Portu žiada za poskytnutie dôchodkových účtov len polpercentný poplatok
Záujem ľudí o vlastné šetrenie si na dôchodok stúpa, pričom finančné zabezpečenie v starobe prestáva byť z pohľadu ľudí na Slovensku výlučne úlohou štátu. V čoraz väčšej miere si uvedomujú, že na kvalitný život v penzii by si mali odkladať aj sami. Preto začínajú v čoraz väčšej miere sledovať nielen mieru zhodnotenia vkladov, ale aj výšku poplatkov, ktoré za služby zaplatia.
Foto: Freepik
Zaujímavé sú dlhšie lehoty viazanosti
„Tento fakt nám potvrdzujú nielen prieskumy, ale aj naše skúsenosti. Kým v roku 2022 až 52 % ľudí v prieskume agentúry Ipsos uvádzalo, že príjem na penzii nechávajú na štát, na prelome tohto a minulého roku ich už bolo iba 41,8 %. Zároveň z našich dát sledujeme, že počet ľudí, ktorí si odkladajú na starobu, postupne stúpa,“ uvádza analytik spoločnosti Portu Marek Malina.
Svedčí o tom aj dĺžka investičného horizontu, ktorý si klienti investičnej platformy volia. Až 47,7 % tých, ktorí sa rozhodli svoju investíciu časovo viazať, si vybralo najdlhšiu – až 15-ročnú viazanosť. Tých, ktorým vyhovuje iba 5-ročná viazanosť, bolo len 22 %.
Jediný poplatok pre investora
Portu chce sporenie na dôchodok podporiť aj novými dôchodkovými účtami. „Tie ponúkajú zvýhodnený poplatok maximálne 0,5 % ročne z výšky spravovaného majetku, čo je necelá polovica oproti bežným poplatkom na trhu. S rastúcim objemom majetku investorov na ich dôchodkovom účte plánujeme v budúcnosti poplatok za správu investícií ďalej znižovať. Podobne je to aj pri našich bežných účtoch,“ vysvetľuje marketingový manažér spoločnosti Július Bartók.
Ide o jediný poplatok, ktorý investor zaplatí. Na rozdiel od iných poskytovateľov investičných služieb sa budúci dôchodca nemusí obávať ani poplatku za konverziu mien. Jediným obmedzením Dôchodkového účtu Portu je, že pri výbere našetrených peňazí pred dovŕšením 60 rokov sa poplatok za správu investícií dopočíta do základnej úrovne 1 % ročne.