Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Slováci radi investujú do nehnuteľností. Do realitných fondov naliali už takmer dve miliardy eur

Redakcia FinReport Investovanie
SK
EN
Poslať

Slováci sú známi pozitívnym vzťahom k nehnuteľnostiam. Deväť z desiatich býva vo vlastnom byte či dome. Mnohí ich kupujú za pomoci hypotéky, ktorú potom splácajú desiatky rokov. Záujem o nehnuteľnosti nenaštrbila ani koronakríza. Investovať do realít je však možné aj iným spôsobom ako kúpou bytu, domu alebo chalupy. Na popularite čoraz viac získavajú realitné fondy. Vďaka nim investori vlastnia podiely v administratívnych budovách, nákupných centrách či v budovách priemyselných parkov. Aktíva v realitných fondoch v súčasnosti dosahujú úroveň 1,83 miliardy eur a stále rastú.

image

Foto: Shutterstock

O byty a domy bol záujem aj počas pandémie a stále trvá

Pre Slovákov a Slovenky je typický pozitívny vzťah k nehnuteľnostiam. Dôvodmi sú hmatateľnosť, či možnosť podieľať sa na ich fungovaní a zveľaďovaní. Vďaka tomu vysoký počet Slovákov býva vo vlastnom byte a dome. Kým na Slovensku žije vo vlastnej nehnuteľnosti určenej na bývanie až 90 % populácie, v eurozóne sa tento podiel pohybuje na úrovni dvoch tretín.

Mnohé slovenské domácnosti si na kúpu bytu a domu neváhajú zobrať hypotéku. Z údajov Eurostatu vyplýva, že viac ako pätina Slovákov, ktorí bývajú vo vlastnom byte alebo dome, spláca úver. Na druhej strane je však potrebné pripomenúť, že trh s nájomným bývaním je na Slovensku už desaťročia len minimálny.

„Dokonca ani pandémia koronavírusu záujem Slovákov o reality nenaštrbila. V roku 2020 ceny nehnuteľností určených na bývanie medziročne vzrástli v priemere o 11,9 %, v niektorých regiónoch dokonca až o viac ako 20 %. Dôvodom bol pretrvávajúci dopyt, ktorý prevýšil ponuku,“ hovorí analytička spoločnosti Wood & Company Eva Sadovská.

Tento trend pokračuje aj v roku 2021. Ako vyplýva z údajov Národnej banky Slovenska (NBS), reality určené na bývanie v prvom kvartáli tohto roku medziročne zdraželi o 15,5 %. No nie všetci záujemcovia o rezidenčné reality v nich plánujú bývať a kúpu realizujú ako investíciu s cieľom nehnuteľnosť prenajímať.

Načo si kupovať celý byt, keď stačí vlastniť podiel v nehnuteľnosti?

Kúpa bytu, domu či chalupy, takzvané priame investovanie do nehnuteľností, však nie je jediná možnosť, ako zainvestovať do realít. Aj preto sa čoraz viac ľudí zaujíma o realitné fondy. Realitný fond získa od množstva investorov kapitál, a za ten kúpi kancelárske budovy, nákupné centrá, logistické parky, hotely, ale aj rezidenčné komplexy.

„Pri výbere realitného fondu je kľúčové zamerať sa hlavne na parametre, ako potenciálny výnos, náklady, riziko a likvidita a následne ich vhodne skombinovať. Odporúčaný horizont takejto investície je zväčša 5 rokov a viac,“ upozorňuje analytička.

Ako uvádza ďalej, investovanie do realitných fondov sa vyznačuje stabilnými výnosmi, ktoré pochádzajú z nájmov dohodnutých na dlhšie obdobie. Pri predaji aktíva ťaží z nárastu jeho trhovej ceny. Realitné fondy sa zároveň dlhodobo nachádzajú nad úrovňou inflácie v krajine. V prípade výkonnejších fondov pre kvalifikovaných investorov sa úroky dlhodobo nachádzajú dokonca až na úrovniach od 8 do 10 % ročne. Charakteristickým znakom realitných fondov je aj vysoká odolnosť voči výkyvom trhu, ktorá je najmä (ale nielen) u konzervatívnejších investorov viac ako vítaná.

Realitné fondy sú navyše výnimočné takzvanou hmatateľnosťou. Angličania tomuto typu investícií hovoria Bricks & Mortar, teda tehly a malta. Ide o investície, ktorých sa môžeme dotknúť, fyzické a konkrétne. Takýmto investíciám Slováci dôverujú.

Aktíva v realitných fondoch rastú ročne o 12 až 15 %

Realitné fondy sú podľa E. Sadovskej na Slovensku po zmiešaných fondoch druhými najviac zastúpenými spomedzi podielových fondov. Podľa údajov NBS aktíva realitných fondov na Slovensku predstavujú 1,83 miliardy eur. Z celkových aktív investičných fondov si tak ukrojili 22 %.

„Aktíva realitných fondov napríklad na konci marca 2021 zaznamenali medzimesačný nárast o 12 %. Obdobné medziročné tempo zvyšovania aktív o 12 % až 15 % evidovali realitné fondy aj v závere posledných piatich rokov, teda na konci rokov 2016 až 2020. Za posledných desať rokov sa zároveň zvýšil aj podiel realitných fondov na celkových podielových fondoch, a to z 13 % na konci roka 2010 na súčasných 22 %,“ uzatvára analytička.

TOP 9 dôvodov, prečo investovať do realitných fondov

1) Spolupráca s profesionálmi – Pri kúpe bytu konajú kupujúci na vlastnú päsť, alebo sa obrátia na realitnú kanceláriu. V prípade investovania do realitných fondov je kľúčová spolupráca s profesionálmi s dlhodobými skúsenosťami, licenciou od NBS, pravidelnou valuáciou portfólia a auditovaním od renomovaných spoločností.

2) Konzervatívna investícia – Investovanie do realitných fondov je určené pre pragmaticky uvažujúcich ľudí, ktorí plánujú dlhodobo zveľaďovať svoj majetok a nepodliehajú rizikovým trendovým vlnám investičného aktivizmu.  

3) Vstupný kapitál – Pri kúpe nehnuteľnosti potrebujeme mať nasporenú vysokú sumu peňazí, alebo si zobrať hypotéku na desiatky rokov. Do realitných fondov môžeme investovať už od niekoľkých desiatok eur.

4) Diverzifikácia – V Bratislave si v súčasnosti kupujúci za 100-tisíc eur nedokáže zabezpečiť ani jeden jednoizbový byt. V prípade investovania takejto sumy do realitného fondu môže získať podiely hneď v niekoľkých administratívnych budovách či nákupných centrách.

5) Starostlivosť – Investícia do realitných fondov je pre takých investorov, ktorí chcú investovať do nehnuteľnosti, no nemajú kapacitu na to, aby sa o ňu starali. Pri priamej kúpe nehnuteľnosti, ako byt, dom či pozemok, zostáva starostlivosť, a s tým spojené problémy, zväčša na pleciach kupujúceho. V prípade realitných fondov sa od investora žiada jedine vklad a o nehnuteľnosti v portfóliu sa starajú tímy profesionálov.

6) Hmatateľnosť – Hoci pri investovaní do realitných fondov sú nehnuteľnosti spravované profesionálmi, každý investor s nimi zostáva vo fyzickom alebo vizuálnom kontakte. Investori tak majú prehľad o kvalite ich správy, obsadenosti a spoločenskom prínose.

7) Lokálna investícia – Byt, dom, záhradu či pozemok kupujeme najčastejšie v regióne alebo v krajine, kde žijeme. Aj realitné fondy investujú vo veľkej miere do lokálnych aktív, a investori tak prispievajú k rozvoju samotného regiónu.

8) Zodpovednosť s ohľadom na budúcnosť svojich blízkych – Pri kúpe domu si kupujúci často povie: „Veď to bude raz pre naše deti.“ Aj investovanie do realitných fondov (ktoré sú tvorené rokmi overenými a kvalitnými nehnuteľnosťami) je zodpovedným investovaním voči majetku svojej rodiny a ide tak zároveň o investovanie do kvality života blízkych.

9) Stabilné výnosy – Investovanie do realitných fondov sa vyznačuje stabilnými výnosmi pochádzajúcimi z nájmov dohodnutých na dlhšie obdobie a pri predaji z nárastu trhovej ceny. Zároveň sa dlhodobo nachádzajú nad úrovňami inflácie v krajine.

bezpecnykurier
bezpecnykurier
bezpecnykurier Chráňte
vašu komunikáciu
bezpecnykurier Dôverné informácie
zabezpečte heslom
bezpecnykurier Diskrétnosť požadujte
aj od vašich partnerov

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
22.6.2022 Redakcia FinReport

NBS vydáva striebornú zberateľskú dvadsaťeurovku s kysuckými prírodnými motívmi

Národná banka Slovenska v stredu 22. júna 2022 začína s predajom novej striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 20 eur. ...

18.6.2022 Naďa Černá

Väčšinou zbytočné a až hriešne drahé. Doprajete si niektorú z týchto vychytávok?

Ak ste niekedy premýšľali nad tým, aké je to mať milión eur navyše a čo by ste s nimi urobili, pravdepodobne vám napadla kúpa nového ...

17.6.2022 Naďa Černá

V ktorých európskych krajinách vám predajú rodinný dom za jediné euro?

Nehnuteľnosti na Slovensku sú priam astronomicky drahé. No nie v každej krajine je to tak. Niektoré, pre Slovákov aj mimoriadne atraktívne ...

3.6.2022 Dominik Horváth

TOP najlepšie a najhoršie aktíva súčasnosti – zacielené na komodity (3. časť)

Trh s komoditami zažíva tento rok jazdu na horskej dráhe. Neistota, ktorú priniesla v posledných mesiacoch ruská invázia na Ukrajinu, tu ...

27.5.2022 Dominik Horváth

TOP najlepšie a najhoršie aktíva súčasnosti – zacielené na ETF (2. časť)

ETF fondy sa v posledných rokoch stali obľúbenou alternatívou investorov. Je to najmä vďaka tomu, že sa nezameriavajú len na jeden typ ...

23.5.2022 Redakcia FinReport

Ikonický Mercedes-Benz 300 SLR z roku 1955 vydražili za 135 miliónov eur

Značka Mercedes sa v automobilovom športe začala presadzovať takmer pred sto rokmi. V medzivojnových rokoch minulého storočia patrila k ...

23.5.2022 Marián Búlik

Tri dôležité odporúčania, ako v súčasnosti investovať

Po bezprecedentnom rastovom roku 2021, keď napríklad index S&P 500 narástol o vyše 20 % a technologický NASDAQ o vyše 23 %, prišla v tomto ...

20.5.2022 Dominik Horváth

TOP najlepšie a najhoršie aktíva súčasnosti – začíname akciami (1. časť)

Finančné aktíva zažívajú ťažký rok. Niet sa čomu čudovať, negatív je hneď niekoľko. Od vojny na Ukrajine, cez rastúcu infláciu až ...

17.5.2022 Redakcia FinReport

Ešte nie je ten správny moment nakupovať technologické akcie, budú ešte lacnejšie

Technologické akcie zažívajú ťažký rok. Futures Nasdaq 100 v porovnaní s koncom roku 2021, keď dosahovali vrchol, klesli o 27 %. Mnohí ...

13.5.2022 Redakcia FinReport

Vydražili najväčší biely diamant. Nový vlastník za The Rock zaplatil 17,8 milióna eur

Vo švajčiarskej Ženeve predali doteraz najväčší biely diamant, aký kedy bol na dražbe. Predpokladalo sa, že jeho cena sa vyšplhá až ...

2.5.2022 Redakcia FinReport

365.invest prináša Cryptomix – prvý podielový fond na investovanie do kryptomien v Európe

Správcovská spoločnosť 365.invest prináša nový spôsob investovania. Prepojila štandardný model podielového fondu s kryptomenami a ...

28.4.2022 Redakcia FinReport

Newton Media: Boom NFT na Slovensku ustáva, bulvarizácia mu príliš nepomohla

Vyše ročná verejná diskusia o NFT (non-fungible tokens) sa niesla najmä v duchu vysokých investícií do digitálneho umenia. Tie Slovákov ...

Aplikácia

 1. 1.
  Viaceré banky chystajú zmeny v cenníkoch svojich služieb, klienti si priplatia
 2. 2.
  Realitné fondy pokračujú v raste, ich aktíva medziročne narástli o 20,4 %
 3. 3.
  Coface znížila hodnotenie Slovenska z úrovne A3 na A4
 4. 4.
  Pesimizmus podnikateľov pri hodnotení ekonomiky stále rastie
 5. 5.
  Od 1. júla sa zvyšujú dávky v nezamestnanosti, „maximálka“ dosiahne až 1 234,30 eura