Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Rivian: Vyrobila len zopár vozidiel, no je šiestou najhodnotnejšou automobilkou sveta

Dominik Horváth Investovanie Poslať

Automobilka Rivian za svoju 12-ročnú históriu nikdy nedosiahla zisk. Dosiaľ vyrobila len niekoľko desiatok vozidiel, ktoré využívajú najmä jej zamestnanci. Napriek tomu sa za jediný deň, vďaka prvotnému úpisu akcií – IPO, stala šiestou najhodnotnejšou automobilkou na svete. V trhovej kapitalizácii prekonala také giganty, ako sú Ford alebo BMW.

Rivian

Foto: Shuterstock

 

Spoločnosť Rivian v roku 2009 založil Robert Scaring, ktorý v súčasnosti pôsobí ako jej generálny riaditeľ. Najprv sa nazývala Mainstream Motors, neskôr Avera Automotive, v súčasnosti Rivian Automotive. Od roku 2017 sídli v meste Irvin v štáte Kalifornia. Dnes sa zameriava najmä na výrobu pick-upov a SUV.

Zatiaľ miliardové straty

Spoločnosť Rivian počas svojej 12-ročnej histórie ešte nikdy nevykázala zisk. V rokoch 2019 a 2020 mala čisté straty vo výške 426 miliónov dolárov a 1 miliardy dolárov. Za prvý polrok 2021 vykázala stratu takmer 1 miliardu dolárov.

Nedávno zverejnila aj svoje výsledky za tretí kvartál tohto roka, ktoré tiež nevyzerajú ružovo. Rivian zaznamenala rekordnú štvrťročnú čistú stratu až 1,28 miliardy dolárov a prevádzkovú stratu za štvrťrok vo výške 775 miliónov dolárov.

Spoločnosť je v počiatočných fázach výroby, a kým nezvýši produkciu, očakáva ďalšie straty. „Záporný hrubý zisk sa týka predovšetkým značných nákladov na prácu a režijných nákladov pre náš nový výrobný závod v meste Normal v štáte Illinois. Keďže sme len začali s rozbiehaním výroby vozidiel v tomto závode, výsledky reflektujú obmedzené množstvo vyrobených vozidiel,“ uviedla spoločnosť pri prezentovaní výsledkov.

Stále investujú do nového rozvoja

V súčasnosti Rivian zamestnáva viac ako 9-tisíc osôb v štyroch výrobných továrňach. Tri z nich sa nachádzajú v USA a jedna sídli v Anglicku. Rivian plánuje v blízkej budúcnosti investovať do výstavby ďalšej továrne na batérie neďaleko Atlanty. Spoločnosť ďalej plánuje otvoriť závod v Európe, v ktorom by do konca roka 2023 začala s výrobou automobilov.  

Miláčik Wall Street

Napriek tomu, že spoločnosť generuje miliardové straty, jej prvotný úpis akcií (Initial Public Offering – IPO) bol viac ako úspešný. Priniesol nárast ich hodnoty o 29 %. Spoločnosť ponúkla spolu 153 miliónov akcií za počiatočnú hodnotu 78 dolárov. Na konci obchodného dňa sa ich cena vyšplhala na 100,73 dolára. IPO Rivianu s celkovou kapitálovou hodnotou na úrovni 11,9 miliardy dolárov je najväčšou novou emisiou tohto roka.

Podľa údajov spoločnosti Dealogic je tiež siedmym najväčším IPO v USA od roku 1995. Pre porovnanie, číslo jedna za posledných 26 rokov patrí spoločnosti Alibaba Group Holding s IPO v hodnote 25 miliárd dolárov v roku 2014. Druhým bola spoločnosť Visa s hodnotou 19,7 miliardy dolárov v roku 2008 a na treťom mieste je General Motors, ktorá vstúpila na burzu v roku 2010 a získala 18,14 miliardy dolárov.

Ošiaľ na trhoch pokračoval celý nasledujúci týždeň a akcie dosiahli svoje maximum na úrovni 179 dolárov za akciu. Postupne však ich hodnota začala výrazne klesať a v súčasnosti sa pohybuje okolo 104 dolárov.

Z Rivianu je dnes jedna z najhodnotnejších automobiliek na svete. Celková trhová kapitalizácia spoločnosti predstavuje 92,4 miliardy dolárov, čo z nej robí šiestu najväčšiu automobilku na svete. Táto trhová hodnota je pre porovnanie vyššia ako hodnota General Motors (86 miliárd), Fordu (75 miliárd) alebo BMW (64 miliárd). 

Väčšiu trhovú hodnotu ako Rivian má v súčasnosti len Daimler, Volkswagen, BYD, Toyotasuverénny kráľ rebríčka Tesla, ktorej hodnota je vyššia ako hodnota prvých 10 spoločností dohromady.

Skvelá voľba od Amazonu

Spoločnosť Amazon v októbri tohto roka odhalila, že vlastní zhruba 20 % podielu Rivianu. V roku 2019 zakladateľ Amazonu Jeff Bezos predstavil rozsiahly plán na transformáciu klimatickej politiky spoločnosti a sľúbil, že Amazon bude do roku 2040 uhlíkovo neutrálny.

Výfukové plyny patria v súčasnosti k hlavným prispievateľom znečistenia, ktoré Amazon produkuje, kvôli svojej obrovskej flotile nákladných áut. Amazon si preto vybrala Rivian s cieľom nahradiť svoje nákladiaky elektromobilmi.

Rivian má do roku 2024 dodať Amazonu flotilu 100-tisíc elektrických nákladiakov. Kvôli tejto objednávke plánuje rozšíriť ponuku svojich modelov, no toto partnerstvo je sčasti exkluzívne. To znamená, že Rivian sa zaviazala k tomu, že takéto autá neposkytne žiadnej inej spoločnosti. Veľká stávka Amazonu sa vyplatila. Do spoločnosti investovala viac ako 1,3 miliardy dolárov, pričom jej súčasný podiel má hodnotu viac ako 21 miliárd dolárov.

Naopak, Ford sa vzdala svojho podielu

Automobilka Ford si zvolila opačnú stratégiu a svojho 5 % podielu v Riviane sa vzdala. Okrem toho potichu stiahla svojich ľudí aj z predstavenstva spoločnosti. Hoci nebolo urobené žiadne oficiálne oznámenie, podľa správy agentúry Reuters minulý mesiac odstúpil z predstavenstva Rivianu viceprezident pre rozvoj spoločnosti Ford, Doug Power, ktorý bol posledným zamestnancom Fordu v predstavenstve Rivianu.

Navyše automobilka Ford oznámila, že s Rivianom rušia spoločné plány na výrobu elektrického vozidla. Spolupracovať začali ešte v roku 2019, keď doňho investovala 500 miliónov dolárov. Cieľom spolupráce bolo postaviť elektromobil pre luxusnú značku Lincoln, ktorá patrí do skupiny Ford. Elektromobil mal byť dokončený už v roku 2020, no projekt sa stále predlžoval, až sa definitívne ukončil.

Aký je vozový park Rivianu

Cena elektrického pick-upu R1T sa začína na hodnote približne 67 500 dolárov. Sedemmiestne SUV R1S vyjde na približne 70 000 dolárov. Predobjednávkové formuláre oboch typov vozidiel sa vypredali na konci roka 2020.

Modely R1T a R1S sú vybavené pokročilým asistenčným systémom vodiča Driver+. Systém pomáha vodičom v jazdných aj parkovacích situáciách. Vozidlá majú 11 kamier, 12 ultrazvukových senzorov a päť radarov, ktoré spolupracujú s účelovo vytvorenými algoritmami na analýzu okolitého prostredia.

R1S má na papieri dojazd približne 482 kilometrov na jedno nabitie. Z nuly na 100 km dokáže zrýchliť za úctyhodné 3 sekundy. R1T by mal mať dojazd približne 515 km a zrýchlenie z nuly na 100 km za 4,9 sekundy.

Rivian však na svojej webovej stránke uvádza, že v prípade pick-upu, pri vlečení väčšieho nákladu, môže byť dojazd na jedno nabitie nižší až o 50 %. R1T má ťažnú kapacitu 4 989 kilogramov, teda porovnateľnú s priemyselnými štandardmi pre pick-upy.

Rastúca konkurencia

Rivian R1T je síce prvý elektrický pick-up na trhu, no určite nie posledný. Niekoľko tradičných výrobcov automobilov už v minulosti oznámilo svoje plány na uvedenie elektrických pick-upov na trh v rokoch 2021 až 2024. Prvý elektrický pick-up od Fordu F-150 Lightning sa má začať predávať na jar 2022.

Automobilka General Motors plánuje začať s dodávkami svojho EV Hummera koncom tohto roka. Okrem toho dcérska spoločnosť General Motors GMC plánuje nadviazať na svoj model Silverado jeho novou elektrickou verziou.

Medzitým generálny riaditeľ Tesly Elon Musk povedal, že výroba Cybertrucku sa nezačne skôr, ako koncom roka 2022, pričom hromadná výroba sa dostane k slovu až koncom roka 2023. Toto posunutie má odrážať problémy s hromadnou výrobou nových vysokovýkonných batérií, ktoré sú kľúčom k tomu, aby bol Cybertruck životaschopný.

Tesla žaluje bývalých zamestnancov

Tesla v minulosti podala žalobu na Rivian a niekoľkých svojich bývalých zamestnancov, ktorí prešli ku konkurencii. Údajne tieto osoby zneužili obchodné tajomstvo Tesly a preniesli ho k novému zamestnávateľovi. Rivian uviedla, že bude proti týmto obvineniam rázne bojovať.

Problémy s dodávkami nových áut

Koncom roka 2020 automobilka Rivian plánovala, že s dodávkami nových automobilov R1T začne v auguste 2021. Termín nestihla pre globálny nedostatok čipov. V septembri 2021 sa Rivianu konečne podarilo dodať na spotrebiteľský trh svoje prvé modely. V tomto mesiaci spoločnosť vyrobila 12 a dodala 11 vozidiel R1T. K 31. októbru 2021 vyrobila 180 kusov R1T a na trh ich dodala 156.

Takmer všetky tieto vozidlá boli dodané zamestnancom Rivianu. Spoločnosť očakáva, že zvýši dodávky zákazníkom až po zvýšení svojej produkcie. Dodávky modelu R1S sú naplánované na december 2021.

Do konca roka 2021 má Rivian v pláne vyrobiť približne 1 200 automobilov R1T a 25 kusov R1S. Hovorí však, že neočakáva, že bude v dohľadnej budúcnosti zisková. Spoločnosť má v úmysle použiť čisté výnosy z IPO na prevádzkový kapitál, na financovanie rastu a na iné všeobecné firemné účely.

logo
Prečítajte si tiež:
23.4.2024 Redakcia FinReport

Ako získať vodičské oprávnenie s finančným príspevkom od štátu

Získať vodičské oprávnenie na Slovensku nie je veru lacnou záležitosťou. Mladí ľudia, ktorí sú v opatere centier pre deti a rodiny, po ...

23.4.2024 Martin Jamnický

Do dražby smeruje unikátna zbierka mincí, jej hodnota môže prekonať 5 miliónov eur

Zberatelia aj investori by mali zbystriť pozornosť. Do dražby putuje celoživotná zbierka významného zberateľa MUDr. Václava Brunu. ...

23.4.2024 Redakcia FinReport

VÚB banka: Vedenie účtu aj narábanie s hotovosťou budú drahšie

VÚB je ďalšou bankou pôsobiacou na slovenskom finančnom trhu, ktorá ohlásila zmeny v cenníku svojich služieb. Vychádza z nich, že klienti ...

23.4.2024 Zuzana Fryč

Výber PZP nemusí byť len o nízkej cene, dá sa z neho vyťažiť oveľa viac

Pri výbere povinného zmluvného poistenia (PZP) často rozhoduje čo najnižšia cena, keďže mnohí túto poistku považujú len za zákonnú ...

22.4.2024 Robert Juriš

Bitcoin prešiel halvingom, očakávaný cenový skok zatiaľ neprišiel

Zrejme najsledovanejšia udalosť roka vo svete kryptomien sa stala realitou. Takzvaný halving bitcoinu sa udial v noci z 19. na 20. apríla 2024. ...

22.4.2024 Robert Juriš

Predaj bytov v Bratislave zaznamenal prvé oživenie od roku 2022, ceny stagnujú

Začiatok tohto roka sa na bratislavskom trhu s nehnuteľnosťami niesol v znamení mierneho oživenia. Počas prvých troch mesiacov 2024 sa ...

22.4.2024 Zuzana Fryč

Čomu je lepšie sa vyhnúť počas cestovania, alebo ktoré riziká cestovné poistenie nekryje?

Niektorí preferujú cestovanie najmä počas leta, pre iných sa stalo súčasťou ich životného štýlu počas celého roka. Súčasťou ciest, a ...

19.4.2024 Eva Sadovská

Dnes (19. apríla) je svetový deň investičných fondov. Ako sa im darí na Slovensku?

Práve 19. apríla sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý v roku 1774 založil historicky prvý investičný fond. Investovanie do fondov je ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

Spoločnosti Amundi US a Victory Capital sa zlúčia

Spoločnosti Amundi a Victory Capital podpísali Memorandum o porozumení, na základe ktorého sa Amundi US stane strategickým akcionárom vo ...

17.4.2024 Redakcia FinReport

NBS vydáva striebornú desaťeurovku s motívom holokaustu

Národná banka Slovenska vydáva novú striebornú zberateľskú mincu v nominálnej hodnote 10 eur. Motívom tejto desaťeurovky je holokaust, ...

17.4.2024 Redakcia FinReport

Trh s kanabisom mal problémy a bol v strate, no v tomto roku narástol už o 22,4 %

Akcie kanabisu sa opäť dostávajú do centra pozornosti. Kým v niekoľkých predchádzajúcich rokoch vrátane toho minulého boli v mínuse, v ...

16.4.2024 Zuzana Fryč

Konzervatívne investície prinášajú zaujímavú alternatívu k bankovým vkladom

Konzervatívne investičné produkty začínajú byť opäť zaujímavé z pohľadu zhodnotenia v krátkom časovom horizonte. Kým pred dvomi rokmi ...

15.4.2024 Redakcia FinReport

Zlato prekonalo ďalší rekord na úrovni 2 400 dolárov za uncu

Zlato neprestáva udivovať. Ako investičná komodita týždeň po týždni prekonáva svoje historické maximá a inak to nebolo ani na sklonku ...

11.4.2024 Eva Sadovská

Aktíva realitných fondov na Slovensku sú na úrovni takmer 2,6 miliardy eur

Podielové fondy patria na Slovensku medzi obľúbené investičné nástroje. Do skupiny podielových fondov patria aj realitné fondy, ...

10.4.2024 Miloslava Némová

Prvá aukcia roku: Sotheby's Evening Sale v Londýne zarobila 129 miliónov dolárov

Prvá tohtoročná aukcia Sotheby's Modern and Contemporary Evening Sale v Londýne zaznamenala úspech, keď sa podarilo predať 54 zo 60 ...

9.4.2024 Marián Búlik

Slováci neprimerane riskujú nákupom korporátnych dlhopisov

Hoci má väčšina obyvateľov Slovenska averziu voči riziku a k investovaniu pristupuje vyslovene konzervatívne, pri korporátnych dlhopisoch ...

8.4.2024 Redakcia FinReport

Cena zlata stúpla na viac ako 2 300 dolárov za uncu, a ešte bude rásť

Cena zlata opäť dosiahla historické hodnoty. Viac ako 2 330 dolárov za troyskú uncu (31,1 gramu) z konca minulého týždňa je cena, aká tu ...

2.4.2024 Martin Jamnický

Zlato ešte nikdy nebolo také drahé ako práve teraz, keď sa jeho cena dostala na 2 279,10 dolára za uncu

Zlatu sa v týchto dňoch opakovane podarilo prepísať svoj doterajší rekord, keď sa 1. apríla 2024 predávalo za 2 279,10 dolára za troyskú ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay