Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Objavila sa nová generácia investorov. Zmysel našli v ESG fondoch, zodpovedných firmách a zelenom investovaní

Robert Juriš Investovanie Poslať

Slováci akosi stále nevedia prísť investovaniu na chuť. Máme dlhodobo najnižší podiel investovania spomedzi krajín združených v OECD. Podľa posledného prieskumu Nadácie Partners a agentúry Focus neinvestuje až 86 % Slovákov. Zato si výdatne sporíme na svojich bežných bankových účtoch, kde sa naše výnosy blížia k nule. Zmeniť by to však mohli ESG fondy a takzvané zelené investovanie, ktoré nachádzajú čoraz väčšiu obľubu najmä u mladších ľudí.

image

Foto: Shutterstock

„Je to škoda, pretože naše úspory sa vinou inflácie znehodnocujú. Prax však naznačuje, že práve ESG fondy môžu pozitívne ovplyvniť vzťah širokej verejnosti a odbúrať obavy Slovákov z investovania,“ tvrdí generálny riaditeľ spoločnosti Partners Investments Maroš Ovčarik.

Investovanie už nie je len o vysokých výnosoch

Trh s investovaním v posledných rokoch prechádza zmenami. Investori prejavujú čoraz väčší záujem o ESG fondy a zodpovedné investovanie. Kľúčovú úlohu pri nich zohráva téma trvalej udržateľnosti, ktorej venujú veľkú pozornosť jednak svetovo známe firmy, ale aj bežná verejnosť. Udržateľnosť sa tak stáva novou realitou v rôznych oblastiach života a ako najnovší vývojový trend pozitívne vplýva aj na oblasť investovania.

Investori dnes nehľadajú iba vysoký výnos a dobré zhodnotenie. Akcie často nakupujú v zodpovedných firmách s najvyšším skóre trvalo udržateľného podnikania. Význam vidia v investovaní s vplyvom na dlhodobú udržateľnosť a zodpovednosť veľkých firiem,“ hovorí M. Ovčarik.

Trvalá udržateľnosť sa tak podľa neho stáva čoraz kľúčovejšou otázkou pri strategickom plánovaní podnikov a ich biznisu. Rovnako citlivo túto oblasť začína vnímať aj široká verejnosť. Práve ESG fondy sú ideálnou príležitosťou, ako priblížiť investovanie aj domácnostiam na Slovensku.

Čo znamená ESG a kto ho má najvyššie?

ESG – Environment Social Governance – je rating, ktorý vyhodnocuje, ako sú ktoré firmy zodpovedné. Hodnotí spoločnosti na základe rôznych prístupov v oblasti životného prostredia, sociálnych aspektov a spôsobu riadenia. Medzi najúspešnejšie firmy s vysokým ratingom ESG patrí napríklad BlackRock – najväčší správca investícií na svete, ďalej Facebook, Google, Tesla, Microsoft, Alianz, L´Oréal, SAP či Roche a množstvo ďalších aj menších podnikov.

Motiváciou pre firmy sú daňové úľavy či hrozba pokút

Čoraz viac investorov si začína všímať parameter ESG pri investíciách a to, či sú firmy, ktorých akcie a cenné papiere nakupuje, udržateľné alebo naopak. Spoločnosti, ktoré zaujmú vo svojom podnikaní zodpovedné stanovisko napríklad k životnému prostrediu, majú zároveň lepší prístup k dotáciám v rámci Európskej únie USA aj Ázie,“ vysvetľuje odborník.

Vlády týmto firmám poskytujú ako motiváciu rôzne zvýhodnenia a úľavy, či už vo forme daňového zvýhodnenia, alebo aj prostredníctvom väčšieho priestoru na podnikanie. Naopak, „nezodpovedné“ firmy budú čoraz častejšie sankcionované a obmedzované z pohľadu cla alebo daňových odvodov. Tento trend nastupuje po celom svete, pričom zelené témy silnejú a volajú po udržateľných riešeniach.

Spoločnosti s vyšším ESG skóre sú odolnejšie

ESG fondy zaznamenávajú medziročne výrazný nárast, a tento trend bude v najbližších rokoch pretrvávať. „Len za posledný rok sa počet ESG fondov zdvojnásobil a každý deň pribúdajú nové. Výrazným plusom, ktorý prinášajú, je nižšia volatilita, čiže kolísanie. Znamená to, že investor môže dosiahnuť zaujímavé zhodnotenie s nižším rizikom ako pri bežných investičných nástrojoch,“ upozorňuje M. Ovčarik.

Dôkazom je posledný rok, ktorý výrazne ovplyvnila pandémia koronavírusu. Ukázalo sa, že spoločnosti s vysokým ESG skóre dokázali trhovým turbulenciám odolávať lepšie ako ostatné. „Podľa správy americkej spoločnosti Fidelity International, do ktorej bolo zahrnutých viac ako 2 600 spoločností, akcie firiem s najvyšším ESG skóre preukázali lepšiu odolnosť na trhoch počas prvých deviatich mesiacov roka 2020,“ dodáva.

Zodpovedné investovanie láka najmä mladšie ročníky

Najväčší záujem o zodpovedné investovanie a ESG fondy zatiaľ prejavili takzvaní mileniáli. Ide o skupinu ľudí vo veku od 25 do 40 rokov, teda ľudí, ktorí vstúpili do aktívneho ekonomického života, majú najvyšší nárast platov a ich majetok sa najrýchlejšie kumuluje.

Tento fakt potvrdzujú viaceré analýzy, ktoré vyhodnocujú ESG investície. Podľa štúdie MSCI až 95 % všetkých amerických mileniálov sa dnes zaujíma práve o investovanie do segmentu ESG. A až tri štvrtiny z nich veria tomu, že to, kam svoje peniaze investujú, môže ovplyvniť zmenu prístupu spoločnosti a politikov k problematike klimatických zmien.

Mladí ako najdôležitejšie dôvody svojej investície do ESG udávajú obavy o životné prostredie (69 %), túžbu mať dosah na zmeny svojím bohatstvom (54 %) a etické princípy (52 %). Vyšší záujem u mladších ročníkov o túto stratégiu investovania sa potvrdzuje aj na Slovensku.

ESG fondy môžu pomôcť odbúrať strach Slovákov z investovania

„Investovanie do ESG má racionálne aj emocionálne dôvody. Ľudia majú z neho lepší pocit, pretože peniaze vložili do lepších firiem a investujú tak s vplyvom na dlhodobú udržateľnosť a zodpovednosť týchto firiem. Je teda vysoko pravdepodobné, že práve ESG fondy a zodpovedné investovanie môžu odbúrať strach Slovákov z investovania,“ vysvetľuje odborník na osobné financie z Partners Group SK Peter Gurecka.

Mimochodom, pandémia koronavírusu v uplynulom roku ešte znížila záujem Slovákov o investovanie. Kým v roku 2019 investovalo 18 % Slovákov, v lete 2020 to bolo o štyri percentá menej, teda 14 %. Znamená to, že až 86 % ľudí svoje peniaze nezhodnocuje. Toto správanie zdôvodňujú najmä obavou, že prídu o svoje peniaze (26 %), ale aj presvedčením, že na investovanie potrebujú vysokú sumu peňazí a že im to aktuálny rozpočet neumožňuje.

„Mnohí ľudia si neuvedomujú, že na pravidelné investovanie im stačí už aj 50 eur mesačne. Pri správne nastavenom investičnom portfóliu a horizonte môžu dlhodobým investovaním dosiahnuť zaujímavé zhodnotenie. Pri ESG fondoch navyše aj dobrý pocit, že majú peniaze uložené lepšie,“ dodáva P. Gurecka.

6 krokov ako investovať do ESG fondov:

1) Vyčleňte si investičnú sumu. Stanovte si mesačnú čiastku, ktorú viete investovať dlhodobo a pravidelne.

2) Zvoľte si investičný horizont, teda lehotu investovania. Čím je investičný horizont dlhší, tým zaujímavejšie možnosti máte.

3) Podľa investičného horizontu si vyberiete investičnú stratégiu. Môže byť konzervatívna, vyvážená, dynamická, alebo aj ESG – dynamická.

4) Pred podpisom si dôkladne prečítajte investičnú zmluvu. Budú v nej uvedené všetky dôležité informácie – ako boli vybrané ESG fondy, výška poplatkov, aj ako prebieha ich nákup a predaj.

5) Samotný nákup a platba ESG fondov – zaslaná platba je zvyčajne pokynom na nákup cenných papierov.

6) Nonstop online prístup do svojho portfólia – klient zvyčajne dostane prístup (meno, heslo) do webového prostredia, kde má prehľad o zaslaných platbách, cenných papieroch, ktoré vlastní, a o vývoji svojej investície.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
20.5.2021 Redakcia FinReport

Cena bitcoinu sa za mesiac prepadla zo 65-tisíc na 30-tisíc dolárov. Padajú aj ďalšie kryptomeny

Pred niekoľkými dňami stačilo jediné slovo majiteľa automobilky Tesla Elona Muska uverejnené na Twitteri, aby sa ceny kryptomien začali ...

17.5.2021 Redakcia FinReport

Stačilo jediné slovo Elona Muska na Twitteri a cena bitcoinu sa opäť prepadla

Cena bitcoinu padá a môže za to Elon Musk. Najskôr uprostred minulého týždňa oznámil, že automobilka Tesla už nebude túto kryptomenu ...

14.5.2021 Redakcia FinReport

Vždy keď Elon Musk prehovorí, s trhom kryptomien to zatrasie. Tentoraz sa poriadne prepadli

Šéf automobilky Tesla opäť raz prehovoril a s kryptomenami to znovu zamávalo. Tentoraz to však ich cenu nevyhnalo smerom nahor, ale naopak, ...

20.4.2021 Redakcia FinReport

Cena bitcoinu sa od začiatku roka zvýšila o viac ako 90 %, šalejú po ňom najmä českí investori

Kým na Slovensku sa za prvý štvrťrok tohto roku predali kryptomeny za približne 30,8 milióna eur, v susednej Českej republike to bolo za vyše ...

18.4.2021 Redakcia FinReport

Genetické inžinierstvo má potenciál stať sa výnosným biznisom aj pre investorov

Genetické inžinierstvo čoraz viac vstupuje do našich životov. Naplno sme si to uvedomili najmä vlani, keď sa podarilo rozlúštiť genetický ...

7.4.2021 Redakcia FinReport

Videohry sú vynikajúca investičná príležitosť. Očakáva sa, že trh s nimi vygeneruje 300 miliárd dolárov

Herný priemysel už dávno nie je len zábavkou introvertných hráčov zavretých v detských izbách a obklopených pizzou, čipsami a kokakolou. ...

23.3.2021 Redakcia FinReport

Investori stavili na globálne oživenie ekonomiky a svoje peniaze masívne presúvajú do indexových fondov

Počas prvých dvoch mesiacov tohto roka investori naliali do indexových fondov 222,5 miliardy amerických dolárov. V porovnaní s rovnakým ...

12.3.2021 Redakcia FinReport

Na trhu zberateľských aktív dominovali kabelky a archívne vína, umenie akoby čakalo na lepšie časy

Luxusné zberateľské aktíva sa v minulom roku zhodnotili o 3 %. Najlepšie sa darilo luxusným kabelkám so 17 % rastom a archívnym vínam s ...

20.2.2021 Dominik Horváth

Ako sa Dávid opäť pobil s Goliášom, alebo ako malí investori vyprášili hedžové fondy

Boj Dávida s Goliášom. Tak by sa dal nazvať novodobý úkaz na akciových trhoch, pri ktorom sa tisíce retailových investorov ostro postavili ...

13.2.2021 Robert Juriš

Investičné príležitosti: Aký bol uplynulý rok a čo bude hýbať trhmi v roku 2021?

Istotou roku 2021 je, že o svetlo na konci koronakrízového tunela sa postará len úspešná vakcinácia proti vírusu COVID-19. Ak bude rýchla, ...

6.2.2021 Redakcia FinReport

Kryptomeny sú korením investičného portfólia. Pridávajte ho s mierou a investujte len sumu, ktorú dokážete oželieť

Kryptomeny, čiže digitálne alebo virtuálne meny, sa začínajú čoraz intenzívnejšie tlačiť medzi alternatívne investície, ktoré sú ...

30.1.2021 Roland Régely

Väčšina Slovákov si na dôchodok sporí zle. Mnohí budú v starobe nepríjemne prekvapení výškou svojej penzie

Slováci si na svoje budúce dôchodky sporia nevýhodne. Dokazujú to nízke výnosy dôchodkových fondov za posledné dva roky. Našinci sa ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  V Senici otvorili prvé zariadenie podporovaného bývania, znevýhodneným pomôže zapadnúť do spoločnosti
 2. 2.
  Žiadna banka nechce skladovať veľké objemy peňazí. Budeme platiť za to, že máme peniaze na účte?
 3. 3.
  Používanie cookies
 4. 4.
  Európska centrálna banka naďalej podrží nízke úrokové sadzby, no Rusi ich už zvýšili na 6,5 %
 5. 5.
  Zo dňa na deň: Život smoliara sa za jedinú noc úplne zmení. Aj priveľa šťastia však môže škodiť