Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Objavila sa nová generácia investorov. Zmysel našli v ESG fondoch, zodpovedných firmách a zelenom investovaní

Robert Juriš Investovanie
SK
EN
Poslať

Slováci akosi stále nevedia prísť investovaniu na chuť. Máme dlhodobo najnižší podiel investovania spomedzi krajín združených v OECD. Podľa posledného prieskumu Nadácie Partners a agentúry Focus neinvestuje až 86 % Slovákov. Zato si výdatne sporíme na svojich bežných bankových účtoch, kde sa naše výnosy blížia k nule. Zmeniť by to však mohli ESG fondy a takzvané zelené investovanie, ktoré nachádzajú čoraz väčšiu obľubu najmä u mladších ľudí.

image

Foto: Shutterstock

„Je to škoda, pretože naše úspory sa vinou inflácie znehodnocujú. Prax však naznačuje, že práve ESG fondy môžu pozitívne ovplyvniť vzťah širokej verejnosti a odbúrať obavy Slovákov z investovania,“ tvrdí generálny riaditeľ spoločnosti Partners Investments Maroš Ovčarik.

Investovanie už nie je len o vysokých výnosoch

Trh s investovaním v posledných rokoch prechádza zmenami. Investori prejavujú čoraz väčší záujem o ESG fondy a zodpovedné investovanie. Kľúčovú úlohu pri nich zohráva téma trvalej udržateľnosti, ktorej venujú veľkú pozornosť jednak svetovo známe firmy, ale aj bežná verejnosť. Udržateľnosť sa tak stáva novou realitou v rôznych oblastiach života a ako najnovší vývojový trend pozitívne vplýva aj na oblasť investovania.

Investori dnes nehľadajú iba vysoký výnos a dobré zhodnotenie. Akcie často nakupujú v zodpovedných firmách s najvyšším skóre trvalo udržateľného podnikania. Význam vidia v investovaní s vplyvom na dlhodobú udržateľnosť a zodpovednosť veľkých firiem,“ hovorí M. Ovčarik.

Trvalá udržateľnosť sa tak podľa neho stáva čoraz kľúčovejšou otázkou pri strategickom plánovaní podnikov a ich biznisu. Rovnako citlivo túto oblasť začína vnímať aj široká verejnosť. Práve ESG fondy sú ideálnou príležitosťou, ako priblížiť investovanie aj domácnostiam na Slovensku.

Čo znamená ESG a kto ho má najvyššie?

ESG – Environment Social Governance – je rating, ktorý vyhodnocuje, ako sú ktoré firmy zodpovedné. Hodnotí spoločnosti na základe rôznych prístupov v oblasti životného prostredia, sociálnych aspektov a spôsobu riadenia. Medzi najúspešnejšie firmy s vysokým ratingom ESG patrí napríklad BlackRock – najväčší správca investícií na svete, ďalej Facebook, Google, Tesla, Microsoft, Alianz, L´Oréal, SAP či Roche a množstvo ďalších aj menších podnikov.

Motiváciou pre firmy sú daňové úľavy či hrozba pokút

Čoraz viac investorov si začína všímať parameter ESG pri investíciách a to, či sú firmy, ktorých akcie a cenné papiere nakupuje, udržateľné alebo naopak. Spoločnosti, ktoré zaujmú vo svojom podnikaní zodpovedné stanovisko napríklad k životnému prostrediu, majú zároveň lepší prístup k dotáciám v rámci Európskej únie USA aj Ázie,“ vysvetľuje odborník.

Vlády týmto firmám poskytujú ako motiváciu rôzne zvýhodnenia a úľavy, či už vo forme daňového zvýhodnenia, alebo aj prostredníctvom väčšieho priestoru na podnikanie. Naopak, „nezodpovedné“ firmy budú čoraz častejšie sankcionované a obmedzované z pohľadu cla alebo daňových odvodov. Tento trend nastupuje po celom svete, pričom zelené témy silnejú a volajú po udržateľných riešeniach.

Spoločnosti s vyšším ESG skóre sú odolnejšie

ESG fondy zaznamenávajú medziročne výrazný nárast, a tento trend bude v najbližších rokoch pretrvávať. „Len za posledný rok sa počet ESG fondov zdvojnásobil a každý deň pribúdajú nové. Výrazným plusom, ktorý prinášajú, je nižšia volatilita, čiže kolísanie. Znamená to, že investor môže dosiahnuť zaujímavé zhodnotenie s nižším rizikom ako pri bežných investičných nástrojoch,“ upozorňuje M. Ovčarik.

Dôkazom je posledný rok, ktorý výrazne ovplyvnila pandémia koronavírusu. Ukázalo sa, že spoločnosti s vysokým ESG skóre dokázali trhovým turbulenciám odolávať lepšie ako ostatné. „Podľa správy americkej spoločnosti Fidelity International, do ktorej bolo zahrnutých viac ako 2 600 spoločností, akcie firiem s najvyšším ESG skóre preukázali lepšiu odolnosť na trhoch počas prvých deviatich mesiacov roka 2020,“ dodáva.

Zodpovedné investovanie láka najmä mladšie ročníky

Najväčší záujem o zodpovedné investovanie a ESG fondy zatiaľ prejavili takzvaní mileniáli. Ide o skupinu ľudí vo veku od 25 do 40 rokov, teda ľudí, ktorí vstúpili do aktívneho ekonomického života, majú najvyšší nárast platov a ich majetok sa najrýchlejšie kumuluje.

Tento fakt potvrdzujú viaceré analýzy, ktoré vyhodnocujú ESG investície. Podľa štúdie MSCI až 95 % všetkých amerických mileniálov sa dnes zaujíma práve o investovanie do segmentu ESG. A až tri štvrtiny z nich veria tomu, že to, kam svoje peniaze investujú, môže ovplyvniť zmenu prístupu spoločnosti a politikov k problematike klimatických zmien.

Mladí ako najdôležitejšie dôvody svojej investície do ESG udávajú obavy o životné prostredie (69 %), túžbu mať dosah na zmeny svojím bohatstvom (54 %) a etické princípy (52 %). Vyšší záujem u mladších ročníkov o túto stratégiu investovania sa potvrdzuje aj na Slovensku.

ESG fondy môžu pomôcť odbúrať strach Slovákov z investovania

„Investovanie do ESG má racionálne aj emocionálne dôvody. Ľudia majú z neho lepší pocit, pretože peniaze vložili do lepších firiem a investujú tak s vplyvom na dlhodobú udržateľnosť a zodpovednosť týchto firiem. Je teda vysoko pravdepodobné, že práve ESG fondy a zodpovedné investovanie môžu odbúrať strach Slovákov z investovania,“ vysvetľuje odborník na osobné financie z Partners Group SK Peter Gurecka.

Mimochodom, pandémia koronavírusu v uplynulom roku ešte znížila záujem Slovákov o investovanie. Kým v roku 2019 investovalo 18 % Slovákov, v lete 2020 to bolo o štyri percentá menej, teda 14 %. Znamená to, že až 86 % ľudí svoje peniaze nezhodnocuje. Toto správanie zdôvodňujú najmä obavou, že prídu o svoje peniaze (26 %), ale aj presvedčením, že na investovanie potrebujú vysokú sumu peňazí a že im to aktuálny rozpočet neumožňuje.

„Mnohí ľudia si neuvedomujú, že na pravidelné investovanie im stačí už aj 50 eur mesačne. Pri správne nastavenom investičnom portfóliu a horizonte môžu dlhodobým investovaním dosiahnuť zaujímavé zhodnotenie. Pri ESG fondoch navyše aj dobrý pocit, že majú peniaze uložené lepšie,“ dodáva P. Gurecka.

6 krokov ako investovať do ESG fondov:

1) Vyčleňte si investičnú sumu. Stanovte si mesačnú čiastku, ktorú viete investovať dlhodobo a pravidelne.

2) Zvoľte si investičný horizont, teda lehotu investovania. Čím je investičný horizont dlhší, tým zaujímavejšie možnosti máte.

3) Podľa investičného horizontu si vyberiete investičnú stratégiu. Môže byť konzervatívna, vyvážená, dynamická, alebo aj ESG – dynamická.

4) Pred podpisom si dôkladne prečítajte investičnú zmluvu. Budú v nej uvedené všetky dôležité informácie – ako boli vybrané ESG fondy, výška poplatkov, aj ako prebieha ich nákup a predaj.

5) Samotný nákup a platba ESG fondov – zaslaná platba je zvyčajne pokynom na nákup cenných papierov.

6) Nonstop online prístup do svojho portfólia – klient zvyčajne dostane prístup (meno, heslo) do webového prostredia, kde má prehľad o zaslaných platbách, cenných papieroch, ktoré vlastní, a o vývoji svojej investície.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
1.12.2022 Naďa Černá

Záujem o luxusné hodinky stúpa, tržby známych švajčiarskych značiek medziročne vzrástli o 29 %

V ekonomicky neistej dobe, ktorú aktuálne prežívame, sa mnohí snažia investovať do finančných nástrojov, ktoré poskytujú aspoň určitú ...

17.10.2022 Naďa Černá

Čínsku vázu v hodnote 2-tisíc eur vydražili za 7,7 milióna eur

Váza v čínskom štýle tianqiuping, ktorú zdedila neznáma žena po svojej matke, sa podarilo začiatkom októbra 2022 vydražiť za približne ...

13.10.2022 Redakcia FinReport

Chystá sa veľká dražba vzácnych historických mincí spolu za 5 miliónov eur

Zberatelia vzácnych historických mincí budú mať opäť sviatok. Chystá sa aukcia súboru vzácnych českých mincí a medailí, ktoré daroval ...

3.10.2022 Eva Sadovská

Realitné fondy už prekonali hranicu 2,2 miliardy eur. Rastú aj napriek konfliktu na Ukrajine

Záujem Slovákov o reality nenaštrbila koronakríza a ukazuje sa, že ani vojnový konflikt na Ukrajine. Investovať do nehnuteľností však ...

3.10.2022 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa ako prvá banka na Slovensku vydala zelené kryté dlhopisy

Napriek pretrvávajúcim zložitým podmienkam na finančných trhoch sa Slovenskej sporiteľni podarilo umiestniť historicky prvú emisiu zelených ...

23.9.2022 Roland Régely

Amundi: Nastal čas upraviť si investičné portfólio, dlhopisy sa vracajú na výslnie

Dlhopisy sú tento rok opäť „v kurze“. Vyplýva to z vyjadrení predstaviteľov francúzskej správcovskej spoločnosti Amundi. Tí tvrdia, že ...

23.9.2022 Naďa Černá

Kostru dinosaura vydražili za 6 miliónov dolárov. Vedci však z toho nadšení nie sú

Vzácnu kostru dinosaura starú 77 miliónov rokov sa podarilo vydražiť na prírodovednej aukcii za 6 miliónov dolárov. V aukčnej sieni ...

20.9.2022 Marián Búlik

Prečo si čo najskôr presunúť úspory z dlhopisového do akciového alebo indexového fondu, a ako to urobiť?

Vláda koncom augusta odsúhlasila návrh reformy druhého piliera z dielne ministerstva práce. Ak zmeny potvrdí parlament na svojej septembrovej ...

14.9.2022 Redakcia FinReport

Investorský august 2022 bol ako na hojdačke. Akcie išli najprv nahor, aby napokon skončili v mínuse

Svetové akciové trhy zažili turbulentný august 2022. Do polovice mesiaca v cenovej rely rástli, no potom sa vývoj obrátil, a na konci leta sa ...

28.7.2022 Eva Sadovská

Slovenský investor verzus inflácia. Od roku 2017 zarobil 11,4 %, no jej tempu nestíha

V hotovosti a na bankových účtoch si držia Slováci až 60 % svojich finančných aktív. V investovaní zaostávame za vyspelejšími krajinami ...

27.7.2022 Redakcia FinReport

V Angole objavili najväčší ružový diamant za posledných 300 rokov

V angolskej bani patriacej austrálskej ťažobnej spoločnosti Lucapa Diamond Company našli unikátny diamant. Presnejšie je to ružovo zafarbený ...

8.7.2022 Naďa Černá

Na investičné hodinky či šperky si treba počkať, kým ich vyrobia

Investovanie predstavuje jeden zo skvelých spôsobov, ako zhodnotiť svoj majetok. Možností, do čoho investovať, je veľké množstvo. Niektorí ...

Aplikácia

 1. 1.
  Minimálne zdravotné odvody v roku 2023 najviac pocítia tí, ktorí zarábajú najmenej
 2. 2.
  Poisťovne majú nedostatok kvalitných obchodníkov, preto neustále hľadajú nových
 3. 3.
  Generácia Z hľadá na TikToku finančné poradenstvo. Finfluencerov uprednostňuje pred sprostredkovateľmi
 4. 4.
  O ďalšie zdražovanie hypotekárnych úverov sa postarali VÚB banka a Prima banka
 5. 5.
  Daňový bonus na dieťa sa zvyšuje na 140 eur a mení sa aj výpočet nároku