Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

S&P 500, Dow Jones a NASDAQ – ako fungujú najznámejšie akciové indexy na svete

Dominik Horváth Investovanie Poslať

S&P 500, Dow Jones a NASDAQ sú indexy, ktoré sú považované za najznámejšie ukazovatele vývoja akciového trhu a americkej ekonomiky ako celku. Analytici, ekonómovia a odborníci sa nimi riadia už desiatky rokov, pričom slúžia ako benchmark pre tisíce finančných produktov a portfólií. Počas rokov sa indexy vyvíjali a žiadny z nich nezačínal v takej podobe, v akej ho poznáme dnes. Navyše s každým z nich sa spája niekoľko zaujímavostí, o ktorých ste dosiaľ možno ešte nepočuli.

S&P 500, Dow Jones a NASDAQ sú najznámejšie akciové indexy

Foto: Shutterstock

S&P 500 – od kalkulačky k sofistikovaným algoritmom

Index S&P 500 je jeden z najznámejších a najpoužívanejších akciových indexov na svete. Sleduje vývoj 500 najväčších verejne obchodovaných spoločností v Spojených štátoch. Tieto spoločnosti zahŕňajú rôzne odvetvia, ako sú technológia, financie, energetika, zdravotníctvo, spotrebiteľské výrobky a ďalšie.

História indexu S&P 500 sa začala písať v roku 1923, keď spoločnosti Standard Statistics a Poor's Publishing založili spoločnú organizáciu s cieľom vytvoriť index, ktorý by sledoval výkonnosť najväčších amerických spoločností. Index vtedy zahŕňal 233 spoločností a vypočítaval sa na týždennej báze. V roku 1957 sa počet zvýšil na 500 a index sa premenoval na S&P 500.

Zaujímavosťou je, že prvý výpočet tohto indexu bol vykonaný ručne pomocou kalkulačky. Dnes sa výpočet vykonáva pomocou počítačov a sofistikovaných algoritmov, ktoré zohľadňujú trhovú kapitalizáciu a trhový pohyb akcií jednotlivých spoločností.

Index S&P 500 je považovaný za reprezentatívneho ukazovateľa vývoja amerického akciového trhu a je široko sledovaný investormi, analytikmi a ekonómami po celom svete. Index sa často využíva ako benchmark pre zhodnocovanie výkonnosti iných investičných nástrojov, produktov a portfólií. Jeho hodnota je dostupná verejnosti a aktualizuje sa v reálnom čase počas obchodných dní. Priemerný ročný výnos indexu od roku 1957 predstavuje 11,88 %.

Prvenstvo v indexe patrí spoločnosti Apple, ktorá s trhovou kapitalizáciou 2,89 bilióna dolárov dnes predstavuje 7,5 % z celého indexu. Druhé a tretie miesto patrí MicrosoftuAmazonu. Nasleduje Nvidia Corp, Tesla, Berkshire Hathaway a dve triedy akcií materskej spoločnosti Google – Alphabetu.

V súčasnosti S&P 500 predstavuje zhruba 80 % trhovej kapitalizácie amerického akciového trhu. Jeho zloženie sa pravidelne aktualizuje, pričom spoločnosti sú vyberané na základe viacerých kritérií. Do indexu sa tak môžu dostať len firmy, ktorých trhová kapitalizácia presahuje 12,7 miliardy dolárov. Minimálny mesačný objem obchodovania okrem toho musí dosiahnuť 250-tisíc akcií, v každom zo 6 mesiacov, ktoré predchádzajú začleneniu spoločnosti do indexu.

Mnohých môže prekvapiť fakt, že index S&P 500 technicky sleduje viac ako 500 akcií. Hoci je obmedzený na 500 spoločností, niektoré spoločnosti vydali viac ako jednu triedu akcií, čo znamená, že index sleduje dve alebo viac z týchto tried. V roku 2023 index S&P 500 v skutočnosti sledoval 503 akcií. Tri triedy akcií „navyše“ pochádzajú od spoločností Alphabet Inc., Fox Corporation News Corp.

Dow Jones 30 – cenový vážený index

Index Dow Jones Industrial Average (známy aj ako DJIA alebo DJ30) je takisto jeden z najznámejších akciových indexov na svete. Na rozdiel od S&P 500 sleduje vývoj 30 najväčších spoločností v USA. Index bol založený v roku 1896 spoločnosťou Dow Jones & Company. Pôvodný index Dow Jones zahŕňal 12 spoločností, z ktorých väčšina pochádzala z ťažkého priemyslu, kvôli čomu má index v názve slovíčko Industrial. Postupne sa počet spoločností v indexe zvyšoval, až v roku 1928 dosiahol 30 spoločností, čo je počet, ktorý si udržal až dodnes.

Zloženie indexu Dow Jones 30 sa časom menilo a dnes zahŕňa veľké a zavedené spoločnosti z rôznych odvetví, ako sú finančníctvo, farmaceutický priemysel či spotrebiteľské výrobky. Hoci sa často označuje za najstarší index v histórii, nie je to pravda. Dva roky predtým totiž Charles Dow vytvoril index Dow Jones Transportation Average, ktorý je oficiálne najstarším indexom na svete.

Index Dow Jones 30 je cenový vážený index. To znamená, že hodnota indexu je založená na cenách akcií jednotlivých spoločností. Spoločnosti s vyššími cenami akcií majú väčší vplyv na vývoj indexu. V súčasnosti má najväčšiu váhu v indexe spoločnosť Unitedhealth Group Inc., ktorá sa pohybuje okolo 9 %. Číslo dva patrí spoločnosti Microsoft a číslo tri banke Goldman Sachs. Za svoju históriu dokázal index rásť priemerným ročným výnosom 5,47 %.

Podobne ako index S&P 500, aj Dow Jones sa často vníma ako ukazovateľ celkovej výkonnosti amerického akciového trhu a ekonomiky ako celku. Býva pravidlom, že každý z komponentov indexu Dow Jones je aj komponentom v indexe S&P 500. Potrebné je však myslieť na to, že sleduje iba 30 spoločností, a tak v porovnaní s inými indexmi neposkytuje až taký detailný pohľad na celkový trh. Skôr sa používa na sledovanie toho najlepšieho, čo Amerika v súčasnosti ponúka, keďže ho tvoria výhradne blue-chip spoločnosti.

S dlhoročnou históriou indexu sa spája aj niekoľko zaujímavostí. Napríklad spoločnosť General Electrics je súčasťou indexu už viac ako 116 rokov. Išlo o jednu z prvých 12 spoločností indexu, krátko nato však z neho vypadla. V roku 1907 sa spoločnosti podarilo vrátiť a zostať v indexe dodnes, vďaka čomu jej patrí titul najdlhšie trvajúcej zložky indexu.

Nie je však najstaršou spoločnosťou v indexe. Toto prvenstvo patrí spoločnosti DuPont, ktorú založil parížsky chemik Eluthere Irenee du Pont v roku 1802. DuPont bol súčasťou indexu najskôr iba jeden rok, od roku 1924 do roku 1925. Kvôli poklesu cien akcií bola spoločnosť z indexu vyradená. Vrátiť sa jej podarilo až v roku 1935 a odvtedy je jeho súčasťou až dodnes.

Naopak, najmladšou spoločnosťou v Dow Jones je firma Cisco, ktorá vznikla v roku 1993. Cisco vstúpila do indexu v roku 2009 a je jediným jeho komponentom, ktorý priamo reprezentuje vzostup internetu. Celkovo je priemerný vek spoločností v indexe 111 rokov. Posledným pridaným komponentom bola zdravotnícka spoločnosť Amgen, ktorá do indexu vstúpila v roku 2020. Odvtedy zostáva Dow Jones nezmenený a podľa správnej rady indexu v roku 2023 pravdepodobne nedôjde k žiadnej zmene.

NASDAQ – dal stop finančným spoločnostiam

Trojicu najznámejších indexov uzatvára NASDAQ, ktorý dnes zastrešuje viac ako 3 500 spoločností zameraných na technológiu. Index NASDAQ bol založený 8. februára 1971 a predstavuje akronym pre National Association of Securities Dealers Automated Quotations (Automatizovaný systém obchodu národného združenia obchodníkov s cennými papiermi). Zaujímavé je, že toto pomenovanie patrí nielen indexu, ale aj burze. Index tak v skutočnosti sleduje všetky akcie, ktoré sú práve obchodovateľné na tejto burze.

NASDAQ vo svojich počiatkoch otriasol finančným svetom a je prvou elektronickou burzou na svete. Spôsobil revolúciu v spôsobe obchodovania s akciami zavedením automatizovaných počítačových systémov na párovanie kupujúcich a predávajúcich. Tento elektronický obchodný systém umožňoval rýchlejšie a efektívnejšie transakcie, ktoré od neho postupne prebrali aj ostatné svetové burzy.

Pri NASDAQ okrem toho treba rozlišovať, o ktorom indexe je reč. Index NASDAQ Composite sleduje 3 589 spoločností, ktoré sa momentálne obchodujú na burze. Vo finančnej brandži platí, že ak hovoríme o tomto indexe, väčšinou sa myslí index NASDAQ-100. Ten zastrešuje 100 najväčších spoločností na burze.

Obidva indexy sa počítajú podobne ako S&P 500, teda na základe trhovej kapitalizácie. Najväčšie zastúpenie v ňom má spoločnosť Microsoft s váhou 13,2 %. Nasledujú spoločnosti AppleAmazon. V prvej desiatke sú tiež spoločnosti Nvidia, Meta, dve triedy akcií Aplhabetu, Tesla, Broadcom a PepsiCo.

Index je známy svojím vysokým podielom technologických spoločností. Medzi najvýznamnejšie zastúpené sektory patria informačné technológie, biotechnológia, softvérové a internetové spoločnosti. Pre NASDAQ je v porovnaní s inými akciovými indexmi charakteristická vyššia volatilita. Jeho hodnota môže rýchlo stúpať aj klesať, a to v závislosti od vývoja technologického sektora.

V 90. rokoch minulého storočia zažil index obdobie silného rastu a stal sa symbolom dot-com bubliny. V marci 2000 dosiahol vtedajší historický vrchol na úrovni viac ako 5-tisíc bodov. Následne však zažil dramatický pád a medzi rokmi 2000 a 2002 stratil viac ako 75 % svojej hodnoty. Od krízy sa NASDAQ postupne zotavil. V roku 2021 prekonal hranicu 14-tisíc bodov a dodnes sa pohybuje okolo tejto úrovne. Priemerný ročný výnos indexu od roku 1971 predstavuje 10,35 %.

V porovnaní s predchádzajúcimi indexmi je vstup do NASDAQ jednoznačne „najjednoduchší“. Spoločnosť musí mať trhovú kapitalizáciu minimálne 550 miliónov dolárov a príjmy v predchádzajúcom fiškálnom roku musia byť minimálne 110 miliónov dolárov. Zaujímavosťou je pravidlo, že súčasťou indexu nikdy nemôže byť finančná spoločnosť. Všetky banky, poisťovne a iné finančné spoločnosti tak majú v prípade tohto indexu smolu.

logo
Prečítajte si tiež:
22.2.2024 Redakcia FinReport

NBS má vo svojom portfóliu 11 % zelených, sociálnych alebo udržateľných dlhopisov

Národná banka Slovenska okrem iných aktivít spravuje aj investičné rezervy, preto sa zároveň nachádza tiež v pozícii investora. Prihliada ...

22.2.2024 Robert Juriš

Počas posledných piatich rokov zaznamenal tretí pilier len jeden zlý rok

Počas minulého roku bolo v treťom dôchodkovom pilieri uzatvorených 86 788 zmlúv o doplnkovom dôchodkovom sporení, pričom hodnota majetku v ...

22.2.2024 Zuzana Fryč

Príliš veľa nejasností: Preplatenie škôd na čelnom skle je stále problematické

Uplatňovanie škôd na čelnom skle motorového vozidla z povinného zmluvného poistenia vinníka je stále veľmi problematické. Poisťovne ...

21.2.2024 Miloslava Némová

Ceny pohonných hmôt idú opäť nahor. Zásadný pokles v blízkej budúcnosti radšej nečakajme

Jedným z najzásadnejších problémov, ktorým v súčasnosti čelí globálna ekonomika, je zvyšovanie cien pohonných látok. Zdražovanie ...

21.2.2024 Robert Juriš

Nezamestnanosť stúpla už druhý mesiac za sebou, problémom je dvojrýchlostná ekonomika

Nezamestnanosť na Slovensku opäť mierne stúpla. Stalo sa to už dva mesiace za sebou. Zvýšila sa v decembri 2023 aj v januári 2024. Podiel ...

21.2.2024 Redakcia FinReport

Simona Kijonková po 13 rokoch odchádza z vedenia Packeta Group

Zakladateľka českej Zásilkovne Simona Kijonková odíde z vedenia skupiny Packeta. Zásilkovnu založila v roku 2010 a počas 13 rokov ju viedla ...

21.2.2024 Robert Juriš

V čase vysokej inflácie slovenské domácnosti nešetrili, prišli o 4 miliardy eur

S dvoma rokmi inflačnej krízy sa slovenské domácnosti vyrovnali úplne opačným spôsobom ako napríklad slovenské firmy. Kým domácnosti ...

21.2.2024 Martin Jamnický

Zodpovedné spoločnosti rastú rýchlejšie, no v krízových časoch strácajú dych

Ekologicky a spoločensky zodpovedné firmy, ktoré dominujú globálnym rebríčkom ESG, rástli za posledné tri roky rýchlejšie ako bežné ...

19.2.2024 Redakcia FinReport

Drahšie ako Slovensko si požičiava už len Taliansko

Slovenská republika si opäť požičala finančné prostriedky prostredníctvom štátnych dlhopisov s rôznou dĺžkou splatnosti. V rámci ...

19.2.2024 Redakcia FinReport

Správcovská spoločnosť IAD Investments prevezme realitný fond HB Reavis Group

Správcovská spoločnosť IAD Investments a spoločnosť HB Reavis Group sa dohodli na akvizícii realitného fondu CE REIF fond, ktorý bol ...

16.2.2024 Redakcia FinReport

Najväčším miláčikom slovenských akciových investorov sú Apple, Microsoft a Amazon

Najpopulárnejšími akciami medzi investormi sú podľa dát SAXO Bank v globálnom meradle akcie Tesly, Novo Nordisku a Microsoftu. V tesnom ...

11.2.2024 Redakcia FinReport

Investície v roku 2024: Okrem tradičných investícií sledujte aj nové príležitosti

Investori sa pýtajú, aký bude rok 2024. Nadviažu dlhopisy na úspešné predchádzajúce mesiace a budú pokračovať v raste aj v nasledujúcom ...

7.2.2024 Miloslava Némová

Takto vyzerá desiatka najdrahšie vydražených obrazov v minulom roku

Minulý rok nevstúpi do histórie dražieb umeleckých diel ako jeden z najúspešnejších. Napriek tomu priniesol niekoľko zaujímavých aukcií. ...

29.1.2024 Eva Sadovská

Aktíva v realitných fondoch presiahli 2,5 miliardy eur pri medziročnom náraste o 8 %

Podielové fondy patria na Slovensku medzi obľúbené investičné nástroje. Do skupiny podielových fondov patria aj realitné fondy, ...

28.1.2024 Redakcia FinReport

Investorov čaká rok kovov. Zlato sa môže dostať na rekordnú úroveň 2 300 dolárov

Tento rok by sa mohol stať rokom kovov. V centre pozornosti investorov sa môžu ocitnúť zlato, striebro, platina, meď aj hliník. Konštatuje to ...

27.1.2024 Redakcia FinReport

Revolut: Takto investovali Slováci v minulom roku

Slováci patria medzi popredných investorov prostredníctvom aplikácie Revolut v rámci celej Európy. Priemerná suma prostriedkov na ich ...

22.1.2024 Miloslava Némová

Ruský oligarcha žaluje aukčný dom Sotheby's. Mali ho pripraviť o miliardu dolárov

Dmitrij Rybolovlev (na snímke), ktorý patrí medzi vplyvných ruských oligarchov, obviňuje aukčnú spoločnosť Sotheby's z účasti na podvode, ...

14.1.2024 Redakcia FinReport

NBS pripravuje ďalšiu striebornú zberateľskú desaťeurovku

A je tu ďalšia minca, ktorá obohatí zbierky numizmatikov aj investorov do týchto krásnych zberateľských predmetov. Národná banka Slovenska ...

Mobilná aplikácia

Najčítanejšie

 1. 1.
  Vláda rozhodla: Príspevky na ubytovanie odídencov z Ukrajiny pre nepodnikateľov sa znížia na 5 eur
 2. 2.
  Prezidentka vymenovala Dušana Keketiho za ministra športu a cestovného ruchu
 3. 3.
  Matovičovo hnutie požaduje zmenu rokovacieho poriadku parlamentu, obáva sa zásahov do suverenity Slovenska
 4. 4.
  Príliš veľa nejasností: Preplatenie škôd na čelnom skle je stále problematické
 5. 5.
  Počas posledných piatich rokov zaznamenal tretí pilier len jeden zlý rok
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay