Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

O investičnom nástroji SPAC počuť stále viac. Prvý v strednej Európe má slovenské korene

Eva Sadovská Investovanie Poslať

Pojem SPAC (Special Purpose Acquisition Company) sa postupne dostáva aj do slovníka investorov zo strednej a východnej Európy. Pritom v USA sa považuje za atraktívnu formu zhodnocovania peňazí investorov a získavania kapitálu pre firmy už niekoľko rokov. Svoj historicky prvý SPAC má od roku 2022 aj región strednej a východnej Európa. V západnej Európe pritom tiež nejde o úplnú novinku. Najsilnejším bol rok 2021, počas ktorého bolo na európskych burzách kótovaných až 32 SPACov. V tomto texte sa dozviete čo je to SPAC, ako sa tomuto investičnému konceptu v Európe darí a ako si vybrať kvalitný SPAC.

Investičný nástroj SPAC sa u investorov teší rastúcej popularite

Foto: Shutterstock

Čo je SPAC a čo znamená do neho investovať?

SPAC (Special Purpose Acquisition Company) je spoločnosť, ktorá vznikla kvôli rýchlejšiemu a jednoduchšiemu vstupu firiem na burzu cenných papierov. V čase vzniku je to prázdna spoločnosť, naplnená finančnými prostriedkami akcionárov, no bez konkrétnej činnosti. SPAC následne vstupuje na burzu, kde si jej akcie môžu kupovať investori. Tým sa stáva úložiskom peňazí, ktoré čakajú na vhodnú investičnú príležitosť – cieľovú spoločnosť, s ktorou sa sfúzuje.

 • Tým, že investori vložia do SPACu peniaze, dávajú sponzorovi transakcie (fyzická osoba alebo spoločnosť, ktorá iniciovala založenie SPACu) mandát na to, aby našiel vhodnú cieľovú spoločnosť s rastovým potenciálom.
 • V ďalšej fáze SPAC kupuje podiel v takejto firme a prichádza k fúzii. Investori, ktorí s akvizíciou nesúhlasia, môžu požiadať o navrátenie vložených prostriedkov.
 • Cieľová firma po spojení využije peniaze investorov na rozvoj, rast a vstup na nové trhy. Ak sa vhodná cieľová spoločnosť do určitej doby nenájde, SPAC investorom peniaze vráti a zanikne.

SPACy dominujú v západnej Európe

Investičný koncept SPAC sa postupne etabluje aj v Európe. Potvrdzujú to aj údaje spoločnosti White & Case, ktoré sú zamerané na vývoj IPO (Initial Public Offering)prvých verejných ponúk spoločností typu SPAC. Kým v roku 2019 bol na európskych burzách cenných papierov uvedený len jeden SPAC a v roku 2020 iba ďalšie dva, počas roka 2021 sa zrealizovalo až 32 SPAC transakcií.

Rok 2022 bol pre finančné trhy jedným z najturbulentnejších. Aj v prípade dynamiky SPACov na európskych burzách však bolo cítiť určitý útlm, pretože v prvom polroku 2022 bolo uvedených 8 SPACOv. Investičné koncepty typu SPAC sú pritom najrozšírenejšie na burzách v Holandsku (za analyzované obdobie s počtom 18), v Nemecku (6), Francúzsku (6) a vo Veľkej Británii (5).

Podľa údajov Mergermarket európske spoločnosti typu SPAC najčastejšie nakupujú podiely vo firmách zameraných na finančné služby, energetiku, ale aj biotechnológie, počítačový softvér, automotive, dopravu či e-commerce.

61023

V akej fáze sa nachádza prvý SPAC v našom regióne?

Historicky prvým SPAC v rámci regiónu strednej a východnej Európy je WOOD SPAC One (ďalej WOOD SPAC One alebo WSO). Úpis akcií po uvedení na pražskej burze cenných papierov prebiehal od 10. februára do 29. apríla 2022. Za toto obdobie doň vložilo čiastku 540 miliónov českých korún vyše 400 investorov.

Vybraná cieľová spoločnosť Footshop (európsky maloobchodný predajca prémiovej streetwearovej obuvi a oblečenia) bola investorom a verejnosti predstavená 13. apríla 2023 a následne sa začala schvaľovacia fáza. Len pre zaujímavosť, spoločnosť Footshop založil v Prahe v roku 2012 Peter Hajduček, ktorý pochádza zo Slovenska.

„Dňa 16. mája 2023 odsúhlasili investori WSO výber cieľovej spoločnosti, keď spojeniu so spoločnosťou Footshop požehnalo na valnom zhromaždení 78,2 % hlasov. Investori tak udelili formálny súhlas s dokončením a vysporiadaním transakcie, prostredníctvom ktorej získajú 45-percentný podiel v spoločnosti Footshop. Transakcia by mala byť realizovaná, respektíve dátum dokončenia biznisovej kombinácie by mal nastať v priebehu leta 2023,“ vysvetľuje manažér oddelenia investičného bankovníctva WOOD & Company Oliver Polyák, ktorý je zároveň členom predstavenstva WSO. Akcie Footshopu by sa potom mali stať verejne obchodovateľnými na pražskej burze, po fúzii oboch spoločností.  

Ako si vybrať kvalitný SPAC?

Tak, ako to býva pri každom investičnom nástroji, aj SPAC má svoje špecifiká. Pri výbere SPACu je potrebné zvážiť viaceré kritériá:

KTO – Pri rozhodovaní o SPACe by sme mali venovať pozornosť aj tomu, kto je jeho sponzor. Malo by ísť o spoločnosť so skúsenosťami, napríklad s tradíciou úspešných IPO na burze cenných papierov, a s tímom profesionálov, ktorí majú za sebou skúsenosti s realizáciou SPAC transakcií.

KDE – Je veľkou výhodou, ak sponzori SPACu pôsobia v regióne, v ktorom hľadajú cieľové spoločnosti. Dobrá orientácia na trhu optimalizuje výber takej cieľovej spoločnosti, ktorá má značný rastový potenciál a hľadá kapitál pre ďalší rozvoj.

ČO – Dôležité je zohľadniť aj zameranie SPACu. Hoci samotný výber sektoru alebo odvetvia nie je zárukou úspešnej investície, vo všeobecnosti sa úspešne darí SPACom zameraným na niektoré z rýchlo rastúcich odvetví, ako napríklad e-commerce alebo technologický sektor.

5 výhod, ktoré prináša SPAC investorom:

 • Nadobudnutie významného menšinového podielu v cieľovej spoločnosti, ktorá spĺňa vopred stanovené podmienky a má atraktívny rastový potenciál do budúcnosti.
 • Možnosť participácie aj pre menších investorov, pre ktorých sú klasické „private equity“ investície finančne nedostupné.
 • Atraktívna štruktúra SPAC ponúka warranty, ktoré zvyšujú výnosy pre investorov. Warrant je cenný papier, ktorý investora oprávňuje získať dodatočné akcie za vopred stanovenú symbolickú cenu. V prípade úspešného obchodovania novej firmy na burze sú pôvodní investori v porovnaní s novými vo výhode.
 • Minimálne riziko – finančné prostriedky získané od investorov sú umiestnené na viazanom účte a v podstate v plnej výške vrátené v prípade, ak nepríde k akvizícii alebo ak investor hlasuje proti plánovanej investícii a požiada o vyplatenie vložených prostriedkov.
 • Obchodovanie s akciami SPACu na burze zaručuje likviditu investície, teda možnosť rýchleho predaja bez významných pohybov ceny a bez straty na hodnote.

5 výhod, ktoré prináša SPAC cieľovej spoločnosti:

 • Rýchlejší spôsob uvedenia spoločnosti na burze ako pri štandardnom procese, keďže SPAC je novovytvorená spoločnosť bez histórie, zamestnancov a dodávateľsko-odberateľských vzťahov.
 • Vyšší stupeň istoty dokončenia a predvídateľnosti v procese kótovania spoločnosti – finančné prostriedky sa získajú v čase počiatočného upisovania SPAC, čím sa účinne eliminuje riziko, že transakcia nebude dokončená pre cieľovú spoločnosť v dôsledku neočakávanej nálady na trhu.
 • Zaujímavé je aj pre spoločnosti, ktoré nie sú vhodné pre klasické uvedenie na burzu formou IPO kvôli zložitosti obchodného modelu a z toho vyplývajúceho komplikovanejšieho upisovania retailovým investorom.
 • Diskrétnosť pri vyjednávaní – vzhľadom na to, že všetky diskusie medzi SPACom a potenciálnymi cieľovými spoločnosťami prebiehajú diskétne, je minimalizované riziko negatívnej publicity v prípade, že nedôjde k dohode so SPACom.
 • Zvýšená informovanosť o značke a celková pozitívna publicita a „vízia“ spojená s uvedením spoločnosti na burzu.
logo
Prečítajte si tiež:
2.10.2023 Zuzana Fryč

Aké poistenie je najvhodnejšie u prenajatého bytu, aby chránilo vlastníka, nájomcu aj suseda?

Počas bývania v prenajatom rodinnom dome či byte môže dôjsť k rôznym škodám, či už na strane prenajímateľa bytu, alebo nájomcu, ktorý ...

2.10.2023 Redakcia FinReport

Pod hrozbou bankrotu v USA schválili zákon o núdzovom financovaní federálnej vlády

Krach Spojených štátov sa síce na sklonku mája 2023 na poslednú chvíľu podarilo odvrátiť, no problémy ešte zďaleka zažehnané nie sú. ...

2.10.2023 Redakcia FinReport

Skupina J&T Finance Group dosiahla v prvom polroku 2023 zisk 146 miliónov eur

Bankový holding J&T Financial Group uzavrel podľa audítorom overených konsolidovaných výsledkov prvý polrok tohto roku s čistým ziskom vo ...

2.10.2023 Redakcia FinReport

Slovensko sa v inováciách nachádza až na samom chvoste Európskej únie

Inovácie sa na Slovensku nevyvíjajú tak, ako by sme si možno želali. Globálny inovačný index, ktorý zverejnila Svetová organizácia ...

2.10.2023 Martin Jamnický

Vo vojne o využitie umelej inteligencie proti sebe stoja projekty Gemini a Gobi

Vojna o prvenstvo na poli internetového vyhľadávania medzi spoločnosťami Google a Microsoft sa stále stupňuje. Kým prvá z nich si drží ...

2.10.2023 Redakcia FinReport

Štyri najzásadnejšie výzvy pre novú vládu

Parlamentné voľby sú za nami a zostavovanie novej vlády nás ešte len čaká. A na túto novú vládu po ekonomicky mimoriadne náročnom ...

27.9.2023 Redakcia FinReport

XTB umožní prostredníctvom vlastných investičných plánov investovať do ETF

Globálna fintech spoločnosť XTB uviedla na trh finančný produkt pre dlhodobé pasívne investovanie. Slovenskí investori si prostredníctvom ...

22.9.2023 Miloslava Némová

Česká národná banka dostala zlatú horúčku. Čo sa to u našich susedov deje?

Popularita zlata je opäť na vzostupe. Medzi centrálnymi bankami, ktoré vo veľkom tento drahý kov nakupujú, vyčnieva Česká národná banka. ...

20.9.2023 Robert Juriš

Druhý pilier: Za dva roky sa z konzervatívnych do indexových fondov presunie 3,7 miliardy eur

Počet sporiteľov v druhom pilieri presiahol 1,8 milióna. Úspory približne pol milióna z nich už migrujú do predvolenej investičnej ...

19.9.2023 Redakcia FinReport

August bol pre akcie zatiaľ najhorším mesiacom v tomto roku

Akciovým trhom sa v tomto roku darí lepšie ako v predchádzajúcom. No počas augusta 2023 to už neplatilo, pretože dokázali zmazať časť ...

18.9.2023 Miloslava Némová

Ikonické predmety Freddieho Mercuryho sú na dražbe a išli „na dračku“

V londýnskom aukčnom dome Sotheby’s s sa konala prvá zo šiestich dražieb majetku legendárneho speváka skupiny Queen Freddieho Mercuryho. ...

12.9.2023 Redakcia FinReport

V Jakutsku našli najväčší diamant za posledných 10 rokov, má 390 karátov a svätožiaru

Ruská spoločnosť Alrosa oznámila, že našla najväčší diamant šperkárskej kvality, aký kedy bol objavený za posledných 10 rokov. Diamant ...

9.9.2023 Redakcia FinReport

Yahoo kúpilo rýchlorastúcu platformu pre sociálne investovanie Commonstock

Spoločnosť Yahoo kúpila sociálnu platformu Commonstock, ktorá umožňuje retailovým investorom prepojiť ich maklérske účty, zdieľať ...

8.9.2023 Eva Sadovská

Mladí Slováci vedia o investovaní menej ako Česi. Čo im robí najväčšie problémy?

Práve dnes si pripomíname Medzinárodný deň gramotnosti. Hoci je fakt, že problém s čítaním a písaním máme na Slovensku v podstate ...

7.9.2023 Martin Jamnický

Syntetické diamanty vytláčajú z trhu pravé brilianty, pri snubných prsteňoch často rozhoduje cena

Ceny menších diamantov prudko klesajú. Príčinou je zvýšený záujem o ich synteticky vyrobenú a najmä lacnejšiu náhradu, ktorá sa zvykne ...

4.9.2023 Zuzana Fryč

Investovanie do podielových fondov v kombinácii s termínovaným vkladom prináša vyššie úrokové sadzby

Vysoká inflácia v poslednom roku poriadne ukrojila z úspor Slovákov. Pre tých, ktorí hľadajú možnosť, ako uchovať hodnotu peňazí lepšie ...

27.8.2023 Redakcia FinReport

Zberatelia sa môžu tešiť na pamätnú striebornú desaťeurovku s tvárou legendárneho Jozefa Kronera

Národná banka Slovenska pripravuje ďalšiu emisiu pamätných strieborných desaťeuroviek. Tentoraz bude motívom zberateľskej euromince ...

24.8.2023 Redakcia FinReport

Úspech spoločnosti Nvidia sa predpokladal, no ona 240-percentným rastom prekonala všetky očakávania

Spoločnosť Nvidia, ktorá vyrába grafické procesory, v poslednom roku zažila obrovský nárast. Jej akcie od začiatku roka rástli o vyše 240 ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay