Prieskum: S kým sa najradšej radia bohatší investori?
Kým drvivá väčšina Slovákov drží svoje úspory na bankových účtoch, bonitní investori volia iný prístup. Prieskum odhalil, že až 81,4 % kvalifikovaných investorov na Slovensku si pri rozhodovaní o investíciách nechá poradiť, najmä od wealth manažérov. Tento prístup im umožňuje dosahovať nadpriemerné výnosy a efektívne budovať a chrániť svoje bohatstvo.
Foto: Shutterstock
Zistenia prieskumu investičnej skupiny WOOD & Company výrazne kontrastujú s celkovou situáciou na slovenskom finančnom trhu. Podľa dát Národnej banky Slovenska až 94 % slovenských domácností drží svoje finančné aktíva na bankových účtoch alebo vkladoch. Aktuálne tak majú slovenské domácnosti v bankách uložených až viac ako 45 miliárd eur. Životné poistenie alebo dôchodkové poistenie sa týka 16 % domácností a iba 6 % domácností investuje do podielových fondov, akcií a dlhopisov.
S kým sa radia bonitní investori?
Najvyhľadávanejším zdrojom rád podľa prieskumu sú wealth manažéri, ktorých preferuje vyše 87 % opýtaných kvalifikovaných investorov. V Českej republike je podiel investorov, ktorí si nechajú od nich poradiť, o niečo nižší, no stále významný –- dosahuje takmer dve tretiny.
„Wealth manažment nie je len o správe investícií. Je to o budovaní dlhodobého vzťahu
a dôvery s investorom. Tá sa dokáže rýchlo stratiť, preto potrebujeme klienta dokonale spoznať. Na základe toho vieme byť aktívnym manažérom jeho portfólia, ktorý mu nastaví investície podľa jeho citlivosti voči riziku a prinesie mu zaujímavé ročné výnosy,” hovorí Michal Kasana z WOOD & Company.
Druhou najčastejšou skupinou, s ktorou sa investori radia, sú blízki ľudia – manžel/manželka (26,3 %), priateľ/priateľka (22,8 %) a rodina (5,3 %). Novým trendom sú aj odporúčania influencerov či celebrít bez finančného vzdelania. Prieskum však ukázal, že na investorov nemajú prakticky žiadny vplyv, pretože tí sa radšej spoliehajú na overené informácie a znalosti trhu.
Veľká trojka v hľadáčiku investorov
Prieskum ďalej ukázal, že bonitní investori sa orientujú najmä na trio investícií, a to akcie (28,9 %), reality (24,1 %) a dlhopisy (19,6 %). Tento trend je podobný na Slovensku aj v Českej republike. Väčšina z nich pritom od svojho portfólia očakáva ročný výnos aspoň 6 % a viac.
Okrem týchto hlavných kategórií sa investori čoraz viac zaujímajú aj o alternatívne investície, ako sú private equity, hedžové fondy či komodity s cieľom diverzifikácie a potenciálne vyšších výnosov.
Prečo sú zaujímavé práve tieto investície?
- Akcie dokážu potenciálne doručiť vysoké výnosy, najmä pri dlhodobom horizonte.
- Dlhopisy zabezpečujú pravidelný príjem a nižšiu volatilitu v porovnaní s akciami.
- Reality do portfólia prinášajú relatívnu stabilitu a potenciál generovať pravidelný príjem z prenájmov.
Česi investujú aj pre zábavu
Zaujímavým zistením je, že na Slovensku takmer 96 % kvalifikovaných investorov vníma investovanie primárne ako prostriedok na zabezpečenie si finančnej rezervy do budúcnosti. Až 90 % respondentov chce z investovaných peňazí žiť na dôchodku. Vo vysokom podiele sú tieto ciele zastúpené aj medzi investormi v Českej republike. Tu sa však ako motív často vyskytuje aj investovanie pre radosť a zábavu.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu
- 2.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 3.Aké sú peňažné príspevky pre zdravotne ťažko postihnutých
- 4.Túto daňovú povinnosť musíte stihnúť do konca januára 2025
- 5.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby