Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

TOP 8 tipov, ako úspešne investovať a zároveň sa vyhnúť najčastejším chybám

Roland Régely Investovanie
SK
EN
Poslať

Počet investorov na Slovensku síce rastie, no investujeme málo, slabo diverzifikujeme a často sa chceme len krátkodobo zviezť na rastovej vlne. To sú niektoré zo spoločných ukazovateľov našincov pri manažovaní svojich úspor. Spoločne s odborníkmi na financie sme sa pozreli na to, kde majú klienti rezervy v sporení, a zároveň poukazujeme na to, ako ochrániť svoje peniaze aj počas pandémie koronavírusu.

image

Foto: Shutterstock

Tip č. 1: Peniaze nesmú „ležať“ na účte a trpieť infláciou

Základnou chybou podľa investičných odborníkov býva to, že klienti so svojimi peniazmi neplánujú a tiež to, že nechávajú svoje úspory „odpočívať“ na bankovom účte. Podľa štatistík takto v bankách leží vyše 39 miliárd eur. Našinci pritom skôr dôverujú hazardu ako investičným praktikám. „Slováci za posledný rok investovali do stávkovania trikrát toľko ako vložili do podielových fondov. To je rozhodne chybný postoj,“ myslí si finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Ak neinvestujete a peniaze necháte ležať na účte, podľa Maroša Ovčarika z Partners Investments sa znehodnocujú, aj keď to na prvý pohľad nevidno. Ak napríklad máte úspory uložené na bežnom účte, ktorý je úročený 0 % úrokom, za rok ste nielenže nič nezarobili, ale vaše peniaze stratili na kúpnej sile. V roku 2020 inflácia dosahovala v priemere takmer 2 %. Ak ste peniaze v minulom roku nezúročili aspoň v tejto hodnote, za rovnakú sumu ste kúpili, alebo ešte len kúpite menej tovarov a služieb.

Pri pravidelnom sporení, investovaní, a hlavne dobre nastavenom investovaní do akciových či indexových podielových fondov, možno dosiahnuť priemerný výnos 5 – 7 % ročne, ba aj viac. Investovať peniaze na obdobie kratšie ako päť rokov nemá momentálne veľký význam ani podľa Michala Ďuriša, partnera sprostredkovateľskej spoločnosti Umbrella Group: „Rozumnejšie je rozložiť si investíciu na dlhšie obdobie.“ 

Tip č. 2: Na začiatku si navrhnite investičné portfólio

Prieskum agentúry 2muse ukázal, že záujem o investovanie na Slovensku rastie. Podľa štatistiky počet investorov za posledný rok vzrástol až o polovicu. „Horšou správou však je, že ľudia sa do investovania púšťajú s veľkými očami. Mnohí robia chybu v tom, že sa chcú krátkodobo zviezť na rastovom trende a zarobiť rýchlo čo najviac,“ komentuje M. Búlik. Táto cesta je podľa neho riziková najmä na začiatku investovania, keď hrozia najväčšie straty. Začínajúcim investorom odporúča nechať si finančným sprostredkovateľom navrhnúť investičné portfólio. Nasleduje pravidelné a dlhodobé investovanie a postupné využitie sily zloženého úročenia.

Mnoho investičných chýb podľa odborníkov na financie vychádza zo slabej finančnej gramotnosti a tiež z toho, že začínajúci investori často preceňujú svoje schopnosti. „Naposledy Index finančnej gramotnosti ukázal skóre 62 bodov zo 100. Je to stále slabý výsledok, aj keď sa postupne zlepšuje,“ bilancuje analytik.

Tip č. 3: Žiadnu paniku, turbulencie sú v investovaní bežné

Býva zvykom, že začínajúci sporitelia húfne rušia svoje investície, či radšej si vyberajú menšie zisky pre hŕstku negatívnych správ z prostredia investovania. Podľa PR manažérky poisťovne NN Daniely Tomáškovej našinci často podľahnú návalu prvých emócií, ktoré nemusia byť vždy dobrým investičným poradcom. „Mnohokrát vidíme, že klient pri prepadoch na akciových trhoch unáhlene presunie finančné prostriedky do konzervatívnych fondov v snahe zabrániť ďalším stratám. Často to však býva práve ten moment, keď sa akciové trhy ,otočia´ a začnú opäť rásť,“ dodáva Tomášková.

Podľa špecialistov na sporenie čas zohráva v investovaní podstatnú rolu a čím dlhšie necháte vaše peniaze zarábať, tým lepší výnos môžete dosiahnuť. Akcie, akciové fondy, indexové fondy a investičné zlato patria do dlhodobého investovania. Na týchto sporiacich produktoch je potrebné sporiť minimálne 5 rokov, zhodujú sa viacerí opýtaní.

Tip č. 4: Systematické sporenie

Najmä začínajúci investori riešia, či je správny okamih na vstup na trh a či si nemajú počkať na pokles. „S týmto prístupom by však žiadny investor nevstúpil nikdy na trh. Nikto nemá ,vešteckú guľu´, aby presne vedel, v akej fáze rastu sa trh nachádza a či zajtra nepríde pokles,“ tvrdí M. Búlik.

Kedy teda začať s investovaním? Ihneď, ako to vaša situácia dovoľuje, respektíve len čo na to máte peniaze. Systematické odkladanie peňazí v pravidelných intervaloch a v rovnakej výške je podľa viacerých oslovených odborníkov návodom k úspechu. Odporúčajú stanoviť si minimálnu hranicu, ktorú mesačne „nepodleziete“. Ideálne formou trvalého príkazu z bankového účtu a vo fixný dátum po výplate. „Správne sporenie musí byť nastavené tak, že po výplate odchádzajú pravidelné mesačné výdavky z účtu a v rámci nich odchádza z účtu aj suma na sporenie,“ radí M. Ovčarik. 

Tip č. 5: Nestavte všetko na jednu kartu

Štatistiky ukazujú, že 80 % percent Slovákov má väčšinu svojho finančného majetku investovaného v bývaní. „Najmä za posledné desaťročie sme si zvykli, že predovšetkým byty neustále rastú na cene a mnohí majú pocit, že to je bezriziková investícia,“ analyzuje M. Búlik. Podľa neho je v tejto domnienke skrytých hneď niekoľko rizík.

„Kto si dnes kúpi drahý byt a rozhodne sa ho prenajímať, nedosahuje výnos z nájmu ani 4 %. Ten však môže klesnúť aj na nulu, ak bude byt niektoré mesiace prázdny, čo sa mnohým majiteľom v minulom roku stalo,“ tvrdí ďalej s tým, že platby pre správcovské spoločnosti treba tiež platiť bez ohľadu na to, či byt prenajímate, alebo nie, a ich výška rastie bez ohľadu na to, či je byt obsadený. 

Rizikom investovania do nehnuteľnosti je aj prípadná nevhodná výstavba v blízkosti bytu, vek stavby a systémové poruchy, ktoré budú musieť znášať majitelia bytov. Biznis s prenájmami a konkurenčný boj môže podľa Búlika čoskoro ovplyvniť aj výstavba takzvaných nájomných bytov, na ktorú sa chystá štát aj samosprávy. 

Podľa investičných poradcov je v poriadku mať časť svojho majetku investovanú do jedného bytu, je však rizikové staviť všetko iba na byt ako jedinú investíciu. „Nedostatočná diverzifikácia je rovnako nevýhodná, ako keď neinvestujete. Ak totiž všetky peniaze investujete do jedného fondu a fondu sa nedarí, máte stratu, ktorú nič nevyvažuje,“ upozorňuje analytik. Vhodnou cestou podľa neho môže byť rozdelenie investícií medzi aktíva, ktoré nie sú závislé od rovnakých makroekonomických faktorov.

Tip č. 6: Na investovanie nie je nikto starý

Slováci podľa odborníkov na financie často odkladajú sporenie „na neskôr“, prípadne zvyknú argumentovať vysokým vekom. Toto podľa M. Búlika našťastie neplatí: „Aj 7 či 10 rokov je investičný horizont dostatočne dlhý na to, aby vám pravidelné investície na tomto období slušne zarobili.“ Podľa odborníkov sa investovanie nemusí končiť ani dovŕšením dôchodkového veku. 

Časť portfólia sa po dosiahnutí šesťdesiatky môže postupne presúvať do konzervatívnych úložiek, teda dlhopisových fondov či hotovosti, a zvyšok môže stále vynášať v akciových fondoch. Podľa štatistiky totiž priemerný Slovák strávi na dôchodku takmer 20 rokov.

Tip č. 7: Investujte pravidelne a minimalizujte riziká

Fenoménom posledných mesiacov sú nepochybne kryptomeny. Odborníci na investovanie však upozorňujú na to, že nákup kryptomien nie je investovanie v pravom zmysle slova, ale skôr špekulatívne obchodovanie. 

Hlavným zmyslom dlhodobého investovania je ochrana vlastných úspor pred infláciou – čiže aby nestrácali na hodnote – a k tomu získanie primeraného výnosu pri čo najnižšom riziku. Ak totiž pravidelne investujete do podielových fondov, pri široko rozloženom portfóliu viete s nižším rizikom získať výnos spomínaných 5 až 7 % ročne. 

Nakupovanie kryptomien však nie je takouto investíciou. Riziko prepadu hodnoty alebo dokonca krachu celej kryptomeny je veľmi vysoké, a väčšina tých, ktorí si kryptomeny kupujú, utrpí stratu. „Pri kryptomene človek nesie všetky riziká, a ak aj dosiahne zisk, až 39 % z neho mu zoberie štát na dani a zdravotnom odvode,“ vysvetľuje M. Búlik. Na porovnanie spomína najmä výnos z podielového fondu – ten sa zdaňuje sadzbou 19 %, a ak investujete do indexových ETF fondov a držíte si ich aspoň jeden rok, neplatíte z dosiahnutého zisku žiadnu daň. 

Tip č. 8: Znásobte svoj dôchodok v rizikovejších fondoch

Na dôchodok si šetrí takmer celé dospelé obyvateľstvo Slovenska, no väčšina Slovákov nevhodne prerozdeľuje svoje finančné prostriedky do nesprávnych fondov. V druhom pilieri si k 31. decembru 2020 sporilo viac ako 1,6 milióna Slovákov, ktorí majú na súkromných účtoch vyše 10 miliárd eur. Podľa štatistík dôchodkových správcovských spoločností (DSS) až 69 % úspor „odpočíva“ v garantovaných dlhopisových fondoch, ktoré ich zhodnocujú len mierne. Sporia si tu aj mladí ľudia, ktorí si nevšimli, že ich úspory do garantovaných fondov prehodila vláda v roku 2013. 

Ľudia často vkladajú svoje investície do menej rizikových dlhopisových garantovaných fondov, kde je zhodnotenie investícií veľmi nízke, prípadne žiadne. „Predovšetkým mladí ľudia by však mali svoje peniaze investovať do rizikovejších fondov, kde je možnosť znásobenia vložených peňazí niekoľkonásobne vyššia,“ radí Tomášková z NN poisťovne.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
16.10.2021 Naďa Černá

TOP 10 kryptomien na trhu. Na čo sa dajú využívať a aké sú ich výhody?

Kryptomeny si podmanili svet. Sú predmetom záujmu investorov a využívajú sa aj pri bežných či menších transakciách. Majú viaceré výhody ...

3.10.2021 Redakcia FinReport

TOP 10 rád, ako viesť deti k finančným návykom: Prasiatko v 6 rokoch, prvý bankový účet v desiatich

Prvým krokom k budovaniu finančnej gramotnosti u detí je zvyčajne poskytnutie prvého vreckového. Odporúča sa začať s ním približne od 6 ...

2.10.2021 Dominik Horváth

TOP 7 najlepšie zarábajúcich spevákov: Vedie Madonna pred Céline Dionovou a Michaelom Jacksonom

O spevákoch sa často hovorí, že raz skončia na mizine. No existuje veľa výnimiek, ktoré predávajú milióny hudobných nosičov po celom ...

8.9.2021 Robert Juriš

Chýba nám základná finančná gramotnosť, aj tak sme prehnane sebavedomí

Financie sú pre Slovákov fenomén, o ktorom si myslíme, že mu rozumieme, ale v skutočnosti je pravdou úplný opak. Napriek tomu sa v otázke ...

13.8.2021 Dominik Horváth

TOP 7 investorov: Dlhé roky sa im darilo dosahovať výsledky ako nikomu inému, až sa stali legendou

Najznámejší investori sú ako rockové hviezdy finančného sveta. Majú dlhoročnú schopnosť svojimi geniálnymi rozhodnutiami porážať trh, ...

8.8.2021 Redakcia FinReport

TOP 5 rád, ako riešiť problémy s peniazmi či platobnými kartami počas dovolenky

Tohtoročné leto sa prehuplo do svojej druhej polovice. Mnohí ľudia však majú svoju dovolenku stále ešte len pred sebou. Preto je vhodný čas ...

26.7.2021 Zuzana Mecková

TOP 7 tipov, ako na kúpu rekreačnej nehnuteľnosti. Zvážte, čo naozaj chcete a koľko ste do toho ochotní investovať

Keďže počas pretrvávajúcej pandémie koronavírusu čoraz viac ľudí potrebovalo uniknúť z bytov v mestách do voľnejšieho priestoru, dopyt ...

6.7.2021 Dominik Horváth

TOP 7 najzaujímavejších blockchain firiem na svete podľa magazínu Financial Report

Blockchain – nový typ technológie v súčasnosti zažíva raketový nárast a so zvyšujúcim sa dopytom stúpa aj jeho potenciál. S jeho ...

11.6.2021 Redakcia FinReport

TOP 9 rád, na čo by ste nemali zabudnúť pred aj počas cesty autom na dovolenku

Mnohí z nás obľubujú jazdu autom za dovolenkou, pretože poskytuje slobodu, voľnosť a možnosť zažiť dobrodružstvá. Zo Slovenska to máme ...

2.6.2021 Redakcia FinReport

TOP 5 rád, ako sa správne poistiť proti povodni a záplavám, aby vám poisťovňa pokryla všetky škody

Prívalové dažde a búrky s krupobitím každoročne spôsobujú nemalé škody na majetku Slovákov. Zatopené pivnice a zatečené steny, ...

25.5.2021 Zuzana Mecková

TOP 10 rád, ako hospodáriť s peniazmi po uvoľnení pandemických opatrení

Pandémia koronavírusu nám ukázala, aké dôležité je každý mesiac si niečo zo svojho príjmu odložiť. Niektorí pre pandémiu ušetrili ...

24.5.2021 Roland Régely

Slovákov hnevajú absurdné poplatky v bankách. Podľa bankárov sa týkajú len malého počtu klientov

Zriaďte si bankový účet, využívajte balík služieb a nebudete platiť nič navyše. Taká je reakcia slovenských bánk na nedávnu anketu s ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Slovensko opäť zaplavia žlté narcisy, nádej pre onkologických pacientov
 2. 2.
  GLOBALEXPO: Vystavovať sa dá celosvetovo aj bez nutnosti návštevy veľtrhov
 3. 3.
  O vakcínach by mal rozhodovať už len Lengvarský, Remišová dúfa, že chaos okolo Sputnika uprace
 4. 4.
  Rakúšanky boli po prvom kole plné optimizmu, Brunnerová však napokon pustila do nohavíc
 5. 5.
  Nehôd je čoraz viac, pomôcť majú asistenčné služby