Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Realitné fondy prekonali objem 2,3 miliardy eur. Záujem o ne neohrozila ani vojna na Ukrajine

Eva Sadovská Investovanie
SK
EN
Poslať

Záujem Slovákov o reality nenaštrbila koronakríza ani vojnový konflikt na Ukrajine. Na popularite získavajú realitné fondy, cez ktoré investori vlastnia podiely v rezidenčných domoch, administratívnych budovách, nákupných centrách či v priemyselných parkoch. Na rozdiel od kúpy nehnuteľnosti tak inkasujú výnos bez toho, aby boli zaťažení jej správou. V tomto texte sa dozviete, aký je vývoj aktív realitných fondov na Slovensku a v susednom Česko, ako sa mení situácia v čase a prečo realitné fondy získavajú čoraz viac na popularite.

image

Foto: Shutterstock

Podiel realitných fondov už predstavuje vyše 26 %

Realitné fondy patria do skupiny podielových fondov, ktoré sú nástrojom dlhodobého kolektívneho investovania. Investovanie do takýchto fondov prebieha prostredníctvom správcovských spoločností. Investori si cez realitné fondy kupujú podiely v nehnuteľnostiach určených na bývanie, v administratívnych budovách, nákupných centrách či logistických parkoch, a de facto sa stávajú ich spoluvlastníkmi. Od investora sa vyžaduje kapitál, o správu nehnuteľnosti sa postará správcovská spoločnosť. Takéto investovanie sa vyznačuje výnosmi pochádzajúcimi z nájmov a z nárastu trhovej hodnoty nehnuteľnosti.

Národná banka Slovenska (NBS) rozlišuje podielové fondy podľa ich investičnej stratégie na dlhopisové, akciové, zmiešané, realitné a ostatné fondy. K 30. septembru 2022 predstavovali aktíva investičných podielových fondov finančný objem 8,99 miliardy eur. Na medziročnej báze bol zaznamenaný ich pokles o –0,4 %. Oproti predchádzajúcemu kvartálu ich objem zaznamenal pokles o –2,1 % (najmä z dôvodu poklesu objemu aktív dlhopisových a zmiešaných fondov).

Najväčší podiel na celkových aktívach podielových fondov mali k 30. septembru 2022 aj naďalej zmiešané fondy s podielom 46,5 %. Nasledované boli realitnými fondmi s podielom 25,9 %akciovými fondmi s podielom 14,8 %. Dlhopisové fondy sa podieľali na celkových aktívach podielom 12,7 %. Ostatné fondy vykázali ku koncu tretieho štvrťroku 2022 podiel 0,1 %.

Ako sa darí realitným fondom držať krok s infláciou?

Priemerná inflácia sa počas posledných rokov nachádzala v rozpätí 1,3 až 3,2 %. Počas roku 2022 ceny tovarov a služieb prudko vzrástli a inflácia v novembri a v decembri 2022 dosiahla rekordnú úroveň 15,4 %.

Realitné fondy sa z dlhodobého hľadiska vďaka stabilným výnosom považujú za vhodný nástroj ochrany pred infláciou. Z dlhodobého hľadiska sa totiž výnosy realitných fondov nachádzajú nad úrovňami inflácie. Kým napríklad od začiatku roka 2017 do konca roka 2021, teda za päť rokov, ceny tovarov a služieb vzrástli o vyše 15 %, kumulovaný výnos realitných fondov dosiahol takmer 20 %. Vyplynulo to z Indexu slovenského investora (ISI100). Ten je tvorený stovkou najväčších podielových fondov, ktoré sú členmi Slovenskej asociácie správcovských spoločností (SASS).

Pochopiteľne, vojnová agresia na Ukrajine počas roka 2022 ovplyvnila vývoj na finančných trhoch. Výnosovosť väčšiny typov podielových fondov počas prvých troch štvrťrokov 2022 klesla. Realitné fondy zhodnocovali o 2,4 %, čo vyplynulo z už spomínaného Indexu slovenského investora (ISI100).

Podľa typu investora sú fondy určené pre retailových alebo kvalifikovaných investorov. V prípade fondov určených kvalifikovaným investorom majú ich správcovia viac flexibility, čo im umožňuje dosahovať vyššie výnosy. Niektoré fondy kvalifikovaných investorov preto dosahujú výnosy viac ako 8 % ročne.

Aktíva realitných fondov prekonali 2,3 miliardy eur

Podľa najaktuálnejších údajov NBS bola k 30. septembru 2022 finančná hodnota aktív realitných fondov 2,33 miliardy eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka prišlo k nárastu o 17,5 %, oproti koncu predchádzajúceho štvrťroku o 4,2 %.

V porovnaní so záverom roka 2021 práve realitné fondy spomedzi všetkých typov fondov zaznamenali najvýraznejší absolútny nárast aktív. Ich rast nezastavil ani vojnový konflikt na Ukrajine. Od vypuknutia pandémie, teda od 31. decembra 2019, sa objem aktív v realitných fondoch zvýšil až o 49,2 %.

„Realitné fondy dlhodobo preukazujú svoju stabilitu aj v dobách tržných turbulencií. Aj naďalej platí, že sú a budú pevnou kotvou každého investičného portfólia. Cielime na ročný výnos 8 až 10 %, čo sa nám vďaka zloženiu podfondov a profesionálnej práci správcovského tímu darí plniť,“ hovorí investičný riaditeľ WOOD & Company Martin Šmigura.

Ako sa darí realitným fondom v Česku?

Mnoho investorov zo Slovenska vyhľadáva investičné príležitosti aj v Českej republike – realitné fondy retailových aj kvalifikovaných investorov nevynímajúc. V tejto krajine patria realitné fondy medzi preferované investičné nástroje investorov.

K 30. septembru 2022 boli aktíva realitných fondov v Česku na úrovni 198 miliárd Kč (8,06 miliardy eur) a ich podiel na celkových aktívach podielových fondov predstavoval 21,6 %. Medziročne došlo k nárastu o 23,4 %, oproti predchádzajúcemu kvartálu bol zaznamenaný nárast o 3,1 %. Od vypuknutia pandémie koronavírusu išlo o nárast na úrovni 52,9 %. Vyplynulo to z aktuálnych údajov Českej národnej banky (ČNB).

Prečo investovať do realitných fondov?

 • Konzervatívna investícia – Investovanie do realitných fondov je určené pre pragmaticky uvažujúcich ľudí, ktorí plánujú dlhodobo zveľaďovať svoj majetok a nepodliehajú trendovým vlnám.
 • Stabilné výnosy – Investovanie do realitných fondov sa vyznačuje stabilnými výnosmi z dlhodobých nájmov a z nárastu trhovej hodnoty pri predaji nehnuteľnosti. Zároveň sa dlhodobo nachádzajú nad úrovňami inflácie v krajine. V prípade výkonnejších fondov pre kvalifikovaných investorov sa výnosy dlhodobo nachádzajú na úrovniach vyšších ako 8 % ročne.
 • Zodpovednosť s ohľadom na budúcnosť – Investovanie do realitných fondov (ktoré sú profesionálne spravované a ich portfóliá tvoria kvalitné nehnuteľnosti) je zodpovedným rozhodnutím voči majetku rodiny.
 • Vstupný kapitál – Do realitných fondov môžeme investovať už od niekoľkých desiatok eur, v prípade realitných fondov pre kvalifikovaných investorov ide o vstupný kapitál začínajúci sa na úrovni 50- až 100-tisíc eur.
 • Diverzifikácia – Investor získava podiely vo viacerých bytových domoch, administratívnych budovách, nákupných centrách, logistických parkoch alebo hoteloch, čím diverzifikuje riziko v prípade nižšej investičnej výkonnosti niektorej z vlastnených nehnuteľností.
 • Starostlivosť – Investícia je vhodná pre investorov, ktorí chcú investovať do nehnuteľnosti, no nemajú časovú kapacitu na jej správu. O nehnuteľnosti v portfóliu sa starajú tímy profesionálov.
 • Spolupráca s profesionálmi – V prípade investovania do realitných fondov je kľúčová spolupráca s profesionálmi s dlhodobými skúsenosťami, licenciou od národnej banky, pravidelnou valuáciou portfólia a auditovaním od renomovaných spoločností.
 • Fyzickosť – V prípade budov ide asi o „najfyzickejšie“ typy aktív. Investor s nimi zostáva vo fyzickom alebo vizuálnom kontakte a má prehľad o kvalite ich správy, obsadenosti a spoločenskom prínose.
 • Lokálna investícia – Realitné fondy investujú väčšinou do lokálnych nehnuteľností, vďaka čomu investori prispievajú k rozvoju samotného regiónu.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
1.2.2023 Robert Juriš

Banky vlani zaznamenali rekordné zisky 829 miliónov eur. Najväčšie príjmy pre ne predstavujú výnosy z úrokov

Banky pôsobiace na slovenskom finančnom trhu majú za sebou mimoriadne úspešný rok. Vlani zaznamenali čistý zisk vo výške 829 miliónov eur. ...

1.2.2023 Redakcia FinReport

Dvadsať rokov spolupráce: Banka sprostredkúva poistenie a poisťovňa úvery

Obľuba nakupovania pod jednou strechou na Slovensku rastie a platí to aj pre financie. Poistenie od Kooperativy prostredníctvom Slovenskej ...

1.2.2023 Robert Juriš

Inflácia v eurozóne klesla na 8,5 %, na Slovensku sa stále drží blízko 15 %

Priemerná inflácia v krajinách eurozóny má zostupnú tendenciu – z decembrových 9,2 % sa znížila na januárových 8,5 %. Priebežný pokles ...

1.2.2023 Redakcia FinReport

Martina Slabejová: Nová výkonná riaditeľka Americkej obchodnej komory

Novou výkonnou riaditeľkou Americkej obchodnej komory na Slovensku sa stala Martina Slabejová. Na pozícii nahradí Ronalda Blaška, ktorý ...

1.2.2023 Andrej Vida

Pre získanie úveru v banke je kľúčová bonita. Čo všetko musíte spĺňať, aby ste vyhoveli?

Žiadali ste niekedy o hypotekárny alebo spotrebiteľský úver v banke? Tušíte, čo rozhoduje o tom, či úver vôbec dostanete? Viete, ako si ...

1.2.2023 Martin Jamnický

V druhom dôchodkovom pilieri je viac ako 12 miliárd eur

Objem majetku sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri ku koncu januára tohto roka opäť presiahol hranicu 12 miliárd eur. Presnejšie k 27. ...

31.1.2023 Redakcia FinReport

Centrálne banky nakúpili najviac zlata za posledné polstoročie

Centrálne banky v roku 2022 vykúpili najviac zlata od roku 1967, teda za posledných 55 rokov. Za jediný rok pridali do svojich zásob 1 136 ton ...

31.1.2023 Dominik Horváth

Energetická kríza nás zatiaľ nezlomila. Aké škody nám ešte môže spôsobiť?

Tohtoročná zima mohla dopadnúť pre Európu katastrofálne. Vojna na Ukrajine a pozastavenie dodávok energií z Ruska spôsobili, že sa ceny ...

31.1.2023 Redakcia FinReport

Hodnota majetku v treťom dôchodkovom pilieri prekročila hranicu troch miliárd eur

Objem finančných prostriedkov, ktoré zhodnocujú a spravujú doplnkové dôchodkové spoločnosti v treťom dôchodkovom pilieri, presiahol ...

31.1.2023 Naďa Černá

Kim Kardashianová získala v dražbe za 200-tisíc dolárov kríž princeznej Diany Attallah Cross

Televízna osobnosť Kim Kardashianová získala v dražbe diamantový prívesok Attallah Cross (na snímke), ktorý pri niekoľkých ...

28.1.2023 Redakcia FinReport

Investičná prognóza: Svoje portfólio zacieľte na americké akcie a poistite sa investičným zlatom

Po mimoriadne turbulentnom roku 2022 sa črtá ďalší náročný rok. Každý by chcel počuť, že bude pokojnejší, no jednou zo zásadných ...

27.1.2023 Redakcia FinReport

Automobilka Rolls-Royce zažila svoj najúspešnejší rok, keď predala 6 021 vozidiel

Automobilka Rolls-Royce v roku 2022 predala rekordných viac ako 6-tisíc vozidiel. Dopyt po tejto luxusnej automobilovej značke vzrástol najmä na ...

25.1.2023 Dominik Horváth

Ktoré spoločnosti sú najväčší akcioví víťazi a porazení v roku 2022?

Akciové trhy majú za sebou mimoriadne ťažký rok. Všetky tri hlavné americké indexy vlani zaknihovali stratu, prvýkrát od roku 2018, a ...

24.1.2023 Redakcia FinReport

J&T BANKA získala medzinárodný investičný rating od Moody´s

Agentúra Moody's pridelila J&T BANKE investičný rating Baa2 so stabilným výhľadom. Banka sa týmto krokom zaradila k niekoľkým elitným ...

24.1.2023 Redakcia FinReport

Pred 30 rokmi vznikol prvý ETF fond. Dnes ich je 11-tisíc s majetkom viac ako 9 biliónov dolárov

Pred troma desaťročiami došlo k revolúcii v investovaní. V roku 1993 si investori po prvý raz v histórii mohli na burze okrem akcií kúpiť ...

23.1.2023 Redakcia FinReport

V druhom pilieri vlani zmenilo dôchodkovú správcovskú spoločnosť vyše 55-tisíc sporiteľov

Dôchodkovú správcovskú spoločnosť (DSS) minulý rok zmenilo viac ako 55 797 sporiteľov. Oproti roku 2021 počet tých, ktorí si sporia na ...

18.1.2023 Redakcia FinReport

Investičný rok: Dlhopisové trhy vlani zaznamenali najväčší pokles za posledných 100 rokov

Všetky aktíva vlani s výnimkou komodít skončili v mínuse. Americké akcie zaknihovali dvojciferný pokles podobne ako ceny dlhopisov. U ...

17.1.2023 Naďa Černá

Akcie Tesly stále padajú, firma za rok stratila viac ako 70 % zo svojej hodnoty

Spoločnosť Tesla má za sebou náročný rok, počas ktorého hodnota jej akcií klesla o približne 70 %. Viacerí analytici hovoria, že hlavnou ...

Mobilná aplikácia

 1. 1.
  Toto sú najdôležitejšie otázky súvisiace s rodičovským dôchodkom a odpovede na ne
 2. 2.
  Ako sa v roku 2023 zvýšia príplatky za prácu cez víkendy, v noci a počas sviatkov
 3. 3.
  Pre získanie úveru v banke je kľúčová bonita. Čo všetko musíte spĺňať, aby ste vyhoveli?
 4. 4.
  Banky vlani zaznamenali rekordné zisky 829 miliónov eur. Najväčšie príjmy pre ne predstavujú výnosy z úrokov
 5. 5.
  Mladí ľudia s hypotékou môžu získať až 400-eurový daňový bonus, ak splnia tieto podmienky