Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Objavila sa nová generácia investorov. Zmysel našli v ESG fondoch, zodpovedných firmách a zelenom investovaní

Robert Juriš Investovanie
SK
EN
Poslať

Slováci akosi stále nevedia prísť investovaniu na chuť. Máme dlhodobo najnižší podiel investovania spomedzi krajín združených v OECD. Podľa posledného prieskumu Nadácie Partners a agentúry Focus neinvestuje až 86 % Slovákov. Zato si výdatne sporíme na svojich bežných bankových účtoch, kde sa naše výnosy blížia k nule. Zmeniť by to však mohli ESG fondy a takzvané zelené investovanie, ktoré nachádzajú čoraz väčšiu obľubu najmä u mladších ľudí.

image

Foto: Shutterstock

„Je to škoda, pretože naše úspory sa vinou inflácie znehodnocujú. Prax však naznačuje, že práve ESG fondy môžu pozitívne ovplyvniť vzťah širokej verejnosti a odbúrať obavy Slovákov z investovania,“ tvrdí generálny riaditeľ spoločnosti Partners Investments Maroš Ovčarik.

Investovanie už nie je len o vysokých výnosoch

Trh s investovaním v posledných rokoch prechádza zmenami. Investori prejavujú čoraz väčší záujem o ESG fondy a zodpovedné investovanie. Kľúčovú úlohu pri nich zohráva téma trvalej udržateľnosti, ktorej venujú veľkú pozornosť jednak svetovo známe firmy, ale aj bežná verejnosť. Udržateľnosť sa tak stáva novou realitou v rôznych oblastiach života a ako najnovší vývojový trend pozitívne vplýva aj na oblasť investovania.

Investori dnes nehľadajú iba vysoký výnos a dobré zhodnotenie. Akcie často nakupujú v zodpovedných firmách s najvyšším skóre trvalo udržateľného podnikania. Význam vidia v investovaní s vplyvom na dlhodobú udržateľnosť a zodpovednosť veľkých firiem,“ hovorí M. Ovčarik.

Trvalá udržateľnosť sa tak podľa neho stáva čoraz kľúčovejšou otázkou pri strategickom plánovaní podnikov a ich biznisu. Rovnako citlivo túto oblasť začína vnímať aj široká verejnosť. Práve ESG fondy sú ideálnou príležitosťou, ako priblížiť investovanie aj domácnostiam na Slovensku.

Čo znamená ESG a kto ho má najvyššie?

ESG – Environment Social Governance – je rating, ktorý vyhodnocuje, ako sú ktoré firmy zodpovedné. Hodnotí spoločnosti na základe rôznych prístupov v oblasti životného prostredia, sociálnych aspektov a spôsobu riadenia. Medzi najúspešnejšie firmy s vysokým ratingom ESG patrí napríklad BlackRock – najväčší správca investícií na svete, ďalej Facebook, Google, Tesla, Microsoft, Alianz, L´Oréal, SAP či Roche a množstvo ďalších aj menších podnikov.

Motiváciou pre firmy sú daňové úľavy či hrozba pokút

Čoraz viac investorov si začína všímať parameter ESG pri investíciách a to, či sú firmy, ktorých akcie a cenné papiere nakupuje, udržateľné alebo naopak. Spoločnosti, ktoré zaujmú vo svojom podnikaní zodpovedné stanovisko napríklad k životnému prostrediu, majú zároveň lepší prístup k dotáciám v rámci Európskej únie USA aj Ázie,“ vysvetľuje odborník.

Vlády týmto firmám poskytujú ako motiváciu rôzne zvýhodnenia a úľavy, či už vo forme daňového zvýhodnenia, alebo aj prostredníctvom väčšieho priestoru na podnikanie. Naopak, „nezodpovedné“ firmy budú čoraz častejšie sankcionované a obmedzované z pohľadu cla alebo daňových odvodov. Tento trend nastupuje po celom svete, pričom zelené témy silnejú a volajú po udržateľných riešeniach.

Spoločnosti s vyšším ESG skóre sú odolnejšie

ESG fondy zaznamenávajú medziročne výrazný nárast, a tento trend bude v najbližších rokoch pretrvávať. „Len za posledný rok sa počet ESG fondov zdvojnásobil a každý deň pribúdajú nové. Výrazným plusom, ktorý prinášajú, je nižšia volatilita, čiže kolísanie. Znamená to, že investor môže dosiahnuť zaujímavé zhodnotenie s nižším rizikom ako pri bežných investičných nástrojoch,“ upozorňuje M. Ovčarik.

Dôkazom je posledný rok, ktorý výrazne ovplyvnila pandémia koronavírusu. Ukázalo sa, že spoločnosti s vysokým ESG skóre dokázali trhovým turbulenciám odolávať lepšie ako ostatné. „Podľa správy americkej spoločnosti Fidelity International, do ktorej bolo zahrnutých viac ako 2 600 spoločností, akcie firiem s najvyšším ESG skóre preukázali lepšiu odolnosť na trhoch počas prvých deviatich mesiacov roka 2020,“ dodáva.

Zodpovedné investovanie láka najmä mladšie ročníky

Najväčší záujem o zodpovedné investovanie a ESG fondy zatiaľ prejavili takzvaní mileniáli. Ide o skupinu ľudí vo veku od 25 do 40 rokov, teda ľudí, ktorí vstúpili do aktívneho ekonomického života, majú najvyšší nárast platov a ich majetok sa najrýchlejšie kumuluje.

Tento fakt potvrdzujú viaceré analýzy, ktoré vyhodnocujú ESG investície. Podľa štúdie MSCI až 95 % všetkých amerických mileniálov sa dnes zaujíma práve o investovanie do segmentu ESG. A až tri štvrtiny z nich veria tomu, že to, kam svoje peniaze investujú, môže ovplyvniť zmenu prístupu spoločnosti a politikov k problematike klimatických zmien.

Mladí ako najdôležitejšie dôvody svojej investície do ESG udávajú obavy o životné prostredie (69 %), túžbu mať dosah na zmeny svojím bohatstvom (54 %) a etické princípy (52 %). Vyšší záujem u mladších ročníkov o túto stratégiu investovania sa potvrdzuje aj na Slovensku.

ESG fondy môžu pomôcť odbúrať strach Slovákov z investovania

„Investovanie do ESG má racionálne aj emocionálne dôvody. Ľudia majú z neho lepší pocit, pretože peniaze vložili do lepších firiem a investujú tak s vplyvom na dlhodobú udržateľnosť a zodpovednosť týchto firiem. Je teda vysoko pravdepodobné, že práve ESG fondy a zodpovedné investovanie môžu odbúrať strach Slovákov z investovania,“ vysvetľuje odborník na osobné financie z Partners Group SK Peter Gurecka.

Mimochodom, pandémia koronavírusu v uplynulom roku ešte znížila záujem Slovákov o investovanie. Kým v roku 2019 investovalo 18 % Slovákov, v lete 2020 to bolo o štyri percentá menej, teda 14 %. Znamená to, že až 86 % ľudí svoje peniaze nezhodnocuje. Toto správanie zdôvodňujú najmä obavou, že prídu o svoje peniaze (26 %), ale aj presvedčením, že na investovanie potrebujú vysokú sumu peňazí a že im to aktuálny rozpočet neumožňuje.

„Mnohí ľudia si neuvedomujú, že na pravidelné investovanie im stačí už aj 50 eur mesačne. Pri správne nastavenom investičnom portfóliu a horizonte môžu dlhodobým investovaním dosiahnuť zaujímavé zhodnotenie. Pri ESG fondoch navyše aj dobrý pocit, že majú peniaze uložené lepšie,“ dodáva P. Gurecka.

6 krokov ako investovať do ESG fondov:

1) Vyčleňte si investičnú sumu. Stanovte si mesačnú čiastku, ktorú viete investovať dlhodobo a pravidelne.

2) Zvoľte si investičný horizont, teda lehotu investovania. Čím je investičný horizont dlhší, tým zaujímavejšie možnosti máte.

3) Podľa investičného horizontu si vyberiete investičnú stratégiu. Môže byť konzervatívna, vyvážená, dynamická, alebo aj ESG – dynamická.

4) Pred podpisom si dôkladne prečítajte investičnú zmluvu. Budú v nej uvedené všetky dôležité informácie – ako boli vybrané ESG fondy, výška poplatkov, aj ako prebieha ich nákup a predaj.

5) Samotný nákup a platba ESG fondov – zaslaná platba je zvyčajne pokynom na nákup cenných papierov.

6) Nonstop online prístup do svojho portfólia – klient zvyčajne dostane prístup (meno, heslo) do webového prostredia, kde má prehľad o zaslaných platbách, cenných papieroch, ktoré vlastní, a o vývoji svojej investície.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
22.6.2022 Redakcia FinReport

NBS vydáva striebornú zberateľskú dvadsaťeurovku s kysuckými prírodnými motívmi

Národná banka Slovenska v stredu 22. júna 2022 začína s predajom novej striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 20 eur. ...

18.6.2022 Naďa Černá

Väčšinou zbytočné a až hriešne drahé. Doprajete si niektorú z týchto vychytávok?

Ak ste niekedy premýšľali nad tým, aké je to mať milión eur navyše a čo by ste s nimi urobili, pravdepodobne vám napadla kúpa nového ...

17.6.2022 Naďa Černá

V ktorých európskych krajinách vám predajú rodinný dom za jediné euro?

Nehnuteľnosti na Slovensku sú priam astronomicky drahé. No nie v každej krajine je to tak. Niektoré, pre Slovákov aj mimoriadne atraktívne ...

3.6.2022 Dominik Horváth

TOP najlepšie a najhoršie aktíva súčasnosti – zacielené na komodity (3. časť)

Trh s komoditami zažíva tento rok jazdu na horskej dráhe. Neistota, ktorú priniesla v posledných mesiacoch ruská invázia na Ukrajinu, tu ...

27.5.2022 Dominik Horváth

TOP najlepšie a najhoršie aktíva súčasnosti – zacielené na ETF (2. časť)

ETF fondy sa v posledných rokoch stali obľúbenou alternatívou investorov. Je to najmä vďaka tomu, že sa nezameriavajú len na jeden typ ...

23.5.2022 Redakcia FinReport

Ikonický Mercedes-Benz 300 SLR z roku 1955 vydražili za 135 miliónov eur

Značka Mercedes sa v automobilovom športe začala presadzovať takmer pred sto rokmi. V medzivojnových rokoch minulého storočia patrila k ...

23.5.2022 Marián Búlik

Tri dôležité odporúčania, ako v súčasnosti investovať

Po bezprecedentnom rastovom roku 2021, keď napríklad index S&P 500 narástol o vyše 20 % a technologický NASDAQ o vyše 23 %, prišla v tomto ...

20.5.2022 Dominik Horváth

TOP najlepšie a najhoršie aktíva súčasnosti – začíname akciami (1. časť)

Finančné aktíva zažívajú ťažký rok. Niet sa čomu čudovať, negatív je hneď niekoľko. Od vojny na Ukrajine, cez rastúcu infláciu až ...

17.5.2022 Redakcia FinReport

Ešte nie je ten správny moment nakupovať technologické akcie, budú ešte lacnejšie

Technologické akcie zažívajú ťažký rok. Futures Nasdaq 100 v porovnaní s koncom roku 2021, keď dosahovali vrchol, klesli o 27 %. Mnohí ...

13.5.2022 Redakcia FinReport

Vydražili najväčší biely diamant. Nový vlastník za The Rock zaplatil 17,8 milióna eur

Vo švajčiarskej Ženeve predali doteraz najväčší biely diamant, aký kedy bol na dražbe. Predpokladalo sa, že jeho cena sa vyšplhá až ...

2.5.2022 Redakcia FinReport

365.invest prináša Cryptomix – prvý podielový fond na investovanie do kryptomien v Európe

Správcovská spoločnosť 365.invest prináša nový spôsob investovania. Prepojila štandardný model podielového fondu s kryptomenami a ...

28.4.2022 Redakcia FinReport

Newton Media: Boom NFT na Slovensku ustáva, bulvarizácia mu príliš nepomohla

Vyše ročná verejná diskusia o NFT (non-fungible tokens) sa niesla najmä v duchu vysokých investícií do digitálneho umenia. Tie Slovákov ...

Aplikácia

 1. 1.
  Viaceré banky chystajú zmeny v cenníkoch svojich služieb, klienti si priplatia
 2. 2.
  Realitné fondy pokračujú v raste, ich aktíva medziročne narástli o 20,4 %
 3. 3.
  Coface znížila hodnotenie Slovenska z úrovne A3 na A4
 4. 4.
  Pesimizmus podnikateľov pri hodnotení ekonomiky stále rastie
 5. 5.
  Cestovná kancelária Alchemy Travel ohlásila úpadok