mince, sú napriek tomu oficiálne klasifikované ako štandardné mince s pravidelnou emisiou, ktoré uvádza do obehu vo veľkom množstve príslušná  národná banka členského štátu eurozóny.

Nemci stavili na klimatické zóny

Od zavedenia eura v Nemecku bolo každoročne vydaných niekoľko zberateľských euromincí, ktoré sú zákonným platidlom iba v Nemecku. Emisie týchto mincí je možné zakúpiť vo všetkých pobočkách Nemeckej spolkovej banky od dátumu vydania až do vyčerpania zásob.

Tieto mince sa predávajú s rôznou povrchovou úpravou, a je možné ich tiež získať v Nemeckej mincovni za cenu vyššiu ako je ich nominálna hodnota. Začiatkom roku 2016 boli mince s hodnotou 10 eur, ktoré sú obľúbené najmä medzi zberateľmi, nahradené zberateľskými mincami v nominálnej hodnote 20 eur. Tieto zberateľské mince sa razia v bezchybnom stave a sú vyrobené zo zliatiny striebra (92,5 % striebra). Prvá 20-eurová minca zobrazovala Červenú čiapočku z rozprávkovej série bratov Grimmovcov.

Okrem toho Spolková vláda Nemecka v roku 2016 zaviedla razenie inovatívnych zberateľských mincí s tematikou Planéta Zem v hodnote 5 eur. Minca sa skladala z troch zložiek: vonkajšieho prstenca, vnútorného jadra a farebného polymérového prstenca, vloženého medzi prstenec a jadro. Farebný krúžok v strede je čiastočne priesvitný.

Od roku 2017 tento program mincí pokračuje sériou zberateľských mincí v hodnote 5 eur zameraných na tému Klimatické zóny Zeme. Prvú z mincí vydali v roku 2017 a bola venovaná téme Tropické podnebné pásmo, pričom mala červený polymérny prsteň.

Rotujúce dvojeurovky

V súlade s európskymi dohodami sa nemecká vláda rozhodla tiež každoročne uviesť do obehu ďalšie dvojeurové pamätné mince s národným motívom na zadnej strane. Séria mincí označujúca federálne štáty pozostáva zo 16 rôznych mincí v hodnote 2 eur, z ktorých každá má jedinečný symbol alebo budovu špecifickú pre príslušný štát.

Séria začala v roku 2006 s federálnym štátom Šlezvicko-Holštajnsko a motívom Holštýnskej brány. Každý rok sa pre každú spolkovú krajinu razí nová minca, podľa rotujúceho predsedníctva Bundesratu (horná komora nemeckého parlamentu zastupujúca spolkové krajiny). Na rok 2021 je naplánovaná minca Saska-Anhaltska s motívom Magdeburská katedrála.

Národnú stranu mince navrhol umelec Michael Otto. Dvanásť hviezd Európy je zobrazených na vonkajšom prstenci národnej strany. V jadre mince je príslušná budova, písmeno D označujúce, že krajinou vydania je Spolková republika Nemecko, pričom nasleduje rok vydania, značka mincovne, názov spolkového štátu a iniciálky umelca.

Na rube tejto mince je zobrazená mapa Európy bez národných hraníc, ktorá sa na dvojeurovkách nachádza od roku 2007. Technické parametre zberateľskej mince sú rovnaké ako pri bežnej emisii. Predpokladaný objem razby pre každú obežnú mincu v tejto sérii je 30 miliónov kusov.

Rakúšania s dinosaurami

Rakúska mincovňa taktiež dlhodobo razí zberateľské mince s rôznymi nominálnymi hodnotami. Okrem bežných dvoj a päťeurových mincí razí aj mince s hodnotou 3 a 25 eur. Od roku 2020 spustila razenie zberateľských mincí s tematikou dinosaurov. Séria Supersaurus vracia prehistorických obrov späť do života v podobe 12 nádherných mincí žiariacich v tme. Každá z nich je venovaná inému monštru, nominálna hodnota predstavuje 3 eurá a predávajú sa za 12,60 eura.

Okrem toho Rakúska mincovňa razí pamätné mince aj z netradičného kovu – nióbu. Objavený bol v roku 1801 a trvalo asi 60 rokov, kým sa podarilo spopularizovať jeho použitie v priemyselnom odvetví. Jeho krása spočíva v tom, že naň nie je potrebné nanášať farbu. Pri razení sa na povrchu mince vytvorí veľmi tenká vrstva oxidu a následný lom svetla umožní vznik rôznych farieb.

Po dvoch rokoch vývoja v roku 2003 vydala Rakúska mincovňa prvýkrát strieborno-nióbovú mincu. Výsledkom spolupráce s tirolskou spoločnosťou Plansee, špecializujúcou sa na vysokovýkonné materiály, sú mince, ktoré sú mimoriadne obľúbené medzi zberateľmi aj bežnými obdivovateľmi krásnych predmetov. Mince zobrazujú rôzne významné rakúske historické udalosti, ako napríklad 150. výročie železnice v Semmeringu alebo 700. výročie Tirolskej haly. V posledných rokoch sa však tematika mincí zamerala na moderné témy a zobrazuje motívy, akými sú Big Data či Umelá inteligencia.

Tento rok sa tematika rakúskych pamätných mincí zameriava na alternatívne spôsoby dopravy. Minca s názvom Inteligentná mobilita na líci zobrazuje lietajúci taxík. Futuristický obrázok vypĺňa dvojfarebné nióbové jadro a šíri sa do strieborného vonkajšieho prstenca, čím podčiarkuje vizionársky charakter tohto konceptu.

Rub mince zobrazuje ekologicky udržateľný aspekt inteligentnej mobility. Strieborný vonkajší krúžok zdôrazňuje dôležitosť verejnej dopravy v budúcnosti, zatiaľ čo jadro nióbu sa zameriava na bicykel a kolobežku, najudržateľnejší individuálny spôsob mobility.

Štefánik aj horolezci

Ani Národná banka Slovenska nezaostáva za medzinárodnou konkurenciou a prostredníctvom Mincovne v Kremnici dlhodobo razí zberateľské mince v hodnote 10, 20 a 100 eur. Tie zobrazujú rôzne významné historické udalosti Slovenska, ako napríklad 100. výročie objavenia Demänovskej ľadovej jaskyne alebo 100. výročie úmrtia Milana Rastislava Štefánika.

Zaujímavou je tiež posledná minca s hodnotou 10 eur, ktorá bola do emisie uvedená v júli tohto roka. Tematika je venovaná 50. výročiu zdolania prvej osemtisícovej hory (Nanga Parbat) slovenskými horolezcami. Na prednej strane mince sú zobrazení dvaja horolezci, Ivan Fiala a Michal Orolín, ktorí spolu držia horolezecký čakan. Ivan Fiala v druhej ruke drží tiež karabínu, ktorú zanechali na vrchole hory.

Rub mince zobrazuje vrchol hory Nanga Parbat a je doplnený o označenie výšky hory 8 125 metrov nad morom. Zvyšný text spomína rok 1971, v ktorom sa expedícia uskutočnila, a v pravej spodnej časti mincového poľa sú iniciálky autorky motívu Márie Poldaufovej.

Novinkou je včela medonosná

Od júla tohto roku začala Národná banka Slovenska (NBS) predávať prvú zberateľskú euromincu v nominálnej hodnote 5 eur (na snímke). Minca patrí do nového tematického cyklu Fauna a flóra na Slovensku a zobrazuje včelu medonosnú. Ako uvádza NBS, mincami chce upriamiť pozornosť na živočíchy žijúce na Slovensku a na ich životné prostredie, ktoré je ohrozené neustálym znečisťovaním a ničením zo strany ľudí.

Motívy mincí boli vybrané v spolupráci s Národnou zoologickou záhradou Bojnice a Ministerstvom životného prostredia SR. Autorom prvej mince je Karol Ličko, celková emisia mince bude 45-tisíc kusov s možnosťou ďalšej razby. Každý záujemca si môže kúpiť limitovaný počet 10 kusov tejto zberateľskej mince v rôznych pobočkách NBS po celom Slovensku.

Ďalšie európske kuriozity

V rámci Európskej únie existuje množstvo ďalších atypických zberateľských mincí, ktoré sa líšia unikátnymi motívmi aj nominálnymi hodnotami. Vo Francúzsku napríklad tento rok vznikla emisia 10, 50 a 200-eurovej mince na počesť 75. výročia napísania známej rozprávky Malý princ od Antoina de Saint-Exupéryho. Minca s 10-eurovou nominálnou hodnotou stojí 75 eur a je zo striebra, 50-eurová obsahuje 25 % zlata a predáva sa za 660 eur, a najdrahšia 200-eurová minca je celá zo zlata a predáva sa za 2 635 eur.

Zaujímavé sú aj belgické zberateľské mince v netradičných hodnotách. Napríklad tento rok Belgická kráľovská mincovňa vydala 2,5-eurovú mincu na počesť futbalových majstrovstiev Európy EURO 2020. V minulosti vydala mincu s rovnakou hodnotou pripomínajúcu 100. výročie Olympijských hier v Antverpách. Belgičania tiež razia zberateľské mince s hodnotou 12,50 eura, ktoré zobrazujú rôzne významné osobnosti krajiny, ako napríklad političku Jane Brigodeovú.    

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
1.12.2022 Naďa Černá

Záujem o luxusné hodinky stúpa, tržby známych švajčiarskych značiek medziročne vzrástli o 29 %

V ekonomicky neistej dobe, ktorú aktuálne prežívame, sa mnohí snažia investovať do finančných nástrojov, ktoré poskytujú aspoň určitú ...

17.10.2022 Naďa Černá

Čínsku vázu v hodnote 2-tisíc eur vydražili za 7,7 milióna eur

Váza v čínskom štýle tianqiuping, ktorú zdedila neznáma žena po svojej matke, sa podarilo začiatkom októbra 2022 vydražiť za približne ...

13.10.2022 Redakcia FinReport

Chystá sa veľká dražba vzácnych historických mincí spolu za 5 miliónov eur

Zberatelia vzácnych historických mincí budú mať opäť sviatok. Chystá sa aukcia súboru vzácnych českých mincí a medailí, ktoré daroval ...

3.10.2022 Eva Sadovská

Realitné fondy už prekonali hranicu 2,2 miliardy eur. Rastú aj napriek konfliktu na Ukrajine

Záujem Slovákov o reality nenaštrbila koronakríza a ukazuje sa, že ani vojnový konflikt na Ukrajine. Investovať do nehnuteľností však ...

3.10.2022 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa ako prvá banka na Slovensku vydala zelené kryté dlhopisy

Napriek pretrvávajúcim zložitým podmienkam na finančných trhoch sa Slovenskej sporiteľni podarilo umiestniť historicky prvú emisiu zelených ...

23.9.2022 Roland Régely

Amundi: Nastal čas upraviť si investičné portfólio, dlhopisy sa vracajú na výslnie

Dlhopisy sú tento rok opäť „v kurze“. Vyplýva to z vyjadrení predstaviteľov francúzskej správcovskej spoločnosti Amundi. Tí tvrdia, že ...

23.9.2022 Naďa Černá

Kostru dinosaura vydražili za 6 miliónov dolárov. Vedci však z toho nadšení nie sú

Vzácnu kostru dinosaura starú 77 miliónov rokov sa podarilo vydražiť na prírodovednej aukcii za 6 miliónov dolárov. V aukčnej sieni ...

20.9.2022 Marián Búlik

Prečo si čo najskôr presunúť úspory z dlhopisového do akciového alebo indexového fondu, a ako to urobiť?

Vláda koncom augusta odsúhlasila návrh reformy druhého piliera z dielne ministerstva práce. Ak zmeny potvrdí parlament na svojej septembrovej ...

14.9.2022 Redakcia FinReport

Investorský august 2022 bol ako na hojdačke. Akcie išli najprv nahor, aby napokon skončili v mínuse

Svetové akciové trhy zažili turbulentný august 2022. Do polovice mesiaca v cenovej rely rástli, no potom sa vývoj obrátil, a na konci leta sa ...

28.7.2022 Eva Sadovská

Slovenský investor verzus inflácia. Od roku 2017 zarobil 11,4 %, no jej tempu nestíha

V hotovosti a na bankových účtoch si držia Slováci až 60 % svojich finančných aktív. V investovaní zaostávame za vyspelejšími krajinami ...

27.7.2022 Redakcia FinReport

V Angole objavili najväčší ružový diamant za posledných 300 rokov

V angolskej bani patriacej austrálskej ťažobnej spoločnosti Lucapa Diamond Company našli unikátny diamant. Presnejšie je to ružovo zafarbený ...

8.7.2022 Naďa Černá

Na investičné hodinky či šperky si treba počkať, kým ich vyrobia

Investovanie predstavuje jeden zo skvelých spôsobov, ako zhodnotiť svoj majetok. Možností, do čoho investovať, je veľké množstvo. Niektorí ...

Aplikácia

 1. 1.
  Minimálne zdravotné odvody v roku 2023 najviac pocítia tí, ktorí zarábajú najmenej
 2. 2.
  Kde sú najdrahšie nehnuteľnosti na bývanie v Európe a v ktorých krajinách majú najlacnejšie hypotéky?
 3. 3.
  TOP 8 noviniek v novele Zákonníka práce
 4. 4.
  Centrálny register účtov pravdepodobne k začiatku roku 2023 fungovať nebude
 5. 5.
  Featurespace: Umelou inteligenciou chcú zabojovať proti finančnej kriminalite