Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

TOP 5 najhorších akcií roka 2021. Do týchto firiem teraz určite neinvestujte

Dominik Horváth Investovanie
SK
EN
Poslať

Napriek stále pretrvávajúcej pandémii koronavírusu je rok 2021 pre akciové trhy zatiaľ relatívne úspešný. Drvivá väčšina spoločností sa z náročného roku 2020 pozbierala relatívne rýchlo a svojim investorom dokázala vygenerovať zaujímavé zisky. Napríklad index S&P 500 v roku 2021 narástol o viac ako 21 % a index Dow Jones dokázal vzrásť o viac ako 16 %. Napriek tomu však existujú spoločnosti, ktorým sa v tomto roku výrazne nedarí, či už pre nenaplnenie očakávaní, alebo pre tlak zo strany konkurencie. Financial Report vám teraz prináša prehľad zatiaľ najmenej úspešných spoločností v roku 2021. Do ich akcií sa aktuálne určite neoplatí investovať.

image

Foto: Shutterstock

1) Viatris Inc.

viatris

Sektor: zdravotníctvo

Pokles v roku 2021: –24,43 %

Titul najhoršej akcie v indexe S&P 500, ktorý sleduje 500 najväčších spoločností v USA, patrí v tomto roku zatiaľ zdravotníckej spoločnosti Viatris Inc. Tá vznikla v novembri minulého roka spojením spoločností Mylan a Upjohn, ktorá bola divíziou spoločnosti Pfizer. Viatris sa tak stala novým domovom viacerých známych liekov, ako sú napríklad Zoloft, Lipitor alebo Viagra.

Spoločnosť Viatris má za sebou ťažký štart. Jej akcie v tomto roku klesli o 24 % a väčšina analytikov varuje investorov pred ich nákupom aj napriek finančnej stabilite spoločnosti. Tá v máji 2021 vykázala zmiešané výsledky so silnými tržbami, ale neuspokojivými ziskami, a podobný výkon zopakovala aj v auguste.

Očakávania Wall Street sa tak naplnili a nepomohol im ani pozitívny výhľad vedenia spoločnosti. Napriek doterajšiemu negatívnemu výsledku má Viatris prekvapivo stabilné finančné ukazovatele a ponúka veľkorysý dividendový výnos 3,2 %.

Finančné zdravie však nemusí byť dostatočné na spustenie lukratívneho oživenia stagnujúcej ceny akcií. Väčšina analytikov, naopak, očakáva pomalú trajektóriu rastu, ktorý má trvať viac ako päť rokov, a v prípade naplnenia očakávaní by si akcie mohli polepšiť o približne 34 %.

2) Take-Two Interactive Software Inc.

Take-Two Interactive

Sektor: videohry

Pokles v roku 2021: –9,8 %

Ďalšou spoločnosťou s nepresvedčivými výnosmi je producent videohier Take-Two Interactive. Spoločnosť je známa najmä hrami, ako Grand Theft Auto alebo Red Dead Redemtion, ktoré patria k historicky najpredávanejším. Take-Two však v roku 2021 stratila viac ako 9 %, a za skvelým rokom 2020, keď jej akcie narástli o viac ako 70 %, poriadne zaostáva.

Spoločnosť tak zistila, že udržať extrémne zisky, ktoré jej priniesla pandémia koronavírusu a s ňou spojené lockdowny, vôbec nie je ľahké. Príjmy z hier síce stále rastú, len nie dostatočne rýchlo na to, aby uspokojili investorov, ktorí stavili na ešte rýchlejšiu mieru rastu.

Hlavým problémom je stále sa predlžujúce vydanie vlajkovej lode spoločnosti, hry GTA. Medzera medzi titulmi GTA IV a GTA V trvala 5 rokov a 5 mesiacov, ale od GTA V už ubehlo 8 rokov bez toho, aby Take-Two oznámila vydanie ďalšej časti. Celkovo hra GTA V od svojho vydania v roku 2013 zarobila viac ako 6 miliárd dolárov a patrí jej titul najziskovejšieho zábavného produktu všetkých čias. Pre porovnanie filmy, ako Avatar alebo posledná trilógia Star Wars, dokázali celosvetovo zarobiť „len“ 3 miliardy dolárov.

Viacerí analytici však tvrdia, že zlá situácia spoločnosti sa môže v blízkom období zmeniť a spoločnosť by mohla byť len podhodnotená, medzi dvomi cyklami jednej z najobľúbenejších videohier všetkých čias. Podobne ako Viatris má Take-Two stabilnú finančnú súvahu s voľnou hotovosťou cez 2,5 miliardy dolárov a nemá žiadny dlh, čo predstavuje vynikajúci základ do budúcnosti.

3) Amgen Inc.

Amgen

Sektor: zdravotníctvo

Pokles v roku 2021: –8,81 %

Akcie zdravotníckej spoločnosti Amgen patria v súčasnosti k najhorším v indexe Dow Jones, ktorý sleduje vývoj 30 najväčších spoločností v USA. Akcie klesli hlavne preto, lebo sa spoločnosť nezúčastnila pretekov o vývoj vakcíny proti vírusu COVID-19.

Okrem toho pandémia viedla množstvo ľudí k tomu, aby sa vyhli vyhľadaniu lekárskej starostlivosti v situáciách, v ktorých by to inokedy určite urobili. Aj keď Amgen pomáhal spoločnosti Eli Lilly pri výrobe liekov na COVID-19, nebol sám osebe kandidátom v úsilí vyvinúť vakcínu proti koronavírusu.

Preto spoločnosť na Wall Street upadla do nemilosti, hoci sa nič nezmenilo na perspektívach jej dlhodobého rastu. Je to stále tá istá spoločnosť, ktorá vyrába lieky, ako Enbrel a Prolia na posilnenie kostí, alebo lieky Kyprolis a Neulasta, ktoré bojujú proti rakovine. Vo svojom portfóliu má celkovo 20 liekov generujúcich príjmy.

Investorov však sklamali aj výsledky najnovšieho lieku spoločnosti s názvom Lumakras. Ten má pomáhať pacientom s rakovinou pľúc, ale iba jeden z 11 pacientov bez predchádzajúcej liečby dosiahol čiastočné zlepšenie zdravotného stavu, čo je rovnaký výsledok, aký liek zaznamenal už pred rokom. Stagnácia zlepšenia účinnosti lieku tak na dôvere investorov určite nepridala.  

Väčšina analytikov si však myslí, že po prekonaní pandémie koronavírusu by sa mal Amgen vrátiť na pôvodnú úroveň aj spolu s celým biofarmaceutickým priemyslom. Wall Street očakáva, že Amgen do konca roka 2022 dosiahne zhodnotenie o 18,8 %, čím úplne vymaže súčasnú negatívnu trajektóriu.

4) Verizon

verizon

Sektor: telekomunikácie

Pokles v roku 2021: –8,75 %

Druhou najslabšou akciou indexu Dow Jones je bezdrôtový telekomunikačný gigant Verizon. Hlavným problémom, s ktorým v súčasnosti zápasí najväčší mobilný operátor v USA, je drvivý tlak zo strany konkurencie.

Na jednej strane musí čeliť T-Mobile, ktorý sa v minulom roku v USA spojil so spoločnosťou Sprint a stal sa tak druhým najväčším mobilným operátorom v krajine. Jeho 5G sieť, ktorá je podporovaná predovšetkým nízkopásmovými spektrami so širšími oblasťami pokrytia, má takmer dva a polnásobné pokrytie 5G sieťou ako AT&T, a takmer štyrikrát väčšie pokrytie ako Verizon.

T-Mobile sa nesnaží stať sa diverzifikovaným mediálnym gigantom, akým je AT&T, ale zameriava sa výhradne na bezdrôtové siete. Tento zjednodušený prístup eliminuje dodatočné zmluvy, poplatky za dátové pokrytie a rôzne iné poplatky, čo z neho robí pre Wall Street príťažlivejšieho kandidáta na rast ako Verizon.

Podobný tlak vytvára aj AT&T, ktorému v USA patrí tretie miesto. AT&T v máji tohto roka ohlásilo plánované spojenie svojej divízie WarnerMedia s televíznou skupinou Discovery. Vzniknúť má nový samostatný mediálny gigant, ktorý by konkuroval mediálnym divíziám Verizonu, pod ktoré patrí napríklad portál Yahoo.

Zdá sa tak, že najväčším katalyzátorom Verizonu bude musieť byť presadenie sa v prebiehajúcom zavádzaní 5G infraštruktúry. Cieľom spoločnosti je do konca roku 2023 pokryť sieťou cez 30 miliónov domácností. Širokopásmové pripojenie nie je iniciatíva s vysokým rastom, ale generuje vysoko transparentný a predvídateľný peňažný tok. Či sa Verizonu podarí prekonať svoju konkurenciu a udržať si svoje prvé miesto na americkom trhu, to sa určite dozvieme už v blízkej budúcnosti.

5) Walmart

walmart

Sektor: maloobchod

Pokles v roku 2021: –2,49 %

Poslednou akciou na našom zozname je najväčší maloobchodný predajca na svete – spoločnosť Walmart. Tá, podobne ako väčšina spoločností v tomto zozname, zaznamenala vynikajúci rok 2020, no v poslednom čase nedokázala napĺňať vysoké očakávania.

Walmart je v porovnaní so svojimi najväčšími konkurentmi sklamaním. Napríklad akcie spoločnosti Target v roku 2021 vzrástli o solídnych 40,6 %. Lepšie sa darilo aj Amazonu, ktorý je pravdepodobne najväčším konkurentom spoločnosti Walmart v maloobchode aj v elektronickom obchode, a ktorý dokázal stúpnuť o 4 %.

Sklamaním sú aj zárobky Walmartu. Spoločnosť za straty obviňuje predovšetkým svoje britské a japonské divízie. Okrem toho tiež dramaticky zvyšuje výdavky a tento rok plánuje minúť zhruba 14 miliárd dolárov, o 3 miliardy viac ako vlani. Finančný riaditeľ Brett Biggs uviedol, že spoločnosť investuje do vylepšení dodávateľského reťazca a automatizácie. Okrem toho tiež zvýšila mzdy svojim americkým zamestnancom na viac ako 15 dolárov za hodinu.

Jednou z najväčších výziev Walmartu v roku 2021 je pokúsiť sa udržať si svoj podiel na trhu. Keďže časy pandémie sa postupne končia a pracovníci sa začínajú vracať do svojich kancelárií, spoločnosť musí nájsť spôsob, ako motivovať zákazníkov, aby pokračovali v míňaní svojich peňazí práve v ich obchodoch, či už osobne, alebo prostredníctvom online.

Jednou z možných ciest, ako získať dodatočné zisky, je novovzniknutá služba Walmart+, ktorá bola spustená na jeseň minulého roka. Tá poskytuje dodanie objednaného tovaru kuriérom zadarmo a jej hlavnou snahou je konkurovať službe Amazon Prime, ktorá je v súčasnosti najpopulárnejšou maloobchodnou dodatkovou službou v USA.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
7.12.2021 Redakcia FinReport

Banky podvádzali a dostali viac ako štvrťmiliardovú pokutu

Vyšetrovanie kartelových dohôd medzi bankami pri obchodovaní na devízových trhoch sa skončilo. Európska komisia pozná vinníkov. Britské ...

7.12.2021 Roland Régely

Finanční agenti: Zmluvy sú povinní prehodnocovať aspoň raz ročne, cena nie je najdôležitejšia

Doba je dynamická, poistné krytie sa mení a úroky na finančných produktoch kolíšu. Ako na tieto a podobné situácie reaguje dobrý ...

7.12.2021 Redakcia FinReport

Mastercard sa spojil s Europolom v boji proti kyberútokom

Počítačová kriminalita dostáva silného súpera. Spoločnosť Mastercard Europe a Europol (Agentúra Európskej únie pre spoluprácu ...

7.12.2021 Redakcia FinReport

Za zelené úvery na obnovu rodinných domov sa zaručí Európska banka pre obnovu a rozvoj

Energeticky úsporné bývanie má už niekoľko rokov na Slovensku podporu zo strany štátu aj bánk. Niektoré banky umožňujú špeciálne ...

6.12.2021 Redakcia FinReport

Už o tri roky budeme platiť úplne novými bankovkami

Eurové bankovky budú vyzerať inak. Európska centrálna banka (ECB) sa rozhodla, že zmení vyobrazenia, ktoré sú na nich od vzniku meny. ...

6.12.2021 Zuzana Mecková

Úrokové sadzby hypoték klesli blízko k nule. Najvýhodnejšie podmienky majú zelené úvery

Konkurenčný boj bánk o poskytovanie úverov za rekordne nízke úroky pod úrovňou jedného percenta pokračuje. Takéto úrokové sadzby sa ...

2.12.2021 Robert Juriš

Inflácia valcuje miliardové úspory Slovákov. Riešením sú alternatívne investície

Slováci „ukrývajú“ na svojich bankových, či už bežných, sporiacich, alebo termínovaných účtoch, viac ako 43 miliárd eur. Výsledkom ...

2.12.2021 Redakcia FinReport

Smernica Európskej únie o konaní valných zhromaždení firiem má ochrániť práva malých investorov

Smernica Európskej únie s názvom „Shareholders Rights Directive II“ rozširuje povinnosť informovať o konaní valného zhromaždenia firiem. ...

1.12.2021 Redakcia FinReport

NBS schválila spoločnosti Dr. Max Funding dva prospekty k dlhopisom za 12 miliónov eur

Národná banka Slovenska schválila spoločnosti Dr. Max Funding dva prospekty k dlhopisom v hodnote spolu 12 miliónov eur. Prvá emisia dlhopisov ...

25.11.2021 Redakcia FinReport

Poznámky geniálneho Alberta Einsteina vydražili za 11 miliónov eur

Zrejme nikto nepochybuje o tom, že Albert Einstein je jedným z najväčších a zároveň aj najznámejších vedcov 20. storočia. Tento držiteľ ...

24.11.2021 Redakcia FinReport

NBS prináša dve nové euromince, zberateľskú aj pamätnú, obe s motívom Alexandra Dubčeka

Národná banka Slovenska pripravila emisie ďalších dvoch zberateľských mincí. Motívom oboch mincí je pripomenutie si dňa narodenia politika ...

23.11.2021 Redakcia FinReport

NN DSS ako prvá prináša ESG fond na slovenský trh starobného dôchodkového sporenia

Pojmy udržateľnosť a zodpovedné investovanie v posledných mesiacoch výrazne rezonujú aj vo svete financií. Zodpovedne k tejto téme sa ...

22.11.2021 Redakcia FinReport

Partners Fond realitných investícií finančne vstúpil do Arete Industrial

Partners Fond realitných investícií správcovskej spoločnosti Partners Asset Management sa rozhodol významnú časť svojho fondového kapitálu ...

22.11.2021 Redakcia FinReport

Uniqa spúšťa svoj nový podielový fond Future Trends zameraný nielen na technologické inovácie

Uniqa investičná spoločnosť spustila nový otvorený podielový fond Uniqa Future Trends. Fond bude investovať do oblastí a sektorov, ktoré ...

18.11.2021 Redakcia FinReport

NBS schválila emisie dlhopisov spoločnostiam Mint Metropolis a Pro Partners Holding

Dvom bratislavským spoločnostiam schválila Národná banka Slovenska v zmysle zákona o cenných papieroch emisie nových dlhopisov. Prvou je ...

18.11.2021 Redakcia FinReport

Zberatelia sa môžu tešiť na dve euromince s motívom Alexandra Dubčeka

Národná banka Slovenska opäť poteší zberateľov mincí. Aktuálne vydáva hneď dve, ktoré sú venované politikovi a vrcholnému ...

15.11.2021 Redakcia FinReport

Na Slovensku už funguje len jeden centrálny depozitár cenných papierov

Centrálny depozitár cenných papierov SR (CDCP) v spolupráci s Národným centrálnym depozitárom cenných papierov (NCDCP) v uplynulých dňoch ...

14.11.2021 Redakcia FinReport

Stúpajúca inflácia a stále rastúce ceny nehnuteľností zvyšujú záujem ľudí o investičné byty

Počet ľudí, ktorí nakupujú nehnuteľnosti z investičných dôvodov v porovnaní s tými, ktorí ich kupujú na bývanie, rastie. Príčinou sú ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Klub 500 odmieta zvýšenie minimálnej mzdy na 635 eur, vyššie odvody zaplatia nielen Slováci
 2. 2.
  Na problém kvót pre osemročné gymnáziá sme upozorňovali, tvrdí Pčolinská zo Sme rodina
 3. 3.
  Pobaltskú tlačovú agentúru BNS zrejme napadli hackeri
 4. 4.
  Anketa – Ako urýchlila pandémia koronavírusu proces digitalizácie na poistnom trhu?
 5. 5.
  Finanční agenti: Zmluvy sú povinní prehodnocovať aspoň raz ročne, cena nie je najdôležitejšia