Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Slovenský investor dosiahol od roku 2017 kumulovaný výnos 13,3 %, no na infláciu to nestačí

Eva Sadovská Investovanie Poslať

Na Slovensku sme už vyše roka svedkami prudkého cenového rastu. Inflácia vlani dosiahla 12,8 %, pričom na prelome rokov 2022 a 2023 sa štyri mesiace držala nad úrovňou 15 %. Viac ako inokedy tak počúvame o investovaní, ktoré môže straty z inflácie znížiť, či v niektorých prípadoch ju aj poraziť. Pozrime sa teda na to, ako priemerný slovenský investor od roku 2017 do konca prvého kvartálu 2023 zhodnocoval finančné prostriedky, či dokázal konkurovať inflácii, ale aj na fondy, ktoré zostali v pluse od začiatku turbulentného roka 2022.

image

Foto: Shutterstock

Index slovenského investora

Analytici investičnej skupiny WOOD & Company zostavili na základe dát Slovenskej asociácie správcovských spoločností (SASS) Index slovenského investora (ISI100). Index vychádza z údajov 100 najväčších podielových fondov, ktoré sú členmi asociácie.

Pri výpočte indexu sa sledujú nielen výnosy fondov, ale aj ich váhy (podľa veľkosti fondu na základe objemu investovaných zdrojov, teda väčší fond sa podieľa na celkovej výkonnosti vyšším podielom ako menší fond). Index je prepočítavaný na kvartálnej báze, pričom počiatočná hodnota indexu 100 je stanovená k 1. januáru 2017.

Pandémia, vojna a energetická kríza

K 31. marcu 2023 bola hodnota indexu evidovaná na úrovni 113,3. Bežný investor, ktorý má zainvestované finančné prostriedky v podielových fondoch na Slovensku, tak dosiahol od začiatku roka 2017 kumulovaný výnos 13,3 %. Zjednodušene povedané, 10-tisíc eur zainvestovaných v úvode roka 2017 malo na konci prvého štvrťroka 2023 hodnotu 11,33-tisíc eur. Hoci v porovnaní s úrokmi na vkladových produktoch v banke investor „vyhral“, na pokorenie inflácie to nestačilo. Ceny tovarov a služieb boli oproti úvodu roka 2017 vyššie až o 39,5 %.

Počas analyzovaného obdobia, teda za 6 rokov a jeden štvrťrok, boli výnosnosť podielových fondov a hodnota indexu negatívne ovplyvnené najmä pandémiou COVID-19, vojnovým konfliktom na Ukrajine a energetickou krízou. Index tak z hodnoty 108,2 (k Q4 2019) poklesol na 99,8 (k Q1 2020). Nasledoval jeho postupný nárast až na úroveň 121,1 (k Q4 2021). Agresia na Ukrajine a energetická kríza ho však následne „zrazili“ na úroveň 109,3 (k Q3 2022). V ďalších kvartáloch zaznamenal postupný nárast na súčasných 113,3 (k Q1 2023).

Investovanie je behom na dlhú trať, a tak sa aj na výnosnosť musíme pozerať z dlhodobého hľadiska – minimálne v horizonte troch, ale ideálne aspoň piatich rokov. Kým počas prvých troch sledovaných rokov bola hodnota indexu striedavo pod a nad hodnotou kumulovanej inflácie, tak od konca roka 2020 až do konca roka 2021 prevýšila tempo zdražovania v krajine. Vojnou a krízou ovplyvnená nižšia hodnota indexu však počas roka 2022, a ani v úvode roka 2023, na rekordne vysokú infláciu nestačila.

Najvýnosnejšie sú akciové a realitné fondy

Index slovenského investora tvorí 100 najväčších podielových fondov, ktoré sú členmi SASS. Najväčšiu váhu na úrovni 45 % mali k 31. marcu 2023 zmiešané fondy. Nasledovali akciové fondyrealitné fondy s podielmi na úrovni 26 % a 23 %. Dlhopisové fondy mali váhu 5 %, fondy krátkodobých investícií 1 %.

Najvyššiu výnosnosť dosiahli akciové fondy s kumulovaným výnosom na úrovni 44,1 %. Tomu zodpovedá ročný (anualizovaný) výnos na úrovni 6 % p. a. Nasledujú realitné fondy, ktoré dosiahli kumulovaný výnos 26 %ročný výnos 3,8 % p. a. Iba tieto dva typy fondov tak dokázali od roku 2017 držať krok s infláciou. Zmiešané fondy vykázali kumulované zhodnotenie na úrovni 3,9 %, čomu zodpovedal anualizovaný výnos 0,6 % p. a. Fondy krátkodobých investícií dosiahli kumulovaný výnos 1,8 % (anualizovaný 0,3 % p. a.). Dlhopisové fondy vykázali stratu. 

Od minulého roku sú v pluse iba realitné fondy

Ako ovplyvnili vojnová agresia na Ukrajineenergetická kríza výnosnosť jednotlivých typov fondov? S výnimkou realitných fondov od začiatku roka 2022 klesla. Reality ako jediné zhodnotili a dosiahli výnos na úrovni 5,3 %.

Realitné fondy sa práve vďaka stabilite výnosov považujú za takzvanú investičnú kotvu portfólia. Investori si cez ne kupujú podiely v administratívnych budovách, nákupných centrách či logistických parkoch a de facto sa stávajú ich spoluvlastníkmi. Takéto investovanie sa vyznačuje výnosmi pochádzajúcimi z nájmov a z nárastu trhovej hodnoty nehnuteľnosti.

Podľa bonity a skúseností investora sú realitné fondy určené pre retailových alebo kvalifikovaných investorov. V prípade fondov kvalifikovaných investorov majú ich správcovia viac flexibility, čo im umožňuje dosahovať vyššie výnosy. Niektoré realitné fondy kvalifikovaných investorov preto dosahujú výnosy viac ako 8 % ročne.

Názor odborníka na výnosnosť podielových fondov

V prvom kvartáli 2023 nadviazali dlhopisové a akciové podielové fondy na rast z predchádzajúceho kvartálu. Nedokázali však držať krok s rastom globálnych dlhopisových a akciových indexov. „Potvrdilo sa, že dlhopisové a akciové fondy síce klesajú pomalšie v čase, keď trhy padajú, no aj pomalšie rastú, keď sa akciové trhy vydajú na „sever“. Práve pomalšia reakcia dlhopisových a akciových fondov na rast trhu je jednou z príčin, prečo v nich investori zarábajú aktuálne menej ako indexy,“ hovorí Investment Advisory Director z WOOD & Company Maroš Ďurik.

Podľa neho, kým pri dlhopisových podielových fondoch má spomalená reakcia na rast dlhopisového trhu len „kozmetický“ efekt, pri akciových fondoch je efekt už zásadnejší. Napríklad v období 2017 až 2021 rozdiel medzi výkonnosťou indexu a priemerným akciovým fondom predstavoval 2,6 % p. a. „Pritom nešlo o obdobie, počas ktorého akcie zaznamenávali iba nárast, keď v roku 2018 klesol globálny akciový index o takmer 10 %, počas koronakrízy až o vyše 30 %. Za prvých deväť mesiacov 2022 stratil priemerný akciový fond o 3 % menej než akciový index, no od októbra 2022 do marca 2023 bol tento rozdiel takmer zmazaný. Pretože sú obe tieto zložky významne zastúpené aj v najobľúbenejších podielových fondoch Slovákov – v zmiešaných fondoch, nie je prekvapením, že priemerný slovenský investor v podielových fondoch dlhodobo nedosahuje atraktívne zhodnotenie a ťahá za kratší koniec aj v boji s infláciou,“ dodáva odborník.

Päť rád od Maroša Ďurika, ako v roku 2023 lepšie zhodnotiť investície:

  • Nechajte si poradiť od skúseného investičného špecialistu.
  • Predĺžte definovaný investičný horizont, a potom ho aj dodržiavajte.
  • Zmiešané fondy nahraďte samostatnou investíciou do kvalitného eurového dlhopisového investičného produktu (dlhopis, dlhopisový fond) a globálneho akciového ETF.
  • V portfóliu by nemali chýbať realitné fondy s komerčnými realitami (kvalitné administratívne budovy, nákupné centrá a logistické parky).
  • Vyčleňte v portfóliu miesto pre alternatívne investície (fondy absolútneho výnosu, private a venture equity investície, digitálne meny, komodity a pod.), ktorých vývoj nie je až taký závislý od vývoja na dlhopisovom a akciovom trhu.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
2.10.2023 Zuzana Fryč

Aké poistenie je najvhodnejšie u prenajatého bytu, aby chránilo vlastníka, nájomcu aj suseda?

Počas bývania v prenajatom rodinnom dome či byte môže dôjsť k rôznym škodám, či už na strane prenajímateľa bytu, alebo nájomcu, ktorý ...

2.10.2023 Redakcia FinReport

Pod hrozbou bankrotu v USA schválili zákon o núdzovom financovaní federálnej vlády

Krach Spojených štátov sa síce na sklonku mája 2023 na poslednú chvíľu podarilo odvrátiť, no problémy ešte zďaleka zažehnané nie sú. ...

2.10.2023 Redakcia FinReport

Slovensko sa v inováciách nachádza až na samom chvoste Európskej únie

Inovácie sa na Slovensku nevyvíjajú tak, ako by sme si možno želali. Globálny inovačný index, ktorý zverejnila Svetová organizácia ...

2.10.2023 Martin Jamnický

Vo vojne o využitie umelej inteligencie proti sebe stoja projekty Gemini a Gobi

Vojna o prvenstvo na poli internetového vyhľadávania medzi spoločnosťami Google a Microsoft sa stále stupňuje. Kým prvá z nich si drží ...

2.10.2023 Redakcia FinReport

Štyri najzásadnejšie výzvy pre novú vládu

Parlamentné voľby sú za nami a zostavovanie novej vlády nás ešte len čaká. A na túto novú vládu po ekonomicky mimoriadne náročnom ...

1.10.2023 Redakcia FinReport

Kryptomenový paradox: O obchodoch s nimi najčastejšie rozhodujú emócie a sentiment

Možno sa zdá, že obchodovanie s kryptomenami je striktne racionálna záležitosť stojaca na dátach a zvážení možností investora aj trhu. ...

27.9.2023 Redakcia FinReport

XTB umožní prostredníctvom vlastných investičných plánov investovať do ETF

Globálna fintech spoločnosť XTB uviedla na trh finančný produkt pre dlhodobé pasívne investovanie. Slovenskí investori si prostredníctvom ...

22.9.2023 Miloslava Némová

Česká národná banka dostala zlatú horúčku. Čo sa to u našich susedov deje?

Popularita zlata je opäť na vzostupe. Medzi centrálnymi bankami, ktoré vo veľkom tento drahý kov nakupujú, vyčnieva Česká národná banka. ...

20.9.2023 Robert Juriš

Druhý pilier: Za dva roky sa z konzervatívnych do indexových fondov presunie 3,7 miliardy eur

Počet sporiteľov v druhom pilieri presiahol 1,8 milióna. Úspory približne pol milióna z nich už migrujú do predvolenej investičnej ...

19.9.2023 Redakcia FinReport

August bol pre akcie zatiaľ najhorším mesiacom v tomto roku

Akciovým trhom sa v tomto roku darí lepšie ako v predchádzajúcom. No počas augusta 2023 to už neplatilo, pretože dokázali zmazať časť ...

18.9.2023 Miloslava Némová

Ikonické predmety Freddieho Mercuryho sú na dražbe a išli „na dračku“

V londýnskom aukčnom dome Sotheby’s s sa konala prvá zo šiestich dražieb majetku legendárneho speváka skupiny Queen Freddieho Mercuryho. ...

12.9.2023 Redakcia FinReport

V Jakutsku našli najväčší diamant za posledných 10 rokov, má 390 karátov a svätožiaru

Ruská spoločnosť Alrosa oznámila, že našla najväčší diamant šperkárskej kvality, aký kedy bol objavený za posledných 10 rokov. Diamant ...

9.9.2023 Redakcia FinReport

Yahoo kúpilo rýchlorastúcu platformu pre sociálne investovanie Commonstock

Spoločnosť Yahoo kúpila sociálnu platformu Commonstock, ktorá umožňuje retailovým investorom prepojiť ich maklérske účty, zdieľať ...

8.9.2023 Eva Sadovská

Mladí Slováci vedia o investovaní menej ako Česi. Čo im robí najväčšie problémy?

Práve dnes si pripomíname Medzinárodný deň gramotnosti. Hoci je fakt, že problém s čítaním a písaním máme na Slovensku v podstate ...

7.9.2023 Martin Jamnický

Syntetické diamanty vytláčajú z trhu pravé brilianty, pri snubných prsteňoch často rozhoduje cena

Ceny menších diamantov prudko klesajú. Príčinou je zvýšený záujem o ich synteticky vyrobenú a najmä lacnejšiu náhradu, ktorá sa zvykne ...

4.9.2023 Zuzana Fryč

Investovanie do podielových fondov v kombinácii s termínovaným vkladom prináša vyššie úrokové sadzby

Vysoká inflácia v poslednom roku poriadne ukrojila z úspor Slovákov. Pre tých, ktorí hľadajú možnosť, ako uchovať hodnotu peňazí lepšie ...

27.8.2023 Redakcia FinReport

Zberatelia sa môžu tešiť na pamätnú striebornú desaťeurovku s tvárou legendárneho Jozefa Kronera

Národná banka Slovenska pripravuje ďalšiu emisiu pamätných strieborných desaťeuroviek. Tentoraz bude motívom zberateľskej euromince ...

24.8.2023 Redakcia FinReport

Úspech spoločnosti Nvidia sa predpokladal, no ona 240-percentným rastom prekonala všetky očakávania

Spoločnosť Nvidia, ktorá vyrába grafické procesory, v poslednom roku zažila obrovský nárast. Jej akcie od začiatku roka rástli o vyše 240 ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay