Tri chyby, ktorých sa investori dopúšťajú najčastejšie
Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťajú investori milionári, sú, že sa príliš spoliehajú na hotovosť, robia emocionálne rozhodnutia a preceňujú význam historických výnosov z investičných rozhodnutí, ktoré či už oni, alebo niekto iný urobil v minulosti. Toto poznanie ukázal najnovší prieskum spoločnosti deVere Group.

Foto: Shutterstock
Do prieskumu sa podarilo zapojiť 230 investorov z celého sveta, ktorých investovaný majetok presahuje hodnotu 1,5 milióna dolárov. „Naše zistenia sú silnou pripomienkou toho, že aj tí, ktorí majú značné bohatstvo, sa môžu stať obeťou vzorcov správania a zastaraných nápadov, ktoré podkopávajú ich finančné ciele,“ vyhlásil generálny riaditeľ a zakladateľ spoločnosti deVere Group Nigel Green.
1) Hotovosť nemôže byť finančným kráľom
Chybou číslo jeden, ktorú označilo 44 % opýtaných, bolo prílišné spoliehanie sa na finančnú hotovosť. Mnohí účastníci verili, že držba hotovosti v nadmernom množstve alebo na dlhé obdobia by poskytla bezpečnosť, najmä počas nestabilných období.
„Hoci hotovosť má svoje miesto vo vyváženom investičnom portfóliu, opierať sa o ňu príliš dlho môže byť veľkou prekážkou,“ vysvetľuje odborník. Nadmerná držba hotovosti podľa neho často časom narúša skutočnú hodnotu investovaného majetku, pričom problémom je inflácia. Okrem toho hotovosť negeneruje výnosy ani neumožňuje investorom využívať príležitosti v akciách, nehnuteľnostiach alebo iných rastových sektoroch.
Namiesto toho, aby investori zotrvávali v myšlienke ‚hotovosť je kráľ‘, by si mali uvedomiť, že skutočný rast bohatstva pochádza z múdreho rozmiestnenia hotovosti v rôznych aktívach, ktoré prinášajú príjmy.
2) Pozor na emocionálne rozhodnutia
Druhou najčastejšou chybou pri investovaní, ktorú zdôraznilo 31 % respondentov, bolo dovoliť emóciám, aby riadili rozhodnutia. Strach a chamtivosť často vedú k impulzívnym rozhodnutiam, ako sú panický predaj počas poklesu alebo prenasledovanie výstrelkov na vrcholoch trhu.
„Trh odmeňuje tých, ktorí zostávajú objektívni a disciplinovaní. Emocionálne investovanie málokedy vedie k udržateľným výnosom. Silná finančná stratégia vedená odbornými radami a založená na dlhodobých cieľoch zmierňuje emocionálne nástrahy a zabezpečuje, aby sa investori vyhli klasickej pasci typu – kúpte vysoko, predajte nízko,“ pokračuje N. Green.
3) Prílišné zameranie sa na historické výnosy
Na treťom mieste s 21 % sa umiestnila tendencia príliš sa spoliehať pri rozhodovaní o investíciách na minulú výkonnosť. Mnohí investori totiž mylne stotožňujú historický úspech s budúcim potenciálom, často na úkor perspektívnych príležitostí.
Klasické finančné tvrdenie však jednoznačne hovorí za všetko – výkonnosť v minulosti nie je indikátorom budúcich výsledkov. Trhy sa rýchlo vyvíjajú a stratégie, ktoré fungovali pred desiatimi rokmi, alebo dokonca minulý rok, nemusia prinášať rovnaké výsledky v súčasnosti. Najúspešnejší investori sú preto tí, ktorí hodnotia súčasnú situáciu a predvídajú, čo príde ďalej.
Poučenie pre každého investora
Zvyšné 4 % tvorili rôzne odpovede, vrátane nedostatočnej diverzifikácie investičného portfólia a investovania bez plánu. A hoci sa prieskum uskutočnil medzi milionármi, ponaučenia z neho vyplývajúce sa týkajú všetkých investorov bez rozdielu.
„Zistené chyby nie sú jedinečné pre bohatých – sú univerzálne. Či už ste milionár, alebo len začínate na svojej investičnej ceste, platia rovnaké princípy – vyhnite sa tomu, aby ste príliš dlho sedeli s príliš veľkou hotovosťou, držte emócie pod kontrolou a pri rozhodovaní sa vždy pozerajte dopredu, nie dozadu,“ dodáva N. Green.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Finanční agenti: Kto si najviac polepšil a kto pohoršil oproti predchádzajúcemu roku?
- 2.Wolt ocenil najlepšie hodnotené slovenské reštaurácie. Medzi 21 podnikmi sa našli kuchyne z rôznych kútov sveta
- 3.Roger Federer odchádza do tenisového dôchodku so zárobkom 1,1 miliardy dolárov
- 4.Košický klub odovzdal v podateľni mestského magistrátu návrh na zmenu Štatútu mesta Košice
- 5.Deň Zeme: Každý z nás ročne vyprodukuje takmer pol tony odpadu. Väčšina končí na skládkach