Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Ruská burza je po mesiaci opäť otvorená, podniká zvláštne záchranné operácie

Dominik Horváth Investovanie Poslať

Ruská burza znova otvorila svoje brány a po mesiaci obnovila svoje obchodné aktivity. Obchodovanie sa však obnovovalo postupne. Najprv sa začali predávať dlhopisy, samotné akcie prišli na rad až o tri dni neskôr. Okrem toho na burze platia prísne pravidlá. Napríklad, že cudzinci nebudú môcť svoje akcie ani dlhopisy predať minimálne do 1. apríla.

Ruská burza

Foto: Shutterstock

Na ruskom akciovom trhu sú okrem toho viditeľné výrazné štátne zásahy. Od injekčného vládneho nákupu akcií za 992 miliárd rubľov až po povinné odpredaje dlhopisov, kvôli ktorým prišli klienti o milióny rubľov. Je tak zrejmé, že ruskému akciovému trhu bude trvať ešte veľmi dlhý čas, kým sa vráti do normálu. Ak sa mu to vôbec ešte niekedy podarí.

Cudzinci obchodovať nemôžu

Ruský akciový trh sa teda znova otvoril. Stalo sa tak prvýkrát od invázie Ruska na Ukrajinu, ktorá sa začala pred viac ako mesiacom. Akciový trh bol zatvorený od 25. februára 2022 po tom, ako v reakcii na inváziu klesla ruská burza o takmer 44 %. Ruská vláda sa rozhodla zatvoriť ju a pozastaviť obchodovanie, aby ochránila svoje spoločnosti od prepadu cien akcií.

Burza sa otvárala postupne. Najprv bolo spustené obchodovanie so štátnymi dlhopismi, až neskôr sa k nim pridali aj akcie. Až po nich nasledovalo spustenie obchodovania s ďalšími cennými papiermi vrátane podnikových a eurobondových dlhopisov. „Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme čoskoro otvorili všetky segmenty akciového trhu,“ povedal vedúci oddelenia burzy v Moskve Boris Blokhin.

Samotné obchodovanie je však výrazne obmedzené a platia pri ňom prísne pravidlá. Cudzinci nemôžu predávať svoje akcie ani dlhopisy zatiaľ do 1. apríla. Okrem toho bol obchodníkom zakázaný predaj nakrátko, takzvané shortovanie, pri ktorom investor staví na pokles cien aktíva.

Potemkinov trh

Výrazné obmedzenia obchodovania len zdôraznili ekonomickú izoláciu Ruska a tlak na finančný systém napriek snahám centrálnej banky obmedziť prepady trhu. Ruská vláda uviedla, že v nadchádzajúcich mesiacoch minie približne 992 miliárd rubľov (10 miliárd dolárov) z Národného fondu bohatstva na nákup akcií v snahe stabilizovať ruský akciový trh.

Vysoký americký predstaviteľ uviedol, že tento krok Moskvy je neudržateľný a obmedzené obnovenie obchodovania nazval „Potemkinovým otvorením trhu“. (Potemkin bol ruský šľachtic, ktorý budoval fiktívne prosperujúce dediny, aby panovníčke Kataríne II. dokázal, že na ruskom vidieku je všetko v najlepšom poriadku – pozn. red.)

Toto nie je skutočný trh ani udržateľný model, čo len podčiarkuje izoláciu Ruska od globálneho finančného systému,“ uviedol vo svojom vyhlásení zástupca poradcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Daleep Singh.

Zelený deň

Moskovská burza obnovila obchodovanie s 33 ruskými akciami, vrátane niektorých z jej najväčších mien, ako Gazprom alebo Sberbank. Počas prvého dňa sa ruským akciám darilo, referenčný index moskovskej burzy MOEX vzrástol o 4,4 %. Niektoré spoločnosti tak čiastočne vymazali straty z prepadu, ktorý nastal v deň invázie.

Ropné giganty Rosnefť a Lukoil poskočili o 16,97 % a 12,41 %, kým hliníková spoločnosť Rusal vzrástla o 15,81 %. Norilsk Nickel, najväčší ruský ťažbár niklu a paládia, si pripísal 10,17 %. Na opačnom konci indexu skončili akcie ruskej leteckej spoločnosti Aeroflot, ktoré klesli o viac ako 16 %. Prepad Aeroflotu nie je žiadnym prekvapením po tom, čo USA, Európska únia a ďalšie krajiny zakázali ruským lietadlám vstup do ich vzdušného priestoru.

Negatívny vplyv sankcií bol zreteľný aj v bankovom sektore, pričom akcie druhej najväčšej ruskej banky VTB klesli o 5,5 %. Banka číslo jedna Sberbank, však dokázala zmazať straty a do konca prvého obchodného dňa narástla o 3,9 %. Moskovská burza uviedla, že 567-tisíc súkromných investorov predstavovalo 58,2 % objemu obchodov v prvý deň po otvorení burzy, pričom zvyšok obchodov zrealizovalo 121 profesionálnych účastníkov.

„Ráno sme videli obrovské množstvo drobných investorov, ktorí na jednej strane uzatvárali krátke pozície a na druhej strane boli pripravení zaparkovať svoje ruble v akciách, aby ich nejako zachránili pred infláciou,“ povedal vedúci obchodovania s akciami v najväčšej ruskej maklérskej spoločnosti Aton Elbek Dalimov.

Po prvom úspešnom dni naspäť do reality

Táto eufória však netrvala dlho. V nasledujúci deň sa väčšina akcií vrátila na svoje pôvodné hodnoty. MOEX klesol o 3,66 %. Rovnako skončili aj ropné spoločnosti – Gazprom klesol o 12,19 %, Lukoil o 5,77 %, jediný Rosnefť vzrástol o 1,36 %. Aeroflot pokračoval v páde a klesol o ďalších 18,24 %. Banky taktiež padli do mínusu, VTB klesla o 7,89 % a Sberbank o 3,48 %.

Povinné odpredanie dlhopisov

Zaujímavým bolo aj obnovenie obchodovania s dlhopismi OFZ. OFZ (po rusky Obligatsyi Federaľnovo Zaima, v preklade Federálne úverové dlhopisy) sú kupónové dlhopisy vydané ruskou vládou, ktoré draží ruské ministerstvo financií na financovanie federálneho rozpočtu. Vzhľadom na svoju úlohu tvoria podstatnú súčasť ruského finančného systému.

Po obnovení obchodovania so štátnymi dlhopismi OFZ Moskovská burza spustila povinný centrálny odkup OFZ v snahe obmedziť ich volatilitu. Výnosy niektorých OFZ, vrátane benchmarkových 10-ročných štátnych dlhopisov, sa tak hneď v prvý deň obchodovania vyšplhali na takmer 20 %, čiže na úroveň základnej úrokovej sadzby Ruskej centrálnej banky. V nasledujúcich dňoch sa ustálili medzi 14 % a 17 %.

Povinný odkup znamenal, že väčšina ruských maklérov, ktorí držali tieto dlhopisy svojim klientom, ich boli nútení odpredať naspäť Národnému zúčtovaciemu centru (NCC). NCC predávala OFZ s výnosmi medzi 17 % až 20 % oproti vtedajšej priemernej sadzbe 15 %.

Medzi úrokovou sadzbou a cenou dlhopisu platí inverzný vzťah. Preto, ak sa predávajú s vyššou úrokovou sadzbou, ich cena je nižšia. Kvôli povinnému odpredaniu tak prišli maklérske spoločnosti a ich klienti o milióny rubľov.

Napríklad stredne veľká ruská maklérska spoločnosť Univer Capital pre agentúru Reuters uviedla, že tento nútený odkup stál ich klientov cez 174 miliónov rubľov (1,5 milióna eur). Výkonný riaditeľ oddelenia kapitálových trhov v Univer Capital Arťom Tuzov povedal, že „NCC zablokovala obchodný limit spoločnosti a v dôsledku toho predáva (naše OFZ) aktíva. Obchodný limit bude odblokovaný až po skončení (povinného) predaja.“ Moskovská burza, ktorá je materskou spoločnosťou NCC, na margo dodala: „Všetky operácie NCC sú zamerané na obmedzenie systematických rizík, aby sa emisie jedného makléra nepreniesli na celkový trh.“

Malá veľká burza

Mimo Ruska má opätovné otvorenie obchodovania s akciami na Moskovskej burze len malý vplyv. Trhová kapitalizácia Moskovskej burzy – približne 773 miliárd dolárov z konca minulého roka, je podľa Svetovej federácie búrz len zlomkom kapitalizácie veľkých západných alebo ázijských trhov. Na porovnanie, súčet trhovej kapitalizácie všetkých akcií na Newyorskej burze je zhruba 28 biliónov dolárov.

Ruské akcie sa okrem toho prestali predávať na všetkých významných západných zahraničných burzách. Napríklad na Londýnskej burze sa ich obchodovanie skončilo už 3. marca 2022. Pre väčšinu zahraničných investorov ruské akcie stratili akúkoľvek príťažlivosť.

V Rusku je budúcnosť burzy tiež otázna. Väčšina Rusov totiž nedrží významnú časť svojich majetkov na akciovom trhu. Okrem toho je vďaka vojne situácia na akciovom trhu z pohľadu ruskej vlády vedľajšia. A aj keď sľúbila nákup akcií za 992 miliárd rubľov, analytici sa zhodujú, že je to krok, ktorý má zabrániť vzniku paniky.

Je to skôr indikátor sentimentu. Ruská vláda sa teraz snaží dokázať, že si zaslúži dôveru a teraz sa usiluje dostať túto správu k ľuďom, aby neprepadli panike. Je to tiež ich snaha ukázať, že toto je len dočasná situácia, ktorá sa časom zlepší,“ povedal generálny riaditeľ poradenskej firmy Macro-Advisory Ltd. Chris Weafer.

logo
Prečítajte si tiež:
2.3.2024 Správy

Kremľu sa rýchlo míňajú rezervy a Putin chce, aby lepšie zarábajúci ľudia aj firmy mali vyššie dane

2.3.2024 (SITA.sk) - Rusko má v pláne zmeniť daňový systém pre fyzické i právnické osoby tak, aby ešte viac platili do štátneho ...

13.2.2024 Správy

Rusko malo vyšší ekonomický rast než bohaté štáty, analytik za tým vidí jednoduché zdôvodnenie

13.2.2024 (SITA.sk) - Podľa predbežných odhadov malo Rusko v minulom roku vyšší rast HDP ako ktorýkoľvek zo siedmich najvyspelejších ...

30.1.2024 Správy

Sankcie proti Rusku sa predlžujú o ďalších šesť mesiacov, rozhodla Rada Európskej únie

30.1.2024 (SITA.sk) - Rada Európskej únie predĺžila o ďalších šesť mesiacov ekonomické sankcie voči Rusku pre jeho agresiu proti Ukrajine. ...

27.10.2023 Správy

Európska únia chystá sankcie na obchod s ruskými diamantmi či hliníkom

27.10.2023 (SITA.sk) - Európska únia chystá sankcie na obchod s ruskými diamantmi či s hliníkom a ďalšie reštrikcie pri dodávkach tovarov ...

9.8.2023 Správy

Spojené štáty opravili účtovnú chybu, Ukrajine pošlú ďalšiu pomoc v hodnote 200 miliónov dolárov

9.8.2023 (SITA.sk) - Spojené štáty sa chystajú oznámiť ďalšiu pomoc Ukrajine v hodnote 200 miliónov dolárov. Ako referuje web news.sky.com, ...

22.7.2023 Redakcia FinReport

Ukrajinská centrálna banka chce znárodniť Sense Bank, za ktorou stoja ruskí oligarchovia

Ukrajinská centrálna banka oznámila, že znárodní ruskú Sense Bank. Je to jedna z popredných komerčných bánk pôsobiacich v krajine, ...

15.7.2023 Správy

Majetok ruských oligarchov sa postupne dostáva na pôvodnú úroveň, ich bohatstvo narástlo vďaka vojne

15.7.2023 (SITA.sk) - Čistý majetok najbohatších ruských podnikateľov sa postupne dostáva na úroveň z roku 2021. Ako referuje web ...

1.7.2023 Správy

Nedostatok peňazí v Moskve je spôsobený viacerými faktormi, príjmy z ropy a plynu klesli o polovicu

1.7.2023 (SITA.sk) - Ruská vláda začala drasticky znižovať výdavky federálneho rozpočtu po tom, čo príjmy z komodít klesli na polovicu a ...

8.6.2023 Ján Sípos

Európska únia chce odstrihnúť Moskvu od kľúčového trhu s diamantmi

Brusel dáva jasne najavo, že so sankciami voči Kremľu pre jeho agresiu na Ukrajine nekončí. Najnovšie chce pritvrdiť voči dovozu ...

22.5.2023 Správy

Američania po prvýkrát od začiatku vojny na Ukrajine odstránili zo sankčného zoznamu ruského podnikateľa

22.5.2023 (SITA.sk) - Ministerstvo financií Spojených štátov sa po prvý raz od vypuknutia vojny na Ukrajine rozhodlo odstrániť zo sankčného ...

20.5.2023 Správy

Európska únia príjme ďalšie sankcie týkajúce sa ruských diamantov, Indiu vníma ako „významného hráča“

20.5.2023 (SITA.sk) -  Európska únia je podľa jej vysokého predstaviteľa „presvedčená“, že na nadchádzajúcom stretnutí G7 v Japonsku ...

10.5.2023 Správy

Európska únia ide radikálne zasiahnuť voči firmám a krajinám, ktoré pomáhajú Rusku obchádzať sankcie

10.5.2023 (SITA.sk) - Európska únia (EÚ) pripravuje ďalší balík sankcií voči Rusku, ktorý sa zameria na spoločnosti a krajiny, o ktorých ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay