Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Realitné fondy už prekonali hranicu 2,2 miliardy eur. Rastú aj napriek konfliktu na Ukrajine

Eva Sadovská Investovanie
SK
EN
Poslať

Záujem Slovákov o reality nenaštrbila koronakríza a ukazuje sa, že ani vojnový konflikt na Ukrajine. Investovať do nehnuteľností však možno aj inak ako kúpou bytu, domu alebo chalupy. Na popularite čoraz viac získavajú realitné fondy. Vďaka nim investori vlastnia podiely nielen v rezidenčných domoch, ale aj v administratívnych budovách, nákupných centrách či v priemyselných parkoch. Na rozdiel od kúpy investičného bytu tak inkasujú výnos bez toho, aby museli zabezpečovať správu.

image

Foto: Shutterstock

 

Podiel realitných fondov predstavuje vyše 24 %

Realitné fondy patria do skupiny podielových fondov, ktoré sú nástrojom dlhodobého kolektívneho investovania. Investovanie do takýchto fondov prebieha prostredníctvom správcovských spoločností. Investori si cez realitné fondy kupujú podiely v nehnuteľnostiach určených na bývanie, v administratívnych budovách, nákupných centrách či logistických parkoch, a de facto sa stávajú ich spoluvlastníkmi.

Od investora sa vyžaduje iba kapitál, o správu nehnuteľnosti sa postará tím profesionálov. Takéto investovanie sa vyznačuje výnosmi pochádzajúcimi z nájmov a z nárastu trhovej hodoty nehnuteľnosti.

Národná banka Slovenska (NBS) delí podielové fondy podľa ich investičnej stratégie na dlhopisové, akciové, zmiešané, realitné a ostatné fondy. K 30. júnu 2022 predstavovali aktíva investičných podielových fondov objem 9,189 miliardy eur. Na medziročnej báze bol zaznamenaný ich nárast o 6,1 %. Oproti predchádzajúcemu kvartálu však ich objem zaznamenal pokles o –3,0 % kvôli poklesu aktív dlhopisových a zmiešaných fondov.

Najväčší podiel na celkových aktívach podielových fondov mali k 30. júnu 2022 zmiešané fondy s podielom 47,3 %. Nasledované boli realitnými fondmi s podielom 24,4 %akciovými fondmi s podielom 14,7 %. Dlhopisové fondy sa podieľali na celkových aktívach podielom 13,5 %. Ostatné fondy vykázali ku koncu prvého polroka 2022 podiel 0,1 %.

Koľko zarábajú realitné fondy

Priemerná inflácia sa počas posledných rokov nachádzala v rozpätí od 1,3 do 3,2 %. V závere roka 2021 však už atakovala úroveň 6 % a v prvom polroku 2022 sa prehupla cez úroveň 13 %. V auguste 2022 sa dokonca dostala na 14 %.

Realitné fondy sa z dlhodobého hľadiska vďaka stabilným výnosom považujú za vhodný nástroj ochrany pred infláciou. Z dlhodobého hľadiska sa totiž výnosy realitných fondov nachádzajú nad úrovňami inflácie.

Pre retailových alebo kvalifikovaných investorov

Slovenská asociácia správcovských spoločností (SASS) k 23. septembru 2022 uvádza priemerné trojročné zhodnotenie realitných fondov (prevažne retailových investorov) na úrovni 3,24 %. V prípade fondov určených kvalifikovaným investorom majú ich správcovia viac flexibility, čo im umožňuje dosahovať vyššie výnosy. Niektoré fondy kvalifikovaných investorov preto dosahujú výnosy viac ako 8 % ročne.

Pochopiteľne, vojnová agresia na Ukrajine počas prvého polroka 2022 ovplyvnila vývoj na finančných trhoch. Výnosovosť väčšiny typov podielových fondov počas prvého polroka 2022 klesla. Realitné fondy zhodnocovali o 0,8 %, čo vyplynulo z Indexu slovenského investora. Ten je tvorený stovkou najväčších podielových fondov, ktoré sú členmi Slovenskej asociácie správcovských spoločností (SASS).

Aktíva prekonali 2,2 miliardy eur

Podľa najaktuálnejších údajov NBS boli aktíva realitných fondov k 30. júnu 2022 evidované v objeme 2,239 miliardy eur. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka došlo k nárastu o 16,6 %, oproti koncu predchádzajúceho kvartálu o 1,9 %.

V porovnaní so záverom roka 2021 práve realitné fondy spomedzi všetkých typov fondov zaznamenali najvýraznejší absolútny nárast aktív. Ich rast tak nezastavil ani vojnový konflikt na Ukrajine. Od vypuknutia pandémie, teda od 31. decembra 2019, sa objem aktív v realitných fondoch zvýšil až o 43,2 %.

Ako sa darí realitným fondom v Česku?

V našom prehľade venujeme pozornosť aj kvartálnemu vývoju realitných fondov v Česku. Mnoho investorov zo Slovenska totiž vyhľadáva investičné príležitosti aj tam – realitné fondy retailových aj kvalifikovaných investorov nevynímajúc.

V prípade Českej republiky patria práve realitné fondy medzi preferované investičné nástroje investorov. K 30. júnu 2022 boli aktíva realitných fondov v Česku na úrovni 191,9 miliardy českých korún (7,758 miliardy eur) a ich podiel na celkových aktívach podielových fondov predstavoval 22,3 %.

Medziročne došlo k nárastu aktív realitných fondov o 22,7 %, oproti predchádzajúcemu kvartálu bol nárast iba nepatrný o 0,04 %. Od vypuknutia pandémie koronavírusu išlo o nárast na úrovni 48,2 %. Vyplynulo to z aktuálnych údajov Českej národnej banky (ČNB).

Prečo investovať do realitných fondov?

1) Je to konzervatívna investícia. Investovanie do realitných fondov je určené pre pragmaticky uvažujúcich ľudí, ktorí plánujú dlhodobo zveľaďovať svoj majetok a nepodliehajú rizikovým trendovým vlnám investičného aktivizmu.

2) Zabezpečuje stabilné výnosy. Investovanie do realitných fondov sa vyznačuje stabilnými výnosmi pochádzajúcimi z nájmov dohodnutých na dlhšie obdobie a pri predaji z nárastu trhovej ceny.  Zároveň sa dlhodobo nachádzajú nad úrovňami inflácie v krajine. V prípade výkonnejších fondov pre kvalifikovaných investorov sa výnosy dlhodobo nachádzajú dokonca až na úrovniach od 8 do 10 percent ročne.

3) Toto investovanie je zodpovedné s ohľadom na budúcnosť rodiny a blízkych. Investovanie do realitných fondov (ktoré sú tvorené rokmi overenými a kvalitnými nehnuteľnosťami) je zodpovedným investovaním voči majetku svojej rodiny, a ide tak zároveň o investovanie do kvality života blízkych.

4) Stačí aj nízky vstupný kapitál. Do realitných fondov môžeme investovať už od niekoľkých desiatok eur, v prípade realitných fondov pre kvalifikovaných investorov ide o vstupný kapitál na úrovni 50- až 100-tisíc eur.

5) Umožňuje diverzifikáciu. V prípade investovania do realitného fondu investor získava podiely v niekoľkých administratívnych budovách, nákupných centrách, logistických parkoch alebo hoteloch, čím diverzifikuje svoje riziko v prípade nižšej investičnej výkonnosti niektorej z vlastnených nehnuteľností.

6) Investor získa starostlivosť. Investícia do realitných fondov je pre takých investorov, ktorí chcú investovať do nehnuteľnosti, no nemajú kapacitu na to, aby sa o ňu starali. V prípade realitných fondov sa od investora žiada jedine vklad a o nehnuteľnosti v portfóliu sa starajú tímy profesionálov. 

7) Zabezpečená je spolupráca s profesionálmi. V prípade investovania do realitných fondov je kľúčová spolupráca s profesionálmi s dlhodobými skúsenosťami, licenciou od národnej banky, pravidelnou valuáciou portfólia a auditovaním od renomovaných spoločností.

8) Dôležitá je hmatateľnosť. Hoci pri investovaní do realitných fondov sú nehnuteľnosti spravované profesionálmi, každý investor s nimi zostáva vo fyzickom alebo vizuálnom kontakte. Investori tak majú prehľad o kvalite ich správy, obsadenosti a spoločenskom prínose.

9) Zvyčajne ide o lokálne investície. Realitné fondy investujú vo veľkej miere do lokálnych aktív, a investori tak prispievajú k rozvoju samotného regiónu.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
1.12.2022 Naďa Černá

Záujem o luxusné hodinky stúpa, tržby známych švajčiarskych značiek medziročne vzrástli o 29 %

V ekonomicky neistej dobe, ktorú aktuálne prežívame, sa mnohí snažia investovať do finančných nástrojov, ktoré poskytujú aspoň určitú ...

17.10.2022 Naďa Černá

Čínsku vázu v hodnote 2-tisíc eur vydražili za 7,7 milióna eur

Váza v čínskom štýle tianqiuping, ktorú zdedila neznáma žena po svojej matke, sa podarilo začiatkom októbra 2022 vydražiť za približne ...

13.10.2022 Redakcia FinReport

Chystá sa veľká dražba vzácnych historických mincí spolu za 5 miliónov eur

Zberatelia vzácnych historických mincí budú mať opäť sviatok. Chystá sa aukcia súboru vzácnych českých mincí a medailí, ktoré daroval ...

3.10.2022 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa ako prvá banka na Slovensku vydala zelené kryté dlhopisy

Napriek pretrvávajúcim zložitým podmienkam na finančných trhoch sa Slovenskej sporiteľni podarilo umiestniť historicky prvú emisiu zelených ...

23.9.2022 Roland Régely

Amundi: Nastal čas upraviť si investičné portfólio, dlhopisy sa vracajú na výslnie

Dlhopisy sú tento rok opäť „v kurze“. Vyplýva to z vyjadrení predstaviteľov francúzskej správcovskej spoločnosti Amundi. Tí tvrdia, že ...

23.9.2022 Naďa Černá

Kostru dinosaura vydražili za 6 miliónov dolárov. Vedci však z toho nadšení nie sú

Vzácnu kostru dinosaura starú 77 miliónov rokov sa podarilo vydražiť na prírodovednej aukcii za 6 miliónov dolárov. V aukčnej sieni ...

20.9.2022 Marián Búlik

Prečo si čo najskôr presunúť úspory z dlhopisového do akciového alebo indexového fondu, a ako to urobiť?

Vláda koncom augusta odsúhlasila návrh reformy druhého piliera z dielne ministerstva práce. Ak zmeny potvrdí parlament na svojej septembrovej ...

14.9.2022 Redakcia FinReport

Investorský august 2022 bol ako na hojdačke. Akcie išli najprv nahor, aby napokon skončili v mínuse

Svetové akciové trhy zažili turbulentný august 2022. Do polovice mesiaca v cenovej rely rástli, no potom sa vývoj obrátil, a na konci leta sa ...

28.7.2022 Eva Sadovská

Slovenský investor verzus inflácia. Od roku 2017 zarobil 11,4 %, no jej tempu nestíha

V hotovosti a na bankových účtoch si držia Slováci až 60 % svojich finančných aktív. V investovaní zaostávame za vyspelejšími krajinami ...

27.7.2022 Redakcia FinReport

V Angole objavili najväčší ružový diamant za posledných 300 rokov

V angolskej bani patriacej austrálskej ťažobnej spoločnosti Lucapa Diamond Company našli unikátny diamant. Presnejšie je to ružovo zafarbený ...

8.7.2022 Naďa Černá

Na investičné hodinky či šperky si treba počkať, kým ich vyrobia

Investovanie predstavuje jeden zo skvelých spôsobov, ako zhodnotiť svoj majetok. Možností, do čoho investovať, je veľké množstvo. Niektorí ...

2.7.2022 Dominik Horváth

TOP 7 najdrahších známok na svete. Prečo sú tieto staré farebné papieriky také vzácne?

Zbieranie známok patrí dlhé roky k obľúbeným koníčkom mnohých ľudí. Hoci na Slovensku sa mu venovali pravdepodobne najmä staršie ...

Aplikácia

 1. 1.
  Zhoršujúca sa ekonomická situácia spôsobila prepad aj na trhu s tabletmi
 2. 2.
  Juniper Research: Hodnota B2B platieb do piatich rokov vzrastie na 111 biliónov dolárov
 3. 3.
  Primátorke Zmarzlákovej klesol plat o takmer 800 eur, poslanci Trstenej odklepli navýšenie len o 15 percent
 4. 4.
  TOP 8 noviniek v novele Zákonníka práce
 5. 5.
  Slovenská pobočka Groupamy sa stala súčasťou poisťovne Union