Skladaciu stoličku v hodnote 1,2 milióna dolárov vydražil aukčný dom za 16 miliónov dolárov
Aukčný dom Sotheby's predal skladaciu stoličku pochádzajúcu z obdobia čínskej dynastie Ming za 16 miliónov dolárov. Vďaka tomu sa stala treťou najdrahšou stoličkou, aká sa kedy na aukciách predala. Konečná suma za dražený predmet prekvapila mnohých vrátane samotného aukčného domu, ktorý pôvodnú cenu odhadol len na 1,2 milióna dolárov.
Foto: Twitter
Stolička z dynastie Ming
Skladacia stolička, ktorá sa začiatkom októbra vydražila v aukčnom dome Sotheby's, pochádza z dynastie Ming. Tá v Číne vládla v rokoch 1368 až 1644. Starožitný predmet pritiahol pozornosť nielen vďaka svojej historickej hodnote, ale aj vďaka zaujímavému dizajnu.
Do 15 minút od začatia aukcie mal aukčný dom viac ako 60 ponúk. Stolička následne putovala do rúk anonymného súkromného zberateľa z Ázie.
Tretia najdrahšia stolička
Aukčný dom Sotheby's ohodnotil čínsku skladaciu stoličku na 1,2 milióna dolárov. Súkromný zberateľ, ktorý aukciu vyhral, za ňu však zaplatil oveľa viac. Konečná suma sa vyšplhala až na 16 miliónov dolárov. Stolička sa tak považuje za tretiu najdrahšiu, aká sa na aukciách vôbec predala.
Stoličku vlastnil približne tri desaťročia Arthur M. Sackler, spolumajiteľ farmaceutickej spoločnosti Purdue Pharma. Po jeho smrti v roku 1987 predmet zdedila jeho bývalá manželka Else Sacklerová a neskôr ich dcéra Elizabeth A. Sacklerová, ktorá ju v roku 2001 predala aukčnému domu Christie's.
Z aukčného domu sa stolička dostala ešte k jednému majiteľovi, ktorým bol hongkongský obchodník a zberateľ umenia Joseph Hotung. Jeho zbierku po smrti získal aukčný dom Sotheby's, ktorý sprostredkoval takzvaný dvojdielny predaj. Prvá časť majetku, v ktorej sa nachádzala aj stolička, sa vydražila 8. a 9. októbra 2022. Druhá časť aukcie je naplánovaná na 7. decembra.
Prvá časť majetku vyniesla 72 miliónov dolárov, čo zásadne prevyšuje odhad Sotheby's, ktorý predstavoval 34 miliónov.
Len pre výnimočných
Skladacie stoličky z dynastie Ming, ktoré sa pre svoj tvar nazývajú aj „konská podkova“, sú kvôli svojej krehkosti mimoriadne vzácne a dnes patria medzi najcennejšie kusy nábytku z tejto éry. Keďže sú skladné a dajú sa ľahko prenášať, v minulosti ich využívali najmä hodnostári, ktorí často cestovali.
V súčasnosti je podobných stoličiek veľmi málo. Podľa odborníkov ich zostalo už len šesť. Väčšina sa zničila pravidelným používaním a opakovaným skladaním.
„Tieto prenosné stoličky boli navrhnuté tak, aby sa dali zložiť a ľahko prenášať. Práve preto boli náchylnejšie na poškodenie ako iné druhy nábytku. Len máloktorý kus odolal skúške času, vďaka čomu sú existujúce stoličky mimoriadne cenné,” tvrdí Melica Khansariová zo Sotheby's.
Predtým váza, teraz stolička
Stolička z dynastie Ming nie je jediným predmetom, ktorý sa predal za oveľa vyššiu cenu, ako bol pôvodne ohodnotený. Len pred pár týždňami sa to isté stalo s vázou v čínskom štýle tianqiuping. Aukčný dom ju ohodnotil na 2-tisíc eur, no kupec za ňu nakoniec so všetkými poplatkami zaplatil neuveriteľných 9,12 milióna eur.
Iným príkladom je váza z obdobia Yongzheng, ktorej hodnota bola odhadnutá v rozpätí od 450 do 680 eur, no nakoniec sa predala za 1,49 milióna eur.
Otázkou preto zostáva, ako je možné, že odhadovaná a skutočná cena, ktorú kupec zaplatí, sa tak odlišuje? Gigi Yuová z aukčného domu Bonhams to vysvetľuje takto: „Môže ísť o nové informácie o pôvode predmetu, alebo o výskum, ktorý priniesol dôkaz o vzácnosti, alebo o čokoľvek, čo hovorí v prospech hodnoty predmetu.“ V prípade vázy tianqiuping malo ísť najmä o „vojnu“, ktorá sa rozvírila medzi záujemcami. Tá mala hodnotu predmetu niekoľkonásobne navýšiť.
A čo vyvolalo záujem kupcov, ak nie práve odhadovaná hodnota? Podľa Gigi Yuovej je hneď niekoľko faktorov, ktoré ovplyvňujú záujem. K nim patrí napríklad dobrý stav, dôveryhodný pôvod a novosť na trhu. „Všeobecne povedané, nový a výnimočný predmet, bez ohľadu na to, či ide o keramiku, obrazy, alebo šperky, je vždy veľmi žiadaný,” hovorí Nicolas Chow z aukčného domu Sotheby's.