Tri dôležité odporúčania, ako v súčasnosti investovať
Po bezprecedentnom rastovom roku 2021, keď napríklad index S&P 500 narástol o vyše 20 % a technologický NASDAQ o vyše 23 %, prišla v tomto roku na finančné trhy korekcia. Dôvodom je kombinácia vysokej inflácie a z nej vyplývajúcich opatrení centrálnych bánk smerujúcich k spomaleniu hospodárskeho rastu, a všeobecnej neistoty súvisiacej aj s úzkymi miestami vo svetovej logistike a dodávkach tovarov. Túto neistotu ešte zhoršuje vojna na Ukrajine.
Foto: Shutterstock
Pre drobných investorov však aj dnešná komplikovaná situácia predstavuje príležitosť, ak sa jej správne chopia. Toto sú tri rady, ako investovať v dnešných zložitých časoch:
1) Práve teraz je tu príležitosť začať investovať
Slováci v roku 2021 investovali do podielových fondov rekordných 1,5 miliardy eur. V porovnaní s predchádzajúcim rokom, keď to bolo približne 450 miliónov eur, to predstavuje trojnásobný nárast. Napriek tomu platí, že približne 80 % Slovákov na finančných trhoch neinvestuje.
Svedčí o tom aj stav účtov domácností v bankách, v ktorých leží vyše 42 miliárd eur. Toto číslo od septembra 2021 stagnuje, čo sa stalo prvýkrát v histórii, a znamená to, že nové úspory zrejme odchádzajú aj do investícií, no zároveň neklesá, čo ukazuje, že potenciál investovania zďaleka nie je využitý.
Prečo je práve teraz čas investovať? Medvedí trh (počítaný ako pokles o viac ako 20 % z najvyššieho do najnižšie dosiahnutého bodu) pri najznámejšom americkom akciovom indexe S&P 500 trval za posledné storočie priemerne 1,4 roka s priemernou kumulatívnou stratou –41 %. Priemerný býčí rastový trh, ktorý ho striedal, však trval vyše 9 rokov s priemerným zhodnotením počas tohto obdobia +480 %.
Index S&P 500 klesol od úvodu tohto roka po svoju zatiaľ najnižšiu hodnotu o 18 %. Hoci nikto nevie odhadnúť, dokedy bude pokles trvať a ako hlboko pôjde, história jednoznačne potvrdzuje, že finančné trhy sa z poklesu nielenže zotavia, ale rastom výrazne prekonajú dovtedajšie maximá. To znamená pre investorov príležitosť nakupovať teraz podiely lacnejšie, a zvýšiť tým svoj budúci zisk.
2) Neinvestujte príliš konzervatívne
Slováci investujú dlhodobo príliš konzervatívne. Približne polovica z 10 miliárd eur, ktoré majú investované v podielových fondoch, pripadá na zmiešané fondy. Asi 20 % investícií smeruje do realitných fondov a len o niečo nižšiu alokáciu majú dlhopisové fondy. Zmiešané fondy sú zo strany finančných sprostredkovateľov ponúkané ako hra na istotu a kombinácia rôznych druhov aktív s celkovo nízkym rizikom.
Ak sa ich zloženie rozmení na drobné – približne 50 % dlhopisy, 25 % akcie, 15 % peňažný trh a 10 % ostatné – investujúci Slováci majú do akciových trhov vložených len 25 % svojich investícií. Na porovnanie v USA majú ľudia priamo v akciách alebo cez akciové fondy investovaných až 55 % finančných prostriedkov.
Ak sa pozrieme na historické čísla, v USA si akcie za posledné necelé storočie pripísali priemerne 9,78-percentný výnos, vo Veľkej Británii 8,86 %, a niektoré iné západné trhy zaznamenali ešte vyššie čísla. Naproti tomu výnosy dlhopisov sú historicky približne polovičné a ešte o niečo nižšie je peňažný trh. Pritom akciové investície ešte navyšujú dividendy.
Záver je zrejmý – nemá zmysel investovať zbytočne konzervatívne. Rozumnou cestou je kombinácia akciových podielových fondov a ETF fondov „zavesených“ na najznámejšie akciové indexy. Týmto spôsobom má investor zabezpečenú dostatočnú diverzifikáciu a nepotrebuje ju robiť zbytočným rozložením investícií do málo výnosných aktív.
3) V čase vysokej inflácie sa darí akciám a realitným investíciám
Zaujímavý je pohľad na výnosy aktív v čase vysokej inflácie. Z historických údajov v rokoch 1976 až 2019 vyplýva, že infláciu presahujúcu 4 % dokázali prekonať iba takzvané REIT, teda zjednodušene povedané realitné fondy, svetové akcie a americký index S&P 500. Naopak, pri dlhopisoch, komoditách a zlate investori v časoch vysokej inflácie strácali.
Hoci štatisticky išlo len o 8 rokov, počas ktorých ročná inflácia presiahla stanovenú hranicu – čo znevýhodňuje v danom porovnaní najmä zlato – bilancia hovorí jasnou rečou. V časoch vysokej inflácie sa viac darí aktívam založeným na peňažných platbách firmám alebo vlastníkom pôdy či nehnuteľností. Ak teda začnú rásť platby v dôsledku inflácie, logicky sa zvyšuje hodnota týchto firiem, pozemkov a realít.
Na záver – aktuálna situácia je príležitosťou vstúpiť do pravidelného investovania, respektíve dokupovať extra podiely, ak už pravidelne investujete. Dôležité je však neinvestovať zbytočne konzervatívne, pretože potom sa výnosový efekt stráca. V praxi to znamená pri výbere fondov uprednostniť akciové fondy pred zmiešanými.
Autorom textu je Marián Búlik, ktorý je finančným analytikom spoločnosti OVB Allfinanz Slovensko.