Prichádza nová príležitosť na investovanie do perspektívnych firiem v podobe SPAC
SPAC (Special Purpose Acquisition Company) je nový investičný model, ktorý sa po úspechu v USA a západnej Európe presúva do ďalších krajín. Investičná skupina Wood & Company, ktorá pôsobí v šiestich štátoch vrátane Slovenska, pripravuje historicky prvý SPAC v strednej a východnej Európe pod názvom Wood Spac One.
Foto: Shutterstock
Len do ESG spoločností
Cieľom tohto SPAC-u je získať významný menšinový podiel v stredne veľkej českej, slovenskej alebo aj inej stredoeurópskej spoločnosti, ktorá má značný rastový potenciál a hľadá kapitál pre ďalší rozvoj. Preferovanými sektormi sú technologický sektor, e-commerce, strojárstvo alebo gaming (vývoj hier), ale vylúčené nie sú ani spoločnosti z iných segmentov.
Wood SPAC One sa nebude zameriavať na spoločnosti, ktoré nespĺňajú kritériá ESG (Environmental – Social – Governance), to znamená na spoločnosti pôsobiace v oblasti hazardných hier, ťažby uhlia, obchodovania so zbraňami, alkoholu alebo sexuálneho priemyslu.
Čo to SPAC je a ako funguje
SPAC je spoločnosť, ktorá vzniká s cieľom rýchleho a jednoduchého vstupu na burzu cenných papierov. V čase vzniku ide o prázdnu spoločnosť bez konkrétnej činnosti. Po jej uvedení na burzu sa stáva úložiskom peňazí, ktoré čakajú na príležitosť.
SPAC vstupuje na burzu, kde si jej akcie môžu kupovať investori. Tým, že investori do nej vložia peniaze, dávajú sponzorovi transakcie mandát na to, aby našiel vhodnú cieľovú spoločnosť s rastovým potenciálom.
V ďalšej fáze SPAC kupuje podiel v takejto firme a prichádza k fúzii. Investori, ktorí s akvizíciou nesúhlasia, môžu požiadať o navrátenie vložených prostriedkov. Cieľová firma po spojení využije peniaze investorov na rozvoj, rast a vstup na nové trhy. Ak sa vhodná cieľová spoločnosť do určitej doby nenájde, SPAC investorom peniaze vráti a zanikne.
Zatiaľ dominuje v Holandsku a Veľkej Británii
Na Slovensku, či v krajinách strednej a východnej Európy, dosiaľ nebol zrealizovaný žiaden SPAC. No v krajinách západnej Európy tento investičný koncept získava na popularite. Potvrdzujú to aj údaje spoločnosti White & Case, ktorá pravidelne v Európe monitoruje vývoj IPO (Initial Public Offering) spoločností typu SPAC.
Kým v rokoch 2019 a 2020 sa na európskych burzách cenných papierov uskutočnilo 5, respektíve 4 SPAC transakcie, za prvých osem mesiacov roka 2021 išlo až o 26 spoločností. Tieto investičné koncepty sú dominantou búrz v Holandsku a vo Veľkej Británii. V tomto roku, za prvých osem mesiacov, pribudlo najviac, až 10 SPAC-ov, kótovaných na burze v Holandsku, nasledovali Francúzsko a Švédsko.
Podľa údajov Mergermarket európske spoločnosti typu SPAC najčastejšie nakupujú podiely vo firmách zameraných na finančné služby, energetiku, ale aj biotechnológie, počítačový softvér, automotive, dopravu či e-commerce.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Daň z finančných transakcií je realitou. Čo to prinesie v praxi?
- 2.Izrael rozširuje bombardovanie v Libanone, desaťtisíce ľudí sa snažia utiecť do bezpečia
- 3.Top 7 rád pre zdravý cash flow a finančnú stabilitu vo firme
- 4.Oberačka po sebechlebsky 5. októbra 2024
- 5.Partner Positive: Softvérové partnerstvo v tomto roku ušetrilo už 70 ton papiera