Väčšina Slovákov si na dôchodok sporí zle. Mnohí budú v starobe nepríjemne prekvapení výškou svojej penzie
Slováci si na svoje budúce dôchodky sporia nevýhodne. Dokazujú to nízke výnosy dôchodkových fondov za posledné dva roky. Našinci sa zameriavajú najmä na konzervatívne dlhopisové dôchodkové fondy, ktoré rastú pomaly. Mladší sporitelia si však penziu môžu zhodnotiť až trikrát viac, a to čiastočným alebo úplným prestupom z konzervatívneho do rastového fondu.

Foto: Shutterstock
Priemer výnosnosti dôchodkových fondov ťahali nadol najmä konzervatívne dlhopisové fondy, v ktorých je od roku 2013 väčšina slovenských dôchodkových sporiteľov. „Túto skutočnosť treba čím skôr zmeniť, pretože tieto fondy nezarobia ani na infláciu,“ tvrdí finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.
Na dôchodky si sporíme príliš konzervatívne
Podľa odborníkov majú s dôchodkovým sporením problém najmä mladí ľudia, ktorí si dlhodobo sporia v dlhopisových fondoch, pritom majú do dôchodku 20, 30 či 40 rokov, teda naozaj ďaleko. To je hlavný dôvod, prečo by si mohli dovoliť aj rizikovejšie a zároveň výnosnejšie riešenia.
Dobrou správou je, že od 1. januára 2021 opäť o kúsok narástol odvod do 2. dôchodkového piliera (na 5,25 %). No táto zmena však sporiteľov rozhodne „z biedy nevytrhne“.
Presun do rastových fondov je jednoduchý a bezplatný. Odborníci odporúčajú urobiť takéto rozhodnutie najmä v prvom kvartáli roka, a to kvôli ročným výpisom dôchodkového sporenia, ktoré sporiteľom chodia poštou zvyčajne koncom februára. V nich si ľudia môžu skontrolovať, v ktorom fonde majú uložené svoje úspory. A ak je to 100 % garantovaný fond, potrebné je riešiť zmenu.
Koľko zarobili fondy v 2. dôchodkovom pilieri od svojho vzniku
- Dlhopisové fondy 1,67 – 2,7 %
- Zmiešané fondy 2,8 – 3,1 %
- Akciové fondy 2,8 – 4,2 %
- Indexové fondy 6,9 – 9,9 %
Presun sa oplatí najmä mladším ročníkom
Dnes má približne sedem z desiatich sporiteľov v 2. dôchodkovom pilieri svoje úspory v konzervatívnych fondoch, ktoré ročne zarobia v priemere približne 2 %. „Ak vám zostáva do odchodu na dôchodok viac ako 15 rokov, je potrebné preniesť aspoň časť úspor do rastového fondu,“ odporúča analytik.
Indexové fondy sa dlhodobo javia ako najúspešnejšie. Za posledných päť rokov dosiahli priemerný výnos 6,67 %, pričom tie najlepšie prekonali hranicu 8 %.
Z akciových fondov im konkuruje len akciový fond Allianz DSS. Zvyšok akciových fondov dosiahol priemerný ročný výnos okolo 5 %. „Treba povedať, že posledných päť rokov prinášajú indexové a aj niektoré akciové fondy v slovenských dôchodkových správcovských spoločnostiach (DSS) zaujímavé zhodnotenie, ktoré je konkurencieschopné v porovnaní s obdobnými fondmi v krajinách Európskej únie,“ hovorí M. Búlik.
Inšpirácie zo zahraničia
Obyvatelia ostatných európskych krajín nemajú až taký veľký objem úspor uložený v konzervatívnych dôchodkových fondoch ako občania Slovenska. Na západe sú jednotlivé piliere založené na kombinácii poistného a sporiaceho princípu.
Výhradne na fondovom princípe fungujú krajiny strednej a východnej Európy, prípadne sa v niektorých krajinách môže objaviť aj ponuka poistných produktov. Už aj v týchto krajinách však postupne dochádza k náhrade tradičnej kategórie fondov takzvanými fondmi životného cyklu. Tieto fondy sa vytvárajú pre určitú skupinu ľudí v závislosti od veku.
Aktuálne sú fondy celoživotného sporenia populárne najmä v Litve a iných pobaltských krajinách. Sporitelia tam nahrádzajú tradičné dôchodkové fondy práve fondmi životného cyklu.
Zaujímavosti z dôchodkového sporenia v Európe
Česko nemá druhý dôchodkový pilier. Pred niekoľkými rokmi ho zaviedli, no potom ho zrušili. Naopak, veľmi silný je tam najmä vďaka veľkej podpore zo strany štátu tretí pilier, v ktorom si sporia dve tretiny obyvateľstva. Odborníci však upozorňujú na to, že český tretí pilier je veľmi neprehľadný. Bežný človek sa nedostane k dôležitým informáciám o individuálnej výkonnosti fondov, ktoré sú kľúčové pre rozhodnutie sporiteľov pri výbere vhodného produktu.
Maďarsko už pred niekoľkými rokmi zrušilo kapitalizačné piliere.
Najlepšie zhodnocujú svoje prostriedky vo fondoch sporitelia vo Švédsku. Priemerné ročné zhodnotenie tu má hodnotu až 11 %.
Na chvoste rebríčka sporiteľov s najnižším čistým ročným zhodnotením sa nachádzajú Bulharsko, Slovensko a Lotyšsko.
Druhý pilier dôchodkového sporenia na Slovensku patrí medzi lacnejšie dôchodkové schémy v našom regióne aj v rámci Európskej únie.
(zdroj: Betterfinance.eu)
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Finančné aktuality 37/2018: Podnikatelia slabo využívajú sociálne siete
- 2.Na trhu je čoraz menej poisťovní so slovenským kapitálom
- 3.Slovak Lines spustil bezkontaktné platby kartou v autobusoch do Viedne
- 4.NBS potvrdila, že Generali bude na Slovensku pôsobiť už len ako pobočka zahraničnej poisťovne
- 5.Hamas prepustil 12 rukojemníkov, z izraelských väzení prepustia dokopy 30 Palestínčanov