Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

TOP 5 najlepších akcií roka. Do týchto obľúbencov Wall Streetu sa teraz určite oplatí investovať

Dominik Horváth Investovanie
SK
EN
Poslať

Druhý rok koronakrízy prináša spoločnostiam nielen problémy a prekážky, ale viacerým z nich pomohol aj k zaujímavému rastu. Index S&P500 v roku 2021 narástol o viac ako 33 % a index Dow Jones dokázal vzrásť o viac ako 28 %. Existujú však aj firmy, ktorým sa v tomto roku darí vysoko nad priemerom tých úspešných. Dôvodom je zavádzanie nových produktov alebo využitie situácie v čase končiacej sa pandémie. Financial Report vám teraz prináša prehľad zatiaľ najviac úspešných spoločností v roku 2021.

image

Foto: Shutterstock

1) Moderna

Moderna

Nárast v roku 2021: 212 %

Sektor: zdravotníctvo

Akciám zdravotníckej spoločnosti Moderna patrí v tomto roku titul najúspešnejšej akcie indexu S&P500, ktorý sleduje 500 najväčších spoločností v USA. Dôvodom tohto raketového rastu je úspech vakcíny proti vírusu COVID-19, ktorú spoločnosť vyvinula minulý rok.

Vakcína je prvý a zatiaľ jediný komercializovaný produkt spoločnosti, ktorá v roku 2018 prešla výraznou reštrukturalizáciou a patrí k najmladším spoločnostiam v biotechnologickom priemysle. Úspech vakcíny priniesol Moderne len počas prvého polroka 2021 zisk vo výške 6,4 miliardy dolárov. Vzhľadom na súčasné objednávky spoločnosť očakáva, že jej vakcíny zaznamenajú do konca roka príjmy vo výške 20 miliárd dolárov.

Moderna a konkurenčný Pfizer sú v súčasnosti dvaja najväčší predajcovia vakcín v USA. Obidve spoločnosti tento rok podpísali zmluvu na dodanie 500 miliónov dávok. Dosiaľ sa len v USA očkovacou látkou Moderny zaočkovalo 67 miliónov ľudí a vakcínou Pfizer 99 miliónov. Spoločnosti tiež podpísali významné zmluvy s inými krajinami po celom svete. Predvídateľný a stabilný finančný tok spôsobil, že sa akcie Moderny rýchlo stali miláčikom WallStreetu.

Svoj tohtoročný vrchol dosiahli v auguste, keď sa ich hodnota dokázala vyšplhať na úroveň 484 dolárov. Celková trhová hodnota Moderny vtedy dosiahla vyše 200 miliárd dolárov a prekonala výrobcov liekov, ktorí sú na trhu už desaťročia, vrátane spoločností GlaxoSmithKline, Amgen a Merck. Za tento úspech vďačí Moderna hlavne tomu, že vlastní plné právo na svoju očkovaciu látku a nemusí sa tak deliť o zisky s partnerom, ako je to napríklad pri vakcínach Pfizer-BioNTech.

V súvislosti s budúcnosťou spoločnosti sa však vynára jedna veľká otázka. Bude Moderna schopná generovať miliardy z vakcíny viac rokov po sebe, alebo ide len o krátkodobý trend? Väčšina analytikov si myslí, že koronavírus tak skoro neodíde a vzhľadom na dĺžku pandémie budú vlády pravdepodobne proaktívne objednávať pre svojich občanov dostatok dávok vakcíny viac rokov po sebe.

Pracujú na rozšírení portfólia svojich liekov

Čo môže Moderne v budúcnosti pomôcť je fakt, že za posledné dva roky si spoločnosť dokázala vyprodukovať neuveriteľných 15 miliárd dolárov v hotovosti. Táto finančná stabilita s prehľadom umožní financovanie vývinu ďalších liekov, ktoré sú zatiaľ v pilotnej fáze. Moderna napríklad uviedla, že tento rok začne s poslednou skúškou svojej vakcíny proti cytomegalovírusu (CMV). CMV je bežný vírus, ktorý je najnebezpečnejší pre tehotné ženy alebo ženy s oslabeným imunitným systémom. V súčasnosti naň neexistuje očkovacia látka. V prípade úspechu tejto vakcíny by si Moderna mohla začať postupne budovať svoje portfólio liekov, vďaka čomu by sa nemusela spoliehať len na jeden zdroj príjmu.

2) Devon Energy

Devon Energy

Zisk v roku 2021: 167 %

Sektor: energie

Druhou najúspešnejšou akciou indexu S&P500 je ropná spoločnosť Devon Energy. Tá začala rok 2021 dokončením dlho očakávanej fúzie so spoločnosťou WPX Energy. Toto zlúčenie dvoch, dovtedy rovnocenných spoločností, bolo na spadnutie už v roku 2020, no kvôli pandémii sa museli rokovania na istú dobu prerušiť. Trhová hodnota novovzniknutej entity presahuje 27 miliárd dolárov a v súčasnosti jej patrí 8. miesto v rebríčku najväčších amerických ropných spoločností. Fúzia vo veľkej miere rozšírila produkciu a znížila náklady, vďaka čomu bola spoločnosť schopná vytvoriť veľké množstvo voľných peňažných tokov.

Dôvod úspechu akcií Devonu je jednoduchý, stojí za ním stále rastúca cena ropy. Ropa v roku 2020 zažila obrovský prepad cien z obáv o zastavení svetového priemyslu v dôsledku pandémie. No vďaka pomalému rozbiehaniu sa ekonomiky a znižovaniu ťažby zo strany OPEC-u v tomto roku zaznamenala výrazný obrat. Za posledných 12 mesiacov zdražela o viac ako 100 % a jej cena už presiahla 85 dolárom za barel. Naposledy cena ropy dosiahla túto úroveň v roku 2014 a v súčasnosti sa pomaly blíži k prekonaniu sedemročného maxima.  

Všetky tieto udalosti smerovali k tomu, že Devon dokázal v druhom štvrťroku 2021 dosiahnuť obrat vo výške 2,4 miliardy dolárov s čistým ziskom presahujúcim 256 miliónov dolárov. Z pohľadu množstva vyťažených barelov sa čistá produkcia dotkla 567-tisíc barelov ropy denne, čo predstavuje medziročný nárast o 74,5 %. Podobne sa darilo aj divízii ťažby zemného plynu.

Okrem toho existuje aj ďalší dôvod prečo sa spoločnosť stala obľúbencom WallStreetu. Tým je nová dividendová politika spoločnosti. Devon sa rozhodol, že novonadobudnuté financie prostredníctvom programu variabilnej dividendy, ktorý je prvým v tomto odvetví, z významnej časti vráti investorom.

Pre lepšiu predstavu, spoločnosť v prvom štvrťroku vygenerovala 260 miliónov dolárov voľného peňažného toku, čo jej umožnilo vyplatiť 0,34 dolára v dividendách na akciu. V druhom štvrťroku sa voľný peňažný tok zvýšil na 515 miliónov dolárov, čo spoločnosti umožnilo zvýšiť výdavky na dividendy na 0,49 dolára na akciu, čo predstavuje 6,94 % dividendový výnos.

V očakávaní najvyšších dividend v indexe S&P 500

Pri súčasnej cene akcií a na základe ceny ropy, ktorá by sa mala udržať podľa analytikov na úrovni okolo 80 dolárov za barel, by mal dividendový výnos Devonu v druhej polovici roku 2021 narásť na 12 %. Ak sa tieto predikcie naplnia, z Devonu by sa tak stala spoločnosť s najvyššími dividendami v indexe S&P 500, čo z nej robí vynikajúcu investíciu pre ešte viac investorov.

3) Goldman Sachs

Goldman Sachs

Zisk v roku 2021: 55 %

Sektor: bankovníctvo

Titán z Wall Street, investičná banka Goldman Sachs, je v tomto roku najúspešnejšou spoločnosťou indexu DowJones, ktorý sleduje 30 najväčších spoločností v USA. Postupné obnovenie ekonomiky spôsobilo, že celý bankový sektor v USA zažíva rekordné zisky. Goldman však dokázal svojím zhodnotením poraziť všetky známe mená WallStreetu, akými sú napríklad  JPMorgan Chase, BlackRock, Bank of America alebo Morgan Stanley.

Len minulý týždeň banka zverejnila svoje výsledky za tretí štvrťrok, ktoré totálne prekonali očakávania všetkých analytikov. Goldman dosiahol druhý najlepší kvartálny zisk v histórii na úrovni 5,4 miliardy dolárov, zatiaľ čo analytici očakávali „len“ 3,6 miliardy. Príjmy tiež prekonali očakávania a medziročne vzrástli o 26 % na 13,6 miliardy dolárov.

Silné čísla banky pochádzajú z jej činností v oblasti investičného bankovníctva a to hlavne z nárastu aktivity v oblasti fúzií a silného dopytu po počiatočných verejných ponukách (IPO). Ako uviedla agentúra Reuters, globálne objemy fúzií a akvizícií tento rok zlomili historické rekordy a celosvetovo dosiahli hodnotu viac ako 1,5 bilióna dolárov. Goldman si v súčasnosti drží svetové prvenstvo v tejto oblasti, pred všetkými ostatnými najväčšími svetovými investičnými bankami.

Poplatky za fúzie a akvizície zvýšili celkové príjmy finančného poradenstva spoločnosti o 225 % na 1,65 miliardy dolárov, pričom príjmy z upisovania, ktoré boli posilnené náporom nových súkromných spoločností, ktoré sa chcú dostať na burzu, narástli o 33 % na 1,90 miliardy dolárov.

Goldman Sachs je banka, ktorá zostáva nad vecou

„Vzhľadom na súčasnú úroveň fúzií a akvizícií, a pokračujúcu zdravú aktivitu medzi finančnými sponzormi očakávame, že aktivita akvizičného financovania zostane vysoká," uviedol CEO banky Sachs David Solomon. „V súvislosti s rastúcimi príležitosťami zostávam optimistický, sme nad vecou,“ dodal s úsmevom.

4) American Express

American Express

Zisk v roku 2021: 51%

Sektor: bankovníctvo

American Express, tretia najväčšia spoločnosť zaoberajúca sa kreditnými kartami v USA, zažíva po náročnom roku 2020 veľký comeback. Na rozdiel od konkurentov, akými sú Mastercard alebo Visa, ktorým sa v minulom roku darilo relatívne dobre, pretože online a bezhotovostné platby sa v dôsledku pandémie zrýchlili, American Express bojoval z dvoch základných dôvodov.

Prvým je fakt, že American Express je veľmi citlivý na zmenu úrokových sadzieb. Tie vláda USA vlani kvôli pandémii v snahe naštartovať ekonomiku čiastočne znížila. Druhým je, že veľká časť príjmov spoločnosti pochádza z dohôd s hotelovými reťazcami a leteckými spoločnosťami, ktoré boli pandémiou zasiahnuté najvýraznejšie. Vyzerá to však, že American Express má už zlé obdobie za sebou.

Spoločnosť za prvý polrok 2021 dokázala prekonať očakávania WallStreetu v tržbách aj ziskoch. Len za posledný kvartál sa jej podarilo zarobiť cez 10 miliárd dolárov, čo je oveľa viac ako sa očakávalo. Čistý zisk prekonal pôvodné odhady o 2,3 miliardy.

Tohtoročný nárast možno pripísať neustálemu zvyšovaniu sa spotrebiteľských výdavkov a masovej dostupnosti vakcíny proti koronavírusu v posledných mesiacoch. Spoločnosti pomohol aj postupný návrat ľudí do práce, spolu so silným rastom ekonomiky a rastúcimi výdavkami na cestovné a zábavu. Väčšina analytikov sa zhoduje, že akcie American Express sa postupne vrátia na úroveň, akú mali pred pandémiou.

Dôležité je, ako rýchlo sa zotaví cestovný ruch

Obnova však bude pravdepodobne postupná a okamžitý nárast objemu transakcií je nepravdepodobný. Okrem toho bude nejaký čas trvať, kým sa globálny cestovný ruch a hotelový priemysel dostanú na úroveň spred pandémie koronavírusu.

5) Microsoft

Microsoft

Zisk v roku 2021: 50 %

Sektor: elektronika

Technologický gigant, spoločnosť Microsoft, zažíva od začiatku pandémie vynikajúce obdobie. Rok 2020 bol najúspešnejším rokom spoločnosti z pohľadu tržieb a trend pokračuje aj v tomto roku, vďaka čomu sú akcie na takmer konštantnej trajektórii nahor. Dôvodom je stále pretrvávajúca pandémia, kvôli ktorej je väčšina zamestnancov nútených robiť z domu a využívať produkty Microsoftu, ako napríklad službu MS Teams.

Analytici sa zhodujú, že prebiehajúca digitálna transformácia, zvyšujúca sa sila cloudu a uvádzanie nových produktov na trh budú aj naďalej poháňať príjmy a rast zisku Microsoftu. Pozitívny výhľad má niekoľko dôvodov. Jedným z nich je zriedkavý výskyt potreby aktualizácie operačného systému. Zavádzanie nového systému Windows 11 začalo postupne od 5. októbra, pričom ide o prvú veľkú aktualizáciu po viac ako šiestich rokoch.

Windows 11 odštartuje nový cyklus inovácií počítačov a softvéru a poskytne integráciu s nadchádzajúcou platformou Windows 365. Tá je „najnovším výtvorom“ spoločnosti v oblasti úplného prechodu na cloud a ponúka úplné prepojenie počítača s cloudom. Poskytuje tiež zvýšené zabezpečenie a používateľom umožňuje streamovať prístup ku všetkým aplikáciám, nástrojom a údajom na akomkoľvek zariadení.

Nové produkty a stabilný dopyt spôsobili, že v treťom kvartáli tohto roku dosiahol Microsoft tržby vo výške 41,7 miliardy dolárov a čistý príjem 15,5 miliardy dolárov. Najvýraznejší nárast dosiahla spoločnosť v oblasti cloudových služieb a hernej konzoly Xbox. Darilo sa tiež hardvérovej časti biznisu, ktorý aj napriek globálnemu nedostatku čipov vzrástol o 10 %.

Akcie Microsoftu ešte stále môžu rásť

Microsoft je tak v dobrej pozícii, aby mohol ťažiť zo svojich produktov aj v budúcnosti. Dokázal, že aj napriek svojej veľkosti dokáže stále nachádzať nové smery, ktoré mu umožňujú generovať stále väčšie zisky. Väčšina analytikov si myslí, že akcie spoločnosti ešte zďaleka nie sú na vrchole a stále môžu narásť o viac ako 10 %.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
3.10.2022 Robert Juriš

Banky sú v zisku. Za prvých osem mesiacov vygenerovali 529 miliónov eur

Bankám sa darí. V tomto roku ešte viac ako v tom predchádzajúcom, ktorý bol prvý po zrušení špeciálneho bankového odvodu. Za prvých osem ...

3.10.2022 Redakcia FinReport

Nezamestnanosť v eurozóne dosahuje 6,6 %, v EÚ je na úrovni 6,0 %, na Slovensku máme 6,14 %

V auguste 2022 dosahovala sezónne upravená miera nezamestnanosti v krajinách eurozóny 6,6 % a v celej Európskej únii klesla ešte nižšie na ...

3.10.2022 Redakcia FinReport

Tri spoločnosti vydávajú dlhopisy a investičné certifikáty za desiatky miliónov eur

Ďalšie spoločnosti pôsobiace na finančnom trhu sa rozhodli vydať dlhopisy, respektíve investičné certifikáty. Prvou spoločnosťou ...

2.10.2022 Redakcia FinReport

Prieskum: Dvaja z troch Slovákov sú ochotní priplatiť si za spoločensky zodpovedné produkty

Približne polovica slovenských spotrebiteľov tvrdí, že pri rozhodovaní sa o nákupe je pre nich dôležitá firemná zodpovednosť. Až dvaja z ...

2.10.2022 Redakcia FinReport

Spoločnosť SWIFT spúšťa blockchainový projekt zameraný na podnikové akcie

Globálny medzibankový platobný systém SWIFT spustil pilotný projekt zameraný na prácu s podnikovými akciami. Využije naň technologickú ...

1.10.2022 Redakcia FinReport

Inflácia znižuje hodnotu dlhu, rozumná investícia sa tak môže vrátiť až dvakrát

Prudko rastúca inflácia v ľuďoch vyvoláva prirodzené reakcie. Domácnosti si úzkostlivejšie ako kedykoľvek v minulosti strážia svoje ...

30.9.2022 Robert Juriš

Tretí pilier: Štát chce zefektívniť jeho hospodárenie, dôchodkové spoločnosti hovoria o likvidácii

Aktuálna schôdza poslancov parlamentu prináša viacero finančných tém, ktoré vyvolávajú nesúhlas u tých, ktorých sa týkajú najviac. ...

29.9.2022 Redakcia FinReport

Dve spoločnosti navýšili svoj podiel v bratislavskom Auparku na 87 %

Nákupné centrum v bratislavskej Petržalke Aupark má novinky. Joint venture partneri Wood & Company a Tatra Asset Management v ňom navýšili ...

23.9.2022 Roland Régely

Amundi: Nastal čas upraviť si investičné portfólio, dlhopisy sa vracajú na výslnie

Dlhopisy sú tento rok opäť „v kurze“. Vyplýva to z vyjadrení predstaviteľov francúzskej správcovskej spoločnosti Amundi. Tí tvrdia, že ...

23.9.2022 Naďa Černá

Kostru dinosaura vydražili za 6 miliónov dolárov. Vedci však z toho nadšení nie sú

Vzácnu kostru dinosaura starú 77 miliónov rokov sa podarilo vydražiť na prírodovednej aukcii za 6 miliónov dolárov. V aukčnej sieni ...

23.9.2022 Redakcia FinReport

Penta vydáva ďalšie dlhopisy, tentoraz s výnosom 4,30 % ročne

Spoločnosť Penta Re Funding II po dvoch augustových emisiách dlhopisov v súčasnosti vydáva ďalšiu. Tentoraz ide o dlhopisy s názvom Penta ...

21.9.2022 Redakcia FinReport

Dve spoločnosti vydávajú cenné papiere za desiatky miliónov eur

Dve spoločnosti pôsobiace na finančnom trhu avizujú vydanie cenných papierov v hodnote niekoľkých desiatok miliónov eur. Prvou je Proxenta ...

21.9.2022 Redakcia FinReport

NBS začala s predajom novej striebornej desaťeurovej zberateľskej mince

Národná banka Slovenska začala s predajom striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 10 eur pri príležitosti 220. výročia ...

20.9.2022 Redakcia FinReport

Chceli investovať ako celebrity, ale stali sa obeťou podvodu

Ak aj chcete zarábať ako celebrity, nedajte sa nalákať na pochybný obchod. V prípade, že dobrovoľne prevediete peniaze zo svojho účtu na ...

20.9.2022 Roland Régely

Pochybila poisťovňa, alebo išlo o investičné riziko? Klienti kvôli Arce hrozia Kooperative žalobou

Nevyplatenie peňazí z investičného životného poistenia naviazaného na dlhopisy skupiny Arca bude mať súdnu dohru. Poškodení klienti ...

20.9.2022 Marián Búlik

Prečo si čo najskôr presunúť úspory z dlhopisového do akciového alebo indexového fondu, a ako to urobiť?

Vláda koncom augusta odsúhlasila návrh reformy druhého piliera z dielne ministerstva práce. Ak zmeny potvrdí parlament na svojej septembrovej ...

14.9.2022 Redakcia FinReport

Investorský august 2022 bol ako na hojdačke. Akcie išli najprv nahor, aby napokon skončili v mínuse

Svetové akciové trhy zažili turbulentný august 2022. Do polovice mesiaca v cenovej rely rástli, no potom sa vývoj obrátil, a na konci leta sa ...

12.9.2022 Redakcia FinReport

Investičný rating Ruska a Ukrajiny patrí k najhorším na svete

V dôsledku prebiehajúcej vojny na Ukrajine aj v Rusku panuje obrovská neistota v súvislosti s očakávanou návratnosťou investícií. Obe ...

Aplikácia

 1. 1.
  Vláda schválila vyplatenie 14. dôchodkov, na ktoré v novembri pôjde 207 miliónov eur
 2. 2.
  Zdražovanie hypoték pokračuje. Takto banky zvyšovali úrokové sadzby v septembri 2022
 3. 3.
  Banky sú v zisku. Za prvých osem mesiacov vygenerovali 529 miliónov eur
 4. 4.
  Vzťahy sú u nás na prvom mieste, aj preto sme sa rozhodli pre FinGO.sk
 5. 5.
  Nezamestnanosť v eurozóne dosahuje 6,6 %, v EÚ je na úrovni 6,0 %, na Slovensku máme 6,14 %