V Christie´s sa budú dražiť šperky v odhadovanej hodnote 150 miliónov dolárov
Šperky sa kupujú aj kradnú, vraždí sa pre ne aj bojuje. Teraz budú klenoty trhať našťastie len aukčné rekordy. V aukčnej sieni Christie´s sa totiž objaví zbierka šperkov v odhadovanej hodnote 150 miliónov dolárov.

Foto: Christie´s
História sa bude prepisovať
Aukčný dom Christie´s má za sebou takmer 260-ročnú históriu. Za ten čas si vybudoval vysoké renomé nielen medzi znalcami umenia a iných vzácnych kúskov, no jeho názov poznajú aj tí, ktorí sa o umenie či investície doň až tak nezaujímajú. Majiteľom aj zamestnancom Christie´s už prešli cez ruky, či presnejšie cez dražby, diela a artefakty, nad ktorými sa bežným smrteľníkom len tají dych.
Napríklad prvý obraz za vyše 1 milión libier Christie's predali v roku 1978. Velazquezov Portrét Juana de Pareja visí v súčasnosti v newyorskom Metropolitnom múzeu umenia. Text piesne Give Peace a Chance, napísaný rukou legendárneho Johna Lennona (Beatles), zase vydražili v roku 2008 za 421 250 libier.
Hodinky zakladateľa prvej tlačovej agentúry na svete Charla-Louisa Havasa sa v roku 2016 predali na dražbe za takmer tri milióny eur. Dražba diamantu Oppenheimer Blue v Christie's v Ženeve rovnako v 2016 trvala 25 minút, pričom vyvolávacia cena bola 24 miliónov eur. Modrý diamant zbrúsený do tvaru obdĺžnika a osadený do prsteňa predali za rekordných 56,8 milióna švajčiarskych frankov.
Toto je len malá ochutnávka z bohatej aukčnej kroniky spoločnosti. Zdalo by sa teda, že hovoriť o ďalších rekordoch v súvislosti s Christie´s bude náročné, no opak je pravdou. Už 10. mája 2023 bude totiž táto spoločnosť v Ženeve dražiť klenoty, ktoré opäť prepíšu históriu doteraz dosiahnutých rekordov.
Svet Heidi Hortenovej
Zbierka šperkov po rakúskej miliardárke Heidi Hortenovej, ktorá vlani zomrela, je najväčšou a najcennejšou zbierkou, aká sa kedy dostala do aukcie s predpredajným odhadom viac ako 150 miliónov dolárov.
Očakáva sa, že dražba zbierky prekoná rekord, o ktorý sa pred viac ako desiatimi rokmi zaslúžili šperky Elizabeth Taylorovej. V roku 2011 sa skvosty britskej herečky vydražili na aukcii za takmer 116 miliónov dolárov. Napríklad jej obdivovateľka Kim Kardashian za tri náramky Lorraine Schwartz zaplatila 64 900 dolárov.
Májová aukcia by mala zatieniť aj dražbu Maharajas & Mughal Magnificence z roku 2019. Predaj klenotov rodiny Al Thani dosiahol 109 miliónov dolárov, čo je doteraz najvyššia suma za aukciu indických šperkov a umenia. Teraz sa môže na rebríčku rekordných predajov posunúť na druhé miesto, a to aj vďaka dražbe šperku, ktorý je tiež z Indie a najviac sa skloňuje práve v súvislosti so zbierkou Heidi Hortenovej.
Indický briolet
Slávny náhrdelník, s ktorým sa miliardárka rada fotila, obsahuje diamant Briolette s briliantovým brusom s hmotnosťou 90,38 karátu. Sú na ňom tiež diamanty v tvare markízy a hrušky vsadené do platiny. Dve časti retiazky sú odnímateľné, a dajú sa tak nosiť ako náramky.
Diamant vlastnili viaceré známe historické postavy. V 12. storočí patril napríklad Eleonóre Akvitánskej – kráľovnej a manželke francúzskeho panovníka Ľudovíta VII. Kráľ Richard Levie srdce ho niesol so sebou na tretiu križiacku výpravu, francúzsky kráľ Henrich II. ho zase daroval svojej milenke Diane de Poitiers. Na pár storočí potom zmizol, aby sa opäť vynoril v roku 1950, keď ho získal newyorský klenotník Harry Winston.
Diamantová brošňa Bulgari a ďalších 700 kúskov
Diamantová brošňa od Bulgari je doslova posiata farebnými diamantmi, hrajú na nej odtiene oranžovej, zelenej, fialovej aj ružovej farby, pýši sa modrým a žltým marquisom, pričom všetky drahé kamene sú vsadené do platiny. Kupcov si takmer určite nájdu aj brošne od Van Cleef & Arpels a Rene Boivin. Sú na nich rubíny a diamant Bird of Paradise. Pozornosť tiež púta rubínovo-diamantový prsteň Cartier, ktorý má podľa znalcov farbu holubej krvi.
Očistené diamanty?
Väčšinu svojho majetku zdedila Heidi Hortenová po svojom manželovi. Helmut Horten nahonobil miliardy vďaka nákupom židovských podnikov. Tie museli v rámci arizácie títo občania pod nátlakom a takmer za „babku“ predávať počas nacistickej éry.
Výnos zo zbierky pôjde preto na konto nadácie Heidi Horten Foundation. Podporuje nielen umenie, ale aj lekársky výskum. Aukčný dom Christie´s z výťažku plánuje prispieť organizácii, ktorá pomáha výskumu a vzdelávaniu v oblasti holokaustu. Dražiť sa bude v máji a novembri tohto roku nielen priamo v Ženeve, ale aj online.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Ikonický červený sveter princeznej Diany s ovečkami vydražili za viac ako milión dolárov
- 2.Skupina J&T Finance Group dosiahla v prvom polroku 2023 zisk 146 miliónov eur
- 3.Moskva vyčleňuje tretinu štátneho rozpočtu na vojnu na Ukrajine, plánuje aj zvýšiť objem štátnych pôžičiek
- 4.Rokovania o vstupe Ukrajiny do EÚ by mali začať koncom roka, kľúčové je splnenie kritérií stanovených Európskou komisiou
- 5.Mestský súd v Bratislave vytýčil termín pojednávania v kauze vraždy Daniela Tupého, Puškár zostáva naďalej vo väzbe