Prečo cena zlata stúpa do rekordných výšok a kam sa až môže vyšplhať
Zlato vďaka geopolitickým rizikám a neistote na trhoch zažíva výnimočný rok. V auguste dokázala cena zlata prekonať historické maximum, pričom od začiatku roka vzrástla už o viac ako 18 %. Svoj podiel na tomto pozitívnom vývoji majú aj centrálne banky, ktoré od minulého roka vo veľkom skupujú práve zlato. Analytici sa preto zhodujú, že zlato bude rásť aj v roku 2025 a dariť sa má tiež iným drahým kovom.
Foto: Shutterstock
Zlatý rok
Geopolitické riziká a neistota na trhoch spôsobili, že zlato tento rok dokázalo vystreliť na svoje nové maximá. Vývoj nadväzuje na zelenú vlnu, na ktorej sa zlato vezie od roku 2022. Ešte v januári 2024 sa cena za jednu trójsku uncu (31,10 gramu) pohybovala okolo 2-tisíc dolárov. Tento mesiac cena zlata dosiahla historický vrchol, keď po prvý raz prekročila hranicu 2 500 dolárov za uncu.
Od začiatku roka si tak zlato prilepšilo o viac ako 18 %. A hoci sa cena zlata následne z historického maxima stiahla, analytici naznačujú, že vo svojom rastúcom trende bude s najväčšou pravdepodobnosťou pokračovať.
„To, čo môžeme dnes vidieť na trhu so zlatom, je pokračovanie rastúceho trendu. Očakáva sa, že ceny zlata zostanú silné, poháňané zvýšeným geopolitickým napätím a budú závisieť od údajov inflácie v USA,“ povedal senior analytik spoločnosti Kitco Metals Jim Wycoff pre agentúru Reuters.
K vzostupnej trajektórii zlata teda prispievajú najmä makroekonomické podmienky. Inflácia sa ochladzuje a očakáva sa, že centrálne banky, najmä americký Federálny rezervný systém (FED), začnú s postupným znižovaním úrokových sadzieb. Tým by sa vytvoril tlak na americký dolár, ktorého oslabenie by ďalej podporilo rast ceny zlata. Ďalšími faktormi sú aj rastúce obavy z ekonomickej recesie doplnené nepresvedčivými ekonomickými výsledkami v USA.
Geopolitická situácia
Rast ceny zlata v auguste 2024 tiež úzko súvisí s geopolitickým vývojom. Americké ministerstvo obrany oznámilo plány na umiestnenie raketovej ponorky na Blízkom východe. Tento krok nadväzuje na obavy Izraela z možného útoku Iránu v reakcii na atentát vodcu Hamasu, ktorý sa uskutočnil na konci júla. Prípadný odvetný útok podnecuje obavy zo širšieho regionálneho konfliktu. V Európe trhmi zamával prekvapivý vpád Ukrajiny na ruské územie a následné rozsiahle evakuácie v regiónoch Kursk a Belgorod, v ktorých ukrajinské sily dokázali ovládnuť väčšiu časť územia Ruska.
Skrytý hnací motor
Okrem ekonomických výsledkov a neistoty však malo zlato ešte jeden hnací motor, o ktorom sa veľa nehovorí. Boli ním centrálne banky, ktoré ho vo veľkom skupovali ako v minulom, tak aj v tomto roku.
Podľa Svetovej rady pre zlato centrálne banky v roku 2023 nakúpili dokopy 1 037 ton zlata. Na prvom mieste sa umiestnila Čína, ktorá zvýšila svoje rezervy o 224 ton. Nasledovalo Poľsko so 130 tonami a Singapur so 76 tonami. Na štvrtom mieste sa umiestnili prekvapivo naši susedia Česi, ktorí nakúpili za minulý rok cez 30 ton zlata. Ide o pokračovanie odvážnej iniciatívy nového guvernéra Českej národnej banky Aleša Michlu, ktorý chce vybudovať „český zlatý poklad“ vo výške až 100 ton.
Celosvetovo centrálne banky pokračujú v rovnakom duchu aj tento rok. Podľa oficiálnych štatistík sa rok 2024 začal čistými nákupmi vo výške 290 ton v prvom štvrťroku. Investičná banka JPMorgan vo svojej analýze odhaduje, že celkovo by mali centrálne banky tento rok kúpiť cez 850 ton zlata.
Neplatí to však pre všetky banky. Konkrétne Čína vo svojom nakupovaní zlata zvoľňuje. Čínska ľudová banka, ktorá kontroluje množstvo zlata vstupujúceho do Číny prostredníctvom kvót stanovených komerčným bankám, v máji 2024 pozastavila hlásené nákupy zlatých rezerv. Ukončila tým masívnu nákupnú horúčku, ktorá trvala 18 mesiacov.
Dokedy budú ceny rásť?
Vývoj ceny zlata v tomto roku výrazne ovplyvnil aj odhady na nasledujúce obdobie. Takmer všetky významné finančné domy prehodnotili svoj výhľad na rok 2025. Väčšina analytikov verí, že zlato v budúcom roku dosiahne cenu od 2 500 do 3-tisíc dolárov. Konkrétne JPMorgan predpovedá cenu 2 600 dolárov za uncu. Predpovede sú založené na ekonomických prognózach, podľa ktorých sa jadrová inflácia v USA do konca tohto roka zmierni na 3,5 % a v roku 2025 klesne na 2,6 %.
Investičná banka Goldman Sachs predpovedá cenu zlata na úrovni 2 700 dolárov a Bank of America verí zlatu natoľko, že v ich predpovedi očakáva prekonanie 3-tisícovej hranice. Rovnaký optimizmus vládne aj v Citibank, ktorej analytici predpovedajú, že „ zlato sa pravdepodobne priblíži k historickým maximám ešte niekoľkokrát v tomto roku, pričom predpokladáme, že v nasledujúcich 18 mesiacoch by malo otestovať hranicu 3-tisícoch dolárov,“ uvádza banka vo svojej prognóze.
Rastú aj meď a striebro
Pokiaľ ide o ďalšie drahé kovy, Citibank tiež predpovedá rast cien pre striebro a meď. Predpokladá, že ceny striebra sa v priebehu budúceho roka zvýšia na 38 dolárov za uncu poháňané silným priemyselným dopytom najmä zo sektorov solárnych fotovoltických zariadení a elektrických vozidiel. Pokiaľ ide o meď, analytici očakávajú nové historické maximá na úrovni 12-tisíc dolárov za tonu do prelomu roka podporené iniciatívami Číny v oblasti energetickej transformácie a očakávanými stimulmi súvisiacimi s týmto vládnym programom.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Aké problémy môže priniesť využívanie umelej inteligencie v e-commerce
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.Sociálna poisťovňa bude zasielať dôchodkové prognózy aj e-mailom
- 4.Investovanie do kryptomien si zatiaľ vyskúšalo menej slovenských žien ako mužov
- 5.Ľadový dóm, kilometre zjazdoviek a bežkárskych tratí, skialpinizmus aj rôzne podujatia. Vysoké Tatry majú v zime čo ponúknuť