TOP najlepšie a najhoršie aktíva súčasnosti – začíname akciami (1. časť)
Finančné aktíva zažívajú ťažký rok. Niet sa čomu čudovať, negatív je hneď niekoľko. Od vojny na Ukrajine, cez rastúcu infláciu až po výpadky v dodávateľských reťazcoch, globálna ekonomika v súčasnosti čelí poklesu, aký tu nebol od začiatku pandémie koronavírusu. Napriek tomu stále existujú desiatky aktív, či už ide o akcie, komodity, alebo ETF fondy, ktoré dokázali využiť túto pochmúrnu situáciu vo svoj prospech. My sme si preto pre vás pripravili TOP 3 najlepšie aj najhoršie prípady v každej z kategórií za tento rok.
Foto: Shutterstock
Katastrofálny mesiac
Akciové trhy zažili v apríli 2022 najhorší mesiac od začiatku pandémie v roku 2020. Hlavné akciové indexy vymazali všetky doterajšie zisky a v súčasnosti sa pohybujú hlboko pod hodnotami zo začiatku roka.
Napríklad index Dow Jones, ktorý sleduje 30 najväčších spoločností v USA za tento rok, klesol o viac ako 11 %, index S&P, ktorý sleduje 500 najväčších spoločností, už o viac ako 16 %. Najhoršie je na tom technologický NASDAQ, ktorý je v mínuse 25 % a v apríli zažil najhorší jednomesačný pokles od roku 2008, keď sa začala globálna finančná kríza.
Príčiny oslabenia trhu
Dôvody súčasného oslabenia trhu sú rôzne: od stále doznievajúcej pandémie, globálneho nedostatku čipov, narušenia dodávateľského reťazca a prudkej inflácie až po vojnu na Ukrajine, pri ktorej sa mnohí obávajú, že by mohla prerásť do globálneho konfliktu.
Čo je ešte horšie, mnohé z vyššie uvedených kríz sú vzájomne prepojené a žiadna z nich sa nedá vyriešiť jednoduchým spôsobom. Celkové vyhliadky sú teda rovnako pochmúrne ako na začiatku pandémie. Čo je ešte horšie, zo súčasnej situácie vyplýva, že trh stále ešte nenašiel svoje dno. Akcie deň čo deň pokračujú v páde a nič nenasvedčuje tomu, že by sa to malo v dohľadnej budúcnosti zmeniť.
Najlepšie akcie
Occidental Petroleum
Výnos YtD: +122,3 %
Jednou z najúspešnejších akcií tohto roka je spoločnosť Occidental, ktorá sa zaoberá ťažbou ropy. Hlavným dôvodom jej úspechu je rast ceny ropy, ktorá za posledný rok vzrástla kvôli vojne na Ukrajine o viac ako 40 %. Occidental si okrem toho získal dôveru investorov tým, že výrazne reštrukturalizoval svoj dlh, a taktiež začal so spätným nákupom svojich akcií, čo je vždy pozitívne vnímaný krok, ktorý svedčí o dôvere manažmentu v budúcnosť firmy. Occidental svojimi krokmi dokázal presvedčiť aj legendu akciových trhov Warrena Buffeta, ktorý sa v marci tohto roka priznal, že kúpil viac ako 91 miliónov akcií v celkovej hodnote 4,5 miliardy dolárov. Podľa Buffeta má spoločnosť všetky predpoklady na ďalší rast a pri súčasnej cene ropy to len hrá v jej prospech.
Mosaic Company
Výnos YtD: +56,73 %
Mosaic je spoločnosť, ktorá sa zaoberá výrobou a predajom koncentrovaných fosfátových a potašových živín pre plodiny, inak povedané hnojív. Táto poľnohospodárska firma možno nie je všeobecne známa, napriek tomu jej produkty používajú tisíce farmárov po celom svete. Vďaka vojne na Ukrajine, ktorá sa prezýva aj sýpkou Európy, je v súčasnosti možné vidieť v globálnom poľnohospodárstve výrazne rastúci dopyt so snahou nahradiť ukrajinský výpadok. Mosaic vďaka tomu zažil jeden z najlepších kvartálov za posledné roky. Spoločnosť poznamenala, že očakáva pokračujúce silné cenové trendy poľnohospodárskych komodít do konca roku 2022, ktoré budú naďalej poháňať dopyt po hnojivách, vďaka čomu akcie spoločnosti zrejme porastú aj naďalej.
APA Corporation
Výnos YtD: +51,48 %
Ďalšou na zozname je spoločnosť APA Corp., ktorá sa taktiež zaoberá ťažbou ropy a zemného plynu. Podobne ako pri Occidental je hlavným dôvodom rastu ceny jej akcií súčasná cena ropy. Okrem toho manažment spoločnosti využil súčasný býčí trh na uvoľnenie viacerých aktív. Spoločnosť napríklad uskutočnila predaj pozemkov za 1 miliardu dolárov. Následne použila tieto peniaze na reštrukturalizáciu dlhu, a hoci má APA stále pomerne vysoký dlh, dokázala navýšiť výnos akcionárov. Spoločnosť v minulom roku dvakrát zvýšila dividendu a zaviedla nový rámec, podľa ktorého APA vráti akcionárom 60 % voľného peňažného toku vo forme dividend. Tým sa pre akcionárov stala zaujímavou a rast ceny jej akcií len podporuje tento fakt.
Najhoršie akcie
Netflix Inc.
Výnos YtD: –70,59 %
Netflix ešte nedávno patril k najrýchlejšie rastúcim spoločnostiam na Wall Street. Pandémia spôsobila, že ľudia zavretí doma hľadali alternatívne spôsoby zábavy, vďaka čomu počet odberateľov Netflixu raketovo rástol. No postupné rušenie lockdownov a návrat do reality spôsobili, že Netflix sa od začiatku roka borí v problémoch. Netflix pred niekoľkými týždňami šokoval investorov, keď zverejnil, že jeho celkový počet predplatiteľov klesol v prvom štvrťroku 2022 o 200-tisíc. Za viac ako desaťročnú históriu firmy sa to stalo prvýkrát. Čo je ešte horšie, Netflix uviedol, že v druhom štvrťroku očakáva stratu ďalších 2 miliónov predplatiteľov. Tento pochmúrny výhľad spôsobil, že sa akcie spoločnosti prepadli od začiatku roka o viac ako polovicu, pričom vymazali viac ako 55 miliárd trhovej hodnoty spoločnosti.
Etsy Inc.
Výnos YtD: –63,99 %
Etsy zaznamenal od začiatku pandémie fantastický rast. Internetový obchod našiel medzeru na trhu pre svoj ručne vyrábaný a exkluzívny tovar, explodoval, keď sa naň hrnuli zákazníci, aby si kúpili ručne vyrábané masky na tvár a iné zaujímavé a užitočné predmety súvisiace s pandémiou. Počas tohto procesu boli milióny nových zákazníkov vystavené sortimentu produktov spoločnosti a z mnohých sa stali stáli zákazníci. Ale trojciferný rast tržieb sa pomaly spomalil na dvojciferný a boom pandémie opadol. Okrem toho akcionárov nepotešilo vyhlásenie spoločnosti o zvyšujúcich sa poplatkoch. Etsy vďaka tomu zažíva najväčší pokles vo svojej 17-ročnej histórii.
PayPal Holdings
Výnos YtD: –59,07 %
Za pád PayPalu môžu tento rok dve veci. Prvou z nich sú makroekonomické faktory. Vojnový konflikt v Európe viedol k prudkému nárastu cien energií a potravín, čo zhoršilo už aj tak vysoké úrovne inflácie v USA a na mnohých medzinárodných trhoch. S rastúcimi nákladmi je veľa ľudí nútených znižovať svoje vlastné výdavky. Druhým a oveľa nebezpečnejším problémom je potenciálny spor s Amazonom. Ten nedávno predstavil svoju službu Buy with Prime, ktorá dáva členom Prime možnosť nakupovať na stránkach iných obchodov a stále dostávať bezplatné možnosti dopravy a vrátenia, ktoré by mali pri nakupovaní na Amazone. Buy with Prime poskytuje podobnú úroveň rýchlosti a pohodlia pri platení, akú si užívali klienti PayPalu. Ak sa teda služba Buy with Prime stane populárnou u online nakupujúcich, PayPal by mohol čoskoro čeliť intenzívnej bitke o podiel na trhu s mocným Amazonom.
(V pokračovaní našej minisérie sa o týždeň zameriame na TOP 3 najúspešnejšie a najmenej úspešné ETF.)
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Najvýkonnejšie akcie v indexe S&P 500 má energetická spoločnosť Vistra
- 2.Martin Lancz: Myslím si, že investičná skupina Arca napokon skončí v konkurze
- 3.Až 60 % percent Slovákov si v investíciách neverí. Čo nám robí najväčšie problémy?
- 4.V druhom dôchodkovom pilieri za pol roka pribudlo takmer 30-tisíc nových sporiteľov
- 5.Českú novinárku vyšetrujú pre reportáže o sektách, za jedno hnutie agitovala aj slovenská prokurátorka