Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Realitné fondy už prekonali hranicu 2,2 miliardy eur. Rastú aj napriek konfliktu na Ukrajine

Eva Sadovská Investovanie Poslať

Záujem Slovákov o reality nenaštrbila koronakríza a ukazuje sa, že ani vojnový konflikt na Ukrajine. Investovať do nehnuteľností však možno aj inak ako kúpou bytu, domu alebo chalupy. Na popularite čoraz viac získavajú realitné fondy. Vďaka nim investori vlastnia podiely nielen v rezidenčných domoch, ale aj v administratívnych budovách, nákupných centrách či v priemyselných parkoch. Na rozdiel od kúpy investičného bytu tak inkasujú výnos bez toho, aby museli zabezpečovať správu.

realitné fondy

Foto: Shutterstock

 

Podiel realitných fondov predstavuje vyše 24 %

Realitné fondy patria do skupiny podielových fondov, ktoré sú nástrojom dlhodobého kolektívneho investovania. Investovanie do takýchto fondov prebieha prostredníctvom správcovských spoločností. Investori si cez realitné fondy kupujú podiely v nehnuteľnostiach určených na bývanie, v administratívnych budovách, nákupných centrách či logistických parkoch, a de facto sa stávajú ich spoluvlastníkmi.

Od investora sa vyžaduje iba kapitál, o správu nehnuteľnosti sa postará tím profesionálov. Takéto investovanie sa vyznačuje výnosmi pochádzajúcimi z nájmov a z nárastu trhovej hodoty nehnuteľnosti.

Národná banka Slovenska (NBS) delí podielové fondy podľa ich investičnej stratégie na dlhopisové, akciové, zmiešané, realitné a ostatné fondy. K 30. júnu 2022 predstavovali aktíva investičných podielových fondov objem 9,189 miliardy eur. Na medziročnej báze bol zaznamenaný ich nárast o 6,1 %. Oproti predchádzajúcemu kvartálu však ich objem zaznamenal pokles o –3,0 % kvôli poklesu aktív dlhopisových a zmiešaných fondov.

Najväčší podiel na celkových aktívach podielových fondov mali k 30. júnu 2022 zmiešané fondy s podielom 47,3 %. Nasledované boli realitnými fondmi s podielom 24,4 %akciovými fondmi s podielom 14,7 %. Dlhopisové fondy sa podieľali na celkových aktívach podielom 13,5 %. Ostatné fondy vykázali ku koncu prvého polroka 2022 podiel 0,1 %.

Koľko zarábajú realitné fondy

Priemerná inflácia sa počas posledných rokov nachádzala v rozpätí od 1,3 do 3,2 %. V závere roka 2021 však už atakovala úroveň 6 % a v prvom polroku 2022 sa prehupla cez úroveň 13 %. V auguste 2022 sa dokonca dostala na 14 %.

Realitné fondy sa z dlhodobého hľadiska vďaka stabilným výnosom považujú za vhodný nástroj ochrany pred infláciou. Z dlhodobého hľadiska sa totiž výnosy realitných fondov nachádzajú nad úrovňami inflácie.

Pre retailových alebo kvalifikovaných investorov

Slovenská asociácia správcovských spoločností (SASS) k 23. septembru 2022 uvádza priemerné trojročné zhodnotenie realitných fondov (prevažne retailových investorov) na úrovni 3,24 %. V prípade fondov určených kvalifikovaným investorom majú ich správcovia viac flexibility, čo im umožňuje dosahovať vyššie výnosy. Niektoré fondy kvalifikovaných investorov preto dosahujú výnosy viac ako 8 % ročne.

Pochopiteľne, vojnová agresia na Ukrajine počas prvého polroka 2022 ovplyvnila vývoj na finančných trhoch. Výnosovosť väčšiny typov podielových fondov počas prvého polroka 2022 klesla. Realitné fondy zhodnocovali o 0,8 %, čo vyplynulo z Indexu slovenského investora. Ten je tvorený stovkou najväčších podielových fondov, ktoré sú členmi Slovenskej asociácie správcovských spoločností (SASS).

Aktíva prekonali 2,2 miliardy eur

Podľa najaktuálnejších údajov NBS boli aktíva realitných fondov k 30. júnu 2022 evidované v objeme 2,239 miliardy eur. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka došlo k nárastu o 16,6 %, oproti koncu predchádzajúceho kvartálu o 1,9 %.

V porovnaní so záverom roka 2021 práve realitné fondy spomedzi všetkých typov fondov zaznamenali najvýraznejší absolútny nárast aktív. Ich rast tak nezastavil ani vojnový konflikt na Ukrajine. Od vypuknutia pandémie, teda od 31. decembra 2019, sa objem aktív v realitných fondoch zvýšil až o 43,2 %.

Ako sa darí realitným fondom v Česku?

V našom prehľade venujeme pozornosť aj kvartálnemu vývoju realitných fondov v Česku. Mnoho investorov zo Slovenska totiž vyhľadáva investičné príležitosti aj tam – realitné fondy retailových aj kvalifikovaných investorov nevynímajúc.

V prípade Českej republiky patria práve realitné fondy medzi preferované investičné nástroje investorov. K 30. júnu 2022 boli aktíva realitných fondov v Česku na úrovni 191,9 miliardy českých korún (7,758 miliardy eur) a ich podiel na celkových aktívach podielových fondov predstavoval 22,3 %.

Medziročne došlo k nárastu aktív realitných fondov o 22,7 %, oproti predchádzajúcemu kvartálu bol nárast iba nepatrný o 0,04 %. Od vypuknutia pandémie koronavírusu išlo o nárast na úrovni 48,2 %. Vyplynulo to z aktuálnych údajov Českej národnej banky (ČNB).

Prečo investovať do realitných fondov?

1) Je to konzervatívna investícia. Investovanie do realitných fondov je určené pre pragmaticky uvažujúcich ľudí, ktorí plánujú dlhodobo zveľaďovať svoj majetok a nepodliehajú rizikovým trendovým vlnám investičného aktivizmu.

2) Zabezpečuje stabilné výnosy. Investovanie do realitných fondov sa vyznačuje stabilnými výnosmi pochádzajúcimi z nájmov dohodnutých na dlhšie obdobie a pri predaji z nárastu trhovej ceny.  Zároveň sa dlhodobo nachádzajú nad úrovňami inflácie v krajine. V prípade výkonnejších fondov pre kvalifikovaných investorov sa výnosy dlhodobo nachádzajú dokonca až na úrovniach od 8 do 10 percent ročne.

3) Toto investovanie je zodpovedné s ohľadom na budúcnosť rodiny a blízkych. Investovanie do realitných fondov (ktoré sú tvorené rokmi overenými a kvalitnými nehnuteľnosťami) je zodpovedným investovaním voči majetku svojej rodiny, a ide tak zároveň o investovanie do kvality života blízkych.

4) Stačí aj nízky vstupný kapitál. Do realitných fondov môžeme investovať už od niekoľkých desiatok eur, v prípade realitných fondov pre kvalifikovaných investorov ide o vstupný kapitál na úrovni 50- až 100-tisíc eur.

5) Umožňuje diverzifikáciu. V prípade investovania do realitného fondu investor získava podiely v niekoľkých administratívnych budovách, nákupných centrách, logistických parkoch alebo hoteloch, čím diverzifikuje svoje riziko v prípade nižšej investičnej výkonnosti niektorej z vlastnených nehnuteľností.

6) Investor získa starostlivosť. Investícia do realitných fondov je pre takých investorov, ktorí chcú investovať do nehnuteľnosti, no nemajú kapacitu na to, aby sa o ňu starali. V prípade realitných fondov sa od investora žiada jedine vklad a o nehnuteľnosti v portfóliu sa starajú tímy profesionálov. 

7) Zabezpečená je spolupráca s profesionálmi. V prípade investovania do realitných fondov je kľúčová spolupráca s profesionálmi s dlhodobými skúsenosťami, licenciou od národnej banky, pravidelnou valuáciou portfólia a auditovaním od renomovaných spoločností.

8) Dôležitá je hmatateľnosť. Hoci pri investovaní do realitných fondov sú nehnuteľnosti spravované profesionálmi, každý investor s nimi zostáva vo fyzickom alebo vizuálnom kontakte. Investori tak majú prehľad o kvalite ich správy, obsadenosti a spoločenskom prínose.

9) Zvyčajne ide o lokálne investície. Realitné fondy investujú vo veľkej miere do lokálnych aktív, a investori tak prispievajú k rozvoju samotného regiónu.

logo
Prečítajte si tiež:
20.5.2024 Redakcia FinReport

Americký Dow Jones index po prvý raz v histórii prekonal hranicu 40-tisíc bodov

Akciový trh v USA pokračuje v raste a v uplynulom týždni sa mu podarilo dosiahnuť hneď dva nové rekordy. Kľúčový americký index Dow Jones ...

20.5.2024 Martin Jamnický

Zlato prelomilo ďalší historický rekord, keď sa priblížilo k hranici 2 450 dolárov za uncu

Cena zlata opäť prelomila svoj doterajší historický rekord, keď sa v pondelok 20. mája 2024 sa dostala na dotyk k hranici 2 450 dolárov za ...

4.3.2024 Eva Sadovská

Výnosnosť podielových fondov atakovala maximá spred dvoch rokov. Ktoré zhodnocovali najviac?

Počas predchádzajúcich dvoch rokov sme boli svedkami rekordne vysokej – dvojcifernej inflácie. Viac ako inokedy sa hovorí o rozumnom ...

19.4.2023 Redakcia FinReport

NBS spúšťa predaj striebornej desaťeurovky s motívom parnej železnice Bratislava – Trnava

Národná banka Slovenska dnes začína s predajom striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 10 eur. Jej motívom je tentoraz 150. ...

15.3.2023 Martin Jamnický

Krach amerických bánk vyhnal cenu zlata nad 1 900 dolárov za uncu, investori opäť hľadajú istoty

Problémy na finančných trhoch, pokles a následné kolísanie hodnoty kryptomien a krach troch amerických bánk spôsobili, že investori opäť ...

12.3.2023 Redakcia FinReport

Top investičnou komoditou tohto roka môže byť popri zlate aj meď

Investori na začiatku tohto roku zbystrili pozornosť. Po neúspešnom roku 2022 začala rásť hodnota akcií, polepšilo si zlato a nárast ...

24.2.2023 Redakcia FinReport

Cena zlata bude v tomto roku rásť, a možno dosiahne aj rekordné úrovne

Začiatkom tohto roka dosiahla cena zlata svoje polročné maximum na úrovni 1 850 dolárov za trójsku uncu. Na rastovej krivke sa udržiava aj ...

23.2.2023 Robert Juriš

Globálny predaj NFT umenia vo februári 2022 medziročne klesol o 86 % na 20,8 milióna dolárov

Kryptografická zima definitívne schladila chuť zberateľov na digitálne umelecké diela. Ešte nedávno prekvitajúci trh s umením NFT klesá ...

22.2.2023 Dominik Horváth

Po katastrofálnom roku je dôležité zamyslieť sa nad správnou voľbou investičných aktív

Kým v roku 2021 akciový trh po prvotnom pandemickom otrase raketovo rástol, rok 2022 sa zaradil k investične najhorším rokom v modernej ...

17.2.2023 Naďa Černá

Lietadlo Elvisa Presleyho vydražili za 260-tisíc dolárov. Posledných 40 rokov stálo na púšti

Súkromné lietadlo kráľa rokenrolu Elvisa Presleyho, ktoré štyri desaťročia nevzlietlo, pretože bolo zaparkované v púšti v Roswell ...

28.1.2023 Redakcia FinReport

Investičná prognóza: Svoje portfólio zacieľte na americké akcie a poistite sa investičným zlatom

Po mimoriadne turbulentnom roku 2022 sa črtá ďalší náročný rok. Každý by chcel počuť, že bude pokojnejší, no jednou zo zásadných ...

1.12.2022 Naďa Černá

Záujem o luxusné hodinky stúpa, tržby známych švajčiarskych značiek medziročne vzrástli o 29 %

V ekonomicky neistej dobe, ktorú aktuálne prežívame, sa mnohí snažia investovať do finančných nástrojov, ktoré poskytujú aspoň určitú ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay