Slovenskí investori spanikárili – namiesto nakupovania predávali
Koronavírus prevalcoval celý svet. Životy miliónov ľudí obrátil naruby. Zo dňa na deň vypol obrie ekonomiky a doľahol aj na finančné trhy. Už dnes je isté, že výkyvy, najmä na akciových trhoch, prekonali aj najväčšie krízy z minulosti.

Foto: Shutterstock
Finančné trhy „trpeli“ už neraz. Napríklad kvôli ropnému šoku a prudkému nárastu inflácie v 70. rokoch minulého storočia. Ďalej kvôli krachu na burze v roku 1987, kolapsu tzv. internetovej bubliny alebo spľasnutiu hypotekárnej bubliny a prepuknutiu globálnej finančnej krízy v rokoch 2007 až 2009. Mimochodom, rozsah výkyvov na finančných trhoch v marci 2020 prekonal všetky predchádzajúce krízy.
Najrýchlejší prepad v histórii
Pre akciové trhy bol aktuálny prepad najrýchlejší v histórii. Najväčšie straty zaznamenali podielové fondy zamerané na akciové investície. Každá minca však má dve strany. „Napríklad Index S&P 500 padol za mesiac až o neuveriteľných 33 %, čo je jeden z najrýchlejších prepadov v histórii. Rovnako šokujúcim tempom však akciové trhy straty aj vymazali. Dnes už majú na dosah svoje historické maximá,“ hovorí Michal Nalevanko, riaditeľ analytickej spoločnosti The Benchmark Research & Consultancy, a dodáva, že ak by niekto nevenoval správam z finančných trhov permanentnú pozornosť, krízu by mohol poľahky aj prehliadnuť.
Ekonomiky klesajú, trhy rastú
Jeho slová potvrdzuje aj Maroš Ovčarik, generálny riaditeľ Partners Investments. „Výkonnosť ekonomík klesá. Momentálne sme, napríklad z pohľadu HDP, v najhorších číslach od druhej svetovej vojny. Pritom vplyv krízy sa naplno prejaví až v treťom kvartáli tohto roku. Zato investičné trhy rastú, a to veľmi rýchlo. Na jednej strane sa zhoršujú všetky dôležité makroekonomické ukazovatele, ako nezamestnanosť v jednotlivých krajinách, pokles HDP, export aj import, no výkonnosť finančných trhov napriek tomu rastie.“
Potrebné je dodať, že výkonnosť trhov rástla naprieč krajinami i kontinentmi, ale nie úplne vždy a nie úplne všade. „Toto poznanie nahráva stratégii mať svoje dlhodobé investície diverzifikované naprieč rôznymi investíciami,“ konštatuje M. Ovčarik.
Partner článku
Slovenskí správcovia vykázali stratu
Takéto sú trendy na svetových trhoch. Pozrime sa však bližšie, ako sa situácia vyvíjala na Slovensku a ako sa správali slovenskí investori. Podľa údajov Asociácie správcovských spoločností (ASS) tri najväčšie otvorené podielové fondy, ktoré spravujú slovenskí správcovia, za tri posledné mesiace vykázali stratu od 17 do 19 % (údaje sú k 22. máju 2020).
Straty utrpeli podielové fondy zamerané na akciové investície, pričom priemerná výkonnosť za všetky podielové fondy na Slovensku bola -10,65 %, pri akciových fondoch -16,52 % a pri dlhopisových -5,35 %. Výsledkom boli pohyby vo výške a v objeme majetku, ktoré majú investori v podielových fondoch.
Predávali, keď mali nakupovať
Otázka znie, prečo výkonnosť podielových fondov, ktoré sú v správe slovenských správcov, nekopíruje výsledky globálnych trendov. Odpoveď je pomerne jednoduchá. „Slovenskí investori spanikárili a na príchod krízy zareagovali najmenej vhodným spôsobom. Predbežné štatistiky poukazujú na to, že v marci Slováci vo veľkom predávali svoje akcie. Teda v čase, keď sa začali objavovať prvé poklesy trhov, zrejme z obavy zo straty predali svoje akcie v podielových fondoch v objeme štvrťročných investícií. Pomerne veľká časť investícií z podielových fondov v panike odtiekla a investori na tom stratili,“ opisuje investičné správanie Slovákov M. Ovčarik.
„V apríli, ktorý bol ideálnym mesiacom na investovanie, bol nákup podielových fondov nízky. Škoda, že v tomto mesiaci, keď trhy zažívali výrazné nárasty, do fondov pritiekla len suma porovnateľná s obdobiami pred krízou,“ vysvetľuje ďalej s tým, že na svedomí to má váhanie investorov, či podmienky na investovanie v blízkej budúcnosti nebudú ešte priaznivejšie ako sú v súčasnosti.
Nevyužili núkajúcu sa príležitosť
Podľa slov M. Ovčarika predaj akcií, keď padajú, a nevyužitie núkajúcich sa investičných príležitostí, keď sú trhy na dne, hovoria o neskúsenosti slovenských investorov a tiež o nesprávnom chápaní investícií a investovania. „Pri rozhodovaní sa o tom, či investovať, alebo nie, by „faktor krízy“ mal byť irelevantný. Je zrejmé, že kríza spôsobuje investorom straty. Krátkodobo aj značné. Pri dlhodobom a pravidelnom investovaní sa však investície v čase krízy stávajú najziskovejšími a majú najvýraznejší podiel na celkovej bilancii investičnej stratégie,“ vysvetľuje M. Nalevanko.
Odporúčania pre investorov:
- Aj koronakríza je len kríza. Po náhlom a intenzívnom prepade ekonomiky a trhov vždy príde nárast. Stalo sa tak aj v tomto prípade, rýchlo a dynamicky. Z dlhodobého hľadiska nemá vplyv na výnosy z investícií.
- Podľahnúť panike môže mať katastrofálne následky. Predaj akcií v čase krízy za menej ako stáli pri nákupe je to najhoršie investičné rozhodnutie. Skúsení dlhodobí investori by sa nemali nechať vyrušiť.
- Neváhajte – ak máte záujem investovať, nemusíte čakať, kým sa kríza skončí. Naopak, poklesy trhov sú ideálne na investovanie a výhodné zhodnotenie investície. Čas hrá vždy v prospech investora.
- Investujte pravidelne, nie nárazovo. Postupne, ako sa hýbu ceny cenných papierov, priemeruje sa ich nákupná cena. Výsledkom je, že vaše investičné riziko bude menšie, ako keby ste investovali nárazovo.
- Najlepší deň začať investovať je práve dnes, naopak, vyčkávacia taktika je vždy len horšou možnosťou. Samozrejme, pokiaľ si nechcete skrátiť investičný horizont a investovanú sumu.
- Nespoliehajte sa len na jeden druh cenných papierov. Vždy sa nájdu investície, ktoré majú vyššie výnosy, prípadne nižšie straty. Diverzifikujte svoje cenné papiere v čase aj v priestore. Vďaka tomu si ochránite svoje úspory.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky 2025: do penzie pôjdeme neskôr, seniori si tento rok prilepšia na trinástom dôchodku o desiatky eur
- 2.Nechcete, aby štát zisťoval vaše príjmy a majetok kvôli energopomoci? Stihnite podať námietku
- 3.Trhy čelia najvyššej volatilite od roku 2020
- 4.Jedna z najstarších pamiatok Bratislavy sa zmení: Budova bývalej konskej železnice prejde rekonštrukciou
- 5.Železnice Slovenskej republiky si na seba dlhodobo nevedia zarobiť. Ich šéf chce zrušiť až 1 000 pracovných miest