Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Objavila sa nová generácia investorov. Zmysel našli v ESG fondoch, zodpovedných firmách a zelenom investovaní

Robert Juriš Investovanie Poslať

Slováci akosi stále nevedia prísť investovaniu na chuť. Máme dlhodobo najnižší podiel investovania spomedzi krajín združených v OECD. Podľa posledného prieskumu Nadácie Partners a agentúry Focus neinvestuje až 86 % Slovákov. Zato si výdatne sporíme na svojich bežných bankových účtoch, kde sa naše výnosy blížia k nule. Zmeniť by to však mohli ESG fondy a takzvané zelené investovanie, ktoré nachádzajú čoraz väčšiu obľubu najmä u mladších ľudí.

zelené investovanie

Foto: Shutterstock

„Je to škoda, pretože naše úspory sa vinou inflácie znehodnocujú. Prax však naznačuje, že práve ESG fondy môžu pozitívne ovplyvniť vzťah širokej verejnosti a odbúrať obavy Slovákov z investovania,“ tvrdí generálny riaditeľ spoločnosti Partners Investments Maroš Ovčarik.

Investovanie už nie je len o vysokých výnosoch

Trh s investovaním v posledných rokoch prechádza zmenami. Investori prejavujú čoraz väčší záujem o ESG fondy a zodpovedné investovanie. Kľúčovú úlohu pri nich zohráva téma trvalej udržateľnosti, ktorej venujú veľkú pozornosť jednak svetovo známe firmy, ale aj bežná verejnosť. Udržateľnosť sa tak stáva novou realitou v rôznych oblastiach života a ako najnovší vývojový trend pozitívne vplýva aj na oblasť investovania.

Investori dnes nehľadajú iba vysoký výnos a dobré zhodnotenie. Akcie často nakupujú v zodpovedných firmách s najvyšším skóre trvalo udržateľného podnikania. Význam vidia v investovaní s vplyvom na dlhodobú udržateľnosť a zodpovednosť veľkých firiem,“ hovorí M. Ovčarik.

Trvalá udržateľnosť sa tak podľa neho stáva čoraz kľúčovejšou otázkou pri strategickom plánovaní podnikov a ich biznisu. Rovnako citlivo túto oblasť začína vnímať aj široká verejnosť. Práve ESG fondy sú ideálnou príležitosťou, ako priblížiť investovanie aj domácnostiam na Slovensku.

Čo znamená ESG a kto ho má najvyššie?

ESG – Environment Social Governance – je rating, ktorý vyhodnocuje, ako sú ktoré firmy zodpovedné. Hodnotí spoločnosti na základe rôznych prístupov v oblasti životného prostredia, sociálnych aspektov a spôsobu riadenia. Medzi najúspešnejšie firmy s vysokým ratingom ESG patrí napríklad BlackRock – najväčší správca investícií na svete, ďalej Facebook, Google, Tesla, Microsoft, Alianz, L´Oréal, SAP či Roche a množstvo ďalších aj menších podnikov.

Motiváciou pre firmy sú daňové úľavy či hrozba pokút

Čoraz viac investorov si začína všímať parameter ESG pri investíciách a to, či sú firmy, ktorých akcie a cenné papiere nakupuje, udržateľné alebo naopak. Spoločnosti, ktoré zaujmú vo svojom podnikaní zodpovedné stanovisko napríklad k životnému prostrediu, majú zároveň lepší prístup k dotáciám v rámci Európskej únie USA aj Ázie,“ vysvetľuje odborník.

Vlády týmto firmám poskytujú ako motiváciu rôzne zvýhodnenia a úľavy, či už vo forme daňového zvýhodnenia, alebo aj prostredníctvom väčšieho priestoru na podnikanie. Naopak, „nezodpovedné“ firmy budú čoraz častejšie sankcionované a obmedzované z pohľadu cla alebo daňových odvodov. Tento trend nastupuje po celom svete, pričom zelené témy silnejú a volajú po udržateľných riešeniach.

Spoločnosti s vyšším ESG skóre sú odolnejšie

ESG fondy zaznamenávajú medziročne výrazný nárast, a tento trend bude v najbližších rokoch pretrvávať. „Len za posledný rok sa počet ESG fondov zdvojnásobil a každý deň pribúdajú nové. Výrazným plusom, ktorý prinášajú, je nižšia volatilita, čiže kolísanie. Znamená to, že investor môže dosiahnuť zaujímavé zhodnotenie s nižším rizikom ako pri bežných investičných nástrojoch,“ upozorňuje M. Ovčarik.

Dôkazom je posledný rok, ktorý výrazne ovplyvnila pandémia koronavírusu. Ukázalo sa, že spoločnosti s vysokým ESG skóre dokázali trhovým turbulenciám odolávať lepšie ako ostatné. „Podľa správy americkej spoločnosti Fidelity International, do ktorej bolo zahrnutých viac ako 2 600 spoločností, akcie firiem s najvyšším ESG skóre preukázali lepšiu odolnosť na trhoch počas prvých deviatich mesiacov roka 2020,“ dodáva.

Zodpovedné investovanie láka najmä mladšie ročníky

Najväčší záujem o zodpovedné investovanie a ESG fondy zatiaľ prejavili takzvaní mileniáli. Ide o skupinu ľudí vo veku od 25 do 40 rokov, teda ľudí, ktorí vstúpili do aktívneho ekonomického života, majú najvyšší nárast platov a ich majetok sa najrýchlejšie kumuluje.

Tento fakt potvrdzujú viaceré analýzy, ktoré vyhodnocujú ESG investície. Podľa štúdie MSCI až 95 % všetkých amerických mileniálov sa dnes zaujíma práve o investovanie do segmentu ESG. A až tri štvrtiny z nich veria tomu, že to, kam svoje peniaze investujú, môže ovplyvniť zmenu prístupu spoločnosti a politikov k problematike klimatických zmien.

Mladí ako najdôležitejšie dôvody svojej investície do ESG udávajú obavy o životné prostredie (69 %), túžbu mať dosah na zmeny svojím bohatstvom (54 %) a etické princípy (52 %). Vyšší záujem u mladších ročníkov o túto stratégiu investovania sa potvrdzuje aj na Slovensku.

ESG fondy môžu pomôcť odbúrať strach Slovákov z investovania

„Investovanie do ESG má racionálne aj emocionálne dôvody. Ľudia majú z neho lepší pocit, pretože peniaze vložili do lepších firiem a investujú tak s vplyvom na dlhodobú udržateľnosť a zodpovednosť týchto firiem. Je teda vysoko pravdepodobné, že práve ESG fondy a zodpovedné investovanie môžu odbúrať strach Slovákov z investovania,“ vysvetľuje odborník na osobné financie z Partners Group SK Peter Gurecka.

Mimochodom, pandémia koronavírusu v uplynulom roku ešte znížila záujem Slovákov o investovanie. Kým v roku 2019 investovalo 18 % Slovákov, v lete 2020 to bolo o štyri percentá menej, teda 14 %. Znamená to, že až 86 % ľudí svoje peniaze nezhodnocuje. Toto správanie zdôvodňujú najmä obavou, že prídu o svoje peniaze (26 %), ale aj presvedčením, že na investovanie potrebujú vysokú sumu peňazí a že im to aktuálny rozpočet neumožňuje.

„Mnohí ľudia si neuvedomujú, že na pravidelné investovanie im stačí už aj 50 eur mesačne. Pri správne nastavenom investičnom portfóliu a horizonte môžu dlhodobým investovaním dosiahnuť zaujímavé zhodnotenie. Pri ESG fondoch navyše aj dobrý pocit, že majú peniaze uložené lepšie,“ dodáva P. Gurecka.

6 krokov ako investovať do ESG fondov:

1) Vyčleňte si investičnú sumu. Stanovte si mesačnú čiastku, ktorú viete investovať dlhodobo a pravidelne.

2) Zvoľte si investičný horizont, teda lehotu investovania. Čím je investičný horizont dlhší, tým zaujímavejšie možnosti máte.

3) Podľa investičného horizontu si vyberiete investičnú stratégiu. Môže byť konzervatívna, vyvážená, dynamická, alebo aj ESG – dynamická.

4) Pred podpisom si dôkladne prečítajte investičnú zmluvu. Budú v nej uvedené všetky dôležité informácie – ako boli vybrané ESG fondy, výška poplatkov, aj ako prebieha ich nákup a predaj.

5) Samotný nákup a platba ESG fondov – zaslaná platba je zvyčajne pokynom na nákup cenných papierov.

6) Nonstop online prístup do svojho portfólia – klient zvyčajne dostane prístup (meno, heslo) do webového prostredia, kde má prehľad o zaslaných platbách, cenných papieroch, ktoré vlastní, a o vývoji svojej investície.

logo
Prečítajte si tiež:
4.3.2024 Eva Sadovská

Výnosnosť podielových fondov atakovala maximá spred dvoch rokov. Ktoré zhodnocovali najviac?

Počas predchádzajúcich dvoch rokov sme boli svedkami rekordne vysokej – dvojcifernej inflácie. Viac ako inokedy sa hovorí o rozumnom ...

19.4.2023 Redakcia FinReport

NBS spúšťa predaj striebornej desaťeurovky s motívom parnej železnice Bratislava – Trnava

Národná banka Slovenska dnes začína s predajom striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 10 eur. Jej motívom je tentoraz 150. ...

15.3.2023 Martin Jamnický

Krach amerických bánk vyhnal cenu zlata nad 1 900 dolárov za uncu, investori opäť hľadajú istoty

Problémy na finančných trhoch, pokles a následné kolísanie hodnoty kryptomien a krach troch amerických bánk spôsobili, že investori opäť ...

12.3.2023 Redakcia FinReport

Top investičnou komoditou tohto roka môže byť popri zlate aj meď

Investori na začiatku tohto roku zbystrili pozornosť. Po neúspešnom roku 2022 začala rásť hodnota akcií, polepšilo si zlato a nárast ...

24.2.2023 Redakcia FinReport

Cena zlata bude v tomto roku rásť, a možno dosiahne aj rekordné úrovne

Začiatkom tohto roka dosiahla cena zlata svoje polročné maximum na úrovni 1 850 dolárov za trójsku uncu. Na rastovej krivke sa udržiava aj ...

23.2.2023 Robert Juriš

Globálny predaj NFT umenia vo februári 2022 medziročne klesol o 86 % na 20,8 milióna dolárov

Kryptografická zima definitívne schladila chuť zberateľov na digitálne umelecké diela. Ešte nedávno prekvitajúci trh s umením NFT klesá ...

22.2.2023 Dominik Horváth

Po katastrofálnom roku je dôležité zamyslieť sa nad správnou voľbou investičných aktív

Kým v roku 2021 akciový trh po prvotnom pandemickom otrase raketovo rástol, rok 2022 sa zaradil k investične najhorším rokom v modernej ...

17.2.2023 Naďa Černá

Lietadlo Elvisa Presleyho vydražili za 260-tisíc dolárov. Posledných 40 rokov stálo na púšti

Súkromné lietadlo kráľa rokenrolu Elvisa Presleyho, ktoré štyri desaťročia nevzlietlo, pretože bolo zaparkované v púšti v Roswell ...

28.1.2023 Redakcia FinReport

Investičná prognóza: Svoje portfólio zacieľte na americké akcie a poistite sa investičným zlatom

Po mimoriadne turbulentnom roku 2022 sa črtá ďalší náročný rok. Každý by chcel počuť, že bude pokojnejší, no jednou zo zásadných ...

1.12.2022 Naďa Černá

Záujem o luxusné hodinky stúpa, tržby známych švajčiarskych značiek medziročne vzrástli o 29 %

V ekonomicky neistej dobe, ktorú aktuálne prežívame, sa mnohí snažia investovať do finančných nástrojov, ktoré poskytujú aspoň určitú ...

17.10.2022 Naďa Černá

Čínsku vázu v hodnote 2-tisíc eur vydražili za 7,7 milióna eur

Váza v čínskom štýle tianqiuping, ktorú zdedila neznáma žena po svojej matke, sa podarilo začiatkom októbra 2022 vydražiť za približne ...

13.10.2022 Redakcia FinReport

Chystá sa veľká dražba vzácnych historických mincí spolu za 5 miliónov eur

Zberatelia vzácnych historických mincí budú mať opäť sviatok. Chystá sa aukcia súboru vzácnych českých mincí a medailí, ktoré daroval ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay