Objem investícií v krajinách strednej a východnej Európy je o pätinu nižší ako pred pandémiou
Objem investícií v krajinách strednej a východnej Európy bol vlani o 3,3 % nižší ako pred rokom. Zároveň bol tiež o pätinu (20 %) nižší ako v rokoch pred vypuknutím pandémie koronavírusu. Očakáva sa, že trhy zostanú v prvom polroku 2023 utlmené. Príčinou sú negatívny sentiment v ekonomike a výrazne vyššie náklady na financovanie.
Foto: Shutterstock
Menej ako v predchádzajúcich rokoch
Podľa správy spoločnosti Colliers objem investícií v krajinách strednej a východnej Európy (CEE) v roku 2022 dosiahol približne 10,7 miliardy eur a medziročne klesol len o 3,3 %. Oproti úrovni rokov spred pandémie koronavírusu je to však pokles o viac ako 20 %. Spoločnosť v súčasnosti odhaduje, že koncoročné objemy by v roku 2023 mohli dosiahnuť 7 až 10 miliárd eur.
„V roku 2022 dosiahol celkový objem investícií na Slovensku približne 1,16 miliardy eur, pričom bolo zaznamenaných 42 transakcií. Pre úplnosť treba však zdôrazniť, že približne 30 % z odhadovanej trhovej aktivity pripadá na odpredaj realitného portfólia Penty novozaloženej spoločnosti Alto Real Estate, ktorú vlastní bývalý partner Penty Jozef Oravkin,“ uvádza riaditeľ Colliers na Slovensku Richard Urvay.
Nedostatočná ponuka komerčných nehnuteľností
V roku 2022 bol v regióne strednej a východnej Európy dominantný kancelársky sektor s 38 % z celkových objemov investícií. Nasledovali maloobchod a priemysel s 27 % a 26 %. V týchto troch sektoroch dokopy došlo počas roka k 10 veľkým transakciám s jednotlivými aktívami alebo portfóliom, z ktorých každá presahovala 200 miliónov eur, čo predstavuje 31 % objemu regionálnych investícií.
Slovenská investičná scéna sa naďalej vyznačuje nedostatočnou ponukou v segmente základných typov komerčných nehnuteľností. „Zatiaľ čo sa domáci hráči s miestnymi a odbornými znalosťami často zapájajú do obchodov s pridanou hodnotou a s potenciálom zvýšiť ziskovosť prostredníctvom rekonštrukcií a zmien v správe budov, záujem nadnárodných inštitucionálnych investorov sa čoraz viac presúva k industriálnym nehnuteľnostiam, retail parkom a alternatívnym triedam aktív,“ vysvetľuje R. Urvay.
Najväčšie transakcie v roku 2022
V oblasti maloobchodných nehnuteľností medzi najväčšie transakcie minulého roka na Slovensku patrila akvizícia druhého podielu bratislavského nákupného centra Aupark, ktorú v minulom roku iniciovali spoločnosti Wood & Company a Tatra Asset Management, ako aj predaj nákupného centra Optima v Košiciach spoločnosti Cronos Optima & SIRS Portfolio Fund a akvizícia MAX Portfolio v mestách Poprad, Trnava, Trenčín a Nitra spoločnosťou Supernova Privatstiftung.
Ďalších 22 % transakcií bolo uzavretých v rámci sektora kancelárií, pričom tri najväčšie transakcie sa týkali kľúčových nehnuteľností v bratislavskom CBD – Blumental (ZFP Investments), Klingerka (Erste Realitná Renta) a Pradiareň 1900 (RSJ Group).
Treťou kategóriou najžiadanejších aktív boli priemyselné a logistické nehnuteľnosti, ktoré predstavovali 12 % celkového objemu investícií, respektíve o niečo menej ako 140 miliónov eur. Najväčšie transakcie roka zahŕňali predaj Sihoť Parku v Trenčíne a logistického centra Billa v Senci spoločnosti EELVF IV Slovakia B1 a akvizíciu spoločnosti BSK Transports DC spoločnosťou Arete Invest v Trnave.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Najvýkonnejšie akcie v indexe S&P 500 má energetická spoločnosť Vistra
- 2.Martin Lancz: Myslím si, že investičná skupina Arca napokon skončí v konkurze
- 3.Až 60 % percent Slovákov si v investíciách neverí. Čo nám robí najväčšie problémy?
- 4.V druhom dôchodkovom pilieri za pol roka pribudlo takmer 30-tisíc nových sporiteľov
- 5.Českú novinárku vyšetrujú pre reportáže o sektách, za jedno hnutie agitovala aj slovenská prokurátorka