V ktorých európskych krajinách vám predajú rodinný dom za jediné euro?
Nehnuteľnosti na Slovensku sú priam astronomicky drahé. No nie v každej krajine je to tak. Niektoré, pre Slovákov aj mimoriadne atraktívne európske destinácie, ponúkajú zaujímavé bývanie za doslova výpredajové ceny. Predaj domčekov za symbolickú cenu, zvyčajne jedno euro, sa začal v Taliansku v roku 2008. Dnes ide o obľúbený trend, ktorý sa šíri po svete a využívajú ho mnohé krajiny. K nim sa radí Chorvátsko, Francúzsko či dokonca Švajčiarsko.

Foto: 1eurohouses
Hoci sa ponuka môže zdať až príliš lákavá, za väčšinu nehnuteľností nedáte skutočne viac ako jedno euro. Pripraviť sa však musíte na to, že si určite budú vyžadovať rekonštrukciu.
Podmienkou je rekonštrukcia
Taliansky projekt, ktorý sa začal ešte v roku 2008, sa aj po štrnástich rokoch teší veľkej obľube. Dnes sa z neho stal trend. Hlavnou myšlienkou je zvýšiť populáciu niektorých menších mestečiek alebo obcí.
Ako presne tomu pomôže nákup starších domov? Oficiálny projekt v Taliansku, ktorého názov je 1 Euro Houses, má niekoľko podmienok spojených s predajom. Nehnuteľnosť získate až po tom, ako ich splníte.
Základnou podmienkou je naplánovanie projektu, ktorý prinesie rekonštrukciu nehnuteľnosti. Väčšina z predávaných domov je naozaj v zlom stave, a preto potrebujú okamžitú renováciu. Druhou podmienkou je uzatvorenie zmluvy, v ktorej je uvedená približná cena za rekonštrukciu. Minimálna suma sa začína na 1 000 eurách.
Jednotlivé podmienky sa menia v závislosti od miesta, no vo väčšine prípadov sú si veľmi podobné. Krajiny sa totiž pomocou domov za symbolickú cenu snažia podporiť práve rozvoj niektorých svojich menej atraktívnych oblastí.
Taliansko síce s projektom domov za jedno euro začalo, no trend sa postupne rozšíril aj do ďalších krajín. Podobné ponuky dnes môžete vidieť v Chorvátsku či dokonca Japonsku. Ktoré oblasti sú najobľúbenejšie?
Taliansko
Domčeky za jedno euro nájdete po celom Taliansku. Pri ich výbere si však budúci majitelia musia najprv poriadne overiť ich stav. Dôvodom je, že mnohokrát si vyžadujú opravu v hodnote mnohotisíc eur.
K populárnym oblastiam, ktoré sa snažia zvýšiť svoju populáciu práve lacnými nehnuteľnosťami, sa radí Albugnano, kde pri nákupe majú prednosť mladé páry a znevýhodnené rodiny. Veľmi podobne je na tom Biccari, kde však nový majiteľ musí zložiť zálohu v hodnote 3-tisíc eur na renováciu. Niektoré domy sú však v horšom stave a na ich opravu je nutné minúť oveľa viac ako „len" niekoľko tisíc.
Veľmi netradičný prístup má mesto Bisaccia, ktoré ponúka staré domy v centre mesta. Väčšina je zoskupená na jednom mieste, čím sa snaží prilákať ľudí s mnohopočetnými rodinami a priateľmi, ktorí by chceli žiť blízko pri sebe. K ďalším oblastiam sa radí napríklad známa Kalábria, malá dedina Itala či mesto Gangi v blízkosti Palerma.
Chorvátsko
Najväčší počet nehnuteľností za symbolickú cenu poskytuje malá chorvátska dedina na hraniciach s Maďarskom, ktorej názov je Legrad. Nehnuteľnosti sú však lacnejšie ako väčšina domov v Taliansku, pretože sa nepredávajú za 1 euro, ale za 1 kunu, čo je v prepočte približne 0,13 eura.
Podľa informácie agentúry Reuters bolo v roku 2021 uvedených na trh 19 nehnuteľností, z ktorých sa do niekoľkých mesiacov predalo 17. Ponuka je určená pre ľudí do 40 rokov, ktorí sa zaviažu, že dom budú vlastniť nasledujúcich 15 rokov. Počas tohto obdobia však v nehnuteľnosti nemusia bývať, stačí ju len vlastniť. Obec Legrad takisto novému majiteľovi pokryje 20 % z renovácie až do výšky 35-tisíc kún, čo je približne 4-tisíc eur.
Francúzsko
Francúzsko sa do projektu domov za symbolickú cenu pustilo z rovnakého dôvodu ako Taliansko. Do niektorých oblastí chce prilákať nových, najlepšie mladých ľudí, ktorí však v dedinách a malých mestečkách budú aj bývať. Pred kúpou domu sa totiž nový majiteľ musí zaviazať, že sa do nehnuteľnosti presťahuje.
K ďalším podmienkam sa už tradične radí podpísanie zmluvy o rekonštrukcii. Tá by sa mala začať do 6 mesiacov od jej uzatvorenia. Dokonca nechýba ani konečný termín, ktorý by nemal presiahnuť dva roky. Prvá ponuka na lacnú nehnuteľnosť prišla z obce Saint-Amand-Montrond, no zaujímavé ponuky sú aj v meste Roubaix.
Švajčiarsko
V roku 2019 sa lacnými domami preslávilo mesto Monti Sciaga, ktoré sa nachádza neďaleko hraníc s Talianskom, a ktoré ponúkalo na predaj až deväť nehnuteľností. Od tohto obdobia sa do programu nezapojil žiadny iný švajčiarsky región, no veľa lacných domov sa dá nájsť v Alpách na talianskej strane hranice, len zopár kilometrov od Švajčiarska.
Populárna je obec Oyace v údolí Aosta vedľa regiónu Piemont. Obec má len niečo cez 200 obyvateľov. Pre tých, ktorí by chceli región s vyšším počtom obyvateľov, je tu Aosta Valley.
Španielsko
Lacné nehnuteľnosti slúžia Španielsku na boj proti vyľudneným dedinám. Podľa portálu BBC má len španielsky región Galícia viac ako 3 500 opustených dedín. A veľmi podobne sú na tom aj iné časti krajiny. Dôvodom je starnúca populácia a nízka pôrodnosť. Práve preto sa aj na miestnom trhu občas objavujú nehnuteľnosti za jedno euro. Väčšina sa však nachádza práve v menších dedinkách alebo autonómnych častiach, ako práve v regióne Galícia.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Slabá finančná gramotnosť má negatívny vplyv aj na domáce rozpočty
- 2.HSBC je prvou bankou na svete, ktorá ponúka tokenizované zlato
- 3.Vodička pri obci Mierovo neprežila čelnú zrážku s autom, v ktorom sa viezla mladá rodina (foto)
- 4.Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)
- 5.Exprezidentovi Porošenkovi zakázali vycestovať z Ukrajiny pre údajné stretnutie s premiérom Orbánom (video)