Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Objavila sa nová generácia investorov. Zmysel našli v ESG fondoch, zodpovedných firmách a zelenom investovaní

Robert Juriš Investovanie
SK
EN
Poslať

Slováci akosi stále nevedia prísť investovaniu na chuť. Máme dlhodobo najnižší podiel investovania spomedzi krajín združených v OECD. Podľa posledného prieskumu Nadácie Partners a agentúry Focus neinvestuje až 86 % Slovákov. Zato si výdatne sporíme na svojich bežných bankových účtoch, kde sa naše výnosy blížia k nule. Zmeniť by to však mohli ESG fondy a takzvané zelené investovanie, ktoré nachádzajú čoraz väčšiu obľubu najmä u mladších ľudí.

image

Foto: Shutterstock

„Je to škoda, pretože naše úspory sa vinou inflácie znehodnocujú. Prax však naznačuje, že práve ESG fondy môžu pozitívne ovplyvniť vzťah širokej verejnosti a odbúrať obavy Slovákov z investovania,“ tvrdí generálny riaditeľ spoločnosti Partners Investments Maroš Ovčarik.

Investovanie už nie je len o vysokých výnosoch

Trh s investovaním v posledných rokoch prechádza zmenami. Investori prejavujú čoraz väčší záujem o ESG fondy a zodpovedné investovanie. Kľúčovú úlohu pri nich zohráva téma trvalej udržateľnosti, ktorej venujú veľkú pozornosť jednak svetovo známe firmy, ale aj bežná verejnosť. Udržateľnosť sa tak stáva novou realitou v rôznych oblastiach života a ako najnovší vývojový trend pozitívne vplýva aj na oblasť investovania.

Investori dnes nehľadajú iba vysoký výnos a dobré zhodnotenie. Akcie často nakupujú v zodpovedných firmách s najvyšším skóre trvalo udržateľného podnikania. Význam vidia v investovaní s vplyvom na dlhodobú udržateľnosť a zodpovednosť veľkých firiem,“ hovorí M. Ovčarik.

Trvalá udržateľnosť sa tak podľa neho stáva čoraz kľúčovejšou otázkou pri strategickom plánovaní podnikov a ich biznisu. Rovnako citlivo túto oblasť začína vnímať aj široká verejnosť. Práve ESG fondy sú ideálnou príležitosťou, ako priblížiť investovanie aj domácnostiam na Slovensku.

Čo znamená ESG a kto ho má najvyššie?

ESG – Environment Social Governance – je rating, ktorý vyhodnocuje, ako sú ktoré firmy zodpovedné. Hodnotí spoločnosti na základe rôznych prístupov v oblasti životného prostredia, sociálnych aspektov a spôsobu riadenia. Medzi najúspešnejšie firmy s vysokým ratingom ESG patrí napríklad BlackRock – najväčší správca investícií na svete, ďalej Facebook, Google, Tesla, Microsoft, Alianz, L´Oréal, SAP či Roche a množstvo ďalších aj menších podnikov.

Motiváciou pre firmy sú daňové úľavy či hrozba pokút

Čoraz viac investorov si začína všímať parameter ESG pri investíciách a to, či sú firmy, ktorých akcie a cenné papiere nakupuje, udržateľné alebo naopak. Spoločnosti, ktoré zaujmú vo svojom podnikaní zodpovedné stanovisko napríklad k životnému prostrediu, majú zároveň lepší prístup k dotáciám v rámci Európskej únie USA aj Ázie,“ vysvetľuje odborník.

Vlády týmto firmám poskytujú ako motiváciu rôzne zvýhodnenia a úľavy, či už vo forme daňového zvýhodnenia, alebo aj prostredníctvom väčšieho priestoru na podnikanie. Naopak, „nezodpovedné“ firmy budú čoraz častejšie sankcionované a obmedzované z pohľadu cla alebo daňových odvodov. Tento trend nastupuje po celom svete, pričom zelené témy silnejú a volajú po udržateľných riešeniach.

Spoločnosti s vyšším ESG skóre sú odolnejšie

ESG fondy zaznamenávajú medziročne výrazný nárast, a tento trend bude v najbližších rokoch pretrvávať. „Len za posledný rok sa počet ESG fondov zdvojnásobil a každý deň pribúdajú nové. Výrazným plusom, ktorý prinášajú, je nižšia volatilita, čiže kolísanie. Znamená to, že investor môže dosiahnuť zaujímavé zhodnotenie s nižším rizikom ako pri bežných investičných nástrojoch,“ upozorňuje M. Ovčarik.

Dôkazom je posledný rok, ktorý výrazne ovplyvnila pandémia koronavírusu. Ukázalo sa, že spoločnosti s vysokým ESG skóre dokázali trhovým turbulenciám odolávať lepšie ako ostatné. „Podľa správy americkej spoločnosti Fidelity International, do ktorej bolo zahrnutých viac ako 2 600 spoločností, akcie firiem s najvyšším ESG skóre preukázali lepšiu odolnosť na trhoch počas prvých deviatich mesiacov roka 2020,“ dodáva.

Zodpovedné investovanie láka najmä mladšie ročníky

Najväčší záujem o zodpovedné investovanie a ESG fondy zatiaľ prejavili takzvaní mileniáli. Ide o skupinu ľudí vo veku od 25 do 40 rokov, teda ľudí, ktorí vstúpili do aktívneho ekonomického života, majú najvyšší nárast platov a ich majetok sa najrýchlejšie kumuluje.

Tento fakt potvrdzujú viaceré analýzy, ktoré vyhodnocujú ESG investície. Podľa štúdie MSCI až 95 % všetkých amerických mileniálov sa dnes zaujíma práve o investovanie do segmentu ESG. A až tri štvrtiny z nich veria tomu, že to, kam svoje peniaze investujú, môže ovplyvniť zmenu prístupu spoločnosti a politikov k problematike klimatických zmien.

Mladí ako najdôležitejšie dôvody svojej investície do ESG udávajú obavy o životné prostredie (69 %), túžbu mať dosah na zmeny svojím bohatstvom (54 %) a etické princípy (52 %). Vyšší záujem u mladších ročníkov o túto stratégiu investovania sa potvrdzuje aj na Slovensku.

ESG fondy môžu pomôcť odbúrať strach Slovákov z investovania

„Investovanie do ESG má racionálne aj emocionálne dôvody. Ľudia majú z neho lepší pocit, pretože peniaze vložili do lepších firiem a investujú tak s vplyvom na dlhodobú udržateľnosť a zodpovednosť týchto firiem. Je teda vysoko pravdepodobné, že práve ESG fondy a zodpovedné investovanie môžu odbúrať strach Slovákov z investovania,“ vysvetľuje odborník na osobné financie z Partners Group SK Peter Gurecka.

Mimochodom, pandémia koronavírusu v uplynulom roku ešte znížila záujem Slovákov o investovanie. Kým v roku 2019 investovalo 18 % Slovákov, v lete 2020 to bolo o štyri percentá menej, teda 14 %. Znamená to, že až 86 % ľudí svoje peniaze nezhodnocuje. Toto správanie zdôvodňujú najmä obavou, že prídu o svoje peniaze (26 %), ale aj presvedčením, že na investovanie potrebujú vysokú sumu peňazí a že im to aktuálny rozpočet neumožňuje.

„Mnohí ľudia si neuvedomujú, že na pravidelné investovanie im stačí už aj 50 eur mesačne. Pri správne nastavenom investičnom portfóliu a horizonte môžu dlhodobým investovaním dosiahnuť zaujímavé zhodnotenie. Pri ESG fondoch navyše aj dobrý pocit, že majú peniaze uložené lepšie,“ dodáva P. Gurecka.

6 krokov ako investovať do ESG fondov:

1) Vyčleňte si investičnú sumu. Stanovte si mesačnú čiastku, ktorú viete investovať dlhodobo a pravidelne.

2) Zvoľte si investičný horizont, teda lehotu investovania. Čím je investičný horizont dlhší, tým zaujímavejšie možnosti máte.

3) Podľa investičného horizontu si vyberiete investičnú stratégiu. Môže byť konzervatívna, vyvážená, dynamická, alebo aj ESG – dynamická.

4) Pred podpisom si dôkladne prečítajte investičnú zmluvu. Budú v nej uvedené všetky dôležité informácie – ako boli vybrané ESG fondy, výška poplatkov, aj ako prebieha ich nákup a predaj.

5) Samotný nákup a platba ESG fondov – zaslaná platba je zvyčajne pokynom na nákup cenných papierov.

6) Nonstop online prístup do svojho portfólia – klient zvyčajne dostane prístup (meno, heslo) do webového prostredia, kde má prehľad o zaslaných platbách, cenných papieroch, ktoré vlastní, a o vývoji svojej investície.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
20.10.2021 Redakcia FinReport

Príchod prvého ETF fondu na investovanie do bitcoinu vyhnal jeho cenu na rekordných 66-tisíc dolárov

Hodnota bitcoinu stúpla k rekordným métam. Na svedomí to malo ohlásenie spustenia prvého verejne obchodovaného ETF fondu v USA zameraného na ...

15.10.2021 Redakcia FinReport

Do predaja prichádza zlatá zberateľská eurominca, tentoraz stoeurovka s motívom fujary

Národná banka Slovenska prichádza s novou zberateľskou euromincou. Tentoraz je to zlatá zberateľská eurominca v nominálnej hodnote 100 eur s ...

8.10.2021 Redakcia FinReport

Spoločnosť Wexo a raper Majk Spirit predstavili prvý projekt NFT digitálnej charity

Majk Spirit a autori kryptomenovej platformy Wexo predstavili nový spôsob využitia najmodernejších technológií v prospech pomoci ľuďom, ...

7.10.2021 Redakcia FinReport

Správcovská spoločnosť 365.invest prichádza s prvým podielovým blockchain fondom na Slovensku

Pre investorov je téma kryptomien atraktívnou príležitosťou na zhodnotenie svojich finančných prostriedkov. Aktívum s vysokou volatilitou, no ...

25.9.2021 Dominik Horváth

Umelec Damien Hirst predáva farebné škvrny ako NFT. Zarobil už desiatky miliónov dolárov a stále je o ne záujem

Damien Hirst patrí medzi najznámejších svetových umelcov súčasnej doby. Preslávil sa vystavovaním zvierat namočených do formaldehydu. ...

3.9.2021 Roland Régely

Akvizícia Say Technologies spoločnosťou Robinhood zvyšuje šance malých investorov uspieť na finančných trhoch

Maklérska firma Robinhood nedávno oznámila akvizíciu fintechu Say Technologies vo výške 140 miliónov dolárov. Laik by povedal, že ide len o ...

2.9.2021 Magdaléna Švančarková

Čo je pre investora výhodnejšie, použiť modernú mobilnú aplikáciu, alebo pomoc a rady makléra?

V súčasnosti už môže investovať úplne každý. Voľne dostupné moderné mobilné aplikácie vyžadujúce len minimálnu vstupnú sumu doslova ...

29.8.2021 Redakcia FinReport

Komerčné lety do kozmu otvorili éru vesmírnej turistiky a prinášajú aj nové investičné príležitosti

Ľudia do vesmíru lietajú už niekoľko desaťročí. S komerčnými letmi sa však začalo až v roku 2021. Prvým priekopníkom vesmírneho ...

20.8.2021 Dominik Horváth

Včela medonosná, dinosaury aj významné stavby, to všetko sú motívy zberateľských euromincí

Zbieranie mincí patrí dlhodobo k obľúbeným koníčkom čoraz širšej verejnosti. V Európskej únii takmer každý štát razí svoje vlastné ...

6.8.2021 Roland Régely

Zaujali na aukciách: Nerozbalená videohra, hodvábna črievička aj kostra prehistorického tigra

Rok 2020 ukázal, že umenie si k ľuďom nájde cestu aj počas pandémie. Táto oblasť však nie je jediná, v ktorej dražbách sa točia ...

23.7.2021 Redakcia FinReport

Freedom24 ponúka Slovákom možnosť zúčastniť sa na počiatočnej verejnej ponuke spoločnosti Robinhood

Portfólio investičných služieb a aplikácií, dostupných slovenským používateľom, sa rozrastá. Freedom Finance Europe Ltd ponúka ...

13.7.2021 Redakcia FinReport

Spoločné európske dlhopisy financujúce NextGenerationEU predstavujú revolúciu na dlhopisovom trhu

Na finančnom trhu sa objavil nový nástroj. Sú to spoločné európske dlhopisy, ktorými sa bude financovať európsky reformný plán ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  TOP 5 najhorších akcií roka 2021. Do týchto firiem teraz určite neinvestujte
 2. 2.
  TOP finanční sprostredkovatelia: Úspech firmy nezávisí len od počtu podriadených agentov
 3. 3.
  Startupista Tomáš Halgaš z Bratislavy predal Twitteru svoju „komunitnú“ aplikáciu Sphere
 4. 4.
  Spotrebné úvery budú ku koncu tohto roka v kurze. Slováci uprednostnia osobný kontakt s bankou pred online
 5. 5.
  Enterprise Investors kúpil 40-percentný podiel v sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO