Realitné fondy už prekonali hranicu 2,2 miliardy eur. Rastú aj napriek konfliktu na Ukrajine
Záujem Slovákov o reality nenaštrbila koronakríza a ukazuje sa, že ani vojnový konflikt na Ukrajine. Investovať do nehnuteľností však možno aj inak ako kúpou bytu, domu alebo chalupy. Na popularite čoraz viac získavajú realitné fondy. Vďaka nim investori vlastnia podiely nielen v rezidenčných domoch, ale aj v administratívnych budovách, nákupných centrách či v priemyselných parkoch. Na rozdiel od kúpy investičného bytu tak inkasujú výnos bez toho, aby museli zabezpečovať správu.

Foto: Shutterstock
Podiel realitných fondov predstavuje vyše 24 %
Realitné fondy patria do skupiny podielových fondov, ktoré sú nástrojom dlhodobého kolektívneho investovania. Investovanie do takýchto fondov prebieha prostredníctvom správcovských spoločností. Investori si cez realitné fondy kupujú podiely v nehnuteľnostiach určených na bývanie, v administratívnych budovách, nákupných centrách či logistických parkoch, a de facto sa stávajú ich spoluvlastníkmi.
Od investora sa vyžaduje iba kapitál, o správu nehnuteľnosti sa postará tím profesionálov. Takéto investovanie sa vyznačuje výnosmi pochádzajúcimi z nájmov a z nárastu trhovej hodoty nehnuteľnosti.
Národná banka Slovenska (NBS) delí podielové fondy podľa ich investičnej stratégie na dlhopisové, akciové, zmiešané, realitné a ostatné fondy. K 30. júnu 2022 predstavovali aktíva investičných podielových fondov objem 9,189 miliardy eur. Na medziročnej báze bol zaznamenaný ich nárast o 6,1 %. Oproti predchádzajúcemu kvartálu však ich objem zaznamenal pokles o –3,0 % kvôli poklesu aktív dlhopisových a zmiešaných fondov.
Najväčší podiel na celkových aktívach podielových fondov mali k 30. júnu 2022 zmiešané fondy s podielom 47,3 %. Nasledované boli realitnými fondmi s podielom 24,4 % a akciovými fondmi s podielom 14,7 %. Dlhopisové fondy sa podieľali na celkových aktívach podielom 13,5 %. Ostatné fondy vykázali ku koncu prvého polroka 2022 podiel 0,1 %.
Koľko zarábajú realitné fondy
Priemerná inflácia sa počas posledných rokov nachádzala v rozpätí od 1,3 do 3,2 %. V závere roka 2021 však už atakovala úroveň 6 % a v prvom polroku 2022 sa prehupla cez úroveň 13 %. V auguste 2022 sa dokonca dostala na 14 %.
Realitné fondy sa z dlhodobého hľadiska vďaka stabilným výnosom považujú za vhodný nástroj ochrany pred infláciou. Z dlhodobého hľadiska sa totiž výnosy realitných fondov nachádzajú nad úrovňami inflácie.
Pre retailových alebo kvalifikovaných investorov
Slovenská asociácia správcovských spoločností (SASS) k 23. septembru 2022 uvádza priemerné trojročné zhodnotenie realitných fondov (prevažne retailových investorov) na úrovni 3,24 %. V prípade fondov určených kvalifikovaným investorom majú ich správcovia viac flexibility, čo im umožňuje dosahovať vyššie výnosy. Niektoré fondy kvalifikovaných investorov preto dosahujú výnosy viac ako 8 % ročne.
Pochopiteľne, vojnová agresia na Ukrajine počas prvého polroka 2022 ovplyvnila vývoj na finančných trhoch. Výnosovosť väčšiny typov podielových fondov počas prvého polroka 2022 klesla. Realitné fondy zhodnocovali o 0,8 %, čo vyplynulo z Indexu slovenského investora. Ten je tvorený stovkou najväčších podielových fondov, ktoré sú členmi Slovenskej asociácie správcovských spoločností (SASS).
Aktíva prekonali 2,2 miliardy eur
Podľa najaktuálnejších údajov NBS boli aktíva realitných fondov k 30. júnu 2022 evidované v objeme 2,239 miliardy eur. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka došlo k nárastu o 16,6 %, oproti koncu predchádzajúceho kvartálu o 1,9 %.
V porovnaní so záverom roka 2021 práve realitné fondy spomedzi všetkých typov fondov zaznamenali najvýraznejší absolútny nárast aktív. Ich rast tak nezastavil ani vojnový konflikt na Ukrajine. Od vypuknutia pandémie, teda od 31. decembra 2019, sa objem aktív v realitných fondoch zvýšil až o 43,2 %.
Ako sa darí realitným fondom v Česku?
V našom prehľade venujeme pozornosť aj kvartálnemu vývoju realitných fondov v Česku. Mnoho investorov zo Slovenska totiž vyhľadáva investičné príležitosti aj tam – realitné fondy retailových aj kvalifikovaných investorov nevynímajúc.
V prípade Českej republiky patria práve realitné fondy medzi preferované investičné nástroje investorov. K 30. júnu 2022 boli aktíva realitných fondov v Česku na úrovni 191,9 miliardy českých korún (7,758 miliardy eur) a ich podiel na celkových aktívach podielových fondov predstavoval 22,3 %.
Medziročne došlo k nárastu aktív realitných fondov o 22,7 %, oproti predchádzajúcemu kvartálu bol nárast iba nepatrný o 0,04 %. Od vypuknutia pandémie koronavírusu išlo o nárast na úrovni 48,2 %. Vyplynulo to z aktuálnych údajov Českej národnej banky (ČNB).
Prečo investovať do realitných fondov?
1) Je to konzervatívna investícia. Investovanie do realitných fondov je určené pre pragmaticky uvažujúcich ľudí, ktorí plánujú dlhodobo zveľaďovať svoj majetok a nepodliehajú rizikovým trendovým vlnám investičného aktivizmu.
2) Zabezpečuje stabilné výnosy. Investovanie do realitných fondov sa vyznačuje stabilnými výnosmi pochádzajúcimi z nájmov dohodnutých na dlhšie obdobie a pri predaji z nárastu trhovej ceny. Zároveň sa dlhodobo nachádzajú nad úrovňami inflácie v krajine. V prípade výkonnejších fondov pre kvalifikovaných investorov sa výnosy dlhodobo nachádzajú dokonca až na úrovniach od 8 do 10 percent ročne.
3) Toto investovanie je zodpovedné s ohľadom na budúcnosť rodiny a blízkych. Investovanie do realitných fondov (ktoré sú tvorené rokmi overenými a kvalitnými nehnuteľnosťami) je zodpovedným investovaním voči majetku svojej rodiny, a ide tak zároveň o investovanie do kvality života blízkych.
4) Stačí aj nízky vstupný kapitál. Do realitných fondov môžeme investovať už od niekoľkých desiatok eur, v prípade realitných fondov pre kvalifikovaných investorov ide o vstupný kapitál na úrovni 50- až 100-tisíc eur.
5) Umožňuje diverzifikáciu. V prípade investovania do realitného fondu investor získava podiely v niekoľkých administratívnych budovách, nákupných centrách, logistických parkoch alebo hoteloch, čím diverzifikuje svoje riziko v prípade nižšej investičnej výkonnosti niektorej z vlastnených nehnuteľností.
6) Investor získa starostlivosť. Investícia do realitných fondov je pre takých investorov, ktorí chcú investovať do nehnuteľnosti, no nemajú kapacitu na to, aby sa o ňu starali. V prípade realitných fondov sa od investora žiada jedine vklad a o nehnuteľnosti v portfóliu sa starajú tímy profesionálov.
7) Zabezpečená je spolupráca s profesionálmi. V prípade investovania do realitných fondov je kľúčová spolupráca s profesionálmi s dlhodobými skúsenosťami, licenciou od národnej banky, pravidelnou valuáciou portfólia a auditovaním od renomovaných spoločností.
8) Dôležitá je hmatateľnosť. Hoci pri investovaní do realitných fondov sú nehnuteľnosti spravované profesionálmi, každý investor s nimi zostáva vo fyzickom alebo vizuálnom kontakte. Investori tak majú prehľad o kvalite ich správy, obsadenosti a spoločenskom prínose.
9) Zvyčajne ide o lokálne investície. Realitné fondy investujú vo veľkej miere do lokálnych aktív, a investori tak prispievajú k rozvoju samotného regiónu.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.43. Novomestský jarmok 22. - 24. septembra 2023
- 2.Česká národná banka dostala zlatú horúčku. Čo sa to u našich susedov deje?
- 3.Ružinovské hodové slávnosti 23. - 24. septembra 2023
- 4.Home office sa mení na hybrid. Vieme, čo motivuje zamestnancov zostať v kanceláriách
- 5.Prešov Street Food Festival 22. - 24. septembra 2023