Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

TOP 5 najlepších akcií roka. Do týchto obľúbencov Wall Streetu sa teraz určite oplatí investovať

Dominik Horváth Investovanie Poslať

Druhý rok koronakrízy prináša spoločnostiam nielen problémy a prekážky, ale viacerým z nich pomohol aj k zaujímavému rastu. Index S&P500 v roku 2021 narástol o viac ako 33 % a index Dow Jones dokázal vzrásť o viac ako 28 %. Existujú však aj firmy, ktorým sa v tomto roku darí vysoko nad priemerom tých úspešných. Dôvodom je zavádzanie nových produktov alebo využitie situácie v čase končiacej sa pandémie. Financial Report vám teraz prináša prehľad zatiaľ najviac úspešných spoločností v roku 2021.

investovanie do akcií

Foto: Shutterstock

1) Moderna

Moderna

Nárast v roku 2021: 212 %

Sektor: zdravotníctvo

Akciám zdravotníckej spoločnosti Moderna patrí v tomto roku titul najúspešnejšej akcie indexu S&P500, ktorý sleduje 500 najväčších spoločností v USA. Dôvodom tohto raketového rastu je úspech vakcíny proti vírusu COVID-19, ktorú spoločnosť vyvinula minulý rok.

Vakcína je prvý a zatiaľ jediný komercializovaný produkt spoločnosti, ktorá v roku 2018 prešla výraznou reštrukturalizáciou a patrí k najmladším spoločnostiam v biotechnologickom priemysle. Úspech vakcíny priniesol Moderne len počas prvého polroka 2021 zisk vo výške 6,4 miliardy dolárov. Vzhľadom na súčasné objednávky spoločnosť očakáva, že jej vakcíny zaznamenajú do konca roka príjmy vo výške 20 miliárd dolárov.

Moderna a konkurenčný Pfizer sú v súčasnosti dvaja najväčší predajcovia vakcín v USA. Obidve spoločnosti tento rok podpísali zmluvu na dodanie 500 miliónov dávok. Dosiaľ sa len v USA očkovacou látkou Moderny zaočkovalo 67 miliónov ľudí a vakcínou Pfizer 99 miliónov. Spoločnosti tiež podpísali významné zmluvy s inými krajinami po celom svete. Predvídateľný a stabilný finančný tok spôsobil, že sa akcie Moderny rýchlo stali miláčikom WallStreetu.

Svoj tohtoročný vrchol dosiahli v auguste, keď sa ich hodnota dokázala vyšplhať na úroveň 484 dolárov. Celková trhová hodnota Moderny vtedy dosiahla vyše 200 miliárd dolárov a prekonala výrobcov liekov, ktorí sú na trhu už desaťročia, vrátane spoločností GlaxoSmithKline, Amgen a Merck. Za tento úspech vďačí Moderna hlavne tomu, že vlastní plné právo na svoju očkovaciu látku a nemusí sa tak deliť o zisky s partnerom, ako je to napríklad pri vakcínach Pfizer-BioNTech.

V súvislosti s budúcnosťou spoločnosti sa však vynára jedna veľká otázka. Bude Moderna schopná generovať miliardy z vakcíny viac rokov po sebe, alebo ide len o krátkodobý trend? Väčšina analytikov si myslí, že koronavírus tak skoro neodíde a vzhľadom na dĺžku pandémie budú vlády pravdepodobne proaktívne objednávať pre svojich občanov dostatok dávok vakcíny viac rokov po sebe.

Pracujú na rozšírení portfólia svojich liekov

Čo môže Moderne v budúcnosti pomôcť je fakt, že za posledné dva roky si spoločnosť dokázala vyprodukovať neuveriteľných 15 miliárd dolárov v hotovosti. Táto finančná stabilita s prehľadom umožní financovanie vývinu ďalších liekov, ktoré sú zatiaľ v pilotnej fáze. Moderna napríklad uviedla, že tento rok začne s poslednou skúškou svojej vakcíny proti cytomegalovírusu (CMV). CMV je bežný vírus, ktorý je najnebezpečnejší pre tehotné ženy alebo ženy s oslabeným imunitným systémom. V súčasnosti naň neexistuje očkovacia látka. V prípade úspechu tejto vakcíny by si Moderna mohla začať postupne budovať svoje portfólio liekov, vďaka čomu by sa nemusela spoliehať len na jeden zdroj príjmu.

2) Devon Energy

Devon Energy

Zisk v roku 2021: 167 %

Sektor: energie

Druhou najúspešnejšou akciou indexu S&P500 je ropná spoločnosť Devon Energy. Tá začala rok 2021 dokončením dlho očakávanej fúzie so spoločnosťou WPX Energy. Toto zlúčenie dvoch, dovtedy rovnocenných spoločností, bolo na spadnutie už v roku 2020, no kvôli pandémii sa museli rokovania na istú dobu prerušiť. Trhová hodnota novovzniknutej entity presahuje 27 miliárd dolárov a v súčasnosti jej patrí 8. miesto v rebríčku najväčších amerických ropných spoločností. Fúzia vo veľkej miere rozšírila produkciu a znížila náklady, vďaka čomu bola spoločnosť schopná vytvoriť veľké množstvo voľných peňažných tokov.

Dôvod úspechu akcií Devonu je jednoduchý, stojí za ním stále rastúca cena ropy. Ropa v roku 2020 zažila obrovský prepad cien z obáv o zastavení svetového priemyslu v dôsledku pandémie. No vďaka pomalému rozbiehaniu sa ekonomiky a znižovaniu ťažby zo strany OPEC-u v tomto roku zaznamenala výrazný obrat. Za posledných 12 mesiacov zdražela o viac ako 100 % a jej cena už presiahla 85 dolárom za barel. Naposledy cena ropy dosiahla túto úroveň v roku 2014 a v súčasnosti sa pomaly blíži k prekonaniu sedemročného maxima.  

Všetky tieto udalosti smerovali k tomu, že Devon dokázal v druhom štvrťroku 2021 dosiahnuť obrat vo výške 2,4 miliardy dolárov s čistým ziskom presahujúcim 256 miliónov dolárov. Z pohľadu množstva vyťažených barelov sa čistá produkcia dotkla 567-tisíc barelov ropy denne, čo predstavuje medziročný nárast o 74,5 %. Podobne sa darilo aj divízii ťažby zemného plynu.

Okrem toho existuje aj ďalší dôvod prečo sa spoločnosť stala obľúbencom WallStreetu. Tým je nová dividendová politika spoločnosti. Devon sa rozhodol, že novonadobudnuté financie prostredníctvom programu variabilnej dividendy, ktorý je prvým v tomto odvetví, z významnej časti vráti investorom.

Pre lepšiu predstavu, spoločnosť v prvom štvrťroku vygenerovala 260 miliónov dolárov voľného peňažného toku, čo jej umožnilo vyplatiť 0,34 dolára v dividendách na akciu. V druhom štvrťroku sa voľný peňažný tok zvýšil na 515 miliónov dolárov, čo spoločnosti umožnilo zvýšiť výdavky na dividendy na 0,49 dolára na akciu, čo predstavuje 6,94 % dividendový výnos.

V očakávaní najvyšších dividend v indexe S&P 500

Pri súčasnej cene akcií a na základe ceny ropy, ktorá by sa mala udržať podľa analytikov na úrovni okolo 80 dolárov za barel, by mal dividendový výnos Devonu v druhej polovici roku 2021 narásť na 12 %. Ak sa tieto predikcie naplnia, z Devonu by sa tak stala spoločnosť s najvyššími dividendami v indexe S&P 500, čo z nej robí vynikajúcu investíciu pre ešte viac investorov.

3) Goldman Sachs

Goldman Sachs

Zisk v roku 2021: 55 %

Sektor: bankovníctvo

Titán z Wall Street, investičná banka Goldman Sachs, je v tomto roku najúspešnejšou spoločnosťou indexu DowJones, ktorý sleduje 30 najväčších spoločností v USA. Postupné obnovenie ekonomiky spôsobilo, že celý bankový sektor v USA zažíva rekordné zisky. Goldman však dokázal svojím zhodnotením poraziť všetky známe mená WallStreetu, akými sú napríklad  JPMorgan Chase, BlackRock, Bank of America alebo Morgan Stanley.

Len minulý týždeň banka zverejnila svoje výsledky za tretí štvrťrok, ktoré totálne prekonali očakávania všetkých analytikov. Goldman dosiahol druhý najlepší kvartálny zisk v histórii na úrovni 5,4 miliardy dolárov, zatiaľ čo analytici očakávali „len“ 3,6 miliardy. Príjmy tiež prekonali očakávania a medziročne vzrástli o 26 % na 13,6 miliardy dolárov.

Silné čísla banky pochádzajú z jej činností v oblasti investičného bankovníctva a to hlavne z nárastu aktivity v oblasti fúzií a silného dopytu po počiatočných verejných ponukách (IPO). Ako uviedla agentúra Reuters, globálne objemy fúzií a akvizícií tento rok zlomili historické rekordy a celosvetovo dosiahli hodnotu viac ako 1,5 bilióna dolárov. Goldman si v súčasnosti drží svetové prvenstvo v tejto oblasti, pred všetkými ostatnými najväčšími svetovými investičnými bankami.

Poplatky za fúzie a akvizície zvýšili celkové príjmy finančného poradenstva spoločnosti o 225 % na 1,65 miliardy dolárov, pričom príjmy z upisovania, ktoré boli posilnené náporom nových súkromných spoločností, ktoré sa chcú dostať na burzu, narástli o 33 % na 1,90 miliardy dolárov.

Goldman Sachs je banka, ktorá zostáva nad vecou

„Vzhľadom na súčasnú úroveň fúzií a akvizícií, a pokračujúcu zdravú aktivitu medzi finančnými sponzormi očakávame, že aktivita akvizičného financovania zostane vysoká," uviedol CEO banky Sachs David Solomon. „V súvislosti s rastúcimi príležitosťami zostávam optimistický, sme nad vecou,“ dodal s úsmevom.

4) American Express

American Express

Zisk v roku 2021: 51%

Sektor: bankovníctvo

American Express, tretia najväčšia spoločnosť zaoberajúca sa kreditnými kartami v USA, zažíva po náročnom roku 2020 veľký comeback. Na rozdiel od konkurentov, akými sú Mastercard alebo Visa, ktorým sa v minulom roku darilo relatívne dobre, pretože online a bezhotovostné platby sa v dôsledku pandémie zrýchlili, American Express bojoval z dvoch základných dôvodov.

Prvým je fakt, že American Express je veľmi citlivý na zmenu úrokových sadzieb. Tie vláda USA vlani kvôli pandémii v snahe naštartovať ekonomiku čiastočne znížila. Druhým je, že veľká časť príjmov spoločnosti pochádza z dohôd s hotelovými reťazcami a leteckými spoločnosťami, ktoré boli pandémiou zasiahnuté najvýraznejšie. Vyzerá to však, že American Express má už zlé obdobie za sebou.

Spoločnosť za prvý polrok 2021 dokázala prekonať očakávania WallStreetu v tržbách aj ziskoch. Len za posledný kvartál sa jej podarilo zarobiť cez 10 miliárd dolárov, čo je oveľa viac ako sa očakávalo. Čistý zisk prekonal pôvodné odhady o 2,3 miliardy.

Tohtoročný nárast možno pripísať neustálemu zvyšovaniu sa spotrebiteľských výdavkov a masovej dostupnosti vakcíny proti koronavírusu v posledných mesiacoch. Spoločnosti pomohol aj postupný návrat ľudí do práce, spolu so silným rastom ekonomiky a rastúcimi výdavkami na cestovné a zábavu. Väčšina analytikov sa zhoduje, že akcie American Express sa postupne vrátia na úroveň, akú mali pred pandémiou.

Dôležité je, ako rýchlo sa zotaví cestovný ruch

Obnova však bude pravdepodobne postupná a okamžitý nárast objemu transakcií je nepravdepodobný. Okrem toho bude nejaký čas trvať, kým sa globálny cestovný ruch a hotelový priemysel dostanú na úroveň spred pandémie koronavírusu.

5) Microsoft

Microsoft

Zisk v roku 2021: 50 %

Sektor: elektronika

Technologický gigant, spoločnosť Microsoft, zažíva od začiatku pandémie vynikajúce obdobie. Rok 2020 bol najúspešnejším rokom spoločnosti z pohľadu tržieb a trend pokračuje aj v tomto roku, vďaka čomu sú akcie na takmer konštantnej trajektórii nahor. Dôvodom je stále pretrvávajúca pandémia, kvôli ktorej je väčšina zamestnancov nútených robiť z domu a využívať produkty Microsoftu, ako napríklad službu MS Teams.

Analytici sa zhodujú, že prebiehajúca digitálna transformácia, zvyšujúca sa sila cloudu a uvádzanie nových produktov na trh budú aj naďalej poháňať príjmy a rast zisku Microsoftu. Pozitívny výhľad má niekoľko dôvodov. Jedným z nich je zriedkavý výskyt potreby aktualizácie operačného systému. Zavádzanie nového systému Windows 11 začalo postupne od 5. októbra, pričom ide o prvú veľkú aktualizáciu po viac ako šiestich rokoch.

Windows 11 odštartuje nový cyklus inovácií počítačov a softvéru a poskytne integráciu s nadchádzajúcou platformou Windows 365. Tá je „najnovším výtvorom“ spoločnosti v oblasti úplného prechodu na cloud a ponúka úplné prepojenie počítača s cloudom. Poskytuje tiež zvýšené zabezpečenie a používateľom umožňuje streamovať prístup ku všetkým aplikáciám, nástrojom a údajom na akomkoľvek zariadení.

Nové produkty a stabilný dopyt spôsobili, že v treťom kvartáli tohto roku dosiahol Microsoft tržby vo výške 41,7 miliardy dolárov a čistý príjem 15,5 miliardy dolárov. Najvýraznejší nárast dosiahla spoločnosť v oblasti cloudových služieb a hernej konzoly Xbox. Darilo sa tiež hardvérovej časti biznisu, ktorý aj napriek globálnemu nedostatku čipov vzrástol o 10 %.

Akcie Microsoftu ešte stále môžu rásť

Microsoft je tak v dobrej pozícii, aby mohol ťažiť zo svojich produktov aj v budúcnosti. Dokázal, že aj napriek svojej veľkosti dokáže stále nachádzať nové smery, ktoré mu umožňujú generovať stále väčšie zisky. Väčšina analytikov si myslí, že akcie spoločnosti ešte zďaleka nie sú na vrchole a stále môžu narásť o viac ako 10 %.

logo
Prečítajte si tiež:
25.4.2024 Martin Jamnický

Investori začali dávať prednosť ETF fondom pred podielovými fondmi

Slováci zmenili preferencie pri investovaní. Potvrdzuje to nová štatistika Preferencie Slovákov pri investičných rozhodnutiach prechádzajú ...

25.4.2024 Robert Juriš

Na Slovensku pracuje rekordných viac ako 103-tisíc cudzincov

Počet pracujúcich cudzincov na Slovensku dosiahol nový rekord. V marci tohto roku sa ich počet vyšplhal nad úroveň 103-tisíc. Pritom až ...

25.4.2024 Redakcia FinReport

Škody po vyčíňaní prírodných živlov vlani stúpli v stovkách percent

Počasie počas minulého roku niekoľkokrát ukázalo svoju divokosť a nevyspytateľnosť. Povodne, prívalové dažde, krupobitia, tornádo, ...

24.4.2024 Redakcia FinReport

Do fondov EÚ sme za dve desaťročia vložili 13,1 miliardy eur, no získali sme takmer 25 miliárd

Slovenská republika je od roku 2004, teda už dve desaťročia, členom Európskej únie. Počas tohto obdobia sme do spoločného uniálneho ...

24.4.2024 Roland Régely

Home office alebo hybridná práca? Banky na Slovensku preferujú skôr druhú možnosť

Slovenská sporiteľňa nedávno oznámila, že jej call centrum bude kompletne pracovať z domu. Najväčšia slovenská banka to odôvodnila ...

24.4.2024 Redakcia FinReport

Novela zákona o ochrane spotrebiteľa pomôže nakupujúcim aj obchodníkom

Ďalšia novela zákona o ochrane spotrebiteľa je na svete. Schválili ju poslanci parlamentu a platiť začne od 1. júla tohto roku. Hlavným ...

24.4.2024 Robert Juriš

Prečo je pri umelej inteligencii potrebné vnímať nielen vysoké tržby, ale aj možné riziká

Spoločnosť OpenAI je jednou z firiem, ktorej sa vlani podarilo urobiť takzvanú dieru do sveta. Na báze umelej inteligencie vyvinula chatbot ...

24.4.2024 Martin Jamnický

Pri investovaní si dávajte pozor na neuveriteľne výhodné ponuky aj na falošné garancie

Investičné podvody najčastejšie cielia na finančne menej zdatných občanov. Ich najčastejším príznakom je snaha o rýchle a extrémne ...

23.4.2024 Martin Jamnický

Do dražby smeruje unikátna zbierka mincí, jej hodnota môže prekonať 5 miliónov eur

Zberatelia aj investori by mali zbystriť pozornosť. Do dražby putuje celoživotná zbierka významného zberateľa MUDr. Václava Brunu. ...

19.4.2024 Eva Sadovská

Dnes (19. apríla) je svetový deň investičných fondov. Ako sa im darí na Slovensku?

Práve 19. apríla sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý v roku 1774 založil historicky prvý investičný fond. Investovanie do fondov je ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

Spoločnosti Amundi US a Victory Capital sa zlúčia

Spoločnosti Amundi a Victory Capital podpísali Memorandum o porozumení, na základe ktorého sa Amundi US stane strategickým akcionárom vo ...

17.4.2024 Redakcia FinReport

NBS vydáva striebornú desaťeurovku s motívom holokaustu

Národná banka Slovenska vydáva novú striebornú zberateľskú mincu v nominálnej hodnote 10 eur. Motívom tejto desaťeurovky je holokaust, ...

17.4.2024 Redakcia FinReport

Trh s kanabisom mal problémy a bol v strate, no v tomto roku narástol už o 22,4 %

Akcie kanabisu sa opäť dostávajú do centra pozornosti. Kým v niekoľkých predchádzajúcich rokoch vrátane toho minulého boli v mínuse, v ...

16.4.2024 Zuzana Fryč

Konzervatívne investície prinášajú zaujímavú alternatívu k bankovým vkladom

Konzervatívne investičné produkty začínajú byť opäť zaujímavé z pohľadu zhodnotenia v krátkom časovom horizonte. Kým pred dvomi rokmi ...

15.4.2024 Redakcia FinReport

Zlato prekonalo ďalší rekord na úrovni 2 400 dolárov za uncu

Zlato neprestáva udivovať. Ako investičná komodita týždeň po týždni prekonáva svoje historické maximá a inak to nebolo ani na sklonku ...

11.4.2024 Eva Sadovská

Aktíva realitných fondov na Slovensku sú na úrovni takmer 2,6 miliardy eur

Podielové fondy patria na Slovensku medzi obľúbené investičné nástroje. Do skupiny podielových fondov patria aj realitné fondy, ...

10.4.2024 Miloslava Némová

Prvá aukcia roku: Sotheby's Evening Sale v Londýne zarobila 129 miliónov dolárov

Prvá tohtoročná aukcia Sotheby's Modern and Contemporary Evening Sale v Londýne zaznamenala úspech, keď sa podarilo predať 54 zo 60 ...

9.4.2024 Marián Búlik

Slováci neprimerane riskujú nákupom korporátnych dlhopisov

Hoci má väčšina obyvateľov Slovenska averziu voči riziku a k investovaniu pristupuje vyslovene konzervatívne, pri korporátnych dlhopisoch ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay