Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Slováci radi investujú do nehnuteľností. Do realitných fondov naliali už takmer dve miliardy eur

Redakcia FinReport Investovanie Poslať

Slováci sú známi pozitívnym vzťahom k nehnuteľnostiam. Deväť z desiatich býva vo vlastnom byte či dome. Mnohí ich kupujú za pomoci hypotéky, ktorú potom splácajú desiatky rokov. Záujem o nehnuteľnosti nenaštrbila ani koronakríza. Investovať do realít je však možné aj iným spôsobom ako kúpou bytu, domu alebo chalupy. Na popularite čoraz viac získavajú realitné fondy. Vďaka nim investori vlastnia podiely v administratívnych budovách, nákupných centrách či v budovách priemyselných parkov. Aktíva v realitných fondoch v súčasnosti dosahujú úroveň 1,83 miliardy eur a stále rastú.

realitné fondy

Foto: Shutterstock

O byty a domy bol záujem aj počas pandémie a stále trvá

Pre Slovákov a Slovenky je typický pozitívny vzťah k nehnuteľnostiam. Dôvodmi sú hmatateľnosť, či možnosť podieľať sa na ich fungovaní a zveľaďovaní. Vďaka tomu vysoký počet Slovákov býva vo vlastnom byte a dome. Kým na Slovensku žije vo vlastnej nehnuteľnosti určenej na bývanie až 90 % populácie, v eurozóne sa tento podiel pohybuje na úrovni dvoch tretín.

Mnohé slovenské domácnosti si na kúpu bytu a domu neváhajú zobrať hypotéku. Z údajov Eurostatu vyplýva, že viac ako pätina Slovákov, ktorí bývajú vo vlastnom byte alebo dome, spláca úver. Na druhej strane je však potrebné pripomenúť, že trh s nájomným bývaním je na Slovensku už desaťročia len minimálny.

„Dokonca ani pandémia koronavírusu záujem Slovákov o reality nenaštrbila. V roku 2020 ceny nehnuteľností určených na bývanie medziročne vzrástli v priemere o 11,9 %, v niektorých regiónoch dokonca až o viac ako 20 %. Dôvodom bol pretrvávajúci dopyt, ktorý prevýšil ponuku,“ hovorí analytička spoločnosti Wood & Company Eva Sadovská.

Tento trend pokračuje aj v roku 2021. Ako vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska (NBS), reality určené na bývanie v prvom kvartáli tohto roku medziročne zdraželi o 15,5 %. No nie všetci záujemcovia o rezidenčné reality v nich plánujú bývať a kúpu realizujú ako investíciu s cieľom nehnuteľnosť prenajímať.

Načo si kupovať celý byt, keď stačí vlastniť podiel v nehnuteľnosti?

Kúpa bytu, domu či chalupy, takzvané priame investovanie do nehnuteľností, však nie je jediná možnosť, ako zainvestovať do realít. Aj preto sa čoraz viac ľudí zaujíma o realitné fondy. Realitný fond získa od množstva investorov kapitál, a za ten kúpi kancelárske budovy, nákupné centrá, logistické parky, hotely, ale aj rezidenčné komplexy.

„Pri výbere realitného fondu je kľúčové zamerať sa hlavne na parametre, ako potenciálny výnos, náklady, riziko a likvidita a následne ich vhodne skombinovať. Odporúčaný horizont takejto investície je zväčša 5 rokov a viac,“ upozorňuje analytička.

Ako uvádza ďalej, investovanie do realitných fondov sa vyznačuje stabilnými výnosmi, ktoré pochádzajú z nájmov dohodnutých na dlhšie obdobie. Pri predaji aktíva ťaží z nárastu jeho trhovej ceny. Realitné fondy sa zároveň dlhodobo nachádzajú nad úrovňou inflácie v krajine. V prípade výkonnejších fondov pre kvalifikovaných investorov sa úroky dlhodobo nachádzajú dokonca až na úrovniach od 8 do 10 % ročne. Charakteristickým znakom realitných fondov je aj vysoká odolnosť voči výkyvom trhu, ktorá je najmä (ale nielen) u konzervatívnejších investorov viac ako vítaná.

Realitné fondy sú navyše výnimočné takzvanou hmatateľnosťou. Angličania tomuto typu investícií hovoria Bricks & Mortar, teda tehly a malta. Ide o investície, ktorých sa môžeme dotknúť, fyzické a konkrétne. Takýmto investíciám Slováci dôverujú.

Aktíva v realitných fondoch rastú ročne o 12 až 15 %

Realitné fondy sú podľa E. Sadovskej na Slovensku po zmiešaných fondoch druhými najviac zastúpenými spomedzi podielových fondov. Podľa údajov NBS aktíva realitných fondov na Slovensku predstavujú 1,83 miliardy eur. Z celkových aktív investičných fondov si tak ukrojili 22 %.

„Aktíva realitných fondov napríklad na konci marca 2021 zaznamenali medzimesačný nárast o 12 %. Obdobné medziročné tempo zvyšovania aktív o 12 % až 15 % evidovali realitné fondy aj v závere posledných piatich rokov, teda na konci rokov 2016 až 2020. Za posledných desať rokov sa zároveň zvýšil aj podiel realitných fondov na celkových podielových fondoch, a to z 13 % na konci roka 2010 na súčasných 22 %,“ uzatvára analytička.

TOP 9 dôvodov, prečo investovať do realitných fondov

1) Spolupráca s profesionálmi – Pri kúpe bytu konajú kupujúci na vlastnú päsť, alebo sa obrátia na realitnú kanceláriu. V prípade investovania do realitných fondov je kľúčová spolupráca s profesionálmi s dlhodobými skúsenosťami, licenciou od NBS, pravidelnou valuáciou portfólia a auditovaním od renomovaných spoločností.

2) Konzervatívna investícia – Investovanie do realitných fondov je určené pre pragmaticky uvažujúcich ľudí, ktorí plánujú dlhodobo zveľaďovať svoj majetok a nepodliehajú rizikovým trendovým vlnám investičného aktivizmu.  

3) Vstupný kapitál – Pri kúpe nehnuteľnosti potrebujeme mať nasporenú vysokú sumu peňazí, alebo si zobrať hypotéku na desiatky rokov. Do realitných fondov môžeme investovať už od niekoľkých desiatok eur.

4) Diverzifikácia – V Bratislave si v súčasnosti kupujúci za 100-tisíc eur nedokáže zabezpečiť ani jeden jednoizbový byt. V prípade investovania takejto sumy do realitného fondu môže získať podiely hneď v niekoľkých administratívnych budovách či nákupných centrách.

5) Starostlivosť – Investícia do realitných fondov je pre takých investorov, ktorí chcú investovať do nehnuteľnosti, no nemajú kapacitu na to, aby sa o ňu starali. Pri priamej kúpe nehnuteľnosti, ako byt, dom či pozemok, zostáva starostlivosť, a s tým spojené problémy, zväčša na pleciach kupujúceho. V prípade realitných fondov sa od investora žiada jedine vklad a o nehnuteľnosti v portfóliu sa starajú tímy profesionálov.

6) Hmatateľnosť – Hoci pri investovaní do realitných fondov sú nehnuteľnosti spravované profesionálmi, každý investor s nimi zostáva vo fyzickom alebo vizuálnom kontakte. Investori tak majú prehľad o kvalite ich správy, obsadenosti a spoločenskom prínose.

7) Lokálna investícia – Byt, dom, záhradu či pozemok kupujeme najčastejšie v regióne alebo v krajine, kde žijeme. Aj realitné fondy investujú vo veľkej miere do lokálnych aktív, a investori tak prispievajú k rozvoju samotného regiónu.

8) Zodpovednosť s ohľadom na budúcnosť svojich blízkych – Pri kúpe domu si kupujúci často povie: „Veď to bude raz pre naše deti.“ Aj investovanie do realitných fondov (ktoré sú tvorené rokmi overenými a kvalitnými nehnuteľnosťami) je zodpovedným investovaním voči majetku svojej rodiny a ide tak zároveň o investovanie do kvality života blízkych.

9) Stabilné výnosy – Investovanie do realitných fondov sa vyznačuje stabilnými výnosmi pochádzajúcimi z nájmov dohodnutých na dlhšie obdobie a pri predaji z nárastu trhovej ceny. Zároveň sa dlhodobo nachádzajú nad úrovňami inflácie v krajine.

logo
Prečítajte si tiež:
20.5.2024 Redakcia FinReport

Americký Dow Jones index po prvý raz v histórii prekonal hranicu 40-tisíc bodov

Akciový trh v USA pokračuje v raste a v uplynulom týždni sa mu podarilo dosiahnuť hneď dva nové rekordy. Kľúčový americký index Dow Jones ...

20.5.2024 Martin Jamnický

Zlato prelomilo ďalší historický rekord, keď sa priblížilo k hranici 2 450 dolárov za uncu

Cena zlata opäť prelomila svoj doterajší historický rekord, keď sa v pondelok 20. mája 2024 sa dostala na dotyk k hranici 2 450 dolárov za ...

4.3.2024 Eva Sadovská

Výnosnosť podielových fondov atakovala maximá spred dvoch rokov. Ktoré zhodnocovali najviac?

Počas predchádzajúcich dvoch rokov sme boli svedkami rekordne vysokej – dvojcifernej inflácie. Viac ako inokedy sa hovorí o rozumnom ...

19.4.2023 Redakcia FinReport

NBS spúšťa predaj striebornej desaťeurovky s motívom parnej železnice Bratislava – Trnava

Národná banka Slovenska dnes začína s predajom striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 10 eur. Jej motívom je tentoraz 150. ...

15.3.2023 Martin Jamnický

Krach amerických bánk vyhnal cenu zlata nad 1 900 dolárov za uncu, investori opäť hľadajú istoty

Problémy na finančných trhoch, pokles a následné kolísanie hodnoty kryptomien a krach troch amerických bánk spôsobili, že investori opäť ...

12.3.2023 Redakcia FinReport

Top investičnou komoditou tohto roka môže byť popri zlate aj meď

Investori na začiatku tohto roku zbystrili pozornosť. Po neúspešnom roku 2022 začala rásť hodnota akcií, polepšilo si zlato a nárast ...

24.2.2023 Redakcia FinReport

Cena zlata bude v tomto roku rásť, a možno dosiahne aj rekordné úrovne

Začiatkom tohto roka dosiahla cena zlata svoje polročné maximum na úrovni 1 850 dolárov za trójsku uncu. Na rastovej krivke sa udržiava aj ...

23.2.2023 Robert Juriš

Globálny predaj NFT umenia vo februári 2022 medziročne klesol o 86 % na 20,8 milióna dolárov

Kryptografická zima definitívne schladila chuť zberateľov na digitálne umelecké diela. Ešte nedávno prekvitajúci trh s umením NFT klesá ...

22.2.2023 Dominik Horváth

Po katastrofálnom roku je dôležité zamyslieť sa nad správnou voľbou investičných aktív

Kým v roku 2021 akciový trh po prvotnom pandemickom otrase raketovo rástol, rok 2022 sa zaradil k investične najhorším rokom v modernej ...

17.2.2023 Naďa Černá

Lietadlo Elvisa Presleyho vydražili za 260-tisíc dolárov. Posledných 40 rokov stálo na púšti

Súkromné lietadlo kráľa rokenrolu Elvisa Presleyho, ktoré štyri desaťročia nevzlietlo, pretože bolo zaparkované v púšti v Roswell ...

28.1.2023 Redakcia FinReport

Investičná prognóza: Svoje portfólio zacieľte na americké akcie a poistite sa investičným zlatom

Po mimoriadne turbulentnom roku 2022 sa črtá ďalší náročný rok. Každý by chcel počuť, že bude pokojnejší, no jednou zo zásadných ...

1.12.2022 Naďa Černá

Záujem o luxusné hodinky stúpa, tržby známych švajčiarskych značiek medziročne vzrástli o 29 %

V ekonomicky neistej dobe, ktorú aktuálne prežívame, sa mnohí snažia investovať do finančných nástrojov, ktoré poskytujú aspoň určitú ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay