Online priestor zaplavili investičné podvody zneužívajúce známe osobnosti
Výskumníci spoločnosti ESET vydali najnovšiu správu Threat Report H2 2024, v ktorej mapujú digitálne hrozby zachytené od júna do novembra 2024. V porovnaní s predchádzajúcim obdobím na Slovensku vzrástol celkový počet zachytených hrozieb o 9 %, čo spôsobil najmä nový druh investičného podvodu, ktorý zaplavil slovenský online priestor.
Foto: Shutterstock
S pomocou umelej inteligencie
Investičný podvod, ktorý ESET označuje detekciou HTML/Nomani, sa šíri prostredníctvom falošných reklám na sociálnych sieťach, najmä na Meta platforme. Reklamy zneužívajú známe osobnosti či firmy, ktoré lákajú používateľov na rozprávkovo výhodné investovanie.
Častou taktikou pri týchto podvodných reklamách sú videá upravené pomocou umelej inteligencie (deepfake), na ktorých vystupujú známi politici, moderátori či úspešní podnikatelia a hovoria niečo, čo v skutočnosti nepovedali. Útočníci pomocou AI napodobnili napríklad prezidenta Petra Pellegriniho, ministra financií Ladislava Kamenického či generálneho riaditeľa spoločnosti ESET Richarda Marka.
Sme druhou najviac zasiahnutou krajinou
Reklamy často odkazujú na dôveryhodne pôsobiace, no falošné spravodajské portály alebo podvodné stránky, ktoré imitujú legitímne firmy. Falošné weby vyzývajú na vyplnenie kontaktných údajov používateľmi, ktorí majú záujem investovať. Po vyplnení formulára záujemcu kontaktuje agent telemarketingu, ktorý má za úlohu nasmerovať obeť k prevodu peňazí s počiatočnou „investíciou“ 250 eur.
Kým v prvej polovici tohto roka tento druh detekcie výskumníci spoločnosti ESET prakticky nezaznamenávali, v druhej polovici predstavovala až takmer 3 % zo všetkých zachytených hrozieb na Slovensku a skončila na 9. mieste. Zaujímavosťou je, že podľa telemetrie spoločnosti ESET je Slovensko druhou najviac zasiahnutou krajinou týmto podvodom na svete. Najviac bola táto škodlivá kampaň prítomná v Japonsku, tretie miesto patrí Kanade a nasledujú Španielsko a Česko.
Dôležité je používať kritické myslenie
„Ide o pomerne prepracovanú podvodnú schému, ktorú útočníci realizujú na viacerých úrovniach. Aj keď pre skúsenejších používateľov ide o očividný podvod, spoliehajú sa na to, že naletí aspoň malá časť zraniteľnej populácie,“ vysvetľuje špecialista na digitálnu bezpečnosť spoločnosti ESET Ondrej Kubovič.
Podľa jeho slov osoby rozprávajúce na deepfake videách majú neprirodzené pohyby pier, čo však obete môžu prehliadnuť na menších obrazovkách. Navyše existuje predpoklad, že tento podvod bude vďaka zlepšujúcej sa umelej inteligencii čoraz dôveryhodnejší. „Najlepšou prevenciou preto zostáva chrániť sa bezpečnostným softvérom a používať kritické myslenie pri vyhodnocovaní online informácií,“ dodáva odborník.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
2025
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Prestupy medzi DSS v druhom pilieri sa zjednodušili
- 2.NBS má vo svojom portfóliu 11 % zelených, sociálnych alebo udržateľných dlhopisov
- 3.NBS: Odolnosť bánk na Slovensku zostáva naďalej vysoká
- 4.Top 7 sľubných dividendových akcií na sklonku tohtoročného leta
- 5.Poisťovňa Uniqa aktualizovala poistenie zodpovednosti pre top manažérov