Umeleckú zbierku zakladateľa Microsoftu Paula Allena vydražili za rekordných 1,6 miliardy dolárov
Umelecká zbierka spoluzakladateľa Microsoftu Paula Allena, ktorú pred niekoľkými dňami vydražila aukčná spoločnosť Christie's, sa stala najhodnotnejšou zbierkou, ktorá sa kedy predala na aukcii. Jej hodnota dosiahla 1,6 miliardy dolárov.

Foto: Twitter
Dražili hriešne drahé diela
Aukčný dom Christie's predal 150 umeleckých diel zo zbierky Paula Allena, ktorý bol spoluzakladateľom spoločnosti Microsoft. Počas prvého dňa aukcie sa predalo 60 diel, ktoré dosiahli hodnotu 1,5 miliardy dolárov. Predaj zvyšných diel pokračoval nasledujúci deň, keď sa podarilo vydražiť ďalších 95 umeleckých kúskov, ktorých hodnota dosiahla 115,86 milióna dolárov. Celková hodnota umeleckej zbierky tak presiahla 1,6 miliardy dolárov.
Allenova umelecká zbierka tak prekonala rekord dovtedy najcennejšej zbierky. Tú sa len pred pol rokom podarilo predať za 922,2 milióna dolárov. Išlo o zbierku realitného magnáta Harryho Macklowa a jeho manželky Lindy, ktorú sa rozhodli speňažiť po svojom rozvode.
Obrazy za viac ako 100 miliónov dolárov
Zbierka Paula Allena bola plná vzácnych kúskov, čo potvrdzuje aj ich cena. Až päť obrazov sa predalo za viac ako 100 miliónov dolárov.
Napríklad obraz s názvom Les Poseuses, Ensemble (Petite version) od neoimpresionistu a zakladateľa pointilizmu Georgesa Seurata sa podarilo predať za 149,24 milióna dolárov vrátane poplatkov. To je päťkrát viac ako cena, za ktorú sa predal doteraz najdrahší Seuratov obraz Paysage, l'Ile de la Grande-Jatte.
Druhým najdrahším kúskom zbierky bol obraz La Montagne Sainte-Victoire od ďalšieho významného francúzskeho maliara Paula Cézanna, ktorý sa predal za 137,8 milióna dolárov. Cena bola dvojnásobne vyššia ako cena obrazu Curtain, Jug and Fruit, ktorý sa považuje za Cézannove doteraz najdrahšie dielo.
V draženej umeleckej zbierke nechýbalo ani dielo od renesančného génia Vincenta Van Gogha. Verger avec cyprès sa predalo za 117,2 milióna dolárov.
Za 105,7 milióna dolárov sa predal obraz od postimpresionistu Paula Gauguina s názvom Maternité II a 104,6 milióna dolárov vyšiel obraz Birch Forest od secesného maliara Gustava Klimta. Obraz Birch Forest prekonal predchádzajúci Klimtov rekord 59 miliónov dolárov, ktorý držal obraz Bauerngarten.
Výrazne prekonali očakávania
Okrem diel, ktoré presiahli hranicu 100 miliónov dolárov, rekord dokázali pokoriť aj ďalšie umelecké kúsky. Jedným z nich je fotografia Edwarda Steichena, ktorá sa predala za 11,8 milióna dolárov, čím sa stala druhou najdrahšou fotografiou, aká kedy bola predaná na aukcii. Zároveň prekonala aj odhady odborníkov, ktorí jej hodnotu stanovili na 2 až 3 milióny dolárov.
Očakávania odborníkov prekonal aj obraz Andrewa Wyetha s názvom Day Dream, ktorý aukčný dom nacenil na 2 až 3 milióny dolárov, no predal sa za 23,3 milióna dolárov.
Umenie ako ochrana pred infláciou
Aukcia umeleckých diel Paula Allena naznačila, že mnohí bohatí investori stále považujú umelecké obrazy za bezpečného uchovávateľa hodnoty a za spôsob, ako sa ochrániť pred infláciou. „Toto len ukazuje, že za takéto vzácne a kvalitné predmety ľudia zaplatia akúkoľvek sumu,“ hovorí Andrew Fabricant z Gagosian Gallery.
To, že umelecké diela sú dobrým uchovávateľom hodnoty, potvrdzujú aj mnohé obrazy pochádzajúce z Allenovej zbierky. Príkladom je Klimtov obraz Birch Forest, ktorý Allen kúpil v roku 2006 za 40 miliónov dolárov, a predal ho za 104 miliónov dolárov. „Nárast hodnoty ukazuje, že ak máte trpezlivosť, prostriedky a dobré rady, môžete si vybudovať veľký majetok založený na umeleckých zbierkach,“ dodáva Fabricant.
Ponuky na kúpu chodili z celého sveta
O aukciu umeleckých diel malo záujem veľké množstvo zberateľov z celého sveta. Podľa aukčného domu Christie's prichádzali v prvý deň ponuky z 19 krajín a v druhý deň dokonca z 31 krajín. Väčšina umeleckých diel putovala do súkromných zbierok anonymných kupcov.
Kto vlastne bol Paul Allen
Spolu s Billom Gatesom bol spoluzakladateľom technologického gigantu Microsoft. Základy spoločnej firmy položili v roku 1975. Začínali s programovacím jazykom MS-basic a postupe prešli na vývoj operačných systémov. V roku 1983 mu však diagnostikovali Hodgkinov lymfóm a z firmy odišiel. Po troch rokoch sa vyliečil a rozbehol vlastné podnikateľské a filantropické aktivity.
Počas života investoval vyše dve miliardy dolárov do rôznych projektov v rôznych oblastiach, vrátane ochrany životného prostredia. Podarilo sa mu dať dohromady unikátnu a cennú zbierku umeleckých diel. Zomrel v roku 2018 vo veku 65 rokov a zbierka štyri roky po jeho smrti bola vydražená za rekordnú sumu. Výťažok z nej podľa jeho želania poputuje, ako inak, na filantropiu.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Výnosnosť investora do fondov prekonáva infláciu už piaty kvartál po sebe
- 2.Finančná správa SR predĺži úradné hodiny svojho call centra, k dispozícii až do polnoci
- 3.Heger predstavil na kongrese ITAPA zameranie plánu obnovy Slovenska, vystúpi aj Sulík
- 4.Vodička pri obci Mierovo neprežila čelnú zrážku s autom, v ktorom sa viezla mladá rodina (foto)
- 5.Cez Slovensko sa budú presúvať americkí aj poľskí vojaci