Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Slováci radi investujú do nehnuteľností. Do realitných fondov naliali už takmer dve miliardy eur

Redakcia FinReport Investovanie
SK
EN
Poslať

Slováci sú známi pozitívnym vzťahom k nehnuteľnostiam. Deväť z desiatich býva vo vlastnom byte či dome. Mnohí ich kupujú za pomoci hypotéky, ktorú potom splácajú desiatky rokov. Záujem o nehnuteľnosti nenaštrbila ani koronakríza. Investovať do realít je však možné aj iným spôsobom ako kúpou bytu, domu alebo chalupy. Na popularite čoraz viac získavajú realitné fondy. Vďaka nim investori vlastnia podiely v administratívnych budovách, nákupných centrách či v budovách priemyselných parkov. Aktíva v realitných fondoch v súčasnosti dosahujú úroveň 1,83 miliardy eur a stále rastú.

image

Foto: Shutterstock

O byty a domy bol záujem aj počas pandémie a stále trvá

Pre Slovákov a Slovenky je typický pozitívny vzťah k nehnuteľnostiam. Dôvodmi sú hmatateľnosť, či možnosť podieľať sa na ich fungovaní a zveľaďovaní. Vďaka tomu vysoký počet Slovákov býva vo vlastnom byte a dome. Kým na Slovensku žije vo vlastnej nehnuteľnosti určenej na bývanie až 90 % populácie, v eurozóne sa tento podiel pohybuje na úrovni dvoch tretín.

Mnohé slovenské domácnosti si na kúpu bytu a domu neváhajú zobrať hypotéku. Z údajov Eurostatu vyplýva, že viac ako pätina Slovákov, ktorí bývajú vo vlastnom byte alebo dome, spláca úver. Na druhej strane je však potrebné pripomenúť, že trh s nájomným bývaním je na Slovensku už desaťročia len minimálny.

„Dokonca ani pandémia koronavírusu záujem Slovákov o reality nenaštrbila. V roku 2020 ceny nehnuteľností určených na bývanie medziročne vzrástli v priemere o 11,9 %, v niektorých regiónoch dokonca až o viac ako 20 %. Dôvodom bol pretrvávajúci dopyt, ktorý prevýšil ponuku,“ hovorí analytička spoločnosti Wood & Company Eva Sadovská.

Tento trend pokračuje aj v roku 2021. Ako vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska (NBS), reality určené na bývanie v prvom kvartáli tohto roku medziročne zdraželi o 15,5 %. No nie všetci záujemcovia o rezidenčné reality v nich plánujú bývať a kúpu realizujú ako investíciu s cieľom nehnuteľnosť prenajímať.

Načo si kupovať celý byt, keď stačí vlastniť podiel v nehnuteľnosti?

Kúpa bytu, domu či chalupy, takzvané priame investovanie do nehnuteľností, však nie je jediná možnosť, ako zainvestovať do realít. Aj preto sa čoraz viac ľudí zaujíma o realitné fondy. Realitný fond získa od množstva investorov kapitál, a za ten kúpi kancelárske budovy, nákupné centrá, logistické parky, hotely, ale aj rezidenčné komplexy.

„Pri výbere realitného fondu je kľúčové zamerať sa hlavne na parametre, ako potenciálny výnos, náklady, riziko a likvidita a následne ich vhodne skombinovať. Odporúčaný horizont takejto investície je zväčša 5 rokov a viac,“ upozorňuje analytička.

Ako uvádza ďalej, investovanie do realitných fondov sa vyznačuje stabilnými výnosmi, ktoré pochádzajú z nájmov dohodnutých na dlhšie obdobie. Pri predaji aktíva ťaží z nárastu jeho trhovej ceny. Realitné fondy sa zároveň dlhodobo nachádzajú nad úrovňou inflácie v krajine. V prípade výkonnejších fondov pre kvalifikovaných investorov sa úroky dlhodobo nachádzajú dokonca až na úrovniach od 8 do 10 % ročne. Charakteristickým znakom realitných fondov je aj vysoká odolnosť voči výkyvom trhu, ktorá je najmä (ale nielen) u konzervatívnejších investorov viac ako vítaná.

Realitné fondy sú navyše výnimočné takzvanou hmatateľnosťou. Angličania tomuto typu investícií hovoria Bricks & Mortar, teda tehly a malta. Ide o investície, ktorých sa môžeme dotknúť, fyzické a konkrétne. Takýmto investíciám Slováci dôverujú.

Aktíva v realitných fondoch rastú ročne o 12 až 15 %

Realitné fondy sú podľa E. Sadovskej na Slovensku po zmiešaných fondoch druhými najviac zastúpenými spomedzi podielových fondov. Podľa údajov NBS aktíva realitných fondov na Slovensku predstavujú 1,83 miliardy eur. Z celkových aktív investičných fondov si tak ukrojili 22 %.

„Aktíva realitných fondov napríklad na konci marca 2021 zaznamenali medzimesačný nárast o 12 %. Obdobné medziročné tempo zvyšovania aktív o 12 % až 15 % evidovali realitné fondy aj v závere posledných piatich rokov, teda na konci rokov 2016 až 2020. Za posledných desať rokov sa zároveň zvýšil aj podiel realitných fondov na celkových podielových fondoch, a to z 13 % na konci roka 2010 na súčasných 22 %,“ uzatvára analytička.

TOP 9 dôvodov, prečo investovať do realitných fondov

1) Spolupráca s profesionálmi – Pri kúpe bytu konajú kupujúci na vlastnú päsť, alebo sa obrátia na realitnú kanceláriu. V prípade investovania do realitných fondov je kľúčová spolupráca s profesionálmi s dlhodobými skúsenosťami, licenciou od NBS, pravidelnou valuáciou portfólia a auditovaním od renomovaných spoločností.

2) Konzervatívna investícia – Investovanie do realitných fondov je určené pre pragmaticky uvažujúcich ľudí, ktorí plánujú dlhodobo zveľaďovať svoj majetok a nepodliehajú rizikovým trendovým vlnám investičného aktivizmu.  

3) Vstupný kapitál – Pri kúpe nehnuteľnosti potrebujeme mať nasporenú vysokú sumu peňazí, alebo si zobrať hypotéku na desiatky rokov. Do realitných fondov môžeme investovať už od niekoľkých desiatok eur.

4) Diverzifikácia – V Bratislave si v súčasnosti kupujúci za 100-tisíc eur nedokáže zabezpečiť ani jeden jednoizbový byt. V prípade investovania takejto sumy do realitného fondu môže získať podiely hneď v niekoľkých administratívnych budovách či nákupných centrách.

5) Starostlivosť – Investícia do realitných fondov je pre takých investorov, ktorí chcú investovať do nehnuteľnosti, no nemajú kapacitu na to, aby sa o ňu starali. Pri priamej kúpe nehnuteľnosti, ako byt, dom či pozemok, zostáva starostlivosť, a s tým spojené problémy, zväčša na pleciach kupujúceho. V prípade realitných fondov sa od investora žiada jedine vklad a o nehnuteľnosti v portfóliu sa starajú tímy profesionálov.

6) Hmatateľnosť – Hoci pri investovaní do realitných fondov sú nehnuteľnosti spravované profesionálmi, každý investor s nimi zostáva vo fyzickom alebo vizuálnom kontakte. Investori tak majú prehľad o kvalite ich správy, obsadenosti a spoločenskom prínose.

7) Lokálna investícia – Byt, dom, záhradu či pozemok kupujeme najčastejšie v regióne alebo v krajine, kde žijeme. Aj realitné fondy investujú vo veľkej miere do lokálnych aktív, a investori tak prispievajú k rozvoju samotného regiónu.

8) Zodpovednosť s ohľadom na budúcnosť svojich blízkych – Pri kúpe domu si kupujúci často povie: „Veď to bude raz pre naše deti.“ Aj investovanie do realitných fondov (ktoré sú tvorené rokmi overenými a kvalitnými nehnuteľnosťami) je zodpovedným investovaním voči majetku svojej rodiny a ide tak zároveň o investovanie do kvality života blízkych.

9) Stabilné výnosy – Investovanie do realitných fondov sa vyznačuje stabilnými výnosmi pochádzajúcimi z nájmov dohodnutých na dlhšie obdobie a pri predaji z nárastu trhovej ceny. Zároveň sa dlhodobo nachádzajú nad úrovňami inflácie v krajine.

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
20.10.2021 Redakcia FinReport

Príchod prvého ETF fondu na investovanie do bitcoinu vyhnal jeho cenu na rekordných 66-tisíc dolárov

Hodnota bitcoinu stúpla k rekordným métam. Na svedomí to malo ohlásenie spustenia prvého verejne obchodovaného ETF fondu v USA zameraného na ...

15.10.2021 Redakcia FinReport

Do predaja prichádza zlatá zberateľská eurominca, tentoraz stoeurovka s motívom fujary

Národná banka Slovenska prichádza s novou zberateľskou euromincou. Tentoraz je to zlatá zberateľská eurominca v nominálnej hodnote 100 eur s ...

8.10.2021 Redakcia FinReport

Spoločnosť Wexo a raper Majk Spirit predstavili prvý projekt NFT digitálnej charity

Majk Spirit a autori kryptomenovej platformy Wexo predstavili nový spôsob využitia najmodernejších technológií v prospech pomoci ľuďom, ...

7.10.2021 Redakcia FinReport

Správcovská spoločnosť 365.invest prichádza s prvým podielovým blockchain fondom na Slovensku

Pre investorov je téma kryptomien atraktívnou príležitosťou na zhodnotenie svojich finančných prostriedkov. Aktívum s vysokou volatilitou, no ...

25.9.2021 Dominik Horváth

Umelec Damien Hirst predáva farebné škvrny ako NFT. Zarobil už desiatky miliónov dolárov a stále je o ne záujem

Damien Hirst patrí medzi najznámejších svetových umelcov súčasnej doby. Preslávil sa vystavovaním zvierat namočených do formaldehydu. ...

3.9.2021 Roland Régely

Akvizícia Say Technologies spoločnosťou Robinhood zvyšuje šance malých investorov uspieť na finančných trhoch

Maklérska firma Robinhood nedávno oznámila akvizíciu fintechu Say Technologies vo výške 140 miliónov dolárov. Laik by povedal, že ide len o ...

2.9.2021 Magdaléna Švančarková

Čo je pre investora výhodnejšie, použiť modernú mobilnú aplikáciu, alebo pomoc a rady makléra?

V súčasnosti už môže investovať úplne každý. Voľne dostupné moderné mobilné aplikácie vyžadujúce len minimálnu vstupnú sumu doslova ...

29.8.2021 Redakcia FinReport

Komerčné lety do kozmu otvorili éru vesmírnej turistiky a prinášajú aj nové investičné príležitosti

Ľudia do vesmíru lietajú už niekoľko desaťročí. S komerčnými letmi sa však začalo až v roku 2021. Prvým priekopníkom vesmírneho ...

20.8.2021 Dominik Horváth

Včela medonosná, dinosaury aj významné stavby, to všetko sú motívy zberateľských euromincí

Zbieranie mincí patrí dlhodobo k obľúbeným koníčkom čoraz širšej verejnosti. V Európskej únii takmer každý štát razí svoje vlastné ...

6.8.2021 Roland Régely

Zaujali na aukciách: Nerozbalená videohra, hodvábna črievička aj kostra prehistorického tigra

Rok 2020 ukázal, že umenie si k ľuďom nájde cestu aj počas pandémie. Táto oblasť však nie je jediná, v ktorej dražbách sa točia ...

23.7.2021 Redakcia FinReport

Freedom24 ponúka Slovákom možnosť zúčastniť sa na počiatočnej verejnej ponuke spoločnosti Robinhood

Portfólio investičných služieb a aplikácií, dostupných slovenským používateľom, sa rozrastá. Freedom Finance Europe Ltd ponúka ...

13.7.2021 Redakcia FinReport

Spoločné európske dlhopisy financujúce NextGenerationEU predstavujú revolúciu na dlhopisovom trhu

Na finančnom trhu sa objavil nový nástroj. Sú to spoločné európske dlhopisy, ktorými sa bude financovať európsky reformný plán ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Slovensko opäť zaplavia žlté narcisy, nádej pre onkologických pacientov
 2. 2.
  GLOBALEXPO: Vystavovať sa dá celosvetovo aj bez nutnosti návštevy veľtrhov
 3. 3.
  O vakcínach by mal rozhodovať už len Lengvarský, Remišová dúfa, že chaos okolo Sputnika uprace
 4. 4.
  Rakúšanky boli po prvom kole plné optimizmu, Brunnerová však napokon pustila do nohavíc
 5. 5.
  Nehôd je čoraz viac, pomôcť majú asistenčné služby