Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Slováci radi investujú do nehnuteľností. Do realitných fondov naliali už takmer dve miliardy eur

Redakcia FinReport Investovanie Poslať

Slováci sú známi pozitívnym vzťahom k nehnuteľnostiam. Deväť z desiatich býva vo vlastnom byte či dome. Mnohí ich kupujú za pomoci hypotéky, ktorú potom splácajú desiatky rokov. Záujem o nehnuteľnosti nenaštrbila ani koronakríza. Investovať do realít je však možné aj iným spôsobom ako kúpou bytu, domu alebo chalupy. Na popularite čoraz viac získavajú realitné fondy. Vďaka nim investori vlastnia podiely v administratívnych budovách, nákupných centrách či v budovách priemyselných parkov. Aktíva v realitných fondoch v súčasnosti dosahujú úroveň 1,83 miliardy eur a stále rastú.

image

Foto: Shutterstock

O byty a domy bol záujem aj počas pandémie a stále trvá

Pre Slovákov a Slovenky je typický pozitívny vzťah k nehnuteľnostiam. Dôvodmi sú hmatateľnosť, či možnosť podieľať sa na ich fungovaní a zveľaďovaní. Vďaka tomu vysoký počet Slovákov býva vo vlastnom byte a dome. Kým na Slovensku žije vo vlastnej nehnuteľnosti určenej na bývanie až 90 % populácie, v eurozóne sa tento podiel pohybuje na úrovni dvoch tretín.

Mnohé slovenské domácnosti si na kúpu bytu a domu neváhajú zobrať hypotéku. Z údajov Eurostatu vyplýva, že viac ako pätina Slovákov, ktorí bývajú vo vlastnom byte alebo dome, spláca úver. Na druhej strane je však potrebné pripomenúť, že trh s nájomným bývaním je na Slovensku už desaťročia len minimálny.

„Dokonca ani pandémia koronavírusu záujem Slovákov o reality nenaštrbila. V roku 2020 ceny nehnuteľností určených na bývanie medziročne vzrástli v priemere o 11,9 %, v niektorých regiónoch dokonca až o viac ako 20 %. Dôvodom bol pretrvávajúci dopyt, ktorý prevýšil ponuku,“ hovorí analytička spoločnosti Wood & Company Eva Sadovská.

Tento trend pokračuje aj v roku 2021. Ako vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska (NBS), reality určené na bývanie v prvom kvartáli tohto roku medziročne zdraželi o 15,5 %. No nie všetci záujemcovia o rezidenčné reality v nich plánujú bývať a kúpu realizujú ako investíciu s cieľom nehnuteľnosť prenajímať.

Načo si kupovať celý byt, keď stačí vlastniť podiel v nehnuteľnosti?

Kúpa bytu, domu či chalupy, takzvané priame investovanie do nehnuteľností, však nie je jediná možnosť, ako zainvestovať do realít. Aj preto sa čoraz viac ľudí zaujíma o realitné fondy. Realitný fond získa od množstva investorov kapitál, a za ten kúpi kancelárske budovy, nákupné centrá, logistické parky, hotely, ale aj rezidenčné komplexy.

„Pri výbere realitného fondu je kľúčové zamerať sa hlavne na parametre, ako potenciálny výnos, náklady, riziko a likvidita a následne ich vhodne skombinovať. Odporúčaný horizont takejto investície je zväčša 5 rokov a viac,“ upozorňuje analytička.

Ako uvádza ďalej, investovanie do realitných fondov sa vyznačuje stabilnými výnosmi, ktoré pochádzajú z nájmov dohodnutých na dlhšie obdobie. Pri predaji aktíva ťaží z nárastu jeho trhovej ceny. Realitné fondy sa zároveň dlhodobo nachádzajú nad úrovňou inflácie v krajine. V prípade výkonnejších fondov pre kvalifikovaných investorov sa úroky dlhodobo nachádzajú dokonca až na úrovniach od 8 do 10 % ročne. Charakteristickým znakom realitných fondov je aj vysoká odolnosť voči výkyvom trhu, ktorá je najmä (ale nielen) u konzervatívnejších investorov viac ako vítaná.

Realitné fondy sú navyše výnimočné takzvanou hmatateľnosťou. Angličania tomuto typu investícií hovoria Bricks & Mortar, teda tehly a malta. Ide o investície, ktorých sa môžeme dotknúť, fyzické a konkrétne. Takýmto investíciám Slováci dôverujú.

Aktíva v realitných fondoch rastú ročne o 12 až 15 %

Realitné fondy sú podľa E. Sadovskej na Slovensku po zmiešaných fondoch druhými najviac zastúpenými spomedzi podielových fondov. Podľa údajov NBS aktíva realitných fondov na Slovensku predstavujú 1,83 miliardy eur. Z celkových aktív investičných fondov si tak ukrojili 22 %.

„Aktíva realitných fondov napríklad na konci marca 2021 zaznamenali medzimesačný nárast o 12 %. Obdobné medziročné tempo zvyšovania aktív o 12 % až 15 % evidovali realitné fondy aj v závere posledných piatich rokov, teda na konci rokov 2016 až 2020. Za posledných desať rokov sa zároveň zvýšil aj podiel realitných fondov na celkových podielových fondoch, a to z 13 % na konci roka 2010 na súčasných 22 %,“ uzatvára analytička.

TOP 9 dôvodov, prečo investovať do realitných fondov

1) Spolupráca s profesionálmi – Pri kúpe bytu konajú kupujúci na vlastnú päsť, alebo sa obrátia na realitnú kanceláriu. V prípade investovania do realitných fondov je kľúčová spolupráca s profesionálmi s dlhodobými skúsenosťami, licenciou od NBS, pravidelnou valuáciou portfólia a auditovaním od renomovaných spoločností.

2) Konzervatívna investícia – Investovanie do realitných fondov je určené pre pragmaticky uvažujúcich ľudí, ktorí plánujú dlhodobo zveľaďovať svoj majetok a nepodliehajú rizikovým trendovým vlnám investičného aktivizmu.  

3) Vstupný kapitál – Pri kúpe nehnuteľnosti potrebujeme mať nasporenú vysokú sumu peňazí, alebo si zobrať hypotéku na desiatky rokov. Do realitných fondov môžeme investovať už od niekoľkých desiatok eur.

4) Diverzifikácia – V Bratislave si v súčasnosti kupujúci za 100-tisíc eur nedokáže zabezpečiť ani jeden jednoizbový byt. V prípade investovania takejto sumy do realitného fondu môže získať podiely hneď v niekoľkých administratívnych budovách či nákupných centrách.

5) Starostlivosť – Investícia do realitných fondov je pre takých investorov, ktorí chcú investovať do nehnuteľnosti, no nemajú kapacitu na to, aby sa o ňu starali. Pri priamej kúpe nehnuteľnosti, ako byt, dom či pozemok, zostáva starostlivosť, a s tým spojené problémy, zväčša na pleciach kupujúceho. V prípade realitných fondov sa od investora žiada jedine vklad a o nehnuteľnosti v portfóliu sa starajú tímy profesionálov.

6) Hmatateľnosť – Hoci pri investovaní do realitných fondov sú nehnuteľnosti spravované profesionálmi, každý investor s nimi zostáva vo fyzickom alebo vizuálnom kontakte. Investori tak majú prehľad o kvalite ich správy, obsadenosti a spoločenskom prínose.

7) Lokálna investícia – Byt, dom, záhradu či pozemok kupujeme najčastejšie v regióne alebo v krajine, kde žijeme. Aj realitné fondy investujú vo veľkej miere do lokálnych aktív, a investori tak prispievajú k rozvoju samotného regiónu.

8) Zodpovednosť s ohľadom na budúcnosť svojich blízkych – Pri kúpe domu si kupujúci často povie: „Veď to bude raz pre naše deti.“ Aj investovanie do realitných fondov (ktoré sú tvorené rokmi overenými a kvalitnými nehnuteľnosťami) je zodpovedným investovaním voči majetku svojej rodiny a ide tak zároveň o investovanie do kvality života blízkych.

9) Stabilné výnosy – Investovanie do realitných fondov sa vyznačuje stabilnými výnosmi pochádzajúcimi z nájmov dohodnutých na dlhšie obdobie a pri predaji z nárastu trhovej ceny. Zároveň sa dlhodobo nachádzajú nad úrovňami inflácie v krajine.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
26.7.2021 Zuzana Mecková

TOP 7 tipov, ako na kúpu rekreačnej nehnuteľnosti. Zvážte, čo naozaj chcete a koľko ste do toho ochotní investovať

Keďže počas pretrvávajúcej pandémie koronavírusu čoraz viac ľudí potrebovalo uniknúť z bytov v mestách do voľnejšieho priestoru, dopyt ...

19.7.2021 Roland Régely

TOP 8 tipov, ako úspešne investovať a zároveň sa vyhnúť najčastejším chybám

Počet investorov na Slovensku síce rastie, no investujeme málo, slabo diverzifikujeme a často sa chceme len krátkodobo zviezť na rastovej vlne. ...

6.7.2021 Dominik Horváth

TOP 7 najzaujímavejších blockchain firiem na svete podľa magazínu Financial Report

Blockchain – nový typ technológie v súčasnosti zažíva raketový nárast a so zvyšujúcim sa dopytom stúpa aj jeho potenciál. S jeho ...

18.6.2021 Dominik Horváth

Digitálne súbory, a niekedy aj úplne naivné obrázky, sa na NFT trhu predávajú za státisíce až milióny dolárov

Nová vlna digitálnych tvorcov vytvorila úplne novú umeleckú scénu, v rámci ktorej autori predávajú svoje diela spotrebiteľom v digitálnej ...

11.6.2021 Redakcia FinReport

TOP 9 rád, na čo by ste nemali zabudnúť pred aj počas cesty autom na dovolenku

Mnohí z nás obľubujú jazdu autom za dovolenkou, pretože poskytuje slobodu, voľnosť a možnosť zažiť dobrodružstvá. Zo Slovenska to máme ...

2.6.2021 Redakcia FinReport

TOP 5 rád, ako sa správne poistiť proti povodni a záplavám, aby vám poisťovňa pokryla všetky škody

Prívalové dažde a búrky s krupobitím každoročne spôsobujú nemalé škody na majetku Slovákov. Zatopené pivnice a zatečené steny, ...

25.5.2021 Zuzana Mecková

TOP 10 rád, ako hospodáriť s peniazmi po uvoľnení pandemických opatrení

Pandémia koronavírusu nám ukázala, aké dôležité je každý mesiac si niečo zo svojho príjmu odložiť. Niektorí pre pandémiu ušetrili ...

24.5.2021 Roland Régely

Slovákov hnevajú absurdné poplatky v bankách. Podľa bankárov sa týkajú len malého počtu klientov

Zriaďte si bankový účet, využívajte balík služieb a nebudete platiť nič navyše. Taká je reakcia slovenských bánk na nedávnu anketu s ...

17.5.2021 Robert Juriš

Slováci nerozumejú inflácii, ale milujú rizikové investície a často sa riadia aj odporúčaním influencerov

Slováci sa počas koronakrízy zlepšili v sporení. Podiel tých, ktorí si pravidelne odkladajú finančné prostriedky, narástol až na 82 %. ...

10.5.2021 Redakcia FinReport

TOP 7 kľúčových prekážok, ktoré je potrebné zdolať na ceste k zotaveniu sa ekonomiky

Po dlhých mesiacoch ekonomických problémov sa globálna ekonomika začala pomaly ozdravovať. Rýchlosť zotavenia sa však nebude rovnomerná a ...

29.3.2021 Redakcia FinReport

TOP 7 trendov hybridného spôsobu práce. Microsoft upozorňuje na vyčerpanosť a stratu pracovných vzťahov

Spoločnosť Microsoft uverejnila výsledky svojho každoročného prieskumu Work Trend Index 2021. Konštatuje v nich, že najzásadnejšou zmenou ...

16.3.2021 Redakcia FinReport

TOP 10 rád, ako nenaletieť internetovým podvodníkom. Takéto sú ich najčastejšie triky

Internetoví útočníci počas pandémie nespia, práve naopak, nárast počtu online nákupov zneužívajú na to, aby podvodne od ľudí vylákali ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Staršie zmluvy na poistenie nehnuteľnosti pravidelne aktualizujte, inak sa pripravíte o tisíce eur
 2. 2.
  Finanční agenti porušujú pravidlá NBS. Pokuty dostalo viacero spoločností, niektoré prišli aj o licenciu
 3. 3.
  Dôchodkový systém potrebuje oživiť, druhý pilier čakajú zmeny. Pripravme sa na novú investičnú stratégiu
 4. 4.
  Ako získať čo najvýhodnejší úver na rekreačný objekt a na čo sa zamerať pri jeho poistení?
 5. 5.
  Vysoká cena e-áut sa udrží aj v nasledujúcich dvoch rokoch. Môžu za to drahé kovy v elektrobatériách