Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Rivian: Vyrobila len zopár vozidiel, no je šiestou najhodnotnejšou automobilkou sveta

Dominik Horváth Investovanie
SK
EN
Poslať

Automobilka Rivian za svoju 12-ročnú históriu nikdy nedosiahla zisk. Dosiaľ vyrobila len niekoľko desiatok vozidiel, ktoré využívajú najmä jej zamestnanci. Napriek tomu sa za jediný deň, vďaka prvotnému úpisu akcií – IPO, stala šiestou najhodnotnejšou automobilkou na svete. V trhovej kapitalizácii prekonala také giganty, ako sú Ford alebo BMW.

image

Foto: Shuterstock

 

Spoločnosť Rivian v roku 2009 založil Robert Scaring, ktorý v súčasnosti pôsobí ako jej generálny riaditeľ. Najprv sa nazývala Mainstream Motors, neskôr Avera Automotive, v súčasnosti Rivian Automotive. Od roku 2017 sídli v meste Irvin v štáte Kalifornia. Dnes sa zameriava najmä na výrobu pick-upov a SUV.

Zatiaľ miliardové straty

Spoločnosť Rivian počas svojej 12-ročnej histórie ešte nikdy nevykázala zisk. V rokoch 2019 a 2020 mala čisté straty vo výške 426 miliónov dolárov a 1 miliardy dolárov. Za prvý polrok 2021 vykázala stratu takmer 1 miliardu dolárov.

Nedávno zverejnila aj svoje výsledky za tretí kvartál tohto roka, ktoré tiež nevyzerajú ružovo. Rivian zaznamenala rekordnú štvrťročnú čistú stratu až 1,28 miliardy dolárov a prevádzkovú stratu za štvrťrok vo výške 775 miliónov dolárov.

Spoločnosť je v počiatočných fázach výroby, a kým nezvýši produkciu, očakáva ďalšie straty. „Záporný hrubý zisk sa týka predovšetkým značných nákladov na prácu a režijných nákladov pre náš nový výrobný závod v meste Normal v štáte Illinois. Keďže sme len začali s rozbiehaním výroby vozidiel v tomto závode, výsledky reflektujú obmedzené množstvo vyrobených vozidiel,“ uviedla spoločnosť pri prezentovaní výsledkov.

Stále investujú do nového rozvoja

V súčasnosti Rivian zamestnáva viac ako 9-tisíc osôb v štyroch výrobných továrňach. Tri z nich sa nachádzajú v USA a jedna sídli v Anglicku. Rivian plánuje v blízkej budúcnosti investovať do výstavby ďalšej továrne na batérie neďaleko Atlanty. Spoločnosť ďalej plánuje otvoriť závod v Európe, v ktorom by do konca roka 2023 začala s výrobou automobilov.  

Miláčik Wall Street

Napriek tomu, že spoločnosť generuje miliardové straty, jej prvotný úpis akcií (Initial Public Offering – IPO) bol viac ako úspešný. Priniesol nárast ich hodnoty o 29 %. Spoločnosť ponúkla spolu 153 miliónov akcií za počiatočnú hodnotu 78 dolárov. Na konci obchodného dňa sa ich cena vyšplhala na 100,73 dolára. IPO Rivianu s celkovou kapitálovou hodnotou na úrovni 11,9 miliardy dolárov je najväčšou novou emisiou tohto roka.

Podľa údajov spoločnosti Dealogic je tiež siedmym najväčším IPO v USA od roku 1995. Pre porovnanie, číslo jedna za posledných 26 rokov patrí spoločnosti Alibaba Group Holding s IPO v hodnote 25 miliárd dolárov v roku 2014. Druhým bola spoločnosť Visa s hodnotou 19,7 miliardy dolárov v roku 2008 a na treťom mieste je General Motors, ktorá vstúpila na burzu v roku 2010 a získala 18,14 miliardy dolárov.

Ošiaľ na trhoch pokračoval celý nasledujúci týždeň a akcie dosiahli svoje maximum na úrovni 179 dolárov za akciu. Postupne však ich hodnota začala výrazne klesať a v súčasnosti sa pohybuje okolo 104 dolárov.

Z Rivianu je dnes jedna z najhodnotnejších automobiliek na svete. Celková trhová kapitalizácia spoločnosti predstavuje 92,4 miliardy dolárov, čo z nej robí šiestu najväčšiu automobilku na svete. Táto trhová hodnota je pre porovnanie vyššia ako hodnota General Motors (86 miliárd), Fordu (75 miliárd) alebo BMW (64 miliárd). 

Väčšiu trhovú hodnotu ako Rivian má v súčasnosti len Daimler, Volkswagen, BYD, Toyotasuverénny kráľ rebríčka Tesla, ktorej hodnota je vyššia ako hodnota prvých 10 spoločností dohromady.

Skvelá voľba od Amazonu

Spoločnosť Amazon v októbri tohto roka odhalila, že vlastní zhruba 20 % podielu Rivianu. V roku 2019 zakladateľ Amazonu Jeff Bezos predstavil rozsiahly plán na transformáciu klimatickej politiky spoločnosti a sľúbil, že Amazon bude do roku 2040 uhlíkovo neutrálny.

Výfukové plyny patria v súčasnosti k hlavným prispievateľom znečistenia, ktoré Amazon produkuje, kvôli svojej obrovskej flotile nákladných áut. Amazon si preto vybrala Rivian s cieľom nahradiť svoje nákladiaky elektromobilmi.

Rivian má do roku 2024 dodať Amazonu flotilu 100-tisíc elektrických nákladiakov. Kvôli tejto objednávke plánuje rozšíriť ponuku svojich modelov, no toto partnerstvo je sčasti exkluzívne. To znamená, že Rivian sa zaviazala k tomu, že takéto autá neposkytne žiadnej inej spoločnosti. Veľká stávka Amazonu sa vyplatila. Do spoločnosti investovala viac ako 1,3 miliardy dolárov, pričom jej súčasný podiel má hodnotu viac ako 21 miliárd dolárov.

Naopak, Ford sa vzdala svojho podielu

Automobilka Ford si zvolila opačnú stratégiu a svojho 5 % podielu v Riviane sa vzdala. Okrem toho potichu stiahla svojich ľudí aj z predstavenstva spoločnosti. Hoci nebolo urobené žiadne oficiálne oznámenie, podľa správy agentúry Reuters minulý mesiac odstúpil z predstavenstva Rivianu viceprezident pre rozvoj spoločnosti Ford, Doug Power, ktorý bol posledným zamestnancom Fordu v predstavenstve Rivianu.

Navyše automobilka Ford oznámila, že s Rivianom rušia spoločné plány na výrobu elektrického vozidla. Spolupracovať začali ešte v roku 2019, keď doňho investovala 500 miliónov dolárov. Cieľom spolupráce bolo postaviť elektromobil pre luxusnú značku Lincoln, ktorá patrí do skupiny Ford. Elektromobil mal byť dokončený už v roku 2020, no projekt sa stále predlžoval, až sa definitívne ukončil.

Aký je vozový park Rivianu

Cena elektrického pick-upu R1T sa začína na hodnote približne 67 500 dolárov. Sedemmiestne SUV R1S vyjde na približne 70 000 dolárov. Predobjednávkové formuláre oboch typov vozidiel sa vypredali na konci roka 2020.

Modely R1T a R1S sú vybavené pokročilým asistenčným systémom vodiča Driver+. Systém pomáha vodičom v jazdných aj parkovacích situáciách. Vozidlá majú 11 kamier, 12 ultrazvukových senzorov a päť radarov, ktoré spolupracujú s účelovo vytvorenými algoritmami na analýzu okolitého prostredia.

R1S má na papieri dojazd približne 482 kilometrov na jedno nabitie. Z nuly na 100 km dokáže zrýchliť za úctyhodné 3 sekundy. R1T by mal mať dojazd približne 515 km a zrýchlenie z nuly na 100 km za 4,9 sekundy.

Rivian však na svojej webovej stránke uvádza, že v prípade pick-upu, pri vlečení väčšieho nákladu, môže byť dojazd na jedno nabitie nižší až o 50 %. R1T má ťažnú kapacitu 4 989 kilogramov, teda porovnateľnú s priemyselnými štandardmi pre pick-upy.

Rastúca konkurencia

Rivian R1T je síce prvý elektrický pick-up na trhu, no určite nie posledný. Niekoľko tradičných výrobcov automobilov už v minulosti oznámilo svoje plány na uvedenie elektrických pick-upov na trh v rokoch 2021 až 2024. Prvý elektrický pick-up od Fordu F-150 Lightning sa má začať predávať na jar 2022.

Automobilka General Motors plánuje začať s dodávkami svojho EV Hummera koncom tohto roka. Okrem toho dcérska spoločnosť General Motors GMC plánuje nadviazať na svoj model Silverado jeho novou elektrickou verziou.

Medzitým generálny riaditeľ Tesly Elon Musk povedal, že výroba Cybertrucku sa nezačne skôr, ako koncom roka 2022, pričom hromadná výroba sa dostane k slovu až koncom roka 2023. Toto posunutie má odrážať problémy s hromadnou výrobou nových vysokovýkonných batérií, ktoré sú kľúčom k tomu, aby bol Cybertruck životaschopný.

Tesla žaluje bývalých zamestnancov

Tesla v minulosti podala žalobu na Rivian a niekoľkých svojich bývalých zamestnancov, ktorí prešli ku konkurencii. Údajne tieto osoby zneužili obchodné tajomstvo Tesly a preniesli ho k novému zamestnávateľovi. Rivian uviedla, že bude proti týmto obvineniam rázne bojovať.

Problémy s dodávkami nových áut

Koncom roka 2020 automobilka Rivian plánovala, že s dodávkami nových automobilov R1T začne v auguste 2021. Termín nestihla pre globálny nedostatok čipov. V septembri 2021 sa Rivianu konečne podarilo dodať na spotrebiteľský trh svoje prvé modely. V tomto mesiaci spoločnosť vyrobila 12 a dodala 11 vozidiel R1T. K 31. októbru 2021 vyrobila 180 kusov R1T a na trh ich dodala 156.

Takmer všetky tieto vozidlá boli dodané zamestnancom Rivianu. Spoločnosť očakáva, že zvýši dodávky zákazníkom až po zvýšení svojej produkcie. Dodávky modelu R1S sú naplánované na december 2021.

Do konca roka 2021 má Rivian v pláne vyrobiť približne 1 200 automobilov R1T a 25 kusov R1S. Hovorí však, že neočakáva, že bude v dohľadnej budúcnosti zisková. Spoločnosť má v úmysle použiť čisté výnosy z IPO na prevádzkový kapitál, na financovanie rastu a na iné všeobecné firemné účely.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
30.11.2022 Naďa Černá

Obraz White Disaster od Andyho Warhola vydražili za 84,5 milióna dolárov

Masívnu sieťotlač s názvom White Disaster, ktorá je jedným z najvýznamnejších diel Andyho Warhola, predala aukčná spoločnosť Sotheby's ...

30.11.2022 Redakcia FinReport

Rast cien nehnuteľností sa spomalil, medziročne sa zvýšili už „len“ o 14,5 %

Realizačné ceny všetkých nehnuteľností určených na bývanie boli počas tretieho štvrťroka 2022 o 14,5 % vyššie ako v rovnakom období ...

30.11.2022 Roland Régely

UNIVERSAL maklérsky dom: Tržby kontinuálne rastú, v pláne je expanzia na západ

UNIVERSAL maklérsky dom je stabilnou súčasťou desiatky najväčších samostatných finančných agentov na slovenskom trhu. Firme v posledných ...

29.11.2022 Martin Jamnický

Kryptomeny padajú, no trhom s NFT rastú tržby o 60 % aj počty používateľov o 22 %

Nedávny pád cien kryptomien vymazal všetkým digitálnym aktívam hodnotu vyčíslenú na miliardy dolárov. Výnimkou nie sú ani nezameniteľné ...

29.11.2022 Naďa Černá

Vznikol, aby bojoval proti korupcii a nekalým praktikám. Ako sa mu darí chrániť whistleblowerov?

Každý, kto čelí šikane či inému negatívnemu správaniu sa zo strany zamestnávateľa, sa môže obrátiť na Úrad na ochranu oznamovateľov. ...

29.11.2022 Redakcia FinReport

Zdravotná poisťovňa Dôvera dostala trojmiliónovú pokutu

Zdravotná poisťovňa Dôvera dostala pokutu 3 milióny eur. Dôvodom má byť nesprávny postup pri účtovaní o poistnom kmeni. Pokuta sa týka ...

28.11.2022 Robert Juriš a Naďa Černá

Best Global Brands: Najcennejšou značkou na svete je Apple pred ďalšími technologickými firmami

Nositeľmi najhodnotnejších brandov na svete sú technologické firmy. Suverénne najcennejšou značkou na svete podľa rebríčka Interbrand je ...

28.11.2022 Redakcia FinReport

Komodity majú za sebou skvelý rok. Zopakujú si ho aj v roku 2023?

Komoditné trhy si v tomto roku udržiavajú dominantný náskok pred ostatnými triedami aktív vrátane dlhopisov a akcií. Rok 2022, napriek ...

28.11.2022 Redakcia FinReport

Spoločnosť Penta vydáva dve nové emisie dlhopisov

Penta prostredníctvom svojich dvoch spoločností – Penta Funding Public II a Penta RE Funding II, vydáva ďalšie dve emisie dlhopisov. ...

25.11.2022 Eva Sadovská

Ako sa darí investorom bojovať s infláciou? Stíhajú jej iba akciové a realitné fondy

V hotovosti a na bankových účtoch držia Slováci až 60 % svojich finančných aktív. V investovaní za vyspelejšími krajinami eurozóny ...

23.11.2022 Redakcia FinReport

V kremnickej mincovni vyrazili ďalšiu pamätnú dvojeurovku

Banková rada Národnej banky Slovenska oznámila vydanie pamätných euromincí v nominálnej hodnote 2 eurá. Mince budú venované príležitosti ...

22.11.2022 Redakcia FinReport

Slováci prostredníctvom Amundi investovali už viac ako 1 miliardu eur

Investičná spoločnosť Amundi Slovenská republika tento rok prekonala historický míľnik 1 miliardy eur investovanej prostredníctvom jej ...

14.11.2022 Naďa Černá

Umeleckú zbierku zakladateľa Microsoftu Paula Allena vydražili za rekordných 1,6 miliardy dolárov

Umelecká zbierka spoluzakladateľa Microsoftu Paula Allena, ktorú pred niekoľkými dňami vydražila aukčná spoločnosť Christie's, sa stala ...

9.11.2022 Redakcia FinReport

Vydražili dosiaľ najväčší ružový diamant v tvare slzy za 28,8 milióna dolárov

Aukčný dom Christie´s vo švajčiarskej Ženeve opäť zažil významný večer. Vydražili tu totiž mimoriadne vzácny ružový diamant Fortune ...

28.10.2022 Redakcia FinReport

Dve spoločnosti vydávajú dlhopisy spolu za 150 miliónov eur

Spoločnosti JTRE Financing 4 a J&T Energy Financing EUR XII vydávajú dve emisie dlhopisov v celkovom objeme 150 miliónov eur. Národná banka ...

27.10.2022 Redakcia FinReport

NBS vydá striebornú zberateľskú desaťeurovku venovanú spisovateľke Kriste Bendovej

Banková rada Národnej banky Slovenska oznámila vydanie ďalších strieborných zberateľských euromincí v nominálnej hodnote 10 eur pri ...

21.10.2022 Redakcia FinReport

Online platforma Portu umožní investovať aj do „blue chips“ akcií

Online investičná platforma Portu popri už tradičnom investovaní do ETF fondov spúšťa novinku v podobe možnosti investovania do akcií ...

18.10.2022 Redakcia FinReport

Na aukcii v Prahe vydražili mince a medaily za 5,7 milióna eur

Na najväčšej tohtoročnej aukcii mincí a medailí v regióne strednej a východnej Európy, ktorá sa konala v Prahe, vydražili položky v ...

Aplikácia

 1. 1.
  UNIVERSAL maklérsky dom: Tržby kontinuálne rastú, v pláne je expanzia na západ
 2. 2.
  Rast cien nehnuteľností sa spomalil, medziročne sa zvýšili už „len“ o 14,5 %
 3. 3.
  Zdravotná poisťovňa Dôvera dostala trojmiliónovú pokutu
 4. 4.
  Obraz White Disaster od Andyho Warhola vydražili za 84,5 milióna dolárov
 5. 5.
  Informácie o budúcom dôchodku budeme dostávať čierne na bielom v takzvanej oranžovej obálke