Hľadaj

TOP 7 najdrahších známok na svete. Prečo sú tieto staré farebné papieriky také vzácne?

Dominik Horváth Investovanie Poslať

Zbieranie známok patrí dlhé roky k obľúbeným koníčkom mnohých ľudí. Hoci na Slovensku sa mu venovali pravdepodobne najmä staršie generácie zberateľov, zbieranie známok má aj dnes stále vernú základňu svojich fanúšikov. Vo filatelii platí, že čím je známka originálnejšia, tým je vyššia aj jej cena. Dnes sa tak na svete nachádzajú desiatky známok, ktoré vďaka svojej jedinečnosti dokázali dosiahnuť cenu presahujúcu niekoľko miliónov eur. S mnohými sa okrem toho spája zaujímavá časť histórie krajiny, ktorá ich vydala. Známky tak so sebou nesú aj odkaz doby, keď pošta predstavovala jediný zdroj diaľkovej komunikácie.

Poštové známky

Foto: Shutterstock

1) Červené kolky, rok 1897

Cena: 17,8 milióna eur

Červené kolky, rok 1897Červené kolky sú kolky čínskej dynastie Čching, ktoré boli pretlačené (ide o pretlač – pozn. red.) na použitie ako poštové známky v roku 1897. Ich obmedzený počet, jemný dizajn a hĺbkotlač urobili zo známok v tejto sérii jedny z najvyhľadávanejších na svete. História týchto známok sa začína v roku 1896, keď cisár Kuang-sü požiadal generálneho colného inšpektora Sira Roberta Hartova, aby vytlačil novú sériu známok. Zo známok objednaných z Anglicka bola vytlačená a odoslaná do Číny iba časť. Červené kolky vytlačila spoločnosť Waterlow & Sons v Londýne. Túto farbu vybrala preto, lebo v čínskej tradícii symbolizuje šťastie a bohatstvo. Existuje päť pretlačených nominálnych hodnôt: 1 cent, 2 centy, 4 centy, 1 dolár a 5 dolárov.

Z pretlačených nominálnych hodnôt sa ako prvá vyrobila 1-dolárová známka. Kvôli sťažnostiam, že veľkosť pretlačených čínskych znakov bola príliš malá, boli vyrobené iba dva hárky, každá s 25 známkami. Neskôr bolo písmo mierne zväčšené. Práve známky s pôvodným menším textom a hodnotou 1 dolára sú dnes najvzácnejšie a majú označenie „Small One Dollar“. Existuje iba 32 známych exemplárov.

Väčšina z nich dnes patrí do zbierky niekoľkých vyvolených zberateľov. Naposledy sa jednotlivá známka z tejto série predávala v roku 2013, keď za ňu neznámy zberateľ zaplatil 835-tisíc eur. Blok štyroch kusov považovaný za „korunovačný klenot“ čínskej filatelie bol v roku 2009 predaný za 17,8 milióna eur. Čo trochu narúša stanovenie presnej ceny, je fakt, že k bloku bol „prihodený“ ešte aj hárok 25 známok Veľkého Draka. Napriek tomu ide o najdrahší zdokumentovaný filatelistický obchod v histórii. Známky kúpil šanghajský realitný magnát Ding Jingsong. Dnešná hodnota štyroch známok sa odhaduje na 20,5 milióna eur.

2) Pozvánka na bál s Červeným Mauríciom, rok 1847

Cena: 10,02 milióna eur

Pozvánka na bál s Červeným Mauríciom, rok 1847Maurícijské známky patria k najznámejším vzácnym známkam na svete. O Červenom aj Modrom Mauríciu pravdepodobne aspoň raz počuli aj tí, ktorí sa tomuto koníčku vôbec nevenujú. Známky boli vydané vtedajšou britskou kolóniou ostrovom Maurícius v septembri 1847 v dvoch nominálnych hodnotách – jednopencová oranžovočervená a dvojpencová tmavomodrá.

V roku 1847 boli poštové známky stále novým nápadom. Maurícius bol prvou britskou kolóniou a zároveň piatou krajinou na svete, ktorá tak urobila. Návrh známky pochádzal od Josepha Osmonda Barnarda. Pri dizajne sa inšpiroval vtedy aktuálnou emisiou známok Veľkej Británie (prvá vydaná v roku 1841) s profilovou hlavou kráľovnej Viktórie. Hoci známky vyrobené na Mauríciu majú zreteľný primitívny charakter, zapísali sa navždy do filatelistickej histórie.

Z obidvoch nominálnych hodnôt bolo vytlačených v prvej emisii 500 kusov. Čím sa táto emisia odlišuje od ostatných je nápis na známkach. Na ľavej strane majú tieto známky napísané „Post Office“ (pošta). Nápis bol zakrátko zmenený na „Post Paid“ (zaplatené poštovné). Práve originálne známky s označením „Post Office“ sa dnes považujú za najcennejšie.

Donedávna patril titul najdrahšieho predaného Maurícia „Listu z Bordeaux“, na ktorom sa nachádza jeden Modrý a jeden Červený Maurícius. List bol vydražený za 3,8 milióna eur v roku 1993 a išlo vtedy o historicky najdrahší filatelistický predaj. V roku 2021 ho však predbehla „Pozvánka na bál“, na ktorej sa nachádza len jeden Červený Maurícius. List bol poslaný vtedajšou manželkou guvernéra Maurícia, ktorá bola známa tým, že organizovala pompézne bály. Pozvánka bola vydražená v nemeckom aukčnom dome Gärtner a nový majiteľ, údajne po nemecky hovoriaci zberateľ so sídlom v Európe, za ňu zaplatil neuveriteľných 10,02 milióna eur.

3) Purpurová 1-centová známka z Britskej Guyany, rok 1856

Cena: 9,48 milióna eur

Purpurová 1-centová známka z Britskej Guyany, rok 1856Britská jednocentová Guyana Magenta je najvzácnejšia jednotlivá známka na svete. V roku 1856 pošta v Britskej Guyane (teraz nezávislý štát Guyana) vydala prvú sériu jednocentových purpurových známok. Očakávaná zásielka známok však z neznámeho dôvodu zmizla, a tak miestny poštmajster E.T.E. Dalton nariadil, aby ako núdzové opatrenie bola vykonaná dotlač. V tlačiarni pridali do tejto núdzovej dotlače na známku malý čln. Ten je slabo vidieť na prednej strane známky, čím sa odlišuje od oficiálneho nákladu.

Dalton nebol spokojný s konečným výsledkom a ako poistku proti falšovaniu nariadil, aby sa na všetku korešpondenciu so známkami zakaždým podpísal poštový úradník. Táto konkrétna známka bola podpísaná úradníkom Edmondom D. Wightom. Je známe, že existuje iba jediná zachovaná známka z tejto núdzovej tlače.

Tento jedinečný exemplár bol prvýkrát objavený mladým chlapcom v roku 1873, ktorý predal známku za šesť šilingov (dnes približne 10 amerických dolárov). Hodnota známky rýchlo rástla, keď si zberatelia uvedomili vzácnosť malého osemuholníka, na ktorý chlapec narazil. Odvtedy veľakrát zmenil majiteľa a momentálne ju vlastní britská spoločnosť zaoberajúca sa obchodovaním so známkami Stanley Gibbons. Tá kúpila známku v aukcii v roku 2021 za 7,8 milióna eur. Táto suma bola výrazne menšia, ako sa očakávalo.

Naposledy bola totiž známka kúpená návrhárom obuvi a zberateľom Stuartom Weitzmanom v roku 2014 za vtedy rekordnú sumu 9,48 milióna dolárov. Vtedy to bol najdrahší predaj známky na svete. Stanley Gibbon dnes známku verejne vystavuje vo svojom sídle v Londýne a dokonca umožňoval zakúpenie čiastočného vlastníctva známky pre verejnosť. Súčasná hodnota známky sa odhaduje na 10,81 milióna dolárov.

4) Obrátená Jenny, rok 1918

Cena: 4,6 milióna eur

Obrátená Jenny, rok 1918Obrátená Jenny je 24-centová poštová známka USA, prvýkrát vydaná v roku 1918. Známka zobrazuje obrázok vojenského lietadla Curtiss JN-4, ktoré sa ľudovo prezývalo „Jenny“. Podobne ako pri mnohých iných známkach, vzácnosť tohto exempláru možno odvodiť z tlačovej chyby. Pri niektorých známkach sa obrázok lietadla vytlačil obrátene. Ide o najznámejší omyl americkej filatelie. Odhaduje sa, že dnes existuje 100 takýchto obrátených známok, vďaka čomu patria k jedným z najcennejších.

So známkou sa spája aj kus americkej histórie. Rok 1918 bol totiž prvým rokom, keď Pošta Spojených štátov amerických spustila pravidelnú leteckú dopravu poštových zásielok medzi Washingtonom, D.C., Philadelphiou a New Yorkom. Na toto doručovanie si vybrala lietadlo Curtiss JN-4, pričom dvojplošník špeciálne upravili na prepravu pošty. Známka bola používaná výhradne na letecké doručovanie, preto aj Pošta USA stanovila kontroverznú sadzbu 24 centov, oveľa vyššiu ako vtedajšie 3 centy, za prvotriednu poštu. Ide o prvú známku na svete, na ktorej bolo vyobrazené lietadlo.

Aj keď existuje 100 kusov, z ktorých 94 má presne zdokumentovaných vlastníkov, nevyhla sa táto známka mnohým kontroverziám. Medzi ne patrí niekoľko krádeží aj pokusov o falzifikáciu. Známky dnes vlastní niekoľko známych zberateľov aj múzeí, ako napríklad Smithsonianske múzeum vo Washingtone. Naposledy sa Obrátená Jenny dostala na titulky médií v roku 2021, keď sa blok štyroch známok podarilo predať za 4,9 milióna eur. Ide o rekord za predaj známky v USA a tento obchod prekonal o viac ako 2 milióny posledný predaj tohto bloku. Známky kúpil David M. Rubenstein, spoluzakladateľ súkromnej kapitálovej firmy Carlyle Group.

5) Benjamin Franklin Z Grill, rok 1868

Cena: 2,7 milióna eur

Benjamin Franklin Z Grill, rok 1868Benjamin Franklin Z Grill  – alebo jednoducho „Z-Grill“ – je 1-centová poštová známka vydaná Poštou USA vo februári 1868 s vyobrazením bývalého prezidenta USA Benjamina Franklina. Zatiaľ čo známky tohto dizajnu boli bežnými 1-centovými známkami v 60. rokoch 19. storočia, táto známka je iná. Vytlačili ju metódou takzvaného grilovania.

Cieľom tejto metódy bolo umožniť, aby sa atrament lepšie vstrebal do pečatného papiera, čím sa zabránilo opätovnému použitiu známok. Používanie tejto metódy sa ukázalo ako nepraktické a po roku 1870 sa postupne prestalo používať. Grilovanie sa však nerobilo jednotným spôsobom, existovali viaceré typy mriežok, ktoré sa nanášali na papier. Práve typ „Z“ je najcennejším z nich, lebo do známky vyrezáva vodorovné a nie zvislé ryhy, čím sa na papieri vytvárajú drobné priehlbiny. Typ „Z“ bol po veľmi krátkom čase nahradený typmi „D“ a „E“.

Benjamin Franklin Z Grill sa dnes považuje za najvzácnejšiu americkú známku. Existujú len dva známe exempláre. Jeden z nich je vystavený vo Verejnej knižnici v New Yorku. Druhý patrí známemu zberateľovi známok Billovi Grossovi. Je zaujímavé, že Gross túto známku nekúpil, ale vymenil za blok štyroch známok „Obrátených Jenny“ spomenutých vyššie. Cena známky sa tak odvodzuje od toho, že tento blok bol v tom istom roku predaný za 2,7 milióna eur. Dokončením tohto obchodu sa Gross stal vlastníkom jedinej kompletnej zbierky známok USA z 19. storočia. V súčasnosti sa cena známky odhaduje na približne 2,8 milióna eur.    

6) Žltý Treskilling, 1855

Cena: 2,1 milióna eur

Žltý Treskilling, 1855Žltý Treskilling je jednou z prvých známok vydaných vo Švédsku. Známky s nominálnou hodnotou troch šilingov boli zvyčajne vytlačené modrozelenou farbou. Neznáma chyba tlače viedla k tomu, že v 50. rokoch 19. storočia v obehu krátko kolovali aj žlté známky. Je známe, že sa dodnes zachovala iba jedna takáto žltá verzia známky. Dobové dokumenty však uvádzajú, že celkovo bolo vytlačených až 100 takýchto chybných kusov. Mnohí zberatelia tak špekulujú, že ďalšie žlté Treskillingy čakajú na svoje objavenie.

S históriou známky sa spája aj niekoľko škandálov. Napríklad v 70. rokoch 20. storočia vyvolalo Švédske poštové múzeum kontroverziu tým, že známku vyhlásilo za falzifikát, ale po preskúmaní dvoma rôznymi komisiami sa dospelo k záveru, že ide o pravú známku.

Exemplár objavil v roku 1885 mladý muž, ktorý ju uvidel medzi starými listami a papiermi. O rok neskôr známku predal za 7 švédskych korún, čo bola na tú dobu veľká suma. Známka vymenila za svoju históriu viac ako 20 majiteľov. Naposledy ju v máji 2013 získal za 2,1 milióna eur v súkromnom predaji švédsky šľachtic a politik gróf Gustaf Douglas, ktorý ju vlastní dodnes. Hodnota známky sa dnes odhaduje na 3,4 milióna eur.

7) Sicílska chyba farieb, rok 1859

Cena: 1,8 milióna eur

Sicílska chyba farieb, rok 1859Sicílska chyba farieb je považovaná za najdrahšiu taliansku známku. Známka, ktorá zobrazuje podobizeň kráľa Ferdinanda II., bola pôvodne oranžová, no kvôli neznámej chybe sa do obehu dostali aj modré verzie známky. Vydaná bola vo vtedajšom Kráľovstve dvoch Sicílií, v rámci územného celku, ktorý v rokoch 1816 až 1861 pokrýval juh Talianska spolu so Sicíliou. Nominálna hodnota známky je pol grany, vtedajšej meny kráľovstva. 

V súčasnosti existujú len dva takéto chybové exempláre. Pôvodne boli obidva exempláre predávané spolu. No existuje medzi nimi zásadný rozdiel. Kým ľavá známka je viditeľne poškodená, pravá je neuveriteľne dobre zachovaná. Väčšina známok z 19. storočia je prirodzene opotrebovaná rokmi a často nie ideálnym skladovaným. Táto známka však vyzerá, akoby bola práve vytlačená. Práve dokonalý stav výrazne prispieva k cene známky.

Prvýkrát boli známky vystavené na Manchesterskej filatelistickej výstave v roku 1899. Potom boli oddelené a veľakrát zmenili svojich majiteľov. Menej zachovaný kus naposledy kúpil v roku 1984 zberateľ David Fieldman za 60-tisíc švajčiarskych frankov (približne 57-tisíc eur) a vlastní ju dodnes. Exemplár v dobrom stave sa predával za výrazne vyššie hodnoty. Naposledy bol predaný za 1,8 milióna eur prostredníctvom aukčného domu Dreyfus v roku 2011. Vlastníkom sa stal neznámy americký zberateľ, ktorého zbierku skrášľuje aj v súčasnosti.

logo
Prečítajte si tiež:
20.5.2024 Redakcia FinReport

Americký Dow Jones index po prvý raz v histórii prekonal hranicu 40-tisíc bodov

Akciový trh v USA pokračuje v raste a v uplynulom týždni sa mu podarilo dosiahnuť hneď dva nové rekordy. Kľúčový americký index Dow Jones ...

20.5.2024 Martin Jamnický

Zlato prelomilo ďalší historický rekord, keď sa priblížilo k hranici 2 450 dolárov za uncu

Cena zlata opäť prelomila svoj doterajší historický rekord, keď sa v pondelok 20. mája 2024 sa dostala na dotyk k hranici 2 450 dolárov za ...

4.3.2024 Eva Sadovská

Výnosnosť podielových fondov atakovala maximá spred dvoch rokov. Ktoré zhodnocovali najviac?

Počas predchádzajúcich dvoch rokov sme boli svedkami rekordne vysokej – dvojcifernej inflácie. Viac ako inokedy sa hovorí o rozumnom ...

19.4.2023 Redakcia FinReport

NBS spúšťa predaj striebornej desaťeurovky s motívom parnej železnice Bratislava – Trnava

Národná banka Slovenska dnes začína s predajom striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 10 eur. Jej motívom je tentoraz 150. ...

15.3.2023 Martin Jamnický

Krach amerických bánk vyhnal cenu zlata nad 1 900 dolárov za uncu, investori opäť hľadajú istoty

Problémy na finančných trhoch, pokles a následné kolísanie hodnoty kryptomien a krach troch amerických bánk spôsobili, že investori opäť ...

12.3.2023 Redakcia FinReport

Top investičnou komoditou tohto roka môže byť popri zlate aj meď

Investori na začiatku tohto roku zbystrili pozornosť. Po neúspešnom roku 2022 začala rásť hodnota akcií, polepšilo si zlato a nárast ...

24.2.2023 Redakcia FinReport

Cena zlata bude v tomto roku rásť, a možno dosiahne aj rekordné úrovne

Začiatkom tohto roka dosiahla cena zlata svoje polročné maximum na úrovni 1 850 dolárov za trójsku uncu. Na rastovej krivke sa udržiava aj ...

23.2.2023 Robert Juriš

Globálny predaj NFT umenia vo februári 2022 medziročne klesol o 86 % na 20,8 milióna dolárov

Kryptografická zima definitívne schladila chuť zberateľov na digitálne umelecké diela. Ešte nedávno prekvitajúci trh s umením NFT klesá ...

22.2.2023 Dominik Horváth

Po katastrofálnom roku je dôležité zamyslieť sa nad správnou voľbou investičných aktív

Kým v roku 2021 akciový trh po prvotnom pandemickom otrase raketovo rástol, rok 2022 sa zaradil k investične najhorším rokom v modernej ...

17.2.2023 Naďa Černá

Lietadlo Elvisa Presleyho vydražili za 260-tisíc dolárov. Posledných 40 rokov stálo na púšti

Súkromné lietadlo kráľa rokenrolu Elvisa Presleyho, ktoré štyri desaťročia nevzlietlo, pretože bolo zaparkované v púšti v Roswell ...

28.1.2023 Redakcia FinReport

Investičná prognóza: Svoje portfólio zacieľte na americké akcie a poistite sa investičným zlatom

Po mimoriadne turbulentnom roku 2022 sa črtá ďalší náročný rok. Každý by chcel počuť, že bude pokojnejší, no jednou zo zásadných ...

1.12.2022 Naďa Černá

Záujem o luxusné hodinky stúpa, tržby známych švajčiarskych značiek medziročne vzrástli o 29 %

V ekonomicky neistej dobe, ktorú aktuálne prežívame, sa mnohí snažia investovať do finančných nástrojov, ktoré poskytujú aspoň určitú ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay