Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

TOP 5 najhorších akcií roka 2021. Do týchto firiem teraz určite neinvestujte

Dominik Horváth Investovanie Poslať

Napriek stále pretrvávajúcej pandémii koronavírusu je rok 2021 pre akciové trhy zatiaľ relatívne úspešný. Drvivá väčšina spoločností sa z náročného roku 2020 pozbierala relatívne rýchlo a svojim investorom dokázala vygenerovať zaujímavé zisky. Napríklad index S&P 500 v roku 2021 narástol o viac ako 21 % a index Dow Jones dokázal vzrásť o viac ako 16 %. Napriek tomu však existujú spoločnosti, ktorým sa v tomto roku výrazne nedarí, či už pre nenaplnenie očakávaní, alebo pre tlak zo strany konkurencie. Financial Report vám teraz prináša prehľad zatiaľ najmenej úspešných spoločností v roku 2021. Do ich akcií sa aktuálne určite neoplatí investovať.

investovanie do akcií

Foto: Shutterstock

1) Viatris Inc.

viatris

Sektor: zdravotníctvo

Pokles v roku 2021: –24,43 %

Titul najhoršej akcie v indexe S&P 500, ktorý sleduje 500 najväčších spoločností v USA, patrí v tomto roku zatiaľ zdravotníckej spoločnosti Viatris Inc. Tá vznikla v novembri minulého roka spojením spoločností Mylan a Upjohn, ktorá bola divíziou spoločnosti Pfizer. Viatris sa tak stala novým domovom viacerých známych liekov, ako sú napríklad Zoloft, Lipitor alebo Viagra.

Spoločnosť Viatris má za sebou ťažký štart. Jej akcie v tomto roku klesli o 24 % a väčšina analytikov varuje investorov pred ich nákupom aj napriek finančnej stabilite spoločnosti. Tá v máji 2021 vykázala zmiešané výsledky so silnými tržbami, ale neuspokojivými ziskami, a podobný výkon zopakovala aj v auguste.

Očakávania Wall Street sa tak naplnili a nepomohol im ani pozitívny výhľad vedenia spoločnosti. Napriek doterajšiemu negatívnemu výsledku má Viatris prekvapivo stabilné finančné ukazovatele a ponúka veľkorysý dividendový výnos 3,2 %.

Finančné zdravie však nemusí byť dostatočné na spustenie lukratívneho oživenia stagnujúcej ceny akcií. Väčšina analytikov, naopak, očakáva pomalú trajektóriu rastu, ktorý má trvať viac ako päť rokov, a v prípade naplnenia očakávaní by si akcie mohli polepšiť o približne 34 %.

2) Take-Two Interactive Software Inc.

Take-Two Interactive

Sektor: videohry

Pokles v roku 2021: –9,8 %

Ďalšou spoločnosťou s nepresvedčivými výnosmi je producent videohier Take-Two Interactive. Spoločnosť je známa najmä hrami, ako Grand Theft Auto alebo Red Dead Redemtion, ktoré patria k historicky najpredávanejším. Take-Two však v roku 2021 stratila viac ako 9 %, a za skvelým rokom 2020, keď jej akcie narástli o viac ako 70 %, poriadne zaostáva.

Spoločnosť tak zistila, že udržať extrémne zisky, ktoré jej priniesla pandémia koronavírusu a s ňou spojené lockdowny, vôbec nie je ľahké. Príjmy z hier síce stále rastú, len nie dostatočne rýchlo na to, aby uspokojili investorov, ktorí stavili na ešte rýchlejšiu mieru rastu.

Hlavým problémom je stále sa predlžujúce vydanie vlajkovej lode spoločnosti, hry GTA. Medzera medzi titulmi GTA IV a GTA V trvala 5 rokov a 5 mesiacov, ale od GTA V už ubehlo 8 rokov bez toho, aby Take-Two oznámila vydanie ďalšej časti. Celkovo hra GTA V od svojho vydania v roku 2013 zarobila viac ako 6 miliárd dolárov a patrí jej titul najziskovejšieho zábavného produktu všetkých čias. Pre porovnanie filmy, ako Avatar alebo posledná trilógia Star Wars, dokázali celosvetovo zarobiť „len“ 3 miliardy dolárov.

Viacerí analytici však tvrdia, že zlá situácia spoločnosti sa môže v blízkom období zmeniť a spoločnosť by mohla byť len podhodnotená, medzi dvomi cyklami jednej z najobľúbenejších videohier všetkých čias. Podobne ako Viatris má Take-Two stabilnú finančnú súvahu s voľnou hotovosťou cez 2,5 miliardy dolárov a nemá žiadny dlh, čo predstavuje vynikajúci základ do budúcnosti.

3) Amgen Inc.

Amgen

Sektor: zdravotníctvo

Pokles v roku 2021: –8,81 %

Akcie zdravotníckej spoločnosti Amgen patria v súčasnosti k najhorším v indexe Dow Jones, ktorý sleduje vývoj 30 najväčších spoločností v USA. Akcie klesli hlavne preto, lebo sa spoločnosť nezúčastnila pretekov o vývoj vakcíny proti vírusu COVID-19.

Okrem toho pandémia viedla množstvo ľudí k tomu, aby sa vyhli vyhľadaniu lekárskej starostlivosti v situáciách, v ktorých by to inokedy určite urobili. Aj keď Amgen pomáhal spoločnosti Eli Lilly pri výrobe liekov na COVID-19, nebol sám osebe kandidátom v úsilí vyvinúť vakcínu proti koronavírusu.

Preto spoločnosť na Wall Street upadla do nemilosti, hoci sa nič nezmenilo na perspektívach jej dlhodobého rastu. Je to stále tá istá spoločnosť, ktorá vyrába lieky, ako Enbrel a Prolia na posilnenie kostí, alebo lieky Kyprolis a Neulasta, ktoré bojujú proti rakovine. Vo svojom portfóliu má celkovo 20 liekov generujúcich príjmy.

Investorov však sklamali aj výsledky najnovšieho lieku spoločnosti s názvom Lumakras. Ten má pomáhať pacientom s rakovinou pľúc, ale iba jeden z 11 pacientov bez predchádzajúcej liečby dosiahol čiastočné zlepšenie zdravotného stavu, čo je rovnaký výsledok, aký liek zaznamenal už pred rokom. Stagnácia zlepšenia účinnosti lieku tak na dôvere investorov určite nepridala.  

Väčšina analytikov si však myslí, že po prekonaní pandémie koronavírusu by sa mal Amgen vrátiť na pôvodnú úroveň aj spolu s celým biofarmaceutickým priemyslom. Wall Street očakáva, že Amgen do konca roka 2022 dosiahne zhodnotenie o 18,8 %, čím úplne vymaže súčasnú negatívnu trajektóriu.

4) Verizon

verizon

Sektor: telekomunikácie

Pokles v roku 2021: –8,75 %

Druhou najslabšou akciou indexu Dow Jones je bezdrôtový telekomunikačný gigant Verizon. Hlavným problémom, s ktorým v súčasnosti zápasí najväčší mobilný operátor v USA, je drvivý tlak zo strany konkurencie.

Na jednej strane musí čeliť T-Mobile, ktorý sa v minulom roku v USA spojil so spoločnosťou Sprint a stal sa tak druhým najväčším mobilným operátorom v krajine. Jeho 5G sieť, ktorá je podporovaná predovšetkým nízkopásmovými spektrami so širšími oblasťami pokrytia, má takmer dva a polnásobné pokrytie 5G sieťou ako AT&T, a takmer štyrikrát väčšie pokrytie ako Verizon.

T-Mobile sa nesnaží stať sa diverzifikovaným mediálnym gigantom, akým je AT&T, ale zameriava sa výhradne na bezdrôtové siete. Tento zjednodušený prístup eliminuje dodatočné zmluvy, poplatky za dátové pokrytie a rôzne iné poplatky, čo z neho robí pre Wall Street príťažlivejšieho kandidáta na rast ako Verizon.

Podobný tlak vytvára aj AT&T, ktorému v USA patrí tretie miesto. AT&T v máji tohto roka ohlásilo plánované spojenie svojej divízie WarnerMedia s televíznou skupinou Discovery. Vzniknúť má nový samostatný mediálny gigant, ktorý by konkuroval mediálnym divíziám Verizonu, pod ktoré patrí napríklad portál Yahoo.

Zdá sa tak, že najväčším katalyzátorom Verizonu bude musieť byť presadenie sa v prebiehajúcom zavádzaní 5G infraštruktúry. Cieľom spoločnosti je do konca roku 2023 pokryť sieťou cez 30 miliónov domácností. Širokopásmové pripojenie nie je iniciatíva s vysokým rastom, ale generuje vysoko transparentný a predvídateľný peňažný tok. Či sa Verizonu podarí prekonať svoju konkurenciu a udržať si svoje prvé miesto na americkom trhu, to sa určite dozvieme už v blízkej budúcnosti.

5) Walmart

walmart

Sektor: maloobchod

Pokles v roku 2021: –2,49 %

Poslednou akciou na našom zozname je najväčší maloobchodný predajca na svete – spoločnosť Walmart. Tá, podobne ako väčšina spoločností v tomto zozname, zaznamenala vynikajúci rok 2020, no v poslednom čase nedokázala napĺňať vysoké očakávania.

Walmart je v porovnaní so svojimi najväčšími konkurentmi sklamaním. Napríklad akcie spoločnosti Target v roku 2021 vzrástli o solídnych 40,6 %. Lepšie sa darilo aj Amazonu, ktorý je pravdepodobne najväčším konkurentom spoločnosti Walmart v maloobchode aj v elektronickom obchode, a ktorý dokázal stúpnuť o 4 %.

Sklamaním sú aj zárobky Walmartu. Spoločnosť za straty obviňuje predovšetkým svoje britské a japonské divízie. Okrem toho tiež dramaticky zvyšuje výdavky a tento rok plánuje minúť zhruba 14 miliárd dolárov, o 3 miliardy viac ako vlani. Finančný riaditeľ Brett Biggs uviedol, že spoločnosť investuje do vylepšení dodávateľského reťazca a automatizácie. Okrem toho tiež zvýšila mzdy svojim americkým zamestnancom na viac ako 15 dolárov za hodinu.

Jednou z najväčších výziev Walmartu v roku 2021 je pokúsiť sa udržať si svoj podiel na trhu. Keďže časy pandémie sa postupne končia a pracovníci sa začínajú vracať do svojich kancelárií, spoločnosť musí nájsť spôsob, ako motivovať zákazníkov, aby pokračovali v míňaní svojich peňazí práve v ich obchodoch, či už osobne, alebo prostredníctvom online.

Jednou z možných ciest, ako získať dodatočné zisky, je novovzniknutá služba Walmart+, ktorá bola spustená na jeseň minulého roka. Tá poskytuje dodanie objednaného tovaru kuriérom zadarmo a jej hlavnou snahou je konkurovať službe Amazon Prime, ktorá je v súčasnosti najpopulárnejšou maloobchodnou dodatkovou službou v USA.

logo
Prečítajte si tiež:
20.4.2024 Redakcia FinReport

Chatbot s umelou inteligenciou od Klarny pracuje ako 700 zamestnancov na plný úväzok

Klarna – švédska spoločnosť zaoberajúca sa sprostredkovaním platieb v oblasti elektronického obchodovania tvrdí, že jej chatbot vyvinutý ...

20.4.2024 Redakcia FinReport

Nie je diéta ako diéta, vždy ide najmä o obchod

S príchodom jari sa pozornosť veľkého množstva spotrebiteľov sústreďuje na to, či do leta stihnú schudnúť do plaviek. Na mnohých ...

19.4.2024 Eva Sadovská

Dnes (19. apríla) je svetový deň investičných fondov. Ako sa im darí na Slovensku?

Práve 19. apríla sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý v roku 1774 založil historicky prvý investičný fond. Investovanie do fondov je ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Odchod do predčasného dôchodku bude po novom menej výhodný

Čerstvo schválená novela zákona o sociálnom poistení priniesla nie jednu, ale hneď dve novinky, ktoré zaujímajú slovenských dôchodcov. ...

19.4.2024 Robert Juriš

OpenAI je najviac financovaná spoločnosť s umelou inteligenciou. Jednorožec vyzbieral už 14 miliárd dolárov

Explozívny rast trhu s umelou inteligenciou pritiahol obrovskú pozornosť investorov rizikového kapitálu, ktorí naliali miliardy dolárov do ...

19.4.2024 Roland Régely

Pomoc s hypotékou sa má po novom týkať aj ľudí s refinancovaným úverom

Štát sa usiluje pomáhať ľuďom so splácaním ich hypotekárnych úverov a po novom chce kompenzovať zvýšené splátky hypoték aj tým, ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Prémiový benzín už stojí viac ako 1,90 eura, lacnejší sa blíži k hranici 1,70 eura za liter

Liter oboch druhov benzínu oproti predchádzajúcemu týždňu zdražel v priemere o ďalšie dva centy. Ten drahší prémiový 98-oktánový už ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

Spoločnosti Amundi US a Victory Capital sa zlúčia

Spoločnosti Amundi a Victory Capital podpísali Memorandum o porozumení, na základe ktorého sa Amundi US stane strategickým akcionárom vo ...

17.4.2024 Redakcia FinReport

NBS vydáva striebornú desaťeurovku s motívom holokaustu

Národná banka Slovenska vydáva novú striebornú zberateľskú mincu v nominálnej hodnote 10 eur. Motívom tejto desaťeurovky je holokaust, ...

17.4.2024 Redakcia FinReport

Trh s kanabisom mal problémy a bol v strate, no v tomto roku narástol už o 22,4 %

Akcie kanabisu sa opäť dostávajú do centra pozornosti. Kým v niekoľkých predchádzajúcich rokoch vrátane toho minulého boli v mínuse, v ...

16.4.2024 Zuzana Fryč

Konzervatívne investície prinášajú zaujímavú alternatívu k bankovým vkladom

Konzervatívne investičné produkty začínajú byť opäť zaujímavé z pohľadu zhodnotenia v krátkom časovom horizonte. Kým pred dvomi rokmi ...

15.4.2024 Redakcia FinReport

Zlato prekonalo ďalší rekord na úrovni 2 400 dolárov za uncu

Zlato neprestáva udivovať. Ako investičná komodita týždeň po týždni prekonáva svoje historické maximá a inak to nebolo ani na sklonku ...

11.4.2024 Eva Sadovská

Aktíva realitných fondov na Slovensku sú na úrovni takmer 2,6 miliardy eur

Podielové fondy patria na Slovensku medzi obľúbené investičné nástroje. Do skupiny podielových fondov patria aj realitné fondy, ...

10.4.2024 Miloslava Némová

Prvá aukcia roku: Sotheby's Evening Sale v Londýne zarobila 129 miliónov dolárov

Prvá tohtoročná aukcia Sotheby's Modern and Contemporary Evening Sale v Londýne zaznamenala úspech, keď sa podarilo predať 54 zo 60 ...

9.4.2024 Marián Búlik

Slováci neprimerane riskujú nákupom korporátnych dlhopisov

Hoci má väčšina obyvateľov Slovenska averziu voči riziku a k investovaniu pristupuje vyslovene konzervatívne, pri korporátnych dlhopisoch ...

8.4.2024 Redakcia FinReport

Cena zlata stúpla na viac ako 2 300 dolárov za uncu, a ešte bude rásť

Cena zlata opäť dosiahla historické hodnoty. Viac ako 2 330 dolárov za troyskú uncu (31,1 gramu) z konca minulého týždňa je cena, aká tu ...

2.4.2024 Redakcia FinReport

NBS pripravuje vydanie dvoch nových zberateľských strieborných desaťeuroviek

Národná banka Slovenska ohlásila vydanie dvoch nových strieborných zberateľských euromincí. Na prvej z desaťeuroviek je zobrazený motív ...

2.4.2024 Martin Jamnický

Zlato ešte nikdy nebolo také drahé ako práve teraz, keď sa jeho cena dostala na 2 279,10 dolára za uncu

Zlatu sa v týchto dňoch opakovane podarilo prepísať svoj doterajší rekord, keď sa 1. apríla 2024 predávalo za 2 279,10 dolára za troyskú ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay